Een veertig-jarig onderwijsjubileum. Tuimeltje en Kruimeltje in het Kaböütërïand. ZUmSCHARWOUDE. WIERINGEN. De Heer J- A. Zwarteveen gehuldigd bij zijn veertig jarige onderwijsloopbaan. MAAGPILLEN voor De/aarden Vergadering van den raad dezer ge meente op Donderdag 30 Juni 1932, des avonds acht uur. Voorzitter was de heer Jhr. A. L. van Spengler. Ingekomen stukken en mededeel'utgen. Van Ged. Staten is de goedgekeurde »upp' begrooting ingekomen, waarbij aan het Plaatselijk Crisiscomité een bedrag van 1000 werd beschikbaar gesteld. Van de gemeente Noord-Scha rwoude is een schrijven ingekomen met de rekening van de U. L. O. school, welke sloot met een nadeelig saldo van 2988.56. waarvan het aandeel dezer gemeente 996.18 bedraagt. De voorzitter deelde mede, dat dit hooge bedrag komt. doordat een boventallig onder wijzer voor rekening der gemeente is ge weest. Vanaf 1 Januari j.1. is deze echter weer voor rekening van het rijk. De heer Groen informeerde, wie de bo ventallige onderwijzer heeft aangesteld. De voorzitter antwoordde, dat volgens de gemeenschappelijke regeling Noordschar- woude het personeel benoemt, op voorstel der B. en W.'s der andere gemeenten. De heer Groen vond dit een leemte in de regeling, daar de gemeenteraden er niets in hebben te zeggen. Men kan er zoo nog wel drie aanstellen zonder onze meening te fcooren. De voorzitter merkte op, dat er één ge meente is die de besluiten neemt, doch spr. verwacht, dat de B. en W.'s toch het ver trouwen hunner raden zullen hebben. De heer Groen antwoordde, dat hij wel vertrouwen stelt in B. en W., doch vindt het aanstellen van een boventallig onderwijzer een nogal belangrijke kwestie. De gemeentegelden zijn er toch mee ge moeid. Spr. protesteerde er dan ook tegen. De voorzitter merkte op, dat het besluit is genomen volgens de regeling. De heer Groen vond het dan wenschelijk dat deze regeling werd veranderd. De heer Kramer had het ook beter gevon den dat de meening der raden eerst was ge vraagd Na eenige discussie werd aldus besloten. Hierna werden eenige pensioensgrond slagen vastgesteld. Het Centrale Ziekenhuis. Door B. en W. is den raad correspondentie aangeboden tusschen het gemeentebestuur van Alkmaar en onze gemeente. In een schrij ven van 10 December j.1. werd door de ge meente Alkmaar medegedeeld dat de bij drage in het tekort van het Centrale Zieken huis voor deze gemeente 254.70 bedraagt. Naar aanleiding daarvan heeft het ge meentebestuur gevraagd hoe groot het tekort was. daar dit niet in het schrijven was ver meld. Als het tekort n.1. grooter is dan 65.000 wordt het maximum van 254.70 verleend. Naderhand werd door Alkmaar medege deeld, dat het tekort 60.351.71 bedroeg, doch dat het verschil zoo miniem was, dat de maximum-subsidie maar was gevraagd. B. en W. stelden voor, Alkmaar te berich ten dat we bereid zijn te betalen wat we ver schuldigd zijn. Er zal een klein bedrag in mindering moeten worden gebracht. De heer Kramer sprak er zijn bevreemding over uit, dat Alkmaar het heele bedrag heeft gevraagde Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Buitengewoon onderwijs. Van den heer 'J. Pluister was een verzoek ingekomen om in de gelegenheid te worden gesteld om zijn kleindochtertje de school voor buitengewoon Lager Onderwijs te Alkmaar te laten bezoeken. Dit zal nader onderzocht worden en later op teruggekomen. Van den minister van Economische Zaken en Arbeid is een schrijven ingekomen dat men niet met de bepaling accoord kan gaan, dat de winkels op Zondagen van 25 November tot 5 December open mogen zijn. Tevens kan men niet accoord gaan met een verlaat sluitingsuur van 1 April