DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DANCING Nassau-Bergen i Hit het %xdement Dagetifhsch Buitenland opZaterdag Zondag No. 14Q Donderdag 16 Juni 1932 134e Jaargang HOTEL BERGEN AAN ZEE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. uosse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rsbat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP UIT BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DÉ TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Den Haag, 15 Juni 1932 De overgang van de afdeeling Volksge zondheid van het Departement van Arbeid naar dat van Binnenlandsche Zaken schijnt niet onder een gelukkig gesternte te zijn ge schied. Leed gister minister Ruys de Beeren- brouck een nederlaag met het ontworpen Drogistenwetje, welke hij zich niet persoonlijk- behoefde aan te trekken, heden werd met 44 tegen 30 stemmen in de Tweede Kamer ver worpen een wetje van mr. Verschuur strek kende om aan de tandheelkundigen of tand- technici, die de bevoegdheid van de volledige tandprothese hebben verkregen, ook het recht te geven de daarmede verband houden de tandgeneeskundige handelingen te verrich ten. Op zich zelf beschouwd lag er in het ont werp niets onbillijks. De toestand is thans zoo, dat een tandtechnicus of tandheelkun dige met volle bevoegdheid wel een tand mag trekken mits het gevolg daarvan is, dat de patiënt met een nieuwe valsche tand wordt voorzien, doch, dat een tandtechniker, die vol staat met het trekken van een tand, den patiënt dus geen verdere behandeling doei ondergaan, de wet overtreedt en daarmede strafbaar is. Aldus de Hooge Raad. Dat is natuurlijk te dwaas en de regeering had daarom een ontwerp ingediend om den tech nicus bevoegd te verklaren om alle handelin gen welke in verband staan met de prothese te verrichten. Het gold hier een categorie van een tachtigtal personen, die indertijd de be voegdheid hebben verworven om de tand prothese in haar vollen omvang uit te oefe nen. Dat was toen een uitzonderingsmaat regel, welke later geen toepassing kon vinden en waarvan genoemde tachtig personen pro fiteerden. Dat legioen sterft uit, wordt niet meer aangevuld, bestaat goeddeels uit men- schen die de practijk van het vak verstaan, wat zou het nu gehinderd hebben om hun dit voorrecht toe te staan? Daar kwamen evenwel de geneeskundige bonzen, de medische specialiteiten der Kamer, Dr Vos en mevr. De VriesBruins tegen in het geweer en vooral eerstgenoemde wist geen genoeg kwaads van het voorstel te zeggen, waarin hij een aanfluiting van het genees kundig onderwijs aan de Universiteit, spe ciaal dat van Utrecht zag. Niet ten onrechte waarschuwden de heeren Boon (lib.) en Oud (v.d.) tegen overdrijving. Het bedoelde tachtigtal, dat geregeld in krimpt omdat er geen nieuwe gegadigden bij komen heeft het recht tot volledige tand prothese verworven. Men kan dat nu goed- of afkeuren, het feit blijft en nu is het niet meer dan natuurlijk, dat men hun die bevoegdheid zoo goed maakt, dat zij er ook ten volle ge volg aan kunnen geven. De heer Beumer (a.r.) was tegenstander van het voorstel, omdat het nu eindelijk eens uit moet zijn met dat gesol met de tandtech- nici. Wordt dit voorstel aangenomen, dan vreesde hij, dat er weer nieuwigheden zijn te wachten op hetzelfde gebied, het is nu de zooveelste maal dat we ons met de tandtech- nici bezig houden., het moet nu eenmaal uit zijn. Bovendien meende hij, dat het ontwerp niet goed aansloot bij de bestaande wetge ving. Minister Ruys, verplicht tot verdediging van het voorstel, gaf dit laatste niet toe. Ove rigens schaarde hij zich aan de zijde van de heeren Boon en Oud en noemde het ontwerp een tegemoetkoming aan