Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. DE ONTVANGST DER AMERIKAANSCHE VOORSTELLEN. DEMONSTRATIE TE NEUKOELLN. ERNSTIGE BOTSINGEN IN BERLIJN, DE SPRINGVLOED AAN DE MEXICAANSCHE KUST. Tenslotte werd de 28-jarige landbouwer A. C. v. d. Bliek wegens het geven van steek penningen bij de leverantie van groenten ver oordeeld tot 200 boete, subs. 40 dagen hechtenis en vrijsproken van het hem ten laste gelegde valschelijk opmaken van be wijzen van afdracht voor het weghalen van spoeling. De eisch luidde 600 boete, subs. 3 mnd. hechtenis. f POGING TOT MOORD OP ZIJN ECHTGENOOTE. Gistermiddag werd voor de Zwolsche fechtbank behandeld de zaak tegen den 27- jarigen J. Bruins, schildersknecnt, gedomici lieerd te Zwolle, thans in voorloopige hechte nis in het Huis van Bewaring te Zwolle. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij op 27 Mei 1932 na kalm overleg het voornemen heeft opgevat om zijn echtgenoote van het leven te berooven. Op het perron van het station te Zwolle is hij dien dag omstreeks 1 uur op haar afgegaan en heeft haar met een knipmes een wonde aan het gelaat en hals toegebracht van 25 c.M. lengte. We officier van justitie, mr. Hermans, eischte een gevangenisstraf van acht jaar De verdediger, mr. J. Kapteyn pleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. BRANDSTICHTING IN ZIJN EIGEN VEESTAL Er waren 24 koeien omgekomen. Eisch 3 jaar gevangenisstraf. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft te recht gestaan een 27-jarig veehouder te Nieuw-Weper onder Oosterwolde, verdacht van brandstichting in den veestal, tengevolge waarvan de boerenhuizinge verbrandde en 24 koeien in de vlammen omkwamen. Voorts werd hem ten laste gelegd vervalsching van een quitantie, groot f 450, door voor de vier een één te plaatsen. De eisch luidde drie jaar gevangenisstraf. NOTARIS UIT ZIJN AMBT ONTZET. Op 22 Febr. j.1. werd notaris W. K. te Am sterdam failliet verklaard. Overeenkomstig de bepalingen van de notariswet vorderde de officier van justitie ontzetting van den nota ris uit zijn ambt. Bij vonnis van de zesde kamer der Amster- damsche rechtbank werd gister aldus be paald. NACHTELIJKE DEMONSTRATIE.' Van „Geelbandjes" In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur hebben een honderdtal „Geelbandjes" een de- monstratietocht gehouden door de slapende stad, teneinde aan hun eischen meer kracht bij te zetten. Langs het Damrak trokken zij naar den Dam, waar zij een vijf minuten stil hielden en hun claxon-getoeter door het stille Centrum deden weerschallen. Vandaar trok ken zij naar het Rembrandtplein, waar zij eveneens met het geven van signalen tracht ten het Amsterdamsche gemeentebestuur, dat naar alle waarschijnlijkheid intusschen rus tig sliep, te ermurwen. De politie leidde den stroom van auto's hier af in de richting van het Amstelveld. Hier kreeg het bestuur der Geelbandsjesvereeniging van de politie gele genheid even een paar rustige woorden tot de demonstranten te richten, waarna de de monstratie was afgeloopen en een ieder zijns weegs keerde. EEN BELANGRIJKE ARRESTATIE. Te Doesburg heeft de rijksveldwacht een buitengewoon goede vangst gedaan door de arrestatie van den beruchten inbreker Bal- duk, die sinds 18 Mei j.1. weer op vrije voe ten was. Hij wordt verdacht van talrijke in braken, die op meerdere plaatsen in den Gel- derschen Achterhoek zijn gepleegd, o.m. te Giesbeek (gem. Angerlo), Wehl en gister nacht op twee plaatsen te Didam. Balduk bekende reeds spoedig eenige dezer inbraken te hebben gepleegd. Verschillende van in braak ofkomstige voorwerpen werden