Tfoocfe VRACHTWAGENS OMNIBUSSEN WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN J>xxwwciaaJt Hieuws EGMOND AAN ZEE. OPHEFFING VAN DE BANNEN IN NOORD-HOLLAND. HEILOO. POSTERIJEN. BERGEN. EEN MOTIE VAN P. T. T.- PERSONEEL. WIERINGEN. Aangeboden werd een suppl. begrooting 1931 met een verhooging der inkomsten van 4966.31, uitgaven verhooging 10379.75 en verlaging 17620; en een suppl. 1931 in komsten verhoogd 69818.54, uitgaven ver hoogd 71664.30. Vastgesteld als aangebo den. Het kohier hondenbelasting telt 3 honden in de eerste klasse 10) en 90 in de tweede klasse 1). Aldus vastgesteld. B. en W. stelden voor een agentschap ot correspondentschap Arbeidsbemiddeling op te richten, daar dit thans wettelijk verplicht is. B. en W. stelden voor dit agentschap te doen bestaan uit 2 werkgevers, 2.werkne mers plus den agent en een door B. en w. te benoemen voorzitter. De belangen Yan werkgever zoowel als werknemer zullen hier door worden behartigd. De werkloozen zul len zich niet alleen moeten melden, wanneer zij werkloos zijn, doch ook wanneer zij weer werk hebben gevonden zal dit aan het agent schap moeten worden medegedeeld Voorts is het niet de bedoeling dat de ge meente ooit concurrent wordt van bloemist of veehouder. Zij zullen iemand kunnen krij gen, die door de gemeente werd tewerkge steld, evenwel tegen een nog nader te rege len loon. De heer Van de Reep vroeg of de arbeider, die tijdelijk in anderen dienst gaat, geen ge vaar loopt, daarna niet meer bij den weg te- terug te kunnen komen. De voorzitter zeide dit besproken te heb ben met het Hoogheemraadschap en dit lichaam heeft toegezegd de arbeiders dan weer in dienst te nemen, indien zij tot tevre denheid hadden gewerkt. Besloten werd een agentschap op te nch- ten. De raad machtigde B. en W. een geldlee- ning aan te gaan van 20.000 tot een maxi mum van 5X p€t. voor kabelleering van het electrisch net. Aangeboden werd de verordening op de heffink van vergunnings- en verlofsrecht in gevolge de nieuwe drankwet. Het minimum voor vergunningsrecht zal thans bedragen 40, vroeger 25; voor verlof 25, vroeger niets. Deze verordening werd als aangeboden vastgesteld. Hierna volgde een nader voorstel inzake de gasuitbreiding naar Wimmenum. Er is n.1. gebleken, dat de afstand iets grooter was dan oorspronkelijk gedacht, zoodat de be grooting van den aanleg iets hooger wordt. De raming was 1263 en is thans 1600. De raad besloot de uitbreiding tot stand te brengen, omdat reeds een twaalftal percee- len aan deze uitbreiding liggen. Tot slot volgde een bespreking betreffende werkverschaffing voor den a.s. winter. B. en W. hebben reeds uitgezien naar ren dabel werk en hebben hiervoor op het oog de verbetering van den Vennewatersweg. De voorzitter bracht een woord van hulde aan het Statenlid Valkering door wiens toedoen deze weg op het aanvullend wegenplan kwam. De uitkeering voor wegen op het aan vullend wegenplan is echter slechts max. •f 600 per K.M., terwijl deze voor wegen op het Prov. plan 2500 maximum is. Het on derhoud van de wegen, die op het aanvullend wegenplan voorkomen berust bij verschil lende lichamen en daar nu deze uitkeering niet zoo groot is wordt dikwijls aan het on derhoud niet zoo veel gedaan. Nu is er in dertijd een circulaire van Ged. Staten ver schenen, waarin o.m. voorkomt, dat, indien zulk een weg niet binnen 2 jaar overgedra gen is aan een lichaam, dat voor behoorlijke verbetering van dien weg zorgt, of dat zulks door den onderhoudsplichtige zelf geschied, de mogelijkheid bestaat, dat die weg van het aanvullend plan wordt afgevoerd. De Vennewatersweg is