Alkmaarsctie Courant. De geheimzinnige inbreker Jiadlünieuws JieuMeUM Qememtetaden De installatie van burgemeester Ninaber. Honderd rier en dertigste Jaargang. DONDERDAG 16 JUNI Koedijk heeft zijn nieuwen burgemeester hartelijk ontvangen. De toespraken beloven een prettige samenwerking. HEILOO. (Wordt vervolgd.) Jfo. 1*0 1932 1 Vrijdag 17 Juni. Hilversum, 296 M. (6.45—12—, 4—8 en 11.12— VARA, 12.-4— AVRO en de VPRO van 8.—11— uur). 6.45—7.— en 7 30—7.45 Gymnastiekles. 8.Gramofoon- piaten. 9— VARA-septet o.l.v. Is. Eyl 10 VPRO-morgen wijding. 10.15 Voordracht Ad. Bouwmeester. 10.30 Vervolg Septet. 11.15 Voordracht Ad. Bouwmeester. 11.30 Vervolg concert. 12.Omroeporkest o.l.v. fj. Treep en gramofoonplaten. 2 Uitzen ding voor scholen. 2.304.Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte en gramofoonplaten. 4— Pianorecital Joh. Jong. 4.30 Voor de kinderen. 5.VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot. 6.Gramofoon platen. 6.30 Vervolg VARA-orkest. 6.45 J j de Roode: Imperialisme en Volkenbond. 7.05 Vervolg orkcsconcert. 7.20 Orgelspel door Joh. Jong. 7.40 Vervolg VARA-orkest. gMej. C. C. Wilbrenninrk: De misdeelde jeugd van dezen tijd. 8.30 Concert. W. Kleyweg, cello en Th. v. d. Pas, piano. 9. Causerie door ds. F. J. de Ho'1 9.30 Vervolg concert. 10.Vrijz Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias. 10 15 Declamatie door J. H. de Groot. 10.45 Gramofoonpl. 11.12. Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma, te verzorgen door den K.RO.) 8—9.15 en 10.Gramofoonpl. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen 12.151.45 Kwintetcon cert. 2.Orgelconcert. 3 30 Trioconcert. 5.Causerie. 5.20 Gramofoonpl. 5.30 Or kestconcert 6.20 Lezing. 6.40 Orkestconcert. 7.Causerie. 7.45 U.T.T.-kwartiertje. 8. Orkestconcert. 9.Vaz Dia?. 9.1510. Radio-tooneel. 10— Orkestconcert. 11. 12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11 05 Lezing. 12 20 Em. Starkev's orkest. 1.05 Orgelcon cert E. Brough 1.50 Gramofoonpl. 2.45 oor scholen. 3.50 Concert v. d. scholen 4.35 Studio-orkest Edinburgh o.l.v. G. Dai- nes. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Bach's orgelkoraalvoorspelen door dr. G. Alcock. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.2Ó „Four Quarters", Vaudeville-programma. 9 20 Berichten en lezing. 9.55 BBC-orkest o.l.v. S. Robinson, m. m. v. A. Desmond, alt o.a. Uit „Sylvia", Delibes. 1120—12 20 Dansmuziek door The Savoy Hotel Orpheans. Pari/s „Rado-Paris", 1725 M. 8.05, 12.50, 8 20 en 9.05 Gramofoonplaten. 9.20 De- bussy-concert vanuit het Theater des Champs Elysées, o.a. Prélude a 1'après-midi d'un faune en La Mer. '1.05 4de acte van „Pel- leas en Melisande". Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con eert uit een Restaurant. 3.30—3.50 Piano recital. 3.50—5.20 Concert uit Rest. „Wivex" o.l.v. Teddy Petcsen. 8.35 „Frühling in Wien" operette in 3 actes an Willner-Rei- chert-Marischka. Muziek v. Johann Strauss (Sr. en Jr.) 11.3012.50 Dansmuziek Lcngenberg, 473 M. 7.25—8.20 Concert uit Bad Homburg. 12.05—12.20 Gramofoon platen. 12.201.10 Concert uit Frankfurt. 1.202.50 Middagconcert 2.5O-3.50 Gra mofoonpl. 5.20—6.35 Concert o.l.v. Wolf. 8 20 „Semiramis", vroolijke opera in 3 actes van Rossini. Dirigent: L. Blech. Regie: C. Bronsgeest. Koor: Mv Albrecht. 10 50— 12.20 Dansmuziek door werklooze musici o.l.v. Wa!d. Hass. Rome, 441 i,\. 8.25 Gramofoonpl 9.05 Gevarieerd concert m. m. v. solisten, viool en tenor, o.a. Poême, Chausson. 9.50 Radio- tooneel. 10.20 Vervolg concert. Brussel, 503 M. en 338 M. 508 M.: 12.20 Trioconcert. 1.30 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Fr. André. 6.20 en 6.50 Gra mofoonpl 8.20 Tea-oom-orkest. 8.50 Comedie „La rente viagère" van d'Hervilliez. 9.20 Concert o.l.v. Fr. André. 338 M.: 12.20 Gra mofoonpl. 5.20 Concert d. h. Omroeporkest. