Spoct waterschapsbenoeming. hoorn. heerhugowaard. heiloo. winkel. oterleek. castricuai. ursem (Juni). sint-Pancras (Juni). spr. aan dezen straf-schooltijd een heerlijke herinnering. Hij hoopte, dat de jubilaris nog eenige jaren in de school zal mogen werk zaam zijn in het belang van de leerlingen, en dat daarna nog vele jaren van welverdiende rust zullen volgen. (Applaus.) Kinderzang. De rij der verschillende sprekers werd on derbroken door zang der scholieren. Eerst zongen de kinderen uit de beide eerste klas sen van het heugelijk ieit, dat het „veertig jaar geleden was, dat de heer Zwarteveen een vriend der kinderen werd" en welge meend verkondigden zij, dat zij niet op een andere school zouden willen gaan. De grootere leerlingen zongen gewone schoolliedjes, meerstemmig en met gevoel, ■wel een bewijs, dat zij de zanglessen met suc ces volgen. De heer Muller bleek hier een uitstekend leider te zijn. Aardig was het lied, dat de kleineren nog zongen en dat zij met handgeklap en voeten- getrappeld vergezeld deden gaan en waarin zij hun vreugde uitten over dit voor hen heerlijk feest. Zij zongen uitstekend op de maat van de door mej. Bennink bespeelde piano. In de pauze In de pauze, gedurende welke allen aanwe zigen een tractatie werd aangeboden, was er gelegenheid om den jubilaris te complimen teeren. Lang, zeer lang, duurde het eer allen hadden voldaan aan wat hun gevoel in dezen voorschreef: de rij van hen die persoonlijk wilden getuigen van hun achting voor het schoolhoofd, was zeer groot en de heer Zwar teveen en diens familie hadden moeite om alle hun toegestoken handen te drukken. De jubilaris zelve aan het woord. De heer Zwarteveen, overstelpt door het huldebetoon, erkende niet te hebben ge- wenscht, dat een huldiging op touw gezet werd, maar wilde nu wel zeggen dat hij geert spijt gevoelde erin te hebben berust, nu hij zooveel hartelijke welgemeende gelukwen schen in ontvangst had kunnen nemen, waar voor hij geen woorden van dank genoeg had Hij wilde alleen maar hopen nog te kunnen voortgaan op het nu gedurende veertig jaren irewandelde pad van het openbaar onderwijs dat in den loop der jaren wel veel is ver anaerd en voorai in den laatsten tijd wel eens wat in verdrukking kwam, maar toch altijd nog zooveel schoons biedt. Gij allen hebt met uw aanwezigheid en uwe hartelijkheid mij en mijn vrouw en mijn kinderen een dag bereid, dien wij nooit zul len kunnen vergeten. U, kinderen van de school, ik dank jullie voor je mooie liedjes en ik hoop het te mogen beleven dat je flinke menschen in de maatschappij zult worden. Doe daartoe je best, dat is de beste dank en de grootste belooning die je mij zult kunnen geven. (Daverend appalus.) Nog eenmaal zongen de kinderen gezamen lijk het feestlied, er werd een foto gemaakt van de fam. Zwarteveen en toen behoorde ook deze huldiging weer tot het verleden. Wij zijn ervan overtuigd, dat de heer Z dezen middag zal beschouwen als een der grootste momenten van zijn leven, als een be wijs, dat zijn werk ten bate van 't kind door de volwassenen ten zeerste wordt gewaar deerd. Later zullen de leerlingen op hunne beurt de lessen van den heer Z. naar waarde leeren schatten. Vracht wagens Tractor» Omnibussen De Vrachtwagenfabriek met de grootste ervaring N V. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL OEN HAAGi THERESIASTRAAT 145, TELEFOON 772083 AMSTERDAM: WETERINGSCHANS 130, TELEFOON 34359 MIDDELBURG. KORTE DELFT A83. TELEFOON 624 DE STREEK. Met de vroege aardappelen gaat het no zeer treurig. De afzet is vrijwel uitsluiten op Engeland aangewezen. In 't midden der vorige week zakte de prijs der gelen zelfs tot 1.60; het geringe aanbod witten bleef op 2.35 per baal. Dat de uitkomsten van het tuindersbedrijf wederom uiterst bedroevend rijn, bewijst wel het volgende staatje. De omzet van de belangrijke veiling „De Tuinbonw" te Crootebroek bedroeg tot en met 28 Juni: in 1930 803.000.