£and: w Onze JCotonim tBituiwland Amerikaansche notities (Van onzen eigen correspondent.) De maanden Juni en Juli zijn over de ge- fceele beschaafde wereld van dezelfde beteé- examentijd. De High School hier is een aangelengde combinatie van onze H B. S. en Gymnasium en waarvan het onderwijs globale kennis aan de leerlingen bij brengt, b.v. op taiengebied eên of twee jaar latijn, geen Grieksch, dito Eransch óf puitsch óf Spaansch, in geen geval meer ^an één klassieke en één moderne taal. Met andere vakken gaat het op dezelfde manier en het gevolg van die langzame leermethode ie velerlei. Ten eerste zijn de twee eerste stu «ientenjaren een voortzetting van diezelfde High Schoolvakken onder dezelfde school- sche tucht een heel verschil met het Euro- peesche studentikoze leven wanneer de Amerikaansche studiosus zich niet direct spe cialiseert, maar een algemeene universiteit uitkiest, zooals de groote Yale, Harvard, Princeton e.d. De student, die echter naar een technische of speciale hoogeschool gaa', heeft afgedaan met zich verder algemeen te ontwikkelen en moet het in zijn verdere leven stellen met de kennis, die hij op de High School opdeed en dat is naar onzen stan daard weinig. Veel staat daar tegenover Niet alleen het eind-examen High School, maar het heele Amerikaansche schoolleven van af de eerste klas L.O. is benijdenswaardig vrij van alle gezucht, geploeter, angst voor onvoldoenden en repetities, bijwerken met extra lessen en dergelijke heerlijkheden, waarmee ons vader- landsche onderwijs gezegend of niet geze- zend is, al naar men het beschouwt. Behalve een veel kleinere hoeveelheid vakken is de heele opzet van het onderwijs een andere en wel een idealistische, die er op berekend is om voor eiken leerling, hoofd voor hoofd, zoo passend mogelijk gemaakt te worden zonder daarom de groote lijn van Algemeene Ont wikkeling uit het oog te verliezen. En de manier, waarop dat gedaan wordt, is, mid dels het punten-systeem en de vrijheid, dat elk jongmensch zijn eigen vakken uitkiest bui ten een paar verplichte, zooals Engelsch, ge schiedenis, algebra of meetkunde. Een High School leerling houdt voorna melijk het oog gericht op het vereischte jaar- lijksche aantal punten, om door 't totaal in staat gesteld te worden zijn eind-examen te mogen afleggen; voldoet hij daaraan niet, dan wordt hem dit automatisch ontzegd en moet hij een jaar bijblokken. Om die reden bestaat er geen „overgaan" of „blijven zit ten" op de middelbare school goed of slecht, geen leerling blijft achter, de eenheid van de klas, die in 1928 aankwam, is in 1932 onverstoord gebleven, ook al zaten er de meest hopelooze krukken in. Hoe die dan meestrompelen? Heel eenvoudig, zij verande ren telkens van het balsturige vak is een jaar Fransch mislukt, dan het volgende eens met Duitsch geprobeerd en „flroken" of zak ken beteekent, dat alléén het v;.];, waarin een onvoldoende gehaald werd, overgedaan moet worden en niet een heel jaar in alle vakken, zooals wij dat kennen. Is het mogelijk, dat juist dit verloren jaar, gepaard aan de schande, en het verdriet tijdgenootjes te ver liezen, d.w.z. het genoegen van met elkaar de geheimenissen van Homerus en het loga rithme te deelen en met elkaar groen te loo pen, deppil van alle verdriet is? Ik zou het zoo denken na de ervaringen met de jongens hier. Bovendien is dat puntensysteem een soort veiligheidsnet onder de examen-acroba tiek. Een jongen of meisje, behept met exa menvrees en niet geheel naar den standaard werk leverend, wordt toch nog zachter be