„ARNHEM" levens- Verzekering maatschappij meest welwillende wijze mededeelde, vertelde ons nog, dat reeds circa 20 leerlingen in net kamp aanwezig zijn. Tevens merkte bij op, oat reeds circa 20 leerlingen in h t kamp aan wezig zijn. Tevens merkte hij op, dat de de Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart dne soorten brevetten uitreikt, A, B en C Voor brevet A moet men twee vluchten maken van elk minstens 20 seconden; wil men het B- brevet halen, dan moet men o m. een b- bocht maken en wil men vervolgens het brevet (internationaal) veroveren, dan moet men minstens 5 minuten in de lucht blijven binnen een bepaalden kring t.ov. de start plaatsen. C.-brevetten zijn in Nederland reeds verschillende keeren uitgereikt (de motor vliegers hebben natuurlijk een grooten voor sprong!) en A-brevetten bezitten ook reeds meerdere amateurs. Alken het B-brevet, dat de motor-vliegers niet noodig hebben, bezit ten nog slechts enkelen. Turnen. n Adspirantenreisje „Turnlust Zondagmorgen plm. 8 uur was het een ♦roolijke drukte op de Paardenmarkt. De adspiranten van „Turnlust" kwamen bijeen, om hun jaarlijksch reisje naar .Wijk aan Zee te ondernemen. Daarnaast lwss er ook een flink aantal f totstro» die "den tocht maakten op hun rijwiel. Het weer was voor dit reisje buiten gewoon goed en toen dan ook even voor ■half negen de stoet zich in beweging stelde om naar het station te wandelen, was de goede stemming er al direct in. Vroolijk stapten de kleine jymnasten voort, hier en daar klonk reeds een lied, de clubvlaggen, door een heerlijk windje aan het wapperen gebracht, deden ook haar plicht, en alle omstandigheden we zen er op dat het een recht genoeglijke dag zou kunnen worden. En dat werd het ook inderdaad. Na te Beverwijk te zijn aangekomen, werd onder trommelslag der kranige tamboertjes die „Turnlust" bezit, ge marcheerd naar Wijk aan Zee. Halfweg werd even gerust en bij aankomst liet een frisch glas ranja zich goed smaken. Toen naar het strand, alwaar reeds spoedig de schoenen en kousen uit wa ren en onder goed toezicht werd de ijd doorgebracht met pootjesbaden, leuke spelletjes, zoo nu en dan een versnape ring naar binnen werken. Vooral de ijs- co's konden de hartjes veroveren. Intusschen waren de fietsers ook aan gekomen en de gymnastenvreugde vier de hoogtij. Te plm. 4 uur werd weer verzame len geblazen en werd na nog eenmaal bij ■het reeds 's morgens bezochte enfé te hebben opgestoken de terugtocht aan vaard, nu door de mooie bosschen. On derweg nog eens rusten en al spoedig was Beverwijk weer bereikt. Intusschen waren de kelen alweer droog geworden van het zingen zoodat een laatsten dronk bij aankomst aldaar ook al weer in goede aarde viel. Toen vlug voortmaken naar de trein en te ruim half acht werd te Alkmaar aangekomen, alwaar de tamboertjes nog eens hun best mochten doen om „Turn lust" weer naar het punt van uitgang te brengen, de Paardenmarkt. Een groote kring werd gevormd, een welkom thuisje uitgereikt en na nog een driewerf hoera, dat door de kinde ren nog gaarne, en uit volle borst, op „Turnlust" werd uitgebracht, was ook deze dag, die reeds eenige weken menig hartje sneller had doen kloppen, weer volbracht. „Turnlust" kan weer terug zien op een prachtig