Agenda JBmnenland Stad en Omgeving Weec&ecicht £uchtuoact re: DE TOCHT VAN DE ZEPPELIN. Om 7.50 boven Eischedé. De landing- Zaterdag 18 Juni. A. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Kirby, de valsche speler (rom.); 2. Russische samen zweerders (dram.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Circus-schaduwen (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Een uur bij jou (rom.); boven 18 jaar. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: Op inspec tie (milit. humoreske); alle leeftijden. 8 uur, De Unie, concert leerlingen solo zang mej. Annie Veenenbos. Zondag 19 Juni. In Cinema Americain van 2 uur n.m. at doorloopende voorstelling van 1. Kirby, ae valsche speler (rom.); 2. Russische samen zweerders (dram.); boven 14 jaar. In Alkmaarsch Bioscoop-Theater van 1 uur nam. af doorloopende voorstelling van 'Circus-schaduwen (sens.); boven 18 jaar. In Victoria-Theater van 2 uur nam. ai doorloopende voorstelling van Een uur bij iou); boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, 's middags twee voor stellingen en 's avonds 7.30 uur: Op Inspec tie (milit. humoreske)voor eiken leeftijd. 8 uur, Concert Alcmaria Victrix in den Sted. Muziektuin. Maandag 20 Juni. a.7.30 uur, Cinema Americain: 1. Kirby, de valsche speler (rom.)2 Russische samen* zweerders (dram.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater. Circus-schaduwen (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Een uur bij jou (rom.); boven 18 jaar. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: Op Inspec tie (milit. humoreske); alle leeftijden. zield zijn op deze conferentie tot resultaat te komen. De Duitsche regeering deelt de opvat ting van MacDonald, dat de herstelkwestie slechts een onderdeel van de wereldcrisis be- teekent en dat thans niemand meer alleen de ellende en den nood van het heden kan over winnen Het is thans niet meer mogelijk de volkeren nog langer door tijdroovende onder- handelingen op sleeptouw te houden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks half acht is te Rot terdam in den Boezem bij het zwemmen ver dronken de 22-jarige los werkman H. J. op 't Hof. De man was met een buurman gaan zwemmen, terwijl zijn echtgenoote aan den walkant toezag. Hij probeerde den Boezem over te zwemmen. Hij verdween hierbij echter plotseling in de diepte. Zijn metgezel kon niet duiken, zoodat hij geen kans zag den drenkeling op te halen. Eenige omstanders, die het geval bemerkt hadden, sprongen te water en slaagden er na eenigen tijd in den man op het droge te brengen. De levensgees ten bleken evenwel reeds geweken te zijn. het gemeentebestuur. Burgemeester Lam- booy heeft het woord gevoerd en de heer J. Mei les uit Rotterdam, tweede voorzitter van de vereeniging, die den eersten voorzitter, den heer K. ter Laan, verving, omdat deze de ver gadering van de Tweede Kamer moest bijwo nen, heeft de rede van den burgemeester be antwoord. Den bezoekers wera bij de thee Groninger koek aangeboden. In het Palace Hotel werd vervolgens de landdag voortgezet. De heer K. ter Laan, die nu aanwezig was, dankte als voorzitter het Hilversumsche gemeentebestuur hartelijk voor de ontvangst. Dr. A. E. van Giffen, directeur van het biologisch archeologisch instituut te Gronin gen, sprak over voor- en vroeg-historische gedenkteekenen in de provincie Groningen. Hij gaf een populair wetenschappelijke ver handeling over hetgeen op het gebied van de onderzoeking bereikt en schetste het niet ge