DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De toestand in Duitschland. No. 150 Dinsdag 28 Juni 1932 134e Jaargang DxigeÜlksch Oveczicht 05uUetrfand r Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. L.osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brievtc franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij T h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit oammer bestaat uit 2 bladen. DE GEBEURTENISSEN IN ANTWERPEN. O De betooging der Fraternelles. O Ernstige ongeregeldheden. o— Zooals wij gisteren reeds gemeld hebben, 2ijn er Zondag in Antwerpen ernstige onge regeldheden gebeurd. Dat was te voorzien, zoodat men van een verrassing niet kon spre ken. Verscheidene duizenden Vlaamsche oud strijders, leden van Vlaamsch nationale bur ger- en jeugdvereenigingen, en van de so cialistische anti-militaristische groep, had den, zoo vertelt de N. R. Ct.-correspondent, die de gebeurtenissen bijwoonde, aan den oproep van hun leiders gevolg gegeven en bevonden zich Zondagmorgen vroeg reeds in 'de Scheldestad. Er kwamen weldra per trein, bus en fiets bijna evenveel tegenbetoo- gers en Vlaamsch-gezinde nieuwsgierigen aan, als leden van de onder anti-Vlaamsche en chauvinistische leiding staande Fraternel les en het bleek al dadelijk, dat men aan de ongeveer drieduizend politie-agenten, bere den en onbereden gendarmen, die zich te Antwerpen bevonden, niet te veel zou hebben om de betoogers tegen de contra-manifestan ten te beschermen. o Het eerste relletje had plaats bij het Stads park, waar in de open lucht een mis werd igelezen. Niemand mocht het park betreden tenzij op vertoon van de ledenkaart der Fra ternelles. Twee escadrons gendarmerie en een sterke politiemacht bevonden zich bij de ingangen en in de onmiddellijke nabijheid van het park. De mis werd bijgewoond door een paar duizend leden van de Fraternelles. Vooraan bemerkte men generaal Biebuyk, vertegenwoordiger van Koning Albert en een tiental andere generaals, minister van staat Segers, baron Holvoet, gouverneur van de provincie Antwerpen, e.a. Nauwelijks had de stoet, waarin een tach tig vaandels van afdeelingen der Fraternel- iles werden meegedragen, zich opgesteld, of ;het kwam tot een botsing. De politie moest herhaaldelijk, eerst met den gummistok, later met den blanken sabel, chargeeren om de Vlaamsche oud-strijders, die aldaar een fluit en huilconcert hadden ingezet en de straat over de geheele breedte bezetten, uit elkaar te drijven. Bij het monument ter herinnering aan de gesneuvelde Antwerpenaren kwam het tot nieuwe relletjes. Een auto met kran sen, bestemd voor het monument, werd om singeld, de kransen werden er uit gehaald en een officier in uniform in den wagen met eieren gebombardeerd en met blauwsel be streken. Andere officieren werden op dezelfde wijze gemolesteerd. Er waren trouwens heel wat officieren in uniform en ook drie regi- ments-kapellen in den stoet, wat vrij alge meen door de Antwerpsche bevolking werd afgekeurd. Zelfs bladen als de Standaard en de Morgenpost, die in nauwe betrekkingen staan tot burgemeester van Cauwelaert, schrijven dat het verkeerd was het leger door was het leger door zijn officieren bij een der- zijn officieren bij een dergelijke betooging te betrekken. De militaire kapellen waren dan ook best in de kazerne gebleven, waar trou wens het geheele garnizoen sedert Zaterdag geconsigneerd was. ——O Toen de betoogers de Centrale Boulevard hadden bereikt, werden zij weer op het oor- verdoovend gejouw en gefluit onthaald, dat het gejuich van anderen en den kreet: „Vive la Belgique" van de Fraternelles-menschen op de meeste plaatsen luide overstemde. Bij de tegenbetoogers bevonden zich de Vlaamsch-nationale Kamerleden de Clercq, Vos, Leuridan, Butaye, Debacker, senator van Dieren e.a. De bereden gendarmerie moest in den omtrek van het monument der