Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterkind. [Provinciaal 'flieuios Binnenland DE OPHEFFING DER BANNEN IN NOORDHOLLAND. dagelijks gebruikt De Centrale. OPENING DER NIEUWE CENTRALE VAN HET P. E. N. Moor kleine tuinen. gave van kaarten, die toegang geven tot de jeugdherbergen. Van het begin af werd met het Duitsche Jeugdherberg Verband contact gehouden, en zoodoende geven de Neder- •landache kaarten ook toegang tot de Duitsche 'J. H. 1 ln de jaren die volgden, groeide het aan tal jeugdherbergen buitengewoon snel, want zijn er in 1928 slechts 3 jeugdherbergen, in 1929 stijgt dit aantal tot 12, in 1930 tot 34, in 1931 tot 33 en in dit jaar zullen er stellig een 40-tal opgesteld worden voor de trekkers. Het aantal ingeschreven trekkers ging met sprongen vooruit. In 1930 waren er n.1. reeds 4530 ingeschreven en in 1931 steeg dit aan tal tot 11250. vt J We zien dus dat de ontwikkeling in Neder land nog veel sneller plaats vindt dan in Duitschland. Steeds meer maakt de jeugd ge bruik van de jeugdherbergen. In 1930 telden we reeds 21864 overnachtin gen en in 1931 bedroeg dit aantal reeds 52065, d. w. z. een vooruitgang van 140 pCt fin breede kringen van onze bevolking vindt 'dit werk nu warme sympathie, hetgeen blijkt uit het feit, dat 17 gemeenten, 83 scholen en tal van andere organisaties aangesloten zijn bij de N. J. H. G, om dit werk niet alken moreel, maar ook financieel te steunen. Ook in Nederland is het wonder boven wonder gelukt om dit werk ondogmatisch te houden, al staan sommige grcepen nog zeer wantrouwend tegenover dit werk. 1 In welke plaatsen vinden we nu jeugdher bergen f Volledigheidshalve dan hier de heele rij: Alkmaar, Amsterdam, Abcoude, Apeldoorn, Appelscha, Arnhem, Assen, Beek (Didam), .Castricum, Delden, Doorn, Eindhoven, Epe, Gouda, Haarlem, Hemrik, Heerlen, den Hel der, Kortenhoef, Leiden, Lochein, Maastricht, Noordwijk, Nijmegen, Oldenbroek, Petten, Schoorl, Soest, Texel, Utrecht, Vinkeveen, yiissingen, IJmuiden en Zaandam. Ondoenlijk zou het worden, wanneer we van iedere jeugdherberg een korte beschrij ving zouden moeten geven en daarom zullen we ons beperken. De jeugdherbergen, die in den begintijd ontstonden zijn bijna allen primitief. Men richtte bijv. een oud huisje in als jeugdher berg, zooals in Petten, Heerlen en Alkmaar. Soms een oud schildersatelier, zooals te Kor tenhoef. Deze kleine gezellige jeugdherberg, op palen staand in de Loosdrechtsche plas sen, is onder de trekkers bekend genoeg, al was het alleen reeds om het feit, dat de heele jeugdherberg schommelingen maakt als het hard waait. Zoo werden te Gouda, Kampen en Vlissin- gen oude kazernes ingericht tot jeugdherber gen, waarbij de soldatenkribben uitstekende diensten bewezen. In Amsterdam, Utrecht en Scheveningen werden oude schoolgebouwen als jeugdher berg ingericht en voldoen uitstekend. Maar ook een boerderij laat zich verande ren in een jeugdherberg en dit heeft men dan ook met succes toegepast in Bakkum (nu op geheven), Schoorl en Son (bij Eindhoven). Zeer geschikt voor dit doel bleken ook oude barakken van Ziekenhuizen ed., zooals blijkt uit de jeugdherberg te IJmuiden en de zoo juist geopende jeugdherberg te Zaan dam. Te Epe, Arnhem, Del den, Lochem en Hemrik was men in staat een villa tot jeugd herberg te veranderen en uit den aard der zaak heeft men hier natuurlijk reeds meer ruimte. Ondanks het feit, dat dus uit alles wat maar „gebouw" genoemd kan worden met het noodige *erk een jeugdherberg ont staan kan, blijft ons altijd het ideaal voor den geest zweven om een jeugdherberg te bou wen geheel als jeugdherberg. Natuurlijk zijn de als jeugdherberg ingerichte