*w- PUROL 'fxxwnciaal 'flieuws jMqziond&A Siukkm Stad m Omgeving. Voor kleine tuinen. WAT DE DIEREN DEDEN Vreest geen Examen Raadselhoekie n. SCHAGEN. De opbrengst van de alhier gehouden soeldjesdag voor het Mgr. Mutsaertsoord (bestrijding der TBC) heeft opgebracht 90.72. Aan den heer M. C. Tuinman, timmerfa- brikant alhier is opgedragen de timmerwerk- zaamheden benoodigd voor den bouw van 3o woonhuizen te Den Helder. Arbeidsbemidd eli ng Bij den Correspondent van de Gemeente lijke Arbeidsbemiddeling staan thans inge schreven 52 werkloozen, waarvan 35 gehuw den en kostwinners arbeiden in werkverschaf fing bij en voor rekening der Gemeente Schagen. Deze werkverschaffing zal met ingang van 4 Juli a.s. worden stopgezet. Nooit te voren is het aantal werkloozen in deze gemeente om dezen tijd '/oo buitenge woon groot geweest. SCHOORL. De heer P. J. Korver alhier is te Den Haag geslaagd voor het examen diploma gemeen te-administratie. Donderdagmiddag heeft de opening plaats gehad van het nieuwe badpaviljoen „Camperduin", gebouwd op het strand te Camperduin. Zooals reeds onlangs werd vermeld, zal, direct na het badseizoen door den heer IJ. Minkema boven op den dijk een nieuw cafe- restaurant met groot terras worden gebouwd en zal het oude cafétje nog dit seizoen dienst doen en daarna worden afgebroken. Aan deze inrichting is door het gemeentebestuur een gedeelte strand, onmiddellijk nabij de trap toegevoegd, en op dit strandgedeelte nu, is het nieuwe paviljoen verrezen, een inrichting die er zijn mag. De Schoorlsche architect, de heer H. Selhorst, maakte het ontwerp en ,de aannemers Wildeboer en Damiaans zorg den voor de betimmering, de schilders :Koeten en Oud maakten keurig schildeiwerk, terwijl de loodgieter Meijer voor sanitair en waterleiding heeft zorggedragen Terecht, zooals de heer Minkema opmerkte, Schoon s fabrikaat. Hoog rijst het helderwitte paviljoen op. rustend op stevigen onderbouw, ruim en frisch gebouwd, en door veel glas vriendelijk licht. Eai ruim buffet en daarachter een flinke keu ken zullen het personeel in staat stellen om alle orders vlug uit te voeren. Aan beide zijden van dit paviljoen bevin den zich eenige kleedkamers ter. dienste van de badgasten, 2C' in totaal. Daarvoor langs een galerij met balustrade. Vooral deze kleed kamers voorzien in een behoefte, daar ze ruim zijn en confortabel ingericht. Denk eens aan, in elke kamer een douche met afvoer. Waar vindt men dit meer? Een keurig ge- kleede bediende zorgt voor de bediening en afstuiting, alsmede voor controle op de nieuwe strandstoelen en tenten. De meubi leering in en voor het paviljoen, alles helder wit en van goede hoedanigheid, zorgt voor de volledigheid. Dezen dag fleurde een 24-tal bloemstukken het interieur nog op. En goed zakenman als de heer Minkema is, had hij tal van menschen uitgenoodigd om de feeste lijke openstelling van dit alles bij te wonen. Natuurlijk bleef niemand na deze vriendelijke attentie thuis en was weldra het paviljoen gevuld met vele gasten De heer Minkema heette in goedgekozen woorden, ailen welkom, en verzocht burge meester Van Fridagh de eerste rede te houden. Deze dit gaarne doende, feliciteerde het echtpaar Minkema met zijn onder neming en sprak den wensch uit dat het nieuwe gebouw op den dijk. spoedig een zelfde goede beeld zou geven als dit pavil joen. Als stoere Fries, stelde hij alle ver trouwen in de durf en energie van den heer Minkema. Hierna spraken de heeren P. Kos namens V. V. V. Groet Camperduin, Fl. Schermer namens V. V. V. Noord-Kennemerland te Schoorl, A. Jongerling namens de Schoorl sche Pensionhoudersvereeniging en K. P. Zuurbier namens het Schoorlsche fanfare corps. Ieder op eigen manier spraken deze heeren de beste wenschen uit voor het wel