gedeeltelijk bij de gemeente en gedeeltelijk bij het waterschap in onderhoud. Deze lichamen hebben zich gewend tot het Hoogheemraadschap voor overname van den weg. Het Hoogheemraadschap is hiertoe be reid. Inmiddels werd reeds geïnformeerd voor steun van regeering en provincie, in dien dit werk in werkverschaffing werd uit gevoerd, zoodat a.s. winter de weg dan niet over zou worden gedaan, doch reeds werk als vergraven en dichten van slooten in werkverschaffing zou kunnen worden ver richt. Daarna werd gesproken met de gemeente Heiloo, omdat ook deze gemeente met dien weg gebaat is. Heiloo heeft nu een heel ander plan en wil een nieuwen weg, die uitgaat van onge veer station Heiloo en uitkomt te Rinnegom. Dan zouden Egmond-Binnen en Heiloo moe ten ijveren dezen weg op het provinciale we genplan te krijgen, daar anders het plan on uitvoerbaar zou zijn. Het gaat er dus om of de Raad wil ijveren samen met Heiloo voor dezen weg of zich wil houden aan den Vennewatersweg. De heer de Waard vroeg of Heiloo hier niets voor voelt. Heiloo zou in dit geval den Westerweg moeten verbeteren en verbreeden. De heer de Waard meende, dat het meer een gemeentebelang is den Vennewatersweg te verbeteren. De voorzitter vond echter, dat het toch ook een behoorlijke verbindingsweg moet zijn. De heer Apeldoorn merkte op, dat niet uit het oog verloren moet worden, dat de ge meente het onderhoudt behoud van den Ven newatersweg. De voorzitter meende echter, dat die weg dan veel stiller zal worden. De heer Apeldoorn betwijfelde dit. De heer van de Reep vroeg of het voor de werkverschaffing ook niet beter zal zijn den Vennewatersweg te verbeteren. Spr. vreesde, dat het leeuwendeel van de arbeiders anders van Heiloo zal komen. De voorzitter meende echter, dat aan een nieuwen weg zeer veel werk zal zijn. Besloten werd de beslissing tot de volgen de vergadering aan te houden of verbetering van den bestaanden weg of te ijveren voor den nieuwen weg. Intusschen kan dan den afstand van beide wegen nog eens nader worden bezien. Na de behandeling van de agenda merkte de heer Dekker op, dat Dekker te Wimmenum voor een gedeelte van gehuurd land geen korting had ontvangen. Dit zal hem alsnog worden toegekend. De heer Van de Reep deelde mede, dat een BB 34-0144". arbeider bij hem is geweest, die hem vertelde bericht te hebben ontvangen, dat hij in het vervolg een dubbeltje minder zou verdienen. omdat hij wegens zijn leeftijd niet meekon. j De voorzitter zou deze kwestie na de openbare vergadering toelichten. De heer Straathof klaagde er over, dat men te Rinnegom geen kant meer uitkan door het werk aan den weg. Hij meende dat niet alles tegelijk aangepakt moest worden. De voorzitter heeft deze kwestie juist dien dag besproken en alle medewerking is toege zegd. Hierna sluiting. In het oud-katholiek vereenigingsgebouw werd een tentoonstelling gehouden van voor werpen, gemaakt door de jongens en meisjes, die in den afgeloopen winter hebben deelge nomen aan den cursus in handwerken en fi guurzagen, welke onder auspiciën der afd. „De Drie Egmonden" der vereeniging „Volks onderwijs" belangloos werd gegeven door eenige belangstellende dames en heeren. Deze tentoonstelling trok veel belangstel ling en ze was het ook zeker waard. Een viertal uitstallingen waren samengesteld uit allerlei kleedjes, haak- en breiwerk, raffia- en lederwerk, étagères, pijpenrekken, sche merlampjes, kammenbakjes, schildjes, bloem- bakjes enz. enz. Zonder uitzondering waren de talrijke bezoekers vol lof over het vele en mooie, dat door de kinderen was vervaar digd, terwijl de prestaties veler