gebouwen ook goed, en vooral, wanneer men over wei nig geld kan beschikken is dit de aangewezen weg, maar beter en natuurlijk ook duurder zijn de nieuw gebouwde jeugdherbergen. Ook dezen vinden we in ons land De eer ste hiervan was het N B.A.S Bondslmis te Oldenbroek, en over deze jeugdherberg is het wel noodig iets naders te vertellen. De N.B.A.S. (eén organisatie van middelbare scholieren) vatte het plan op om een Bonds- huis-Jeugdherberg te bouwen; de leden zelf spaarden en werkten om het geld bijeen te krijgen en tenslotte bouwden ze ook zelf hun eigen bondshuis. En het resultaat mag er zijn, niet alleen als jeugdherberg, maar mis schien nog meer als bewijs van de volharding en den moed van deze jeugdbeweging. De jeugdherberg te Beek brandje verleden jaar af, maar dank zij de activiteit van de oprichters zijn ze er nu in geslaagd met Pinksteren, daar waar de oude jeugdherberg stond, een prachtige nieuwe te doen verrijzen De jeugdherberg te Texel is een verbouw de boerderij, maar die verbouwing heeft een dergelijken omvang aangenomen, dat we ook bijna van nieuwbouw kunnen spreken. Het is teminste een prachtig ingerichte jeugdher berg geworden, gelegen op een hoogte, mid den op het eiland, met schitterende verge zichten naar alle kanten. Kortom, een jeugd herberg die zijn naam „Panorama" eer aan doet. En dan tot slot de model jeugdherberg te Castricum „Het Koningsbosch". De bouw van deze jeugdherberg werd mogelijk ge maakt door den steun van de Pro& Staten, die 50.000 beschikbaar stelden. En inder daad is dit een jeugdherberg geworden, waarop we trotsch kunnen zijn Goed inge richte slaapzalen, een ruim dagverblijf, keu ken, douches en waschgelegenheden bij iede re zaal, ja zelfs een droogvertrek voor natte kleeren een donkere kamer zijn niet verge ten. En in den korten tijd na de openig (Pa- schen 1932) is het overnachtingsaantal reeds ruim 800, en we hopen dit jaar dan ook al leen te Castricum 5000 overnachtingen te kunnen boeken. Er zit groei in dit werk; langzaam maar zeker gaan ook de scholen de mogelijkheden inzien die de jeugdherberg hun bieden. En wanneer ook de jongens en meisjes in plaats van hun gewone, vaak nogal dure schoolfeestjes, tochten langs de jeugdherber gen gaan maken, dan zullen ze niet alleen langer kunnen uitgaan, maar ook meer kun nen genieten van Holland'» frissche en vrije natuur. De jeugdherbergen bieden ruimte voor iedere jongen en ieder meisje maak er dus gebruik van. Dat de jeugdherbergen een nog grooter be- teekenis zullen krijgen als ze nu hebben, staat voor ons vast, maar daarvoor hebben - >m dit mooie Gister werd een vergadering gehouden waartoe waren uitgenoodigd de besturen der bannen, die in beginsel tegen de gedachte van Ged. Staten van Noordholland zijn om de bannen op te heffer en de administratie kosten ten gevolge daarvan te verminderen. Van de 62 bannen in de provincie waren ver tegenwoordigers van 36 bannen opgekomen. De vergadering werd gepresideerd door den heer V. Kay, van Hamert, voorzitter der banne aldaar, die met den heer P. Rijkels te Amsterdam, secretaris der banne Ransdorp, het initiatief tot deze actie had genomen. De heer Kay kwam op tegen de opheffing der bannen, omdat het voorgerekende bedrag van 32.700 bezuiniging nergens voet vindt; tegenover dit bedrag dat uitgespaard zou worden, staan andere kosten: plaatselijke vertegenwoordigers namens het hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier moeten worden aangewezen om den schouw te regelen en uit te voeren, zich met het on derhoud te belasten enz. Hij kwam er tegen op, dat deze waterschappen, die historisch recht hebben, thans uit elkaar