DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN s Uit hei Jtadement Ttageliiksch Ovecaicht De conferentie van Lausanne geopend. ^Buitenland No. 141 Vrijdag 17 Juni 1932 134e Jaargang Een^*dsoluut uit den booze! daarrJ contrast met die rede vormde het Boetz?ia gende betoog van den heer Van er van Dubbeldam (c.h.), die krach Optimistische stemming bij de confereerende. n f PIRITUSLICHTJE REUSACHTIGE BRAND s TE BEDLOW IN MECKLENBURG— SCHWERIN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i^osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatst nimte. Brievt;c franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen ~ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP UIT BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Met het oog op de begrafenis van mr. Th. •Heemskerk had de voorzitter, die ook zelf deze plechtigheid wilde bijwonen, de vergade ring der Tweede Kamer op heden in plaats van op één uur op twee uur gesteld. Dat be- teekende reeds een uur verlies. Bovendien was bij de behandeling van een suppletoire be grooting van Ned Indië geïncorporeerd de behandeling van twee interpelaties. Een er van was van den heer Cramer (s.d.a.p.) en betrof de voltooiing van den derden kruiser De andere interpellatie was van den com munist Wijnkoop en liep over de voedsel schaarste in Ned. Indië. De voorzitter had zich blijkbaar voorgenomen dat alles in één vergadering te doen afhandelen met het oog op het aanstaande zomerreces en het onver mijdelijke gevolg hiervan is geweest, dat de Kamer tot een laat uur, ongeveer half acht bijeen is gebleven. We dachten een oogenblik, dat we nog in den begrootingstijd verkeer den! De beide genoemde punten hebben de stof geleverd voor de debatten. De rij der sprekers werd geopend door den heer Cramer, die be gon met een met schrille kleuren geteekende schets te geven van de noodtoestanden jn In dië, waar een ondragelijke crisistoestand heerscht, de regeering op alles bezuinigt met de bedoeling den grondslag der begrooting op 400 millioen misschien wel op 350 mil- lioen te brengen, maar in plaats van geld uit te trekken voor uitbreiding en verbetering van de bevloeiïngen voortgaat met den bouw van den derden kruiser. De daarvoor uitgetrokken gelden konden in ieder gevai beter en vrucht baarder worden besteed. De spreker kwam daarbij op tegen de z.i. onbillijke verdeeling van de kosten van aan maak, waarvan een te groot gedeelte van In dië wordt terugverwacht en herinnerde in dat verband aan de door den Indischen Volks raad aangenomen motie, waarbij het recht vaardig wordt genoemd, zoo de Nederland- sche staat alle kosten van aanbouw op zich neemt. Intusschen meende hij, dat op hel oogenblik alle uitgaven voor den derden krui ser moesten worden stopgezet en hij diende een motie in dien geest aan het slot van zijn rede voor. De eerste op hem volgende spreker de heer Feber (r.k.) was het met hem in geen enkel opzicht eens. Deze vond, dat de heer Cramer zijn beweringen met te weinig statistische ge gevens had geadstrueerd, zich al te zeer in algemeenheden had verdiept. Naar zijn over tuiging is eerste eisch, dat het financieel evenwicht moet worden behouden, wil men geen ineenstorting van de Indische maat schappij. Hij juichte toe, dat de regeering be reid is door reliefworks aan de moeilijkheden van het oogenblik tegemoet te komen, maar hij waarschuwde tegen de aan de regeering toegeschreven plannen om o.a. de subsidies aan de weeshuizen stop te zetten. Men zou nu willen, dat door miadel van een loterij de noodige gelden voor die instellingen werden bijeengebracht, doch daaromtrent was hij 6lechts matig gerust. Wat aangaat den bouw van den derden kruiser, deze is bij de Indi sche begrooting goedgekeurd en nu vroeg hij °f er zich eenig nieuw feit heeft voorgedaan, dat een terugkomen op deze beslissing zou rechtvaardigen. De economische crisis, waar in we verkeeren, zou volgens hem geen vol doende motiveering daarvoor zijn en men ver- gete niet, dat de bouw van dit oorlogsschip arbeid en brood aan velen geeft. Dit laatste werd met luide protesten o.a. van den heer Duys (s.d.a.p.) begroet en een der jongere leden der soc.