DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. jDagelijksch Ovevzicht ^Buitenland L'Binnenland No. 156 Dinsdag 5 Juli 1932 134e Jaargang ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. hanco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. m PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN» Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brievf.u franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen DE CONFERENTIE' TE LAUSANNE. Een opzienbarende verklaring van Grandi. Schrapping van alle schulden! De geheele conferentiewereld stond gister avond volmaakt stom van verbazing, zegtae corresp. van de N.R.Crt. te Lausanne. Wat was er gebeurd? Ziehier, wat deze correspon dent hoorde en zag: Men bad in Lausanne het vooruitzicln, dat de conferentie tegen het einde van de week op behoorlijke wijze af zou loopen. En nu kwam daar gisteravond juist als een bliksemstraal uit helderen hemel een interview, dat Gran- ;di. de Italiaansche minister van buitenlana- sche zaken, verleend heeft aan den cor respondent van de Petit Parisien, maar dat tegelijkertijd namens de Italiaansche delega tie aan de geheele internationale pers weid medegedeeld. Het interview is overbluffend, omdat Italië zijn goedkeuring had gehecht aan het accoord, dat tusschen de schuld- eischers tegenover Duitschland tot stand ge komen was. o In zijn interview zegt Grandi dan: Na drie weken van conferentie ben ik meer dan ooit overtuigd, dat de eenig mogelijke op lossing te Lausanne in het belang van allen de coup d'éponge is. Op den openingsdag van de conferentie hebben wij een belangrijke daad voltrokken, toen wij de betalingen schorsten tusschen de crediteuren en debiteuren in Europa voor de herstel- en voor de oorlogsschulden. Dat was inderdaad een goed begin. Wij moeten nu op passen, dat wij door al onze onderhandeling gen niet uit het oog verliezen, waarvoor wij hier gekozen zijn. De conferentie van Lau sanne was niet bijeengeroepen om ons toe komstige onzekere betalingen te verschaffen, die het abnormale karakter van den tegen- woordigen onnatuurlijken toestand slechts konden verlengen en daardoor verergeren, de conferentie was bijeengeroepen voor de on vermijdelijke slotformaliteit, die noodig was voor het herleven van het vertrouwen en her stel van den handel. Ik geloof, dat wij moeten oppassen, dat de geest, die de oude en nieuwe „plannen" ge- inspireerd heeft, niet binnen sluipt in het werk, dat wij nu bezig zijn te doen. Onze taak is niet andere conferenties voor te bereiden. Zou de tegenwoordige dubbelzinnige toe stand voortbestaan, dan zou het herstel van de wereld onmogelijk worden. Het moratorium van 16 Juni, dat de beta lingen voor herstel- en oorlogsschulden tus schen de Europeesche staten schorste, wijst ons den weg. Wij moeten, dien weg tot het einde volgen. De overeenkomt, die wij te Lau sanne zullen bereiken, moet definitief zijn en moet de schrapping tengevolge hebben voor alle Europeesche staten, crediteuren en schul denaren zoowel voor de herstel- als voor de oorlogsschulden. Alleen op deze manier kun nen wij den weg banen voor een algemeen accoord in overeenstemming met onze verkla ring op 16 Juni. De tijd is voor ieder van ons gekomen om tegenover de anderen het woord van het Evangelie in practijk te brengen „Vergeef ons onze schulden, gelijk wij ver geven onze schuldenaren". „Om dit te bereiken, moet ieder van de regeeringen die vertegenwoordigd zijn, den moed hebben en dat niet alleen in woorden, om het volle deel van zijn verantwoordelijk heid op zich te nemen van de offers en van het risico, die de ernst van