oordeeld, indien het aantal punten ver boven het gemiddelde is. Ten slotte bestaat het laatste jaar voor het grootste deel uit een „review" of herhaling van de vorige jaren en de indruk, dien ik van alles gekregen heb, is, dat alleen een aartsuilskuiken niet in staat zal zijn om er zich doorheen te slaan. Toch moet het voorkomen en de eenige verklaring die ik er voor geven kan, is, dat zulke jonge lui bij ons niet eens in de eerste klas waren gekomen als absoluut ongeschikt. Verder be staat er nog zooiets als een „post graduate session", hetgeen neerkomt op hetgeen aan onze universiteiten pleegt te gebeuren, wan neer de professoren een propaedeutisch can didaat mededeelen over een paar maanden nog eens terug te komen. De High School eindexaminandus kan in zulk een geval den zomer doorstudeeren ik noem het met op zet geen zwoegen of ploeteren en nog bij tijds toegelaten worden vóór de hoogescho len hun deuren openzetten voor de naar ken nis dorstende jeugd. Dit jaar is al een heel bijzondere geschie denis, zoowelvo or hen, die naar de universi teit gaan als voor hen, die er af komen. Een massa jongelui laten het bij hun eindexamen High School en kunnen met dat diploma in hun zak een behoorlijk aantal betrekkingen vinden; van de 23, die in onze woonplaats buiten New-York dezen zomer examen doen, gaan er precies 4 studeeren. Het probleem van ouders en jongelui beiden is altijd: wat is verstandiger, na High School aan het werk ^aan, geld verdienen, trouwen en trach ten er zonder de dure verdere studie te ko men, of nog jaren studeeren voor veel gele en dan pas van voren af aan beginnen? M.a.w. is een universiteitsdiploma het waard ja of neen? De meeningen loopen zeer uit een, maar statistici hebben berekend, dat de universiteitsman voor zijn 30ste jaar dan wel qua positie en verdienste onder den niet- gestudeêrde blijft, maar dat hij in zijn latere ït" l" laatste ver vooruit streeft. Van ki-mi ,ant 111611 dit aar het studie-vraagstük rll 'u w het moeilijkheden op ais oude- I kiT w herinneren vroeger beleefd te hebben. Werk is heel schaarsch, zeifs voor jongens van 18 jaar, die geen hooge loonen vragen, studie is dubbel duur in deze tilden van salarisverlaging voor de vaders en moe ders, of zelfs werkloosheid, en ook is het eigenaardige americanisme veel moeilijker geworden, n.1. dat studenten door bijver diensten in hun vrije uren een deel van hun studie zelf bekostigen. Jaren geleden was het aantal per universiteit, dat zichzelf bedroop *TrJl ba,ai,lt)e? waar nemen op het schoolterrein of in de stad, zeer groot; an deren vulden papa's toelage aan, het klein «te deel was geheel afhankelijk van thuis Hegenwoord ig is daar geen kwestie meer van door gebrek aan werk. Intusschen is het nog niet zoover gekomen^ dat de dekens en tfesidertten der universiteiten het in gemoede afraden om te gaan studeeren, omdat de markt overvol is. En dat zou wel mogelijk zijn. Zij doen juist al hun best om bezoek te trekken. Het antwoord hierop is al heel ge makkelijk: zoo goed als alle hoogescholen in Amerika worden niet van staatswege be kostigd, maar bestaan van fondsen, legaten én het aantal bezoekers. Laat ik er duidelijkheidshalve nog even op wijzen, dat een Yale of een Cathbridge of een tertsselaer kleine dorpen op zichzelf zijn met hun reeksen gebouwen, kerk, sportterreinen e d., waar de studenten in ieder geval het eerste jaar intern wohert en dikwijls de vol genden met klassen, toezicht en allerlei bij ons onbekende gebruiken, zooals het „eere systeem", Waarbij de student