DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN J)xigeÜiksch Oveczicht ^Buitenland Ho. 151 Woensdag 29 Juni 1932 134e Jaargang de conferentie te lausanne. de dagelhksche botsingen in duitschland. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, itanco door het geheele Rijk 2.50. t^osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. ROBCt-v-ro* Dit numinei bestaat uit 2 bladen. EEN GEMAKKELIJKE REVOLUTIE IN SIAM. o— Ook dit land een constitutioneel geregelde staat geworden. o— Val van de laatste autocratie. In Siam is een revolutie geweest, oie al heel gemakkelijk is verloopen en die slechts één slachtoffer heeft geëischt, n.1. den chef van den generalen staf. Eigenlijk zou men dus niet van een revolutie kunnen spreken, want bij dat woord denken wij allereerst aan bloedige vechtpartijen tusschen minstens twee partijen met tal van dooden, gewonden, enzenz. En wat er in Siam gebeurd is, zou men eerder kunnen rangschikken onder een staatsgreep met de gevangenneming als gij zelaars van den kroonprins en van prins Damrong en tot het afdwingen van s konings inwilliging van de eischen der opstandehn- gen. Met dat al is, zegt het Hbld., de laatste echte despotie, die het Oosten nog kende, roemloos, ineengestort en heeft Siam den weg betreden, dien Japan het eerst gekozen en nog niet zoo lang geleden ook China heeft betreden: dien van den constitutioneel- geregeerden staat. o Opmerkelijk is, dat de zelfstandige staten in het Oosten, weliswaar onder invloed van het Westen, doch overigens geheel vrijwillig, de een na den ander den staatsvorm van het westen hebben gekozen, al heeft die in deze staten begrijpelijk ook nog lang niet dezelfde functioneele rijpheid verkregen en al is deze vorm m het Westen zelf reeds al sedert ge- ruimen tijd aan het tanen. Ook in Britsch- Indië en in ons eigen Nederlandsch-Indië ont- willig; doch zij zouden, zelfstandig optredend, van de remmen, die het koloniaal gezag ver- eischt. In deze gebieden evenwei niet vrij willig; doch zij zouden, zelfstandig opteerend, hoogstwaarschijnlijk ook geen andere keuze hebben. Het heele Oosten evolueert derhalve voort durend verder in Westerschen geest, in weerwil van de vaak geuite suggestie, dat het zich volgens zijn eigen karakter dient te ont wikkelen. Natuurlijk zal moeten blijken, of het Oosten zich op den duur met onze Wes tersche staatsvormen geheel verzoent, of dat het op een gegeven oogenblih niet toch een zwenking zal maken, die beantwoordt aan de specifieke eischen der Oostersche mentaliteit. o Wat nu de omwenteling in Siam aangaat, ofschoon ook dit land sterk onder den invloed heeft gestaan van infiltratie van Westersche ideeën, zoo zijn het toch economische fac toren geweest, die aan deze ideeën reëele kracht hebben verleend. Koning Prazjadhipok, zelf, gelijk vele vooraanstaanden in den lande, een adept van de Westersche cultuur, hij heeft in Oxford gestudeerd en in Europa ge reisd heeft desniettemin nooit uit eigen be weging de kracht gevonden om in de ver ouderde aartsvaderlijke verhouding, waarin hij en zijn familieleden en regenten tot zijn volk leefden, de wijzigingen te brengen, die de tijd voorschreef. Intusschen stond de koning, die zich be diende van vele buitenlandsche adviseurs, Europeanen en Amerikanen, bekend als een patriarch, die zijn land goed en verlicht be stuurde. Siam was in zekeren zin een ideaal land, daar het nagenoeg geen belastingen kende: iedereen, van prins tot koelie, betaalde per jaar een kleine som gelds, die voor allen even groot was en ongeveer zes bafat (zes gulden) bedroeg. De staat verkreeg zijn in komsten hoofdzakelijk uit invoerrechten, ver der uit opium, het boschwezen, de mijnen, de