zullen worden gerukt, om er niets beters, zelfs iets slechters voor in de plaats te geven. Hij deelde mede, dat in Drechterland, in de vier Noorderkog gen, in het Ambacht van West-Friesland, ge naamd Geestmer-Ambacht zoo goed als alle bannen zich reeds uitgesproken hebben tegen de opheffing. In Waterland was geen samen werking geweest, maar ook daar is de geest tegen opheffing. De heer K. Kuiper, hoofdingeland van de Vier Noorder Koggen, deelde mede, dat er na de bekende circulaire van Ged Staten een officieuze bespreking was geweest tus- schen Ged. Staten (de heeren Bruch en Kooiman) en eenige vertegenwoordigers van de Vier Noorder Koggen. Daarna gaven Ged. Staten van eenige toenadering blijk. De heer P. de Groot, burgemeester van Andiik en hoofdingeland van Drechterland, deelde mee, dat Drechterland niet, gelijk de Vier Noorder Koggen, om advies is ge vraagd. Hij deelde mee, hoe de 22 bannebe- sturen in Drechterland tegen opheffing wa ren, omdat een zeer ongezonde toestand zou ontstaan, die toch niet zal kunnen worden gehandhaafd. Alleen de banne Hoorn, die in zeer bijzodere omstandigheden verkeert, was vóór de opheffing. Drechterland had voor alle bannen de bezwaren ter kennis van Ged. Statne gebracht en spr. vroeg dit ook aan de andere wetenschappen te doen. De heer Swan, van Warmenhuizen, zei, dat in Geestmer-Ambacht alle tien bannen tegen opheffing waren. Het toezicht op sloo- ten en onderhoud zal buiten de bannebestu- ren niet mogelijk blijken. De heer G. Hart van Oudkarspel, hoofd ingeland van het Ambacht van West-Fries land, deelde mede, dat dit vooral het geval was bij dit waterschap van 15000 H.A. dat van Schagen tot Alkmaar loopt. Niet één bannebestuur was voor opheffing. De voorzitter stelde voor de bezwaren in een motie ter kennis van Ged. Staten te bren gen, maar de vergadering achtte het noodig aat een commissie, verdeeld over de gansche provincie, een bespreking met Ged. Staten zal aanvragen. Daartoe werd besloten. In deze commissie zullen zitting hebben de hee ren V Kay te Hauwert als voorzitter van deze vergadering. P. Rijkels uit Waterland, Jb. Swan uit Geestmer Ambacht, K. Kuijjer uit de Vier Noorder Koggen en P. Groot Jzn uit Drechterland. Er werd verder tegen ge protesteerd, dat de Vereeniging ter Bevorde ring van Waterschapsbelangen een advies had gegeven om de bannen op te heffen en had medegewerkt aan de beruchte circulaire van Ged. Staten, zoo ook het Hoogheem raadschap N. H. Noorderkwartier. In deze vergadering van a.s. Maandag van de Ver van Waterschappen zal daarover worden ge interpelleerd. Men was hoogst ontstemd over dit advies, waarin de leden niet waren ge kend. O DOL-tandpasta voorkomt het leelijke verkleuren der tanden en een onw^ljiekenden adem. de raison" noemde, geen ontijdig einde zou den maken, terwijl hij in deze vertrouwde op de lankmoedigheid van de overheid, wie hij van zijn kant volle medewerking toezegde. Nadat nog enkele hartelijke woorden waren gesproken door een oud-medewerker van den neer van Oidenborgh, werd door de aanwe- gen groepsgewijze een rondwandeling door het bedrijf gemaakt. Het ketelhuis der centrale is ingericht op een vermogen van 40.000 K.W. normaal en 52.000 K.W. in maximum. De afvoer der rookgassen geschiedt door twee 75 M. hooge schoorsteenen, welker inrichting de bijzon dere zorg hebben gehad van den technischen adviseur Prof. ter Linden. In de machinekamer staan twee machines van 24.000 K.W. normaal en 30.000 K. W. maximaal vermogen opgesteld. De door de turbines gedreven generatoren leveren draai stroom met een spanning van 6000 volt, wel ke stroom direct gevoerd wordt naar trans formatoren