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert door het Omroeporkest, m. m. v. mevr. Fr. Bruylants, sopraan. 10.30—11.20 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 8 20 Zie Lar.genberg. 10.35 Berichten. 11.05—12.20 Nachtconcert uit Stuttgart, viool en piano. Onder groote belangstelling heeft de nieu we burgemeester van Koedijk, de heer W. C Ninaber gister zijn intrede in de gemeente gedaan. Het dorp was in vlaggentooi gestoken en voor het Raadhuis had zich een groote me nigte belangstellenden verzameld, toen des middags om 2 uur de nieuwe .burgemeester zijn intrede deed. In auto's arriveerde burge meester Ninaber met zijn familieleden, ver gezeld van de beide wethouders. Nadat het zoontje van den heer Stuffers mevr. Ninaber bloemen had aangeboden, en de schoolkinderen onder leiding van het schoolhoofd, den heer Stuffers den burge meester het welkom hadden toegezongen en nog eenige liederen ten gehoore hadden ge bracht, verzamelden de genoodigden zich in de mooie raadzaal. Daar waren o.m. aanwezig de geheele raad van Koedijk, de gemeente-secretaris en de ontvanger, de burgemeesters Wendelaar van Alkmaar, Van Fridagh van Schoorl, Meindersma van Schermerhorn en Nolet van Warmenhuizen. Ook merkten we op Pastoor van Baaren van Oudorp en dokter den Hartog. Het welkom. Nadat wethouder IJ. Visser de vergade ring geopend had, sprak hij den nieuwen burgemeester als volgt toe: Bij Uwe intrede geachte burgemeester in deze gemeente heet ik U met uw gezin van harte welkom. De vereischte eeden zijn reeds door U afgelegd en op mij rust de taak U den ambtsketen om te hangen, waardoor het Voorzitterschap van den Raad aan U word* overgedragen. Een zware taak zal straks op uw schou ders rusten, temeer, daar onze gemeente zich thans financieel in moeilijke omstandigheden bevindt. Als Voorzitter van het College van Burgemeester en Wethouders zult U veel met de wethouders moeten samenwerken en ik uit het Engelsch door A. Treub Óbj HOOFDSTUK XXV. Clinton bukte, maakte Spencer's vest los, en scheurde zijn hemd met onzachte vingers open. Hij knikte grimmig, toen hij het met bloed gedrenkte verband onder den arm zag. Het spijt me als ik je pijn deed, snauw de hij, maar je vroeg er als het ware om. Je bent heel vriendelijk, Clinton, ant woordde Spencer rustig. Het kan je niet sche en als ik een oogenblik hier blijf zitten? Deze wond doet nog al pijn. Enid ging langzaam achter den stoel. Eric dep vlug naar de karaf op de bridgetafel en am niet een flink glas brandewijn terug. - Drink dit, beval hij kortaf, spencer dronk, en er kwam weer wat kleur °P zijn wangen. hli;pencer, dit is toch niet waar? huilde Enid ni J'i jij bent toch de dief niet? e de Decker? Sn®, n'°n hoort het te weten, antwoordde "i^d^gers* kent al de Srootste CerV^ 'e aan het bureau bent, Spen- len oll Cjinton hem kortaf aan. Wij zui- s«*an zoodra je weer op je beenen kunt hoop, dat die samenwerking steeds prettig en eensgezind zal zijn. Als hoofd van de politie wacht U eveneens een belangrijke taak. Als Burgemeester zult U wel ondervinden dat Uwe bedoelingen niet altijd gewaardeerd worden, doch tenslotte zult U steeds voldoe ning vinden in het bewustzijn, steeds het goede te hebben gedaan. Namens den Raad feliciteer ik U van harte met Uwe benoe ming. Ook Uwe echtgenoote bied ik mijne gelukwenschen aan en spreek de hoop uit, dat zij er als Burgemeestersvrouwe naar zal streven, naar haar beste krachten het weL zijn der bevolking te bevorderen. Sta mij thans toe U den ambtsketen om te hangen. Vol vertrouwen in de toekomst van Koedijk draag ik thans het "Voorzitterschap van den Raad aan U over en eindig met den wensch dat de welvaart in deze gemeente spoedig moge terugkeeren en dat Gods zegen op Uw toekomstig werk moge rusten .