3Sucqtdi{ke Speet £aatste Aecichteti Rechtszaken ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK Het oplichtingsgeval te Limmen. Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON De veroordeelde advocaat in hooger beroep voor het ge rechtshof te Amsterdam. plan ie om bij gemeente-exploitatie een bijdrage aan de omroepverenigingen te geven. Ook vroeg hij of de gemeente zich met de luidsprekersbeweging gaat bemoeien. Zijn grootste bezwaar is de financiën. De geldgevers zijn wars van het geldverstrekken aan gemeenten en dit wordt er, als straks met tekorten gewerkt moet worden, niet bete- op. Spr. vraagt of de wethouder het met het oog hierop geoorloofd acht in deze omstandigheden een dergelijk groot be drag in een bedrijf vast te leggen. De heer Stout jesd ijk vroeg of de ge meente met de inning van de abonnements gelden wel zoo soepel zou zijn als de par ticuliere bedrijven, die werkloozen aange sloten laten, in de hoop, dat ze later weer zullen betalen. De gemeente snijdt met electra en gas gewoon af en spr. vreest ook een der gelijk optreden öi} de radio-aansiuiting en acht dit niet in het belang van de aange slotenen. Voorts oordeelde hij, dat het voorstel in houdt. dat de middenstanders als belasting betalers de gemeente het geld moeten ver strekken om eigen bedrijven te niet te doen. Spr. oordeelde, dat de gemeente beter doet door een recognitie te heffen per aanslui ting. Wanneer f 2.50 per aansluiting wordt geheven, dan krijgt de gemeente 10000 zonder eenige risico en spr. veronderstelt, dat de exploitanten daarmede genoegen zullen nemen. De heer Woldendorp behoort tot degenen, die gemeentelijke radiodistnbutie zal toejuichen, omdat hij daarvan verwacht een betere uitzending, waarin hij versterkt wordt door het adres van de middenstands organisaties. Aannemende, dat de uitzending beter wonlt acht spr. het gewenscht, daaraan mede te werken. Ook wordt hij aangelokt door de winsten. Van de vijf bedrijven zijn er maar 2 in Alkmaar. Het grootste deel van de winst gaat dus buiten Alkmaar, en Alkmaar wordt er geen cent beter van. Ook schept het de mogelijkheid 50000 voor arbeid. De heer R i n g e r s En dan de menschen 'die werkloos worden? De heer Woldendorp* Die 20 kunnen allen te werk worden gesteld. E>e heer Ringers Dan gaat ook je re deneering niet op. De heer Keesom oordeelde het hier niet het particulier initiatief steunen, maar wij koopen. Het is een monopolistisch bedrijf, maar waarom dan den stadsautobus-dienst niet aan zich getrokken? Men wil hier alleen het monopolistisch bedrijf, omdat het winst afwerpt. Bovendien oordeelde hij, dat er ont zettend veel risico aan het bedrijf zit en dat in de practijk men toch alleen zal aansluiten op Huizen of Hilversum. Voorts herinnerde hij aan de waar schuwing om voorzichtig te zijn met radiobedrijven, omdat het straks moge lijk is over het electrische net uit te zenden. Voorst wijst hij op de televisie die een omkeer zal brengen. Ook de resultaten in Groningen, Lei den en Utrecht stelde hij in het licht en die bleken allesbehalve schitterend. Den Bosch en Arnhem gaan beter, doch dit geschiedde in een tijd van hoog conjunctuur. Ook gaat een vergelijking met den Bosch niet op, omdat men daarvoor een telefoonkabel kon over nemen. Voorts betoogde hij dat de finan- cieele opzet zoo gunstig mogelijk was gemaakt. Van een gratificatie aan cien directeur is geen sprake en voor het uitzenden van programma's is niets uitgetrokken. Ook zal een radiobelasting van 10 cent per maand komen. Voor administratie is niets uitgetrokken en spr. is er ten sterkste tegen om die in het electrisch bedrijf op te nemen. Een aparte boekhouding is noodig. Ook bij het Stadsziekenhuis heette het