op hem aangetroffen, waaronder een voorraad plakzegels en bankpapier. Met het bankpa pier is Balduk echter niet gelukkig geweest, want dit bestond uit waardelooze Duitsche bankbiljetten. Vermoedelijk heeft Balduk nog een mede plichtige, waarnaar wordt verzocht. DE OVEREENKOMST TUSSCHEN NEDERLAND, BELGIE EN LUXEMBURG. Publicatie gevraagd. Het Tweede Kamerlid de heer Korten- horst heeft aan den minister van buitenland- sche zaken gevraagd, of de minister bereid is den tekst van het te Lausanne geparafeerde ontwerp ontwerp tractaat met België en Luxemburg openbaar te maken. DIEFSTAL VAN SIERADEN. Een in een huis aan de Keizersgracht te Amsterdam wonende diamantslijper is het slachtoffer geworden van een oplichterstruc. Gistermiddag kreeg genoemde persoon be zoek van twee dames en twee heeren. Twee van hen spraken uitsluitend Italiaansch, de anderen Italiaansch en Nederlandsth. Zij verzochten den diamantslijper hun eenige sieraden te toonen, daar zij naar hun zeggen, daaruit een keus wilden doen. De verkooper voldeed aan dit verzoek; o.a. legde hij op de tafel twee kostbare wit-gouden oorknoopen n*er, die ingezet waren met vijf blauw witte briljanten, waaronder een groote, wegende 2 karaat. De waarde van beide stukken is on geveer 3000. Na het vertrek van de vreemdelingen ont dekte de diamantslijper tot zijn grooten schrik, dat beide oorknoppen verdwenen wa ren. Van dit feit heeft hij aangifte gedaan bij de politie. CORRUPTIE BIJ EEN WATERSCHAP. Secretaris ontslagen. Bestuur mede aansprakelijk? Woensdag is te Nieuw Vosmeer een verga dering gehouden van ingelanden der polders van Nieuw-Vosmeer, naar aanleiding van onregelmatigheden, gepleegd door den gewe zen secretaris-penningmeester. Uit het proces-verbaal bleek, dat niet ver antwoord waren 2500, waarvan de gewe zen secretaris zeide, dat deze tijdens een bin nenbrand waren vernietigd. Verder had hij een post van 7000 aan achterstallige pol- derlasten niet geboekt. Het totaal tekort werd vastgesteld op 10.978 De vergadering besloot den gewezen se cretaris voor dit bedrag aansprakelijk te stellen. Maatregelen werden genomen ten einde langs wettelijken weg te trachten dit bedrag terug te krijgen. Na een uitvoerig debat heeft de heer Heer- ma van Vos een motie ingediend, waarin hij het bestuur mede aansprakelijk stelde voor het tekort. Deze motie werd echter op geschort tot later. Tenslotte werd besloten den gewezen se cretaris oneervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking, terwijl op zijn roerende en onroerende goederen beslag zal worden ge legd. WANNEER TREEDT DE WEGENWET IN WERKING? Als object voor werkverruiming. Het Tweede Kamerlid de heer Keestra heeft aan den Minister van Waterstaat ge vraagd: 1. Is de minister niet van oordeel, dat een spoedige inwerkingtreding der wegenwet (Stbl. 342 van 1930) uit een oogpunt van werkverruiming in dezen tijd, van belang Is, omdat dan de eenvoudige procedure voor onteigening, krachtens art. 51 dier wet, van toepassing wordt, en dientengevolge plan nen tot aanleg en verbetering van wegen eer der tot uitvoering kunnen komen? 2. Is de minister bereid, een spoedige In werkingtreding te bevorderen, of, indien mo gelijk, het tijdstip der inwerkingtreding reeds ten naastenbij mede te deelen? 