examenopgaven meeneemt naar zijn eigen studeerkamer en den met zijn geweten mag uitvechten of hij het in zijn boeken zal opzoeken of niet. Kortom, een heel andere dianier van opzet en uitwerking als bij ons. Derhalve is elke universiteit er ook alweer op uit om door grootsche inrichting of superioriteit in aller lei sport of bezoek van eersterangs jongelui reclame te maken. Over het onderwerp dei intra universitaire sport zou een aparte brief te schrijven zijn; enoeg zij, dat in afgeloopen jaren het football veld dikwijls het terrein was, waarop beslist werd of X meer 1ste jaars zou krijgen dan Y. En nog wordt de keus niet gedaan omdat X zooveel goede pro fessors telt of Y een uitmuntend gemiddelde aan geslaagde cartdidaten heeft; wat men in het algemeen denkt en wat de jongens met hun kameraden onder elkaar afspreken, Is heel iets anders: Hoe ver het hier vandaan is, of de eischen gemakkelijk zijn, of er een over wegende nationaliteitsgroep is als Italianen of Joden en zulke wonderlijkheden, maar na tuurlijk komt ook soms hét onderwerp ter sprake of het daar goed is voor hun lieve lingsvak. DE BELGISCH-HOLLANDSCHE TOL-CONVENTIE. Onder bovenstaanden titel wijdde de „Neue Züricher Ztg." een beschouwing aan het jongste douane-verdrag tusschen Neder land, België en Luxemburg. Met bijzondere waardeering wordt daarin opgemerkt, „dat deze staten-groep de eerste is, die de aanbevelingen van het Geneefsche Economische Congres in een daad heeft om gezet". Het Zürichsche hoofdorgaan meent echter bij deze gelegenheid tevens de vraag te mo gen stellen: „Hoe zal van nu af aan de hou ding der conventie-landen zijn tegenover an dere, niet in deze conventie opgenomen lan den, waarmede vroeger z.g. meestbegunsti- gingsverdragen afgesloten werden?" Een Bazelsch blad gaat verder en meent reeds bij voorbaat te moeten waarschuwen tegen de ernstige nadeelen, die Zwitserland van deze nieuwe groepeering te vreezen heeft Het wijst op de belangrijke verladingen van Zwitsersche kaas naar België, en benijdt Ne derland nu reeds deze belangrijke erfenis. Wij willen, zegt het Hbld. hierbij Zwitser land van harte toewenschen, dat het België als afzetgebied van zijn zuivel-product be houdt. Misschien vindt het daarin een geree- de aanleiding de 100-procent-belasting, waar mede het ons Hollandsch product bezwaart, eenigermate in de richting der Nederlandsch Belgische conventie te herzien. AARDBEIEN-EXPORT NAAR ENGELAND. Binnen enkele dagen zal de export van aardbeien uit Kennemerland naar Engeland wederom aanvangen. Reeds is Zaterdag met het Engelsche stoomschip „Spen" een proef zending naar Goole verscheept. Inderdaad komt het wel voor, dat de be trekken politie ook in de overige gedeelten van de gemeente Eindhoven politiediensten uitceftn. Het hoofd van plaatselijke politie kan die diensten vorderen en aan die vorde ring dient te worden voldaan. De leiding be rust dan niet bij een „zoogenaamden inspec teur", doch bij een bezoldigd inspecteur van gemeentepolitie. Van een gebruik van vuur wapenen door de Philipspolitie blijkt nog geen sprake te zijn geweest. Mocht de drin gende noodzakelijkheid daavran blijken, dan is er geen enkele reden, waarom zij zich indien zij zich houdt aan de ter zake gegeven voorschriften van het gebruik van vuurwa penen zouden moeten onthouden. Dat de controle op personen redelijke gren zen zou overschrijden en abnormale vormen zou aanrtemen, is den minister niet kunnen blijken. Tweemaal blijkt op het kantongerecht te Eindhoven door een verdachte aan den kan