tot 1 October, doch wel als dit geldt gedurende den zomer tijd. B. en W. stelden voor de eerste bepa'ing te jchrappen en de tweede aldus te wijzigen. f%Jdus besloten. Suppl. Begrooting 1931. De Schuttevaer' maaltijd en ont vangst. B. en W. stelden voor, een tuppl. begroo- tfng vast te stellen tot een bedrag van 9356.80 voor den gewonen dienst en 1108.22 in den Vapitaaldienst. De heer Groen wilde even van de gelegen heid gebruik maken om uiting te geven aan zijn gevoelens voor de uitgaaf van 600 voor de feestelijkheden tijdens de algemeene vergadering van „Schuttevaer", welk besluit met door de raadsleden is genomen. In geen geval is besloten het raadhuis te verlichten Een noenmaal, zooals toen is aangeboden zal niet meer mogen gebeuren. De behande ling der zaak heeft spr. ten zeerste gegriefd. Spr. wilde, als er weer eens zooiets kwam niet meer zoo'n uitgaaf te doen. De voorzitter zeide, dat de gemeente het eigenlijk op hoogen prijs heeft gesteld, dat de „Schuttevaer" ons dorpje met zijn alge meene vergadering heeft vereerd. Tegenover de lusten staan echter ook de lasten. En daar er.zeer vee' autoriteiten aanwezig zouden, zijn in verband met de huldiging van den heer Smeenge heeft men gedacht iets bijzon ders te moeten aanbieden. Men had de keus tusschen een vuurwerk en de verlichting van het raadhuis en heeft het laatste gekozen. En als het weer eens mocht voorkomen, dat een dergelijke groote vereeniging hare alg ver gadering hier wenschte te houden zou spr. het met beide handen aangrijpen om een en ander te doen om het den gasten zoo aange naam mogelijk te maken. Zuidscharwoude heeft getoond te kunnen ontvangen Daar had WIJ' een moreele ontvangst ge- De heer Groen antwoordde, dit antwoord niet te hebben verwacht. Als de voorzitter had gezegd, dat de rekening B. en W ook was tegengevallen, was het iets anders ge weest. En als er weer eens zoo iets staat te gebeuren, zal spr. zeggen, dat Zuidschar- w-oude niet tot een dergelijke ontvangst in staat is. Als men het op dezelfde wijze had gedaan als b.v. in Alkmaar toen de R K Ned. Boeren en Tuindersbond een algemeens vergadering had te Alkmaar, had het heel wat minder gekost. De burgerij stond er dan ook verstomd van. Men begreep er niets van. Ook van wethouderszijde was spr. medegedeeld, dat zulks niet meer zal gebeu- r°be voorzitter antwoordde, dat dit net is als met een feest onder elkaar. Als de reke- ning komt is de vroolijkheid weg. De heer Du Burck zeide, dat de voorzitter voor zichzelf spreekt, want de meerderheid van B en W. de gelegenheid niet met beide handen zou aanpakken. Het zou ongeveer 200 kosten en als wij hadden geweten, dat het zoo veel zou zijn, hadden wij het niet gedaan Ook op sobere wijze kan men zijn lasten ontvangen. De overvloed is nog niet een maatstaf van de hartelijkheid. De voorzitter zeide, dat de verlichting van het raadhuis door hem in B. en W. was voorgesteld en met algemeene stemmen aan genomen. Als het diner de gasten zoo zwaar op de maag ligt spijt het de voorzitter voor Schuttevaer. De heer Groen merkte op, dat de voorzitter heelemaal geen spijt behoefde te hebben om Schuttevaer. daar daarover niet is gepraat. De heer Dijkhuizen maakte bezwaar tegen den post van f 850 voor de herstelling der straten. B. en W. wisten dat de kabileering zou komen dus is het eigenlijk weggegooid geld geweest. De voorzitter antwoordde, dat de straat noodzakelijk moest worden opgeknapt, daar men anders met de kabileering een modder poel zou hebben gehad en de lichtbedrijven geen vergoeding voor de straat zouden heb ben gegeven. Thans is door de Lichtbedrijven 5000 vergoeding gegeven