DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN QaqeÜiksch Ouetiidd ^Buitenland No. 157 Woensdag 6 Juli 1932 134e Jaargang Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tianco door het geheele Rijk 2.50: t^osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTiEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nam met bestaat uit 2 bladen. NA HET ITALIAANSCHE VOORSTEL. o Engeland ontevreden. o EnjjelschDuitsche besorekingen. o Het Italiaansche interview, dat wij gisteren publiceerden en dat niets anders beteekende dan een voorstel aan de herstelconferentie toi schrapping van alle oorlogsschulden, heeft heel wat stof doen opwaaien, en dat wel in de allereerste plaats bij de Engelschen. Eigenlijk is dat niet zoo heel vreemd. Italië heeft schulden te betalen aan Frank rijk en Engeland, Frankrijk staat bij Enge land in 't krijt en dus zou het Italiaansche voorstel beteeken en, dat alleen Engeland zijn geld kwijt raakte, terwijl de beide andere landen zich niet meer om hun oorlogsschul den te bekommeren hadden. Engeland zegt het eigenlijk nog een beetje anders en wel zoo: De Italianen zijn ons (d.i. Engeland) nog 200 millioen pond schuldig aan achterstand op de betaling van hun oorlogsschulden. Zij willen, dat wij ze schrappen evenals de 3chulden zelf. Dat wil Engeland echter niet, om in staat te blij ven een bijdrage te kunnen innen als de Amerikanen eens weinig toeschietelijk moch ten blijken in het laten vallen van hun vorde ringen. Wij kunnen echter niet alles betalen". De zaak zit echter, volgens de N. R. C.- correspondent te Lausanne, in werkelijkheid dieper dan de Engelschen het hier voorstel len. De Franschen schijnen van de Engel schen reeds toezeggingen van verschillenden aard te hebben ten opzichte van Amerika. Ten eerste zouden de Engelschen beloofd hebben zich niet door Amerikaansche concessies er toe te laten brengen de Franschen in de kwes tie der Amerik. schulden aan hun lot over te laten. Verder zou Engeland reeds aan de Franschen toezeggingen hebben gedaan om trent een tegemoetkoming, die Frankrijk zou krijgen als Engeland een voordeelig accoord met Amerika kon sluiten. Dergelijke afspra ken bestaan er echter nog niet tusschen En geland en Italië. Dat moet de Italianen zeer ontstemmen en dat moet de bedoeling zijn van hun actie. De Engelschen daarentegen zeggen weer: Het is Grandi's eigen schuld, dat hij zoo buiten alles staat. Hij heeft zich niet ver waardigd aan besprekingen tusschen Herriot en MacDonald deel te nemen. Het scheen, dat die hem niet interesseerden, of dat hij lie ver met die twee heeren niet te doen had. Nu moet hij er zich niet over beklagen, dat hij ook buiten de dingen is komen te staan. Dit gevoel van buiten de dingen te staan is ook de oorzaak er van geweest, zoo zeide men verder, dat hij voor het beginnen van bespre kingen met ons over het schrappen van schul den den zonderlingen weg gekozen heeft eerst een interview te laten publiceeren. Men ziet dus, dat het op het oogenblik tus schen de geallieerden onderling hier niet bij zonder botert. De Engelschen zeggen echter, dat de Franschen geheel op hun kant staan in deze kwestie. o Na de Italiaansche sensatie hebben eenige besprekingen plaats gehad tusschen de Fran- sche en Engelsche gedelegeerden en daarna tusschen de Engelsche en Duitsche ministers. Bij deze laatste besprekingen is een p r i n- cipiëele overeenstemming in zake een regeling van het herstelvraagstuk op de basis van het rappor t-Lavtonbereikt. Deze,overeenstemming voorziet, wat het fi- nancieele gedeelte betreft, in de volgende maatregelen: o /?C jtaJj,nS doo- Duitschland bedraagt 2.0 miuiard. De oorspronkelijke termijn voor r?1-* I?