tonrechter te zijn gezegd, dat hij niet wist, dat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt. In het eerste geval bleek, dat de bewering on juist was, in het tweede geval was aanzeg ging van proces-verbaal niet mogelijk, omdat de verdachte op den loop ging. De verbali sant had dit echter behoorlijk in zijn verhaal gerelateerd. Indien het de bedoeling mocht zijn van den vrager te betoogen, dat de vervolgden ook worden gestraft zonder er iets van te weten, dan is de juistheid van dit betoog al op dien grond uitgesloten, dat in iedere zaak overeen komstig de voorschriften van het Wetboek van Strafvordering de verdachte wordt ge dagvaard en dus kennis krijgt van hetgeen hein wordt ten laste gelegd. ONGELUK 3IJ HET HEIEN Een ar'r'der gewond. Gistermorgen is bij de werkzaamheden voor den bouw van een brug over de Waal aan de Lentsche zijde een ongeval gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Bij het heien wordt gebruik gemaakt van een z e ijzeren muts, die op de heipalen geplaatst word1 Door het breken van een stroomdraad is het heiblok van 5 M. hoogte met groote kracht op een muts gevallen. Deze muts be staat uit een aantal ijzeren platen. Door het geweld van het neerkomende heiblok werden de platen uiteengerukt, waardoor twee arbei ders getroffen werden, n.1. De Rijke, wonen de te Bemmel, en Brusterd, wonende te Nij megen. De eerstgenoemde kwam met den schrik vrij. De tweede werd door de platen in zijn zijde getroffen en zwaar gewona. De ge wonde is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Nijmegen gebracht. Zijn toestand is bevre digend. INTERN. TRAMCONGRES. Diner van de regeering. Aan het Maandagavond door de regeering aan de deelnemers aan het 23e Internationale Tramwegcongres aangeboden diner, namen meer dan 500 gasten deel, o.w. prins Hendrik, terwijl voorts tot de genoodigden be hoorden de commissaris van de koningin in Zuidholland, de burgemeester der residentie, eenige leden van het corps diplomatique en autoriteiten. Als siertafelstuk prijkte een groote locomo tief in suiker. Minister Reymer heette de aanwezige wel kom, bracht de vorderingen in herinnering die op tramweggebied in de laatste halve eeuw werden bereikt en herinnerde er tevens aan, dat de Unie in België werd geboren en wees er op, dat de belangen van België en Nederland in zoo menig opzicht samengaan. De heer De Langker, president van de Union, prees in hartelijke bewoordingen de gastvrijheid van het Nederlandsche volk en de schoonheia van het land. Daarna werden nog verschillende redevoe ringen r '-.ouden. OVERSTROOMING. het Een Aneta-bericht uit Pasoeroean aan Hbl. meldi: De rivier Redjoso is aan het bandjirren ge raakt. Tengevolge daarvan is een groote op pervlakte van bouwgronden, riettuinen en kampongs onder water geloopen. TE VEEL LUITENANTS IN INDIE. Aneta meldt aan het Hbld.: De legercommandant te Bandoeng heeft een rondschrijven doen uitgaan aan de divisie commandanten en gewestelijk militaire com mandanten in verband met een verwacht over compleet bij het wapen der infanterie aan luitenants. De legercommandant verzoekt den hier ge- detacheerden Nederlandsche officieren te wil len afvragen wie er genegen is binnen den vastgestelden termijn van vijf iaren tot ont heffing uit de detacheering over te gaan zonder terugstorting van een evenredig deel van de üitrustingakosten. doch met behoud van het recht op overtocht naar Nederland voor rekening van den lande. Hier is geen sprake van defrayeering ter zake van eventueele vrijwilligen vervroegden