3. Indien de vorige vraag ontkennend wordt beantwoord, is de minister dan bereid mede te deelen, wat aan een spoedige inwer kingtreding in den weg staat? EEN VERGETEN ARRESTANT. Een Chineesche stoker, die in vrij heid gesteld had moeten worden, nog negentien dagen vastgehouden. Het Eerste Kamerlid, de heer Hermans, heeft aan den minister van justitie de vol gende vragen gesteld: Is het juist dat op 20 Mei een Chineesche steker L. Y. wegens diefstal, voor de Rotter- damsche rechtbank terecht stond en veroor deeld werd tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van prevflitief, zoodat onmiddel lijk last tot invrijheidsstelling werd gegeven? Is het juist dat eerst negentien dagen later men tot de ontdekking kwam dat de Chinees nog altijd in de cel vertoefde, waarop, na deze merkwaardige ontdekking het ontslag uit de gevangenis volgde? Zoo ja, is dan de minister in staat en be reid aan de Kamer mede te deelen, waaraan een en ander te wijten is en of er reeds maat regelen zijn genomen om zulks in het vervolg te voorkomen? Is de minister voorts niet van meening, dat hier een ernstig woord van afkeuring, aan het adres van hen die in verzuim zijn, dient te worden uitgesproken? DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR DUITSCHLAND. De koningin en prinses Juliana zijn he denmorgen per trein van het Loo naar het buitenland vertrokken. Zij zullen zich eerst eenigen tijd in de Harz in Duitschland op te houden. De vorstinnen denken einde Juni in ons land terug te keeren. HENRI VAN HOOFF IN ONS LAND TERUGGEKEERD. Gisteravond te 7 uur is te Haarlem uit Amerika teruggekeerd Henri van Hooff, de jongeman, die de eerste eereprijs verwierf in den wedstrijd in welsprekendheid. Naai men weet is Henri van Hoff, nadat hij den prijs had behaal cl. door president Hoover op net Witte Huis ontvangen en werd hij voor een jaar uitgenooaigd aan de Columbia Uni versiteit te studeeren. DE RELLETJES TE BOSKOOP. Een gearresteerde onder cautie vrij gelaten. De voorloopige hechtenis van één van de wegens verzet tegen de politie bij de relletjes- te Boskoop gearresteerde communisten is ge schorst tegen het stellen van cautie van 200. Het antwoord van den minister op de vragen van den heer Wijnkoop Op de vragen van het Tweede-Kamerlid Wijnkoop in verband met het optreden der politie te Boskoop op 8 Juni j.1. tegenover een groep arbeiders en tuinders heeft de minister van binnenlandsche zaken als volgt geant woord Vooropgesteld zij, dat de door den heer Wijnkoop in de eerste vraag gegeven voor stelling van zaken betreffende het optreden van het politioneel gezag te Boskoop bij de aldaar voorgekomen ongeregeldheden, niet in overeenstemming is met die, welke ambtelijk ter kennis van den minister is gebracht. Niet de demonstranten zijn overvallen; het groot ste deel der betoogers heeft zich integendeel, toe de massa na het afgeven van een tot den burgemeester gericht adres aan het gemeente huis in twee richtingen uiteengegaan was, on verwachts tegen de bevelen der politie, om door te loopen, ernstig verzet, zoodat deze genoodzaakt was van de wapenen gebruik te maken. Toen een der gemeenteveldwachters daarbij kwam te vallen, ontstond rondom hein een handgemeen, waarbij zijn aanvallers hem zijn klewang trachtten te ontwringen en hem op het hoofd sloegen. Een ingetetene van Gouda, die met de gemeentelijke aangelegen heden te Boskoop in geenerlei' betrekking stond, is gedurende het handgemeen in de klewang van den zich nog in zittende hou ding bevindenden veldwachter geduwd of ge vallen en heeft aldus den dood gevonden; voorts liepen enkele andere personen lichte verwondingen op. Op grond van het bovenstaande bestaat er geen aanleiding voor het nemen van maat regelen, als bedoeld. BRAND. Een lek in den schoorsteen. Woensdag ontstond brand bij C. van der Heijden aan den Uiterdijk te Geldermalsen. In korten tijd lag het huis met achterhuis