ringe aandeel, dat de provincie Groningen daarin heeft. De letterkundige H. Poort hield daarna een rede over het Groninger dialect in de lit teratuur. Des avonds werd na een maaltijd in het Casino de Groninger revue Hallo Gruno op gevoerd. Ongeveer 100 spelers hebben hier aan meegewerkt. Tot na middernacht toe duurde het bal in hotel Jans. De algemeene vergadering begint vanmor gen. VERKEERSONGEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Een van de slachtoffers van het motorongeluk van Zaterdag jl. is gistermorgen in het St. Franciscus gasthuis te Rotterdam aan haar ver wondingen overleden. Het was mej. A. B. uit Den Haag. Door een tram. overreden. Gistermiddag omstreeks half vijf geraakte te Den Bosch ter hoogte van den Pelssingel, de 36-jarige mej. M. onder de juist voorbij komende stoomtram van de Mij. Helmond Veghel—Oss. Zij werd in ernstigen toestand opgenomen met verwondingen aan hoofd en schouder. Per politiebrancard werd het slachtoffer naar het Groot-Ziekenhuis overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Door een vrachtauto gedood. Te St. Michielsgestel geraakte mej. van der N. uit Gemert, doordat haar rijwiel slipte on der een juist passeerenden vrachtauto. Zwaar gewond werd zij opgenomen en overleed eenige uren daarna aan de gevolgen van de bekomen verwondingen. (TERAARDEBESTELLING RENE DE CLERCQ. In aansluiting op het gister meegedeelde meldt men ons nog: Nadat prof. Burger had gesproken, heeft Wies Moens de Clercq herdacht en vooral als strij dend dichter. Daarna heeft dr. August Borms een briefje voorgelezen, dat hij van de Clercq had ontvangen, waarin deze hem schreef, dat hij ondanks zijn minder wel voelen, hij toch hoopte de vergadering van de politieke sectie van den Raad van Vlaanderen bij te wonen. Borms schetste de Clercq daarna vooral in zijn politieke beteekenis, die hij ook in den Raad van Vlaanderen heeft ingenomen. Dr. Anton Jacob heeft tenslotte overwogen van welke partijen de Clercq lid had kunnen zijn en van welke hij het niet was Een familielid dankte voor de belangstelling. Op de begraafplaats waren zeer velen uit Noord- en Zuid-Nederland, die den dichter de laatste eer bewezen. Vooral het aantal Vla mingen was bijzonder groot. O. m. waren er vertegenwoordigers van den Dietschen Bond, van het Algemeen Neder- landsch Verbond, van de Nederlandsche Unie, van de Vlaamsch-Hollandsche Vereeniging „Guido Gezelle" en het Algemeen Vlaamsch- Nationalistische Jeugdverbond. Van deze laat ste vereeniging waren een aantal Wachters aanwezig. De kist was omgeven door de oude Prinsen vlag. BOSCH- EN HEIDEBRAND. Donderdag is te Nunen nabij het Buis mansven een boschbrand ontstaan, waarbij eenige perceelen heide en dennenbosch zijn verwoest. Door krachtig optreden slaagde men er in spoedig het vuur meester te wor den. LOTISICO. De minister van justitie heeft aan de N.V. de Eerste Maatschappij tot verzekering van Risico in Loterijen (Lotisico) te 's-Gravenhage de verklaring van geen bezwaar op de wijzi ging van de statuten der vennootschap (ver- jlenging voor onbepaalden tijd) verleend, na dat de bepaling omtrent het doel der ven nootschap zoodanig was gewijzigd, dat de !N.V. zich in den vervolge uitsluitend bezig zal houden met de vóór 1 Juli aangelegde se ries polissen A., B. en C., zoodat van uitgifte of plaatsing van loten, van onderdeelen van Joten, van orderbiljetten, van garantiecon- ,tracten of van eenige andere bewijsstukken, winstkans gevende in loterijen, in