(Applaus). De burgemeester dankt. Hierop nam burgemeester Ninaber het woord om allereerst een woord van eerbiedi gen dank uit te spreken aan H. M. de Ko ningin voor de benoeming, waarmede hij zijn streven met succes bekroond zag. Spre ker wilde niet de moeilijkheden onderschat ten, welke vooral thans aan het bestuur eener gemeente verbonden zijn. Wanneer ik voor mij neem aldus spre ker de rangschikkingslijst der gemeenten naar den belastingdruk voor het jaar 1930' '31, vind ik daarin voor de gemeente Koedijk een gemiddeld inkomen van 1994 vermeld. Als rangnummer bij een inkomen van 2000 voor gehuwden met twee kinderen vind ik nummer 714 vermeld, terwijl in het aller ongunstigste geval op deze lijst nummer 1078 is toegekend. Sedert dien is er weer een jaar verloopen, waarin de depressie overal in bedenkelijke mate is toegenomen, ook in deze gemeente Het is de plicht van een gemeentebestuur zooveel mogelijk maatregelen te treffen, om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden. In tijden van hoogconjunctuur wordt het de Overheid gemakkelijk gemaakt de voorstellen staar Sir Peter sloop door den salon en bleef staan luisteren achter de half open deur der studeerkamer, en het was duidelijk te zien aan den boosaardigen glimlach, die op zijn gelaat kwam, dat hij den gang van zaken begrepen had. Hij luisterde met onverholen plezier naar Clinton's zelfvoldane opmerkingen, en zei tot zich zelf, dat mijnheer William Clinton bijna zou barsten als het hem behagen zou en kele bijzonderheden te vertellen omtrent de plaats waar Spencer was tijdens den diefstal. Dat Clinton reeds wist, dat Spencer naar de garage om den lantaarn gegaan was, kon hem niet schelen. Hij zou onwederlegbare be wijzen daarvoor bedenken. Het zou dwaas zijn om dezen dommen gek van een detective de eenige kans op financieel herstel weg te doe nemen door de gevangenneming van Spencer. Dat zou niet gaan! Maar het doen van Spencer's lichamelijk lijden deed zijn hart van wraakzuchtig genot trillen. Spencer ver diende dat hij leed aan zijn schandelijke hou ding jegens het Huis Brace. Clinton, zei Spencer, na een pijnlijke stilte, met zijn linkerduim onder de lus van zijn nu zichtbare bretels hij had zijn rech terduim kunnen gebruiken als Enid niet ijve- ri gen druk bezig was geweest het verband weer goed te leggen zou je willen opmer ken dat deze bretels ook hetzelfde patroon hebben? Nog al merkwaardig, vind ik. Clinton glimlachte grimmig. Ik heb het opgemerkt, antwoordde hij, maar het kan me niets schelen. Ik stel nu imer belang in kogels dan in bretels. Aims- i te doen aannemen. Doch welvaart schep pen kan de Overheid nimmer, door geen enkele maatregel. Deze toch is het gevolg van samenwerken van verschillende factoren, waarop men voort kan bouwen. In tijden als we thans beleven is het abso luut uitgesloten dat eenige maatregel of be stuursdaad voor een enkele gemeente de wel vaart kan doen terugkeeren. Het eenige wat de overheid doen kan, is, door tijdelijk cri sismaatregelen voorkomen dat eertijds bloei ende takken van volkswelvaart geheel ten gronde gaan. Daarvoor is samenwerking van allen die daartoe geroepen zijn, noodig. Spreker bracht vervolgens dank aan Wet houder Visser voor de tot hem gerichte woor den en alle aanwezigen voor hunne belang stelling. Spreker deed een beroep op de leden van den raad wier adviezen hij zal behoeven Tevens wenschte spreker dat det wethouders bij vele voorstellen welke het gemeentebe lang raken hem als dagelijksche medewer kers hunne voorlichting zullen geven. Van de medewerking van den secretaris aldus spr. ben ik verzekerd. Spr. vroeg dezen, zijn er varing te willen voegen bij al datgene, wat door de verschillende bestuursorganen ver richt kan worden. Ook richtte hij zich in dit verband tot den ontvanger. Spr. gaf vervolgens de verzekering dat hij zijn vrijwillig gekozen taak naar eer en