dat men met een eenvoudig boekhouder toe kon. Tuans zijn er 3 klerken bij. Ook het (grondbedrijf werd in personeelbezetting eenvoudig voorgesteld, doch valt in de praktijk tegen. Ook vreest hij kasgeldleeningen tegen een hooge rente. Ieder jaar komt er een tekort van 'f 4500 en hoe denkt de wethouder van financiën dit te vinden? Door minder af te schrijven? Dit zou niet juist zijn. Ook in Utrecht oordeelde men afschrij ving in vijf jaar noodig. Een van de centrales had voorgesteld aan de gemeente per aansluiting 2.50 p. jaar af te staan. Aanvaardt dat. Beter ,is één vogel in de hand dan 10 in de lucht. De heer v. d. V a a 1 niet vertrouwen op buurpraatjes. De heer B u 1 e n s verheugde zich er over om het particuliere monopolistisch bedrijf in handen van de gemeente te kunnen brengen. Alle partijen, op die van de Chr. Hist. na, hebben zich voor het brengen voor monopo listische bedrijven in handen van de overheid uitgesproken en het frappeerde spr., dat de V. B. gesproken had van speculatie. Spr. oor deelt, dat speculatief handelen met gemeente geld ongeoorloofd is. Spr. en de zijnen zullen vóór stemmen, omdat het bedrijf en monopo listisch karakter draagt. In 1930 berichtte de directeur van de P.P.T. slechts een concessie vor een gemeen te te zullen verleenen en daardoor werden het monopolistische bedrijven. Berekent men ook de afschrijvingen, een toestel kan 6 tot 7 jaar mee, dan kost eigen ontvangst 56 per jaar. De distributie is en zal wel altijd goedkooper blijven. In tijd van 5 jaar garandeert de ge meente een ontvangst over 4 lijnen en dit is een belangrijke verbetering. De radio heeft perspectief. Spr. toonde dit aan, door er op te wijzen, hoe het aantal aangeslotenen bij de centrales toeneemt. Velen schaffen eigen toe stellen af en sluiten zich bij de centrales aan. Het lijkt hem voor Alkmaar niet goed om loudspeakers te gaan verkoopen, doch de radio-handelaren moeten voorzichtig zijn. Dit leert, wat zij aan Arnhem adresseerden, om te voorkomen, dat radiocentrales zuster maatschappijen voor den verkoop van luid sprekers ter hand te nemen. Vol bewondering was hij over hetgeen hij in Arnhem bij de gemeentelijke centrale had gezien. Hij had de overtuiging, dat de cijfers niet frappant, doch aan den hpogen kant zijn genomen. Voorts wees hij nog op de moge lijkheid van de uitvoering van een alarm systeem bij de gemeentelijke radiocentrale en zijn fractie zal daar ook vóór stemmen. De heer S i e t s m a sloot zich aan bij het gesprokene van de heeren Woldendorp en Bulens. Zijn fractie was vóór, omdat het hier een monopolistisch bedrijf is. Ook voor een gemeentelijken autobusdienst had spr. ge pleit. Een voordeel oordeelde hij ook de aan sluiting op 4 lijnen. De telegrammen van den bond van radio- handelaren oordeelde hij geen zaken doen De telegrammen bevatten geen argumenten. De heer H o ij t i n k oordeelde, dat het particulier initiatief niet had te kort gescho ten. Voor hem is het de vraag: hoe staat de gemeente tegenover de exploitanten. Nu spr. zijn oor te luisteren heeft gelegd, wil het ook hem voorkomen, dat de menschen het mes op de keel is gelegd. Waarom hier niet het recht felc^n, om tegen het raadsbesluit in hooger eroep te gaan? Ook oordeelde hij, dat het college niet den weg had bewandeld, die be hoorlijk is. Hij ging den gang van zaken na en deed uitkomen, dat de raad in 5 maanden niets had gehoord. De zaak is doorgejaagd. Spr. heeft daar bezwaar tegen. In derge lijke belangrijke gevallen dient het college zijn zin niet door te drijven, door aan be langhebbenden den tijd te onthouden, be zwaren naar voren te brengen, en hij las hier over een schrijven voor, dat hij uit Hilver sum ontving en waarin tot uiting