geslaagd kinderfeest, iets wat .voor de leiders van dit reisje een vol komen belooning is voor hun mooie, maar wel verantwoordelijke taak. Roeien. Roeiwedstrijd. Men schrijft ons: Voor de Zaterdagmiddag gehouden onder linge roeiwedstrijd bestond bij de leden groote belangstelling. Geroeid werd in twee gelijkwaardige wher- ries over een baanlengte van 500 M. Uitslagen: Dames-seniores winnaars: Mej. N. Leeu wenberg en mej. N. Walraven. Dames-juniores: Mej. Lydia Wittop Koning en mej. Hilda de Lange. Heeren: F. Dun en A. v. d. Stok. !A t h 1 e t i e k. De Nederl. kampioenschappen. In Amsterdam zijn Zaterdag en Zondag de Nederlandsche kampioenswedstrijden ge houden. Het weer was voor dergelijke wed strijden ideaal, zoodat in diverse nummers behoorlijke resultaten werden bereikt, 't Was natuurlijk jammer, dat de keurploeg, die thans op zee is voor de Olympische Spelen, afwezig was, want anders waren wellicht nog meer records verbeterd. Nu bleei het bij de twee hordenloop-nummers, waar W. Kaan niet alleen titel- maar ook recordhouder op ■werd, en de 5 K.M., waarop Zeegers een nieuw record vestigde. Tenslotte werd het rapport 4 X 400 M. verbeterd. De uitslagen luiden volgens de Tel.: Heeren. 100 M. finale: (Ned. Ree. 10.5 sec. Kam pioen 1931 Chr. Berger) 1. M. van den Berge (Haarlem) 11 sec., 2. K. Jansen (V. en L.) 11.1; 3. D. Schillemans (AMVJ) 11.2; 4. H. Eikema (BI.wit) 11.3; 5. Th. De Waele (Het Noorden) 11.4; 6. Ph. de Haan (DDV) 11.9. 200 M. finale: (Ned. ree. 21.1 sec. Kam pioen 1931 Chr. Berger). 1. M. van den Berge (Haarlem) 22.2 sec.; 2. K. Jansen V. L.) 22.3; 3. H. Beintema (Hellas) 22.8; 4. H. Eikema (BI.wit) 22.8; 5. Th. de Waele (Het Noorden). 400 M. Finale: (Ned Ree. 49 sec. Kam pioen 1931 Chr. Sierhuis). 1. W. Geurts (V. L.) 50.2 sec.; 2. Chr. Sierhuis (A.V. 1923) 509 3 M. Oostermeyer (idem) 51; 4. J. Prins (Bl.Wit) 52.2; 5. Kosk (DTV) 53.1; 5 Meinen (GAC) 54.1. 800 M. Finale (Ned. Ree. i min. 56.6 sec. Kampioen 1931 G. Lijflander). 1. G Ernes (Philips S. V.) 1 min, 5^6 sec.; 2. W. Haver waarborgt U en Uw gezin een onbezorgde toekomst. (Pro Patria) 1 m. 59.7; 3. Aug Zeegers AVAC) 1 m. 59.7; 4. H. Dop VenL)2 m 2%] 5- J- Heymans (AAC) 2 m. 3.1; 6/W. Effèrn (Haarlem). 110 M. horden: (Ned Ree. 15.4 sec. Kam pioen 1931 W Kaan (Haarlem) 15.3 sec. (Nieuw Nederl. Record); A. Kaan (idem) 15.9; 3. Reynders (GAC) 16; 4. J. Karman (V L) 16.5 (Reintema) en Marx gediskwa^ lificeerd). 5000 M.: (Ned Ree. 15 min. 18 sec. Kam pioen 1931 J. Zeegers): 1. J. Zeegers Jr. (AAC) 15 min. 46 sec.; 2. W. Bakker (AV AC) 16.13.6; 3._A. Mulder (idem) 16.37; 4 A. Groeneweg""(Pro Patria). 4Ó0 M. horden: (Ned. Ree. 57.9 sec. Kam pioen 1931 H. van Veldhuizen): 1. W. Ka.n (Haarlem) 57.2 sec. (Nieuw Ned. Ree.); 2. J. Kok (Trekvogels) 59.3; 3. Ph. van Leeu wen (AAC) 61; 4. Veldhuizen (Bato) 61.6; 5 Brandenburg (Haarlem). 4 x 1000 M. estafette: (Ned. Ree. 42.5 sec. Kampioen 1931 Haarlem): 1. Haarlem met Blink, Benz, Welsenes en Van den Berge 43.5 sec.;2. Vlug en Lenig (Den Haag) 44.3 3 Blauw-Wit 45.1; 4. A. V. 1923. 