verwachtin gen te boven bleken te gaan. Een aantal dezer voorwerpen was tevens bestemd om ten bate van den cursisten te worden verloot. De animo voor deze loten was zoo groot, dat er, ondanks den grooten voorraad, nog velen tevergeefsch kwamen aankloppen. De dames en heeren, die hun tijd en moeite voor dit werk beschikbaar heb ben gesteld, werden daardoor op aangename wijze overtuigd van de belangstelling der in gezetenen. Des avonds zou de wintercampagne beslo ten worden met een bijeenkomst, waartoe de ouders en de leden van „Volksonderwijs" toegang hadden. De voorzitter der afdeeling, de heer Bosschaart, opende dezen avond met een herinnering aan hetgeen reeds eerder al- zoo door „Volksonderwijs" voor de jeugd en de school in de gemeente werd gedaan. Har telijk dank werd gebracht aan allen, die aan het welslagen hadden medegewerkt, aan het bestuur van het vereenigingsgebouw, aan den heer G. Zwart, die goedkoop, of zoo noo- dig zelfs minder dan goedkoop, gezorgd had voor het noodige materiaal, en aan de ve len, die in deze dagen op eenigerlei wijze be langstelling en waardeering hadden ge toond, waaronder b.v. den heer Niekerk, die de commissie tijdens de tentoonstelling ver raste met een tulband, die straks ten bate der kas zou worden verloot De leerlingen der hoogste klasse der open bare school betraden het podium en zongen verschillende schoolliederen op zoo uitne mende wijze, dat de geheel gevulde zaal ademloos toeluisterde. „Het was mij een openbaring", verzekerde een der tot oordee en bevoegde aanwezigen. Van de gelegenheid om even uit te blazen maakte de voorzitter gebruik, door te wijzen op de vereeniging „Volksonderwijs", waarin duizenden en tienduizenden in den lande zich vereenigd hebben om pal te staan voor de openbare school. Natuurlijk was het, zei spr., thans de tijd en de plaats niet om daar over uit te weiden. Hij wilde alleen de men- schen er opmerkzaam op maken, hoe naast het streven van anderen voor scholen van al lerlei richting, tienduizenden op de bres staan voor de openbare school, voor de school, waarop plaats is voor ieder kind, van welke godsdienstige of politieke overtuiging zijn ouders ook wezen mogen. En door 't sa- en opgroeien van die velerlei kinderen zul len zij, ook wanneer zij later elk hun eigen richting zullen uitgaan, zich samenhoorig gevoelen met degenen, met wie zij hebben schoolgegaan. Hoewel deze toespraak slechts kort duur de, werd zij herhaaldelijk door spontaan en hartelijk applaus onderbroken. Na eenige volgende zangnummers gaf de kleine Christientje Blaauboer eenige aardige pianonummertjes en begeleidde zij de jarige Rika Dekker in een leuke voordracht. Ver volgens werd onder kleurige belichting op ontroerende wijze gezongen en gespeeld het bekende lied Het Angelus. Een bijzondere verrassing was bereid aan een der leden van het personeel der openbare school, evr. Zwart—Jansen, die dezer dagen haar twintigjarig jubileum als onderwijze res in vasten dienst mocht beleven. Haar collega's hadden oogenschijnlijk dien dag onopgemerkt voorbij laten gaan, maar in tusschen hadden zij met elkander een hulde blijk vervaardigd, dat aansloot bij het werk in de cursussen van dezen winter. In een zeer hartelijke toespraak, waarin dank gebracht werd voor alles en dat was zeer veel wat mevr. Zwart voor de open bare school had gedaan, bood de voorzitter haar namens het hoofd en de leden van het 1 personeel een keurige schemerlamp aan, waarvan ieder een deel voor zijn rekening had genomen en het met liefde vervaardigd had. Een symbool van de eendrachtige sa menwerking. Een geweldige ovatie