terugkeer PHILIPS BEDRIJFSPOLITIE. De minister van justitie heeft een onder zoek ingesteld naar de positie van Philips' bedrijfspolitie te Eindhoven. Als vrvolg-antwoord op indertijd door het lid der Tweede Kamer den heer De Visser gestelde schriftelijke vragen deelt de mi nister mede: Van ontstemming is bij de oo orde en rus, prijs stellende bevolking van Eindhoven niet kunnen blijken. De zg. Philipspolitie, bestaande uit buiten gewone gemeenteveldwachters en onbezoldig de rijksveldwachters, is in beginsel bevoegd om ook buiten de terreinen der Philips fabrieken surveillance uit te oefenen en zoo noodig op te treden. Terreur van die zijde is reeds door het ambteliik toezicht uiteraard uitgesloten. VLIEGENPLAAG. De bewoners in de omgeving van het nieu we Haagsche laadstation voor den vuilafvoer naar Drente, ondervinden de laatste dagen ernstigen hinder van groote zwermen vliegen Deze komen uit de wagons, die het vuil naar Drente hebben gebracht. Op de stortplaatsen in Drente zi'i n.1. enorme zwermen vliegen aanwezig. Tegen den avonr' zoeken ze een schuilplaats in de wagons, die 's nachts naar Den Haag teruggaan. Bij het openen zwer men de vliegen nafcr buiten, gn bezorgen den bewoners van de Newtonstraat en omgeving veel overlast. Ook de winkeliers ter plaatse als slagers en kruideniers ontvinden zeer veel hinder van de vliegen. De directie van de reiniging heeft maat regelen toegezegd. ONGEWENSCHT BEZOEK. Bewoners van een eerste étage in de Greve- lingenstraat te Amsterdam, die Maandag middag uit waren geweest, vonden bij thuis komst de straatdeur open staan. Het slot van de eerste verdieping bleek voorts te zijn gefor ceerd. Ongewenscht bezoek was in de wo ning geweest. Vermist werd een ijzeren geld kistje, waarin bijna 00 aan contanten, als mede familiepapieren zaten. DE UNIVERSITEITSFEESTEN TE AMSTERDAM De plechtige zifting. In optocht gingen hedenmiddag de feest vierende professoren met hun talrijke gasten van het Stedelijk Museum naar met Concert gebouw. Het was een stoet, zooals Amster dam nog nooit heeft gezien en vermoedelijk in geen jaren weer zal zien. Het was indruk wekkend en sprookjesachtig, al deze geleerde heeren in hun verschillende kleedij rustig voortschrijdend. Voorop de pedellen met hun staven cn daarachter curatoren van de Amsterdamsclie Hoogeschool Dan volgen de buitenlanders, hier samengekomen van den ganschen aard bol, want er zijn Japanners zoowel als En- gelschen, Spanjaarden, Zweden, Noren en Zuid-Afrikanen zoowel Britsch-Indië en ieder draagt zijn voor onze oogen eigenaar dig costuum Het zijn niet alleen de toga en mantels en rokken met hun rood in vele nuances, hun geel en hun groen, maar het zijn ook de eigenaardig gevormde hoofddek sels, die de aandacht trekken van de velen, die zich langs de trottoirs hebben ge schaard. In het Concertgebouw namen de Amster- damsche hoogleeraren op het podium plaats en de buitenlandsche gasten recht van het podium in de zaal. Daar waren vóór den kleurigen stoet van hooggeleerde heëren bin nenkwam de talrijke genoodigden aanwezig. Onder dezen was prins Hendrik met de mi nisters van onderwijs, kunsten en wetenschap pen en van waterstaat. De geheele plechtige zitting had het gewone verloop. Aan het ein de spraken drie buitenlandsche gasten. Aller eerst prof. Fer. Brunot uit Parijs, die de ge- lukwenschen overbracht van de Academie Francaise en van de verschillende Fransche universiteiten. Mededeeling werd door prof. Brunot nog gedaan, dat het in het voornemen ligt te Parijs een leerstoel in te