tegen den grond. Van den inboedel werd ook niets gered. De brand is vermoedelijk ont staan door een lek in den schoorsteen. Klompenmakerij met huis afgebrand. Door onbekende oorzaak is een felle brand uitgebroken in de woning van den heer H. Smit te Neede. Het vuur greep zoo snel om zich, heen, dat spoedig de woning in lichte laai' stond. Ook de achter de woning gelegen klompenmakerij vatte vlam. E>e groote voor raad hout bood den vlammen goed voedsel, zoodat de brandweer niet kon verhinderen, dat het huis en de werkplaats afbrandden. Het grootste deel van den inboedel ging verloren. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Gebrek aan bluschwater. Tijdens afwezigheid van de bewoners is brand uitgebroken in de boerderij van den 1 heer H. v. d. Heijden in den Domenhoef te men kan bij haar op velerlei gebied een jeug dige activiteit waarnemen. De heer G. van Slooten Azn. memoreerde eenige evenementen van groot belang voor het Roode Kruis uit de menigte gebeurtenis sen van geringer importantie en met bijzon werking met het „Oranje Kruis", de inrich ting van den dienst tot hulpverleening bij verkei. icngevallen, en onze verhouding tot de vredesbeweging. Wat de relaties met het Oranje Kruis be treft constateerde spr., dat het Roode Kruis het herstel der goede betrekkingen met den Koninklijken Bond als een groote en verheu gende gebeurtenis beschouwt. Met de organisatie van de hulpverleening bij verkeersongevallen op de groote wegen heeft het Roode Kruis een groot werk ver richt. De Nederlandsche ongevallendienst is thans reeds beter dan die van de andere lan den van het vasteland. Van hoe groot belang dit werk is, hoe noodig het was hier in te grijpen, blijkt wel hieruit, dat sedert de opening van den dienst, die 365 posten omvat in bijna 600 ernstige gevallen hulp moest worden verleend. Mochten wij tot voor korten tijd bij het on dernemen en voortzetten van onze vredestaak er zeker van kunnen zijn, hierbij te worden gedragen door de onverdeelde sympathie van het Nederlandsche volk, sedert het op treden van zekere turbulente pacifistische kringen tegen ons, is dit niet meer het geval. Ik mag wel zeggen, dat wij dit ernstig be treuren, temeer omdat bij dit optreden de al- lerwege erkende vredelievende bedoelingen van het Roode Kruis, nationaal en interna tionaal, in twijfel worden getrokken. En zelfs dit zou nog niet eens zoo bedenkelijk zijn, wanneer ons niet was gebleken, dat deze be strijding geschiedt te kwader trouw, met be wust valsche voorstellingen. Wij zien hieruit dat tegen ons niet werkt een geest van vrede, maar een geest van haat. Intusschen, voor den uitslag zijn wij niet bevreesd, want daden zijn sterker dan woorden en onze daden zijn duidelijk en onmiskenbaar. Zonder bekom mernis zullen wij daarom onzen weg vervol- gen. Hierna werden de verschillende punten der agenda behandeld; het jaarverslag en finan- cieele verslagen werden goedgekeurd. De brandweer kon door gebrek aan water niets uitvoeren. De boerderij brandde geheel af. De inboedel en de landbouwwerktuigen gingen verloren. Het vee kon tijdig worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend De schade wordt gedeeltelijk door verzeke ring gedekt. BLIJF IN EIGEN LAND. Naar gemeld wordt, heeft het Episcopaat aan de geestelijken laten weten, dat dit jaar geen verlof zal worden gegeven voor buiten landsche vacantiereizen. HET NED. ROODE KRUIS. Jaarvergadering te Den Helder. Opening door prins Hendrik. Heden werd te Den Helder de jaarverga dering gehouden van het „Roode Kruis" waarbij de voorzitter, prins Hendrik, in zijn