Alkmaarsche Courant. 4 De geheimzinnige inbreker VERSCH GEKARND Jiadiouieuws Qememtecadeit 1W& £lM^/CLJL§ c£s pek /zfum. é.pjfg 2euiMeton Honderd vier en dertigste Jaargang. WOENSDAG 29 JUNI HEERHUGOWAARO. ZIJPE. LIMMEN. 151 1932 Donderdag 30 Juni. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert. G. Strasbourg, bas-bariton en H. Rohrer, piano Aan den vleugel: Egb. Veen. 11.— Knip cursus Kinderkleeding. 11.45 Vervolg con cert. 1215 AVRO-Kamerorkest o.l.v. L. Schmidt en gramofoonplaten. 2.Voor dracht door Elias van Praag. 2.30 Pauze. 245 Gramofoonpl. 3.Max Tak: Rossini, zijn leven, zijn composities (met gramofoon- f laten. 4.Ziekenuur. 5.Radiokinder- oorzang o.l.v. J. Hamel. 5.30 Uit Scheve- ningenOrgelconcert door Pierre Palla. 6.30 Sportpraatje dcc-r H. Hollander. 7.Strijk trio in C gr.t op. 74, Dvroak. R. Grin, lste yiool. Fr. Courtel, 2de viool en D. Pot, alt viool. 7.30 Mevr. L. M. Pierson: Antwerpen en Gent. 8.Opera „Les Saitimbanques'' in drie actes van L. Ganne, m. m. v. solisten, koor van de Opera-Vereen. (Dir. Henk van IWielink) en het Omroeporkest. Leiding: lAlb. van Raalte. 10.Vaz Dias. 10.15 12.Kovacs Lajos en zijn '-rkest, m. m. v. „The 3 Nehring Brothers", xylofoon virtuozen en gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (8.-9 15 en 11.—2.— K.R.O., 10—11— en 2.—11.30 N.C.R.V) 89.15 en 10.Gramofoonp' 10.15 Zie- kendienst. 10/5 Gramofoonplaten 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.— Handwerkcursus. 3.3.30 Vrouwenhalfuur tje. 4.Ziekenuur. 5.Cursus Handen arbeid v. d. jegd. 5.45 Liederen door L. Bogtman, bariton, m. m. v. mevr. J. de LangeKooyman, p'ano. 6.45 Knipcursus^ 7.Declamatie door M. Fuykschot. 7 45 Ned. Chr. Persbureau. 8.10.30 Concert door het Chr. Zwolsch Mannenkoor en de Chr. Muziekvereen. „David" o.l.v. E. v. d Berg. Ca. 9.—9.30 Causerie door ds. J. G. OL. Brouwer. Ca. 10.Vaz Dias. 10.30 11.30 Gramofoonplaten. Davenlry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein, ber. 11.05 Lezing. 12.20 Or gelconcert Q. Maclean. 1.20 Shepherd's (Bush Paviljoenorkest. 2.10 Concert. M. iMooney, viool en B. Crook, piano 2.50 Nor thern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge. 3.20 Kerkdienst. 4.05 BBC-Dansorkest o. 1. v. iHenry Hall 4.50 Omroeporkest Edinburgh o.l.v. G. Daines. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber 6.50 Eng. Kerkmuziek door het Radio-koor o.l v. S. Robinson. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 en 7.50 Lezingen. 8.20 „De Radio opti- mits" in „Whiriigig" revue van Herb. Sid ney en Ernie Gower. 9.20 Ber. en lezing. 9 55 Diner naar aanleiding v. d. Dominion Day. Speech door den Prins van Wales. ÏOTO Concert. N. Allin, bas en E. Kersey, viool. O.a. Cappriccio B kl.t. Brahms. 10.55 Kerkdienst. 11.10—12.20 Dansmuziek door het BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 12.50 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-tooneel. Werken van Tr. Bernard. 9.05 Kamermuziek. O.a. Sonate d kl. t., piano, Beethoven. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 2.504.50 Omroeporkest o.l.v. L. Gröndahl. 8.20 Deen- 6che muziek o.l.v. Gröndahl. O.a. Andante uit de symphonie E gr.t. N. W. Gade. 9.50 Vioolrecital door R. Madsen, m. m. v. F. Jensen, piano. 10.10 Zang door H. Bus m m. v. C. SchnedlerMayer, piano. 10.45 Deensche militaire marschen docr het Om roeporkest ol.v. L. Gröndahl. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert uit Frankfurt. 12.20—1.10 Gramofoonpl 1.202.50 Concert door werklooze musici. 5.206.35 Concert o.l.v. Wolf. 8 20 Concert 0.1.v. Wolf, o.a. Ouv. „Preciosa", Weber en Die Moldau, Smetana. 9.35 „Zur Strecke gebracht", hoorspel v. Hans Reimann. 10.50 11.50 Kamermuziek door kwartet. 0.a. 5 Duitsche Dansen, Schubert. 11.5012.20 Dansmuziek (Gramofoonplaten). Rome, 441 M. 8.25 Gramofoonplaten. 9 05 Concert m. m. v. het Roma-kwartet, o.a. uit „Adriana Lecouvreur" van Cilea. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.20 en 1.30 Gramofoonpl. 5.20 Concert o. 1. v. Kumps. 6.50 en 7.40 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o.l.v. Fr André. 9.20 Concert uit het Casino te Knccke. 11.Gramofoon platen. 338 M.: 12.20 Gramofoonpl. 12.50 Zang door Mej. Toussaint. 1.30 Gramofoon platen. 1.50 Zang (vervolg). 210 Gramo foonplaten. 5.20 Concert o.l.v Fr. André. 7.Gramofwnpl. 8.20 Concert o.l.v. A. Meulemans en m m. v solisten. Werken van Vlaamsche componisten. 10.30 Gramofoonpl. Zeesen, 1635 M. 8.20 „Der Freischütz", opera van C. M. v. Weber. Hierna berichten en tot 12.50 Dansmuziek door Oscar Joost en zijn band. Maandagmiddag vergaderde de raad onder voorzitterschap van bu gcmeester van Slooten. Een schrijven van de vereeniginj voor Ge meentecrediet, behelzende dat de termijn voor opneming der gelden voor de tuinderscredie- ten tot 30 September was verlengd, werd voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd den heer A. Kwantes meter- opnemer-incasseerder bij het G. E. B., die tegen 1 Augustus a.s. ontslag had aange vraagd, dit eervol te verleenen. Van de gemeente-vroedvrouw was een ver zoek ingekomen om alsnog een extra tege moetkoming van 200 te mogen ontvangen. Op een vraag van den heer Wagenaar lichtte de voorziter toe dat men in het dag. bestuur wel geneigd was dit verzoek toe te staan, aangezien velen thans schenen te mee- nen, dat het met de betaling zoo nauw niet stak en men de vroedvrouw toch niet de dupe kon laten worden van deze zich steeds meer openbarende mentaliteit. De heer Wagenaar voerde aan, dat bij twee rijen kinderen toch nog altijd 17 a 20 berekend was en vroeg of dit het gemiddelde bedrag is. Gezien de tijdsomstandigheden meende hij het verzoek beter bij de begroo ting te kunnen behandelen. De heer Kooy stemde hier mede in. Bij navraag was hem gebleken, dat zeer weinig briefjes bij het armbestuur werden aange vraagd. Weth. Tromp, de zienswijze van het college verdedigende, bracht in het midden dat het veel waard was, dat men een goede vroed vrouw had en hij meende dat het in deze op den weg van het gemeentebestuur lag om te trachten haar te behouden. De door den heer Wagenaar genoemde ta rieven gingen z.i. ver boven het gemiddelde. Zeker was de juffrouw niet met dit verzoek gekomen als de toestand normaal gebleven was. De heer Kostelijk verklaarde, dat de juf frouw ook bij hem was geweest en medege deeld had, dat zij veel minder inkomen had dan voorheen. Hij wenschte echter een scher pe onderscheiding te maken tusschen de vrije practijk, die zij had en haar functie als amb tenares van het gemeentebestuur. In dit ver zoek meende hij, dat de toelage niet gevraagd werd als gemeente-ambtenares, i.c. in de armen practijk, doch als vrij bedrijf uit oefende. Weth. Wijnker sprak van vroeger en thans. Voorheen haalde men de vroedvrouw, thans verwachtte men dat zij zelf kwam en was een auto