welken ,vorm en onder welken naam ook, geen spra- jke meer zal kunnen zijn. Het geheele brief- jesbedrijf van Lotisico is dus gestaakt. Naar gebleken is, worden thans door of rvanwege een andere maatschappij, die daar toe geen enkele bevoegdheid heeft, loten of briefjes uitgegeven, die uiterlijk den vorm van Lotisicobriefjes hebben. Terzake is reeds proces-verbaal opgemaakt. Gelegenheid tot afhaling en weder inleve ring der nieuwe aangifte-formulieren bestaat zoowel op het hoofdtelegraafkantoor (loket Informatie) als aan alle bijkantoren. Inzen ding der ingevulde formulieren kan ook ge schieden per gefrankeerden brief aan het adres van den directeur van het Telegraaf- en Telefoonkantoor Amsterdam (afd. Radio aangiften). EEN KASTEKORT. De secr.-penningmeester van een polder in Alphen aan den Rijn ge schorst. In de te Ter Aar gehouden ingelan denvergadering van den Uiteindschen en Middelpolder en de Uiteindsche droogmakerij, heeft de voorzitter mede gedeeld, dat de secretaris-penningmees ter, de heer W. de Bruin, door het be stuur is geschorst in verband met een door dezen gepleegde verduistering van poldergelden. De rekening over 1931 kon niet worden vastgesteld, daar de meeste bescheiden door de politie in beslag zijn genomen. Op een desbetref fende vraag deelde de voorzitter mede, dat het tekort in de kas van de pen ningmeester ongeveer 1400 bedraagt De vergadering besloot daarop met al gemeene stemmen om den secretaris penningmeester te ontslaan. KORTE BERICHTEN. Prins Hendrik is voornemens, Maandag naar Vlissingen te gaan, teneinde de doop plechtigheid te verrichten van de „Prins Hendrik", de nieuwe provinciale Zeeuwsche veerboot, bestemd voor het traject Walsoor denHansweert. Donderdagmiddag heeft de wethouder van het marktwezen, de heer J. W. Bartels Hzn., de eerste Zwolsche automarkt geopend. Ze wordt gehouden iederen Donderdagmid dag. Donderdag waren er ruim 80 auto's en eenige motorfietsen aangevoerd. Te Enkhuizen woei Donderdag van de visschersvloot in de haven de vlag halfstok ter gelegenheid van de begrafenis van oud- minister Heemskerk, die indertijd voor de be langen van de Zuiderzeevisschers is opgeko men. De gewezen Duitsche keizer, die thans te Zandvoort verblijft, heeft gisteren per auto een bezoek aan IJmuiden gebracht. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de Zegelwet 1917 en van de Lee- ningwet 1914. Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van bepalingen tot het tegengaan van lintbebouwing langs wegen onder be heer van het rijk of op het rijkswegenplan voorkomende. GRONINGER LANDDAOEN. Gisteren en vandaag zijn te Hilversum de tIanddagen van de algem. vereeniging Gro- 'ningen gehouden. Gisterochtend heeft de "plaatselijke afdeeling het hoofdbestuur en de afgevaardigden ontvangen en 's middags is vereeniging ten raadhuize ontvangen door volgd. LOONKORT1NG DOOR SPOORWEG PERSONEEL AANVAARD. De organisaties capituleeren. Men herinnert zich, dat de Personeelraad bij de Nederlandsche Spoorwegen korten tijd geleden aan de directie heeft meegedeeld, dat de vijf vakorganisaties zich niet met het voor stel der directie konden vereenigen waarbij aan de wenschen van het personeel gedeelte lijk werd tegemoet gekomen. Het gevolg van dit besluit is geweest, dat de directie haar oorspronkelijke voorstellen bij de regeering heeft ingediend, waarbij voor het personeel tweemaal in dit jaar een salarisverlaging van 5 (n.1. met 1 Juli en met 1 Oct.) werd voorgesteld. Thans blijkt