en gebracht wordt op een span ning van 50.000 volt, dat is de spanning, waarmede de distributie van de electriciteit vanuit de centrale plaats heeft. Deze stroom wordt door kabels geleid naar het 50 K. W- station, waarvan zij naar de verschillende aftakplaatsen wordt evergebracht. Voorts is er ook nog een 10 kV schakelhuis, gelegen tusschen net machinegebouw en het 50 kV- schakelhuis. Op het Oostelijke deel van het terrein zün 3 aaneengesloten gebouwen ge plaatst, de werkplaats, het magazijn en het ransformatorgebouw, Aan den Westelijken ngang bevindt zich een poortgebouwtje en iet administratiegebouw. Het geheele complex, waarvan architect van Rood de schepper is, terwijl prof. ter Linden de technische aanwijzingen heeft ge^ geven, is opgetrokken in nieuwzakeliike stijl, en draagt niet weinig bij tot het lanaschaps- schoon aan den mond van het Noordzee nanaal. De groote merkwaardigheid van het be drijf is wel de aanvoer van stookgas, afkom stig uit de Hoogovens, welke geschiedt door een enorme gasbuis met een lengte van 1560 Meter met een capaciteit van 70.000 M.2 >er uur. De kosten van den bouw der Centrale bedroegen in totaal 11.600.000, een bedrag dat ruim 400.000 onder de begrooting is is gebleven. Den genoodigden werd tenslotte een pla quette van het hoofdgebouw uitgereikt, welke is vervaardigd door de Koninklijke Begeer. Het was gister een groote dag voor het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Noord- holland. De nieuwe Electrische Centrale van het P.E.N., welke gebouwd is op een terrein, onmiddellijk grenzende aan dat van de hoog ovens te Velsen is officieel in gebruik geno men. Om twee uur was de groote aula, van het hoofdgebouw, welke met fraaie bloem stukken versierd was, geheel gevuld met een illustre gezelschap. Onder de genoogdigden waren de minister van waterstaat mr. P. Reymer, de commissaris der koningin in de provincie Noordholland, vele leden van Ge deputeerde en Provinciale Staten, het ge meentebestuur van Velsen, leden van den Raad van Toezicht op de provinciale bedrij ven, hoofdambtenaren en ambtenaren van het P.E.N., directeuren van de groote in dustrieën uit de omgeving, de heer L. Heyer mans, directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Amsterdam, de leden der bouwcommissie der Centrale, de burge meester van Alkmaar, deputaties van de K v. K. te Alkmaar en Hoorn en vele anderen Het eerst werd het woord gevoerd door den commissaris der koningin in de provin cie Noordholland. Vervolgens betrad de directeur van het P.E.N., de heer J. van Oidenborgh, het spreekgestoelte. Nadat minister Reijmer na woorden van gelukwensch een sirene in werking had ge steld, ten teekene dat het beerrijf officieel in werking was gesteld, volgde een langdurig applaus. De stoomfluiten van de fabrieken uit de omgeving beantwoordden het geloei der sirene. Vervolgens sprak de heer ir. G. A. Kess Ier, directeur der koninklijke Nederlandsche hoogovens en staalfabrieken te Velsen, die de vindingrijkheid van dr. Lulofs roemde die in samenwerking met dr. Wibaut, de laat ste als commissaris der hoogovens, de sa menkoppeling heeft tot stand gebracht tus schen het particuliere hoogovenbedrijf, da de centrale van de benoodigde hoeveelheic stookgas voorziet, en het overheidsbedrijf der provincie, dat dan de hoogovens de noodige :ti iciteit zal leveren. Hij sprak voorts de OTERLEEK. Vrijdagavond 8 uur zal een vergadering van den raad plaats vinden, ter bespreking overname G.E.B., door de P.E.N. De P.E.N. gaat niet accoord met het besluit van de raadsmeerderheid, dat over "31 van de winst 20 pCt. van het vastrecht wordt gerestitueerd. Indien de raad