een onmisbaar iets geworden, gezien de groote uitgestrektheid van de gemeente. De heer Krom vond het adres vaag. Gaar ne wilde hij medewerken aan het verzoek, doch hij zag liever eerst een omlijnd plan. Weth. Tromp deelde mede, dat hem geble ken was in een betreffend onderhoud, dat de vroedvrouw van plan was de tarieven me: gemiddeld 2.50 te verlagen. Op de 100 tot 120 bevallingen per jaar bedroeg dit dus meer dan de gevraagde toelage. De heer Wagenaar was volstrekt niet tegen de hoogere tarieven als die genomen werden waar zij betaald konden worden. De heer Groenland betuigde zijn instem ming met het voorstel van B. en W. De voorzitter zeide, dat hem gevallen be kend waren, dat men eenvoudig zei: „Zoo veel kun je krijgen en meer niet". De heer Quant kon de zienswijze van het college billijken en sprak zich uit voor het geven der gevraagde tegemoetkoming. De heer Kostelijk meende, dat het moeilijk was overlegging van tarieven te eischen. De vroedvrouwen stelde haar honorarium vast naar den uiterlijken welstand, dien zij bij haar klanten waarnam. De heer Kooy opperde de vraag in ver band met een gemaakte opmerking of de vroedvrouwen dan zooveel op moest bren gen dat er geen voldoende levensonderhoud voor haar overschoot. De voorzitter maakte de opmerking, dat iederen autobezitter weet, dat auto's duur in het onderhoud zijn. Na nog eenige discussie werd besloten het verzoek aan te houden tot een volgende ver gadering. Besloten werd als nog verlenging van sa- natoriumverpleging toe te staan voor de pa tinten van Leyen en Leek, resp. voor één en twee maanden. Daar het bedrag uitgetrokken voor T.B.C.- verpleging dit jaar overschreden zou worden, werd een vraag aan Ged. Staten gericht om mogelijke verhooging. Antwoord werd ont vangen, dat hierop pas na afloop van het be treffende dienstjaar beslist kon worden. Den heer Stroomer van Rustenburg werd toegestaan eenige huizen in de gemeente aan zijn radio-distributienet aan te sluiten. Besloten werd begrooting G. E. B. met ge raamd gebruik van 120.000 K.W.U. voor licht en 150.000 voor kracht aangevende een vermoedelijke winst van 2085.46 bij hand having der geldende tarieven en die van het B.A.S. met geraamde gemeentelijke subsidie van 6000 in handen der te benoemen com missie te stellen. Op verzoek der Winkeliersvereenigingen om gedurende den zomertijd van 6 v.m. tot 9 n.m. open te mogen zijn, werd besloten de tijd van sluiting te bepalen van 9 uur n.m. to' 6 uur v.m. en dit aan de Kroon ter goedkeu ring voor te dragen. In handen van B. en W. werden ter verde re afhandeling gesteld eenige verzoeken om vrijstelling van schoolgeld over het afgeloo- pen dienstjaar. Op het verzoek van de V. S. D. B. om een subsidie van 0.05 per aansluiting te mogen ontvangen, werd 25 toegestaan. Voor kennisgeving aangenomen een adres van Jb. Zuurbier om reiskostenvergoeding voor zijn dochtertje dat de Landbouwhuis- houdschool te Alkmaar bezoekt. Waar de gemeente momenteel nog geen 5000 inwoners telde en een bepaling in de verordening inzake de nieuwe drankwet voor kwam, die met de mogelijkheid rekening hield dat dit binnenkort wel het geval zou zijn, werd verandering door Ged. Staten ge- wenscht. Aldus besloten. Een wijziging der begrooting 1931 werd na toelichting door den voorzittef, dat door verlaging van bestaande posten de tekorten konden worden gedekt, vastgesteld. Besloten werd zonder discussie om over te gaan