kwam, dat de handelaren in een gelijken strijd den palm der overwinning mochten wegdragen tegen de socialisatie die hier wordt voorgeschreven. Ook hij was overtuigd, dat de gegeven cijfers niet juist waren en dat de aangeslotenen bij een particulier bedrijf een soepeler behande ling krijgen dan een overheidsbedrijf geeft. Daar waar de gemeeten de bedrijven overna men, bedankten velen, hetgeen andere be- drijfsuitkomsten geeft. Arnhem maakt met 5000 abonne's 25000 winst, doordat de termijn van aflossing is verlengd. Ook met de uitbreiding van de techniek wordt niet vol doende rekening gehouden. Hij verwacht ook hier een drang om eer der winst te trekken en vreest, dat men dan met een niet voldoende waardevol bedrijf komt te zitten. Voorts besprak hij de adres sen van de middenstandsorganisaties en ci teerde een schrijven van radio-handelaren, die er op wijzen, dat gemeentelijke exploitatie voor hen nadeel heeft gebracht. Spr. stelde voor het voorstel aan te hou den, om te onderzoeken of het juist is, dat de menschen het mes op de keel is gezet. De heer K e ij s p e r betoogde, dat de heer Sietsma het de exploitanten niet kwalijk kan nemen, dat zij, in een tijd waarin het zwaard van Damocles boven hun hoofd hing, niet met 4 lijnen zijn gekomen. Voorts oordeelde hij dat de epxloitan- ten niet alleen een mes, maar zelf^ een scherp mes op de keel was gezet. Van het antwoord van den wethouder zou afhangen hoe hij zou stemmen. Wethouder Bonsema verzette zich om technische redenen tegen het door den heer Hoijtink gewilde uitstel. De voorzitter zeide, dat B. en W. het verzoek van den heer Hoijtink af wijzen. Wethouder Bonsema besprak de telegrammen van den bond van ra*dio- handelaren, door Mr. Langeveld één uur voor de vergadering aan de raads leden verzonden. Ook hij oordeelde, dat de telegrammen geen argumenten in houden. Uitvoerig ging hij in tegen de bezwa ren van den heer Ringers en hield zich aan den technischen adviseur van de ge meente, den heer Hofman. Wie is de adviseur van den heer Ringers? De heer Ringers: Ik kan ook nog rekenen. Weth. Bonsema: Wij hebben voe- dingspunten en er zijn dus heel wat straten waarin geen kabel komt, zoodat 50.000 M. kabel niet noodig is. De heer Ringers: Dus er wordt maar een klein deel ondergrondsch. Wethouder Bonsema: Ja, wij heb ben loodkabels noodig die zeer in prijs varieeren. Spr. schaart zich achter den één die hierin deskundig is, djn heer Hofman, en spr. wijst er op, dat deze ook in meerdere gemeenten de centra les heeft opgezet. (De zitting duurt voort). (Ongecorrigeerd). Hedenmiddag te één uur vergaderde de vol tallige raad onder leiding van den heer Westerhof. Na vaststelling der notulen volgde mede- deeling der ingekomen stukken. Tot scheikundige, plaatsvervangend direc teur van den keuringsdienst voor waren werd met 14 stemmen benoemd de heer Dr. F. Th. van Voorst te Utrecht. Op Ir. Kalfshoven, die niet op de voor dracht stond, maar den meest bekwamen can- didaat werd geoordeeld, werden 7 stemmen uitgebracht. OUDE N IE DORP (Mei.) Geboren: Anna Elizabeth Maria, d v.- G. Bruin en P. Kuijper. Maria, d. v. H. Tamis en M. Jonker. Johannes Jacobus, z. v. J. G. Impink en E. Korver. Alberi, z. v. E. Jager en J. de Josg Cathariua Maria, d. v. J. van Baar en J. Borst. Gehuwd: Johannes Petrus Nolten en Maria van der Fluit. Overleden: Catharina Johannes Tij burg, oud 87 jaar. Jacob Sinnige, oud 58 jaar. Pieter Appelboom, oud 60 jaar, te Alkmaar. Maartje Moras, oud 76 jaar. AKERSLOOT. Mei. Petrus Johannes Josephus zoon van A van Duin en C. J. Verduin. Cornelis, zoon van C. Bankersen en T. Zwaan. Anthonius Aloijsius, zoon van P. Leijen en A. Schut. Maria, dochter van F. Metselaar en C. de