1500 M. snelwandelen: (Ned ree. 6 min. 3 sec. Kampioen 1931 P. Engelman), 1. P. Engelman (Pro Patria) 6 min. 15.8 sec.; 2. C Gubbels (idem) 617.6; 3. J. Lanting (AAC) 6.38; 4. W. Dieckhaus ((Olympia). Discuswerpen: (Ned. ree. 40.95 M. Kam pioen 1931 G. Eysker): 1. G. Eysker (Haar lem) 39.24 M.; 2. A. de Bruyn (Olympia) 38.60 M.; 3. G. Postma (APGS) 38.49 M. Verspringen m. a. (Ned. ree. 7.32 M. kam pioen: A. van Welsenes) 1. Jac Boot (DF C) 7.24 M.; 2. A. van Welsenes (Haarlem) 7.03 M.; 3. H. de Boer (V L) 6.94 M. Speerwerpen: (Ned. ree. 55.44 M. Kam pioen 1931 S. Visser): 1. Van Meyl (PSV) 54.70 M.; 2. Visser (Haarlem) 5318 M.; 3. De Keyser (AV 1923) 51.50 M. Polshoog: (Ned. ree. 3.86 M. Kampioen 1931 A. van der Zee): 1. Van der Zee (Haar lem) 3.81 M.; 2. H. de Kevzer (AV 1923) 3.80 M.; 3. D. van Genne (Alc:i.aria) 3.50 M 4 x 400 M. estafette (Ned. ree 3 min. 27.8 sec. Kampioen 1931 A V. 1923): 1. A. V. 1923 3 min. 27.5 sec. (Nieuw Ned. Record); 2 Blauw-Wit 3.35.8; Haarlem 3.41. Dames. 100 M. (Ned. ree. 12 sec. Kampioene 1931 T. Schuurman) 1. E. ter Horst (Hercules) 12.8; 2. A. Doorgeest (ADA) 12.9; 3. R. Briejer (Brunhilde) 13.4; 4. B. Langhout (Brunhilde Gr.) 13.5; 5. M. van den Berg (ADA) 13.5; 6. M. Knijff (Uda) 13.6. 200 M.: (Ned. ree. 25.6 sec. 25.6 sec. Kampioene 1931 T. Schuurman): 1. M. Knijff (UDA) 27.8 sec.; 2. G. Veldman (Brunhilde Gr.) 28.1; 3. N. Grooss (Hy- giea) 28.2; 4. S. Buisma (Olympia) 30.6; 5. G. Jansen (Gita) 30.8. 800 M.: (Ned. ree. 2 min. 34.2 sec. Kam pioene 1931 A. van Asselt): 1. mevr. Muller (TOV) 2 min 36 sec.; 2. M. Andersen (GAC) 2.46.6; 3. M. Vet (GAC) 2 46.6. 80 M. hordenloop: (Ned ree. 12.6 sec. Kampioene 1931 mevr. De JongZonder van): 1. E. ter Horst (Hercules) 12.6 sec.; 2. J Bosman (ATB) 13.4; 3. J. Leeksma (Hvgiea) 13.6; 4. O Dejour (ADA) 13.6. Kogelstooten: (Ned. ree. 10.335 M. Kam pioene 1931 D. Munnikes): 1. D. Munnikes (ADA) 10.26 M.; 2. H. Kessler (DTV) 10.235 M.; 3. G. de Koek (ATB) 9.60 M. Verspringen m. a (Ned. ree. 5.56 M. kampioene 1931 R. Briejer): 1. A. Doorgeest (ADA) 5.12 M.; 2. E. ter Horst (Hercules) 5.09 M.; 3. R. Briejer (Brunhilde) 5.18 M. Discuswerpen (Ned. ree. 36.28 M. Kam pioene 1931 C. Pels): 1. C. Pels (ADA) 32.14 M.; 2. T. Koopmans (Brunhilde) 30.71 M.; 3. D. Munnikes (ADA) 27.60 M. 4 X 100 M. estafette: (Ned. ree. 51.6 sec.) 1. Hygiea (Den Haag) 52.3;. 2. ADA 52.9; 3. Brunhilde (Gr.) 53.8. OVERTREDING DER DUITSCHE DEVIEZENVERORDENING. Twee Nederlandsche makelaars in Duitschland gearresteerd. Blijkens een Wolff-telegram uit Keulen heeft de politie te Recklinghausen een devie zen-oplichterszaak aan het licht gebracht, waarbij twee makelaars uit Amsterdam betrok ken zijn. Een inwoner van Recklinghausen, die al eens eerder dergelijke zaakjes bij de hand had gehad, werd verdacht van overtreding der de- viezenverordening. Hij voerde, zoo bleek de politie, den laatsten tijd uit Nederland aan- deelen-I. G. Farben in, die hij bij een bank te Keulen in betaling gaf tot een totaal bedrag van 34.8000 mark. Een handlanger van hem plaatste bij een bank in Recklinghausen voor 15.000 mark van dezelfde aandeelen. Toen de politie bij hem een inval deed, kon zij een bedrag van 16.070 mark in beslag ne men. De man werd gearresteerd. Ook een Ne derlandsche diamant- en effectenmakelaar werd te zijnen huize in verzekerde bewaring genomen. Aanwijzingen leidden de politie naar Emme rik, waar eveneens