voor de straat. De suppl. begrooting werd aldus vastge steld. Het kohier der hondenbelasting werd vast gesteld met een bedrag van 178.50. Bij de rondvraag merkte de heer Groen op, dat het wel wenschelijk was dat de dichtge maakte sloot naast het Kerkepad eens werd afgemaaid. Hiermede zal rekening worden gehouden, Hierna sluiting. De Raad vergaderde Donderdagmiddag 2 uur. Tegenwoordig waren alle leden. Voorzitter: Burgemeester Kolff. Secretaris: de Heer C. F. van Duin. Ingekomen waren verschillende goedkeu ringsbesluiten, o.a. van de begrooting voor 1932, berichten van aanneming benoemingen enz., welke alle voor kennisgeving werden aangenomen. Om prae-advies gingen naar B. en W. verzoeken van het R.K. Kerkbestuur om gel den voor uitbreiding met een derde lokaal van de school te Hippolytushoef en van de Woningbouwvereeniging „Beter Wonen" om een voorschot van 106000.uit de ge meentekas voor den bouw van 39 woningen aan de Klieftstraat. Aan S. Veerdig Cz. werd een half jaar ontheffing van hondenbelasting verleend. Van J. Baijs Pz. was een verzoek ont vangen om tegenmoetkoming in de aanleg- kosten van waterleiding naar zijn woning Varkensgrasweg 15. B. en W. zagen hier voor geen aanleiding, omdat het een zuiver particuliere aangelegenheid is en velen in een gelijk geval verkeeren als^de aanvrager. Dit werd afgewezen. Het Technisch adviesbureau van de Ver eeniging van Ned. Gemeenten heeft uit breidingsplannen gemaakt voor Den Oever en Hippolytushoef voor een bedrag van 500.In verband met de aanhangige spoorweg- en wegenplannen heeft het bu reau het plan voor Den Oever echter reeds 3 maal moeten omwerken, terwijl dit thans opnieuw moet gebeuren. Het bureau had daarom verzocht goed te keuren, dat voor het plan te Den Oever alleen 500.in rekening wordt gebracht, terwijl de kosten van dat voor Hippolytushoef dan nog 300.- extra zouden bedragen. Werd goedgevonden. Ingewilligd werden verzoeken van L. Geu sebroek en 19 anderen, allen alhier, om tege moetkoming, ingevolge art. 13 der Lager- onderwijswet, in de kosten, verbonden aan het bezoeken der bijzondere Lagere school te Den Oever. Twee andere aanvragen wer den afgewezen omdat de betrokken kinderen op minder dan 4 Kilometer afstand van de school wonen. De Raad stelde verordeningen vast tot heffing en invordering van reinigings rechten, ten doel hebbende van belangheb benden een bijdrage te vorderen voor het van gemeentewegen ophalen van huisvuil en het hebben van aansluitingen op het ge meenteriool. Geheven wordt 2.50 per jaar voor elke aansluiting aan de rioleering en 2.50 voor het éénmaal per week ophalen van huisvuil, waarbij wordt uitgegaan van een emmer of bak huisvuil per week. Wor den wekelijks meer emmers vuil meegegeven aan bedraagt de te betalen vergoeding even zooveel malen 2.50 als emmers worden meegegeven. De S.D.A.P. stemde tegen. stelden voor het Amstelmeer bij Slatïn lew ;en,Voudi? fcebouwtje tl nadat ^n ?roï.l gelegenheid voor badei"S- afgewezen g^ÏLi°PgeZet,,plan vro<^r was tafw 350 zul,en bedragen to- J J5?-—Thans was echter ook een schrijven ingekomen van twee Utkuieren die eveneens aan het Amstelmeer eenS roe, en ze.lgelegenheid willen sichten waar bij tevens een theehuisje komt. Na eeni^ L spreking werd het voorstel van B en W aangenomen. De Heeren Bakker en Jn Lont stemden tegen. J ont Vastegesteld werden de 3e suppletoixe be grooting voor den dienst 1932 en een hJ sluit tot het doen van af- en overschrijvingen op denzelfden dienst. J g Tot keurmeester der Zeegras-exploitatie te Txel werd met 10 stemmen benoemd de heer W Vlas Mz. te Oudeschild no. 1 van de aanbeveling van B. en W. 