Jong. Fr-ederik, zoon van A. Terluin en A M. Hollenberg. Margaretha Petronella, d. van C. Zijp en H. Flipsen. G e h u w d: J. Koster en L. Blokker. Ondertrouwd: P. Verduin en W. C. Schol te Limmen. N. Bos te Castricum en A. Mooij. SCHOORL. (Mei). Geboren: Johannes Hendrikus, z van H. G. Kager en G. M. Veldman. Ada, d van B. Leen en N. van der Aarde. Meta, d van A. Nieuwland en R. Swaan te Bergen. Getrouwd: H. R J. Groothoff en M. C G. Legro. OUDORP (Mei) Geboren: Hendricus Adrianus z. van Willem Wijte en Tecla Dudink. Johanna Maria d. van Corn. W. Viset en G. Tiet. Berber Johanna d. van J. Schrijver en G. Koopmans. Bobbij Dick z. van D. van Coevorden en Th. C. de Munk. Overleden: Dirk Bakkum, ongh., 24 j. Voetbal. Voetbalwedstrijd ,,'t Centrum" en Aalsmeer. Zaterdagavond 6 uur wordt gespeeld tus- schen de bloemenveiling ,,'t Centrum" en Aalsmeer om den beker, aangeboden door de kooplieden op het voetbalveld A. D. O. aan den Hoflanderweg. Ongecorrigeerd. EERSTE KAMER. De voorzitter deelt mede dat de centrale afdeeling besloten heeft het z.g. clearingsont- werp in afdeelingen te doen onderzoeken op Vrijdag a.s. 11 uur. Aan de orde is het wetsontwerp van steun- verleening aan de veehouderij. De heer van den Bergh verklaart dat zijn fractie niet tegen het ontwerp zal stemmen ondanks het bestaan van verschillende be zwaren. Spr. wijst er op, dat dit ontwerp het leven van ons volk 100 millioen duurder maakt. Speciaal voor een zoo hooge belasting van de margarine is geen reden aanwezig aan gezien de margarineprijs met weinig is ver laagd. Spr. meent dat de zuivelindustrie niet in een paniekstemming had behoeven te verkee- ren, indien tijdig ware overgegaan tot op slag van boter in koelhuizen op groote schaal. Spr. dringt aan op een krachtige prijspolitiek ten opzichte van boter en kaas. Blomjous brengt hulde aan den minister voor diens bewonderenswaardige werkkracht. De regeling, hier voorgesteld, vindt spr. lo gisch, practisch en redelijk. De heer Ter Haar vindt het ontwerp min der sympathiek, omdat het ook de kapitaal krachtige bedrijven helpt en de kosten van het levensonderhoud doet stijgen. Voorts doet het ontwerp schade aan de rymtatie van onze boter en zal het boterver- bruik verminderen. De heer Stoliema, dat de rechtsgrond van dit ontwerp daarin ligt, dat de landbouw primair is voor ons volksbestaan., De heer Wibaut betreurt, dat de minister nog geen overzicht kan geven van ons be drijfsleven. TWEEDE KAMER Zitting van heden. Voortgezet werd de behandeling van de in terpellatie-De Visser inzake maatregelen ten aanzien van personen, die in sovjet-Rusland werken of gewerkt hebben. De minister van justitie wilde thans op het geval-Reuderink niet ingaan, nu de Rot- terdamsche gemeenteraad nog een beslissing moet nemen. Wat de algemeene kwestie be treft moet men zich laten leiden door Neder- landsch en niet door Russisch recht. De Ne- derlandsche practijk geeft een ruime interpre tatie van het al of niet verliezen van het Ne derlanderschap door het treden zonder ver lof in vreemden staatsdienst. Het betreft hier een zuiver juridische kwestie. De Nederlandsche regeering is zeer gere serveerd met het verleenen van verlof om te treden in Russischen staatsdienst. Sovjet- Rusland is door Nederland nog niet erkend De heer de Visser repliceerde, dat, of nie mand inderdaad in vreemden staatsdienst is getreden, de regeering dit heeft te bewijzen De minister vergelijkt het zuivere communisme met den overgangstoe stand naar de proletarische dictatuur. De hee- Marchant betoogt, dat de mi nister niet als midel ter bestrijd! ,.g van het communisme v onder meer aan men schen, die in Rusland hebben gewerkt het Nederlanderschap mag ontnemen. De