°ra*onum van drie jaar vervalt. Duitschland geeft de Herscelbank te Bazel als trustee direct een eerste deel van de to taalsom ten bedrage - an 1.6 milliard, welke in 5 pCt. bons zullen worden uitgegeven tegen een emissiekoers van 90 pCt. De res- teerende een milliard M. worden geëmitteerd tegen 95 pCt. en kunnen eerst dan op de internationale kapitaalmarkt worden onder- gebracht wanneer het eerste deel der bons ten bedrage van 16 milliard volkomen zal zijn ondergebracht. Mocht binnen een termijn van 10 jaren de volkomen plaatsing van alle bons tot een bedrag van 2,6 milliard niet mogelijk zijn, dan zal het resteerende worden geschrapt De onderhandelingen tusschen MacDonald en Herriot hebben plaats gehad op de basis van dit Duitsch—Engelsche ac coord. MacDonald heeft het Engelsche bemidde lingsvoorstel dat de instemming der Duitsche delegatie heeft gevonden en dat thans alge meen Laytonrapport wordt genoemd, Dins dagavond schriftelijk ter kennisse van de Fransche delegatie gebracht. Herriot heeft des avonds den Franschen minister van Oorlog, Paul Boncour, die de Fransche regeering ter Ontwapeningscon ferentie vertegenwoordigt, telefonisch ver zocht naar Lausanne te komen. Men neemt thans aan, dat het beroep op Paul Bancour gedragen wordt door den wensch met hem te spreken over de door de Duitsche delegatie bij den president der conferentie ingediende formuleeringen voor de resulteerende verklaring der groote mo gendheden inzake de regeling van de gelijk berechtingskwestie. MacDonald heeft den Rijkskanselier en den Rijksminister van buitenlandsche zaken gisteravond uitgenoodigd. Men verwacht voor de late avonduren nog een onderhoud met MacDonald. Directe besprekingen tus schen de Duitsche en Fransche ministers zijn nog niet vastgesteld. DE POLITIEKE BOTSINGEN IN DUITSCHLAND. Te Duisburg eenige zwaar gewond. Gisteravond is het op verschillende plaat sen in de stad Duisburg tot ernstige politieke botsingen gekomen. In de Woortherstrasse vielen communisten en nationaal socialisten op elkander aan met steenen. Schoten werden gelost. Een communist werd gewond. De politie arresteerde 3 personen. In de Koe- nigstrasse vond een gevecht plaats tusschen strooibiljetten uitdeelende Reichsbannerlieden en leden van de N. S. D. A. P., in den loop waarvan een persoon zoo zwaar verwond werd, dat hij naar het ziekenhuis moest wor den gebracht. Kort daarna kwam het in Neu- dorf tot een nieuwe vechtpartij. Ook hier werd verscheidene malen geschoten, waar door 3 personen werden gewond, waarvan 2 zwaar. De politie arresteerde 23 personen, waarvan na verhoor 5 in arrest werden ge houden. Nazi's en communisten te Ludwigshafen. Te Ludwigshafen is in het stadsdeel Noord het tot een botsing gekomen tusschen nationaal socialisten en communisten. Er vielen verscheidene gewonden. Uit een huis werd geschoten. Ook is met steenen gewor pen. Een vierde slachtoffer te Essen. Gistermorgen is een der Zondag bij een vechtpartij met de politie te Essen gewonde betoogers overleden. In totaal zijn dus reeds vier piersonen bij deze botsing om het leven gekomen. SLACHTOFFER VAN KINDER VERLAMMING. Te Maagdenburg is wederom een kind ten gevolge van kinderverlamming overleden BRUTALE ROOFOVERVAL IN JUWELIERSWINKEL. Dinsdagmiddag te omstreeks drie uur is in een juwelierswinkel te Duseldorp een buiten gewoon brutale roofoverval gepleegd. De vrouw van den eigenaar werd tegen den grond geslagen, waarna de roovers met 5000 M. aan goud en zilver en 1000 M. in baar per auto verdwenen. Eerst toen de vrouw tot het bewustzijn weerkeerde werd de overval ontdekt. De vrouw is ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. WILLY SKLAREK BERUST IN ZIJN VEROORDEELING. Volgens een Wolffbericht heeft Willy Sklarek, die, naar men zich herinneren zal, vorige week veroordeeld is tot vier jaar tucht huis, met aftrek van zes maanden preven tieve hechtenis, en tot vijf jaar eerverlies, mee gedeeld, dat hij in dat vonnis berust. Eenige dagen geleden had zijn verdediger revisie van het vonnis aangevraagd, omdat