grondbelasting en de spoorwegen. Sedert de laatste jaren sloot de begrooting met een batig saldo. Gelijk de meeste andere staten heeft Siam de wereldcrisis zwaar ge voeld. Siam heeft voornamelijk te lijden ge had onder de inzakking van de rijstprijzen en van den val der zilverprijzen, daar China de voornaamste buitenlandsche markt voor rijst vormde. Doch ook onder het inzakken van de rubberprijzen. De handelsbalans liep terug van zestig millioen gulden in 192829 tot zes millioen in 1929—30. De regeering zag zich daardoor verplicht tot sterke bezuinigingen, waaronder verlaging van de tractementen der hooge ambtenaren en de officieren van leger en vloot, een nieuwe belasting op de maande- lijksche salarissen, loonen en pensioenen, en ook premies en provisies. De boeren daaren tegen, die half geruïneerd waren, kregen eenige verlichting doordat de grondbelasting met 20 pCt. werd verlaagd. Het heilig aureool van het absolute koning schap bleek tegen de werking van de crisis niet bestand. De omwenteling is zeker niet van het volk zelf uitgegaan, dat nauwelijks besefte, dat er een omwenteling werd voorbe reid, gaande was of zich voltrokken had. In haar kwam klaarblijkelijk de ontevredenheid tot uiting van de gesalarieerde klassen, in het bijzonder van de officieren van leger en vloot. die inderdaad de leiding van de opstandige beweging hadden. Deze beweging heeft zich klaarblijkelijk niet tegen den koning persoon lijk gericht, wien men de keuze liet, zich als staatshoofd in het nieuwe bewind te schik ken. Hetgeen hij deed. Siam krijgt nu een grondwet. De Siameezen staan bekend als een intelligent volk en het ontbreekt het land niet aan in Europeeschen zin gevormde persoonlijkheden, die met de methoden van het moderne staatsbestuur op de hoogte zijn. Siam verkeert daarbij in de gunstige omstandigheid, dat het zijn vrijheid volkomen heeft bewaard en nier, ge lijk China, den druk kent van „ongelijke ver dragenHet land kan thans in vrijheid, zon der beperkende of bezwarende inmenging van buiten, aan een nieuwe toekomst werken. Al zal het zich daarbij evenmin kunnen onttrek ken aan de algemeene economische invloeden, die ook het autocratisch geregeerde rijk heb ben getroffen en bewogen. De officieele mededeeling inzake besprekingen van gisteren. De tweede bijeenkomst van MacDonald, Herriot en von Papen, Dinsdagmiddag ge houden in aanwezigheid van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken en de mi nisters van financiën van Frankrijk en Enge- lad, welke vier uren duurde, werd tegen acht uur beëindigd. Overeengekomen werd dat Woensdag opnieuw een zitting der zes uit noodigende mogendheden zal worden ge houden, zoomede directe onderhandelingen tusschen de Duitsche en Fransche delegatie en wel tusschen von Papen en Herriot, zoo mede tusschen Schwerin Grosigk en Germain Martin. Betreffende het verloop der zitting wordt officieel verklaard: Heden heeft de president der conferentie met de leiders van andere delegaties en de gedelegeerden van Frankrijk, Duitschland en Engeland de re sultaten der besprekingen welke tusschen deze delegaties hebben plaats gevonden, ge resumeerd. Morgenmiddag zal de president der zes uitnoodigende mogendheden rapport uitbren gen over den toestand. De bespreking tus schen de Duitsche en Fransche delegatie zai worden voortgezet. De besprekingen voor de volgen de dagen. De oorspronkelijk tegen hedenmorgen vast gestelde DuitschFransche bespreking is naar het schijnt op grond van het volkomen negatief resultaat der besprekingen van Dins dag afgezegd. In de zitting der zes uit noodigende mogendheden zal de president der conferentie, MacDonald, vandaag slechts een algemeen rapport uitbrengen over den