een Nederlandsche effec tenmakelaar gearresteerd werd. Het bleek, dat het centrale punt van deze oplichterij een wisselkantoor te Amsterdam was. De aandeelen waar het hier om gaat, werden in Nederland tegen een koers van 64 pet. op gekocht en in Duitschland verkocht tegen 92 procent. De bij het complot betrokken lieden leefden op grooten voet. Een opperwachtmeester bij de Duitsche poli tie, die wegens medeplichtigheid gevangen ge nomen was, maakte in de cel een einde aan zijn leven. (Naar men weet zijn bij noodverordening de koersen van verschillende aandeelen in Duitschland vastgesteld hooger dan deze in het buitenland genoteerd staan. De invoer in Duitschland daarvan is verboden, aldus herin-1 nerf het Hbld). SPEK-UITVOER NAAR DUITSCHLAND BEMOEILIJKT. Interimstarieven voor spek en reuzel opgeheven. De correspondent van het Hbl. meldt: Blijkens een officieele mededecling jjeeft de Duitsche regeering besloten de z.g.n. inte rimstarieven (Zwischenzölle) voor spek en reuzel onmiddellijk op te heffen, een nieuwe bemoeilijking van den Nederlanschen uit voer naar Duitschland, naar Nederland ver reweg het grootste gedeelte van den Duit- schen spekinvoer levert, In de officieele mededeeling wordt er op gewezen, dat de opheffing van deze inte rimstarieven juist voor deze beide producten noorzakelijk was, omdat de invoer van spek en reuzel den laatsten tijd sterk stijgt en daordoor de Duitsche varkensfokkerij steeds meer in het gedrang komt. Moeilijkheden in de levensmiddelenvoor ziening staan niet te vreezen, daar de Duit sche landbouw te allen tijde in staat is het binnenlandsch verbruik tegen dragelijke prij zen te dekken. Voor spek en reuzel gelden thans gedu- renden den duur van het Duitsch-Zweedsche handelsverdrag de in dit verdrag vastgestel de invoertarieven. Terwijl het interimstarief voor spek 14 mark bedroeg, zal het op grond van het Duitsch-Zweedsche handelsverdrag automatisch tot 20 mark stijgen. Wordt het nog erger. Het „Berliner Tageblatt" verneemt echter, dat er van Duitsche zijde stappen zijn ge daan om dit handelsverdrag in vriendschap pelijk overleg op te zeggen. In dit geval zou voor spek het autonome tarief van 55 m. in werking treden en bij een dergelijk trief valt er natuurlijk aan een verderen uitvoer van spek naar Duitschland niet meer te denken. Spek-invoer in Duitschland. In de eerste vier maanden van het loopen- de jaar heeft Duitschland 66.113 centenaar ter waarde van 3.94.000 m., grootendeels uit Nederland geïmporteerd. Wordt aan de zen invoer, die vergeleken bij het Duitsche spekverbruik slechts minimaal mag heeten, door de tariefsverhooging een einde gemaakt dan zal dit nauwelijks van invloed zijn op de positie van de Duitsche varkensfokkerij, daar de ingevoerde hoeveelheid te gering is om een noemenswaardigen invloed te hebben op de binnenlandsche prijsvorming. Het staat echter buiten kijf, dat de ver hindering van den spekinvoer in Duitschland nieuwe ontstemming in Nederland zal wek ken en de handelspolitiek spanning tusschen Duitschland en Nederland nog meer op de spits zal drijven. Duitschlands reuzelinvoer. Grooter dan de spekinvoer is de Duitsche reuzelinvoer. In de eerste vier maanden van het loopende jaar importeerde Duitschland een