-dem. partij, de heer Van der Houven, „vrijgestelde" van den Metaalbewer- kersbond, hield een minder geslaagd betoog, dat van dergelijke werkverschaffing een rechtgeaard sociaal-democraat weinig weten wil- Hem is later, nadat de heer Wijnkoop rijn communistische theorieën had verkon digd en op zijn gewone rumoerige wijze tegen ®"es en nog wat was te velde getrokken, van den Gouverneur-Generaal af tot den Volken bond toe, de heer Albarda te hulp gekomen peze vond tegenover den heer Feber, dat er zich genoeg feiten hebben voorgedaan, welke en, ^opzetten van de voltooiing zouden ocntvaardigen en knoopte daaraan een vurig dpn°°.F v.asf> dat het doel van den bouw van derden kruiser toch een volkomen imagi- onn rakler draagt. Onze vloot is toch niet denfWa??en teSen de scheepsmacht van an- marh?^ ^at we stand brengen is tot poph elo°sheid gedoemd en we deden wel zoo storpn0n? niet aan andere mogendheden te schafite sP'egeIen. Maar als werkver sch(. 1S een dergelijke bouw van pantser- tens eigen ervaring als een goed kenner van Indië mag worden beschouwd. Hij vond den toestand werkelijk zoo angstig niet. De regeering en in het bijzonder de Indische regeering doet wat zij kan. Wanneer er ge brek aan rijst is in eenige landstreek, behoeft dat nog geen calamiteit te zijn. De sprekers weten vermoedelijk niet, dat er belangrijke streken in Indië zijn, waar de rijst volstrekt niet als hoofdvoedsel wordt beschouwd Tegenover den heer Wijnkoop betoogde hij, dat het Nederlandsche gezag als een zegen vcor Indië mag beschouwd worden en hij deed zelfs een naieve poging om hem tot beter inzicht te brengen. Het gemoedelijke woord van den braven afgevaardigde zal evenwel wel boter aan de galg geweest zijn! Wat den krui ser betreft, aanvaardde de spr. het antwoord van den Minister van Defensie bij zijn be grooting van 1932, dat deze reservekruiser onmisbaar is, en hij zou zich kunnen voor stellen, dat minister Deckers na zijn bezoek aan Indië tot de overtuiging was gekomen, dat er niet één doch wel twintig kruisers noo- dig zouden zijn om Indië een behoorlijke vloot te geven. Daarmede had hij evenwel koren naar den molen van den voorstander van eenzijdige ontwapening, mr. Marchant (v.d.) gedragen en deze dreef dan ook in een vorige rede den spot met het gemoedelijke woord van den heer Van Bcetzelaer, dat we in Indië toch fatsoenlijk voor den dag moeten komen. Op opgewonden toon verweet hij daarbij de regeering, dat zij van alle psychologische be grippen ontbloot was, dat zij geen begrip had van wat er in ons land omgaat, dat men ver bitterd wordt door de gedachte, dat er op alles wordt bezuinigd behalve op de defensie en de vloot, en hij waarschuwde voor de ge volgen van die verblinding. Na hem hebben we intusschen nog enkele voorstanders van den verderen bouw van der. kruiser gehoord, eerst mr. Van Rappard (lib.), vervolgens den militairen specialiteit der anti-revolutionnairen Van Dijk, daarna den heer Snoeck Henkemans( c.h.) Zij allen betoogden in verschillende toonaarden de wenschelijkheid of noodzakelijkheid van de voortzetting. De minister De Graaf heeft hierop rustig en onbewogen uiteengezet, dat het onvermij delijk is in Indië tot het uiterste toe te bezui nigen. Hij zette vervolgens in den breede uit een, dat er werkelijk geen sprake is van hon gersnood in Indië, ten hoogste bestaat hier en daar voedselschaarste en daaraan kan het hoofd worden geboden. Hij erkende evenwel, dat het in de Oost lang niet couleur de rose is, maar dat aan de regeering te verwijten waren dwaasheid. Zijn ambtgenoot van Defensie, Mr. Dec kers, heeft in het bijzonder den heer Mar chant bestreden en