tot verbouw van de woning bij school II, nadat voorzitter had medegedeeld, dat bij een ingesteld onderzoek alles van zeer so- liden bouw en nog zeer hecht was bevonden en de kosten pl.m. 1950 zouden bedragen. In verband met de noodige benoeming van een meteropnemer-geldophaler voor het G. E. B. werd een aan de tijdsomstandigheden aanpassende nieuwe instructie vastgesteld, waarin o.m. werd bepaald een borgstelling van 500. Na mededeeling van den voorzitter dat het aantal aansluitingen ongeveer 1050 be droeg en een opmerking van den heer Koste lijk dat in gemeenten met eigen distributie het salaris op pl.m. 1.75 per aansluiting werd gerekend, met verplichting voor den be trokkene om kleine stoornissen te verhelpen, werd besloten het aanvangssalaris op 1000 te bepalen met vier één-jaarlijksche verhoo gingen van 50. Hierna sluiting. Dinsdag vergaderde de Raad. Voorzitter was de heer J. de Moor. Afwezig was de heer H. Dignum. Melding-werd gemaakt van ingekomen stukken. Op voorstel van B. en W. werd besloten den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken ook de werklooze arbeiders van 60—65 jaar onder de steunregeling te doen vallen. Thans geldt bedoelde steunregeling alleen voor arbeiders beneden de 60 jaar. Vervolgens kwam aan de orde een verzoek van den Zijper Bestuurdersbond en Federatie Zijpe van de S.D.A.P., om alsnog een lid van de moderne vakorganisatie toe te voegen aan het orgaan, belast met de uitvoering van de steunregeling. B. en W. stelden voor het verzoek in te wil ligen en alsnog een vertegenwoordiger van een der in deze gemeente gevestigde afdee- lingen van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf als lid van het orgaan aan te wijzen. Na eenige bespreking werd dit punt in stemming gebracht. De stemmen staakten en de zaak werd dus tot een volgende vergade ring uitgesteld. Conform het voorstel van B. en W. werd voorts besloten aan den heer A. van Egmond te Burgerbrug ontheffing te verleenen van art. 22 der Bouwverordening, ten aanzien van diens woning, gemerkt A42. Vervolgens werd een verzoek om onthef fing hondenbelasting, dienst 1932 ingewil ligd. Een voorstel tot wijziging der gemeentebe- grooting, dienst 1931, werd aangenomen. Het waterschap Zijpe en Hazepolder is voor 50 c.A. mede-eigenaar van het perceel, kad. bekend, gemeente Zijpe, sectie E 596 (o.l. school met aanhoorigheden te Burger- brug), groot 0.07.20 H.A. Het polderbestuur wenscht deze 50 c.A. aan de gemeente Zijpe in erfpacht uit te ge- I ven. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werden deze 50 c.A. grond voor 29 achter eenvolgende jaren in erfpacht aangenomen tegen een erfpachtsrente van 1.50 per jaar. Op voorstel van B. en W. werd besloten om net bestuur van het waterschap Zijpe en Hazepolder te verzoeken, het algemeen wees huis met bijbehoorende bezittingen wederom voor een tijdvak van 25 jaren aan de gemeen te Zijpe jn gebruik af te staan. Een voorstel van B. en W. om over te gaan tot den bouw van een tuinhuisje bij de onderwijzerswoning te St. Maartensbrug werd aangenomen. Een adres van den heer P. de Best e.a., houdende verzoek om vergoeding van kosten van schoolbezoek, als bedoeld in art. 13, le lid, der L.O.