gesneuvelden verscheiden charges met den blanken sabel uitvoeren om den weg voor den stoet vrij te maken. Bij deze charges werd een aantal personen door sabelhouwen ge wond. Anderen raakten onder de hoeven van de paarden of kneusden zich bij het vallen op de straatkeien. Op de Meir, het centrum van de stad, waar het défilé zou plaats hebben, bevonden zich veel gedelegeerden van de verschillende Fra- ternelles-afdeelingen en van de zoogenaamde patriottische vereenigingen. Verscheidene 'honderden gendarmen en politiemannen, die streng toezagen, dat er geen tegenbetoogers op de Meir verschenen, konden niet beletten, dat ook daar nogmaals moest worden ge chargeerd. Een afdeeling der fascistische 'Jeunesses Nationales, de door Pierre No- thomb, den beruchten annexionist, in het leven geroepen vereeniging, werd bij vergis sing door de gendarmen eveneens uit elkaar gejaagd, wat tot een paniek onder de toe schouwers en een radelooze vlucht van de jonge fascisten aanleiding gaf! Het défilé had verder op dit plein een rus- tig verloop. Het duurde iets minder dan 20 minuten. De Fraternelles werden er luid toe gejuicht door de leden van de patriotische vereenigingen. In dit gedeelte van de stad aren trouwens .de meeste huizen versierd met de Belgische driekleur. Elders waren echter herhaaldelijk nog charges noodig om de tegenbetoogers, die de Fraternelles met blauwsel, eieren, sinaasappelen en grint be stookten en het daarbij vooral op de offi cieren en de leiders gemunt hadden, te belet ten door den stoet heen te breken of groepjes en vaandels, die omsingeld waren, te ont zetten. Bij deze laatste botsingen werden ook eenige ruiten ingedrukt. Het lokaal van de Jeunesses Nationales was bijna door de contra-betoogers ingenomen en alleen de aan komst van de brandweer, die met haar spui ten de Vlaamsch-gezinden op een afstand hield, maakte een einde aan dit voorval. Later in den middag werden vier gendar men, die zich tijdens de charges hadden on derscheiden, op de Kipdorpvest door een groep tegenbetoogers omsingeld. Reeds was een van de marechaussees van zijn paard ge trokken en stonden de anderen op het punt eveneens het onderspit te moeten delven, toen een sterke politie-afdeeling opdaagde en met den blanken sabel op de tegenbetoogers af ging. Bij dit relletje werden 15 personen ge wond en evenveel gearresteerd. Tot laat in den avond bleef het onrustig en moesten de gendarmen en de politiemannen op sommige punten van de stad af en toe nog ingrijpen om de orde te herstellen. Een po ging van de Vlaamsch-nationale jeugdver eenigingen tot het vormen van een optocht in het centrum van de stad werd door de ge wapende macht verijdeld. In het geheel hebben op dezen bewogen dag een honderd personen verwondingen opgeloopen. Onder de gekwetsten bevindt zich de zoon van dr. Borms, die door een sabelhouw aan den schedel werd gewond. Het aantal gearresteerde tegenbetoogers werd eveneens op honderd geraamd. De meesten werden Zondagavond weer losgelaten. Slechts enkelen bevonden zich gisterochtend nog in de stadsgevangenis. Bespreking der ministers voor politieaangelegenheden. Het officiëele Pruisische persbureau deelt mede: De meeste vooraanstaande ministers der landen zijn gisteren op uitnoodiging van Pruisen te Berlijn bijeengekomen, ten einde politieke kwesties, welke van buitengewone beteekenis zijn te bespreken. Ter conferentie werd volledige overeensemming bereikt. Ver dere zittingen van gelijken aard zullen van tijd tot tijd worden gehouden. Hedenmiddag zal de nieuwe Noodverordening worden ge publiceerd. De nieuwe noodverordening van den Rijks president zal waarschijnlijk hedenmiddag worden gepubliceerd. De noodverordening zal de bepaling inhouden dat de uniform- en demonstratieverboden voor het geheele Rijk worden opgeheven. In de noodverordening zal evenwel in zooverre rekening worden