het personeel echter te hebben ingezien, dat het verstandiger zou hebber, gehandeld, indien men het bemiddelingsvoor stel maar had geaccepteerd (loonkorting van 5 per 1 Jui, en per 1 Oct. overwegen of met Januari '33 opnieuw 5 korting nood zakelijk zou zijn). Vrijdagmiddag vergaderden n.1. de vijf vakorganisaties onder leiding van den Perso neelraad in welke bijeenkomst met algemeene stemmen werd besloten het compromis-voor stel de rdirectie alsnog te aanvaarden. aangc- ooals de spin ln haar web, ^^hult zich de mensch gaarne in een net van gewoonten en vooroordeelen. Breek met den sleur, huismoeder, maak kennis met onze methode van levering aan huis ook van Uw kruide nierswaren. Zij zijn alle hy giënisch, meest in blik of fraai carton, verpakt, waardoor be derf of veiontreiniging, zooais in winkels, bij ons is uitgeslo ten. Onze bestellijsten zijn bui tengewoon practisch, dit sy steem bespaart U moeite en tijd, terwijl U bovendien geen kans loopt iets te vergeten. En daarbij dan nog de alom bekende voor- deelen van „DE VELUWE": hooge korting of spaarbons voor luxe- en huishoudelijke artike len. Heusch, U moet eens een proef nemen. N. V. HANDEL MIJ. „DE VELUWE", 's-Gravenhage, Scheepmakersstraat. Tel. 771850 VERGUNNINGEN VOOR RADIOTOESTELLEN. Moeten opnieuw worden vraagd. De directeur van het Telegraaf- en Tele foonkantoor te Amsterdam, brengt ter kennis, dat de minister van Waterstaat heeft be paald, dat de aangiften van radio-ontvang- mrichtingen, welke zijn geschied op grond van de bepalingen terzake, welke golden vóór de toestandkoming van het Radioreglemeut 1930 (in werking getreden 14 Mei 1930), nh 31 December 1932, niet meer van kracht zijn. Van die ontvanginrichtingen behoort dus opnieuw aangifte aan het Rijkstelegraafkan- toor ter plaatse gedaan te worden. Van elke aangifte wordt een ontvangbewijs verstrekt. Zonder dit ontvangbewijs is het hebben of gebruiken van een ontvanginrichting ver boden, overtreding wordt strafrechterlijk ver- KIESVEREENIGING VOOR HET HOOGHEEMRAADSCHAP. De Algemeene Kiesvereeniging voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier vergaderde gister incafé „Cenl tral" te Alkmaar onder voorzitterschap van den heer K. Breebaart te Kolhorn. De voorzitter wees er in zijn openings woord op, dat deze vergadering wat laat wordt gehouden, als gevolg van verschillen de omstandigheden, o.a. zijn ongesteldheid. In de laatste bestuursvergadering had hij zijn voornemen al te kennen gegeven, om als zoo danig af te treden, doch op aandrang van zijn mede bestuursleden had hij daarvan voorloopig afgezien. Met den wensch, dat deze bijeenkomst mocht beantwoorden aan haar doet, werd zij voor geopend verklaard. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst bracht de penning meester zijn financieel verslag uit. De ont vangsten hadden f 187,60 bedragen, de uit gaven 101,44, zoodat er een batig slot was van 86,16. De heeren G. Haremaker enGm Blaauboer Gz., die de bescheiden controleer den, vonden alles in de beste orde, zoodat de penningmeester werd gedechargeerd voor zijTi beheer. Als bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen de heer mr. Belonje te Alkmaar en G. J. de Goede te Wijdenes. De eerste nam zijn herbenoeming aan, den 'heer De Goede, die met kennisgeving afwezig was, zal mededeeling van zijn herkiezing worden gedaan. Meegedeeld werd, dat weer enkele per sonen als lid waren toegetreden. Naar aanleiding van een schrijven van den heer H. J. Avis te