-wet 1920, werd met algemeens stemmen verworpen. Adressanten laten hun kinderen de school voor chr. nationaal on derwijs te Schagen bezoeken. Het vervoer dier kinderen naar genoemde school, dat per autobus geschiedt, bedraagt 63.48 per kind per jaar. Totale kosten alzoo 1523.52. B. en W. waren van meening, dat het ver voer wel voor een lager bedrag kan plaats vinden, n.1. voor plm. 1325. Zij stelden dan ook voor, het bedrag der tegemoetkoming (te rekenen vanaf 9 Mei 1932) te bepalen op 1325 per jaar, verminderd de tenlaste der ouders blijvende bedragen. Het adres en het voorstel van B. en W. werden echter beide verworpen. Daarop werd het voorstel tot oninbaar- verklaring van schoolgeld, dienst 1929 en 1930 betreffende C. Pot en J. Enkt, aange nomen. Op een adres van G. Timmerman e.a. te Petten, houdende verzoek om vergunning tot het openhouden van hunne zaken op Zondag vanaf 1 Juli tot 1 Nov., alsmede op Zon dag voor Si Nicolaas, werd gunstig be schikt. Hierna sluiting. De raad kwam Dinsdagavond 8 uur bij een. Afwezig was de heer Kieft. Ingekomen was een schrijven van den minister, dat er geen bezwaar bestond om gedurende de zo mermaanden de kapperszaken op Woensdag avond tot 10 uur open te stellen. Van B. en W. van Alkmaar, dat voor de gestorven en afgekeurde dieren (dus nood- slachtingen) over 1932 en 1933 geen bedrag in rekening wordt gebracht. De voorzitter zeide, dat dit geldt voor de ze gemeente omdat we bij Alkmaar zijn aan gesloten. De minister van binnenlandsche zaken be richtte, dat hij niet accoord kon gaan met het raadsbesluit inzake steunuitkeering en werk norm voor werkloozen. Alleen als men zicH regelde naar de eischen die daarvoor waren vastgesteld, kon men op steun van de regee ring rekenen. De voorzitter zeide, dat B. en W. zich bij de wenschen hebben neergelegd, zoodat we uit de werkloozenuitkeering ontvangen. Door genoemden minister is de Rijksbij drage verleend tot 2 Juli a.s. Mocht er dus meer werkloosheid zijn; dan kan men zich melden bij de Arbeidsbeurs. Daarna kwam aan de orde de huur van de ambtswoning van den burgemeester. De voorzitter zeide, dat Ged. Staten het raadsbesluit, waarin de huur werd bepaald op 650 vernietigden en de huur bepaalden op 600. De heer Dekker, die blijkbaar meent dat men zich van den lastigen bemoei-al Ged. Staten, niets moet aantrekken, zeide: „Wij bepalen dat toch en de raad heeft 650 heel billijk gevonden". De voorzitter zeide, dat er geen beroep op dit besluit is. De heer Kuijs zeide, dat de ambtswoning aan hooge eischen voldoet en Ged. Staten zullen bereiken, dat we het onderhoud in overeenstemming brengen met de huur. Ook de beide wethouders waren allesbehalve ge sticht over de beslissing, terwijl de heer Kuijs opmerkte, dat de burgemeester een jaarwedde geniet waarvan hij zonder be zwaar de huur kan betalen. Er is, helaas, niets aan te doen, doch spr. zou onder pro test zich de beslissing laten welgevallen. De voorzitter zeide, dat de huur berekend wordt over 15 pCt. der jaarwedde. Daarna werd uitgeloot no. 2 van de obli- gatieleening 1910, betaalbaar 1 Juli a.s. Bij de benoeming lid Burg. Armbestuur wijdde de voorzitter woorden van waardeering en dank aan het overleden lid den heer Albrink. B. en W. bieden voor de vacature de volgende voordracht: 1. J. Al; 2. N. Mooij Jbz. De heer Al werd met algemeene stemmen be noemd. Ook de heeren W. Kooij en J. Nuijens Mzn. werden met algemeene stem men herkozen. Een schrijven van de gemeente Enkhuizen, die de jaarwedde van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers wil herzien en bepa len naar de draagkracht der gemeente, werd voor