hooger beroep bij noodverordening uitgesloten was. Willy Sklarek heeft dat verzoek om revisie weer ingetrokken. Hierdoor heeft het vonnis rechtskracht gekregen. HITLERS HOTELREKENING. Was die te hoog of lager? De Berlijnsche rechtbank heeft op het oogenblik, naar het Hbld. meldt, een proces te behandelen met als eischeres en beleedig- de partij de „Welt am Montag", die begin April van dit jaar een rekening van hotel Kaiserhof te Berlijn had gepubliceerd, waar uit zou blijken dat Hitier met zijn staf daar in tien dagen meer dan vierduizend mark had verteerd. Het blad noemde dat „oriënta- lische Prasserei". Dadelijk na dit bericht van de „Welt am Montag" verschenen in de nationaal-socialis- tische bladen tegenspraken van Hitier en Göbbels, die het bericht van de „Welt am Montag" een schaamtelooze leugen noem den. Hitier verklaarde, dat de rekening ver- valscht moest zijn. De „Welt am Montag" achtte, dat beleedigend voor haar goeden naam en deed Hitier en zijn staf een proces aan. De verdediger van de gedaagde partijen hield vol, dat het door de „Welt am Montag" gepubliceerde bericht onwaar was. De krant had geen beslag kunnen leggen op de echte rekening en had een duplicaat in handen ge. kregen, waarin cijfers veranderd waren. De rechtbank verdaagde de zitting, aldus een Wolffbericht, om de gedaagde partij in de gelegenheid te stellen de echte rekening te bemachtigen en daarmee aan te toonen dat de rekening, die in de „Welt am Montag" af gedrukt was, vervalscht was, Met spanning ziet men uit naar het einde: was de hotel rekening van Hitier en zijn staf werkelijk zoo hoog of was zij lager dan de „Welt am Mon tag" opgaf? DE MOORDZAAK BARNEY. Maandag heeft, naar wij in de N.R.Crt. lezen, voor de Old Baily de zaak gediend tegen mevrouw Barney, beklaagd van moord subsidiair doods'ag op den heer Thomas William (Michael) Scott Stephen. Er bestond voor deze zaak een geweldige belangstelling, welke aanleiding gaf tot een groot tumult buiten de rechtzaal tusschen de politie en de menigte, die met alle geweld het proces wilde bijwonen, ook toen er geen plaats op de tri bune meer vrij was. Uit de uiteenzetting van het O. M. bleek, dat de 27-jarige mevrouw Barney sinds drie jaar getrouwd was, doch al twee en een half jaar gescheiden leefde van haar man, die op het oogenblik in Amerika schijnt te vertoeven. Zij woonde sinds anderhalf jaar op Wil- liam's Mews 21, waar zij op den beganen grond twee zitkamers had, waarvan één als bar ingericht en op de eerste verdieping een slaap- en een badkamer. Sinds een jaar ging zij veel om met Stephen, die meestal Michael of Scott werd genoemd, een jongmensch van 25 of 26 jaar, die zich ontwerper van costuums noemde, doch meestal leefde op zak van zijn familie. In den nacht van Maandag op Dinsdag 31 Mei vertoefde Stephen bij mevrouw Barney. 's Ochtends omstreeks vier uur, half vijf hoorden de buren een twist en een schot. Stephen bleek ten gevolge van een schot in de long overleden te zijn. Volgens mevrouw Barney had zij hem verweten te veel aandacht aan een andere vrouw te schenken en gedreigd zich van kant te maken. Hij had daarop haar revolver willen wegnemen, wat zij trachtte te beletten. Er ontstond een wor steling, waarbij een schot was afgegaan met het bekende noodlottige gevolg. De politie deskundigen verwerpen deze verklaring op grond van den aard van de verwonding, het kogelgat in de kleeren, enz. Uit verklaringen van de buren bleek, dat veertien dagen te vo ren bij een twist ook een revolverschot gelost was. De muur van de slaapkamer droeg daar nog de sporen van. Toen dit schot gelost werd, bevond Stephen zich op straat en mevrouw Barney binnen. Het staat niet vast of zij naar binnen geschoten heeft om den in druk te wekken van een poging tot zelfmoord dan wel of zij op Stephen geschoten heeft, zooals een der getuigen, een buurvrouw, die het