heer Wijnkoop betoogt, dat deze regeering zich speciaal richt tegen het communisme. Haar houding opent de deur voor allerlei willekeur. Spr. dient een motie in, waarin de regeering ver zocht wordt ten aanzien het treden in vreemden staatsdienst haar houding t$ bepalen tegenover Sovjet-Rusland als in zake andere landen. De heer van den Bergh betoogt, dat de bestaande bepalingen iiiet gehandhaafd kunnen blijven. De minister antwoordt; spr. heeft principieel bezwaar tegen de motie. De heer Visser repliceert. DE „DUIF" NAAR INDIE VERTROKKEN. Hedenmorgen te 4.15 uur is het K. L. M. vliegtuig de „Duif" van Schiphol naar In- ,dië vertrokken, met vier passagiers aan boord De bemanning bestaat uit de heeren K. D. Parmentier, eerste bestuurder en C. van Brugge, radio-telegrafist. Aan boord bevinden zich 4 passagiers, waarvan er twee de reis meemaken tot Bata via, een tot Culcutta en een tot Boedapest. Het toestel heeft 241,347 Kg. post en 23 Kg. lading aan boord. Om 7.01 uur werd te Leipzig geland Van daar is het toestel weer om 7.42 uur ver trokken. HEVIGE BRAND. Drie arbeiderswoningen tot den grond afgebrand. Een geweldige brand heeft hedennacht ge woed te Rosmalen, waarbij drie arbeiderswo ningen in de asch zijn gelegd. Te ongeveer 12 uur werd de b.and ontdekt, welke was ontstaan in de woning van Chr. van Gerven. Door den zoon van den gemeenteveldwachter werd onmiddellijk alarm gemaakt en aan diens vlug en krachtig optreden is het voor een groot deel te danken dat de bewoners van de verbrande perceelen zich nog bijtijds, al was het in nachtgewaad, in veiligheid kon den brengen. De drie gezinnen hadden te zamen zestien kinderen. De huizen, waarin de gezinnen Van der Heijden en Pennings woonden brandden met het huis van Van Gerven tot den grond toe af. Van den inboe del kon niets gered worden. De drie huizen waren aan elkaar gebouwd en hadden rieten daken. KONING ALPHONSO NAAR NEDERLAND. Naar wij vernemen hebben de grensambte- naren te Eijsden vanwege de regeering me- dedeeling ontvangen, dat de vroegere koning van Spanje onder den naam van graaf van Toledo de grens zal passeeren, teneinde een bezoek aan Nederland te brengen. DE STAND VAN ZAKEN IN CHILI. Uitvoering van het program der nieuwe regeeting. De nieuwe regeering is gisteren, in strijd met de berichten dat haar positie steeds zwakker wordt, overgegaan tot het beraad slagen over de maatregelen tot uitvoering van haar program. Begonnen zal worden met het brengen onder staatscontrole van den handel en de geheele productie. Men hoopt op deze wijze productie en handel zoodanig te kunnen re gelen volgens bepaalde lijnen, dat aan de werkloosheid een einde kan worden gemaakt, waardoor men tevens gelooft de voornaam ste oorzaak van de crisis te kunnen weg nemen. De Chileensche gezant te Wasnington afgetreden. De Chileensche gezant fe Washington Don Miguel Cruchaga heeft gisteren telegrafisch zijn ontslag bij de Chileensche regeering te Santiago ingediend. HET WRAK VAN DE „TEIDE" DOOR DE PASSAGIERS VERLATEN. Uit Lagos in Nigeria wordt gemeld, dat de passagiers het bij de Oscura-landtong in de nabijheid van het eiland Fernando Po ge strande Spaansche stoomschip „Teide'' in de reddingbooten verlaten hebben. Het schip is thans volkomen een wrak. De passagiers be vinden zich in een zeer gevaarlijke positie, aangezien de punt van Oscura een der ge vaarlijkste plaatsen van de Afrikaansche kus tis en een zeer gevaarlijke branding heeft. De Engelsche stoomschepen „Oaran" en „Henry Stanley" bevinden zich op weg naar het gestrande schip. De „Teide" is op 15 Mei uit Barcelona ver trokken en heeft als laatste haven Monrovia, de hoofdstad van Liberia, aangeloopen. De rechtbank te Amsterdam heeft op 