Hoe laat is het hier? En bij onze burent WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN' Laat tandaanslag niet Uw glimlach bederven* RgpsAslard Verwijder den tandaanslag en maak Uw tanden blinkend wit. en NOORDSCHARWOUDE. de werkoosheid noodig was. B. en W. had- den dit op zich genomen, hoewel de raad nog geen gelden ervoor had gevoteerd, zij vertrouwden daarmee te hebben gehandeld in den geest van den raad. Ten aanzien van den Holleweg stelden B. en W. nog voor om van de heeren J. Rus, C. Kruit en G. Bruin strookjes grond aan te koopen voor verbree ding. De eigenaren zijn tot gratis afstand be reid, mits de gemeente een hek als perceel afscheiding plaatst. Na afwerking van den Holleweg zal aan den Nic. Beetsweg worden begonnen, voor verbetering waarvan de heer Bouwman ver schillende ontwerpen heeft gemaakt. De ge noemde commissie heeft het goedkoopste ge kozen en hoopt door uitvoering in eigen be heer nog bezuiniging te kunnen bereiken. Omdat nog geen nadere beslissing door den raad is genomen, is voortgegaan met het uitbetalen van 40 cent plus toeslag voor kin deren, plus idem voor georganiseerdeiv Op een en ander vroegen B. en W. de goedkeu ring van den raad. De heer G r e e u w juichte het toe, dat met het werk is aangevangen, maar vond het loon te laag. Er werken bona-fide arbeiders en dezen had men het in de vrije bedrijf gel dende loon moeten betalen, dat 62 cent be draagt, dus niet zoo heel veel meer dan nu gegeven wordt. Met het loon van nu komt men in concurrentie met het vrije bedrijf en steunt men de alom gedane pogingen om de loonen omlaag te drukken. Voor menschen, die den heelen winter van den „steun" heb ben moeten leven en om de twee weken nog een week moeten wachten op werk bij de werkverschaffing, is een loon van 62 cent ze ker niet te hoog. De heer K o s t e 1 ij k betoogde, dat het nu ondernomen werk niet anders is dan een ver vroegde uitvoering, waaraan hij zeker niet had willen meewerken als de nood niet had gedrongen. Maar om daar nu 62 cent per uur voor te betalen, had volstrekt niet zijn instemming. Deden we dat, dan zouden er de volgende week wel 150 werkloozen zijn, want in vele bedrijven in de gemeente wordt neel wat minder gegeven. Bovendien zal het voor de gemeente al moeilijk genoeg worden jm te blijven betalen wat zij nu doet, men moet niet vergeten dat men beschikt over het geld van anderen. Weth. Opdam wilde doorgaan als tot dusver, totdat er een andere regeling wordt getroffen. Er wordt thans nog flink loon ge maakt en als men bedenkt wat er voor gedaan moet worden zegt men, dat het goed betaald wordt. Als men bij bedoeld werk geen ijveri ge menschen krijgt, kan de gemeente het niet volhouden. De heer G r e e u w was overtuigd, dat de prestatie zal stijgen wanneer het contract loon wordt uitgekeerd. De heer V a h 1 begreep den heer Greeuw niet. Deze had gewenscht dat er werk zou worden gezocht en dat men niet maar „steun" gaf en nu er werk is gevonden, is het wéér niet goed. In het boeren- en tuin- dersbedrijf worden lagere loonen gegeven dan de gemeente nu betaalt bij de werkver ruiming. De heer Greeuw zette hier tegenover, dat het hier gaat over werk dat moest gebeu ren, productief werk dus, en daarvoor mag de gemeente geen te laag loon betalen. De heer K o s t e 1 ij k zei, dat de men schen, die ander werk willen, zich dienen op te geven aan de arbeidsbeurs, maar dat wordt door velen verzuimd. Spr. bracht een eeresaluut aan hen die thans te werk zijn ge steld, zij werken goed. Zij die in