ge weten zal vervullen. Ik stel het op prijs, al dus spr., dat ieder die meent dat het hem dienstig is, mij zal weten te vinden, omdat persoonlijk contact in vele gevallen de zaken bespoedigt. In het vertrouwen, op U allen, neem ik thans het bestuur der gemeente op mij, voor dat deel dat de wet mij heeft toebedeeld en aanvaard ik het voorzitterschap van Uwen raad (Applaus). De nestor spreekt. Als oudste raadslid sprak de heer Mulder, die uit de woorden van den burgemeester meende te hebben beluisterd, dat Koedijk ook in de toekomst van een besten burge meester verzekerd is. Hem wacht daar een zware taak, daar de gemeente door de crisis zwaar geschokt is. Zijn eerste taak is dus hierin verbetering te brengen. Spr. bood ver volgens namens den raad een fraaie bloemen mand aan. den wensch uitsprekende, dat de arbeidslust van den burgemeester niet als deze bloemen zou verwelken, doch steeds beter zou worden. (Applaus). Een vrienden-woord sprak mevrouw Boon, de echtgenoote van het Kamerlid Boon, die verhinderd was aanwezig te zijn. Spr. wenschte den burgemeester geluk met zijn benoeming en de gemeente met haar nieuwen burgemeester, dien spr. had leeren kennen als een rechtvaardig man. Met de beste wenschen voor de welvaart van Koe dijk. eindigde spr. Nadat de officieele vergadering gesloten was, bood de gemeentesecretaris, de heer H. Sloof, een fraaie mand met bloemen aan, den wensch uitsprekende, dat er tusschen den burgemeester en de gemeente-ambtenaren, namens welke hij sprak, steeds een prettige eensgezindheid en samenwerking mocht be staan. Een woord van collega's Namens de burgemeesters van de omlig gende gemeenten sprak burgemeester mr. W. C. Wendelaar van Alkmaar, die verklaar de, dat zijn collega's den nieuwen burgemees ter gaarne in hun kring opnemen en alle mo gelijke samenwerking en prettigen omgang toezeggen. Speciaal sprak mr. Wendelaar vervolgens als burgemeester van Alkmaar, met welke ge meente Koedijk niet alleen door vriend schapsbanden maar ook door de ijzeren ban den der gasbuizen verbonden is. Spr. uitte den wensch voor een prettige samenwerking als een of ander gemeenschap pelijk belang dat vroeg en wenschte burge meester Ninaber voorts een gezegenden tijd in deze mooie gemeente toe. Burgemeester Van Fridagh sprak nog een enkel woord namens den Vleeschkeurings- kring, waartoe ook Koedijk behoort, waarna de heer Stuffers, hoofd der Openbare Lagere School, de belangstelling van den burge meester vroeg voor het openbaar onderwijs De heer W. Visser, sprekende namens „De West", uitte den wensch, dat de tuinbouw van den burgemeester den steun mocht on dervinden, dien hij zoozeer noodig heeft. De Z. E. Heer Pastoor van Baaren van Oudorp sloot de rij dei sprekers, hij wees er op, dat een groot gedeelte van zijn parochie lag in de gemeente Koedijk. Hij uitte den wensch, dat het den burgemeester gegeven moge zijn deze gemeente tot hoogen wel vaart te brengen; spr. hoopte voorts, dat er een goede verhouding mocht bestaan op het gebied van het schoolwezen en dat hij den bury hier zeide, dat er iemand bij het raam was, toen hij getroffen werd, en die iemand was jij. Het is zoo klaar als de dag. Je giqg niet naar de garage om den lantaarn. Je had die klaar, toen je ae draden doorsneed. We zullen dat later bewijzen. Voor wat soort van gek houd je me? Voor verscheidene soorten, beste kerel, antwoordde Spencer luchthartig. Waarom heb je me anders niet dadelijk als verdacht gearresteerd, zonder al die theatrale vertoo ning van bovenmenschelijke scherpzinnig heid? Daar had ik mijn redenen voor, ant woordde Clinton kortaf. Maar hoe verklaar je de bretels? hield Spencer op verbaasden toon aan. Ik héb ze nog niet verklaard, was het openhartige antwoord, maar ik zal het doen! Je bent een brave kerel! Spencer zweeg een oogenblik, terwijl Enid de