4 Maart 1.1. een Amsterdamschen „koopman" veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar, met aftrek van drie maanden voor arrest en een Amsterdamschen advocaat tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden, eveneens met aftrek van drie maan den voorarrest. Het O. M. had onderschei denlijk zeven maanden en één jaar, met af trek van de geheele voorloopige hechtenis ge vorderd. De koopman had hypotheekgelden, die be stemd waren voor een winkelierster te Lim men, ten eigen bate aangewend en zich der halve wegens verduistering te verantwoorden gehad. De advocaat is veroordeeld wegens mede plichtigheid aan- en uitlokking van valscli- heid in geschrifte en voorts wegens heling »n verduistering. De verduistering heeft hij vol gens de dagvaarding in 1925 gepleegd als curator in een faillissement. De rechtbank, die deze verduistering be wezen achtte, overwoog, dat hij op ergerlijke wijze misbruik had gemaakt van zijn vertrou wenspositie; gedurende vijf jaren is hij door de crediteuren aangemaand het geld af te dragen. Ook de in verband met de Limmen sche zaak ten laste gelegde uitlokking van valschheid in geschrifte achtte de rechtbank bewezen. Dit misdrijf heeft hieruit bestaan dat de advocaat uitlokte, dat de neef van dè winkelierster te Limmen een valsch taxatie rapport schreef, waarin de waarde van het huis, waarop hypotheek zou worden gegeven valschelijk werd gesteld op 18.000, terwijl het oorspronkelijke stuk 8000 aangaf In een onderhandsche akte, opgemaakt ten kan tore van den advocaat, stond voorts vermeld dat de juffrouw een schuld van ƒ8800 had aan den hypotheekgever, een koopman te Bus- sum. Volgens verdachte bestond er een contre- lettre, de rechtbank overwoog in haar vonnis dat het bestaan hiervan niet aannemelijk was gemaakt en achtte ook het medeplegen van valschheid in geschrifte bewezen. Tenslotte werd ook de heling bewezen ver klaard. Alleen de advocaat was van het teee„T~~~" gewezen vonnis in hooger beroep <Wat, erQ heden diende zijn zaak voor het A^tefda^- sche gerechtshof, dat gepresideerd wern i. mr. Joh. M. Jolles. De koopman helft VS? vonnis berust. n z'jn Op een vraag van den president deeld- verdachte mede, dat hij ten aanzien van a verduistering (de kwestie van het fail|jJie ment) nonchalant en siording eehan^." heeft, doch boos opzet heeft er bij hem n bestaan. Hij was ten allen tijde bereid en de gelegenheid geweest, het geld, dat hij 0n der zich had (een bedrag van 111) teru» t betalen. e Aan punt 2 der ten laste legging (de schiedenis van de vervalsching in de hypotw ken) achtte verd. zich niet schuldig, terwiU hij, wat de kwestie van de onderhandsch; akte betreft, waarin stond, dat de juffrouw uit Limmen een schuld van 8800 aan den hypotheekgever had, wel erkende, dat hH deze akte in orde had gemaakt, doch dat hfi deswege niet gestraft kon worden, omdat ef een contre-lettre was. Het eerst werd de kwestie der verduistering behandeld, welke geheel buiten de Limmen- sche zaak staat. Enkele getuigen legden ver- klaringen af van verd.'s gedragingen aig curator in het bewuste faillissement. Verd deed daarbij verschillende vragen en maakte opmerkingen, op details betrekking hebbende waardoor de president zich genoodzaakt zatr' hem te verzoeken, alleen de groote lijnen van de zaak, die hier toch alleen van belang zijn> in acht te nemen. Nadat het getuigenverhoor in de faillissg. mentskwestie was afgeloopen, werd de Am. sterdamsche notaris gehoord, die zulk een belangrijke rol heeft gespeeld bij de totstaitf. koming van de hypotheekakte en de volmacht, welke de winkelierster aan haar „verloofd^ den veroordeelden koopman, heeft gegeven. President: Begreep de juffrouw er iet» van? U zult