Agenda Amstet damsche !Beucs Jtheepstiidingen £aatste Aecichten Weee&eddit Stad w Om DE OPLOSSINO VAN HET HERSTELVRAAGSTUK. Algemeene schrapping der schul den de eenige oplossing. SPOORWEGONGELUK IN DUITSCH- LAND TUSSCHEN HALLE EN ERFURT k 16 licht gewonden. HET PROCES TEGEN MATUSCHKA. Zijn levensloop. KINDERMOORDENA AR GEGUILLOTINEERD. GRIEKENLAND STAAKT ZIJN BETALINGEN AAN AMERIKA, HET P. E. N. Opening van de nieuwe centrale. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Overzicht. (in Zomertijd). van 15 Juni 1932 Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediet N. V. I Woensdag 15 Juni. 8 uur, hotel Proot, alg. ledenvergadering „Liefdadigheid naar Vermogen". 7.30 uur, Cinema Ameriedin: Vadertje Langbeen (rom.); alle leeftijden. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. Het meisje uit Havanna (rom.), 2. Misda digers voor de wet (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: De slag bij Bademünde (milit. klucht)voor alle leeftij den. Donderdag 16 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain: Vadertje Langbeen (rom.); alle leeftijden. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. Het meisje uit Havanna (rom.), 2. Misda digers voor de wet (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: M het ge heimzinnige teeken (sens.); boven 18 jaar. De Beiersche radiocommissie deelde mede dat de commissies voor de politieke controle van radiouitzendingen in Wurtemberg en Beieren de uitzending van de redevoering van Strasser verboden hebben. 4 De diplomatieke medewerker van de „Dai ly Telegraph" meldt, dat de resultaten van de Engelsch-Fransche besprekingen te Parijs veel omvattender en belangrijker geweest zijn, dan officieel wordt toegegeven. Princi pieel bestaat geen meeningsverschil meer* tusschen de Engelsche en Fransche regee ring over het verband tusschen de Herstel schulden en de oorlogsschulden. Beide re geeringen zijn het er over eens, dat de oplos sing, welke moet worden nagestreefd, is een algemeene schrapping der schulden. Frank rijk houdt niet meer vast aan een overschot uit de herstelschulden voor zich zelf. Verschil van meening bestaat alleen nog over de vraag, welke methoden het geschiktst zijn en wanneer op zijn vroegst een oplossing kan worden verkregen. Parijs staat op het standpunt,*dat behalve een verlenging van het bestaande moratorium zoo goed als niets gedaan kan worden tot na de presidentsverkiezingen in Amerika Vol gens de opvatting te Londen, waarmede men het te Rome en Berlijn eens is, moet aan de wereld, wanneer geen onmiddellijke absolute en definitieve regeling kan worden tot stand gebracht, een definitieve verzekering gegeven worden, dat men het over een dergelijke re geling in een moreel bindenden vorm eens geworden is en dat eventueels vertraging met betrekking tot de practische uitvoering uit sluitend een zaak van diplomatieke techniek is. Onder deze omstandigheden zal de confe rentie te Lausanne bij de voorbereiding van het moratorium waarschijnlijk met algemeene stemmen te kennen geven, dat de eenige ge zonde en practische oplossing van de haar voorgelegde vraagstukken slechts kan bestaan in een algemeene schrapping der schulden. Of Engeland, gesteund door Italië, een stap verder zal gaan en individueel de lei ding in tastbaren vorm zal nemen, is niet uitgesloten, doch hangt af van den gang der conferentie. Dit houdt mede verband met de betalingen van Engeland aan Amerika. De vooruitzichten voor de Ontwapenings conferentie te Genève worden in diplomatie ke kringen