den afgeloo- pen winter niet aldus deden, hebben zichzel te verwijten, dat zij thans niet aan het werk gesteld zijn. Er werd nog eenigen tijd door de heeren Greeuw, Opdam en Kostelijk over deze zaak doorgepraat, tot de voorzitter de dis cussies sloot, omdat men elkaar toch niet zou overtuigen en er bovendien tegen den volgenden winter nog gelegenheid te over zou komen om de zaak der loonen ter sprake te brengen. De voorstellen van B. en W. werden hier na zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd De heer Greeuw wenschte te worden be schouwd als tegen te hebben gestemd. Hij protesteerde nog tegen het sluiten der debat ten. Af- en overschrijvingen Goedgekeurd werden eenige af- en over schrijvingen op de gemeentebegrooting voor 1931. Verkoop bouwterrein. B. en W. stelden voor aan den heer T. Hel der een stuk bouwterrein te verkoopen groot totaal 302.40 M2, gelegen ten oosten van den oostelijken verbindingsweg met Tuin dorp, tegen den prijs van 3.50 per M2. De heer Kostelijk kon zich met het voorstel vereenigen, als er maar een ander huis op het terrein werd gebouwd en niet zoo'n kippenhok als het bouwplan thans aan geeft. Als met een dergelijk huis op dat ter rein begonnen wordt, is het heele stuk ver knoeid. Devoorzitter merkte op, dat de archi tect Zwiers voor de gemeente plannen heeft opgemaakt voor gebouwen op het bedoelde terrein en dat die vrijwel overeenkomen met wat de heer Helder nu wil doen bouwen. De heer Kostelijk: Ja, dat was voor goedkoope woningen. Maar als de bouwspe- culanten hun belang goed begrijpen, zullen zij op dat stuk bouwgrond betere woningen zetten die ze veel gemakkelijker kwijt worden 't Zijn nu toch ook al geen arbeiderswonin gen meer, daarvoor zijn ze te duur; die moe ten op grond die goedkooper is. In het algemeen zou spr. B. en W. willen aanraden den grond maar zoo spoedig mo gelijk te verkoopen, desnoods tegen lageren prijs, dan zijn we er af en voorkomt men, dat er in elke raadsvergadering een punt als het onderhavige moet worden besproken. De heer Greeuw beval aan het heele terrein te verkavelen en dan aan te geven wat soort woningen er gebouwd zullen moe ten worden, zooals men ook b.v. in Alkmaar doet. De heer Kostelijk stelde voor den heer Helder te verzoeken een andere teekening, voor een grooter huis, in te leveren, welk voorstel gesteund werd door dr. Barnhoorn. De heer Opdam vreesde, dat men daar mee in een gevaarlijk schuitje komt. De heer Keesman: We kunnen nu wel doen overeenkomstig het voorstel van den TAVQ^A-NSLAG P)E werking van Pepsodent is tweeërlei: het ver- wijdert den tandaanslag en polijst het glazuur, daarom gaan de tanden er zoo mooi uitzien Tandaanslag is een kleverig laagje op Uw tanden en bevat bacteriën, die bederf veroorzaken en in voortdurend contact met het glazuur zijn. Het is noodzakelijk voor Uw gezondheid dezen aanslag te verwijderen. Of Uw tanden blinkend wit zijn hangt geheel af van de tandpasta, die U gebruikt Pepsodent verwijdert den aanslag en polijst de tanden totdat ze blinkend wit zijn. Koopt nog heden een tube Pepsodent, het is absoluut onschadelijk. nANtXLSMCnR geoep. mmmmmm De nieuwe hedendaagsche Amerikaansche tandpasta 5004 heer Kostelijk, maar een volgenden keer heb ben we hetzelfde weer. Wat dan? De voorzitter geloofde, dat er ook wel plannen voor grooter woningen zullen worden ingediend, ook voor landhuizen. Na nog eenige besprekingen werd het voorstel-Kostelijk-Barnhoorn zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Als een punt, dat niet