volgde na deze toe spraak. De gansche zaal wist van geen op houden, „lang zal ze leven" werd er geroe pen en daarna was er weer applaus. Mevr. Zwart was inderdaad beduusd en kon geen woorden vinden om uiting te geven aan haar gevoelens. Zij hoopte echter nog lang zich te kunnen geven aan de Egmond- sche jeugd De voorzitter hield nog een zeer kleine re de, waarna de kinderen op de reeds vermelde uitnemende wijze het lied zongen van Frans de Gort: „Onze meester zegt ons" met de slotwoorden: „Heere, 'k maakt'er menschen van". In de pauze werd de tulband verloot, waarna door eenige leerlingen der openbare school een tooneelstukje werd opgevoerd: „Jan-Altijd-tevreden". Hoewel natuurlijk geen geroutineerde artisten, brachten de jon gens en meisjes het er best af. Er werd nu en dan hartelijk gelachen, het spel was goed, van sommigen zeer goed, zoodat het harte lijk applaus, dat hun ten deel viel, ten volle verdiend mocht heeten. Een heel kort sluitingswoord werd gevolgd door de verloting der prijzen van den cursus in zaag- en handwerken. Verzet van de ban-besturen? Overeenstemming op een conferentie te Haarlem. De Haarlemsche correspondent van het Hbld. schrijft: Op iniatief van de heeren V. Kaij Jz„ voor zitter der banne Hauwert, en P. Rijkels, secretaris der banne Ransdorp zal op 16 Juni te Hoorn een vergadering worden gehouden van afgevaardigden van banne-besturen in Noordholland. Deze vergadering is bijeenge roepen om te beraadslagen over het aange kondigde voornemen van Ged. Staten om de Prov. Staten voor te stellen tot opheffing van de bannen over te gaan. Als de vergadering tegen de opheffing is, wil men op de Staten invloed oefenen om in dien geest te-besluiten De banne-besturen hebben tot taak te zor gen, dat de talrijke breede slooten in hun ge bied de voorgeschreven diepte en breedte be houden, zij moeten maatregelen treffen bij de beschadiging van bruggen in de banswegen De bestuursleden zijn door de ingelanden ge kozen; zij hebben als grondeigenaren zelf groot belang bij een goede verzorging der waterstaatszaken en zij kennen hun streek nauwkeurig. Nu is men in de bannenbesturen van mee ning, dat het bestuur van het grootere water schap het werk niet goed kan doen als het plaatselijke banbestuur. En wanneer het be stuur van het grootere waterschap zich voor de verzorging van lcoale belangen laat bij staan door eenige personen uit de betrokken streek, dan zullen dezen meent men be zoldigd moeten worden en de besparing van ruim 32.000, die Ged. Staten van de ophef fing der 62 bannen verwachten, zou geheel of gedeeltelijk verloren gaan. Dit zijn, kort samengevat, de bezwaren van banbesturen tegen opheffing. En men wil nu een protest-vergadering houden nog vóór dat een bespreking met Ged. Staten, naar aanlei ding van hun circulaire van 24 Februari 1932, is gehouden. Waterschappen hechten sterk aan het be staande. De aangekondigde vergadering be wijst wel hoe moeilij kmen zich zooals dat ook in het bezuinigingsrapport van de Ned. Mij. voor Nijv. en Handel wordt gezegd aan den magischen invloed van het historisch gewordene kan onttrekken. Zoo is het met' de kleine gemeenten en zoo is het met de zeer kleinen waterschappen, die toch maar een ge ringe taak te vervullen hebben; uit water staatkundig oogpunt bezien zelfs geen eigen gemeenschap vormen. Overleg van Ged. Staten met belang hebbenden. De vorige maal hebben wij al meegedeeld, dat Ged. Staten tot overleg met belangheb benden bereid zijn. De in FÜruari verzonden circulaire had dan ook over het algemeen geen andere strekking dan de meeningen in de bannebesturen te