—; in 1931 584.000.—; bestuur kwam tegen deze eigering in beroep bij Ged. Staten van Noordholland, welk college het raadsbesluit heeft vernietigd. Overwogen werd, dat de aanvraag voldeed aan de formeele eischen der wet en hieraan niets afdeed, dat verscheidene ouders op hun verklaring na de indiening waren teruggekomen. Mede werd in de overwegingen betrokken, dat appellant den indruk heeft gevestigd, dat wanneer de mede werking verleend werd, het niet in de bedoe ling zou liggen, met het oog op de tijdsomstan digheden daarvan terstond gebruik te maken. TEGEN DEN VERHOOGDEN TOELATINGS LEEFTIJD. Het H. B. van „Volksonderwijs" heeft zich in een adres tot H. M. de Koningin gewend, van den volgenden inhoud: doet in alle eerbied een dringend be roep op Uwe Majesteit, teneinde alsnog wijzi ging te erlangen in het K. B. van 23 Jun Staatsblad 312, in dezen zin; dat de in dat Besluit getroffen maatregel tot verhooging van den leeftijd van toelating tot de lagere school slechts dan toepassing verkrij- ge, als ter plaatse voldoende voorziening is getroffen in de door deze verhooging van den toelatingsleeftijd temeer ontstane dringende be hoefte aan voorbereidend onderwijs dit zoo wel uit een oogpunt van de zoozeer gewensch- te geestelijke en lichamelijke verzorging van de betrokken kleinen, als van het grootste be lang voor hun ouders, in 't bijzonder in dezen voor de opvoeding in de huiselijke omgeving hoogst moeilijke tijden van in 1932 379.000.—. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 Juli benoemd tot heemraad van het heem raadschap Wieringen de heer C. Kooiman te Wieringen. De vischaanvoer bedroeg hier op een dag nog 898 pond bot; 231 pond schol; 210 pond schar en 215 pond aal. Wel een bewijs, dat het IJsselmeer nog niet doodgeevischt is. De heer W. A. IJdo heeft het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden bij den Rijkswaterstaat in dienst trad. De jubilaris, thans als bureauchef werkzaam, werd in intiemen kring door den directeur ge huldigd. Jietk&Sxhool voldoende werkloosheid bestaansmoge- te en achteruitgang lijkheid; geeft daarbij eerbiedig als zijn meenin'g kennen, dat het daartoe noodig zal zijn, dat alvorens het bedoelde K. B. toepassing ver krijgt in elke gemeente, voor elke stad als elk grooter of kleiner dorp, een ernstig onder zoek worde ingesteld naar het voor de kinde ren van bedoelden leeftijd bestaan van gele genheid tot het bezoeken van bewaar- of kleu- terscholen; en dat Uwer Majesteits Regeering de plaat selijke autoriteiten tot het doen van dat on derzoek aanschrijve, onder mededeeling van bovengenoemde beperking in de uitvoering 1 genoemd K. B. Uwe Majesteit moge er Zich van verzekerd houden, dat niet slechts de meer dan 64.000 leden van onze Vereeniging, maar ongetwijfeld alle voorstanders(sters) van goed openbaar zoowel als van bijzonder onderwijs, zich naam onzer kleinen ten volle bij dit dringend verzoek aansluiten" DE GODSDIENSTIGE BEHOEFTEN IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Naar aanleiding van een klacht van dr. H Schokking over de predikantsbenoeming in den Wieringermeerpolder in de Haagsche Kerkbo de, schrijft men van vrijzinnige zijde, dat deze klacht ongegrond is, daar de Zuiderzee-arbei- ders, onder wie de heer Finkensieper als hulp prediker werkt, niet de toekomstige Herv. Ge meente in den Wieringermeerpolder zullen vormen. „Thans moeten ongeveer 20 lidmaten zijn in geschreven, nog wel een klein getal, maar het i* een begin. En daarom heeft dezer dagen het class. bestuur een hulpprediker benoemd n.1. ds. J. C. Fischer van Jukwerd (Gr.), die met den heer Finkensieper op het tweetal stond De benoemde is bijna 7 jaar predikant in de Ned. Herv. Kerk en rechtsch-vrijzinnig en heeft een gezin. „Van verschillende zijden heeft men getracht