hoeveelheid van 38.000 centenaars ter waarde van 25.600.000 mark. Van deze hoe veelheid waren ongeveer 74.000 centenaars afkomstig uit Denemarken Het grootste ge deelte waren echter, n,l. 294.000 centenaars, uit de Vereenigde Staten. Het interimstarief voor reuzel bedroeg tot dusver zes mark; zal echter, nu het tarief van het Duitsch-Zweedsche handelsverdrag in werking treedt, tot tien mark stijgen. Na opzegging van dit verdrag zou er voor reuzel op grond van de z.g.n. tariefsmachti ging nog een autonoom tarief vastgesteld moeten worden. Dat ook dit tarief niet malsch zal uitvallen, kan men wel op zijn vingers natellen. EEN KENTEEKEN AAN DE GESTO LEN GOUDEN TIENTJES. Het juiste aantal der uit de Rijksmunt te Utrecht gestolen gouden tientjes be draagt 1646. Alle zijn pas gemunt en vertoonen een zoogenaamde haarscheur, loopende van de letter K. van het woord „Koningin" door de parel naar den rand van de beeldzijde en ook een haar scheur, loopende van de eerste letter n in het woord „koningrijk", door de pa rel naar den rand aan de muntzijde. of- SPOORWEGVERBINDING. H arlingenNieuwe schans— sluitdijk. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verklaring van het alge meen nut der onteigening ten behoeve van aanleg van een spoorwegverbinding aan den Staatsspoorweg Harlingen Nieuweschans met den afsluitdijk door de Zuiderzee. Verscheidene leden betwijfelden, of het n de tegenwoordige, zeer verander de omstandigheden wel juist is, over te gaan tot den aanleg van de eertijds on der geheel andere omstandigheden ge- wenschte spoorwegverbinding over den afsluitdijk door de Zuiderzee. Zij waren van meening, dat de vroeger door nie mand voorziene ontzaglijke ontwikke ling van het automobiel verkeer, waar onder ook dat van vrachtauto's over gi ootere afstanden, een geheele omkee- ring heeft doen ontsttaan in de waardee ring van bedoelde spoorwegverbinding, zooals die o.a. nog is neergelegd in het rapport-Lovink. Vooral indien met den aanleg van den nieuwen spoorweg gepaard mocht gaan een opheffing van de ferry-verbinding Stavoren—Enkhuizen, zou deze veran dering, naar het oordeel dezer leden, geenszins een verbetering kunnen wor den geacht. Integendeel, laatstgenoemde verbinding voldoet aan alle redelijke eischen van een goede spoorwegverbin ding Leeuwarden—Amsterdam. Financieel verwachtten deze leden van den voorgenomen aanleg buitenge woon slechte uitkomsten. Andere leden vernamen met verwon dering deze bedenkingen, omdat tot dus ver de spoorweg over den afsluitdijk steeds was beschouwd als een der be langrijke indirecte voordeelen der af- SllAnd<frzijds werd betoogd, dat het thans waarlijk geen tijd is om een kost baar werk als het hierbedoelde ter hand te nemen. Deze meening werd evenwel aanstonds wedersproken. Gevraagd werd voorts, of het in de bedoeling ligt om, bij aanneming van dit wetsontwerp, het werk aan te vatten. Ook werd gevraagd, of het niet ver standiger zou zijn, alvorens nog meer geld in de Zuiderzeewerken te steken, af te wachten een onderzoek, dat Ged. Sta ten van Groningen instellen naar de kosten van verbetering der Groningsche zeeweringen. ONGEWENSCHTE BEZOEKERS. Terwijl het gezin uit was, hebben dieven gistermiddag door middel van opensluiting