openingswoord allen het welkom toeriep. Met genoegen begroeten wij aldus Z. K. H. weder in ons midden den heer Nauta als vertegenwoordiger van het Centraal Comité in Nederlandsch-Indië, terwijl wij ons er over verheugen, dat de afdeeling Curacao voor de eerste maal hier vertegenwoordigd is in de persoon van mevrouw Fens—Bakker. Een bijzonder woord van welkom moge gericht worden tot de hier aanwezige ver tegenwoordigers van den Koninklijken Na- tionalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis"; hunne aanwezigheid onderstreept de aange name verhoudingen tusschen dezen Bond 'en het Nederlandschen Roode Kruis. Zeer binnenkort hoopt onze vereeniging haar 65sten verjaardag te vieren, hoewel deze leeftijd behalve met het oog op pen- sionneering niet behoort tot dezulke, welke als officiëele mijlpalen worden beschouwd, moige het feit hier toch met een enkel woord gememoreerd worden. De welhaast 65-jarige kan er zich op be roemen, in geen enkel opzicht de bezwaren ide van den ouderdom te gevoelen, integendeel, deren nadruk zou ik zegt spr. daarvoor willen kiezen het herstel van de goede samen- VERKEERSONGEV ALLEN. Jongens spelende op een wagen ge klommen. Te Wageningen is gistermiddag op den Rijksstraatweg een ernstig ongeluk gebeurd. Eenige schooljongens waren op een vierwie- ligen wagen, bespannen met een paard, ge- klammen. De knapen werden er door den voerman afgejaagd. De zesjarige G. v. d. Pol is toen onder een der achterwielen ge raakt. De jongen liep nog een eindje weg, doch zakte daarna ineen. Per brancard werd hij naar zijn huis vervoerd, waar hij eenigen tijd later is overleden. Weifelaars doen voor zichzelf en anderen gevaar ontstaan. Gistermiddag wilde te Haarlem de 24-ja- rige wielrijder J. M. H., die uit de Spaarn- hovenstraat kwam, voor een naderenden trac tor met tankwagen van de Shell, den Rijks straatweg oversteken. Hij aarzelde echter een moment, met het gevolg, dat hij door den tractor werd aange reden en ongeveer 10 M. meegesleurd werd. Per ziekenauto is hij naar het St. Elisabeth- gasthuis overgebracht, waar geconstateerd werd, dat een rib door de longen gedrongen was. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De politie heeft tractor en aanhangwagen in be slag genomen, daar geconstateerd werd, dat de remmen niet in orde bleken te zijn. KORTE BERICHTEN. Op 2 Juli zal het 25 jaar geleden zijn, dat te Utrecht de eerste school voor het gra- fisch bedrijf werd geopend. Op initiatief van tBuUentand De officieele kringen te Washington laten zich onder de koele ontvangst bij de Fran- sche hoopvol uit over de vooruitzichten van het ontwapeningsplan van president Hoo ver De transatlantische telefonische mede- deelingen der Amerikaansche ontwapenings- delegatie zijn veel optimistischer dan de pers berichten. Het ontwapeningspïan~w^r A in congreskringen gunstig beoortWia 0ok het de strijdkrachten der naar verhouding eerder versterkt da te® zwakt. n ver. Naar uit Chicago wordt gemeld a talrijke prominente democraten uit 'de n telijke staten aan een geheim proeram „°S" de partij werken, waarin zij zich ook op z^ den werpen voor een schrapping der n logsschulden ten einde de terugkeer van J* „prosperiteit" te bevorderen. n d« Men verwacht dat deze plannen op o™*. ten tegenstand zullen stuiten. In Neukoelln is het gisteravond jn hpi voormalige barricadendistrict tot communis! tische demonstraties gekomen. Talrijke poit tiepatrouilles werden op straat gezonden" die de geheele streek „zuiverden". Ook bere den politie moest dienst doen. Ontzaggelijke menschenmenigten vulden de straten. In