gehouden met de wenschen der landen dat de politieautoritei ten der landen gemachtigd zullen worden plaatselijke en onder bizondere voorwaarden uitzonderingsbepalingen uit te vaardigen. Voorts zal een uitvoeringsverordening bij par. 4 van de noodverordening van 14 Juni worden uitgegeven, waarbij voor betoogingen aanmelding bij de autoriteiten verplichtend wordt gesteld, ten einde te voorkomen dat op hetzelfde tijdstip tegenbetoogingen zouden kunnen worden georganiseerd. Particuliere bespreking der Zuid-'-»uitsche ministers bij Hirtsiafer. Maandagmiddag is een bespreking aan gevangen van de ministers van binnenland- sche zaken van eenige Duitsche landen met den waarnemenden premier van Pruisen, Hirtsiafer. Te bevoegder zijde werd evenwel niets positiefs medegedeeld. Aanwezig zouden evenwel zijn de Beiersche minister van bin- nenlandsche zaken, dr. Stuetzel, den Wur- tembergschen staatspresident, Bolz, die zoo als bekend de zaken afwikkelt van den minister van binnenlandsche zaken van Wur- temberg en eenige andere ministers van bin nenlandsche zaken. De a.s. eventuëele op heffing van het uniformverbod zou het be langrijkste punt van bespreking zijn en de toelating Van demonstraties. Vechtpartij in Eppeln. In den nacht op Maandag hebben te Ep peln communisten c.. nat. soc. elkander de waarheid gezegd, waarbij een der strijdenden verscheidene messteken opliep In Chemmitz 20 gewonden. Gistermiddag en -avond hebben verschil lende partijen in het geheele Oostenlijke stadsdeel van Chemnitz optochten ^houden Tal van botsingen waren het gevolg. He aantal gewonden wordt op 20 geschat. Ta van arrestaties hadden plaats. Communisien sturen honden af op politiebeambten. Het politiepresidium van Wupperstal deelt mede, dat leden van de communistische afweerorganisatie witte banden om den arm droegen met de letters „S.S.Z I" of „Z II". Toen de politie naderde werd een alarmsig naal gegeven. Hierna werden talrijke schoten gelost, waardoor evenwel niemand werd ge wond. Door de communisten werden ook honden op de politie afgestuurd, zoodat de agenten van hun vuurwapenen moesten gebruik ma ken.. Twee honden werden neergelegd. Botsingen in Leipzig. In het Oosten van Leipzig hadden nat.-soc. gisteravond een optocht georganiseerd. Com munisten hadden barricaden opgericht, be staande uit omgeworpen karren en steenen. De politie greep in. Tal van personen werden gewond, het juiste aantal is nog niet bekend. Verscheidene arrestaties hadden plaats. De orde werd weer hersteld. Anti-fascistisch strijdcongres- Bij Sagebiel, nabij Hamburg, is Zondag een antifascistisch strijdcongres gehouden, waaraan door meer dan 2000 personen werd deelgenomen. Besloten werd de aanhangers van de Marxistische partijen te Hamburg en omgeving te vereenigen tot een „roode massa zelfbeschermingorganisatie" tegen de nationaal-socialisten en hun organisaties. De secretaris-generaal van het Centrale Comité der K.P.D., Pieck, wees er in zijn redevoering op, dat in „Vörwaerts" vermeld had gestaan dat de sociaal-democratie een groote politieke rol zou spelen. Spr. inter preteerde dit bericht aldus dat de S.P.D. te zamen met de middenpartijen een „dictatuur van het midden" wil in het leven roepen tegen de dictatuur van rechts of links. De soc.-dem. protesten bij den rijksminister van binnen landsche zaken. Naar de „Vörwaerts" over den ontvangst van de leden van het soc-dem. bestuur door den rijksminister van binnenlandsche zaken nog meldt, hebben de leden van het partij bestuur den minister de vraag gesteld, of hij niet van meening was. dat de in het schrij ven van den rijkspresident omschreven voor waarden voor een optreden tegen excessen thans ontstaan zijn, na den aanval op het gebouw van den „Vörwaerts" door de nat.- soc. De minister heeft geantwoord, dat dit nog niet het geval was. De vertegenwoordi gers van de soc.