huidigen stand der conferentie. Volgens mededeelingen van Fransche zijde is bij de Dinsdag gevoerde besprekingen ge bleken, dat er geen uitzicht op een oplossing is. Men is overeengekomen een commissie te benoemen bestaande uit de vertegenwoordi gers der zes uitnoodigende mogendheden, ten einde op deze wijze de conferentie, perma nent te verklaren. Feitelijk zou de conferentie reeds dezer dagen beëindigd worden, moge lijk reeds Donderdag. Toch nog Duitsch-Fransche be sprekingen? Ondanks het afzeggen der officieele Fransch-Duitsche besprekingen op Woens dag, zullen vandaag toch nog persoonlijke be sprekingen plaats vinden tusschen den rijks kanselier von Papen en Herriot, benevens tusschen de Duitsche en Fransche ministers van financiën. Wat hierbij zal worden be handeld staat nog niet vast. Engeland is weer optimistisch. In leidende Engelsche kringen wordt in tegenstelling met de buitengewoon pessimis tische stemming aan Fransche zijde de toe stand geenszins hopeloos geacht. De onder handelingen zijn heden volkomen vriend schappelijk verloopen. De onderhandelingen worden voortgezet en zullen waarschijnlijk tot het midden van de volgende week duren. Weliswaar zijn de moeilijkheden nog zeer groot, maar na de onderhandelingen van vandaag heeft men den indruk, dat men, ver geleken met den stand van zaken der laatste dagen iets verder is gekomen. Men zal thans wederom de conferentiemachine in gang zet ten en een subcommissie in het leven roepen teneinde in een nauw omschreven kader een overbrugging der tegenstellingen te vinden. Voor de verklaring van Fransche zijde, dat thans een afbreken der conferentie onvermij delijk is geworden, toont men aan Engelsche zijde weinig begrip. Men is veeleer optimis tisch gestemd. Aan Engelschen kant schijnt men sceptisch te staan tegenover de Fran sche houding. Botsingen tusschen nationalisti sche studenten en politie. Na afloop van een door nationale studen ten in den Lustgarten belegde meeting is he: Unter deir Linden tot botsingen gekomen met de politie. De politie dreef de demonstranten met de gummistok uiteen. 3 dooden, 7 gewonden in Stassfurt. Te Stassfurt is de doodgeschoten commu nist Otto Leining begraven. Na de begrafe nis trokken ongeveer 15O0 der aanwezigen in een gesloten optocht weg. Daar het kerkhof op grondgebied van Anhalt ligt, had de poli tie hier eerst niets tegen in te brengen. Zoo dra echter door de betoogers Pruisisch gebied werd betreden, trad de poltie op en trachtte de menigte uiteen te drijven. Zij stuitte op verzet en maakte gebruik van de vuurwape nen. 3 Dooden, 7 gewonden. Nog een vechtpartij. Dinsdagmiddag werd te Duisburg een nationaal-socialist, die op zijn fiets zat, door een auto achterhaald. Uit den wagen werd geschoten, waarbij de man werd gewond. Dinsdagmiddag heeft in de Salomon- strasse een vechtpartij plaats gehad tus schen eenige communisten en nationaal-socia- listen. Eenige personen werden gearresteerd. DE DUITSCHE RIJKSBEGROOTING 1932. In zijn plenaire zitting van Dinsdag heeft de Duitsche Rijksraad het Rijksbegrootings- pian 1932 behandeld. De algemeene rappor teur, ministeriaal director Dr. Brecht, wees er op. dat het totaal deficit thans 1690 mil lioen R.M. bedraagt. Dit deficit behoeft in dezen crisistijd niet zoo zeer te verontrusten, ndien voor de toekomst slechts een gezonde ontwikkeling zou zijn gegarandeerd. Dit is evenwel ondanks alle bezuinigingsmaatrege len niet het geval. In het verder verloop van zijn uiteenzetting zegt de rapporteur nog, dat „men in Duitsch land de voorstelling, welke ook te Lausanne ingang heeft gevonden, als zouden onze bin nenlandsche schulden aanmerkelijk lager zijn dan die van Engeland en Frankrijk en