druk uit te oefenen op het class. bestuur om den heer Finkensieper te benoemen. Eenige lijsten, voorzien van verscheiden handteeke ningen, waren vanuit den polder ingediend. Op een dier lijsten hadden verscheiden roomsch- katholieken en gereformeerden geteekend! Sinds wanneer bemoeien Rome en Dordt zich met de benoeming van Ned. Herv. predikan ten? Een andere lijst moet het resultaat zijn van een vergadering, door den orthodoxen con- si ent na een door hem geleid godsdienstig sa men zijn met Ned. Herv. burgers gehouden, ten einde uit te maken, welke richting de meeste aanhangers telde. Zeker een gewaagd stukje \an den consulent, die deze steekproef heeft genomen op eigen hand, buiten weten van het class. bestuur, dat fungeert als kerkeraad, waarvan hij n.b. praeses-scriba is. „Op het oogenblik is op geen stukken na te zeggen, in welke richting de groeiende gemeen te zich ontwikkelen zal. Misschien zal ze in meerderheid orthodox, misschien vrijzinnig worden. De tijd zal het moeten leeren. Thans ka en mag rpen nog niet spreken van een or thodoxe of vrijz. meerderheid, want wekelijks of anders maandelijks kan het beeld verande ren. Na verloop van 1 a 2 jaar zal de dan ge constitueerde gemeente zelve moeten beslis sen. In het algemeen zeggen lijsten al niet veel, en in dit bijzondere geval zeggen ze op dit moment niets, want het teekenen op een lijst is soms een persoonlijke vriendelijkheid of welwillendheid, die geen geld kost, soms een handeling onder bepaalden invloed, soms ook het gevolg van verkeerde of eenzijdige voor lichting". jPxovuiciaal Tlieuws Voetbal. Alcmaria's nederlaagwedstrijden. Alcmaria I zette gisteravond haar serie nederlaagwedstrijden voort met een ontmoe ting tegen haar vroegere tegenstandster West-Frisia. Wellicht door de oude relaties wat is er in vorige jaren dikwijls fel gestreden tus schen deze twee clubs, wat waren dergelijke ontmoetingen in de competitie kasstukken! - was de belangstelling op dezen mooien zo meravond vrij groot. Maar diezelfde oude re laties hadden nog een voordeel: beide elf tallen verschenen zoo sterk mogelijk en speelden gedurende anderhalf uur een en thousiaste partij, die in niets verschilde met een competitiewedstrijd. West-Frisia had een invaller, terwijl Alc maria in haar zomerbezetting verscheen, die wel eenigszins verschilde met de ploeg, die dit seizoen voor de competitie uitkwam. 't Werd een snelle wedstrijd, in een vlot tempo gespeeld en met wisselende kansen Weliswaar was het samenspel der bezoekers een tikje vlotter, dan dat van Alcmaria, maar de voorhoede schoot erbarmelijk slecht. Daar entegen werden de aanvallen van Alcmaria wat houteriger opgezet, maar de heeren scho ten vinnig en waren daardoor voor de ver dediging zeer gevaarlijk. De eerste helft zou wellicht ge- untloos ling had gemaakt en toen het leer kwijt bleven zijn, als niet Ooms een lange wande 'Door de heeren C. Poland e. a. is tegen het in de laatste poldervergade ring genomen besluit om tot aanschaf fing van 200 P K. Werkspoor-ruwolie motoren over te gaan voor de polderbe maling beroep aangeteekend bij Gedep Staten onder motief dat 240 P K. Tho- massenmotoren voordeeliger zullen zijn 'Het schoolfeest, op Donderdag ge houden, verliep in allen deele schitte rend en vond onder begunstiging van prachtig zomer.v 33r plaats. Om 9 uur voormiddags werd uit de gemeente ver trokken, terwijl men 's avonds tegen dit uur weder terug kwam na een dag vol genot. In Wijk aan Zee werd volop van strand en zee genoten, terwijl in Bergen de speeltuin van de Bruin werd bezocht. Ingekomen personen: H. P. Blok en ge zin, geen, van Amsterdam. H. J. ten Berge en gezin, R.K., van Alkmaar. C. P. Konijn, R.K., van Heerhugowaard. P. J. A. Borst en gezin, R.K., van Haarlem N. Steur, geen, van Alkmaar. M. A. Ros—Muiteman en gezin, R.K., van Am sterdam. J. J. Ochquée, N.H., van