laatste hand aan het verband legde. Dank U, miss Enid, zei hij eenvoudig Oh, ik wil het niet geloovent riep het meisje stampvoetend^ tegen Clinton. Het spijt me, miss Brace, antwoordde de detective, dat moet U doen geheel zooals U zelf wil. Zij keerde zich treurig tot Eric en hij nam haar zonder een woord te spreken, in zijn ar men. Eri'c houding was volkomen neutraal. De gebeurtenissen van den morgen waren te snef opeen gevolgd, dan dat hij gelegenheid gehad had het voor en tegen af te wegen en Spencer had hem altijd toegeschenen een slim me rot te zijn. - burgemeester, wanneer deze in het Zuid- Einde mocht vertoeven, in zijn huis mocht ontvangen. Burgemeester Ninaber dankte al de spre kers en richtte zich vervolgens tot de ver tegenwoordigers der pers, wie hij voor de toekomst alle mogelijke medewerking toe zegde. Vervolgens werden ververschingen rond gediend, waarna voor het raadhuis een of ficieele foto werd gemaakt. Een rondrit. In auto's werd vervolgens een rondrit door de gemeente gemaakt. Over Schoorl en Bergen werd naar Huiswaard gereden, waar de katholieke schoolkinderen van Oudorp den nieuwen burgemeester een huldelied tot zongen. Op het voetbalterrein, nabij café Ottink. werd de burgemeester nog toegesproken door den heer A. Schuur namens de vereeniging „Ons Belang", waarop burgemeester Ni naber met enkele hartelijke woorden ant woordde. Vermelden we nog, dat de schoolkinderen namens den burgemeester getracteerd werden. Koedijk heeft zijn nieuwen burgemeester op hartelijke wijze ontvangen. Ook wij sluiten ons gaarne bij de vele wenschen voor een vlotte en prettige samenwerking aan en wen schen burgemeester Ninaber in Koedijk een vruchtbare ambtsperiode en een gelukkig leven toe. De gisteravond gehouden raadsvergade ring werd niet bijgewoond door den heer Schuyt, die afwezig was met kennisgeving. Van de heeren Brommer en Keuning was bericht ingekomen dat zij hunne benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het l.o. aannemen. Naar aanleiding van het besluit der laat ste raadsvergadering inzake het aantal ver loven A ingevolge art. 40 der drankwet, deel de de minister van binnenlandsche zaken me de, dat een verzoek als daar bedoeld pas in 1935 aan de koningin kan worden gedaan. Deze beide stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Verder was nog ingekomen een motie van den r.k. Volksbond afd. Heiloo, d.d. 18 Mei, waarin, in verband met de besprekingen over werkloosheid en steunverleening, ge houden in de raadsvergadering van 11 Mei, de houding van de raadsmeerderheid werd betreurd. De heer G r e e u w merkte in verband hier mede op, dat hij de teleurstelling van adres santen begrijpelijk vindt en nu hoopte, dat zij die niet alleen in een motie maar ook in hun geheugen zullen vastleggen. De heer Kostelijk vond deze opmerking niet meer dan een gebaar. De raadsleden zit ten er ten dienste van het algemeen belang en spr. zag het bedoelde raadsbesluit wel ter dege als een belang voor allen. Waar het armbestuur misschien wel eens wat te weinig heeft gegeven, heeft de commissie een wenk gegeven om iets royaler te zijn. Men mag het den raad niet aanwrijven als er iets meer had moeten worden toegekend. Spr. vond het jam mer dat er alleen een burgerlijk armbestuur is, dat over dergelijke uitkeeringen heeft te beslissen, en geen andere instelling. De heer Keesman meende, dat er in Heiloo best een Maatschappelijk Hulpbetoon kon worden ingesteld, het laatste woord is daar ook nog niet over gesproken. Wij kun nen er nooit mee accoord gaan, dat bona fide arbeiders naar het B.A. worden verwe zen. Het blijkt wel dat deze gedachte ook meer en meer onder de r.k. arbeiders naar voren komt. De voorzitter was van meening, dat de raad op den verkeerden weg gaat als nu weer de discussies over steunverleening en werkverschaffing worden