geval aanschouwd had, verzekert. Bij den twist van 31 Mei met den noodlottigen af loop hébben de buren mevrouw Barney hoo- ren roejsenEr uit, er uit!, ik schiet je neer, ik schiet je neer; waarop Stephen geantwoord moet hebben: ik ga al. Toen klonk het schot en hoorde men hem zeggen: Goede God wat heb je gedaan! Waarop mevrouw Barney's slem klonk: Michael, Michael (volgens een der getuigen: Chicken, chicken), kom terug, ik zal alles doen wat je wilt. Dit wijkt nogal af van de lezing die mevrouw Barney heeft gegeven aan de politie, welke overeenstemt met de verklaring door haar afgelegd aan den dokter, wiens hulp zij dadelijk had inge roepen. De dokter was een van de getuigen die gisteren voorkwam. Hij verklaarde, dat zij zeer van streek was en al maar zeide, dat zij zooveel van Michael hield. Volgèns den dokter is het niet aannemelijk dat zij in den toestand waarin zij toen verkeerde een on ware verklaring zou hebben afgelegd. De dokter had de politie gewaarschuwd en toen deze kwam, was mevrouw Barney geweldig tegen den inspecteur en den agent te keer ge gaan. Ten slotte waren Sir John en Lady- Mullens, de ouders van de vrouw, gekomen Toen was zij wat gekalmeerd en in hun bege- leidisg gewillig meegegaan naar het bureau van politie om haar verklaring af te leggen. Aanvankelijk had de politie haar op vrije voeten gelaten, doch toen het onderzoek van de deskundigen de verdenking van moord wettigde, was zij gearresteerd. Zij bevindt zich nu in voorloopige hechtenis. Uiterlijk kalm hoorde zij gisteren de uiteenzetting van de zaak aan, maar toen de dokter het tooneel bij zijn komst op de flat beschreef, viel zij in zwijm. De beklaagde zelf aan 't woord. Bij de voortzetting van het geding tegen mevrouw Barney, beklaagd van moord op haar minnaar Scott Stephen, is gisteren de beklaagde zelf aan het woord geweest. Mevrouw Barney, die in het zwart ge kleed was, was buitengewoon bleek en beefde Zij herhaalde onschuldig te zijn. Zij vertelde, dat haar huwelijk met den Amerikaan Barney ongelukkig was geweest en dat zij in Amen- ka va nhem gescheiden was. 'Te Londen had zij Stephen ontmoet, wiens maitresse zij ge worden was. Zij had met hem willen trouwen, maar dat ging niet, omdat zij daarvoor haar eerste huwelijk in Engeland nogmaals had moeten laten ontbinden, wat weer niet kon, omdat zij door dat huwelijk Amerikaansche was geworden Zij verklaarde verder, dat zij Stephen bijna geheel onderhield. Hij vroeg haar herhaaldelijk geld om zijn geluk te be proeven aan des peeltafel in gezelschap var. een andere vrouw. „Wij twistten vaak zei zij, „maar wij hielden toch heel veel van elkaar". Ten aanzien van den noodlottigen nacht vertelde mevrouw Barney, dat Stephen. omdat zij onverschillig bleef onder zijn lief- koozingen, woedend was geworden en zich had aangekleed om heen te gaan. Zij had toen gedreigd zelfmoord te plegen als hij haar verliet. Stephen wilde ter voorkoming van ongelukken haar revolver wegpakken. Mevrouw Barney wilde het wapen houden en er ontstond een worsteling, waarbij de revol ver per ongeluk afging en haar minnaar in de borst trof met den bekenden noodlottigen afloop. Zooals men uit het bovenstaande, dat ons door Reuter geseind wordt, ziet, is mevrouw Barney gebleven bij de verklaring, die zij on middellijk na de gebeurtenis in hevige ge moedsbeweging aan den dokter heeft afge legd en die zij ook later bij de politie her haald en onderteekend heeft. Naar men weet, achtten de politiedeskundigen op grond van Stephen's verwonding en van het spoor van den kogel in zijn kleeren, en bovendien op grond van het makelij van de revolver, die slechts na bepaalde manipulaties in werking te brengen was, deze verklaring onaanneme lijk. Wel erkennen zij, dat het schot van zeer nabij, acht a vijftien centimeter, gelost moet zijn. PROCES TEGEN RUSSISCHE SPOORWEGEMPLOYE'S. Wegens treinbotsing. Te