een gevoel van on voldaanheid, dat een ieder moet vervullen, die de bestaande wet moet toepassen. On danks zijn verdediging en het pleidooi van verschillende leden hebben ten slotte de medi sche specialiteiten de overwinning behaald en is het voorstel, gelijk wij zeiden met een niet geringe meerderheid, verworpen. Minister Ruys nam terecht de nederlaag nog al kalm op, maar voor de betrokken technici is het een tegenvaller. Zonder hoofdelijke stemming heeft in den aanvang der vergadering de Kamer aangeno men de conclusie der commissie in de zaak- v d. Velde betreffende de schadevergoeding ten aanzien van het verlies geleden bij de uit voering van Zuiderzeewerken, nadat mot 61 togen 12 stemmen was verworpen een amen- denient-Bongaerts om nog een nader onder zoek te vragen. Aanvaard werd een voorstel tot ter griffie- ^.fïging van een adres van eendenhouders in oord Hol land, nadat verworpen was een oorstel van den heer Duys om de regeering ar,ere inlichtingen te vragen. Morgen is aan de orde de interpellatic- '!i*r,s over de maatregelen der regeering in zake de werkloosheid. AAN DEN VOORAVOND VAN DE CONFERENTiE VAN LAUSANNE. Geheime oespreking tusschen de delegatieleiders. Na Lausanne een handels- en economische conferentie? —o Gisteravond heeft te Lausanne een voor bespreking plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door de delegatieleiders, te weten MacDonald, Herriot, Rijkskanselier von Papen, von Neurath, Grandi, den Belgischen premier Renkin en den Japanschen ambassa deur te Rome, Yeshida. Nopens deze geheime zitting der delegatie leiders, welke zitting anderhalf uur heeft ge duurd, wordt het volgende officieele commu niqué uitgegeven: „De leiders der delegaties der zes uitge- noodigde mogendheden, hebben hedenavond-, vergezeld van hun collega's, in het Chateau d'Ouchy een officieuse bijeenkomst gehou den, ten einde te beraadslagen over het ver loop der Donderdag te houden openingszit ting Besloten is slechts twee begroetingsrede voeringen te doen houden en wel door den Zwitsersehen Bondspresident Motta en door den president der conferentie van Lausanne". De openingszitting zal Donderdagmorgen plaats hebben in hotel Beau Rivage en zal om tien uren aanvangen. Betreffende het verloop van de gisteravond gehouden zitting wordt geen enkele mededeeling gedaan. Volgens een officieele mededeeling zijn 18 mogendheden ter conferentie vertegenwoor digd en wel: Engeland, Frankrijk, Duitsch- land, Italië. Japan, België, Polen, Portugal, Canada. Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, Bulgarije, Roemenië, Tsjecho-Slowa- kije, Joego-Slavië, Hongarije en Griekenland. De Oostenrijksche regeering is niet uitge- noodigd, aangezien op de Haagsche confe rentie de Oostenrijksche herstelbetalingen reeds definitief zijn geregeld. De zittingen der conferentie heben plaats in het antieke Chateau d' Ouchy. In verband met het feit dat ter conferentie van Lausanne in het jaar 1923 de Volkscom missaris der Sovjet Unie, Worowski. werd vermoord, zijn de controlemaatregelen zeer scherp. MacDonald zal de conferentie presideeren. Hij zal In de plechtige openingszitting, welke Donderdagmorgen plaats heeft, officieel tot voorzitter worden benoemd. Ook Rijkskan selier von Papen zal morgen tijdens de ope ningszitting een redevoering houden Alge meen neemt men aan dat de conferentie een dag of veertien zal duren. De stad vertoont het beeld van den voor avond eener groote diplomatieke conferentie. De groote hotels te Lausanne zijn tot de laatste plaats bezet. De internationale pers is zeer sterk vertegenwoordigd. Er zijn te Lausanne meer journalisten dan te Genève ter ontwapeningsconferentie het geval