de aan de Hermann.strasse grenzende straten vielen schoten uit de menigte. Op alle hoe- ken van de straten staan driedubbele politie posten. Politie-auto's zijn ontboden. Gisteravond laat is het tot ernstige botsin. gen gekomen tusschen communisten en natio- naai socialisten in het Centrum van Berlijn. In totaal werden 20 schoten gelost, waar door, voor zoo ver kon worden vastgesteld 4 personen gewond werden, waarvan een 14. jarige „communist" zwaar en een 22-jarige arbeiders levensgevaarlijk. Alle gewonden werden door de brandweer naar het zieken- huis overgebracht. In totaal zijn door de poli. tie 41 personen gearresteerd. In Moabitven Neukoelln is het laat in den avond weer rustig geworden. In Moabit slaagde een brandweerwagen er in met water samenscholingen te verhinderen. In Neu koelln ontruimde de politie met den gummi, stok de straten. De patrouilledienst zal in geheelen nacht worden voortgezet. Nadat het in den Woensdagnacht in ver- schillende stadsdeelen, in het bijzonder te Moabit, tot talrijke georganiseerde vechtpar tijen was gekomen tusschen nationaal socia listen en communisten, hebben groepen com munisten zich Donderdagmiddag opnieuw in de omgeving van Moabit verzameld. Zij trachtten de tusschenkomst der politie te ver hinderen door het plaveisel open te breken. De politie, die per auto direct ter plaatse arriveerde, nadat de politiepresident reeds Woensdag „erhochte Dienstbereitschaft" had bevolen, dreef de communisten met de gummistok uiteen en arresteerde twee orde verstoorders. Den geheelen middag hadden samenscho lingen plaats. De communisten, die hedenavond een be tooging zouden houden, hebben deze op order van den politiepresident moeten afzeggen. Volgens nadere berichten uit Mexico heeft de springvloed in de badplaats Cuyutlan veel grootere schade aangericht, dan men eerst vermoedde. De vloed drong 800 M. het land binnen en verwoestte het grootste gedeelte van de stad. De militairen, die te hulp gezonden zijn, hebben tot dusverre 65 lijken kunnen bergen. Reusachtige hoeveelheden rottende visch, die door het water werd echter gelaten, liggen op het land, waardoor men vreest, dat gevaai voor besmettelijke ziekten zal ontstaan. IX gouverneur van de provincie heeft van di federale autoriteiten dringend financieel hulp gevraagd. Vracht wagens Tractors Omnibussen De Vrachtwagenfabriek met de grootste ervaring N.V.H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEl OEN HAAGi THERESIASTRAAT U5. TELEFOON 7720BS AMSTERDAM: WETERINGSCHANS 130, TELEFOON 34li» MIDDELBURG. KORTE DELFT A83. TELEFOON 62B 13. Maar daar kwam middernacht ineens een rukwind. He meltje, wat was dat een schrikken.... Vasthouden, beval Tui meltje, maar dat was gemakkelijk genoeg gezegd. Ze hadden de grootste last er mee. De stengels gingen heelemaa! krom staan en de kaboutertjes klampten zich er aan vast. Tuimel'. probeerde er den moed wat in te houden en liet zich van tijd tot tijd heftig heen en weer slingeren, tot pret van de anderen die natuurlijk niet zoo sterk waren als hij. Uen heelen nacht duurde de storm. Hij gierde en sloeg -de gezichten van de kaboutermannetjes. Tuimeltje, die een groote, dikke tulp bewaakte, wist er bijna geen raad we* en kroop er bovenop. Maar zijn oogjes werden hoe langer kleiner. Hij sliep in. De andere kabouters gingen een voor een naar huis en hij zat alleen boven op den bloem. Maar gebeurde er? De bloem ging langzaam aan dich en toen ochtend werd maakten een vlinder en een tor hem wakker 'e zeggen, wat er met he mgebeurd was.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6