zijn standpunt blijft handha ven ,zal de P.E.N. aan Ged. Staten verzoe ken de overname niet goed te keuren. NEDERLANDSCHE KLOMPEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Lockefeer betreffende het nemen van maat regelen tot verplicht gebruik van klompen van Nederlandsch fabrikaat in het leger, de marine en de Rijkswerkinrichtingen, heeft de minister van defensie geantwoord, dat de klompen, bij het leger, de marine en hun in stellingen in gebruik, worden betrokken door tusschenkomst van het Rijksinkoopbureau en vervaardigd worden bij de Rijkswerkinrichtin gen te Veenhuizen. DE EERSTE NIEUWE HOLLANDSCHE HARING. Volgens aloude traditie werd de koningin aangeboden de eerste nieuwe Hollandsche haring, goedgekeurd door den opperkeur- meester es te Vlaardingen aangevoerd door het s.s. „Gezina", schipper C. van Oosten, reederij N.V. Vlaardingsche Stoomvisscherij DE INVLOED VAN DEN CRIS1S- ZUIVELWET. Bij de in de Over-Betuwe gehouden verkoo pingen van hooigras werd gemiddeld 200 per H.A. besteed, dat is ongeveer 30 meer dan v.j. KOEIEN UIT DE WEI GESTOLEN. Drie weken geleden miste de landbouwer A. van der Scheer te Kamperveen een zijner beste koeien uit het langs den straatweg lig gende weiland. Aanvankelijk werd aan uit breken gedacht, doch een onderzoek in de om geving bleef vruchteloos. En nu dezer dagen kwam hij tot de onstellende ontdekking, dat opnieuw een zijner stamboekkoeien gestolen was. Tegelijk moest de veehouder A. Putten- stein te Wezep van een zelfde feit aangifte doen. Een arbeider had des nachts een vrachtauto opgemerkt, welke op enkele pun ten had stilgestaan. NA DEN FIETSTOCHT VAN CALAIS NAAR DOVER. Schilperoort thans te Rotterdam, terug. Onprettige ervaringen in Engeland. Woensdag is de heer H. Schilperoort, de Rotterdammer, die Zaterdag per waterfiets van Ca.ais naar Dover is .gereden", met het Fransche s.s. „Amiral 1'Hermite" uit Duin kerken te Rotterdam aangekomen. Over zijn reis heeft de heer Schilperoort een en ander verteld. Om half acht is hij met prachtig weder vertrokken uit Calais. Het was ebtij en de stroom dreef hem het Kanaal in, het geen niet erg was, want tegen den middag, als de vloed opkwam, zou het nieuwe tij hem niet alleen voorwaarts drijven, maar zou hij nog in de richting van de Engelsche kust gedreven worden. Alles ging prachtig, maar tegen den middag kwam er een zware golf slag. Donderkoppen in het Westen. De fiets ging kolossaal te keer. Om minder wind te vangen is de heer Schilperoort op het onder frame van zijn fiets gaan zitten. Hij kon niet trappen of sturen en zoo dreef hij 2 'A uur hulpeloos rond. Het zicht was slecht door den regen. Door het hevige slingeren draaide het kompas als een tol rond, zoodat de koers niet meer viel te bepalen. Zoodra de bui over was ging de heer S. weer op zijn zadel zitten. Hij hield zijn hart vast, want hij wist, dat de stroom hem de Noordzee ln zou drijven. Na eenigen tijd kon hij gelukkig een Deensch schip praaien, dat hem zijn po sitie opgaf. Nog vijf mijl pal N.W. En in derdaad kwamen even later de krijtrotsen in zicht. Half negen arriveerde de heer S in de haven van Dover. Tusschen de pieren lag een zandzuiger, waarop een wachtsman, die den Hollander koffie en brood gaf. Na een poosje verscheen er een heer in uniform, en daarmee ging on ze landgenoot aan wal. Hij had het plan den volgenden dag met zijn fiets naar Dover door te gaan. Dat zou echter anders worden. Aan wal stond een auto met twee politie agenten. De heer S. moest instapjjen al zei hij herhaaldelijk „Hollandsche consul", hij kwam op een politiebureau terecht en zat weldra in een cel. 