is. In politieke kringen te Lausanne meent men te kunnen verzekeren, dat de conferentie van Lausanne slechts enkele dagen zal duren Mogelijk zullen de voornaamste afgevaar digden der verschillende staten reeds Woens dag of Donderdag van de volgende week via Genève terugkeer en, terwijl de experts dan hun werkzaamheden zouden voortzetten. o In toonaangevende Fransche kringen ver luidde gisteravond, dat Herriot en MacDonald overeengekomen zijn, aan de conferentie van Lausanne voor te stellen in aansluiting op deze conferentie of eenige weken daarna in Lausanne een economische conferentie voor geheel Europa te houden waarin alle Euro- peesche handels- en economische problemen vooral de problemen der tariefverlaging en valuta-aanpassing besproken zullen worden Van Fransche zijde wordt uitdrukkelijk in het licht gesteld, dat Herriot geenszins het werk dezer conferentie wil beperken tot de Donaukwestie. Veeleer bestaat tusschen de Engelsche en Fransche regeering ver-gaande overeenstemming er over dat bij den huidigen stand der economische crisis een overeen stemming van geheel Europa .itzake handels- en economische politiek onontbeerlijk is ge worden. De thans f'oor Engeland en Frankrijk ont worpen econonpsche conferentie zal de as. wereldcrisisconferentie in Londen en een overeenstemming der Eoropeesche mogend heden op deze conferentie voorbereider. Verder wordt medegedeeld da' tusschen Herriot en MacDonald overeengekomen is de conferentie van Lausanne voor te stelleu het herstelmoratorium met 6 maanden te ver engen, daar voor 1 JnT. deKfdag, waarop bet Hoovermoratorium afloopt een definitieve regeling van alle intergeaTieerd" er h<rstel- problemen niet te ve wachten is. Deze mededeelingen, die gis'erarvond van Fransche zijde in conferentiekringen zijn ver breid, hebben algemeen groot o?z en gebaard en worden druk besproken. DE POLITIEKE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. Conferentie van de landen. De rijksminister van binnenl. zaken poogt de bezwaren van de Zuid- Duitsche regeeringen tegen de noodverordening te ontzenuwen In het rijksministerie van binnenlandsche zaken is gistermiddag een conferentie ge houden, waarin aan de vertegewoordigers der laden de binnenlandsch politieke noodveror dening werd medegedeeld. De noodverordening omvat zoowel de op heffing van het verbod der S.A. en het uni formverbod als ook een nieuwe regeling der persvoorschriften, van het recht tot vergade ring en demonstratie etc. De vertegenwoordigers der landen hebben zich, naar de „Vossische Zeitung" mededeelt, de stellingneming hunner regeeringen voor behouden. De rijksminister van binnenland sche zake heeft gepoogd de bezwaren van de Zuid-Duitsche regeeringen te ontzenuwen door uitdrukkelijk te verzekeren, dat alle rijks instanties vastbesloten waren tot onmiddellijk ingrijpen, wanneer in welk deel van het rijk ook door de nieuwe regeling moeilijkheden mochten ontstaan en dat deze vastbesloten heid vooral ook het weer toestaan der unifor men betrof. De nieuwe verordening spreekt niet over militaire bonden, maar over „bon den, die in gesloten orde optreden" en ver plicht die bonden hun statuten op verlangen aan den minister van binnenlandsche zaken mede te deelen en zich te schikken in de rege lingen van den minister van binnenlandche zaken. De rijksminister van binnenlandsche zaken krijgt ook de machtiging in te grijpen, zoodra niet toelaatbare zaken blijken te ont staan. Van bijzondere beteekenis is het, dat de minister van binnenlandsche zaken inge volge bezwaren in afzonderlijke deelen van het rijk kan ingrijpen en bijzondere regelin gen kan maken. Daarin ligt indirect opgeslo ten, dat niet de