ons een bevoorrechte positie zouden geven bij de concurrentie op de wereldmarkt volkomen on juist noemt". De binnenlandsche oorlogs- en vooroorlogs schulden waren even hoog of zelf nog hoo- ger dan die van Engeland en Frankrijk. Milliarden goudmark aan dergelijke schul den zijn door de inflatie tot minimale waar den teruggebracht. Een aanzienlijk deel der schuldenlast keert bovendien terug in den vorm van verhoogde crisislasten. In Duitsch land is, aldus dr. Brecht, veelvuldig de om gekeerde meening verspreid: Wij zouden beter kunnen concurreeren, indien wij onze binnenlandsche schulden niet zoo meedoo- genloos zouden hebben geschrapt. Dit ge beurde evenwel niet uit onwil, doch uit on macht te betalen, aangezien wij niet in de gelegenheid waren, zooals in Engeland, meer dan 40 pCt. of, zooals in Frankrijk meer dan een vierde der belastingontvang sten ten goede te doen komen aan de binnen landsche crediteuren. Het was, duidelijk ge zegd, het binnenlandsche bankroet ten gevol ge van den oorlog en het verdrag van Ver- sailles. Een faillissement, kan onder zekere omstandigheden een voordeel zijn voor de de biteuren, maar het faillissement eener maat schappij is voor de aandeelhouders zeer zeker geen voordeel, zelfs indien zij zelf de voornaamste crediteuren zijn en indien oudere vorderingen met prefectie worden be handeld. Wat de bezuinigingen betreft, deel de de rapporteur nog mede, voor de binnen landsche uitgaven van het Rijk zijn nog on geveer twee milliard overgebleven. Hiervan komen 744 millioen op de nieuwe weermacht, 934 millioen voor sociale en 272 millioen voor economische doeleinden. Voor zijn bin nenland heeft Dui'schland derhalve, aldus dr. Brecht, minder dan Frankrijk, Engeland of Amerika alleen reeds voor hun weermacht uitgeven. Het Rijksbesrootinvsplan 1932 goedgekeurd door Rijksraad. De Rijksraad heeft ir zijn lieden gehouden plenaire zitting het Rijksbegroolingsplan 1932 goedgekeurd. FRANZ SELDTE VOOR DE MICROFOON. Stahlhelm-staat-volk. Dinsdagavond heeft de eerste bondsvoor zitter en stichter van den Duitschen bond van frontsoldaten „Stahlhelm'', Franz Seldte, voor de microfoon gesproken over den Stahlhelm en zijn wil voor staat en volk. In zijn inleidend woord legde Seldte er den nadruk op dat hij bewust den 28sten Juni heeft gekozen om te spreken, aangezien op dezen dag het herstel verdrag van Versaiües werd onderteekend, dat niet alleen de wortel beteekent van het ongeluk van Duitschland, doch van de ge heele wereldcrisis. Hij zeide voorts o.m. De Stahlhelm heeft van het begin af aan dit immoreel verdrag bestreden en zal het, zoolang het blijft bestaan, bestrijden. Want de Stahlhelm zelf is het levendige protest tegen dit verdrag. Het bewind dat in 1918 na de omwenteling vrijheid en brood beloofde, heeft dit niet kunnen bezorgen. Ondanks alles hebben wij evenwel niet toegegeven. Wie de vrijheid voor zijn vaderland wil be vechten. moet zelf vrii ziin. Daarom moet de Stahlhelm vrij zijn van alle invloeden en machten. Het levensrecht van de natie en de strijd om de binnen- en buitenlandsche vrij heid van Duitschland, blijft de kern van het Stahlhelmprogram. Wij strijden voor Duitschlands vrijheid, aldus Seldte. Wij wil len niet aanvallen, wij willen slechts verzeke ren wat ons toebehoort. En wij moeten terug hebben, wat men ons ontnomen heeft. Wij willen geen nieuwen oorlog, juist omdat wij, frontsoldaten, hem hebben meegemaakt Doch he»ft men ons noodig voor de verdediging van het vaderland, dan is de Stahihelmman vanzelfsprekend ieder oogenblik bereid. De Stahlhelm zal gaarne met alle nationale groepen en partijen samenwerken, die het zelfde als deze organisatie nastreven. Den 3 en 4 September