te Londen pessimistisch beoor deeld, daar een verlaging van vijf tot tien procent der bewapeningsuitgaven bij een le ger met algemeenen dienstplicht niet veel be- teekent. Voor Engeland beteekent het voor stel in verhouding een veel grootere verzwak king en de bestaande ongelijkheid in bewape ning wordt door deze methode niet opge heven. De „Financial News" verklaart dat een moratorium voor den tijd van zes maanden reeds daarom niet voldoende zal zijn, omdat het Amerikaansche Congres een herziening der schuldenovereenkomsten niet voor Maart van het volgende jaar kan ratificeeren Daar slechts een algemeene schrapping der herstelschulden tot den terugkeer van het vertrouwen kan bijdragen, moet Engeland energiek aan dezen eisch vasthouden. De „Morning Post" eischt van Frankrijk dat het niet meer het bijvoegelijk naamwoord „heilig" voor de herstelschulden zal gebrui ken, die toch niet meer betaald zullen wor den. Dan zal de oplossing van een zeer moeilijk vraagstuk belangrijk vergemakke lijkt worden. Maandagavond is op het station Corbe- tha de personentrein Halle-Erfurt in botsing gekomen met een goederentrein. Hierbij ontij spoorden de locomotief van den personen trein en twee goederenwagons, waarvan één verwoest werd. Veertien passagiers, de ma chinist en de stoker van den personentrein werden licht gewond. De oorzaak van het ongeval is het rijden door een onveilig sig naal. Gister is een aanvang gemaakt met het proces tegen Matuschka, den dader van den gruwelijken spoorwegaanslag bij Jüterborg. Omtrent den levensloop van Matuschka kan het volgende worden gemeld Sylvester Matuschka, die 40 jaren oud is, is afkomstig uit Cantavir in Zuid-Slavië, waar zijn vader pantoffelfabrikant was. De bekentenis van zijn spoorwegaanslagen, welke eerst na een langdurige ontkenning volgde, sierde hij op met allerlei fantastische verhalen, welke waarschijnlijk moesten die nen om de justitie te doen twijfelen aan zijn toerekeningsvatbaarheid. Zoo sprak hij in zijn verhoor van 13 October van het vorige jaar over een zekeren Bergmann, die hij in 1927 had leeren kennen. Met Bergman heeft Matuschka spiritistische onderzoekingen ge daan en verwarde plannen uitgewerkt, die uitliepen op de stichting van een secte. Deze secte streefde er naar, volgens de verklaring van Matuschka, dat allen gelijk zouden zijn en te eten zouden hebben. Anderzijds be streed Matuschka het communisme en socia lisme en verlangde hij, dat ieder zijn gods dienst zou opgeven. Op het zelfde oogenblik sprak hij van de „beeldschoone vrouw' Berg man, met v/ie hij intieme verhoudingen zou hebben gehad. Over het algemeen speelden vrouwen uit alle lagen der maatschappij een zeer grooten rol in het leven van Matuschka. Terwijl hij thuis een liefdevolle vader en echt genoot was, gebruikte hij zijn „zakenreizen" voor allerlei avonturen, waardoor hij ten slotte ook de ernstige ziekte opliep, die bij de beoordeeling van zijn daden in elk geval in aanmerking zal moeten worden genomen Met Bergmann maakte Matuschka ook een reis naar Berlijn, die hem, volgens zijn mede- deeling, in contact bracht met de „Club der dertig dagen". Voor de club moest Matusch ka een eed afleggen en verschillende docu menten onderteekenen. Een der documenten hield in, dat geen lid der club na het plegen van een aanslag vóór dertig dagen de politie ervan mocht in kennis stellen, daar anders zijn geheele familie zou worden uitgeroeid. Als beweegredenen voor zijn daden komen eenerzijds zijn verwarde politiek-religieuse plannen in aanmerking. Naar