landsregeeringen direct bij het optreden van moeilijkheden ingrijpen, maar dat zij zich met klachten moeten wenden tot den rijksminister van binnenlandsche zaken, die dan een beslissing zal nemen en een regeling zal treffen. Van bijzonder poli tiek belang is het verder, dat van de voor de bonden van alle partijen geldende regeling de communisten uitdrukkelijk zijn uitgeslo ten. De voornaamste straf bij vergrijpen tegen de verordening blijft het ontbinden van bon den. Bij de bepalingen betreffende vergade ringen en demonstraties krijgt de rijksminis ter van binnenlandsche zaken het recht voo>' afzonderlijke deelen van het rijk verplicht te stellen ,dat vergaderingen bij de politie wor den bekend gemaakt. Hij kan beslissen, dat in enkele deelen van het rijk vergaderingen ver boden of van bepaalde voorwaarden afhanke lijk worden gesteld. Bij ruwheids-delicten en misbruik van wapenen worden nieuwe, bijzon der zware straffen ingesteld. Voor de opening van den Olden- burgschen landdag. De nationaal socialistische fractie van den Oldenburgschen landdag, die morgen voor de openingszitting om 11 uur bijeenkomt, heeft gistermiddag een vergadering van ver scheidene uren gehouden. Door de partij werd vervolgens medegedeeld, dat de gouw leider Karl Roever candidaat wordt gesteld voor de functie van minister-president. Verder werd medegedeeld, dat de eerste secretaris bij de rijksspoorwegen Joel wordt voorgesteld voor de functie van landdagspresident. Het IJzeren Front weer in actie. Gistermiddag vond te Hamburg een lei dersvergadering van het IJzeren Front plaats, waarin de stellingneming werd be kend gemaakt tot de opheffing van het S A - verbod. Men deelde mede, dat automatisch met de opheffing van het S.A.-verbod ook de Schufo-formaties weer werden opgesteld, welke men bij gelegenheid van het S.A.-ver- bod had opgeheven. Pruisische Landdag verwerpt communistische moties. De Pruisische Landdag heeft gister het communistische voorstel de verdragen met de voormalige vorstenhuizen te annuleeren, in het bizonder dat met de Hohenzollern, en het voorstel den ex-kroonprins en prins August Wilhelm uit te wijzen met de stemmen der voorstellers vóór, verworpen. DE EERSTE ZITTING VAN DEN NIEUWEN OOSTENRIJKSCHEN BONDSRAAD. Gister heeft in den nationalen Raad de eerste zitting plaats gehad van den bonds raad in diens nieuwe samenstelling. De nationaal socialisten zijn thans voor het eerst vertegenwoordigd door drie afgevaar digden. Daar zij geen eigen vertrek hadden gekregen, hebben zij een hoek van de wan delhal van den nationalen raad met wasch- kommen, handdoeken en kruiken als zooda nig ingericht. Protesten van den voorzitter van den nationalen raad hadden geen uit werking. Bij de beraadslaging over de wet betreffende kapitaals vermindering van naam- looze vennootschappen bleef de regeering met 26 tegen 22 in de minderheid. Deze neder laag heeft echter verder geen gevolgen, daar de wet hierdoor alleen maar kan worden uit gesteld. DE SENAATSPRESIDENT TE DANTZIG OVER DE SPANNING MET POLEN De Volksdag van Dantzig hield zich gis termiddag bezig met de verlenging van de machtigingswet. De voorzitter van den senaat schilderde daarbij ook de moeilijk heden, die Dantzig ondervindt door de ver houding met Polen. De beslissingen der in ternationale instanties betreffen, aldus de senaatspresident, internationaal recht en moeten door iedere partij direct worden uitge voerd. De internationale betrekkingen tus schen Dantzig en Polen geven, volgens het door beide partijen erkende statuut van Dantzig, geen ruimte voor eenzijdige geweld dadige oplossingen van hangende problemen Bij een erkenning van weerszijden van dit principe waarop de