Midwoud, die tot zijn spijt verhinderd was, de vergadering bij te wo nen, in welk schrijven hij opmerkte, dat z.i de gestie tegen het bestuur van het Hoog heemraadschap wel wat te ver gaat en dat het beter zou zijn te trachten eenige lasten te doen overhevelen naar de provincie, werden uitvoerige besprekingen gehouden. In de eerste plaats werd gewezen op den maat regel, dien Ged. Staten wenschen te nemen in zake de opheffing van de kleine waterschap pen waarmee dat college meent een bezui niging te bewerkstelligen door concentratie van beheer en administratie. Sommigen waren van oordeel, dat dit doe daarmee allicht bereikt zou worden, doch een bepaalde uitspraak werd niet gedaan, gezien 't stadium, waarin dit onderwerp is gekomen Uitvoeriger beschouwingen werden gehouden omtrent de actie, welke gevoerd werd om te komen tot opheffing van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier en wel in verband met de bemoeiingen welke in deze zaak vanuit Beemster worden gedaan Het bestuur van den Bond van Waterschap pen in Noordholland heeft prae-advies op dit voorstel tot opheffing uitgebracht, welk prae-advies echter ingaat tegen de beschou wingen van Beemster. De vergadering was intusschen van oordeel, dat het zijn goede zijde heeft, als deze kwestie aanhangig wordt gemaakt, omdat daardoor ongetwijfeld grie ven tot hun werkelijke proporties kunnen worden teruggebracht of als gevolg van de besprekingen maatregelen kunnen worden genomen, die wijziging kunnen brengen in de gestie van het Hoogheemschap in het belang van de ingelanden. In dit verband werd de noodzakelijkheid bepleit van het bestaan der Algemeene Kies vereeniging, die de belangen tracht te behar tigen los van de politiek, wat bij de tegen woordige samenstelling van het bestuur van het Hoogheemraadschap n:et wel mogelijk is, als bestaande voor het grootste deel uit ver tegenwoordigers van partijen met een uitge sproken politiek doel. Wil men een zuivere behartiging van belangen van ingèlanden, dan zal het noodzakelijk zijn, dat zij, die nu grieven naar voren brengen, zich organisee- ren in de Algemeene Kiesvereeniging. Afgescheiden van deze beschouwingen werden door enkele aanwezigen onbillijk heden naar voren gebracht, die nu althans, nu Jiet den boeren, land- en tuinbouwers zoo buitengewoon slecht gaat, noodzakelijk moesten worden opgeheven. Zoo b.v. de watersnoodlasten, die voor een onevenredig deel drukken op de ingelan den boven het IJ, terwijl het Zuidelijk deel van Noordholland veel minder heeft bij te dragen. Amsterdam b.v. heeft toch ook een groot belang bij een goed waterschapsbeheer en niettemin draagt deze stad er niet aan bij De vraag werd gedaan, of het op het terrein van een waterschap ligt, voor de landwegen te zorgen in de mate, zooals dit door het Hoogheemraadschap geschiedt. Geoordeeld werd, dat verschillende werken, die nu door het Hoogheemraadschap worden uitgevoerd, goedkooper zouden worden verricht bij aan besteding. En het overnemen van wegen door dat Hoogheemraadschap? Eventueele nadeelen moeten weer uitsluitend door de in gelanden worden opgebracht. Ook de kwes tie van salarissen en loonen is in den tegen woordigen tijd van malaise een materie, waarover wel wat te zeggen valt. Het kwam de vergadering voor, dat het zeer noodzake lijk en wenschelijk moest worden geacht, als naar bezuiniging wordt gestreefd ter ontlas ting van hen, die het nu allerminst kunnen betalen. Besloten werd in dien zin een adres tot het Bestuur