hij zette daarbij uiteen, dat het onverantwoordelijk zou zijn thans den bouw van den derden kruiser stop te zetten. Wat de financieele gevolgen daarvan zou zijn, illustreerde hij z.i. het best door de mede- deeling, dat in 1933 aan den bouw niet meer dan elf ton zal worden besteed. Bij de hierop volgende replieken zijn natuurlijk de ver schillende sprekers op hun standpunt blijven staan. Wel mag echter vermeld worden, dat minister Deckers heeft medegedeeld, dat bij aanneming van de motie-Cramer hij en zijn collega van Koloniën hun portefeuilles ter beschikking van de Koningin zouden stellen. Morgen wordt over de motie gestemd. Nadat de Kamer zonder discussie haar goedkeuring had gehecht aan het ontwerp tot voorziening in de behoefte aan geldmiddelen in verband met de aflossing van de Ned. Ind. pond-sterlingleening 1921 C en 1923 B, werd de vergadering tot morgen verdaagd. OPENINGSREDE VAN MACDONALD Gistermorgen in de conferentie van Lau sanne in een plechtige zitting in de groote zaal van hotel „Beau Rivage" te half elf offi cieel geopend. In het midden van de zaal was een groote vierkante tafel geplaatst, bedekt met groen laken, waaraan de verschillende delegaties plaats namen. In het midden zat de voorzit ter, de Britsche Eerste Minister Ramsay MacDonald, links van hem de vier Engeï- sche ministers, vervolgens de Duitsche Rijks kanselier Von Papen en drie andere Duitsche Rijksministers, terwijl rechts van MacDonald Herriot plaats nam met vier Fransche minis ters, de Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken Grandi met drie Italiaansche ministers en verder aan weerskanten de ver tegenwoordigers der overige mogendheden. Te weerszijden van de zaal zijn de tribunes voor de internationale pers, terwijl tegenover den voorzitter de diplomatieke loge is ge legen, die evenals alle andere tribunes en ruimten geheel gevuld is. Op voorstel van Herriot werd direct na den aanvang MacDonald met algemeene stemmen tot voorzitter der conferentie ge kozen, wat met luid applaus werd begroet. Vervolgens was het woord aan den Zwitser- schen bondspresident Motta, die de deel nemers aan de conferentie welkom heette en die er op wees, dat wanneer deze conferentie zonder resultaat zou uiteengaan, dit niet slechts groote nadeelen voor eiken afzonder lijken staat zou tengevolge hebben, doch waarschijnlijk een algemeene catastrophe. Vervolgens sprak MacDonald in het En- gelsch de openingsrede uit. MacDonald's rede had een programmatisch karakter en be handelde alle op de conferentie ter sprake komende problemen, voorts het ontwape- ningsvraagstuk en de komende Londensche I.andbouwconferentie. Voorts schetste MacDonald in zijn rede de richtüiren volgens welke naar zijn meening de komende onderhandelingen zich zouden moeten ontwikkelen. Hij zeide o.a.: De conferentie komt bijeen onder den scha duw van een der hevigste economische crises, waardoor de wereld ooit in tijd van vrede is aetroffen. De geheele publieke opinie kijkt thans neer op de te Lausanne vergaderde mo gendheden, die bijeen zijn om te trachten een uitweg uit de huidige, nog nooit beleefde crisis te vinden. Het aantal werkloozen be draagt op het oogenblik 25 millioen. In de meeste landen groeien ellende en nood met den dag. Het heeft op het oogenblik geen be- teekenis meer, wat voor soort regeering aan het bewind is. Ook de staten zijn verarmd Het nationale vermogen vermindert en het humanitaire en sociale werk staat voor een ^^Maatshulp aan individueele personen kan nauwelijks meer gehandhaafd blijven. De algemeene levensstandaard van millioenen menschen gaat van dag tot dag omlaag. De rederingen zijn gedwongen om ter bescher ming van hun financien den handel zoo scherp mogeiijk te beperken, slechts om te kunnen voldoen aan de noodzakelijke eischen van den dag. In deze algemeene catastrophe staan noch Frankrijk noch Duitschland, noch Italië of de Vereenigde Staten