hij mededeelde, zou hij een groote naam hebben noodig gehad om zijn plannen te verwezenlijken. Ander zijds weet men, dat Matuschka een uitvinding heeft gedaan ter voorkoming van spoorweg ongelukken, zoodat men zou kunnen aan nemen, dat hij door zijn aanslagen de spoor weg autoriteiten heeft willen dwingen zijn uitvinding toe te passen. Hedenmorgen vroeg werd op de binnen plaats van de strafgevangenis te Weimar de landarbeider Paul Dassier met de guillotine terecht gesteld. Dassier had eenige maanden geleden een 8-jarig meisje overvallen en ver moord. De Grieksche gezant te Washington heeft opdracht gekregen aan de regeering der U.S.A. mede te deelen, dat Griekenland ten gevolge van de ernstige crisis en van het feit, dat het zich geen deviezen kan verschaffen ge dwongen is de betaling van zijn oorlogs schulden aan Amerika onafhankelijk van de besluiten die te Lausanne zullen worden ge nomen, met ingang van 1 Juli a.s. te staken. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Achilles, 13 Juni v. Bilbao te Malaga.. Amazone, 13 Juni v. Catania n. Messina. Barneveld, thuisreis, 13 Juni v. Callao. eres, 13 Juni v. Rethymo n. Mostaganem. Iris, 12 Juni v. Kopenhagen te Glynia. Medea, 11 Juni v. West-Indië te New-York. Theseus, 14 Juni v. Kopenhagen te A'dam. Titus, 13 Juli v. Cadix n. Carthagena. Venezuela, thuisreis, 13 Juli te Havre; vertr, 14 Juni naar Amsterdam. Vulcanus, 13 Juni v. San Carlos n. Castellos. Cottica, 14 Juni v. A'da n. W.-Indië. Mars, v. Pto. Plata n. A'dam, 14 Juni te Londen 1. v. Havre. Perseus, 14 Juni v. A'dam te Bordeaux. Pluto, 14 Juni v. Rott. te Pasages. Kon. Holl. Lloyd. Paraguay, 14 Juni v. A'dam te Rotterdam. De minister van Waterstaat, mr. P. J. Reijmer, zal zich morgen, vergezeld van den administrateur van zijn departement mr. dr. Schonfeld, naar Velsen begeven, teneinde tegenwoordig te zijn bij de opening van de nieuwe centrale van het P. E. N. Uitslag veiling bij opbod gehouden op Dinsdag 14 Juni 1932 ten overstaan van den notaris Mr. J. W. van der Heide te Alkmaar, van de navolgende perceelen, alle gelegen in de gemeente Alkmaar: 1. Een huis met erf en steeg aan den Bergerweg no. 18, groot 1 are, 26 centiaren, 4600.— 2. Een huis en erf aan den Kennemer- straatweg no. 93, groot 1 are, 49 centiaren, 7200.—. 3. Een huis, erf en steeg aan den Ko ningsweg no. 4, groot 1 are, 48 cen tiaren, 6800. De afslag blijft bepaald op Dinsdag 21 Juni 1932, des avonds 7 uur in het café „Het Gulden Vlies" van den heer W. Mooij aan de Koorstraat te Alkmaar. Ongecorrigeerd. TWEEDE KAtyER. Zitting van heden. Zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen de conclusie-v. d. Veile betreffende schadevergoeding ten aan zien van geleden verliezen bij de uit voering van de Zuiderzeewerken, na dat met 61 tegen 12 stemmen verworpen was een amendement-Bongaerts om nog een onderzoek te overwegen. Bij het verslag over het verzoekschrift betreffende de belangen der eendenhou ders in Noordholland, stelde de heer Bakker voor, het adres ter griffie ter in zage te leggen. De heer Duys stelde voor om de re geering inlichtingen te vragen Het voorstel der commissie werd aangeno men met 42 tegen 34 stemmen. Aan de orde was daarna het wetsont werp „Regelen betreffende bevoegdheid der tandheelkundigen." Mevr. Bakker—Nort meent dat het ont werp, hoewel van beperkte strekking, verder gaat dan noodig is, hetgeen spr. onbillijk vindt jegens de tandartsen. Floris Vos zegt, dat men de beteekenis van dit ontwerp nie moet onderschatten. Spr. wijst er op, dat in Nederland een strooming bestaat om de opleiding voor tand arts in medische richting uit te breiden. De minister had hiermede rekening moeten hou den. Spr. dringt aan op instelling van een naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Juni. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776 1 mM. te Vadöjan. Laagste barometerstand 760.0 mM. te Toulouse. Verwachting, geldig tot den avond van 16 Juni: Meest matige Noord-Oostelijke tot Ooste lijken wind; helder tot licht bewolkt; droog weer; iets warmer. Op IJsland is de luchtdruk weer flink ge stegen, door het Noord- of Noordoostwaarts trekken van de oceaandepressie. Het gebied van hoogen druk over het Noordzeegebied breidde zich vooral in Noordelijke richting uit. Ook over Scandinavië is de barometer na aanvankelijk te zijn gedaald in den nacht gestegen en nog stijgende en van de inboch- ting die gisterenochtend over het Zuiden van Noorwegen lag is nagenoeg niets overgeble ven, zoodat de wind, die in alle hoofdstations in ons land 'n Oostelijke componente heeft, waarschijnlijk verder zal ruimen. Bij een ge middeld Nd.oostelijken of Oostelijken wind is te verwachten, dat het temperatuurmaximum zal stijgen, zonder dat er voor onweer veel gevaar bestaat. In het Zuiden van het gebied, blijft bij een heel zwak drukverval en bij ba rometerstanden die niet veel van 760 ver schillen, de onweerskans veel grooter. Roche- fort had 24 mM. regen. HOOG- EN LAAG WATER Th BERGEN AAN ZEE. (in Zomertijd). Juni. Hoog water. Laag water. dat. v.m. nam. v.m. nam 16 1.44 2.17 10.22 11.03 17 2.38 3.10 11.16 11.58 18 3.32 4.03 0.22 19 4.23 4.55 0.49 1.17 20 5.11 5.43 1.41 2.02 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. Juni. dat. Hoog water. Laag water. v.m. nam. v.m nam 16 1.41 2.14 10.10 10.51 17 2.35 3.07 11.04 11.46 18 3.29 4.00 0.10 19 4.20 4.52 0.37 1.05 20 5.08 6.40 -i' 1.29 1.50 examen voor tandheelkundigen. Dr .Vis is het niet eens met de van den minister. motieven DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Heden heeft de Personeelraad der Ne- derlandsche Spoorwegen een bespreking gehad met den minister van waterstaat over de voornemens der directie om trent de loonsverlaging van het spoor wegpersoneel. Verslag daarvan zal worden uitge bracht in de vergadering van de hoofd besturen der aangesloten organisaties die .Vrijdag a.s. te Utrecht zal worden gehouden. BRANDSTICHTING DOOR EEN CHEF-VELDW ACHTER? Vor de rechtbank te Arnhem heeft heden middag opnieuw terechtgestaan de ongeveer 40-jarige chef-veldwachter G. J. A. uit Zet ten, terzake van brandstichting in zijn eigen woning. Op 11 November 1931 was n.l. 's morgens toen de kinderen van verdachte juist naar school waren en hij alleen thuis was, brand ontstaan in een der slaapkamers van verdach- te's woning te Zetten, zoodat twee slaapka mers totaal uitbrandden. De zaak is destijds reeds voor de Arnhem- sche rechtbank behandeld. Deze verklaarde de dagvaarding echter nietig, waarop door den officier van justitie een nieuwe dagvaarding werd uitgebracht. Evenals de eerste maal ontkende de veld wachter ook thans alle schuld. Het O.M., waargenomen door mr. Lason- der, eischte 1 jaar en zes maanden gevange nisstraf. Mr. H. H. Roobol uit Arnhem pleitte vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen. DE NED. VEREEN. VAN HUIS VROUWEN. AFD. ALKMAAR. Een rondgang door de huishoud school. I Gistermiddag hield de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen afd. Alkmaar, een rondgang door de Huishoud- en Indus trieschool