zullen wij te Berlijn een groote „Rijksfrontsoldatendag" houden. BRAND IN HET OPERAGEBOUW TE HANNOVER. Dinsdagmiddag tegen half drie is in het Operagebouw te Hannover een groote brand uitgebroken. De brandweer was spoedig ter plaatse, zoodat men het vuur in betrekkelijk korten tijd meester was. In de magazijnruimten is, naar tot nu toe kon worden vastgesteld, de brand ontstaan te midden van een groote hoeveelheid licht ontvlambare artikelen, zooals guirlandes, waarin de vlammen gretig voedsel vonden. Door het krachtige ingrijpen der brandweer, welke met talrijke motorspuiten en een groot aantal slangen het vuur bestreed, kon dit spoedig tot zijn haard worden beperkt en verstikt. Groote hoeveelheden water werden in de ruimten geworpen zoodat verdere uit breiding van het vuur kon worden voorko men. Hoe groot de schade is, is nog niet te overzien. Er is vooral veel waterschade. De brandwefchts moesten in verband met de he vige rookontwikkeling gebruik maken van hun rookmaskers. De toeschouwersruimte en het tooneel ble ven voor het vuur gespaard. HOOGER BEROEP IN HET SKLAREKPROCES AANGETEEKEND. De verdedigers van alle verdachten in het Sklarekproces zijn in beroep gegaan tegen het door de rechtbank gewezen vonnis. ROOFOVERVAL IN HAMBURG. 50.000 R.M. meegekaapt. Dinsdagmiddag zijn in de kasruimten der „Woermann-Lijn" drie mannen binnenge drongen, die de aanwezige employe's met de revolver bedreigden en het geld dat binnen hun bereik lag, medenamen. Per auto zijn de tot nu toe onbekend gebleven roovers ge vlucht. Er wordt een bedrag van 50.000 R.M. vermist. KINDERVERLAMMING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Te Gross-Ottersleben bij Maagdenburg waar eenige gevallen van kinderverlam ming zijn geconstateerd, is thans een der zie ke kinderen overleden. Te Ottersleben zijn thans uitgebreide maatregelen getroffen, zoodat niet gevreesd behoeft te worden dat de ziekte zich tot Maagdenburg zal uitbrei den. Er zijn evenmin verdere ziektegevallen geconstateerd. VROUWEN EN KINDEREN DRINGEN HET KIELSCHE RAADHUIS BINNEN. Gistermiddag is voor het raadhuis te Kiel een betooging gehouden door vrouwen en kinderen van werkloozen, die onder leiding van een communistisch gemeenteraadslid het raadhuis binnendrongen en protesteerden te gen de geringe ondersteuning. Ten slotte werd de politie te hulp geroepen. De men- schen werden door de agenten uiteen gedre ven. VERKOOP BIJ EXECUTIE. 5 gewonden. In den loop van Maandag is het tot een ge- regelden boerenopstand gekomen in de Duit sche gemeente Goebrichen, toen bij een land bouwer aldaar een verkoop bij executie zou worden gehouden. De uit verscheidene hon derden personen bestaande menigte nam een dreigende houding aan. Politie werd te hulp geroepen. De landbouwer, diens zoon en eeni ge demonstranten werden gearresteerd. Het gerucht liep, dat zij naar Pforheim zouden worden gebracht. Tegen den avond school den groot menschenmenigten in verband hier mede samen voor het raadhuis en maakten aanstalten 't gebouw te bestormen. De per auto arriveerende politie kreeg een hagelbui van steenen en andere projectielen op zich af ge zonden, waarna de bestorming inderdaad werd doorgezet. Vensterruiten en dakpannen werden kapot geslagen. De politie kon niets uitrichten en moest terug trekken. Ongeveer 10 uur arriveerde versterking, doch deze stuitte op barricaden, vanwaar een hagel van steenen en planken op de politie-agenten neer viel. Plotséling vielen ook schoten. Ook de politie vuurde. Een landbouwer, vier andere personen en een beiaarde vrouw werden ge wond. Verscheidene agenten bekwamen kwetsuren door steenworpen. Ten slotte slaagde de politie er in die straat te ontrui men, waarna zij