of Engeland alleen. Een wereld en een stelsel zakt iD elkaar. Een eenling kan thans niet meer aan wederopbouw denken, aangezien een enkele macht niet meer in staat is de ellende weer stand te bieden De thans beginnende confe rentie heeft een deel van de oorzaken van dezen were'dnood te behandelen en wel de financieele erfenis van den wereldoorlog en haar uitwerking oo den landbouw. MacDonald schilderde vervolgens het his torisch verloop der huidige onderhandelin gen en verklaarde dat na al deze beraadsla gingen een ineenstorting slechts verhoed zou kunnen worden, wanneer de geheele schul denkwestie behandeld zou worden opdat het vertrouwen weer zal worden hersteld. Voorts herinnerde MacDonald eraan, dat de deskun digen steeds weer een beroep op de regeerin gen hadden gedaan om de verantwoordelijk heid op zich te nemen en de noodige beslis singen te treffen, waardoor de crisis over wonnen zou kunnen worden. Een directe re geling zou een weldadige werking oefenen vergeleken bij de resultaatlooze onderhande lingen. Wanhoop is een vesting, die in stormaanval genomen moet worden. Het pro bleem, waarvoor de conferentie zich ge plaatst ziet, is van pricipieelen aard. Echter kunnen eenmaal plechtig aangegane ver plichtingen niet door eenzijdige weigering terzijde worden gesteld. Dit principe is door niemand bestreden. Doch verplichtingen, die gebleken zijn onuitvoerbaar te zijn, moeten langs den weg van overeenstemming worden herzien. Beide partijen moeten dan met de feiten rekening houden. De conferentie juichte het toe, dat blijkens den huidigen stand der onderhandelingen de Ver. Staten zich bereid hadden verklaard te zamen met de overige mogendheden te wil len medewerken aan het verdergaande pro bleem van het herstel van handel en in dustrie. Een succes te Lausanne zonder een succes der ontwapeningsconferentie, achtte MacDo nald ondenkbaar. Wanneer de huidige moei lijkheden overwonnen zullen worden( dan moet tegelijkertijd een eriode van politieke rust worden geschapen, opdat de naties hun economische belangen jn alle rust en zonder dreigend oorlogsgevaar kunnen ordenen. Op een bepaald punt der onderhandelingen zal de conferentie zich voor deze kwesties ge steld zien. MacDonald besloot zijn rede met de woor den: „Alles hangt thans van ons af. Ik doe op deze conferentie een dringend beroep om niets anders te vreezen dan zwakheid en om bij de onderhandelingen voorstellen uit te werken, die om hun inhoud, een hulpmiddel voor dè wereld beteekenen". De indruk, die de rede van MacDonald heeft gemaakt is in 't algemeen gunstig, nu toch is het herstelvraagstuk, dat altijd weer de goede verstandhouding tusschen Duitsch land en Frankrijk in gevaar bracht tot een wereldvraagstuk gemaakt. Ondanks alle moeilijkheden wordt de gang van zaken hoopvol tegemoet gezien en heerscht er een soort optimistische sfeer. Hiertoe heeft ook wel bijgedragen de goede indruk gemaakt door het bezoek van gister middag, door von Papen aan Herriot ge bracht. Von Papen heeft bij deze gelegenheid een uiteenzetting gegeven van Duitschland's binnenlandsche politiek, terwijl ook de agen da der conferentie uitvoerig werd besproken. Het onderhoud is gisteravond voortgezet, toen in bijzijn van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken een contra-bezoek bracht. Kort te voren had de rijkskanselier een persoonlijk onderhoud, dat een uur duurde, met MacDonald, inzake de recente gebeur tenissen in Duitschland en de binnenlandsche en buitenlandsche bedoelingen der Rijksre geering. Voorts zijn hierbij de afzonderlijke kwesties aan de orde gekomen. Von Neurath heeft talrijke langdurige besprekingen gehad met de Britsche politici. Van Duitsche zijde wordt de meening uitge sproken, dat de tegenstellingen tusschen En geland en Duitschlnad als van weinig betee- kenis zijn te beschouwen. De zes uitgenoodigde mogendheden ter herstelconferentie hebben