Alk maar. A. Duif, N.H., van Amsterdam. Klerk, N.H., van Haarlem. H. Blok- stra en gezin, N.H., van Limmen. A. Me- der, E.Lvan Bussum. J. Mak, R.K., van Ursem. D. Out en gezin, R.K., van Ha renkarspel. K. Kalma, ó.K., v. Leeuwar den. A. van der Wolf, van Koog aan de Zaan. A. J. van Wetering en gezin, H. Apost., van Amsterc'i/.i. A. van Tiel en echtgen., geen, van Hoorn. G. Hofma, N.H., van Wijeken. J. H. van de Klaver van de Kamer, R.K., van Alkmaar. J. C, Kraakman en echtgen., R.K., van Haren karspel. P. A. van Battum en gezin, geen, van 's-Gravenhage. J. J. Rijnders, N.H., van Amsterdam. A. G. F. Kroon, R.K., van Beverwijk. C. de Vries, geen, van Alkmaar. R. Stoel.'nga en gezin, R.K., v. Zaandam. Vertrokken personen: H. Kluijver naar Wijk aan Zee en Duin. J. Mosk en gezin naar Alykmaar. M. Boots naar Castri- cum. J. E. Schaak naar Lochem (Gld.) M. Leering naar Anna Paulowna. M. de Bruin naar N. Niedorp. J. Cornegoor en gezin naar Alkmaar. N. Klaase naar St. Pancras. J. PolandBaltus naar Hoog woud. C. F. Hulskamfp naar Alkmaar. J. HesBiersteker naar Limmen W. H. Peperkamp en gezin naar Amsterdam. E. Hafels naar Duiischland. M. Schouten naar Beverwijk. B. RoobeekDekker naar Bergen (N.H.) S. Tomecek naar Bergen (N.H.) A. E. de Lange naar Bloemen- daal. J. H. BreebaartGroot, naar Win kel. A. H. Musen naar Alkmaar. M BakkerNieolaï naar Hilversum. P Groenewoudt en echtgen. n. Bergen (N.H BESTREDEN BOUW VAN EEN BIJZ. SCHOOL. Dal ouders op hun verklaring terug kwamen, geeft niets, zeggen Ged. Staten Hoewel B. en W. van Blaricum indertijd ad viseerden in principe medewerking te verlee- neu tot het bouwen van een christelijke school Kldaar, nam de gemeenteraad in rijn zitting van 9 Febr. j.1, een afwijzend besluit. Het school- OPMEER. Door den raad der gemeente is besloten gelegenheid te geven tot kostelooze inënting tegen roodvonk en diphteritis. Deze inënting behoort drie keer te geschieden. De kosten voor de gemeente zullen bedragen 10 cent per keer en per kind. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer L. A. E. de Ridder, thans ambtenaar ter secre tarie te Anna Paulowna, behaalde bij het op Vrijdag j.1. gehouden examen, het diploma candidaat Gemeente-secretaris. De heer J. Koster, burgenieester alhier, is in een op Vrijdag te Alkmaar gehouden vergadering, benoemd tot bestuurslid, tevens secretaris, der commissie uit bijdragende ge meenten en vereenigingen in de exploitatie van hei Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. De heer P. J. Korver, ambtenaar ter secretaris alhier, behaalde bij het op Donder dag gehouden examen, het diploma candidaat gemeente-secretaris. De collecte voor „Zonnestraal" heeft al hier opgebracht 46.80. Dit is ongeveer 30 minder dan het vo rige jaar. Het totaal bedrag, in deze gemeente uit gekeerd ingevolge ae crisis-zuivelwet, be draagt 2072.25. Het aantal veehouders dat in aanmerking kwam, is 72 met 'n totalen veestapel van 912 stuks. Allen die in aan merking kwamen, hebben van de gelegenheid gebruikt gemaakt. SPANBROEK. Door den raad dezer gemeente is een ontwerp-besluit vastgesteld tot opheffing van de met de gem Obdam gemeenschappelijke O. L. School te Spierdijk. BOVENKARSPEL. Alhier is een bijeenkomst gehouden van verschillende verhuurders van woningen in de gemeenten Grootebroek, Lutjebroek en Boven- karspel, alwaar werd besloten tot oprichting van een Vereeniging van Huisverhuurders, Leden verplichten zich geen huurders bin- nentijds over te nemen zonder toestemming van den vorigen verhuurder. Wanbetalers worden gewaarschuwd door een bode en zoonoodig op kosten der Vereeni ging uitgezet. HOOGKARSPEL. De heer A. van der Lee, arbeider-telegra fist aan het station alhier, wordt in gelijke be trekking overgeplaatst naar Aalsmeer. Vrijdag had op den Beverwijkschestraat- weg nabij de gre.is van Heemskerk een