op de agenda ver meld was, stelden B. en W. voor, aan den heer Kaandorp een strook grond te verkoo- en ten zuiden van den nieuwen weg voor et bouwen van een dubbel woonhuis, zoo als reeds eerder in den raad besproken. Men had toen geen zekerheid omtrent de houding van den Waterstaat. Overeenkomstig het voorstel werd z.h.st. besloten. Hierna sluiting der openbare vergadering. JUcht&za&en HELERS VOOR DE RECHTBANK. Gistermorgen hadden zich een chauffeur en een loswerkman voor de Amsterdamsche rechtbank te verantwoorden als verdacht van diefstal van thee en heling van tin. Het O.M. eischte tegen beide verdachten een ge vangenisstraf van twee jaar. Vervolgens stond de 36-jarige chauffeur J. van W. te recht, eveneens verdacht van heling, subs. schuldheling van een deel van het gestolen tin. De man ontkende, hij had noch van dief stal iets geweten, noch hiervan iets vermoed. De officier van justitie achtte de heling be wezen en eischte anderhalf jaar gevangenis straf. Daarna had zich de 46-jarige koopman S. v. G. te verantwoorden, eveneens verdacht van heling van een gedeelte van het tin. Op een vraag van den verdediger mr. Franken- huis betoogde de man, die het tin had gesto len, uitvoerig, dat verd. niet wist, dat hetgeen hij kocht van diefstal afkomstig was. Een getuige a décharge verklaarde, dat de tinprijs zeer varieerend is, zoodat uit het geen verd. heeft betaald niet is te concludee- ren, dat hij wist gestolen waar te koopen. De officier van justitie eischte anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voorarrest. Uitspraak in deze zaken op 29 Juni. tegen den vader en den schoonzoon een week gevangenisstraf, terwijl hij tegen den zoon 15 subs. 5 dagen hechtenis eischte. Bij interlucutoir vonnis van 2 Juni bepaal de de rechtbank, dat nog eenige formalitei ten vervuld dienden te worden en enkele stukken in het geding moesten worden ge bracht. De stukken werden gister voorgelezen en zoowel de officier, mr. Kist, als de verdediger mr. A. Rodrigues de Miranda persisteerden bij hun eisch en pleidooi. De rechtbank zal 29 Juni vonnis wijzen. MISHANDELING VAN EEN KIND. Het kind aan den dijk bij Moor drecht begraven. De rechtbank te Utreciit heeft gisteren be handeld de zaak tegen den 35-jarigen schip per G. de V., zwervend en thans gedetineerd en een 26-jarige koopvrouw, G. v. d. W., eveneens zwervend en gedetineerd, wien ten laste was gelegd het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel of zware mishandeling. Het betreft hier de zaak van het 5-jarige kind, dat mishandeld werd en daarna, toen het was overleden, aan den dijk bij Moor drecht werd begraven. In de ochtendzitting heeft allereerst de schipper terecht gestaan. Uit de afgelegde verklaringen bleek, dat het kind op zeer er gerlijke wijze was toegetakeld. Het was licha melijk achterlijk en zeer lastig- Herhaalde ma len werd het gestraft en die straf bestond in het toebrengen van slagen, uren in den hoek staan, of het laten maken van kniebuigingen, wat het kind vaak langer dan een uur moest volhouden. Op den avond voor den dood was het kind geslagen, met het gevolg, dat de rib ben op acht plaatsen waren gebroken en op drie plaatsen gekneusd. Verd. ontkende het ten laste gelegde, voor zoover het betrof mishandeling met een hard voorwerp. Hij had het kind wel eens gestraft, maar had zich dan bepaald tot het geven van een pak slaag met de bloote hand. Wel had hij het lijkje begraven. Het O. M. zei dat uit verschillende getui genverklaringen was komen vast te staan, wat