rechtspositie van Dantzig berust, moet het mogelijk zijn de bestaande spanning in de betrekkingen tusschen Polen en Dantzig op te heffen. Met de economi sche, in verhouding tot de omstandigheden staande, samenwerking zal ook de door een onverantwoordelijke opruiing opgewekte poli tieke spanning opgeheven worden, welke, wanneer geen oplossing gevonden wordt, een groot gevaar voor den vrede in de wereld be- teekent. HET PROCES-MATUSCHKA. Verwarde verklaringen van den verdachte. Uit de verwarde uitlatingen van Matusch- ka kan slechts moeilijk iets begrepen wor den. De geest zou hem beloofd hebben, dat hij een beroemd man zou worden. Wanneer Matuschka het patent zou hebben, zouden er groote arbeidsmogelijkheden ontstaan in ge heel Oostenrijk, Hongarije en Duitschland. Door deze aanslagen zou het verbouwen van spoorbanen noodzakelijk moeten worden, waardoor de arbeiders werk zouden krijgen, daartusschen door profeteert Matuschka, dat hij nog eens minister zal worden. Op de vraag van den president, hoe de Geest hem dan de teekeningen in de hand gegeven heeft, verklaart Matuschka, dat hij bij de politie op de gedachte is gekomen, dat hij de teekenin gen alleen gemaakt heeft. Vervolgens komt de aanslag bij Jüterbog in behandeling. De president herinnert hem er aan, dat toen, bij Jüterbog een poging is gedaan met een steekvlam. Matuschka ver klaart, dat hij dat niet weet. Plotseling springt hij op en begint toch te vertellen van het laschapparaat en schildert, hoe dit niet gefuntionneerd heeft. Hij verklaart dan, dat hij in Berlijn een secte heeft willen stichten met het doel aanslagen uit te voeren. In Ber lijn noemde hij zich Turkuluaja Prokop. De voorzitter ondervraagt Hem vervolgens over den aanslag bij Bia Torbagy. Hierop verklaart Matuschka, dat niets had kunnen gebeuren. Alleen maar schade. Menschen- levens kan in het geheel niets overkomen. Toen hem daarop gevraagd werd, hoe het ongeluk dan wel afgeloopen was, antwoordde Matuschka, dat hij dat niet wist. Op krachti- gen toon zeide de president hierop: „Twee en twintig dooden", waarop Matuschka in snik ken uitbarst en zegt, dat, wanneer iemand ge schreeuwd had: „Hoe staat het met mijn kinderen", hij zou hebben uitgeschreeuwd: „Ik ben de schuldige". Toen de officier hem vervolgens wees op het verschil tusschen den stijl van zijn brieven en het vloeiende Duitsch, dat hij thans spreekt, zeide Ma tuschka onder algemeene hilariteit, dat hij Bismarkcks brieven had overgeschreven. Vervolgens werd de vroegere compagnon van Matuschka, Joseph Klein gehoord, die vertelt, dat Matuschka een vrouwenvriend is geweest en vrij veel pleizier had in vernielin gen. Tegen half acht werd de zitting tot Don derdag verdaagd. DE VERKIEZINGEN IN COLESBERG. De Zuid-Afrikaansche partij heeft een ver kiezingsfonds van 20.000 gevormd ter be strijding van de kosten van de campagne in het kiesdistrict Colesberg. Evenals destijds bij de tusschentijdsche verkiezing in Wakker- stroom de nationalisten aan het bewind kwa men, verwacht de Zuid-Afrikaansche partij hetzelfde te Colesberg, daar de verkiezing den toets vormt van het kiezersoordeel met betrekking tot het regeeringsbeleid inzake den gouden standaard. Mevrouw Smuts heeft het optreden van Natal publiekelijk een vernieti genden slag genoemd voor de Z. A. Partij bij de verkiezing in Colesberg. Behalve des Zaterdag-avonds worden in de Dan cing de GEWONE DAGPRIJZEN berekend, welke met ongeveer 20 pCt. verlaagd zijn. Des Zater dag-avonds van 84 tot 12 uur tarieven, ongeveer 25 pCt, lager dan in soortgelijke inrichtingen in andere badplaatsen. Er is muziek gedurende JUNI alléén des Zater dags en Zondags en van 2 Juli af