ern stige aanrijding plaats. Door het niet vol doende uitzien van den chauffeur botste een met visch geladen vrachtauto tegen een voor hem rijdenden anderen vrachtauto zoodanig, dat de motorkap geheel werd ingedrukt en de cabine vrijwel geheel vernield werd. De chauffeur kwam er zonder letsel af, terwijl de mede inzittende in de cabine een kleine wond bekwam boven het oog. De voorrijdende wagen, die in verband met een tegenligger die uithalen moest stopte, wend van achter deerlijk gehavend, terwijl door den schok de voorwielen tegen den tegenligger werden gedrukt die aan de voorzijde tamelijk werd beschadigd. De chauffeur van dezen wagen bekwam ook geen letsel. De aanrijdende wagen werd later weggesleept. Tegen den bestuurder, die zeer onvoor zichtig heeft gereden, is proces-verbaal op gemaakt. De aanrijdende wagen afkomstig uit Egmond aan Zee was niet verzekerd. Geboren Theodorus, zoon van J. Vreeker en C. A. Broers. Ondertrouwd: Johannes Nico- laas Dekker en Dieuwertje van Diepen. Geboren Willem, z. v. Tames Bo- beldijk en Catharina Elisabeth Groen. Willem, z. v. Jacob Keizer en Jannetje Groen. Jan Dirk, z. v. Hendrik Jonker en Anna Geertruida Rus. Hendrikus, z. v. Corn. de Waal en Guurtje Schuyt. Overleden Femmigje Schaap, Ji j., echtg. van Johannes de Groot raakte. De kracht van de verdediging was toen gebroken en een strak schot bezorgde W. F. de leiding. Toch had Alcmaria zeker ook een doelpunt verdiend, maar Peereboom en Keppel waren niet gelukkig met hun schoten en de Enkhuizer doelverdediger wist eenige harde schoten fraai te stoppen. In de tweede helft was Alcmaria een tijd lang in de minderheid, doch plotseling kwam er vaart in het spel. De halflinie trok mee naar voren en het grootste deel van den re- steerenden tijd werd op de West-Frisia helft gespeeld. Diverse schoten werden echter ge stopt, maar tenslotte gelukte het Keppel den gelijkmaker te scoren met een zeer hard schot. Nummer twee was een goal, die te danken was aan doorloopen. De doelverdedi ger werd daardoor zoo verrast, dat hij den bal liet glippen. En ware een handsgeval niet voorgekomen dan had het vliegende schot van Peereboom even daarna ook nog geteld. Nu bleef het bij 21, wat ons van Alcmaria meevalt, maar welke stand zeer ze ker verdiend te noemen is. —o Zooals gezegd, West-Frisia speelde iets vlotter, maar de afwerking van de aanvallen was zwak. Het is een homogene ploeg zon der bepaalde uitblinkers. De doelverdediger heeft heel wat werk verricht. Alleen het twee de doelpunt komt op zijn rekening. De backs zijn trapvast en af en toe wat forsch. En de rest weet, wat voetballen is! Alcmaria kan tevreden zijn met het spel In de voorhoede zat veel actie al werden hier ook diverse fouten gemaakt. De beide bin- nenspelers kunnen echter veel beter, maar Hamstra moet zich nog leeren aanpassen op de voor hem vreemde plaats. Toch gelooven wij, dat hij met Bos straks een razend snelle linkervleugel zal vormen, waarin beiden heer lijk van plaats kunnen verwisselen, tot schrik der tegenstanders. De Jong is een vreemde speler. Nu eens speelt hij een goeden wed strijd, dan weer is het mis. Een uur lang liep hij deze keer van het kastje naar de muur en pas in de tweede helft na de thee werd hij wat meer productief. Peereboom was niet kwaad en bleek uiterst gevaarlijk met zijn schoten. En de vleugel spelers, wel, die beloven wat voor het volgen de seizoen! De halflinie was het beste deel van 't elf tal met Lengers als uitblinker en met een spil, die v. d. Vall deed vergeten. Lengers is een heerlijke speler, die met eiken bal iets goeds doet! De beide backs waren van gelijke kracht en braken heel wat aanvallen en de keeper deed goed werk. Zoo heel veel moei lijks kreeg hij echter niet te doen. We zijn benieuwd, hoe hij zich er uit zal redden, als hij voor ander vuurwerk komt te staan! Al met al een