Bakoe is een proces begonnen tegen een groep spoorwegemploye's, die schuldig zou den zijn aan een botsing van twee personen treinen op het station Molica. Bij het onge luk werden elf personen gedood en talrijke anderen gewond. Tegen vier beambten wordt de doodstraf geëischt. TWEE DUITSCHE COMMUNISTEN UIT RUSLAND ONTSNAPT. En in Polen aangehouden. Aan de Poolsch-Russische grens in het Zcma-gebied werden door een Pool- sche grenspost twee Duitsche vluchte lingen uit Rusland aangehouden. Het bleken twee Duitsche communisten te zijn, die ontvlucht waren uit de Gpoe gevangenis, waar ze sinds een half jaar vast gehouden werden. Zij hadden het vorig jaar vergunning gekregen te fees ten ter eere van de October-revolutie. Op de terugreis waren zij in Polosk uit gestapt om daar eenige bekenden uit den tijd van den wereldoorlog te bezoe ken. Zij weraen gearresteerd en in de gevangenis opgesloten. Een onderzoek wordt ingesteld. DE STAD DSJOE-BAI DOOR ONTPLOFFING VERNIETIGD. De stad Dsjoebai (Mantsjoerije) is door een ontploffing volkomen vernietigd. Het mu nitiedepot te Dsjoebai is, naar het schijnt door een misdadigen aanslag, tot ontploffing gebracht, waarna de geheele stad plat is ge brand. Door den brand en de ontploffing zouden in totaal meer dan 200 personen om het leven zijn gekomen, o.m. eenige Japan ners. Het Japansche hoofdkwartier heeft maatregelen getroffen, ten einde den Japan- schen onderdanen hulp te bieden. DYNAMIETONTPLOFFING AAN BOORD VAN „SPRINGSCHIP". Naar uit Manilla (Philipijnen) wordt ge meld, werden ten gevolge van een explosie aan boord van een „springschip" 13 perso nen gedood. De bemanning van dit schip was belast met het doen springen van rotsen aan de monding van de rivier Cagayan. WEER REVOLUTIONNAIRE BEWEGINGEN IN CHILJ? Ondanks de zeer strenge censuur zijn te Buenos Aires berichten ontvangen, volgens de welke gisternacht 38 communisten bij een overval op politiebarakken door machinege weervuur zijn gedood. Particuliere telefoon gesprekken bevestigen, dat de regeering Da- vila ieder uur macht verliest en dat een nieuwe revolutie ieder oogenblik kan worden verwacht. Een groot deel der troepen is in de nabijheid van Santiago geconcentreerd, aan gezien een communistische uitbarsting dreigt. HONGER-OPTOCHT IN CHICAGO. In den wijk Kensington van Chicago bestormden 500 werkloozen met hun familieleden een stedelijken opslag plaats van levensmiddelen. Met steenen werden de ruiten ingegooid. De opslag plaats werd geheel leeggeplunderd. De bestorming had plaats onder het schreeuwen van „Wij willen vleesch en brood." Vijf afdeelingen der politie heb ben de menigte met geweld uiteen ge dreven. Het gemeentebestuur wijt deze onlusten aan communistische invloeden. MURRAY BUTLER OEFENT CRITIEK. Een merkwaardig voorbeeld van de geschiedenis, die zich herhaalt. Prof. dr. Nicholas Murray Butler, de be kende president der Columbia-universiteit te New York, heeft dezer dagen in de Ameri kaansche club te Parijs een rede gehouden, welke in hooge mate de aandacht heeft ge trokken, vertelt het Hbld. Butler zette daarin zijn opvattingen uiteen omtrent den internationalen toestand, welke hemelsbreed verschillen met die, welke over het algemeen in zijn land worden gehuldigd, en hij deed dit in vrij scherpe bewoordingen Zoo sprak hij o.a. van de „vruchtelooze werk wijze der onbekwame wereldpolitici, die met ledige formules en belachelijke besprekingen een oplossing wilden bereiken". Herziening van het schuldenvraagstuk achtte spr. in de eerste plaats noodzakelijk om te komep tot betere toestanden op econo misch gebied, welke opvatting in Amerika naar men weet taboe is, zoodat men het ook op de republikeinsche partijconventie te Chi cago maar het veiligst heeft gevonden er niet al te veel aandacht aan te schenken. Butler critiseerde de logheid van het re- geeringsapparaat bij de