1 stem werd uitgebracht op den heer Jb. Boon Jbz. te Oudeschlid. Daar de subsidieering van de vereeniging ter bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland, blijkens van den Minister van Onderwijs inekomen bericht, in het ver- volg moet geschieden op den voet van art. wprawei, Ntjverheidsonderwijswet, werd het besluit tot het toekennen over 1932 van een vrijwillig subsidie, groot 25 ingetrokken. Aan den heer D. Tijsen Dz. te Den Oever werd een perceel bouwterein verkocht ter grootte van 168 M2., gelegen aan de Zuid zijde van de niuwe straat aldaar, tegen den prijs van 3.25 per M2. De kosten van ver koop zijn ten laste van den kooper. Behoudens de Kon. goedkeuring werd de verordening op de winkelsluiting gewij zigd in dien zin, dat de winkels in het ver volg in plaats van tot 8 uur des avonds tot 9 uur geopend mogen zijn. Verder werd voor sommige zaken de Zondagssluiting op geheven. Na rondvraag volgde sluiting. OUDE NIEDORP. De Raad dezer gemeente kwam Donder dagdag 30 Juni jl. des avonds te 8 ure in openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer Van Zoonen met kennisgeving van verhindering. Ingekomen was o.a. een prae-advies van B. en W. op het adres der afd. Zijdewind van de R.-K. Middenstandsvereeniging d.d. 17 Mei .1. houdende verzoek om de heffing voor de personeele belasting op de biljarten in café's te doen vervallen. Conform het prae-advies, werd besloten het tarief der joersoneele belasting voor bil jarten in café's ingaande het belastingjaar 1930 te herzien in dier voege, dat voor elk biljart in hoofdsom verschuldigd zal zijn 15, zoodat medegerekend de heffing van 100 opcenten, het bedrag der belasting zal bedragen 30 hetgeen voor belanghebben den een voordeel beteekent van 26 voor elk biljart, daar thans 56 verschuldigd is in hoofdsom plus 100 opcenten. Een schrijven van J. Blankendaal, hou dende verzoek hem een perceel grond te ver- koopen werd gerenvoyeerd aan B. en W. om prae-advies. Onveranderd werden vastgesteld een twee tal Concept-besluiten tot wijziging en aan vulling van den gewonen dienst der begroo ting voor het dienstjaar 1931. Een Conceptbesluit tot wijziging en aan vulling van den kapitaaldienst der begroo ting over het dienstjaar 1931 werd tevens vastgesteld. Een voorstel tot wijziging der begrooting voor het dienstjaar 1932 in verband met eene van Gedeputeerde Staten van Noord holland ontvangen „Nota van Opmerkin gen" ten aanzien dier begrooting werd door B. en W. teruggenomen, wijl inmiddels is in gekomen een brief van den Minister van Fi nanciën houdende voorwaarden voor verlen ging der kasgeldleening van 100.000 met het Rijk, waardoor het noodig is het budge tair beeld der begrooting opnieuw te bezien. Eenige raadsbesluiten tot het aangaan van een of meer kasgeldleeningen werden gewij zigd door verhooging van het rentepercen tage, waartegen de gelden geleend zullen worden. Tot bestuurslid der Protestantsche kring voogdij in de vacature, ontstaan door het overlijden van P. Agenant werd met alge meene stemmen benoemd A. Mijts. Besloten werd onderpand in effecten te verkenen ter verkrijging van kasgeld ter voorzien in kasbehoeften van den loopenden dienst. De gebruikelijke rondvraag leverde geen meldenswaardigs op. Er was Zaterdagmiddag een vroolijke drukte in De Unie, een drukte die deed den ken aan de spanning onder kinderen, die in verwachting op de komst van Sinterklaas ir. 