den toestand ïischt. Tot zoover de woorden van Grandi. Men vraagt zich af wat nu? Duitschland heeft reeds twee milliard aangeboden, maar dit aanbod wordt nu door Grandi van de hand gewezen. Het is een verbluffende positie voor de Duitsehe delegatie, die nu tusschen Fran schen, Belgen en Japanners aan den éénen kant en Italianen aan den anderen kant staat. Voor de anderen is het onaangenaam om al dus een por in den rug uit het eigen kamp te krijgen, maar de positie van von Papen is wel allerpijnlijkste, nu bij blijkt meer te hebben willen doen, dan Italië noodig vindt Men zou haast kunnen spreken van een nieuw front, waarin de mogendheden, die voor be taling zijn, met Duitschland in hun midden in het gelid staan tegenover de tegen be taling gekante Italianen. Het is een merk waardige paradoxale toestand. Moet nu de conferentie weer van nieuw af aan beginnen? o Van Italiaansche zijde kreeg de correspon dent nog de volgende opheldering over de verklaring van Grandi: Italië heeft deelgenomen aan de beraadsla gingen der vijf schuldeischers en aan hun ge meenschappelijke eischen, en het heeft het antwoord van Duitschland gekregen. Italië is van meening, dat dit in werkelijkheid de coup d'éponge, die niet als zoodanig wordt Riet meer aan, dan hetgeen het schuldig is aan achterstallige betalingen uit de periode van het moratorium van Hoover. Dit bedrag betaalt het in obligaties, die van zeer twijfel achtige waarde zijn. Dit zou beteekenen, een coup d' éponge die niet als zoodanig wordt erkend. De gevolgen zullen zijn, dat Duitschland dan achteraf als belooning voor zijn z.g. slotbetaling zal willen gaan praten over ver mindering van de particuliere schulden. Dal wil Italië in ieder geval zien te vermijden. Er is echter nog een andere reden voor het voorstel van Grandi. Een coup d' éponge, die niet als zoodanig erkend wordt, laat alle oorlogsschulden tus schen de geallieerden voortbestaan. Italië moet dan betalen zonder te ontvangen. Een officieele coup d' éponge omvat echter ook voor Italië kwijtschelding van de lasten. Ziedaar, waarom Grandi gisteravond zijn verklaring heeft afgelegd. Hij was slechts schijnbaar inconsequent ten opzichte van zijn houding uit de laatste weken; zijn verklaring is integendeel het trekken van de juiste conse quentie uit het tegenvoorstel van de Duit- schers. DE KLEINE BURGEROORLOG IN DUITSCHLAND. Nazis en communisten slaags in Berlijn. Tegen 9 uur vond een gevecht plaats tusschen communisten en een nat. soc. Een agent van politie greep in. Hij werd op zijn beurt aangevallen en tegen den grond geslagen. Hij greep zijn revolver en loste verscheidene schoten. Een 58- jarig arbeider werd gedood. De agent zelf is met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. BLOEDIGE GEVECHTEN TUSSCHEN NATIONAAL SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN. Te Feuerbach is het in den afgeloopen nacht tot ernstige botsingen gekomen tusschen communisten en nationaal so cialisten. Aan beide zijden werd een groot aantal personen door schoten ge troffen en min of meer ernstig gewond. Het Uberfallcommando uit Stuttgart dat de orde wilde herstellen, heeft van de vuurwapenen moeten gebruik maken. EEN REDEVOERING VAN STEGERWALD. In een vergadering van het Centrum te Herzen heeft de voormalige minister van arbeid Stegerwald een redevoering uitgesproken waarin hij o.a. het volgen de naar voren bracht. Er wordt tegenwoordig een hoog poli tiek spel gespeeld, waarvan de breedste kringen des volks geen idee hebben. Wij bevinden ons midden in een groote re volutie. Dat, wat wij in 1918 beleefd hebben, is geen revolutie