-dem. partij hebben tijdens het onderhoud, dat iets langer dan een uur duurde, verklaard, dat een verder voortduren van den „geuniformden terreur van de S.A." zou leiden tot een toestand, waarvoor nie mand de verantwoordelijkheid zou kunnen dragen. DE FRANSCH—DUITSCHE BESPREKINGEN TE LAUSANNE. De officiëele mededeeling. De derde Duitsch-Fransche zitting, welke Maandagmiddag kort na vijf uur 'in het Palace Hotel met gesloten deuren werd aan gevangen, werd tegen acht uur beëindigd. Betreffende het verloop der zitting is het volgende officieele communiqué gepubliceerd „Ete Duitsche en Fransche gedelegeerden zijn hedenmiddag opnieuw bijeen gekomen. De Duitsche minister van Financiën heeft de motieven uiteen gezet, welke naar zijn mee ning spreken voor de annuleering der herstel schulden, zoomede de eerste maatregelen medegedeeld, welke hij voorstelt ten aanzien van een wederopbouw van Europa. De Duitsche Rijkskanselier heeft deze verklaring van den minister van Financiën van alge meen standpunt nader bezien en aangevuld. De Fransche minister president Herriot heeft namens Frankrijk de reserves genoemd, welke hij hiertegen in moet brengen. De on derhandelingen zullen Woensdagmorgen worden voortgezet". Wat de Franschen zeggen van de besprekingen. In toonaangevende Fransche kringen wordt over het verloop der Duitsch-Fransche be spreking verklaard, dat de rijkskanselier een beroep heeft gedaan op de goeden wil van Frankrijk. Hierop heeft de Fransche premier verklaard, dat Frankrijk geenszins voorne mens was Duitschland in een toestand van economische ondergeschiktheid te houden. Frankrijk is volkomen bereid, mede te wer ken aan den Europeeschen wederopbouw en heeft begrip voor den nood van Duitschland en Europa. Desondanks hebben de uiteenzet tingen van den Duitschen minister van finan ciën, graaf Schwerin—Krosigk, niet tot een toenadering van het Fransche en Duitsche standpunt geleid. In verband hiermede zal de Fransche mi nister van financiën, Germain Martin in de zitting van Woensdag het Fransche standpunt uiteenzetten en antwoorden op de Duitsche stellingen. Verder heeft Herriot naar Fran sche opvatting verklaard, dat van Duitsche zijde nog Vrijdag gesproken is van compen saties ingeval van een schrappen der herstel betalingen, terwijl vandaag van Duitsche zijde geen sprake meer is geweest van com pensaties. In internationale kringen der conferentie wordt de toestand algemeen zeer ernstig ge acht. Men stelt algemeen vast, dat de Duit sche regeering het zakelijk reeds bekende Duitsche standpunt in het herstelvraagstuk heden met groote openhartigheid en duidelijk heid uiteengezet heeft en dat thans geen enkele twijfel meer kan bestaan omtrent dit standpunt. Algemeen wordt er op gewezen, dat de Duitsche zijde aan den eenen kant echter zich principieel bereid heeft verklaard mede te werken aan den wederopbouw van Europa. In dit verband moet de mogelijkheid gezocht worden van een economische over eenstemming met Frankrijk. Het in de zitting van heden behandelde program bevat dus naast het negatieve gedeelte tevens een posi tief element, waaruit veel kan voortkomen. Toch wordt de indruk sterker, dat de Fran sche regeering vast zal houden aan het een maal ingenomen standpunt en verdere herstel betalingen zal eischen. De vertrouwelijke beraadslagingen tus- schen de leiders der delegaties zijn onmiddel lijk na de zitting hervat en worden gevoerd door den voorzitter der conferentie Mac- Donald met de Duitsche en Fransche delega tie. In den loop van Dinsdag zal moeten blijken welke basis er nog zijn voor verdere zakelijke onderhandelingen. EEN ZONDERLING GEVAL, Van moord, zelfmoord en bigamie. De N.R.Crt. vertelt het volgende verhaal: In een van de groote hotels van het Lon- densche Westend lieten zich aan het einde van de vorige week een heer en een dame in schrijven als kapitein