'n zaal zitten, soms fuisterend, soms lachend, maar meestal luid pratend en roepend, we tend dat de schooltucht buiten werking is ge steld. Eenzelfde stemming heerschte er onder de kinderen, een zoo vroolijke drukte, dat de vele volwassenen, die eveneens een plaats in de zaal hadden gevonden, elkaar somwijlen nau welijks konden verstaan. Voeg daarbij de palmen, die kennelijk eere-plaatsen aanduid den, en de vazen met bloemen op eiken tafel en dan niet te vergeten de talrijke bloemen manden en bloemstukken vóór de eere-plaat sen, en men heeft een beeld van de groote zaal van De Unie, zooals zij er Zaterdag middag uitzag. Dit feestelijk uiterlijk was te danken aan de werkzaamheid van het comité, dat zich had gevormd ter viering van het 40-jarig onder wijzersjubileum van den heer J. A. Zwarte veen, hoofd der eerste gemeenteschool aan de Laat, van welk aantal jaren hij er 34 door bracht bij het onderwijs in de gemeente Alk maar. Dat bij 'n dergelijken staat van dienst behoefte bleek te bestaan om den jubilaris zijns ondanks, te huldigen, zal niemand ver bazen. Immers hoeveel kinderen heeft hij met onder zijn hoede gehad om hen de eerste levenslessen bij te brengen, kinderen, die nu al lang volwassenen zijn geworden en hun kroost wederom aan de leiding van den nog altijd op zijn post aanwezigen hoofdonderwij zer toevertrouwen, wetende dat hij goede lei ding geeft. Het verbaasde dan ook geenszins, dat de zaal geheel gevuld was met belangstellenden, ouderen en jongeren, grooten en kleinen. Be halve de tegenwoordige leerlingen der school waren daar vele oud-leerlingen en ouders van de leelingen en bovendien de heer Hout, col lega van den jubilaris en de heer P. Schipper, oud-hoofd eener school alhier. Onder handgeklap van de heele zaal kwam te ongeveer half drie de jubilaris met zijn fa milie binnen. Twee jeugdige leerlingen, Tini Semeijns en Jaap Maats, traden naar voren en zongen den heer en mevr. Zwarteveen een welkomstlied toe, waarvan zij den tekst van te voren aan hen hadden overhandigd, netjes geschreven op groote vellen wit papier, waar omheen een lint in de Alkmaarsche kleuren. Mevr. Z. had een bos rozen in ontvangst te nemen, haar aangeboden door het meisje. De spannig in de zaal was gebroken, krachtik klonk het applaus en dan werd het weer stil, omdat de leerlingen gingen staan om gezamenlijk in een lied uiting te geven aan hun vreugde over het feest van hun on derwijzer, dat ook hun feest was. Opgewekt klonk hun lied ter eere van „Ons meneer Zwarteveen en mevrouw", waarin zij uiting gaven aan hun liefde en aanhankelijkheid en vereering. Een krachtig „hiep, hiep, hoera" werd aangeheven, en de feeststemming was volkomen. Daarna nam de hr. A. N o u w e n als voor zitter van het huldigingscomité het woord om het feest officieel te openen. Ondanks uw be kende bescheidenheid, zoo zei hij o.a., heeft de oudercommissie der school gemeend, dat een zoo belangrijk gebeuren als een 40-jarige ambtsvervulling bij het onderwijs niet onge merkt zou mogen voorbijgaan en gaarne had het personeel der school plannen mee opge maakt en helpen uitvoeren om dit feit te her denken. Ouders van de leerlingen hadden vol enthousiasme medewerking aangeboden en evenzoo zeer vele oud-leerlingen. Spreker wilde zich er niet aan wagen om op te sommen alle goeds dat de heer Zwarte veen in den loop der jaren voor het kind in het algemeen en voor de leerlingen zijner school in het bijzonder had gedaan. Grooten dank en waardeering heeft de jubilaris daar mee verdiend, maar zeker zou hij lang niet zooveel goeds hebbc.i kunnen bereiken, als niet zijn gade hem bij alles zoo trouw ter zij de had gestaan en hem steeds een steun was geweest. Een deel van onzen dank, en een niet gering deel, zijn wij dus ook aan haar verschuldigd, omdat het hem juist, dank zij dien steun, mogelijk is geweest zooveel