in een benedenhuis aan de Amstellaan te Amsterdam een bezoek gebracht. Behalve een aantal sierraden, namen zij 150 gulden aan contanten mede. INBRAKEN TE HAARLEM. Zaterdagnacht te kwart over drie hoorde de heer Holt, die een manufacturenwinkel heeft in den Anegang, dat personen spraken in een kamer, die naast zijn slaapkamer ge legen was. Toen hij daar aankwam zag hij drie personen met een wit masker voor het gelaat. Zij vroegen hem om geld. Bh het zien van deze mannen begon mevr. H. luid te gillen, waarop de indringers de vlucht na men. Twee hebben het perceel door de voor deur verlaten, terwijl de ander aan de ach terzijde ontkwam. De politie wered van het geval in kennis gesteld. De heer H. meende, dat hij in een der daders zijn vroegeren loopjongen, den 20-jarigen O. herkend had. Deze werd daarop door de politie van huis gehaald. Hij bekende in gezelschap van S. en N. gepoogd te hebben in te breken. Beide laatstgenoemden zijn nog voortvluchtig. Zondagavond bemerkte de filiaalhouder van het schoenenmagazijn der Firma MESA aan den Anegang No. 28 dat tijdens zijn af wezigheid ingebroken was. Op een zijner kamers waren de kasten leeggehaald en was een doosje met geld, inhoudende ongeveer twee duizend gulden verdwenen. Van de da ders ontbrak ieder spoor. De politie onder zoekt de zaak. J. W. HANRATH OVERLEDEN. Zaterdag is te Hilversum op 64-jarigen leeftijd overleden de bekende architect J. W. Hanrath. De teraardebestelling zal geschieden op Dinsdag middag op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats te Hilversum. PROEFNEMING MET DE NIEUWE PHILIPS-NATRIUMLAMP. Een groot aantal vooraanstaande persoon lijkheden, meldt het Hbld., op allerlei gebied hadden gevolg gegeven aan de uitnoodiging, uitgezonden door de Philipsfabrieken te Eindhoven en de Maatschappij tot Verkoop van Electrischen Stroom (S.V.M.) te Maas tricht, om de proeven met de nieuwe Philips natriumlamp bij te wonen. De moderne raadszaal van het Raadhuis te Geleen bleek haast te klein. Na een toespraak van de burgemeester van Geleen en van den commissaris der koningin wees prof. Holst, directeur der Philipslabora- toria, uitvinder der nieuwe lamp, op het ka rakteristieke verschil tusschen de nieuwe lichtbron en de normale gloeilamp. Bij de gloeilamp nl. wordt het licht door een gloeienden draad uitgezonden, hoe hooger gloei-temperatuur, des te beter effect. Doch bij zeer hooge temperatuur zou de draad smelten. De nieuwe lichtbron maakt gebruik van een electrische ontlading in natrium- damp, waarbij eveneens lichtstraling op treedt. Op deze wijze wordt per toegevoerde hoeveelheid energie een veel hooger nuttig effect bereikt. Deze nieuwe lamp echter geeft monochro- matisch (éénkleurig) licht, terwijl het licht van de gloeilamp veelkleurig is in continue spectrum. Daarom zal de nieuwe lamp vol strekt niet voor alle doeleinden de gewone lamp kunnen vervangen omdat bij dit een kleurig licht kleurverschillen verloren gaan. Helderheidsverschillen treden echter veel scherper naar voren, wat juist van groot be lang is voor de verlichting van wegen, ter reinen, emplacementen enz. Men verwacht de mogelijkheid om zonder abnormale kosten met deze lamp de wegen zóó te kunnen ver lichten, dat auto's alleen