J. F. Blockley, oud 30 jaar en zijn vrouw Helen Blockley, 27 jaar. Zij hadden heel wat bagage bij zich en het hotelpersoneel had al gauw vernomen, dat het een pasgetrouwd echtpaar was, dat dezer dagen naar Indië zou vertrekken. Klaarblij kelijk was daar het garnizoen van den kapi tein. Toen echter Vrijdag een der kamermeisjes op haar herhaald kloppen aan de deur van de kamer van het echtpaar steeds maar geen antwoord kreeg en men tot de ontdekking kwam, dat de deur op slot was, kreeg men achterdocht. Met een looper werd de deur geopend en toen bleek, dat de achterdocht maar al te zeer gegrond was geweest. Op den grond lag het lichaam van den kapitein, gekleed in pyama. Hij was dood. Op het bed lag de vrouw, ook reeds overleden. Een leger- revolver lag niet ver van het lijk van den man. Een dokter, die onmiddellijk te hulp geroe pen was, constateerde, dat de dood al eenige uren tevoren moest zijn ingetreden. De vrouw had een kogelwonde in het hoofd, terwijl de man zich door den mond geschoten had. Drie brieven vond men, waarvan er een gericht was aan den directeur van het hotel, en ver ontschuldigingen bevatte voor de eventueele overlast, die deze moord en zelfmoord hem zou berokkenen. Bij het politieonderzoek bleek de doode man inderdaad kapitein Blockley te zijn, de vrouw was Helen Diamond. Kapitein Block ley was twee jaar geleden uit Indië met zijn gezin in Engeland gekomen, waar hij te Glasgow een militaire cursus volgde. Hier had hij Helen Diamond leeren kennen. Hij had zijn vrouw verlaten en was met het meisjes, dat hij eerst geruimen tijd in een sa natorium had laten verplegen, getrouwd, echter zonder van zijn eerste vrouw te schei den. Deze daad van bigamie was tot dusver verborgen gebleven. Kapitein Blockley had een merkwaardige loopbaan achter den rug. Officieel staat nij geboekt als te zijn geboren in 1893. Echter staat het ook vast, dat hij gevochten heeft In den oorlog schijnt hij goed werk verricht 1899 begon. Om als vrijwilliger dienst te kunnen nemen wist hij zich valsche papieren te verschaffen, waarop zijn leeftijd in stede van als 35 als 22 werd opgegeven. Ook heeft hij aan den grooten oorlog deel genomen. n den oorlog schijnt hij goed werk verricht te hebben, daar hij al spoedig bevorderd werd. Toen de vrede kwam, was hij een van de weinig „tijdelijke" officieren, die in wer- kelijken dienst mochten overgaan. Hij werd geplaatst bij het leger in Inaië. Zijn kameraden wisten wel, dat hij veel ouder moest zijn, dan hij opgaf te zijn, maar nooit is er officieel een onderzoek naar inge steld. Zijn houding en staat van dienst be waarden hem daarvoor. Over het algemeen werd zijn leeftijd geschat op 50 jaar. Zelfs de vrouwen werden niet gespaard en velen harer kregen ernstige verwondingen. Op eenige plaatsen belegerden de Oranje mannen de spoordijken in de omgeving der stations, vanwaar zij met steenen en fles- schen gooiden naar de treinen waarin tal rijke katholieke hoogwaardigheidsbekleders zaten. Te Leixlip (Kildare) is een vrachtauto waarin 30 congresdeelnemers zaten met volle vaart tegen een brugleuning op gereden. Twee personen werden gedood, terwijl tal rijke anderen in de rivier terecht kwamen, waaruit zij konden worden gered. HET EUCHARISTISCH CONGRES TE DUBLIN. Twee dooden. In Noord-Ierland werden Maandag alle stations van de van het Eucharistisch con gres terugkeerende pelgrimstreinen door be wapende politiemannen bewaakt ten einde de congresdeelnemers te beschermen tegen de vijandelijkheden der Orangeisten. Niettemin is het op eenige plaatsen, o.m. te Belfast en Portadown tot ernstige botsingen gekomen. DE BR. INDISCHE CONSTITU- TIONALE KWESTIE. Een verklaring in het Lagerhuis. Gister heeft de Engelsche minister voor Indië in het Lagerhuis 'n verklaring afgelegd betreffende de ndische consitutionale kwastie. Sir Samuel Hoare deelde mede, dat de regee