hier ter stede. De huisvrouwen legden wel de noodige belangstelling aan den dag, door het groote aantal opgekome- nen was het dan ook noodig dat men rond ging in drie groepen. Voordat men den rondgang begon, had men zich verzameld in een zaal boven in de school waar de directrice mej. de Glee, nadat ze haar blijdschap had uitgesproken over de be toonde belangstelling, in 't kort de indeeling van het onderwijs op de school uiteenzette Zooals de naam van de school al aangeeft onderscheidt het onderwijs, dat daar gege ven wordt, zich in twee richtingen: het huis houdonderwijs, dat huishoudkunde, wasch- behandeling, kooken en de desbetreffende theorie behelst en het industrie-onderwijs, waaronder men verstaat de lessen in naald werken, teekenen enz. Eerst heeft men de cursussen voor meisjes van 12 jaar, die nog leerplichtig zijn en die dan ook les krijgen in lager onderwijsvakken Er is een voorbereidende cursus voor lin- nennaaien en verstellen en de z.g. dienstbo dencursus voor meisjes van genoemde leef tijd. De meisjes, die den dienstbodencursus hebben doorloopen, hebben wel alles op huishoudelijk gebied geleerd, maar de rou tine moeten ze door de practijk natuurlijk nog leeren. Deze cursus wordt alleen 's mid dags gehouden en vindt in geen andere cur sus een voortzetting. Wel is dit zoo met de voorbereidende industrieklasse, die haar voortzetting heeft in den cursus voor cos- stuumnaaister, die drie jaar duurt, zoodal de meisjes op 17 jarigen leeftijd klaar zijn Ze leeren hier ook teekenen en fraaie hand werken. Meisjes van 15 jaar die niet de voorberei dende cursus hebben gehad, kunnen ook in costuumcursus of in de assistentenopleiding worden opgenomen. Ie. de opleiding voor huishoudster, waar jes les in kooken, strijken, vouwen, wasschen, linnen- en costuumnaaien. Ze kunnen hiera werkzaam zijn in een huishouding of vaean- tie-kolonie, ze kunnen echter met deze oplei ding geen zelfstandige baan deelachtig wor den, maar moeten beperkt blijven tot een af hankelijke betrekking. Anders is dit met de costuumnaaister, die met naaien voor ande ren haar brood kan verdienen. Voor meisjes van 17 jaar en ouder heeft men: le. de opleiding voor hiushoudster, waar alleen meisjes geplaatst kunnen worden, die een diploma hebben van M.U.L.O., 3 jarige H. B. S., of die drie jaar van het gymnasi urn of van de handelsschool hebben doorloo pen. Zij kunnen na deze opleiding doorlee ren voor waschbehandeling of kooken, hier voor echter moet men naar de opleidings school in Amsterdam. Ook kan men na dezen cursus geschikt ge plaatst worden voor verpleegster of voor hoofd van een huishouding. Voor meisjes van 17 jaar en ouder is er dan nog de industrieafdeeling, waar ze les krijgen in fraaie en nuttige handwerken en opgeleid worden tot het behalen van de acte daarin. Diploma's zijn hiervoor niet ver- eischt, \yel voor het behalen van de N. A.- actie, waarvoor men noodig heeft diploma M. U. L. O. of driejarige H. B. S. Na het behalen van deze acte kan men als men 21 jaar is een king krijgen als leerares Zelfstant% betrek. Nadat men dus ingelicht wa« L derwijs werd met den rondeanp °n- school begonnen. g 8 door Een uur later was men hiermw t. hadden de dames met de meeste rJL r meisjes in haar arbeid gadegeslagen"®* Nadat men zich zoo een indruk |larf vormd over het onderwijs aan de h,ÜS 8e< school, werd men nog onthaald 1 Sh°ud* tenvan dit onderwijs, n.l. heerlijke kofk™*^ Mevr. Eyma dankte hierop mei de n, voor haar welwillendheid de school voo?