's Avonds ging de celdeur open. De Rotterdammer wilde naar buiten komep, maar hij werd teruggeduwd. Hij kreeg een stroomatras en een stuk vloerkleed. Zondag kwam de Hollandsche consul, die geen woord Hollandsch sprak. Een Vlaming, van een Kanaalboot, trad als tolk op. De heer S. werd vrij gelaten, mits hij met de eerste boot vertrok. Nog Zondagavond ver trok hij met zijn fiets aan boord van de Cóte d'Azur. Aan boord kreeg hij voor het eerst weer eten na het maal op den zandzui ger. In Frankrijk heeft de Hollandsche consu» hem goed geholpen. Ziin passage en vracht waren door diens bemiddeling kosteloos. De heer S. gaat nu een tocht door Neder land maken om prentbriefkaarten te verkoo- pen. JAARLIJKS VERBRUIK AAN POST ZEGELS IN NEDERLAND. Enkele malen werd ons gevraagd, aldus lezen wij in het „Ned. Maandblad voor Phi- latelie", hoe groot de jaarlijksche oplage wel zou zijn van de gewone frankeerzegels. Het persbureau van het hoofdbestuur der P.T.T was zoo vriendelijk, ons de cijfers te verstrek ken van de in 1931 aau de postkantoren af geleverde aantallen zegels van elke waarde In deze aantallen zijn mede begrepen de bij zondere zegels en de in boekjes of rolvorm verschenen zegels (in dit geval dus de zegels voor de Goudsche Glazen en de in 1931 ver strekte kinderzegels). De aantallen zijn: Vt cent: 3.485.700; 1 cent: 3.465.720; IA cent: 176.384.334 2 cent: 5.645.060 2A cent 16.883.650; 3 cent: 14.971.100; 4 cent 1.313.875 5 cent: 75.945.304 6 cent 164.054.774; 7A cent: 10.224.390 9 cent 347.900; 10 cent: 12.693.160; \2A cent 20.349.689; 15 cent: 9.938.950; 20 cent 4.672.520; 21 cent: 697.780 22A cent: 2200 25 cent: 2.305,160 21A cent: 981.050 30 ct. 4.471.170; 35 cent: 6100; 36 cent: 517.030 40 cent: 3.511.990 50 cent: 1.998.230 60 ct- 839.725 70 cent: 549.510; 1 gulden: 583.142 2A gulden: 84.304 5 gulden: 92.666. Luchtpostzegels: 40 cent: 105.410; 75 cent 51.690; \A gulden: 16.454 AA gulden 8289; 1% gulden: 33.995. Het percentage der verzonden poststuk ken, dat met frankeermachines is gefrankeerd kan, naar ons werd medegedeeld, voor Neder laml op globaal 5.7 pCt. gesteld worden. Zomerbloeiers voor aanvuli; van den rotstuin. nvuI»nj De rotsttuin en het muurtuintie k den gedurende eenige weken nz° indacht. v°lle Wat kunnen sommige tuingedeait» mooi zijn. Jammer slechts dat de ri« rotsplanten alleen in het voorjaar ïï1' voorzomer bloeien.«Weinigen bl0©i<L den zomer en den herfst en daarom aanvulling met een-jarige zomerbloem en andere planten noodig. Nu is de k n voor het aanvullend plantenmateS niet gemakkelijk. Lang niet alle ói. ten, ook al zijn ze laag, kunnen w« tT bruiken. Geschikt zijn o.a Me«#m brianthemum tricolor. De vooraf in ten opgekweekte planten wo-den uitgeplant en zullen tot den laten herf^ volop bloeien. Wanneer althans hf* zonnetje schijnt want bij donker wee. blijven de rose straalbloemen geslotl- Hetzelfde is het geval met GazanUi splendens, een eveneens tot den laten herfst doorbloeiende kruipende plant De groote enkele bloemen zijn goiid geel met een zwart hart. Heel mooi en gemakkelijk te kweeken is Alyssum Bentham compactum, een witbloeiend plantje dat in den vollen grond kan worden gezaaid, de variëteit procum- bens heeft een kruipende groeiwijze bloeit even mooi. Van Lobelia erinu» zijn vooral de rankende variëteiten ge» schikt. De vooraf onder glas gezaaide en in pot opgekweekte plantjes bloeien ge- ruimen tijd met een overvloed van he- melsblauwe bloempjes. In den vollen grond zaaien we Ionopcidium acaule of diamantbloem; dit plantje bloeit den geheelen zomer met zachtlila bloempjes Op een zonnig warm plekje kan men Portulaca grandiflora plaatsen. Deze wordt onder glas