elftal, dat reeds nu minstens zoo sterk is als in de vorige competitie, maar dat nog sterker gemaakt kan worden. Er zit voor den nieuwen trainer prachtig materiaal in de beide hoogste elftallen. En met ernstige training zal Alcmaria in het komende sei zoen zorgen voor etteliike veldslagen, 't Ziet er lang niet slecht uit. Integendeel! welken invloed meer of min bewolkte luchten hadden. De zweefsport verdween echter, zij het ge lukkig slechts oogenschijnlijk. Want er was één man in Nederland, die een poging wilde wagen, om deze sport in goede banen te lei den: dr. ir. v. d. Maas. Dr. v. d. Maas vond, dat er een groote, krachtige vereeniging moest komen, en meende, dat de Kon. Nederl. Vereeniging voor Luchtvaart het aangewe zen lichaam was. Zijn plannen gelukten en zoo kreeg Egmond aan Zee toch weer het zweef-vliegkamp, waarop het gehoopt had. O Zaterdagmiddag kwamen de leden der vereeniging met tal van genoodigden samen in het hotel „Zeezicht'om de officiëele ope ning van het kamp mede te maken. De vfce- voorzitter der Kon. Ned. Vereen, voor Lucht vaart, jhr. I. L. van den Bergh van Heem stede, hield daarbij een openingsrede, waarin hij allereerst dank bracht aan de faijiilie Six voor de beschikbaarstelling van een terrein, en aan de autoriteiten, in het bizonder van den Luchtvaartdienst van het ministerie van Waterstaat voor den steun en de medewer king. De Kon. Vereen., die 19 Oct. a.s. 25 jaar bestaat, heeft, aldus spr., steeds de nationale luchtvaart gesteund en geleid, en zij schenkt haar volle aandacht aan het zweven. Van daar. dat zij het noodig en nuttig geoor deeld heeft, om eenheid te brengen ook in dit onderdeel der luchtvaart. Spr. herinnerde voorts aan het nuttige en aangename van deze sport en hoepte, dat velen dezen zomer naar Egmond zullen komen, om zich de zweefsport eigen te maken. Dr. ir. H. J. v. d. Maas sprak vervolgens woorden van dank tot den vice-voorzitter en tot het gemeentebestuur voor de verleende steun en reclame. Hij hoopte, dat het kamp beter zou beantwoorden aan het doel, dan de week-ends in Noordwijkerhout en hoopte op groote deelneming. Burgemeester L. J. Eijm?. verklaarde, dat de gemeente niet alleen uit groote sympathie, maar ook uit reclame-oogpunt haar medewer king verleende. Evenals de heeren Bosschaert (secr. V. V. V.) en de Lange (voorz. Alg. Nederl. Zweefvereeniging) uitte hij zijn waardeering en bewondering voor deze nieuwe sport. De heer v. d. Heyden, verbonden aan het departement van Waterstaat, afdeeling Luchtvaart, constateerde vervolgens groote geestdrift voor de zweefsport en tenslotte bracht de heer de Lar.ge hulde aan dr. ir. v. d Maas en anderen voor wat zij tot stand gebracht hebben: het eerste en grootst* zweef kamp in Nederland! o—i Zweefvliegen. Het zweefkamp te Egmond aan Zee. Een jaar geleden ongeveer zocht een clubje enthousiaste zweefsportliefhebbers naar een geschikt terrein, waar de zweefsport beoefend kon worden. Zulk een terrein was niet ge makkelijk te vinden, want het allereerste, wat men noodig had, was een gunstige wind. Men vond, zocht en ontdekte Egmond aan Zee! Een heerlijk strand, hooge duinen, flinke ruimte en goede winden met opstijgen de luchtstroomen waren daar aanwezig en alles voorspelde een voor Nederland ideale plaats om het zweefvliegen te beoefenen. Het clubje werkte met veel enthousiasme en met vrij veel succes. De leerlingen oefenden regelmatig en spoedig konden de meesten van hen tamelijk groote sprongen van 20 tot 50 Meter maken. En reeds was men in Egmond van meening, dat een permanent zweef- vliegkamp zou worden ingericht, wat natuur lijk een prachtige reclame van het dorp zou zijn. Helaas, de club vertrok, toen de vacan- ties voorbij waren en over de zweefvliegsport werd niet meer gepraat. Hoe kwam dat? De leerlingen hadden met veel enthousiasme geoefend, de leiders waren warme