heropend. De mededeelingen der commissie over te geringe uitkeering zijn on derzocht. Het B.A. meent, dat voldoende is toegestaan, er is van belanghebbenden geen enkele klacht gekomen, men moet dus aanne men, dat zij tevreden zijn. Intusschen blijft het werk van het B.A. altijd menschenwerk, er zal dus wel eens wat aan mankeeren. De heer K o s t e 1 ij k zou met eventueele bezwaren wachten tot de Dinsdag aangeno men nieuwe werkwijze is ingevoerd en een week heeft gegolden. Devoorzitter vond dat uit die nieuwe werkwijze wel blijkt dat het B.A. diligent is. De heer G r e e u w was verheugd, dat er verbetering in zicht is, maar verbaasde zich er over, dat het plm. vier weken moest duren eer het zoover was. Men had b.v. geen bon- Clinton, zei Spencer ernstig, zou ie een wond door een mes kunnen onderscheiden van een kogelwond? Zou ik wat? snauwde Clinton kribbig. Zou je een wond door een mes kunnen onderscheiden van een kogelwond? Zeker zou ik dat kunnen. Zou je dan onzen Chineeschen vriend, die zich achter den Chesterfield verbergt, wil len vragen of hij met gisteravond, nadat je mijnheer Aimsbury gevangen had genomen, met een mes gestoken heeft? Clinton keek Spencer door half gesloten oogen aan. Wat beteekent dit? snauwde hij onaan genaam. Zie je, ging Spencer kalm voort Lee Wang heeft een verwonderlijk aangename ge woon te om in zijn verbeelding menschen te vermoorden, en toen hij neiging toonde zijn vizoenen te verwezenlijken, door mij van de aarde te doen verdwijnen, vroeg sir Peter schertsend, dat hij dit werkje in den tuin zou doen, om dit kostbare karpet niet te bescha digen. Hij hield op en keek den Chinees on derzoekend aan. Ongelukkig voor mij, ging hij voort, was hij niet het minst met sir Peter eens ove rde kwestie van de waarde. Clinton fronste verwonderd het voorhoofd. Waarover praat je toch vroeg hij ruw Dat weet hij, antwoordde Spencer met zijn hoofd in de richting van Lee Wang knik kend, die achter den Chesterfield stond met zijn handen in zijn mouwen, en zijn geel ge laat. Clinlon keerde zich boos tot den Chinees. nenstelsel gewild en toch was het B.A. er mee begonnen. De heer Va hl verdedigde het BA ten aanzien van de uitkeeringen. Er waren ver schillende formulieren onjuist ingevuld en die moesten alle worden nagegaan. De heer Greeuw vond het geen wonder dat de formulieren niet werden begrepen door velen. Men moest die noodig vervangen door andere. De voorzitter merkte op, dat de raad daar niet veel aan kan doen, zij berusten op de wet. De heer Keesman vroeg nog of het zou helpen, als iemand, die niet tevreden is met de hem verstrekte uitkeering, een klacht in dient. De voorzitter vermoedde van wel, als men ten minste kan aantoonen te weinig te hebben ontvangen. Overigens merkte spr. op, dat er in den af- geloopen winter tengevolge van onjuiste op gaven wel eens hier en daar te veel is ge steund, en dit is jammer en mede oorzaak, dat we nu met steunverleening moesten op houden. Intusschen zullen we over een en ander tegen den volgenden winter nog wel eens weer moeten spreken, want het laat zich niet aanzien, ddt de werkloosheid dan voor bij zal zijn. Het schrijven van den r.k. Volksbond werd hierna voor kennisgeving aangenomen. Commissie van toezicht op het l. o. Tengevolge van het bedanken van mej. v. Giezen wegens gezondheidsredenen en den heer Rozing omdat hij geen kinderen meer op school heeft, moesten er twee nieuwe le den worden verkozen voor de commissie van toezicht op het l.o. De aanbeveling daarvoor luidde: vac.-mej. v. Giezen: 1. de heer Greu- ter, 2. de heer Klasen; vac.