gistermiddag een korte geheime zitting gehouden. Besloten werd heden allereerst het woord te geven aan Rijkskanselier von Papen, die rapport zal uitbrengen over den toestand in Duitschland en het standpunt der Duitsche regeering ten aanzien van de herstel kwestie zal uiteenzet ten. De zitting van hedenmorgen draagt een vertrouwelijk karakter. DE NIEUWE DUITSCHE NOOD VERORDENING. Hessen en de noodverordening. De Hessische regeering vaardigt met het oog op de politieke noodverordening der rijks- regeering een officieel besluit uit, waarin o.a gezegd wordt: „Na het van kracht worden der nieuwe noodverordening is in Hessen voor politieke vergaderingen etc. de volgende rechtstoestand ingetreden: Het op 7 Novem ber 1931 uitgevaardigde verbod van politieke vergaderingen in den open lucht etc. wordt weer van kracht. De voor den tijd der Hessi sche verkiezingen tot 18 Juni 1932 toege stane verzachtingen betreffende het toestaan van vergaderingen in de open lucht en de daartoe noodzakelijke op- en afmarschen door de etrokken politie-autoriteiten te verkenen, blijven bestaan. Het totd usverre voor Hessen bestaande algemeene uniformverbod is vol gens par. 20 van de nieuwer ijksnoodverorde- ning opgeheven. De Hessische minister van binnenlandsche zaken betreurt deze maatregel, doch ziet op het oogenblik niet in staat een andere rege ling te treffen, welke hij in het belang van het handhaven der openbare veiligheid en der orde dringend noodzakelijk acht". De Koelnische Volkszeitung over de noodverordening. De Koelnische Volkszeitung" schrijft over de nieuwe noodverordening o.a. het volgen de: De nieuwe vrijheden worden begeleid door een vloed van ambtelijke bezweringen en waarschuwingen. De rijksregeering hoopt, dat het volk zich deze vrijheid zal waardig toonen. Deze hoop en vrees der rijksregeering bewijzen beter dan vele woorden in welk twij felachtig avontuur zij zich heeft gestort. Vrijheer von Gayl heeft op zijn sympathieke wijze de pers een gelijkmatige toepassing van de nieuwe bepalingen voor alle bonden en partijen beloofd. Maar de vraag wordt niet beantwoord, of hij ook de macht heeft die vrij heid voor allen te waarborgen. Niemand zal kunnen loochenen, dat deze noodverordening een geschenk aan de nationaal socialisten er. daarom van partijpolitieken oorsprong is. Een der voorwaarden is thans vervuld, die de nat. soc. gesteld hebben voor het dulden van het kabinet von Papen-Schlficher. De uniform-kwestie. Naar de Lokalanzeiger" verneemt, zal in verband met de verklaring van de Beiersche regeering, dat, ondanks de rijksnoodverorde ning van Woensdag, voor het dragen van uniformen bij bepaalde gelegenheden nog bij zondere politievoorschriften zullen worden uitgevaardigd en in verband met het besluit van de Beiersche regeering om een algemeen uniformverbod uit te vaardigen, door de rijksregeering nauwkeurig worden nagegaan op grond van welke landsrechtelijke bepalin gen de beide landen hun besluiten zullen uit vaardigen of hebben uitgevaardigd. De rijks regeering zal van het resultaat van dit onder zoek hare verdere maatregelen laten afhan- gen. Het Beiersche kabinet beraad slaagt over de uniformregeling. Naar verluidt, heeft gisteravond laat, na de plenaire zitting van den Beierschen land dag nog een zitting plaats gevonden van den ministerraad in het landdaggebouw, waarin beraadslaagd werd over de regeling der uni- wórmt. Theemuts overbodig. Ver bruik co. een kwart cent per uur. Vraaqt ons haardmodel f2- Riekt niet, roet niet, rookt niet. Spiritusverkoopkantoor „Bergen op Zoom-DeffT formenkwestie voor Beieren. De beraadslagin gen werden echter zonder dat tot een besluit werd gekomen inderbreken en verdaagd tot Vrijdag. De nationaal socialisten eischen hun uniformen terug. De leider der juridische afdeeling der N S A.P., Dr. Frank II, heeft aan de ministers van Binnenlandsche Zaken van het Rijk en van de landen telegrafisch het verzoek ge richt de uit hoofde van het vroegere S A.