propagandisten geweest, de instruc teur was zeer tevreden geweest over de resul taten en iedereen was overtuigd, niet alleen van het sportieve, dat in deze nieuwe sport schuilt, maar ook over het nut, dat ze mede afwerpt. Immers, niet alleen leerde men vliegen, maar doordat de leerlingen samen moesten werken, doordat alle reparaties samen uitgevoerd werden, doordat alleen met samenwerking geoefend kon worden, werd 'n zoo groot saamhoorigheidsgevoel gekweekt. En tenslotte dwong men zich zelf, de lucht- stroomingen te bestudeeren en leerde men Nadat de thee geserveerd was, trok het ge zeischap naar de duinen, waar het lestoestel P.H.-20 gereed stond voor een vlucht. Dit lestoestel, een z.g. Kussel-model, is oorspronkelijk van Duitsche makelij, doch zoo goed als geheel gebouwd door de Am- sterdamsche vereeniging voor Vliegtuigen- bouw. Het toestel, dat zonder bemanning 120 K.G. weegt, heeft een vleugeloppervlakte van pl.m. 17 M2. en een spanwijdte van 14 M. Het rust op een groote schaats, die een gummiveering heeft, welke de stooten bij het landen opvangt. Voorop is de bestuurders plaats, welke zoo gebouwd is, dat bij even- tueele ongelukken de bestuurder geen last heeft van brokstukken van het toestel zelf. Verder is de stuurinrichting ongeveer als die bij een motorvliegtuig. Het starten van het vliegtuig is vrij een voudig. Een lange „loopplank", een goot, wordt neergelegd in de richting van den wind. Het toestel wordt achter op deze goot geplaatst met den neus in den wind. Een stel gummibanden wordt voor aan het toestel be vestigd en terwijl dit achteraan door eenige leerlingen wordt vastgehouden, gaan de „loopers" de gummitouwen/spannen. Steeds grooter wordt deze spanning en dan geeft de vlieger het commando ..lcopen" De loopers rennen vooiwaarts en juist op het moment, dat de „staartgroep de grootste moeite heeft, om het toestel nog te kunnen houden, com mandeert de piloot „los". De staart wordt losgelaten en met groote vaart schiet het toe stel weg. De touwen vallen en even later zeilt hel vliegtuig weg in de lucht. o Zoo ook nu. De piloot Wendling, een technisch student te Stuttgart, die als in structeur zal optreden zou de eerste zweef vlucht maken. Alle bewegingen hierboven neergeschreven, waren geschied en prachtig stak het toestel den kop in den wind. Fraai zeilde het boven het strand, maakte een keurige S-bocht, keerde en zoz landen. Ten minste, dat dacht men, doch de piloot wilde blijkbaar verder demonstreeren. Hij wilde gebruik maken van de opstijgende lucht stroom tegen de duinen en maakte nog een bocht. Hij had echter misgerekend en met een harden klap botsten de vleugels tegen het duin. Daar lag het mooie toestel, zwaar be schadigd. En de piloot stond er naast en keek een beetje simpel. De demonstratie had een onverwacht en onaangenaam einde ge nomen. |'t Ongelukje is feitelijk onbegrijpelijk. Den bestuurder zelf treft alleen de schuld. Hij kende dit terrein niet, zat voor 't eerst op dit toestel. Waarom dan zooveel te wagen, temeer, daar hij wist, dat de windsterkte niet voldoende was voor een snelle stijging. Gelukkig had ook dit ongeluk een goede zijde: ieder kon met eigen oogen zien, dat het zweefvliegen een vrij ongevaarlijke sport is. Terwijl toch de botsing vrij hevig was, bleef de bestuurder volkomen ongedeerd. En ook dit voorvalletje zal het enthousiasme niet verflauwen! Intusschen werden de brokstukken weg gehaald en andere leerlingen haalden het tweede toestel, de P.H.-21. Dit zou gemon teerd worden en dan Dan zouden de lessen beginnen! Maar voor het zdover was, vereenigden de genoodigden zich aan een maaltijd in „Zee zicht", waar de stemming zeer goed was. o De heer Oejens. werkzaam bij den rijks- vluchtdieust voor Luchtvaart, die ons ver schillende technische bijzonderheden oo da

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7