van het Hoogheemraadschap te richten, waarin op een en ander zal wor den aangedrongen. Het Bestuur van de Kies- vereen. zal met de afgevaardigden nog een bijeenkomst houden, waarin een en ander nauwkeurig zal worden nagegaan aan de hand van de begrooting. Besloten werd bovendien propaganda te maken voor de Algemeene Kiesvereen., op dat een zoo groot mogelijk aantal ingelanden tot het lidmaatschap toetrede. Met dank voor de zakelijke en aangename besprekingen sloot de voorzitter deze geani meerde vergadering. OPENING SIGARENWINKEL. Onderstaand bericht is in ons no. van gis ter ongecorrigeerd geplaatst, reden waarom wij het nogmaals opnemen De bekende Alkmaarsche lotendebitant Bram de Vries, voorheen Huigbrouwerstraat, opent hedenmiddag 6 uur in het perceel Hekelstraat 30 een sigarenwinkel en loten- huis. Bram vertrouwt er op, dat men hem hier zal weten te vinden en wij gelooven dit met hem. Het is trouwens niet moeilijk, aange zien de winkel in het le huis links gevestigd is, wanneer men vanaf de Steenenbrug de Hekelstraat ingaat. De zaak is klein, maar keurig en past pre cies bij de mentaliteit van Bram. di; er naar zal streven om zijn cliënten het beste hun geld te geven. voor naar waarnemingen, verricht in den morff6„ van 18 Juni. sen Medegedeeld door het Kon. Nederl Mp» Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.5 mM te Torshaven. Laagste barometerstand 758.7 mM. fe Hamburg. Verwachting, geldig tot den avond van 20 Juni: Zwakke tot matige Noord Westelijk tol Noordoostelijke wind half tot zwaar bewolk' weinig of geen regen; waarschijnlijk j«? warmer. HOOG- EN LAAG WATER Tt BERGEN AAN ZEE. (in Zomertijd). Juni. Hoog water. Laag water, dat v.m. nam. v.m. naa 19 4 23 4.55 0.49 i jj 20 5.11 5.43 1.41 20; HOOG- EN LAAG WATER EGMOND AAN ZEE. (in Zomerlijd). Ju ai. Hoog water Laag water, dat. v.m. oain. v.m nam 19 4 20 4.32 0.37 105 20 5.08 5.40 1.29 1.5c dienden, 12 ijzerwerkers, 165 losse arbeiden, 40 transport-arbeiders. Geplaatst: 23 werkzoekenden. Alkmaar. 18 juni 1932. De directeur voornoemd, Ed VAN DEN HEUVEL. CONCERT in den Muziektuin te Bergen op Zondag 19 Juni 1932, des avonds 8 uur door „Bergen's Harmonie". Programma: „Unter dem Siegesbanner", marsch, F. von Blon. „Firenza", ouverture, Gabr. Allier. a. „Les Bayadères (Divertissement), Fr. Popy. b. „Les Almées", 4. Fantaisie uit de Opera „Der Freischütz) C. M. von Weber. Pauze. 5. „Lustspiel-Ouverture", KélerBéla. 6. „Suspinul wals, J, Ivanovici. 7. Fantaisie uit de opera „Guillaume Teil", G. Rossini. 8. Marsch, finale. De toegang tot den muziektuin is vrij. Kinderen zonder geleide worden niet toege laten. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Districis-Arbeidsbeurs. Geopend van 9—12 uur. Voor werkgevers van 9—12 uur en van 2—5 uur. Op Maan dag- en Donderdagavond van 7—8 uur. Be middeling voor kantoorpersoneel op Maan dag- en Donderdagavond. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke ingang. De directeur van bovengenoemd Bureau maakt bekend, dat heden staan ingeserheven1 autogene lasscher, 8 bakkerds, 13 bankwerkers, 1 beh stoffeerder, 2 betonwerkers, 2 bloemisten, 2 boekbinders, 3 boerenarbeiders, 2 borstelma kers, 1 bouwkundige, 17 chauffeurs, 1 con structie-werker, 6 electriciens, 1 glas in lood zetter, 45 grondwerkers, 2 instrumentmakers, 3 incasseerders, 10 kantoorbedienden, kellners, 1 kernmaker, 3 ketelmakers, 2 kis tenmakers, 1 kleermaker, 8 klinkers, 2 letter zetters, 7 loodgieters, 3 mach. houtbewerkers, 