in het Duitsehe geestesleben, maar in hoofdzaak de in eenstorting van een overleefd regee- ringssysteem geweest. Thans eerst too- nen zich de reacties van een verkeerd uitgeloopen geesterhouding. De negen tiende eeuw is door de burgers gevormd, de twintigste eeuw echter zal door het arbeidende volk, niet tegen de arbeiders worden gevormd. Wat het nationaal socialisme betreft verklaarde Stegerwald, dat deze bewe ging het burgerdom het geloof gaf, dat zijn nood te wijten was aan de verande ring van de staatsheeren en het regee- ringssysteem. Hitier noemt zijn partij arbeiderspartij, ofschoon 80 tot 90 geen loon-arbeiders zijn, aangezien hij wel weet, dat de nieuwe tijd zonder de ar beiders niet gevormd kan worden. Daar bij wordt met de arbeiders een onver antwoordelijk spel gespeeld. Nog in geen noodverordening zijn de arbeiders zoo hard getroffen als in de noodverorde ning van de regeering von Papen. Des ondanks tolereert Hitier de regeering von Papen, aangezien deze hem zijn Sa-leger toestand en van wie hij ver wacht, dat zij hem de Pruisische staat in handen zal spjelen. Slechts voor dit doel moeten de werkeloozen, etc. betalen. BRUENING IN DEN VER KIEZINGSSTRIJD. De vorige rijkskanselier dr. Bruening, die Zondag den verkiezingsstrijd in het Rijnland heeft geopend, heeft gister het woord gevoerd in Neuss, Krefeld en Munchen-Gladbach. In Neuss sprak hij op een groote ver gadering van de Centrumpartij, voor een gehoor van ongeveer 800 personen. In Krefeld voerde hij het woord in een openluchtvergadering eveneens voor vele duizenden toehoorders. 31 Juli, al dus spr., is de noodlotsdag der beslis sing, een dag, zooals Duitschland sedert de revolutie niet meer gezien heeft. De nieuwe egeering is thans reeds zoo ver, dat zij meer offers eischt, dan de oude reaeerinsr"het volk zou hebben opgelegd. Des avonds heeft Bruening ten slotte in Munchen-Gladbach in de Volksgas- tenhalle het woord gevoerd. DE WONDERBAARLIJKE REDDING VAN BERTRAM EN KLAUSMANN. Omtrent de wonderbaarlijke redding der sinds 17 Mei vermiste Duitsehe vliegers Ber- tram en Klausmann kan nog worden gemeld, dat na een omzwerving door de wildernis ge durende zes weken bij kaap Bernier, 250 mijlen ten W. van Port Darwin zij den 26 Juni door twee Australische boschnegers werden opgemerkt. Een der boschnegers alarmeerde een door de Australische regee ring uitgezonden expeditie, welke vervolgens per motorboot arriveerde met levensmiddelen, kleeding en medicamenten. De beide vliegers waren evenwel volkomen uitgeput en konden nog slechts „brood", „brood" verzoeken. Hun kleedingstukken waren geheel vernield. Hun 'laatste proviand was reeds sedert weken op gebruikt. Den geheelen tijd waren zij binnen een omtrek van ongeveer 18 K.M. van hun vliegtuig gebleven. Naar Klausmann voorts vertelde waren beiden sinds 22 Juni niet capable zich te bewegen. Zij hadden zich neergelegd achter een steenmassa om daar hun dood af te wachten. De vliegers waren bij het overvliegen van de Timorzee wegens gebrek aan benzine ge dwongen te landen. Drie dagen lang zochten zij eerst een menschelijke vestiging. Toen stonden zij plotseling weer voor hun toestel. Zij verwijderden hiervan een der drijvers. Na gedurende vijf dagen op het water te hebben rondgezwalkt, zagen zij in hun onmiddellijke nabijheid een stoomboot. Al hun geroep en alle signalen bleven onbeantwoord. Op een afstand van nauwelijks een K.M. voer de boot voorbij. Het bootje der vliegers werd ten slotte aan land gedreven en de vliegers gingen opnieuw op weg. Na dagen van ont bering, ondervonden de beide Duitsehe pilo ten een nieuwe