slagen van des heeren Minkema's onder neming. Namens het personeel werd de familie Minkema toegesproken door den heer Sjoerd Minkema. Op aardige wijze dankte hierna de heer Minkema allen die hadden medegeholpen aan die dezen dag voor hem zoo goed hadden gemaakt. Leuk vooral was zijn vaderlijke toespraak tot het personeel. nierna stelde mevrouw HeringaSchuiling voor het eerst een douche in werking en dit was net moment van de openstelling van het i v€r*eg«iwoordiger van het Neder landsen persfotobureau nam diverse op namen. o.a. van de geheele familie Minkema, temidden van de talrijke bloemstukken. Vervolgens begaf zich het gezelschap naar „boven waar eenige leden van het Schoorl sche fanfare-korps de aardige attentie had den, om eenige vroolnke nummers ten beste te geven. Inmiddels konden we opmerken, dat van het nieuwe paviljoen en van de kleedkamers een druk gebruik werd gemaakt. Stellio- iS Camperduin door deze inrichting een "stap vooruit gegaan. Voor het algemeen belang doch inzonderheid voor de gasten en nu reeds talrijke schoolfeesten, zal het nieuwe pavil joen een inrichting blijken te zijn, voldoende aan hooge eischen. ^cnneibrand! X)o orzitton lil 1Z)ielriid«n maakten de reis mede. Eerst werd naar Wie- ringen gekoerst, waar het gezelschap aan wal ging om de Zuiderzeewerken te bezich tigen, vervolgens werd naar Medemblik door gevaren, waar een paar uur werd vertoefd om de stad en de Wleringermeerpolder te bezichtigen. Een clubie personen maakten de terugtocht naar Wieringen per autobus door den Wieringermeerpolder, terwijl de overige leden van het gezelschap dezen tocht met de boot meemaakten. T.E.S.O. bezorgde den onderwijzers een prachtigen dag. Niet alleen gaf zijn een schitterende boottocht, d h ook aan boord was ze de gastvrouw der aanwezigen. Koffie, thee en brood werden aan boord geserveerd, terwijl zelfs gebakjes niet ontbraken. Een lee- lijk incident verstoorde wel eenigszins de vreugde. Te Medemblik viel bij het nemen van een foto van de boot een der deelneem sters van de ongeveer 1 M. hooge steenen muur op de haven. Zij werd een winkel bin nengedragen, waar direct een geneesheer ontboden werd. Hoewel de patiënte aan boord kon blijven heeft men toch te Wieringen nog maals een dokter ontboden, daar men be vreesd was, dat de toestand minder goed was. Ook deze geneesheer gaf de verzekering, dat de patiënte aan boord kon blijven, hoewel ze bij den val een lichte hersenschudding had bekomen. De stemming eerst zoo buitenge woon goed, als van personen uit alle richtin gen maar denkbaar is, was door dit ongeval natuurlijk veel minder opgewekt, doch toen nabij de Texelsche ha"en beterschap te be speuren viel, kwam de vrooliike stemming weer terug. Alles bijeen genomen is het toe een heel mooie tocht geweest. TEXEL. Donderdag heeft het onderwijspersoneel fan alle Texelsche scholen met hun invité's een mooie boottocht gemaakt langs de Zui derzeewerken. Dit tochtje was door het be stuur aangeboden als dank voor de spontane medewerking van alle Texelsche onderwijze ressen en onderwijzers bij het op 18 Juni gehouden kinderfeest ter gelegenheid van het zilveren jubileum der N.V. 's Morgens om Ta' "cgen voer „de Dageraad" uit de u ven' nadat de genoodigden allen Per autobus waren afgehaald. 