voor het onderwijs te doen. Daartoe in staat gesteld door bijdragen van ouders en oud-leerlingen bood het comité daarop bij monde van spreker den jubilaris een armstoel en een groote staande schemer lamp aan onder het uitspreken van den hart- grondigen wensch, dat het den heer Z. gc- g-ven moge zijn nog jaren het onderwijs te dienen. (Applaus.) Spr. deed hierop mededeeling van eenige ingekomen schriftelijke gelukwenschen, o.a. van den heer Rahder, inspecteur van het l o., die Vrijdagochtend in de school reeds had ge tuigd van zijn groote waardeering voor den heer Zwarteveen en diens opvatting van zijn taak als opvoeder der jeugd. Meerdere brieven en telegrammen kwamen in den loop van den middag nog binnen. Huldiging uit den kring der ouders. Onder het aanbieden van een groote mand met bloemen getuigde mevrouw Strubbe als moeder van een schoolgaand kind van haren grooten dank voor de prettige wijze, waarop de heer Z. met de jeugd weet om te gaan en haar onderwijs te geven. Zij wist hierbij te spreken namens alle moeders van school gaande kinderen. Dat onder hen allen groote dankbaarheid leeft, was haar duidelijk ge worden bij verschillende bezoeken, in verband met dit jubilé afgelegd. Zelfs oud-leerlingen van de school aan de Keetkolk, aan welkt school de heer Z. vroeger verbonden was, hadden gevraagd mee te mogen doen aan de huldiging. En hoe lang is het nu al geleden, dat zij op school gingen bij den heer Z.! De meesten hunner hebben nu zelf al weer kinde ren op school. Geen van hen is nog vergeten, dat de heer Z. steeds met raad en daad ge reed stond om te helpen en den weg te wijzen waar het noodig was, en thans, zoovele jaren laten, is hij nog altijd dezelfde. Spreekster hoopte, dat de jubilaris van thans nog eenige jaren de vriend der jeugd zal mogen blijven (Applaus.) 1 Van het personeel der school. Bij oststentenis van den heer Kooy die tengev. van droevige familie-omstandigheden niet aanwezig kon zijn, getuigde de heer G L. v a n G u 1 i k van de achting die liet per soneel der school den jubileerenden hoofdon- zljo inderdaad bel meest ideale middel ter bevorde ring van een normalen stoelgang. Gemakkelijk in te nemen, aangename smaak, verwekken geen krampen. 0.65 pet flacon. derwijzer toedraagt. De onderwijzers en on derwijzeressen der school hebben bewonde. ring en eerbied voor hem, voortspruitend uit de prettige wijze waarop hij met hen omgaat, waardoor een goede geest van samenwerking ontstaat in het belang van de leerlingen. Die prettige samenwerking, waardoor meenings- verschillen steeds gemakkelijk uit den weg konden worden geruimd, zij is het geheim van den goeden gang aan de school, verzekerde spr., en hij betuigde daarvoor uit naam van de overige leden van het personeel hartelijk dank. Spr. complimenteerde den jubilaris vooral met het feit, dat hij zijn jubilé mag vieren te midden van zijn familie en in tegenwoordig, heid van zijn zoon, voor wiens opleiding hij gezorgd en gewerkt heeft. Groote voldoening mag de heer Z. hebben, dat hij dien zoon thans mag zien op de begeerde plaats. Na ook mevr. Zwarteveen geluk te hebben gewenscht, bood spr. een ets aan, voorstellen de een knotwilg, vervaardigd door den heer Muller, een der leerkrachten aan de school, die zijn talent heeft gebruikt om op deze wijze den hoofdonderwijzer te huldigen. De dankbaarheid van leerlingen en cud-leerlingcn zegt meer dan een erÊnning in goud. De heer K e r d e 1, die het woord voerde namens de commissie van toezicht op het lager onderwijs, begon met zijn spijt te betui gen, dat mr. de Groot, voorzitter, niet aan wezig kon zijn. Voortgaande, zeide spr. vol- komen