teleurstelling. Een helle vuur gloed deed in hun nabijheid een menschelijke vestiging vermoeden, het was evenwel een boschbrand. Niettemin zetten de piloten hun omzwerving voort. Zij voelden en zagen ten slotte niets meer, zelfs weigerden onze reuk organen hun dienst. Zij hadden reeds alle hoop opgegeven toen zij door de boschnegers werden gered. THOMAS' OPVOLGER. Levensloop van Butler. Het Hbld. geeft de volgende levensbe schrijving van Harold Beresford Butler, die door den beheersraad van het Intern. Arbeidsbureau is benoemd tot opvolger van wijlen Albert Tomas als directeur van dat bureau werd gekozen. Na te Eton onderwijs te hebben genoten zette hij zijn studies aan de universiteit in zijn geboorteplaats voort, waarna hij in 1907 in Britschen staatsdienst kwam en in 1908 ambtenaar werd aan het ministerie van binnenl. zaken. Butlers eerste contact met internationale kringen dateerde van 1910: hij werd toen secretaris van de Britsche delegatie naar de internationale luchtvaartconferentie te Pa rijs. Na gedurende den oorlog ettelijke be langrijke functies bij het dept. van binnen!, zaken te hebben bekleed, werd hij in 1917 met twee andere hoofdambtenaren aangewe zen om het nieuw ingestelde ministerie van arbeid te organiseeren, waarvan hij in 1919 ondersecretaris werd. Op de vredesconferenties te Parijs was hij adjunct-secretaris-generaal van de commissie voor de internationale arbeidswetgeving, aan welke de opstelling van deel XIII van het vredesverdrag was opgedragen. Het was Butler, die het eerst in groote lijnen het plan concipeerde, dat door de Britsche regeering te Parijs werd ingediend, inzake internationale samenwerking op eco nomisch gebied, hetwelk een essentieel ge deelte vormde van het geheele plan, opge steld door de geallieerden, voor het tot stand komen van de wereldvrede. Toen de eerste internationale arbeidscon- ferentie in October 1919 te Washington bij eenkwam, werd Butler tot secretaris-gene raal van de conferentie benoemd. Het volgend jaar benoemde Albert Tho mas hem tot adjunct-directeur van het Intern. Arbeidsbureau. In deze hoedanigheid bezocht Butler de meeste landen van Europa In 1926 deed hij een reis door de Ver. Staten en Canada, waarover hij een zeer interes sant rapport uitbracht. In 1927 deed hij op uitnoodiging van de regeering der Zuid- Afrikaansche Unie een reis door ZuidlAfri- ka en Rhodesië; bij zijn terugkeer bracht hij den beheersraad verslag uit over den toe stand in deze landen. In 1930 deed Butler een ^.veede reis naar Noord-Amerika, die hem in staat stelde tot het publiceeren eener zeer goed gedocumen teerde studie over „de werkloosheidsproble men in de Ver. Staten." Op uitnoodiging van de regeering van Egypte begaf hij zich in Februari 1.1. daar heen om ter plaatse den toestand der indu strie te bestudeeren en voor de regeering een rapport op te stellen nopens de beste wiizen van organisatie van het departement van arbeid. BRAND IN DE VROUWENKLINIEK TE MARBURG. Door tot nu toe onbekende oorzaak is hedennacht brand uitgebroken in de vrouwenkliniek te Marburg. Alle pa tiënten en het personeel hebben het ge bouw verlaten. Bij het verzenden van dit bericht stond het bovenste gedeelte van het gebouw in lichterlaaie. De brand gebluscht. De brand is naar men nader mede deelt na een uur gebluscht. Alleen het bovengedeelte van het gebouw heeft ge leden. Niemand heeft bij den brand let sel bekomen. TWEE VALSCHE MUNTERS GEARRESTEERD. De 30-jarige slotenmaker Emil Kleist en de 23-jarige Wichert Aud zijn in Dramburg gearresteerd, toen zij valsche 5 Markstukken uitgaven. Na een opwin dende jacht door