86 personen Buiten verantwoordelijkheid van Ue RedacVe. De opname in ae rubriek, b'wijsl geenszins dat de tedaeiu er mede instemi). Schoorl, 30 Juni 1932. Geachte Redactie Gaarne verzoek ik u een plaatsje voor onderstaande in uw veel gelezen blad. Met genoegen las ik een verslag over de tentoonstelling Ned. Fabrikaat te Bergen aan Zee. Of dit echter helpen zal ik betwijfel het en wel om de volgende reden. Eennge weken geleden plaatste het be stuur van den Ned. Pensionhoudersbond in ruim 2000 bladen 'n oproep aan de Ne derlanders dit jaar vooral de vacantie in eigen land door te brengen. Ook u was zoo welwillend dit op te nemen. Maar als men dan leest dat niemand minder dan onze Koningin haar vacan tie in het buitenland door brengt en herhaaldelijk blijkt dat ook burgemees ters, dokters, enz. afwezig zijn naar het buitenland, dan zeg ik: 't heeft toch niet veel geholpen. Oud-minister Kan zei laatst: het is een daad van vaderlandsliefde de monroe- leer toe te passen en Holland voor de „Hollanders" en het buitenland voor zijn eigen landgenooten te reserveeren. Het hoofdbestuur van den Ned. Pens.- bond vroeg ook aan het bestuur van de A. V. R. O de vacantielezingen over het buitenland te staken en daaivoor lezin gen over ons land te houden. Het be stuur kreeg echter een afwijzend ant woord en de A. V. R O. gaat door om met het geld van Nederlanders diezelfde Nederlanders in hun bestaan aan te val len. Misschien dat dit stukje er toe bij draagt dat twijfelaars alsnog besluiten, dit jaar in eigen land door te brengen want zeker is het, dat nog velen niet we ten hoe mooi hun eigen land Met beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, M. W. VAN DE GARDE. Zomersnoei in den fruittuin. Nu de langste dag weer achter ons ligt zijn er weer tal van werkzaamheden in den tuin die onze aandacht vragen. In de fruittuin passen %ve nu de zomer snoei nog toe op onze leiboomen. Deze bewerking is nogal ingewikkeld en we zullen ons hier bepalen tot het geven van enkele aanwijzingen zij den snoei. Op de gesteltakken van onze leiperen bevinden zich de zijtakjes welke als het goed is voornamelijk moeten bestaan uit kort vruchthout. Toch zullen we hierop nu ook tal van langere scheuten aantreffen. Deze beantwoorden niet aan de eischen welke we aan een leiboom stellen en moeten dus worden terugge snoeid. Wachten we daarmee tot den winter dan zijn deze scheuten krachtige twijgen geworden welke na het insnoeien zeker weer dergelijke forsch groeiende houtscheuten zullen voortbrengen. Door nu te snoeien worden ze in hun groei ge stuit en gewoonlijk heeft dit tot gevolg dat de onderste oogen veranderen in vruchthout. Er ontstaat dan een kortlot waarvan de eindknop gewoonlijk bloem knop wordt. We snoeien daarom deze krachtige schepten nu In op 3 of 4 vol groeide bladeren. Gewoonlijk groeit het bovenste oog nog weer uit en vormt ook weer een scheutie, en bij de wintersnoei knippen we daarom het bovengedeelte van de ingesnoeide scheut in tot op 2 scheuten of wel tot boven de hoogst ge vormde bloemknop. Eigenlijk breken we de scheuten nu ever een scherp mes af, opdat een wond ontstaat welke niet zoo spoedig heelt waardoor het doorgroeien van de zijoogen wordt belemmerd. Waar meerdere van deze scheuten bijeen groeien behouden we er maar een en breken we de rest weg. De aan het uit einde van de gesteltak geplaatsce krach tige scheut laten we gewoonlijk door groeien om deze pas in den winter naar behoefte terug te snoeien. Appels behan delen we op gelijke wijze maar daar appels minder geschikt zijn om als lei boom aan te planten zullen we deze min der ris zoodanig aantreffen. De perzik vraagt een bijzondere behandeling. Ge woonlijk zijn hier ve,l doorgroeiende scheuten, daar de perzik ook op langere twijgen draagt. Wel treffen we hier, ge woonlijk in het hart van de boom, zeer krachtig groeiende scheuten aan, en deze moeten direct geheel worden west- genomen daar anders de vorm van de boom spoedig verloren gaat. Overigens worden de scheuten flink gedund en plat aangebonden. EEN OPENLUCHT UITVOERING OP TER COULSTER VAN DE VRIJZ. CHRIST. JEUGD GEMEENSCHAP. Wat is leekenspel? Men schrijft ons: De behoefte aan spel, aan uitbeelding, is een door onze cultuur verdrongen, maar