democratisch be stuurde volken, waarbij hij als afschrikwek kend voorbeeld in de eerste plaats de Ver. Staten noemde, welke traagheid zulk een groote belemmering vormt voor snel hande len in tijden als deze. In dezen tijd van elec- triciteit, zegt Butler, zijn onze handen ge bonden door politieke gewoonten, die ander halve eeuw oud zijn. Het lijkt wel, of de knapste koppen en de grootste karakters bui ten het bestuur in de verschillende landen zijn gehouden. Wij hebben te oordeelen naar de hande lingen der autoriteiten nog niet geleerd wat de grondbeginselen zijn van het leven in de nieuwe wereld van onderling afhankelijke volken. Wij zijn de laatste jaren getuigen ge weest van een herleving van het gewapende nationalisme, dat de vijand is van alles wat waarde heeft voor de wereld en dat de on middellijke en directe oorzaak was van den wereldoorlog. In een tijd van algemeene ontwrichting van het bedrijfsleven doen de landen al het mogelijke om door het bouwen van tolmuren den handel nog meer hinderpalen in den weg te leggen; is het wonder, dat de wereld dan arm is? Butler maakt dan een zeer treffende ver gelijking. Het is niet algemeen bekend, zegt hij, dat de Ver. Staten bij hun geboorte voor hetzelf de probleem stonden. Toen de regeering on afhankelijk en zelfstandig, George Washing ton president en Thomas Jefferson minister was, zag zij zich geplaatst voor de vraag, hoe de jonge natie zich kon ontdoen van haar schulden aan de Europeesche landen. Een millioen uit dien tijd kan men vergelij ken met een milliard van thans, en nu is het wel interessant, dat de schulden van de Ver. Staten aan Europa toen bijna precies dezelf de waarde hadden als die van Europa aan Amerika thans. Jefferson redeneerde toen als volgt: Wat waren de gevolgen van den oorlog? De voor raad klinkende munt, die wij bij het begin in ruime mate bezaten, stroomde weg naar Europa voor wajjens, munitie, enz. Twee der de van de opbrengst van ons land viel in handen van onze vijanden, die meester ter zee waren en het andere derde deel was on voldoende voor het verschaffen van het nood zakelijke oorlogsmateriaal. Wij moesten toen onze toevlucht nemen tot een papieren be taalmiddel en dit werkte de verdwijning van de klinkende munt in de hand, zooaat wij m het laatste stadium van den oorlog ons voor jaren verstoken zagen van het gebruik van edel metaal, terwijl bepaald was, dat wij een belangrijk deel onzer schulden in klinkende munt zouden betalen. In een brief aan den Britschen gezant schreef Jefferson toen: Indien het geheele gebied der Ver. Staten tegen contant geld te koop werd aangeboden, zou het niet zooveel opbrengen als noodig is om aan de bepa ling der overeenkomst te voldoen. Jefferson ging nog verder: Bij de noodza kelijkheid van eenig uitstel in de betaling on zer schulden komt' nog, dat de Engelschen onze betaalmiddelen doen verminderen door ons door middel van prohibitieve rechten te beletten onze producten uit te voeren naar hun in onze nabijheid gelegen dominions. In dien de crediteur zelf de mogelijkheden om handel te drijven wegneemt, zoo betoogde Jef ferson, welke handel ons het geld verschaft, voor de betaling onzer schulden, moet hij niet klagen over een vertraging in die betaling, welke het gevolg is van zijn eigen handelin gen. Butler wees er in het vervolg zijner rede op, dat de kwestie thans van politieken aard is en niet langer een economisch karakter draagt. De regeeringen moeten thans hande len, maar zij hebben van December tot Juni geschreven en gepraat, en gereisd, en bezoe ken gemaakt en geconfereerd, maarniets gedaan. Spr. besloot zijn rede met te wijzen op het gevaar, dat de ontevredenheid onder de vol ken over dit niets doen eenmaal tot een uit barsting zal leiden waarvan de gevolgen voor de democratie zeer ernstig zouden zijn.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1