verdachte ten laste was gelegd. Voor zware mishandeling en overtreding van de Begrafeniswet eischte spr. de maximum ge vangenisstraf: vier jaar en zes maanden. De verdediger, mr. van de Brand, heeft vrijspraak gevraagd en onmiddellijke invrij heidstelling, wat door de rechtbank werd geweigerd. In de middagzitting had de moeder van het mishandelde meisje zich +e verantwoorden. De vrouw ontkende zich aan het haar ten laste gelegde schuldig te hebben gemaakt. Naar aanleiding van een opmerking van den president, dat de broer van den vorigen verdachte zich wel zeer onverantwoordelijk had gedragen door niet tusschen beiden te komen bij de mishandeling, antwoordde deze, dat hij meende, zich niet met de zaak te moeten bemoeien. Verdachte gaf te kennen, dat zij verschil lende malen tot dezen getuige had gezegd de woonschuit te verlaten. Maar zijn broer had haar gedreigd om haar eveneens te verlaten. De beide broers hadden meerdere malen ge zegd, dat zij zich maar kalm moest houden, omdat zij alleen tegenover twee stond. De officier van justitie zeide, dat zoowel de man als de vrouw zich aan de mishande ling hebben schuldig gemaakt, de man aan zware, en de vrouw aan de geregelde mis handeling. Een ergerlijker daad dan hier ge pleegd is, is moeilijk denkbaar. De maximum straf voor dit feit is twee jaar, die met 1/3 verhoogd kan worden, wanneer het feit tegen een eigen kind is gepleegd. Spr. eischte der halve de maximumstraf twee jaar en acht maanden tegen de vrouw. Mr. v. d- Waag uit Zeist drong aan op vrij spraak en vroeg de onmiddellijke vrijlating van verdachte. De rechtbank, na in Raad kamer te zijn geweest, wees dit verzoek van de hand. De uitspraak in beide zaken is bepaald op 28 Juni. Een dóódsimpele vraag, nietwaar. Even op de klok kijken en u weet het, tenminste... als de klok loopt en gelijk gaat. Maar „buren" wordt in de verband wat ruimer bedoeld: het gaat om de tijdrekening in naburige landen. En het is niet zoo eenvoudig, om zonder meer op te geven, wat overeenkomst met 1~ uur Amsterdamsche tijd in België, Roe menië of Portugal. Het valt zelfs niet mee, om het na te slaan, want de meeste lexicons, handboeken e.d. blijven het antwoord schuldig, en ook het „blauwe spoorboekje" vermeldt hei niet. In ver band met de zomertijdregelingen, die natuurlijk uiteenloopen, vallen nu plot seling het Duitsche en Engelsche mid dernachtsuur samen, terwijl enkele weken geleden Big Ben ons via de radio om 12.20 zijn 12 slagen deed hooren en het correspondeerende Duit he tijdsein reeds om 10 voor half twaalf uit den luidspreker klonk. Wij gelooven dan ook, dat bijgaand tijdoverzicht, dat ons door den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland is toegezonden, velen lezers zal interes seeren, in het bijzonder met het oog op het komende reisseizoen. 12.00 A'damsche Zomertijd 11.00 A'damsche Wintertijd 11.40 West- Europeesche Zomertijd 10.40 West- AMSTERDAMSCHE WINTERTIJD Eur. Wintertijd (Greenwichtijd) ii Midden Europeesche tijd lij) k 40 Europeesche tijd 5.40 in Ne\\~-York- 17.59 in Batavia 19.40 in Japan 55 Amsterdamsche Zomertijd zomers alléén in Nederland. Amsterdamsche Wintertijd d-, winters alléén in Nederland West-Europeesche Wintertijd (Green- wichtijd) het geheele jaar in Spani. en Portugal. West-Enropeesche Wintertijd (Ore«B wichtijd des winters óók in België" Engeland, Frankrijk, Luxemburg Monaco. West-Enrcpeesehe Zomertijd de, zomers in België, Engeland, Frankrijk, Luxemburg en Monaco. Midden-Europeesche tijd het q(.. heele jaar