vernemen. Er is zelfs al door de commissie uit Ged. Staten eenig over leg gepleegd met een aantal voorzitters van bannen uit „De vier Noorderkoggen", daar toe door den dijkgraaf van dit waterschap aangewezen. E>eze conferentie is de vorige week gehou den en daar is inderdaad besproken de aan wijzing van personen, die bij de opheffing der bannen zouden belast blijven met de daeelijk- sche leiding en het toezicht ter plaatse. Bezol digde functionarissen behoeven dit niet te zijn; er zou kunnen worden volstaan met het toekennen van presentiegeld voor het voeren van schouwen. De naam banne zou voor elk onderdeel van een polder behouden kunnen blijven. Buiten het eigenlijke locale werk zou ech ter alle arbeid het vaststellen van keuren, het invorderen van lasten, administratie voortvloeiende uit pensioenwet en ambtena renwet moeten geschieden door het groo tere waterschap. De Staten zouden dan niet meer voor elke banne een reglement behoeven vast te stellen, omdat dan de belangen van de onderdeelen van het waterschap, genaamd banne, alle geregeld zouden kunnen worden in het reglement voor het hoofdwaterschap. Daarbij wordt dan ook bereikt, dat de pro vinciale en rijks-adr inistraties slechts te ma ken zullen hebben i.:et één waterschap, het hoofdwaterschap, in plaats van met dit en I met de vele onderafdelingen, waarin het nu verdeeld is. Al deze deelen staan nu, als af zonderlijke waterschappen, met Rijk en pro vincie in verbinding. Op de conferentie, die de vorige week in het provinciehuis te Haarlem is gehouden, is ongeveer in den hier uiteen gezetten zin, tot weaerzijdsche bevrediging, volledige overeen stemming bereikt. Door Ged. Staten wordt nu overwogen of het mogelijk zal zijn in dezen zin een nieuwe regeling te maken, waarbij eenerzijds de door belanghebbenden gewenschte plaatselijke be hartiging van belangen wordt behouden, an derzijds door Ged. Staten aan een streven naar vereenvoudiging volledig wordt tege moet gekomen. Door notaris G. A. Verkade te Alkmaar werd gisteravond verkocht een dubbel woon huis met grond aan de Nic. Beetsweg, be- hoorende tot de Erven Gratema te Amster dam, groot 6 aren 45 centiaren. Kooper werd de heer D. Harder alhier voor f 2635. De heer J- Admiraal, sinds 13 jaar vei lingleider en keurmeester bij de veiling „St. Willebrordus", heeft zijn ontslag aange vraagd. Het schijnt, dat er meermalen een meeningsverschil bestond over de werkzaam heden en het bestuursvoorstel, (in Je vorige vergadering genomen) om de loonen te verla gen heeft den doorslag gegeven. Het zal niet gemakkelijk zijn om, midden in het seizoen, een opvolger te vinden, te meer daar het salaris iaag is. halve wanneer het verslechteringen beidsvoorwaarden betreft; n met nadruk protesteert zij tegen de waarop hulppersoneel en locale krarht»„Wl)Ze vaak een belangrijk ,ang SSStS overcompleet worden gemaakt o.a doorTS? ke beperking van de openstellingsuren v?„' verschillende kantoren, gedeeltelijke en heele opheffing van bestellingen, wiizitxi^ zonder vorm van proces van de éénmaal geven dienstvoorwaarden. Zij is van m ning, dat hierdoor het zeer groote aantal werkloozen onnoodig wordt uitgebreid en W belang van publiek, dienst en personeel ern! stig wordt geschaad; besluit deze motie kennis te brengen van den heer Directeur Generaal, de Pers en het Bondsbestuur en gaat over tot de orde van den dag. De directeur van het Post- en Telegraa» kantoor te Alkmaar maakt bekend, dat w hulppost- en telegraafkantoor, met ingang van 20 Juni a.svoor den post- en telegraaf, dienst zal zijn opengesteld van: Akersloot 9—1IX, 1415, 1819« Bakkutn 8X11, 1415, 18191/ Castricum 912. 