richten voor Neder landsche cultuur. Prof. Paul Pfeiffer van de hoogeschool te Bonn sprak uit naam van alle Duitscbe hoogescholen. Hij wees op de stamverwant schap van Nederland en Duitschland. Daar bij herinnerde hij er aan aan de hoogeschool te Keulen Hollandsche cultuur aan de Duit- schers wordt gebracht. Tenslotte deelde spr. mede, dat dr. de Vlugt (president-curator) tot eerelid was be noemd van de Hoogechool te Hamburg. De derde buitenlandsche spreker was prof. Altamira, lid van het hooggerechtshof m Spanje. Na de gelukwenschen van de Spaan- sche hoogescholen té hebben overgebracht, wees hij in zijn toespraak op de vrijheid en onafhankelijkheid van ens land niet alleen, maar ook aan onze hoogescholen. Met een Io Vivat eindigde de zitting. Zoo als de hooggeleerden waren binnengekomen, verlieten ze ook weer de warme concertzaal om naar het Stedelijk Museum te wandelen, om hun feestkleedij af te leggen. Honderden sloegen nogmaals den kleurrijken stoet gade. Feestmaaltijd in „Artis" Prins Hendrik onder de deelnemers. Een imposanten aanblik bood gisteravond de groote concertzaal van „Artis", welke door kunstenaarshanden in een feestgewaad was gestoken. Het was in deze ruimte, dat de senaat van de drie eeuwen oude gemeente lijke universiteit der hoofdstad aan zijn zeer talrijke gasten een feestmaaltijd heeft aange boden, waaraan allen, die er aan deelnamen, nog lang een blijde en mooie herinnerjng zullen bewaren. Met den tafelpraeses, prof. dr. H. Burger, hadden aan de hoofdtafel o.m. plaatsgeno men prins Hendrik, de voorzitter van den mi nisterraad, jhr. mr. dr. Ch J. M. Ruys de Beerenbrouck, de minister van water, mr. P. J Reymer, de rector-magnificus der jubilee- rende universiteit, prof. mr. Paul Scholten, de president-curator, burgemeester dr. W. de Vlugt, de secretaris van den academischén senaat, prof. dr. J. H. Scholte. Onder de gas ten, die vrijwel allen in rok gestoken waren en van wie verscheidenen ordeteekenen droe gen, bevond zich uiteraard een groot aantal buitenlanders uit wetenschappelijke centra in alle deelen der wereld; verschillenden onder hen waren drager van beroemde namen. Lange rij van sprekers De lange rij van redevoeringen, die aan dezen maaltijd werd gehoudene, is geopend met een rede van den rector-magnificus, die in de aanwezigheid van de gasten van den senaat een uiting van sympathie voor ons land en ook de overtuiging, dat, als één in stelling van wetenschap feest viert, de ande ren daar niet mogen ontbreken, omdat de wetenschap één is. De minister van staat en minister van bin nenlandsche zaken, mr. Ruys de Beeren brouck, die vervolgens sprak, zeide dat in dit gezelschap, dat door zoovele nauwe banden met het leven der Amsterdamsche universiteit verbonden is en dat aan haar roemrijke ge schiedenis heeft medegearbeid tot den dag van heden, de regeering het als een behoefte gevoelt, uiting te geven aan haar gevoelens van piëteit jegens de geschiedenis dezer stad, innig verbonden aan de geschiedenis harer universiteit. Spr. ging de ontwikkelingsgeschiedenis der universiteit in den breede na en zeide ten slotte: Voortvarender dan ooit dringt de jeugd van heden zich op het gebied vaff het werkelijk leven en grijpt naar de vraagstuk ken met een ongeduldige hervormingsdrift Vertrouwen, groot vertrouwen in het meer evenwichtige idealisme van een sterke, over tuigde leiding is hier noodig, om dit ver schijnsel op te vangen, juist en vooral in de centra onzer academische jeugd. Dat de il- dustere universiteit van Amsterdam juist in dit