met hun stadslam- pen volkomen veilig ul'en kunnen rijden. Na deze, met veel biival ontvangen uiteen zetting van den uitvinder, gaf prof. Gelissen een uitvoerige lichttechnische toelichting in zake de te bezichtigen verlichting van den Rijksweg te Geleen-Noord, gemaakt n 1929, van de dit jaar aangebrachte wegverlichting op den Rijksweg te Beek en van het thans met natriumlicht geïnstalleerde proefvak op den weg tusschen Geleen en Beek. Het blijkt, dat bij de nieuwe natrium-ver- lichting de verlichtingssterkte tusschen de lampen ten minste verviervoudigd is, met 30 pCt. minder stroomverbruik. Daarbij mogen de bestaande verlichtingen op den weg te Geleen en te Beek als zéér goed gelden. Hier bij komt nog, dat het monochromatisch (eenkleurig) natriumlicht bij eenzelfde ver lichtingssterkte een veel hoogcre contrastvor ming geeft. Wil men het werkelijk visuëele effect beoordeelen, fan zou de reeds zoo gun stige verhouding van het proefvak ten op zichte der bestaande verlichting met den factor 2 mogen worden vermenigvuldigd, zoodat de natrium^erlichting bij aanzienlijk minder stroomverbruik een acht tot tienvou dige verbetering geeft! De laatste metingen wijzen er echter reeds op, dat de nauw keurige waarden nog aanmerkelijk gunstiger verwondingen aangetroffen die, volgens d« dokter, de doodsoorzaak zouden zijn, doch niet door een val waren veroorzaakt De justitie heeft zich met het geval bemoeid en aanleiding gevonden den vader te arrestee ren onder verdenking zijn kind te hebben ver moord. KIND DOOR DEN VADER VERMOORD? Het 6 maanden oude kind onder verdachte omstandigheden dood ge vonden. Te Zandvoort heeft een moeder haar kind van zes maanden onder verdachte omstandig heden dood gevonden. Op het hoofd werden AANSLAG OP ZIJN VROUW. De dader pleegt zelfmoord Op de Garenkokerskade te Haarlem heeft Vrijdagnacht een 36-jarige Duitscher op zjjn 35-jarige vrouw een revolverschot gelost dat haar in de borst trof. Hij heeft daarna' het wapen op zichzelf gericht en zich door het hoofd geschoten. Hij was op slag dood. De toestand van de vrouw was gistermor gen bevredigend. CONTINGENTEERING PAPIER- INVOER IN FRANKRIJK. Voor het derde kwartaal uit ons land. Reuter meldde Zaterdag uit Parijs aan het Hbld.: De „Staatscourant" stelt als volgt vast de contingenteering van invoer uit Ne derland van bepaalde groepen carton en pa- pier voor het derde kwartaaal 1932: perga- myn, kristal pergamyn, vetdicht en imitatie pergament 9800 kilo, echt pergament papier eerste en tweede soort 300, machinale papie- ren, niet begrepen in verlaagde rechten, be- stemd voor drukken van kranten, periodie- ken en uitgaven 1105, tot formulieren en kaarten verwerkt papier, niet behoorende tot een speciaal tarief en artikelen behoorende tot de papier- en cartonbewerking 242, een- voudig tot kaarten gesneden of gevouwen karton 54, carton verwerkt tot kaarten doozen of anderszins etc. 409. LOONSVERLAGING SCHOEN- INDUSTRIE. Een nieuwe C. A. 0, Het bestuur van de Federatie van Schoen fabrikanten, dat eenige maanden geleden het collectief contract had opgezegd, heeft thans aan de arbeidersorganisaties een concept voor een nieuw contract toegezonden. De loonen voor de volwassen arbeiders worden in het nieuwe contract van klasse I van 23 op 22.08, voor klasse II van 20.50 op 19 68 en voor klasse III van 18 op 17.28. De in het vorige contract bestaande bepaling, waarbij aan de arbeiders tengevolge van slapte in het bedrijf 70 pCt. werd uitgekeerd, is in het nieuwe aangeboden contract komen te vervallen. UIT DE KLOMPENINDUSTRIE. Regeeringshulp gevraagd* Vrijdag is in Doetinchem een gecombineer de vergadering gehouden van den R.