natuurlijk ja zeggen, anders had u de akte niet mogen passeeren. Getuige: Ik had vertrouwen doordat de koopman mij als haar verloofde werd voor gesteld. President: Aanvankelijk heette het huis te Limmen 8000 waard te zijn, den volgenden dag ging het bij de hypotheekakte om tien mille. Getuige: Men heeft mij gezegd, dat hel oorspronkelijke bedrag een vergissing was en dat het huis wel 18 of 20 mille waard was. President: Maar met dit al heeft u er toe medegewerkt dat een taxatie zóó maar met tien mille verhoogd werd! Bij de voortzetting van het onderzoek naar hetgeen op het kantoor van den notaris is gebeurd, antwoordde getuige op een vraag van den president, dat hij zeker weet, dat de juffrouw uit Limmen de volmacht heeft ge- teekend. President: Maar de juffrouw zegt van niets te weten. Getuige vindt dit sterk. President: Er zijn wel méér sterke dingen in deze zaak gebeurd. Toen de verdediger van den advocaat, mr. F. A. Kokosky, eenige malen in het verhoor van getuige ten gunste van zijn cliënt inter rumpeerde, merkte de president op, dat het niet aangaat, verdachte voor te stellen als een kleine jongen, die niet begrepen heeft waar hij aan meedeed. Uit het dossier blijkt overduidelijk aldus de president dat de manier van praktijk uitoefenen door verdach te niet first rate is geweest. Getuige verklaarde verder, geen vermoeden gehad te hebben, dat er wel eens iets niet in orde kon zijn; hij heeft ook niets afgewe ten van de ten kantore van verdachte tus* schen den (thans veroordeelden) gevolmach tigden koopman en den geldschieter der koopman uit Bussum gesloten onderhandsche akte. Hierna trad de benadeelde Limmensche juffrouw, die thans naaister van beroep is, voor het hekje, om over het gebeurde in April 1931 te verklaren. Het bleek dat deze getuige zich nog maar weinig van de zaak herinnerde, zij haalde allerlei details door el kaar, zoodat de president de grootste moeite had om een en ander positief te doen vast stellen. Getuige zeide, dat zij op 7 April 1931 nooit een volmacht aan den (veroordeelden) koop man heeft geteekend, welke deze dien dag te Limmen had opgesteld. Nog meer stukken zijn er, die getuige zich niet herinnert, getee kend te hebben. DE VERDUISTERING BIJ DE MAGNEETFABRIEK TE WEESP. De magazijnmeester G. P. en de fabrieks- chef N. J. C., die zich resp. aan verduiste ring en aan diefstal en heling van rijwielon- derdeelen ten nadeele van de rijwielfabriek N V. de Magneet hebben schuldig gemaakt, zijn door de rechtbank te Amsterdam ieder tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld DE INBRAKEN TE HERWIJNEN. De rechtbank te Dordrecht heeft den 24- jarigen chauffeur P. P. uit Eindhoven we gens een aantal inbraken, door hem gepleegd bij ingezetenen van Herwijnen o.a. ten kanto re van den gemeente-ontvanger, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Het Hof te Den Haag heeft dezen jeugdi gen verdachte, die tot het laatste oogenblik bleef ontkennen, doch toen door een ondoor dachte uitlating ter terechtzitting door de mand viel, veroordeeld tot dezelfde straf al? hem door de rechtbank is opgelegd. DE MOORD OP RIJKSVELDWACHTER TAP TE KERKDRIEL. Dertien jaar voor één en tien jaar voor de beide andere ver dachten. Het gerechtshof te Arnhem heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen de drie gebr- R., die door de Tielsche rechtbank wegens moord op den Rijksveldwachter Tap te Kerk- driel op 31 December 1931 waren veroor deeld, ieder tot dertien jaar gevangenisstraf Het Hof heeft thans G. R^ veroordeeld W dertien jaar gevangenisstraf en de beid» andere verdachten tot tien jaar gevangenis straf. De eisch was tegen allen dertien jaar.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10