6 machinisten, 2 machine-zetters, 4 maga zijnbedienden, 5 metaaldraaiers, 1 metaal slijper, 35 metselaars, 12 meubelmakers, monteurs, 27 opperlieden, 1 opzichter-teeke naar, 13 pakhuisknechts, 2 plaatwerkers, 1 radio-monteurs, 3 reizigers, 2 scheepsbou wers, 2 scheepstimmerlieden, 1 scheepsteeke- naar, 8 schilders, 1 schoenmaker, 23 sigaren makers, 1 sigarensorteerder, 4 smeden, smout-zetter, 1 steenbikker, 2 straatmakers, 1 stuurman groote vaart, 6 stucadoors, stokers, 3 teekenaars, 48 timmerlieden, tandtechniker, 17 voegers, 1 voorslager, vuurwerkers, 2 wagenmakers, 2 winkelbe ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 19 Juni is de apotheek van dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, ge opend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot der volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Het luchtschip Graaf Zeppelin, dal hedenochtend van Friedrichtshafcn is vertrokken voor de vastgestelde vlucht naar Nederland, had aan boord 17 pas sagiers. 't Staat onder commando van E. A. Lehman, terwijl als onder-comman danten meegaan de kap Flemming, von Schiller en Wittexann. Het luchtschip werd ongeveer 7.50 u. boven de stad zichtbaar. Om 8 uur vloog het luchtschip over Enschede en 10 minuten later was het vlot. Om 8 50 u. steeg hij weer op voor de voorgenomen rondvlucht met als eind doel Rotterdam. Groote belangstelling. 100.000 toeschouwers. De belangstelling voor de landing van het luchtschip was niet alleen te En schedé doch in geheel Twente en in nog verdere omgeving enorm Reeds tegen 5 uur in den ochtend begon de gewel dige stroom van belangstellenden op te trekken naar het vliegveld Twente, dat tusschen Enschedé, Oldenzaal en Hen gelo is gelegen. Alle auto's werden over Enschedé in de richting Oldenzaal ge leid, waar de file links af stoeg om van daar uit het vliegveld te bereiken. De stroom fietsers en voetgangers kwam langs verschillende wegen naar het vliegveld. Eenige extra treinen brachten nog vele belangstellenden van grootere afstanden en tegen 7 uur, het tijdstip waarop de luchtreus werd verwacht, waren naar schatting zeker 100 000 toeschouwers bij het vliegveld aanwezig- De lucht, die in den vroegen ochtend zeer mooi was geweest, begon tegen het tijdstip waarop de landing zou geschie den, te betrekken. De Graaf Zeppelin had in den loop van den nacht naar de weerberichten in Twente gevraagd en ook aan boord was men dus geheel op de hoogte. Om 7 uur was alles voor de landing gereed. De gymnasten van 16 turnvereenigingen uit Twente stonden klaar om als landingsmanschappen dienst te doen. Het was echter reeds 10 minuten vóór achten toen de Graf Zep pelin uit het Zuiden in het zicht kwam- Een gejuich ging op, toen het luchtschip naderde. Om 8 uur was de Graf Zeppe lin boven Enschedé, waar het door bet neigen met het voorschip een groet aan de bevolking bracht. Steeds lager vloog het luchtschip en om 10 minuten over acht werd op k** vliegveld Twente de eerste landing van de Graf Zeppelin in ons land uitgevoerd. Touwen werden uit het luchtschip ge worpen. De gymnasten trokken volg«n* de ontvangen instructies en vlot kwam hei gevaarte, waarvan de geweldige ai- metingen thans op het vliegveld w™ zeer goed bleken, naar beneden. daarvoor aangewezen gymnasten P**7 ten daarop den gondel beet en h* luchtschip was gemeerd. De landi"® geschiedde in de richting Oost-West. en thousiast gejuich ei na od toe» n

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2