ring het wagen zou effect te geven aan haar Indische politiek door middel van één enkel wetsontwerp waarbij geregeld wordt zoowel de autonome constitutie der provincies als de federatie van provincies en staten. Hierbij zullen regelingen getroffen worden die in staat stellen provinciale constituties in te stellen zonder dat noodzakelijk moet worden gewacht op aanvullende stappen, vereischt voor de huidige instelling van een federatie. Aangezien het een essentieele trek is van de regeeringspolitiek, dat de federatie die het wetsontwerp zou instellen, een federa tie moet zijn van geheel Indië, vloeit hieruit voort, dat de betrokken eenheden inderdaad gereed moeten zijn voor het aangaan eener federatie en dat de voorstellen, die het par lement met dit doel worden voorgelegd, op alle wezenlijk belangrijke punten volledig moeten zijn. Na een zorgvuldig onderzoek van den be- staanden toestand, was de regeering er van overtuigd, dat thans een stadium was be reikt waarin de regeling van dringende en be langrijke kwesties, voorzoover die nog niet feregeld zijn, alleen kan worden vertraagd oor formeele zittingen van groote lichamen, Een vlotte behandeling van deze proble men zou het best worden verkregen door een program dat ofschoon het eenige variatie in de methode aanwijst, de volledige samen werking verzekert die het fundamenteele principe is geweest van het tot dusver be reikte. De regeering zal den volgenden stap ne men in de richting van een verwijderen van hinderpalen en de beslissing bekend maken, die zij genomen heeft met betrekking tot die aspecten van de communale problemen, die tot dusverre vooruitgang remmen. De regee ring hoopt nog in den loop van dezen zome? hare beslissing te kunnen bekend maken. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Hoover en Borah geïnterviewd. De bijzondere correspondent van den „Pa ris Soir" heeft president Hoover en senator Borah geïnterviewd. Hoover schijnt hierbij buitengewoon stilzwijgend te zijn geweest. Sen. Borah verklaarde, dat de voorwaarden, die Amerika stelt in ruil voor de verlangde offers in de eerste plaats bestonden in een zeer ver-gaande ontwapening en in een reeks van offers inzake de herstelbetalingen. In het verder verloop van het interview sprak Borah zich uit tegen iedere inflatie en zeide, dat het beste was voor de betalingscapaciteit het geld weer te stabiliseeren en tegen een zeke ren koers weer te betrekken in de dekking der emissiebanken. De oplossing van de ont wapeningskwestie en een nieuwe aanpassing der internationale schulden vormen naar zijn opvatting de voorwaarden voor een essen tieele verbetering van de internationale basis. DEMOCRATISCH PARTIJCONGRES VAN AMERIKA GEOPEND. Te Chicago is het democratische partij congres geoj>end. Barkley (Kentucky) hield een openingsrede voering, waarin hij de drie laatste republi- keinsche regeeringen, in het bizonder die van Hoover verantwoordelijk stelde voor den economischen toestand in de Ver. Staten. Hij stelde voor het douanewezen en het bankwe zen te reorganiseeren en de invoering van een vijfdaagsche werkweek. Wat de buitenland- sche politiek betreft is de partij voor toetre ding tot het Haagsche Hof, de handhaving van de Monroe leer en de schuldenschrap ping tegenover bewajieningsbeperking. Als candidaten voor het presidentschap werden genoemd: Roosevelt, Al Smith, Gar- ner, Newton Baker, Ritchie (Maryland), se nator Reed. Voorts worden genoemd Whee- Ier (Montana) en Trailer uit Chicago. HET GOUD VAN DE EGYPT VRIJGEGEVEN. Maandag is bevolen het goud van de „Egypt" weer vrij te geven. Het edelmetaal was aan boord van een Italiaansch ber gingsschip naar Plymouth gebracht Onder de oogen van duizenden belangstellenden werden de staven uitgeladen en per specia- len trein naar Londen getransporteercL

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1