de straten der stad, waarbij door de politie ook is gescho ten slaagde men er in hen te arresteeren. Bij een huiszoeking vond de politie nog talrijke 5 Markstukken, die in de werk plaats van den slotenmaker waren ver vaardigd. CHINEESCHE STAD DOOR ONTPLOFFING GETEISTERD. Naar gemeld wordt, is door de explo sie van een munitiedepot de stad Tunebi aan de Hocha-spoorlijn volkomen ver woest. Het aantal slachtoffers is vol gens dit bericht zeer groot. DE ONLUSTEN TE BOMBAY DUREN VOORT. Weer dooden en gewonden. Ondanks het feit dat Britsche troepen zijn gerequireerd kon ook Maandag de strijd tusschen de Hindoes en de Mo hammedanen niet worden onderdrukt. Het is opnieuw tot ernstige botsingen gekomen. In totaal werden 5 personen gedood en 50 gewond. EEN UITSTAP IE MET TRAGISCHEN AFLOOP. In den golf van Tillamook (Staat Oregon) is een visscherboot, waarmede vacantiegan- gers een uitstapje maakten, vergaan. Negen personen zijn om het leven gekomen. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN GRIEKSCHE TORPEDOBOOT. Ten gevolge van een ontploffing aan boord van een Grieksche torpedaboot werd een ma troos gedood, terwijl vier anderen werden ge kwetst. De aangerichte schade is van weinig beteekenis. ONAFHANKELIJKHEIDSDAG IN AMERIKA. 135 dooden. Independance Day heeft in Amerika 135 personen het leven gekost. Bij auto- en boot ongelukken, zoomede bij het afsteken van vuurwerk en prijsschieten kwamen hiervan 125 personen om het leven, terwijl in de ber gen van Kentucky eenige veeten werden uit gevochten, waarbij tien personen werden ge dood en acht gewond. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR PHONETISCHE WETENSCHAPPEN. Tijdens het Internationaal Congres voor Phonetische Wetenschappen, dat gehouden wordt te Amsterdam, zijn gis termiddag reeds eenige belangrijke voordrachten gehouden. Professor Prins Trubetzkov uit Wee- nen gaf een inleiding over de door hem gegronde leer in de phonologie. Het is zeer verblijdend te zien, hoezeer deze richting, die toch van linguïstische zijde uitgaat, aansluiting zoekt bij en zelfs berust op exacte wetenschappen en b.v. de statistiek toepast. Vervolgens sprak professor Jones uit Londen. Hij gaf een zeer klare uiteen zetting van wat hij verstaat onder phol neem, wat onder diophone en variphone. Hierna sprak prof. Schrijnen uit Nijme gen, die een bezadigde critiek liet hoo- ren en professor Havranek uit Brno over phonoligische geographie waarbij een stelselmatig overzicht van taalver schijnselen in verschillende gebieden werd gegeven. Daarna werd een aan vang gemaakt met de algemeene dis cussie, die gedurende de volgende dagen zal worden voortgezet. Om vier uur begaf men zich te voet naar de Kamer van Koophandel, waar het congres door den burgemeester werd ontvangen. Het verheugde den burgemeester, dat men Nederland voor dit congres heeft geko:.en, het land, waar Lambert ten Kate heeft gewerkt. De arbeid van het congres staat, naar spr. geloofde op prac- tischen grondslag. Velen spreken, maar weinigen weten hoe gesproken moet worden. Het congres is niet alleen be langrijk voor de taal zelf, maar ook voor hen, die veel met de taal omgaan als tooneelspelers, zangers, politici. Voorts herinnerde spr. er aan, dat aan de Amsterdamsche Universiteit een lectoraat is gevestigd voor de phoneti sche wetenschap. Spr. weet, dat aan dit congres veel voorbereidend werk is geweest en hoopt, dat het goede resultaten zal brengen. Door prof. van Ginneken, voorzittel van het congres, werd gedankt voor d« ontvangst en hij sprak de beste wen- schen uit voor Amsterdam, waaraan de wetenschap zooveel te