gezaaid en opgekweekt en met potkluit uitgeplant, zoo mogelijk op kalkrijke grond. Een aardig plantje is Linaria alpina, waarvan de kruipen, de stengeltjes bezet zijn met kleine, pur. perrose bloempjes. Met kleine witt# bloempjes bloeit Tunica saxifraga. We zaaien onder glas en planten ze met potkluit op de plaats van bestemming. Dikwijls blijven de plantjes meerdere jaren over, ook zaaien ze zichzelf wel, wat ook met andere der reeds genoemd» soorten het geval is. Om ruimte voor deze en andere plantjes te maken kun nen we uitgebloeide Primula- en Saxl- fragasoorten, Aubriet'a, Cerastium, Mi. mulus e.a. nu opnemen, scheuren en elders opkweeken, om ze in het najaar weer in den rotstuin uit te planten. Het planten en verplanten moet met overleg geschieden. Op tijd sproeien en gieten en zoo noodig sclïermen is gewenseht A G. STUDENTENLEVEN TE LEIDEN. Dure huisvesting bevordert uittocht, Onder te Leiden studeerenden ia een enquête gehouden naar de koeten van de huisvesting van den student te Leiden. Hoe* wel het resultaat van dit onderzoek nog niet geheel is gepubliceerd kan worden vastge steld, dat naar aanleiding van deze enquête een aantal verhuurders hebben bericht, dat zij de kamerprijzen zullen verlagen. Desondank* zal het voor de overgroote meerderheid der ..spoorstudenten" niet mogelijk zijn zich in Leiden te vestigen, daar de verlaging der huurprijzen niet evenredig is aan de verar ming der studenten. Verwacht wordt dan ook, dat er een nog groote uittocht van stu denten uit Leiden zal plaats hebben. Gewezen wordt er voorts op, dat het vereenigingsleveft voor studenten te veel kost. Maatregelen worden overwogen om ook hier versobering te brengen. van HET BRANDGEVAAR. De directies van het Staatsboschbeheer e® de Nederlandsche Heidemaatschappij verzoeken ons de aandacht te vestigen op het groote brandgevaar van bosch en hei. Thans bij de heerschende Oostenwinden is dit ge vaar bijzonder groot. Reeds zijn ernstige bosch- en heibranden gerapporteerd. Het is uiterst droog uiten en de grootst mogelijke voorzichtigheid met vuur is dus noodzake lijk. Vertrouwd wordt op medewerking van allen. HISTORISCHE MOLEN TE ROTTERDAM AFGEBRAND. Gisteravond is te Rotterdam een oude mo* len, dateerend uit het begin van de 18e eeuw totaal afgebrand De molen was grootendeels van hout en stond bij de Lange Kade, een opgespoten terrein in de nabijheid van de Kralingsche Plas, dat een onderdeel vormt van het groote boschplan. De molen behoor- 1. Zoodra Tuimeltje in het kabouterland terug was, ging ie naar het ziekenhuis, waar zijn vriend Kruimeltje erg ziek lag. Het duurde een heel tijdje voor ie de kamer van Kruimeltje gevonden had en met de grootste stilte maakte hij dc deur open. Kruimeltje ging direct rechtop zitten en bij het zien van zijn vriend was het hem of hij ineens een heel stuk beter werd. „Ik zal je gauw weer gezond maken beloofde Tui. meitje hem en nadat hij Kruimeltje de verzekering had gegeven heel gauw terug te komen, ging ie den tuin in. 2. In den tuin gekomen ging Tuimeltje een groote zonnebloem afplukken. Hij zocht daarna de grootste paddestoel op, die er in heel den tuin te vinden was en ging vervolgens een heeleboel vergeetmenietjes plukken. Toen hij al die mooie bloemen bij elkaer had gelegd, ging ie naar Kruimeltje toe en droeg deze naar buiten. De zonnebloem werd achter het hoofd van Krui meltje gezet. De paddestoel diende als zonnescherm en de vergeetmenietjes werden als een sprei over hem heen uitge spreid. „Nu ga ik nog even de kruiden halen, die niemand rD.7,-inri /nllfn maken", zei Tuimeltie cd ter*_

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 16