-K. en neutralen Bond van Klompenmakers, ter be spreking van den noodtoestand in de klom penindustrie. Besloten werd bij den minister aan te drin gen op onmiddellijke stopzetting van den Belgischen invoer en om eenigen financieelen steun, daar zonder invoerverbod de onder gang der industrie niet te vermijden is. NA HET OPENLUCHTSPEL IN HET STADION. Na afloop van het zoo welgeslaagde openluchtspel van de I.C.A. comité onder leiding van Frank Luns had in de foyer van het Stadion nog een kleine plechtigheid plaats. Nadat de burgemeester Dr. W. de Vlugt, de Commissaris van de Koningin in Noord- Holland Jhr Röel, de rector-magnificus Mr. Dr. P. Scholten vergezeld van andere hoog* leeraaren zich op verzoek van het Comité naar den foyer hadden begeven. Bij monde van Mr. Dr. Me. de Hartogh werd hier Prof. Scholten hartelijk dank gebracht voor de be langstelling voor dit spel betoond waarbij als herinnering een gouden medaille ont worpen door Prof. Huib Luns werd aange boden. Prof. Scholten zegde het I.C.A.-co- mité dank en bood namens den Senaat het I.C.A. comité een krans aan voorzien van de roodzwarte kleuren. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer Westerouen van Meeteren die den inmiddels gearriveer- den regisseur van het spel, Frank Luns, har- telijk dank betuigde voor zijn leiding. Diep bewogen dankte de regisseur zeggen de dat hij die dank aanvaardde voor de 3000 medewerkenden aan dit spel die belan geloos en uit alle klassen der maatschappij hun krachten aan haar welslagen hadden ge wijd. Het gezelschap bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER PHARMACIE. 9P£insdag Juli a s., des voormiddag* te 10.30 uur, zal het Amsterdamsche ge- meentebestuur in de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ont vangen de deelnemers aan de Algemeene Vergadering ter gelegenheid van het 90-ja- rig bestaan van het Departement Amsteer- dam der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Pharmacie. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zondag is bij het baden in de rivier dé Maas te Wellerlooi verdronken de 19-jarige Grote uit Kevelaar. De jonge man kon niet zwemmen. Het lijk is nog niet gevonden. KANO OMGESLAGEN. Twee personen verdronken. Zaterdagmiddag is te Franeker een ern stig ongeluk gebeurd. In het Nieuwee Kanaal is n.1. een kano, waarin een drietal personen gezeten was, plotseling omgeslagen. Alle in zittenden geraakten te water. De 35-jarige J. S. en zijn 7-jarig zoontje konden niet spoe dig worden gered en zijn verdronken. De der de persoon, de 18-jarige K. J. is door een visscher uit het water gehaald. Hij was nog niet bewusteloos. De heer S. laat een vrouw en vier kinderen achter. De kano, waarmede het ongeluk is geschied, was een tweeper soonskano.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8