kennisgeving aangenomen, omdat het onuitvoerbaar is. Een voorstel om de begrooting 1931 te wij zigen, werd conform vastgesteld. Daarna stelden B. en W. voor om ten laste van de dienstjaren 1931 en 1932 een geldleening te sluiten groot 3000, benoodigd voor behar- ding der wegen en van deze 605 te reser veeren voor gedane betalingen in de werk verschaffing over 1931. Conform besloten. Van den Pensioenraad was een missive uit het Engelsch door A Treub. «ij vcigcicii «au, sir rerer uv deze bezig was zijn kleeren en ixuncio te onderzoeken. Sj>encer had hem een poosje onopgemerkt gadegeslagen en zei hem toen kalm, dat de obligaties niet in de kamer wa ren, en dat verder zoeken vruchteloos was. Spencer had hem toen rustig onderhouden over het recht van eigendommen, en had hem naar de provisiekamer gestuurd met een onaangenaam gevoel van schaamte. Het zoe ken was een verloren hoop geweest, op niets rf" vaag vermoeden gegrond, en sir Pe- /fnJ*- een groot deel van den avond onlwilT °nd€^houd met Lee Wang - een w J Chinees overtuigde dat he H vf°n{? yeJftand van het Westen de wiis- ter a/fnrheu °°Ste" naderde. want sir Pe- butler .""l" at Spencer evenmin een cutter was als hij zelf. Tnen^H6' jande'c,e als een gentleman! Peter inn^»r<fgen j°rter werden, scheen sir tioen mnra wordep en toen op een prach- Zna,rfi.reS ln dtn herfst, Spencer bestelde en sir Peter zeide een mand voor een picnic te pakken, droeg de baronet bijzondere zorg, dat de mand alles bevatte, wat vereischt en noodig was voor den heer lijken picnic aan de zeekust bij Howick, die daarna volgde. Bij deze gedenkwaardige ge legenheid liep sir Peter met bloote voeten in het ondiepe water achter zijn dochter en droeg een ouden suikerzak, waarin zij de schelpen liet vallen, die zij van tijd tot tijd uit het zand opdolf, en hoewel het gesprek beperkt bleef tot een correct: Ja, miss Enid, neen, miss Enid, en dergelijke omvangrijke en eerbiedige opmerkingen, deed zijn her nieuwd gevoel voor humor hem toch genie ten van den heerlijksten dag, dien hij in „ja ren" gekend had. Den volgenden avond had hij voor het eerst de voordeur geopend, toen er gebeld was tot de onverholen verbazing van Spencer, die dien pijnlijken plicht niet aan sir Peter opgelegd had en had den bezoe ker beleefd gezegd, dat mijnheer Spencer thuis was en of hij binnen wilde komen tot dat hij gevraagd had of mijnheer Spencer hem ontvangen kon. Mijnheer Spencer kon hem ontvangen en den bezoeker onbewust van de eer, die hem te beurt viel, werd zijn hoed en jas afgeno men door een echten levenden baronet. Spencer had hem geroepen nadat de be zoeker weg was, had hem ernstig bedankt en gezegd, dat hij dien plicht niet weer on- noodig op zich behoefde te nemen en had hem daarna met een kort „goeden nacht weggestuurd Goeden nacht, mijnheer, had de baro net geantwoord. En Spencer had het hoofd gebogen om zijn oogen te verbergen, die opeens dof van aandoening werden; wie zal zeggen of het van dankbaarheid of vernedering was? Alleen tegenover Eric behield sir Peter zijn houding van diepen afkeer. Ofschoon hij altijd stipt was in de vervulling zijner plichten jegens dien ongewenschten dinger naar de hand zijner dochter, vergaf hij het den jongeman nooit, dat hij den veranderden toestand zoo gemakkelijk aanvaardde en dat hij de beleefdheid van zulk een ongewonen butler zoo onverschillig aanvaardde. Maar sir Peter speelde eerlijk het spel