in Dauzig, Denemarken Duitschland, Hongarije. Italië, Joegol Slavië, Liechtenstein, Lithauen, Noor wegen, Oostenrijk, Polen, Roemenië Saargebieod, San Marino. Tsjecho- Slowakije, Vaticaanstad, Zweden Zwitserland. Oost-Europeesche tijd het geheele jaar in Bulga1ije, Estland, Finland, Griekenland, Lettland, Scwjet-Rusland (Europeesch deel) en Europeesch Tur- kije. WEST-EUROPEESCHE WINTER-TUD A'DAMSCHE ZOMER-TIJD van de INBRAKEN TE WASSENAAR. De 22 jarige radio-techniker A. K., Hongaarsche nationaliteit was door Haagsche rechtbank wegens het plegen van een serie inbraken in de omgeving van Was senaar, veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf. Zoowel de verdachte als de offi cier van justitie, die 3 jaar gevangenisstraf had geëischt, waren van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Het Hof te Den Haag heeft gisteren vonnis van de rechtbank bevestigd. VERDUISTERING VAN EFFECTEN De directeur der N.V. Maatschappij Nep- tunus W. J. H. was door de rechtbank te Den Haag wegens verduistering van in on derpand gegeven effecten veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Het Haagsche ge rechtshof bracht deze straf terug tot 8 maan den met aftrek van vier maanden voorloopige hechtenis. MIDDEN- EUROP. TIJD EN WEST-EUROP. ZOMER TIJD '/xovindaal 'flieuws Dinsdagavond vergaderde de Winke liers vereeniging ten huize vaa den heer L Hop te Noordscharwoude. Een 25-tal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer S. Timmerman, opende de vergadering mei: een woord van welkom, zijn ,pijt uitsprekende dat zoo weinigen zijn opgekomen. Hij stelde het verzoek van de Winkeliers- vereeniging aan Sint Pancras om ook in het „Weekblad" te mogen adverteeren ei. het blad te Sint Pancras te verspreiden, aan de orde. De meerderheid van het bestuur was er voor. De heer Jb. Smit lichtte de gestelde voor waarden toe. Deze voorwaarden zijn door het bestuur van Sint Pancras goedgekeurd. Aan deze voorwaarden ont'eenen wij dat OOST- EUROPEESCHE TIJD de verspreiding en de advertentiekosten ge lijk blijven. De overeenkomst wordt voorloo- pig aangegaan tot 31 Dec. 1932 en wordt dan steeds met een jaar verlengd De opzeg ging moet geschieden voor 1 Dec. van elk jaar per aangeteekende briet. Na eenige besprekingen besloot men de overeenkomst aan te gaan. Van enkele win keliers was een verzoek ingekomen zoo spoe dig mogelijk een vergadering te beleggen om de onbillijkheid der Winkelsluitingswet te be spreken Het schrijven werd door verschillende heeren besproken. De heer D. Zeeman wilde een verzoek tot de gemeenteraden richten nu een uitzonde ring te verkrijgen voor fruit- en sigarenwin kels. De secretaris deelde mede, dat de burge meester van Oudkarspel heeft gevraagd hoe de sluiting in de Kermisweek wordt opge vat. In Oudkarspel wordt de week vóór kermis vrij gegeven. Men kan zijn bemerkin gen schriftelijk bij den secretaris indienen. Van den heer P. Mienes was een schrijven ingekomen om te iachten dat door winkeliers zonder noodzaak vergunning worden gege ven welke niet in hun bramhe vallen. Hieregen werden zeer veel bedenkingen ge opperd en dat zal in de October-vergadering worden behandeld. De Statuten zullen met een kleine wijziging woiden opgezonden ter goedkeuring aan de Kroon. De heer K. Boot wilde trachten de elec- triciteitstarieven verlaagd te krijgen. Speciaal na 8 uur wilde spr. verlaagde prijzen, van wege de Winkelsluitingswet. Spr. wilde dat alle winkeliers na achten geen licht meer branden als het tarief niet wordt verlaagd