-ver bod in beslag genomen voorwerpen (unifor men e.d.) terug te geven. Stalhlhelm en noodverordening. De Stahlhelmzeitung zegt betreffende de intrekking van het uniformverbod en de S.A. o.m.: De intrekking van het uniformverbod geeft den Stahlhelm eindelijk zijn veldgrijs eere-kleed terug. Met vreugde begroeten wij ook de intrekking van het S.A.-verbod, dat wij van den eersten dag af als ongerechtvaar digd en schadelijk hebben bestreden. In de landen, waar de „systeam"-partijen, zij het slechts nog voor de afwikkeling der staats zaken aan het bewind zijn, zou het voornemen bestaan, de opheffing van het S.A.-verbod door de rijksregeering met alle middelen van eigen noodverordeningen te saboteeren of door toepassing van het marcheerverbod illu soir te maken. Wij zouden gaarne zien, dat de rijksregeering dergelijke doorkruisingspogin gen van haar politiek met de noodige energie zou tegengaan. Overigens waarschuwen wij de betreffende landsregeeringen er voor den boog der onderdrukkingspolitiek tegen de nationale beweging vooral niet te strak te spannen. De „Germania" over de nieuwe noodverordening. Betreffende de nieuwe politieke noodveror dening merkt de „Germania" op, dat deze het voordeel heeft, dat zij de tot dusverre ver spreide bepalingen als nieuw recht uniform codificeert. Daarmede is alles gezegd. De nieuwe staatsleiding, die toch beloofd heeft in het bijzonder waarde te zullen hechten aan het bewaren en vergrooten van de autoriteit van den staat, heeft met deze noodverorde ning een weg ingeslagen, waarvan moet wor den gevreesd, dat hij voor volk en staat to< fatale gebeurtenissen zal leiden. VERKLARING VAN VON SCHLEICHER. De FranschDuitsche samen* werking. Rijksweerminister von Schleicher heeft aan een Fransch persvertegenwoordiger ver klaard, dat hij er niet aan denkt te streven naar de dictatuur in Duitschland. Een dicta tuur die uitsluitend steunt op de gewapende macht is tot een zekere mislukking gedoemd. Zij zou alleen mogelijk zijn onder één voor waarde: de geheele massa des vol'ks zou haar moeten verlangen. Dat is echter in Duitschland niet het geval. Energiek keerde von Schleicher zich tegen de geruchten betreffende voornemens van Hindenburg om af te treden ten gunste van den kroonprins. Niemand denkt aan een der gelijke oplossing. Een regentschap in Duitschland is volkomen uitgesloten. Betreffende de Fransch Duitsche betrekkin gen zeide generaal von Schleicher: „Juist de nationale partijen in Duitschland verlangen oprecht een samenwerking met Frankrijk. Wij zijn bereid ieder economisch accoord te sluiten dat Frankrijk wenscht". De Fransch- Duitsche samenwerking is echter aan drie voorwaarden gebonden: 1. Frankrijk moet Duitschland bevrijden van de oorlogsschuldleugen 2. De herstelbetalingen moeten beëindigd worden 3. De ongelijkheid in de bewapeningen tusschen de beide landen moet worden opge heven. Van bevoegde Berlijnsche instantie wordt betreffende de verklaring van den rijksweer minister von Schleichef tegenover een Fransch persvertegenwoordiger medege deeld, dat de rijksweerminister zich slechts gedurende twee minuten heeft onderhouden met den Franschen journalist. Op het oogenblik is het niet mogelijk na te gaan, of de Fransche pers de uitlatingen van den minister juist heeft weergegeven. Donderdag werd het plaatsje Bedlow, dat 600 inwoners telt, door een geweldigen brand geteisterd, welke binnen vijf uren 29 gebouwen vernietigde. De helft van de bevol -king is dakloos geworden De uitbreiding van het vuur werd begunstigd, zoowel door het gebrek aan water als ook door den hevigen wind, welke voortdurend een waren vonken regen over het geheele dorp uitstortte. Eerst tegen negen uur gisteravond kon het vuur tot den haard worden beperkt. Hoe groot de schade is, is nog niet te overziOL

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11