aan geboren behoefte van den mensch. Voor het jonge kind zijn werk en spel één. Het oefent zich in gebaren, beweging, vormgeven. Het leeft zich in honderd rollen in, het is geheel de persoon die het voorstelt. Door zich scheppend te uiten, kan het spel ook den jongen mensch helpen zijn persoonlijkheid te vormen, zichzelf te vinden: in onzen tijd het hoogst noodige. Spel: oefening in gebonden heid, in vorm, dus in zelfbeheersching. Niet het nadoen van een ander, maar zelf zijn ro! opbouwen. Spel: het groeien tot persoonlijkheid en de tucht van de samenwerking. Maar dan ook de vreugde daarvan. Samen iets bou wen! In soberheid: eerste eisch van leeke spel. Zoo ervaren de spelleiders dat de groep tot eenheid, tot gemeenschap groeit. De die pere beteekenis van dit jeugdwerk; met het weten van de christelijke levensbeginselen daarachter. Want in deze jeugdgemeenschap bekleedt de Jeugdkerk de eerste plaats. Men vatte dus ook deze openluchtuitvoe- ring op als allereerst van beteekenis voor de jeugd zeker, die haar geeft. Het is een stuk jeugdwerk, een stuk jeugdv o r m i n g, dat in breeden kring aandacht verdient. Een eer ste poging hier in Alkmaar. II. De klucht Van den Vos Reinaerde. Een gecostumeerde uitbeelding van het middeleeuwsch gegeven! Een Jeugdgroep in Leiden vervaardigde zelf deze costuums. Het spel is voor de Jeugd bewerkt en dus ook in onze huidige spreektaal overgebracht De hoofdpersoon, Reinaert, is een schurk, is een schurk, een doortrapte, gemeene schurk, en hij wordt voor zijn zwarte zonden niet eens gestraft. Hij weet er zich Mh'id „uit te draaien". X-'L YQOB DB IECXjSTHST T J"DESg. door C. E. DE LILLE HQGERWAARD. Toch een onderwerp voor onze jongeren! Omdat het verhaal zoo waar is. Geen stich telijk verhaal, geen moraal, en toch.... het rukt eiken mantel van schijn en opschik at en ontdekt alle voosheid en domheid. Vrees niet, het is... maar een dierenverhaal. Het is maar een beer, die dóèr eigen vraatzucht en hebzucht ten val komt. Het zijn maar die ren, een kat, een wolf, een leeuw die door Reinaert bedrogen worden, en die het dubbel en dwars verdienen, gruwelijk te worden beetgenomen. Hoe laten zij zich immers re- geeren door hun begeerten! Hun vroomheid en braafheid zijn slechts dunne pantsers, waarin Reinaert terstond de zwakke plek weet te vinden. Het zijn maar een schaap en eeen haas, en, zoo al niet slecht, zijn ze toch zoo wezenlijk dom en zoo zonder éénige waarlijke goedheid, dat hun aan de kaak- stelling kan worden verstaan. Het gaat als met het stuk van Bilderdijk: De Waarheid en Aesopus. De Waarheid is met haar wonderspiegel, waarin ieder naar zijn ware aard weerspiegeld wordt, op de kermis gekomen. „Ben ik dat?" schreeuwt ieder woedend, en de tent van de Waarheid wordt afgebroken... Maar Aesopus komt en weet raaa. „Niet uzelf ziet gij in dien spie gel" zegt hij „doch uw buurman". En nu herkent ieder den aard van... zijn buurman en juicht! Zoo is 't. Als we lachen om de helden van het stuk lachen we ons zeiven uit.... zoo lang ook wij onze eigen begeerten niet mees ter zijn. Zoolang loopen ook wij gevaar ten val gebracht te worden door den vos en we verdienen het.... Er wordt in dit stuk veel gesproken van het recht. Ieder denkt dat hij het op zijn zijde heeft. Maar het blijkt anders te zijn. De Ge rechtigheid spot met „menschelijke" bereke ning en verwatenheid. De groote wande van de opvoering ligt hierin, dat het stuk zooveel mogelijk door ouders met jongens en meisjes bezocht wordt. Maar alle volwassenen zijn buitendien wel kom! Laat Alkmaar en omgeving deze po ging, een goed stuk Jeugdwerk te geven, steunen door belangstelling: Zaterdag 9 Juli half 8 op Ter Coulster, daartoe welwillend ter beschikking gesteld. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 3 Juli is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11 geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apothekers geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. Oplossingen der raadsels uit bet vorige nummer. Voor grooteren. 1. Kameleon. Meloen, kameel, molen, Koen, kom. 2. Doordat ik schrok van de w esp. reed ik tegen een boom. (Spree), 11—- -JV- r In de wei zag ik twee kraaien Op 'n naaimachine naaien, 'k Keek er heel aan dachtig naar, Vond het wel een beetje raar. Maar de kraaitjes, lang niet dom, Gaven er geen ziertje om! Op de straat zag ik, hoe honden Netjes samen wol opwonden, 'k Keek er heel aan dachtig naar, Vond het wel een beetje raar. Maar de hondjes, lang niet dom, Gaven er geen ziertje om! III. In de dakgoot zag 'k twee poesen Deftig drinken uit twee kroezen, 'k Keek er heel aan dachtig naar, Vond het wel een beetje raar. Maar de poesjes, lang niet dom. Gaven er geen ziertje om! IV. In den tuin zag ik twee kippen Op een plankje samen wippen, 'k Keek er heel aan dachtig naar, Vond het wel een beetje raar Maar de kipjes, lang niet dom, Gaven er geen ziertje om! V. Op de kermis zag 'k twee beren Sierlijk elkaar dansen leeren. 'k Keek er heel aan dachtig naar Vond het wel een beetje raar. Maar de beertjes, lang niet dom, Gaven er geen ziertje om! VI. Eu in 't bosch zag ik twee meezen, Met een bril op, ernstig lezen, 'k Keek er heel aan dachtig naar, Vond het wel een beetje raar. Maar de meesjes, lang niet dom, Gaven er geen ziertje om! (Nadruk verboden). Ik schrijf altijd onmiddellijk In nieuwe boeken mijn naam. (Don en Inn). Hij maakte met zijn twee oudste broers een fietstocht door ons land. (Eiiro). Wacht even, Hortense, in een oogen- blik ben ik klaar. (Seine en Aar). 3. Kroos, roos. 4. Een walrus. Voor kleineren. 1. Een kers. 2. dans Grcenlu. tram rood knie lint O 1 s t O t t o 3. Paard, paars. 4. Een hansworst. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Kruisraadsel. Op de beide kruisjes!ijnen komt de naam van een badplaats in ons land. X X X X XXXXXXXXX X X X X lo rij een medeklinker. 2o een deel van een gebouw 3o een boom. 4o een plaats in Limburg. 5o 't gevraagde woord 6o een plaats in Noord-Holland. 7o een bloem. 8o een Nederlandsch eilandje. 9o een medeklinker. 2. Neem eerst het begin van iets en dan het einde, vervolgens een water in Noord-Holland en ten slotte een medeklinker, dan krijg je een vloeistof. 3. Begraven talen. Houd je hengel schuin, Frits! Zoo is het beter. Je bent eigenlijk wel mal; eisch lie ver schadevergoeding! Je hebt je jacht op de wesp aan schouwelijk verteld. Hij trof in Scheveningen verscheiden kennissen aan. 4. Mijn geheel wordt met 10 letters ge schreven en noemt 3en plaats in de prov. Utrecht. 10, 2, 3, 4 is een edel metaal., Een 7, 5, 8, 9 is een roofdier. 1, 2, 8, 9, 4, 5, 6 is een plaats tö Zuid-Holland. Een 4, 8, 3, 9 vindt men in elk ver trek. Een 7, 8, 5, 6 is een lichaamsdeel. Voor kleineren. 1. Ik ben een lang, rond voorwerp, Maar draait men mij eens om, Geloof maar, dat 'k als prul dan Heel stellig wederkom! 2. Vul de rijmwoorden in: Onze kleine broertje Hansje Deed heusch laatst een rende t Want hij ging met Moeder uit. Of hij blij was, onze Met de tram ging hij naar stad. Fijn vond kleine Hansje 3. Met W ben ik een rivier in ons land, met z een groot vertrek, met b een zak of pak, met p een ijzer, hout of steen en met st een metaal. 4 Soms dien ik als oorbel; 'k Ben een kleine vrucht, Die zich best laat smaken. O, het is een klucht, Zooals 't jonge volkje Op mij is gesteld. En als Moes roept: Vlug komt aangesneld. Wie kan ons nu noemen? Heb je 't antwoord goed, Dan verdien je rood als bloed!

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7