1415, 18—19. Egmond aan Zee (1/930/6), 9-11X, 14—15, 18—10 vc (1/7—31/8), 8X—12. 14—19X. Heer-Hugowaard Zuid, 8X—11, 14—15X, 18-19. Heiloo 912X, 1415, 18-—19^ Limmen 912, 1415, 18—19- N.-Niedorp 8X—11, 14—15, 17 X—19. Obdam 8X—11, 14—15X, 18-19. O.-Niedorp 8X—11, 14—15X, 18—19. Schermerhorn, 8X—11, 14—15X, 18-19. Schoort 9—11X, 14—15X, 18-19. Spierdijk 8X11, 1415X, 1819. Uitgeest 8X—11, 14—15X, 18-19. Warmenhuizen, 8X—11X, 14—15, 18-19. Winkel 8X—11, 14—15 X, 18—19. De burgemeester is voor eenige weke met vacantie naar het buitenland vertrokken. In verband met de ingevoerde bezuinigim gen bij de Posterijen en Telegrafie, is de uit- breiding van de openstelling van het Post- en Telegraafkantoor te Bergen-Binnen en die van het Hulpkantoor te Bergen aan Zee, wel ke op 16 Juni a.s. zou ingaan, voorloopig op geschort. Door den chef der gemeente-politie is te Beverwijk aangehouden en heden voor den burgemeester geieid, zekere D. W. M., die zich aan oplichting te Bergen heeft schuldig gemaakt. Op 2 Juni 1.1. was bij een weduwe aan den Oosterweg in den kost gekomen, doch den volgenden morgen vertrok hij met de Noorderzon, zonder betaling van logies en gekochte sigaretten. Tevens werd uit een buffet f 15 vermist. Voorts bleek dat M. den dag te voren, voor 3 maanden pension b» sproken had bij iemand in de Prinsesselaan. M., die reeds verschillende keeren met de politie in aanraking is geweest, is na verhout in het huis van bewaring te Alkmaar opge sloten. In de Maandagavond gehouden vergade ring van de afdeeling den Helder van den C. B. P. T. T. werd onderstaande motie aan genomen. De afdeeling „Den Helder" van den Cen- tralen Bond van Nederl. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel in vergadering bijeen op 13 Juni in het Kegelhuis te den Helder, be sprekende de bezuinigingsvoorstellen van het Staatsbedrijf P. T. T., spreekt haar ver ontwaardiging uit over de wijze waarop het overleg tusschen bedrijfsleiding en personeel wordt gevoerd, dat het resultaat van dit over leg bijna als regel wordt terzijde gelegd, be- Gister werd ten raadhuize aanbesteed de bouw van een openbare lagere school met onderwijzerswoning te Den Oever (architec ten Peeters en Baanders.) Ingeschreven werd o.a. door: G. Koning te Schagen 39962.— W. Uitterdijk te Schagen 36432.— K. Visser te St. Jacobi Parochie 36690.— P. Doorn te St. Maartensbrug 37300.— R. K. Koppen en Zoon te Alkmaar 39300.— Leegwater en Hittema te Heer-Hugowaard 'Laren N.-H. 37200.— J. Faus te Nieuwe-Niedorp 37989.— J. C. de Vries te Wieringen 38800.— Gebr. Boersen te Wieringen 35935.— J. D. Kooij Mz. te Wieringen 46396.— Gebr. Boekei te 't Veld, gem. Oude-Niedorp 36940.— De raming was 40.000. Laagste inschrijvers waren alzoo Gebr. Boersen te Wieringen. De gunning is aangehouden. J van de oude gerenommeerd» Europeesche Vrochtwagenfabriefe ,Nv M. tNGtfBWT-S AUTOMOWRMAM9* fe.portr.te oeN AMSTERDAM MJOOiLBUfO 309. Even later kwam men Tuimelt je waarschuwen, dat vliegmachine gereed stond. Ik moet nog even weg, zei Tui melt je tot verbazing van al de kikkers. Wacht even op me, en zonder op iemand te letten liep hij hard weg het kasteel in Wat denken jullie dat ie ging doen? Hij kwam terug met de ooievaar aan een ketting. Die ik meenemen, zei Tuimeltje, dan heb ik tenminste een goede daad verricht en zelf klom hij boven op het dek van de vlieg machine en bond de ooievaar er op vast. Het dier was natuur lijk erg kwaad, maar dat zou niet veel helpen, want zijn gedrng was er niet naar geweest.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6