£ vereen.g.ng open te stellen en herinnerde er aan dat juist het bestuur op het idee wa«V komen deze school te bezoeken door het f dat de directrice over zulk een organisatie^ lent beschikt en dat zulk een prettige I heerscht tusschen onderwijzend personeel leerlingen. Het bestuur had dan ook meend de directrice een mooie mand inll bloemen aan te bieden, het bestuur eehVr werd verrast met een prachtige taart, die Z meisjes der school expres voor dit dori had den gebakken. EEN AUTO-BOTSING. Hedenmorgen reed een met graan beladen vrachtauto van den heer Piet op de Laat toen deze werd ingehaald door een luxe auto van den heer de Haan uit Oudkarspel. Deze reed den vrachtauto op zoodanige wijze aan dat eenige zakken graan op de straat vielen' de benzinetank zoodanig werd beschadigd', dat ze leeg liep en een ruit werd gebroken. Over de schuldvraag ontstond een twist, gesprek tusschen de chauffeurs van wie de chauffeur van den vrachtauto den bestuurder van den luxe auto verantwoordelijk voor d' schade stelde. DE FANCYFAIR VAN DE PADVINDERS. Men schrijft ons: Zaterdagmiddag en -avond en Zondag mid dag hielden de Alkmaarsche padvinders een fancyfair, die om 3 uur feestelijk geopend wera door de voorzitster van het groep, comité. Er was o.a. een tafel te zien met voorwer pen, door de padvinders en welpen zelf ver vaardigd, die aller belangstelling had en waarvan de verkoop veel bijdroeg tot het succes van dit feest. Daar naast waren de attracties velerlei, eigenlijk te veel om op te noemen, welke tezamen een duidelijke demon stratie waren van wat jongens, die voor een mooie zaak iets gevoelen, met hun enthousi asme weten te bereiken. En dat het geheel zoo geslaagd is en de (Ontvangen per draadlooze tele(ooo). 1000. STAATSLEENINGEN. 5 o/0 Nederl. H32 4'A Nederl. 1917 4 1931 BANK-1NSTELL1NGEN. Handel Mpij Cert. v, Koloniale Bank Ned. Ind Haneldsbank D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie. v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Küchentn. Acc. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL Am. Smelting Anaconda Ass. Gas Electr. Bethleh. Steel Cities Service General Aviation Steel comm- Studebaker U. S. Leatber Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Leboog PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon Petr. Per lak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi lnterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem. Eig. Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaao Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Southern Railw. Cert. Union Pacific W abasb 'Exdividend. fExclaim. 29% 6 40Vjc 2V< PROLONGATIE Vorig, koers 1 Vorige koers 99 94Vio 91 531-] 401 47'/, 85 23-% 157, 4/ l7/a 9C% 59% 93i/, ïu 1% 10"/, 2 l"jó 27i-"/,r. <Vs 4 14/'/, *2% 65 32'/, 1400 l-4% 8 /O'/. 108 119% 59*/, 47'.g 3'/> 32'/, 7*/, 10 6 6/S 1% 1 6 9'/s 3 75'/, 4T/s 92 110 Koers van heden te: pl.ni 1.30 53*/, 24 bi»!t 9'/, 10 1% 10'/, 3 28% 4 147a-8j 88 96 tt 70 107 119% 59 3«/l 31'/, 9 10 6 40 60 98 105 6 42% dO. pl.m. 1.45 53*/,-4 1 8 pl.m. 2.00 24 41 62 91V, pl.m. 2.15 51 23 1% t2-</, 91 10. 118 .37, W/j-7 '19'. -20 "9% i 2-V» Heden 1 117-V, 37 66"/,- 7 33*/, 1I8J-91 pGu WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belgaj Bazel Weenen p. Set Kopenhagen Stockholm Oslo New-York ItalÜ NIET OFFICIEEL t t t 100 k t i i 1 t Vorige koers 9.08 53.40 9.72*/, 34.45 48.25 496J 46.60 45.25 247 12 67/, Koers op heden 2 uur 9.06 58.47'/, 9.72% 34.44 48.20 49.50 46,50 45.00 247. 12 67%

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2