-Rozing: 1. mevr. v. VelzenDe Jong, 2. mevr. KuiperLief- ting. De heer Barnhoorn verbaasde zich er over dat het hoofd der bijz. school, de heer Tamis, niet op de aanbeveling voorkomt. De ze was zelf van oordeel geweest, dat een schoolhoofd in de commissie goed op zijn plaats zou zijn, en spr. was dit met hem eens. Tegenover de bewering, dat de wet een dergelijke aanwijzing niet zou toestaan, stel de spr. art. 184 der wet op het l.o. en de mee ning van den inspecteur, den heer Rahder te Alkmaar, die ook van oordeel was dat een hoofd eener school niet wordt uitgesloten. De voorzitter zei, dat de commissie deze kwestie ook onder het oog heeft gezien, maar zich houdt aan de meening van haar voorzitter, den heer Brommer, een onderwijs man, die het onjuist achtte als een school hoofd op eigen school toezicht zou moeten houden. Neen, neen, zei de heer Barnhoorn, de onderwijzers-leden der commissie houden zich niet bezig met schoolbezoek. Overigens zei spr., dat de heer Greuter, de aanbevolen onderwijzer, niet in de gemeente woont, en is dit wel juist? De wet spreekt van „overige meerderjarige inwoners''. De heeren Kostelijk en Vahl vonden de redeneering van den heer Brommer wei lo gisch, ofschoon eerstgenoemde wel bezwaar had tegen den heer Greuter, omdat die niet in het dorp woont. Spr. zou de aanbeveling liever willen terugzenden. De voorzitter merkte nog op, dat mej. v. Giezen evenmin ingezetene is. Eindelijk werd gestemd, met den uitslag, dat in de eerste vacature met vier stemmen werd gekozen de heer Tamis. De heer Greu ter kreeg drie stemmen, terwijl er voorts drie ongeldig waren. In de andere vacature werd na twee stemmingen gekozen mevr. Kuiper me 9 stemmen; bij de eerste stemming had den beide candidaten evenveel stemmen. Vergoeding bijzondere scholen. Op voorstel van B. en W. werd de vergoe ding voor de bijz. scholen over 1929 vastge steld als volgt: meisjesschool 2469.42, jon gensschool 1943.10, alles berekend naar 12.24 per leerling. Afrekening r.-k. jongensschool. E>e uitkeering aan deze school had over de jaren 1927, 1928 en 1929 resp. kunnen bedragen 1851.33, 2180.65, 1943.10, to- taal 5975.08. De uitgaven hadden in wer kelijkheid bedragen 4965.17, op welk be drag de afrekening werd vastgesteld. Verbetering van wegen in verband met werkverruiming. De voorzitter deelde mede, dat de commissie van bijstand voor de wegen in verband met het gesprokene in de vorige raadsvergadering naar objecten voor werk verruiming had uitgezien en deze had gevon den in verbetering van den Holleweg en den Nic. Beetsweg. Met eerstgenoemden weg was inmiddels reeds aangevangen, omdat daar voor niet behoefde te worden gewacht op materialen en onmiddellijke voorziening in 1 ==s=sas=^a- Kom hier! beval hij barsch. Lee Wang kwam gehoorzaam naar het midden van de kamer en Enid verbleekte even en greep Eric's arm. Clinton wees naar den gewonden schouder van Spencer en toen naar Lee Wang, waarbij de punt van zijn dikken vinger bijna den eeus van den Chinees raakte. Jij? brulde hij. De Chinees wierp een zijdelingschen blik op Spencer, knikte toen vroolijk, en zijn blijde glimlach verlichtte zijn beneden gelaats trekken. Zeker, ja, antwoordde hij, trotsch het hoofd schuddend. Ik zijn nek afsneed bijna, en hij trok ter verduidelijking den rug van zijn mes langs zijn keel. Hij zag me te gauw. Doe dat vervloekte mes weg, zwijn! be val Clinton dreigend, toen Enid een kreet van angst slaakte. Ik zal je bij je nek op straat gooien als je dit weer doet Spijt me, exuseseerde Lee Wang zich met weer een buiging. Hij stak het mes weer in zijn mouw, terwijl zijn donkere oogen van pret glinsterden. Hij hief zijn kin op, zoo dat Clinton de met boorzuur bedekte plek zien kon, waar Spencer hem geraakt had. Spencer sloeg me zoo! 's Nachts! Ik niets wist! Vandaag wakker, trof hem heel goed! Oh!, vertelde hij vroolijk, alsof het voorval een groot pretje geweest was. Clinton keek van den Chinees naar Spen cer en weer terug en schudde toen zijn hoofd in toornigen twijfel.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5