op verzoek van de vereeniging. Aldus besloten. De heer K. Boot informeerde naar de kwes tie van den voriger bode. De secretaris merkte op, dat dit thuis be hoort in de vergadering van de leden van het spaarfonds. Op de vraag van den heer J. Keizer ant woorc'tde de voorzitter, dat de financiën er geen betrekking op hebben. Er is geen fraude gepleegd. Hierna sluiting. UITGEEST. Ook al bij de posterijen zijn er verschil lende bezuinigingen ingevoerd, waarvan w< eiken dag de gevolgen ondervinden. Eerstens is met ingang van j.1. Maandag de z.g. mid- denbestelling, dat was de tweede bestelling afgeschaft, zoodat men zijn post thans be zorgd krijgt des morgens en des avonds en wordt met ingang van 20 Juni a.s. (Maan dag) wijziging gebracht in de uren waarop het post-, telegraaf- en telefoonverkeer voor het publiek geopend is. Voortaan zal het kan toor geopend zijn des morgens van 8V£H uur, des middags van 23V? uur en des avonds van 6—7 uur. Aldus zal het in het geheel 5 uur per dag voor het publiek ge* opend zijn. Het telegramverkeer staat ver schillende uren achtereen stil, daar men tus schen 11 uur 's morgens en 2 uur 's mid dags geen telegram zal kunnen verzenden en evenmin tusschen VA uur tot 6 uur. DE STREEK. Alhier wordt gevreesd, dat de winsteu op de bloembollenteelt wel geheel zullen uitblij ven. Vandaar, dat men zich nu weer meer op de aardappelteelt is gaan toeleggen, hoewel de financieele vooruitzichten omtrent die cul tuur thans ook nog zeer onzeker zijn. HEM. Aan de veiling „De Zuiderkogge" zijn door den tuinder K. Vriend de eerste roode aalbessen aangevoerd, welke 1.10 per kuo opbrachten. ZWAAG. Den 15den Juni wordt alhier de eerste „blocveiling" van groene kruisbessen gehou den. Hoewel de struiken niet zwaar bezet zijn» zijn de bessen over 't algemeen mooi van stuK OM EEN BOETE VAN VIJFTIG CENT TE EXECUTEEREN. Drie verdachten voor de recht bank, voortgezette behandeling. In Januari 1931 werd een bewoner van het Waterlooplein te Amsterdam door den kan tonrechter veroordeeld tot een geldboete van 0.50 subs. één dag hechtenis wegens over treding van de leerplichtwet. De man be taalde de boete echter niet, zoodat een rijks veldwachter opdracht kreeg het vonnis ten uitvoer te brengen en den man naar het Huis van Bewaring over te brengen. De rijksveldwachter ging 11 April des morgens te vijf uur naar de woning van den delinquent. Er ontstond een vechtpartij tus schen den veldwachter en den bewoner van het huis, bijgestaan door zijn zoon en schoon zoon. Wegens wederspannigheid had laatst genoemd drietal op 19 Mei zich te verant woorden voor de cchtbank. De officier van justitie, mr. B. Kist, eischte 311. Toen stapte Tuimeltje in de vliegmachine. Hij zette de groote bril op, maar telkens moest ie hem weer afzetten zoo veel tranen kwamen er tegen de glazen. Ik heb een korfje met pannekoeken voor je neergezet, zei de kok. Zorg dat je geen kou vat, vermaande de huishoudster en daarna moest het af scheid komen. Tuimeltje werd er naar van en na een „tot weerziens Tuimeltje" ging de machine de lucht in. 312 Tuimeltje had beloofd later weer in het kikkerland terug te komen. Alle kikkers hielden van hem. Dat was voldoend» te zien. In alle sloten zwommen ze zoover mogelijk met he» mee. Ze kwaakten hem tot afscheid toe. Tuimeltje wuifde van uit de vliegmachine en later, toen de chef-vliegenier weer het kikkerland terug kwam, vertelde ie dat Tuimeltje heel d* reis door erg stil was geweest.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6