met de gearresteerden sne! verdwenen. Gistermorgen zijn door Schupo en gendarmerie alle straten en uitgangen van het plaatsje bezet. Huiszoekingen werden ge houden. DE FRANSCHE OORLOGS- BEGROOTING. Ongeveer de helft van de geheele begrooting. De Fransche minister van oorlog Paul Boncour legde gister een verklaring af over de voorgenomen bezuinigingsmaatregelen. Hij verklaarde oa. dat de belangen van het leger onder deze maatregelen niet mochten lijden. Maar daar de legeruitgaven ongeveer de helft bedragen van de geheele begrooting spreekt het vanzelf, dat zij niet vrij kunnen blijven van bezuinigingsmaatregelen. Men zal hier echter niet meer bezuinigen dan bij de andere ministeries. Wanneer de mogend heden mochten besluiten tot een algemeene beperking der legeruitgaven, zouden de reeds voltrokken Fransche beperkingen daar bij in rekening worden getrokken. Men mag niet vergeten, dat Frankrijk in dit opzicht reeds veel gedaan had. DE „PRESIDENT DOUMER". Nieuw passagiersschip. Reuter meldt uit Parijs dat het thans te Saint-Nazaire in aanoouw zijnde nieuwe passagiersschip, hetwelk den 29en October a.s. van stapel zal loopen den naam van „President Doumer" zal krijgen. Het schip zou in het midden van 1934 op de lijn Le Havre—New-York in de vaar» worden gebracht. TREIN GEDERAILLEERD IN ZUID-FRANKRIJK. Tien zwaargewonden, Naar uit Toulouse gemeld wordt, is een extra-trein waarin eenige honderden leden van een bond van oorlogsdeelnemers zaten, dicht bij het station Loubère ontspoord. IC personen werden zwaar gewond. AANVARING BIJ PORTLAND HARBOUR. Toen de onderzeeër „Rafnbow" gister dl haven van Portland verliet kwam zij in bot sing met het stoomschip Premier, een kleine plezierboot. De Rainbow liep slechts eenige averij op, doch de „Premier" werd aan stuurboordzijde geramd en keerde naar Wey- mouth terug. De passagiers van het plezier vaartuig werden door den onderzeeër opge pikt en aan land gebracht. Er waren 150 passagiers aan boord. GROOTE BRAND TE SKAGEN. Ir. een groote vischconservenfabriek agiv de haven te Skagen is brand uitgebroken. Alle voorraadloodsen zijn reeds afgebrand en ook de fabriek is niet meer te redden Aange zien er een krachtige wind staat, loopen de geheele havenwijk en verscheidene villa's langs de haven gevaar. De brand gebluscht. De groote brand, die de havenbuurt van Skagen heeft geteisterd, is na drie uur door de brandweer tot staan gebracht. RAZZIA ONDER COMMUNISTEN TE LISSABON. Bij een razzia door de politie in eenige communistische partijlokalen te Lissabon werden 75 bommen en een groote voorraad springstof in beslag genomen. Verscheidene communisten werden gearresteerd. AMERIKAAN MELDT ZICH v BIJ DE WAAG-NEUSTADTLSCHE POLITIE ALS DE MOORDENAAR VAN BABY LINDBERGH. Uit Waag-Neustadtl in Slowakye wordt gemeld, dat een 31-jarig Amerikaan, die zijn naam niet wil opgeven, zich bij de gendar merie te Waag-Neustadtl heeft aangemeld, met de mededeeling dat hij de moordenaar van baby Lindbergh is. Na den moord zou hij met 6 gangsters naar Londen zijn ge vlucht, waar men hen geld had nagestuurd. Zij hadden zich naar Parijs begeven en met een Durant-auto waren zij over Antwerpen en Brussel door Duitschland en Tsjecho- Slowakije getrokken om naar Sovjet-Rusland te vluchten. In Silezië had men hem echter al zijn documenten ontstolen. Zijn vrienden hadden de vlucht voortgezet, doch hij was per autobus verder gegaan en had zich in Waag-Neustadtl gemeld. De Amerikaan was geheel uitgeput en zakte ineen, toen hij zich bij gendarmerie had gemeld. Hij spreekt slechts Engelsch, doch met een vreemd accent, terwijl hij bovend.en een Slavisch uiterlijk heeft,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1