dagelijks. AANSLAG IN HET BELGISCHE PARLEMENT. Niemand geraakt. Gister bij den aanvang der zitting van de Kamer heeft een bezoeker van de tribune op de tweede gaanderij een schot gelost dat den sociaal-democratische afgevaardigde Uytroe- ver juist niet raakte, aangezien het rakelings langs zijn colbertje ging. De dader werd direct door de boden ge arresteerd. Hij was vroeger bij een der ge meentediensten en werd na den oorlog uit dezen dienst ontslagen. Men meent met een zwakzinnige te doen te hebben. De man wilde zich op Uytroever wreken, aangezien hij van meening is dat deze zich in zijn kwaliteit van secretaris van de betreffende vakvereeniging niet genoeg aan zijn belangen had laten gelegen liggen. DE AFFAIRE LINDBERGH. 15 jaar voor een der oplichters. De jury heeft den vroegeren agent bij de geheime politie, Gaston Means, die onder valsche voorwendsels van Mrs. Mc. Lean, de uitgeefster van de Washington Post 100.000 heeft ontvangen, omdat hij haar de Lind- berghbaby zou terugbezorgen, 15 jaren tucht huisstraf toei*$dacht.r ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE HAMBURG. 1 doode, twee gewonden. Te Hamburg heeft Dinsdagavond een bot sing plaats gehad tusschen een particulieren auto en een bestelfiets. De auto kwam op het trottoir terecht, deed eenige ter plaatse wan delende personen uit elkander stuiven en ver brijzelde een vensterruit. Een 38-jarige ge huwde vrouw werd zoo ernstig gewond, dat zij op weg naar het ziekenhuis overleed. Voorts werden gewond een kindje van twee jaren en een vrouw. SIR DONALD MACLEAN PLOTSELING OVERLEDEN. De Engelsche minister voor Onderwijs, Sir Donald MacLean is op 68-jarigen leeftijd on verwacht ten gevolge van een hartaanval overleden. EEN NIEUWE WAARSCHUWING VAN SIR WALTHER LAYTON. In de News Chronicle zet Sir Walther Layton zijn beschouwingen over de 1 confe rentie van Lausanne voort en waarschuwt opnieuw voor een uitstel der definitieve re geling tot na de Amerikaansche presidents verkiezingen. Het zou een misleidende hoop zijn te gelooven, dat de Amerikanen na de verkiezingen eerder bereid zouden zijn de schulden te schrappen dan thans. De Euro» peesche mogendheden moeten terstond het herstelvraagstuk definitief regelen. Daarna moeten zij tegen Amerika het zelfde zeggen wat Duitschland thans tegenover zijn herstel crediteuren zegt, n.1. dat het hervatten der be talingen zonder de mogelijkheden tot herstel in gevaar te brengen, niet mogelijk is. DE ACTIE DER OUD-STRIJDERS IN DE VER. STATEN. Het Huis van Afgevaardigden heeft Woens dag, gehoor gevende aan de actie der te Was hington verzamelde oud-strijders, met 209 tegen 176 stemmen een voorstel aangenomen, waarbij de directe uitbetaling van oorlogs- uitkeeringen wordt geëischt. Of het voorstel ook door den Senaat zal worden aangenomen, is nog niet zeker, doch zelfs indien de Senaat het zal goedkeuren dan is nog onder de huidige omstandigheden te verwachten dat president Hoover zijn veto zal uitspreken, zoodat het voorstel dan hoogstwaarschijnlijk nog geen wet zal worden. BOVONE TER DOOD VEROORDEELD. In het proces tegen de plegers van den bomaanslag en hunne medeplichtigen is gis ter in Italië door het bijzondere gerechtshof ter bescherming van den staat tegen half twaalf des avonds vonnis gewezen. De voornaamste beklaagde, de 29-jarige koopman Bovone, is volgens den eisch ter, dood veroordeeld. Zes beklaagden, waaron-*' der de Oostenrijksche danseres Margarete Blaha werden tot 30 jaar elk en twee be klaagden tot 10 jaar gevangenisstraf elk ver oordeeld. Het doodsvonnis zou heden bij het aan breken van den dag ten uitvoer worden ge legd rO *- --

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1