danken heeft. Hierna bleven de aanwezigen nog eenigen tijd bijeen en werden verver- schingen rondgediend. Om half zes begaf men zich naar den Dam, waar een viertal autobussen ge reed stond, waarmee de congresleden de door de gemeente Amsterdam aange boden tocht aanvaardden. Het was dui delijk merkbaar hoezeer vreemdeling en landgenoot van dezen tocht genoten. De nieuwe buurten trokken wel het meest de aandacht. De tallooze stijlvolle villa's en kleinere behuizingen, waar van velen bedekt met rozen, -de talrijke grasvelden en heestergroepen, alles be schenen door den reeds dalenden Juli- zon gaven wel een zeer schoon beeld van onze stad. Dinsdag heeft uitsluitend een werk programma, behalve dan voor de dames, die een eigen programma volgen en naar Aalsmeer trekken. NEDERLANDSCHE BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL. 27ste Congres te Arnhem In het gebouw „Musis Sacrum" te Arnhem is gister het 24ste driedaagsch Congres aan gevangen van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst. In zijn openingsrede wees de voorzitter van den Bond, de heer F. van Meurs uit Amsterdam erop, dat dit congres te beslissen heeft over een belangrijke kwestie: samen smelting met den C. N. A. B. (Centrale Ned. Ambtenaarsbond). Hij heette voorts welkom den secretaris van de Internationale Federatie van Personeel in Openbare Dien sten en Bedrijven, den heer Fritz Müntner uit Berlijn en de vertegenwoordigers van den Franschen, Duitschen, Belgischen, Zwit- serschen en Noorschen Bond van Overheids personeel. De vergadering werd daarna o.a. toege sproken door den heer L. M Hermans, na mens de soc. dem. Eerste Kamerfractie, door den heer H. J. van Braambeek namens de Tweede Kamerfractie, door den heer Fritz Müntner en door den heer J. Oudegeest, voorzitter der S. D. A. P. Deze laatste zeide o.a., dat zoolang onze regeering doorgaat met haar catastrophe-po- litiek en de lasten der crisis op de arbeiders en niet op de bezittende klasse allereerst .vil afwentelen, hij niet aan salarisverlaging voor het overheidspersoneel wilde meewer ken. In de middagvergadering werd breedvoe rig gediscussieerd over een aantal ingedien de voorstellen! OPCENTEN GEMEENTEFONDS BELASTING TE AMSTERDAM. In de Raadszitting van Amsterdam van 25 Mei werden B. en W. uitgenoodigd met de regeering overleg te plegen teneinde haar goedkeuring te verkrijgen met een verlaging der opcenten op de gemeentefondsbelasting over het belastingjaar 1932/'33 tot een to taal van 64 opcenten. B. en W. hebben zoowel mondeling als schriftelijk met de r«geering onderhandeld. Bij K. B. van 14 Juni echter is goedgekeurd, dat ten behoeve van de gemeente Amsterdam voor het belastingjaar 1932/'33 op de hoofd som der gemeentefondsbelasting 74 opcenten worden geheven, terwijl bij schrijven van den Minister van 2 Juli j.1. wordt medegedeeld, dat door hem dee goedkeuring van de veror dening tot heffing van 74 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting was bevorderd uit overweging, eenerzijds, dat in de naaste toekomst aan het budget der ge meente Amsterdam bijzonder zware eischen zullen worden gesteld, anderzijds, dat naar te verwachten valt, de opbrengst der belas tingheffing aanzienlijk lager zal zijn, dan aanvankelijk geraamd was. B. en W. zijn van oordeel, dat de gevoerde besprekingen en de daarop gevolgde beslissing geen uitzicht biedt, dat aan een besluit tot vaststelling van een aantal opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting voor het belastingjaar 1932/'33 lager dan 74 goedkeuring worden verleend.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1