in te stemmen met het idee der ouder- dank. commissie om dit jubilé niet ongemerkt te laten voorbijgaan. De c.v.t., die zooveel met onderwijzers en onderwijszaken in aanraking komt, vond dit een prachtige gelegenheid om den heer Z., die bovendien haar secretaris is en als zoodanig een der leiders, te vertellen hoeveer zij zijn werk op prijs stelt. Van de groote onderwijskwaliteiten in den heer Z. heeft de commissie bij hare bezoeken aan de school steeds de gunstige gevolgen kunnen bespeuren bij de leerlingen. En al geeft de ge meente niet anders dan bij 40-jarigen dienst in de gemeente zelve de gouden medaille, de uiting van belangstelling van het publiek en de bewijzen van achtig en genegenheid van personeel en leerlingen en oud-leerlingen, zij zijn meer waard dan goud. De school van den heer Zwarteveen is een groote gemoede lijke huishouding en het is een hartgrondige wensch der c.v.t., dat de jubilaris nog eenige jaren met dezelfde toewijding aan haar hoofd zal mogen staan, want zij is overtuigd, dat hij nog zeer veel kan zijn voor de jeugd, die hij lief heeft. Zij weet, dat zijn ambt hem dierbaar is, zoozeer zelfs, dat hij onlangs in een onderhoud over sehcolzaken had gezegd, dat hij, als hij nog eens voor de beroepskeuze zou worden gesteld, stellig weder dat van onderwijzer zou kiezen. Iemand, die op bijna 60-jarigen leeftijd nog zóó spreekt en daar mee getuigt van een groote liefde voor zijn taak, is wel een benijdenswaardig mensch en een uitspraak als deze verklaart het geheim van de genegenheid en toewijding waarmede men hem omringt. Wij hopen, aldus eindigde spr., dat gij, zoolang als de wet het u nog toestaat, nog in goede gezondheid uw be proefde krachten zult mogen geven aan de school en het belang van het kind. Spr. bood hierbij als blijk van waardeerin.g door de c.v.t als pendant van de schemer lamp der oudercommissie een mooie kamer lamp aan, alsmede een mand bloemen. (Ap plaus.) De heer Timmer herinnerde zich vol dankbaarheid den tijd, dat hij op de Keetkolk- school behoorde tot de leerlingen van den heer Zwarteveen, van wien hij getuigde, dat hij geheel voldoet aan de eischen, door den grooten paedagoog en onderwijzer Jan Ligt- hait gesteld aan hen, die het onderwijzers- ambt vervullen: te zijn paedagoog en onder wijzer van de bovenste plank. (Applaus.) Dezelfde Ligthart zeide ook eens, dat wat net hart raakt niet zwart op wit behoeft te worden gesteld en daarom maakte hij van zijn reis naar Noord-Europa ook geen dag boek en toch kon hij daar heerlijk van vertel len. Spr. had herinneringen aan zijn school jaren bij den heer Zwarteveen, die evenmin opgeschreven hadden behoeven te worden om ze te kunnen onthouden. Op onderhoudende wijze vertelde spr. dan van een nablijven op school om het niet voltooide werk af te ma ken, dat niet had willen vlotten, maar door de tactische wijze van optreden van den heer Z. tochheel goed was geworden. Zoo behield aarditf te "d'e °P de Ukken en dat heêon hun met een kr6gen «ez*lsch*P- Een vogel, aTak- Lm°O,r 'a 0P' nWam he" t0e en zei: "!k heb hel 7 T. milhoenP°ot bang maakte, maar ik werk 7? Mng opgegeten en nu kunnen jullie weer aan het d" - ,n "n "ip uimeltje ging eens naar het gat kijken waar de millioen- poo in gezeten had en om de anderen te laten lachen, toop ie er zelf in en begon net als de millioenpoot heel norsch e praten. Maar daar werd ie ineens koud van angst. Ik voel iets, riep ie tegen Kruimeltje, iets aan mijn voeten kriebelen, maar hij kon zoo gauw niet wegvluchten en kreeg langzamer hand weer moed te kjjken wat dat kon siin,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6