opzicht tot in lengte van dagen moge be antwoorden aan de verwachtingen, welke haar thans herdachte geschiedenis heeft ge wekt, is zoo besloot spr. onze oprechte wensch, ingegeven door de zorg voor het toe komstig welzijn van ons volk. Hierna spraken nog wethouder E. Boek man, de voorzitter van het curatorium der Leidsehe Universiteit ,mr. A. van de Sande Bakhuysen, burgemeester van genoemde stad, de rector-magnificus der Utrechtsche univer siteit, prof. dr. L. S. Ornstein. Van de buitenlandsche gasten spraken ver volgens prof. W. Spens, uit Cambridge, prof. dr. Prosper Poullet uit Leuven en prof. Shonen Matsumura uit Sapporo in Japan De secretaris van den senaat der universi teit, prof. dr. J. H. Scholte, sprak een gees tige tafelrede uit op de nieuwe aanzittende eere-doctoren, uit hét midden van welke laat steun prof. dr. Julius Petersen uit Berlijn her woord voerde. Prof. dr. H. Burger bracht een toast uit op de studenten, waarna tenslotte nog sprak de heer M. W. Jolles, rector van het Amster damsche Studentencorps. Het was reeds heel laat toen prof. Scholten met een slotwoord het officieele gedeelte van dezen maaltijd sloot. Een fakkeloptocht van een groot aantal studenten naar „Artis", vergezeld gaande van een serenade aan de daar verzamelde hoogleeraren, bracht nog, behalve een feeëriek schouwspel, de noodige vroolijke momenten op dezen avond. Een professoren-kroegjool op N.I.A., dat hierna volgde, was de oorzaak dat velen der deelnemers eerst hun bed opzochten, toen de nieuwe dag al reeds weer eenige uren oud was Telegram van de koningin-moeder De burgemeester van Amsterdam heeft gis ter van de koningin-moeder een telegram ont vangen van den volgenden inhoud: Op deze feestelijken gedenkdag, stel ik er jrijs op, aan het college van curatoren, aan den senaat der universiteit en aan allen die aan de universiteit verbonden zijn, mijn meest-oprechfen gelukwensch met het 300- jarig bestaan aan te bieden. Moge de Amster damsche universiteit een gelukkige toekomst tegemoet gaan en steeds in bloei toenemen. DE- NOOD IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. De export-industrie vraagt con- tingenteering van den invoer van manufacturen in Indil. Men meldt uit Enschede aan de N R. Ct.: De groote textielondernemingen in Twen- i, weiker afzet grootendeels gebaseerd is ge- ..eest op den uitvoer van goederen naar Ned.-Indië, hebben reeds langen tijd geleden en bij herhaling de Nederlandsche regeering en die van Ned.-Indië gewezen op den nood toestand van deze industrie. Op 21 Decem ber hadden de vertegenwoordigers van die ondernemingen een onderhoud aan het mi nisterie van binnenlandsche zaken met den tijdelijken voorzitter vah den ministerraad en den minister van koloniën Daarin werd een uniteenzetting gegeven van den angst- wekkenden achteruitgang van de textiel-ex- portindstrie als een gevo'g van de afsluiting van den invoer in andere landen, den valu- taval van het pond en de dcodende concur rentie vfln Japan, üewezen werd op de nood lottige vooruitzichten van een stilleggen van de bedrijven met als gevolg het blijvend bui ten werk geraken van vele duizenden per sonen. Op 5 Januari j.1 is, op advies van den minister van koloniën, e enadres gezonden aan den gouverneur-generaal van Ned.-In dië, met verzoek om bij wijze van noodmaat regel over te gaan tot tijdelijke contingentee- ring van den invoer van katoenen manufactu ren in Ned.