en betaalde den prijs zoo getrouw als hij kon en in het bewustzijn, dat hij dit deed, lag een vernieuwing die evenzeer hem verbaasde als anderen, die het opmerkten. Met een rilling van oprecht genoegen hoorde hij den chauffeur hem weer toespreken als sir Peter na vijf maanden van die uitdrukkingsvolle begroeting, die tooneelmenschen „alsof' noemen. Toen Met naderde, begon sir Peter teeke nen van een zeer begrijpelijke zenuwachtig heid te toonen. Heel spoedig moest hij ae obligaties voor den dag brengen. Het feit, dat zij gestolen waren, zou niets beteeken.n voor Aimsbury. Alle politiebewijzen in de wereld zouden nooit Aimsbury's overtuiging doen wankelen, dat sir Peter zelf ze had weggenomen, en ongetwijfeld was Aimsbu- rv's voortdurend stilzwijgen te wijten aan zijn vertrouwen, dat de obligaties gevonden zouden worden op elk oogenblik, dat sir Pe ter verkoos. Zijn oogenblikkelijke uitbarsting was zeer begrijpelijk geweest, gezien de ge ruchtmakende publiciteit, die aan den dief stal gegeven was, maar de ontvangst van zijn geld, zooals beloofd was, moest hem ge rustgesteld hebben. Maar wat kon Aimsbury doen? Indien sir Peter gelijk had met zijn Vermoeden, kon Aimsbuiy niets doen. Hij durfde niets te doen. Hij durfde de titels der obligaties niet bekend te maken! Hij zou moeten wachten. Het was volkomen duidelijk, zei sir Peter tot zichzelf, dat Aimsbury zelf den diefstal op touw gezet had. Daar kon Eric mogelijk bij betrokken zijn. Hij wantrouwde Aimsbury vader en zoon. Indien Aimsbury inderdaad de obligaties had, zou sir Peter alleen de verliezer zijn. Hij zou zijn vijftig duizend verliezen. Moge lijk zou hij al het overige verliezen. Hij zou Spencer moeten terugbetalen en hij begon na te denken, dat het zijn verdiende loon. zou zijn als hij alles verloor! Hij had de obliga ties in het geheel niet moeten aanraken. De kansen waren, dat Ryan hem in ieder ge val zou verslagen hebben! Op den avond van den 19den Mei zond Spencer om den baronet en sprak over" het contract met Aimsbury. Je hebt geen idee waar de obligaties zijn, Brace? Niet het minste idee, mijnheer. Gewoonte had de verwisseling van toe spraak niet langer moeilijk of aarzelend ge maakt. Sir Peter's „mijnheer" zou iederen butler in het Vereenigd Koninkrijk eer heb ben gedaan, terwijl Spencer's aanvaarding er van even natuurlijk was, alsof hij gebo ren was, om zoo iets te verwachten. Je weet wat er gebeuren zal als zij I morgenavond niet beschikbaar zijn Aimsbury zal mij dreigen met de ge volgen volgens de wet, mijnheer. Dat zou beteekenen dat je verwacht wordt te weten waar ze zijn? Juist, mijnheer. Er volgde een korte pauze. Sp>encer lag achterover in zijn stoel en blies een geurige rookwolk uit, terwijl sir Peter eerbiedig juist achter zijn linkerschouder stond. Ik wil graag een brandy en soda heb ben, als het je belieft, Brace. Sir Peter boog even en kreeg de verlangde ingrediënten. Soda, mijnheer? Er was een zeer on gewone flikkering in sir Peter's oog, toen hij den siphon gereed hield. Een beetje, graag. Sir Peter voegde wat soda bij het beetje brandewijn, dat Spencer in een rustige hand hield. Dank je, Brace. Het was de eerste brandy en soda, die Spencer van zijn butler gevraagd had sedert den morgen, toen hij de overeenkomst had aangegaan Spencer stond langzaam op en keerde zich om naar den baronet. fWordt v«rvoi«n

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5