-Indië. Daardoor zoude het aan de Nederlandsche industrie mogelijk zijn, den Volkomen ortgeiijken strijd door te zet ten tot er kentering in den toestand Zou zijn gekomen of, naar adressanten hoopten, maat regelen zouden zijn uitgewerkt tot een nau wer samengaan tusschen Nederland en zijne koloniën op economisch gebied Daar tot heden van den gouverneur-gene raal geen atltwoord is ingekomen op dit adres en de toestand sedert den aanvang van dit jaar oneindig veel slechter i9 geworden, hebben de cnderteckenaren zjch op 13 Juni opnieuw met een brief tot oen minister van koloniën gewend. De vooruitzichten ziin troosteloos, heet het daarin aan liet slot. \X ij zien ons daarom ge dwongen en meenen de vrijheid te mogen ne men te verzoeken niet alleen iets te doen ter verlichting van den toestand, maar vooral dit spoedig te doen. Wij vinden het geheele beginsel van contingenteering verwerpelijk, doch staande voor de keuze tusschen onder gang van tal van bedrijven en het grijpen naar dit tijdelijke hulpmiddel moeten wij het laatste aanvaarden. Onderteekenaren zijn de textielondernemin gen: H. ten Cate Hzn. Co. en de Kon. Stoomweverij Nijverdal, te Almelo, Van Heek Co. en G J. van Heek Zonen, Enschede, H P. Gelderman Zonen, Ol- denzaal en de Kon. Weefgoederenfabriek te Hengelo. EEN 102-JARIGE. Gisteren heeft onder veel belangstelling de oudste inwoonster van de residentie c!e wed. Weers-Eskens te haren huize aan de Koninginnestraat aldaar haar 102en ver jaardag gevierd. NEDERLANDSCHE BANKET BAK KERS VEREENIGING. Jaarlijksche vergadering te Hil versum. De Nederlandsche Banketbakkersvereeni- ging heeft gisteren haar algemeene vergade ring gehouden te Hilversum. Des morgens heeft de voorzitter, de heer W. Berkhoff, namens de vereeniging een krans gelegd op het graf van den heer J. Boerhout, in leven redacteur van het or gaan. De openingsrede getuigde van veel strijd in het afgeloopen jaar, vooral tegen de win kelsluitingswet. Het jaarverslag vermeldt een toeneming van het aantal leden, dat 31 December j.1. 905 bedrceg. Verschillende verslagen werden uitgebracht en goedgekeurd. Tot hoofdbestuursleden ziin herkozen de heeren J. W Hilbron Jr.. I M. Polak en M. M. Weyl. De heeren K. H Jager en W. Eernstman werden herkozen tot leden in het bestuur van het vereeniging0- een plaatsings- hnreau; de heeren H t. Wevers en Jac. Meerman tot leden in het bestuur der vak school en gekozen de heer K H. Jager, de heer W. Berkhoff tot lid der historische com missie en gekozen werd tot lid van de com missie voor het officieele orgaan de heer J. M Lentink te Brummen. Inzake een al of niet aansluiting bij het Eerste Nederlandsch Middenstandszieken fonds kwam men nog niet tot een definitief besluit. Behandeld werd een voorstel Haarlem om wederom een uniform getuigschrift ter be schikking van de leden te stellen. Aan het H. B werd in deze opgedragen een onder zoek in te stellen op welke wiize het best aan het verlangen van Haarlem kan worden te gemoet gekomen. Inzake het vieren van den Moederdag op een vasten datum werd noer geen definitief besluit genomen. Wel verklaarde de groote meerderheid zich voor een vasten datum. De algemeene vergadering keurde goed, dat de Nederlandsche Banketbakkersvereeni- ging voof de vereeniging het Kamphuis aan vaardt 2 H.A. grond voor het te stichten kamoeerhnis in de gemeente Lunteren. De be grooting. in ontvangsten en uitgaven een be drag van 8050 aanwijzende, werd goedge keurd. Het volgende jaar zal men te Arnhem ver gaderen. Bij de rondvraag is zeer langdurig ge sproken over de gevolgen van de winkelslui tingswet

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7