Sulmmeuios !Bttite*t£and JieckóL School Rechtszaken tBinnwland MIJNHARDT's La Croyère, van de Bouillonnerie de La Lou- vière enz. ongeval op het station te dufcseldorf. de harwichboot malines in zinkenden toestand aan den grond gezet. een pootige journaliste. een flinke kindermeid. de ontvluchte schoonzoon Zenuw-Tabletten75 ct. Laxeer-Tabletten60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. DRIE DAGEN IN DE PETOET. Felix Bressart in het Victoria Theater. De populaire Duitsche komische acteur, die momenteel persoonlijk in Amsterdam optreedt, ia ook de held van de hoofdfilm in het Victoria Theater. Tranen zijn er gisteravond gelachen om de dwaze situaties in het stadje tusschen de burgerlijke en militaire autoriteiten. Eigen lijk had de film moeten heeten: Wie is de va der? Want het gaat er ten slotte om wie de vader is van het kindje van de keukenmeid van den burgemeester. Deze laatste zal niet rusten voor de zaak in orde is. Hoe dit alles in de film is uitgewerkt, is moeilijk te vertellen, maar wel kunnen wij zeggen, dat er op 't laatst vier vaders zijn. Men moet dit echter gaan zien, want het goede spel doet de komische situaties nog veel beter tot hun recht komen. Felix Bressart is als de gemoedelijke soldaat, die zich opoffert uitmuntend, mede doordat hij in alle omstandigheden sober spel geeft van goede komische kwaliteit. Max Adelbert is een pracht van een burgemeester. Ide Wüst zeer goed als zijn vrouw. De militaire typen zijn zoo goed als men maar wenschen kan. De majoor en de Feldwebel vooral. Wij twijfelen niet of deze pikante en komi sche film zal nog velen een vroolijken avond bezorgen. 't Voorprogramma was wel verzorgd. Een mooi geluidsjournaal, een klucht van Charley Chase, een schitterende screensong en een zeer interessant Hollandsch Nieuws. De gendarmerie heeft uit Antwerpen en de Vlaanderen versterkingen ontvangen. Vrij dagmiddag lagen alle fabrieken te La Lou- vière en omgeving volkomen stil. Ook te Anderlu, in de omgeving van Char leroi, heeft de toestand zich ernstig toege spitst. 400 tot 500 stakers zijn daar uit net stakingscentrum aangekomen. Zij hebben werkwilligen belet aan het werk te gaan. Ook te Marchienne au Pont is het tot onaan genaamheden gekomen. Uit Bergen zijn troe pen gezonden om de gendarmerie te verster ken. BIOSCOOP THEATER HARMONIE. De Lieveling der Goden. Emil Jannings en Renate Mul ler in de hoofdrollen. Geen Duitsche filmactrice die momenteel in 'ons land zoo populair is als Renate Müller. Zij vertoeft thans persoonlijk in Amsterdam en heeft zich door haar optreden vele vrienden verworven, Welk een innemende verschijning en welk een goede actrice zij is, kan men thans zien in de film De lieveling der Goden, waarin zij optreedt naast den grooten Emil Jannings (als diens vrouw Agatha). Albert Winkelman is in Weenen de gevierde tenor. Hij heeft er contract afgesloten voor een tournee door Zuid-Amerika en zal nu zijn afscheidsavond geven. Groote triomfen. Agatha is jaloersch. Albert houdt er te veel vriendinnen op na. Bij 't afscheidnemen zegt zij dan ook dat Albert er niet op behoeft te re kenen dat zij na zijn terugkeer zijn vrouw nog is Albert beleeft niet veel geluk in Zuid-Ame rika. Veel teleurstellingen zijn z'n deel en de angst doet hem zelfs zijn stem verliezen, en als een gebroken man keert Albert naar zijn va derland terug. Na dagen van rust keert plotse ling Alberts stem terug, een nieuw contract met de Weener opera volgt en een schitterend succes in Lohengrin is het besluit. Sterk spel van Jannings beheerscht ook nu weer deze uitgebreide film. Mooi is daarnaast het spel van Renate Müller. Tal van interes sante opnamen komen in de film voor en de zang van Marcel Wittrich mag zeker genoemd. Een film die het publiek ten zeerste zal waardeeren. Het voorprogramma bracht twee interessante en uitgebreide journaals en een schitterend ge kleurd nummer, getiteld Rhytme en dans. DE RAMP VAN DE „PROMETHEE". Het bericht, volgens hetwelk op de plaats desonheils een telefoonboei van den onder zeeër „Promethée" gevonden is, is bevestigd. Toch is de hoop, dat misschien toch nog een deel der bemanning in het scheepsruim z$l blijken te zijn opgesloten, zeer gering. Men neemt veeleer aan, dat de boei op het oogen- blik van den ondergang van het schip door een lid van de bemanning is losgeworpen. De minister van marine, Leygues, heeft het commando van het Italiaansche lichterschip „Artiglio" verzocht zijn schip en de „Rostro", die beiden werkzaam zijn bij de bergingswerk zaamheden van den goudschat van de „Egypt" ter beschikking te willen stellen. Beide sche pen zijn onmiddellijk naar Cherbourg vertrok ken. Het schijnt met zekerheid vast te staan, dat de catastrophe te wijten is aan een ver keerde manoeuvre. Waarschijnlijk zijn bij vergissing de ballastkamers met water gevuld, waarop het schip noodzakelijkerwijze moest zakken. CINEMA EN THEATER. Op het omslag $an het Weekblad 'n portret fan Brigitte Helm in de film „De gravin de Monte Christe". En van den inhoud noemen we o.m. 'n afbeelding van het groot Begijn hof te Mechelen, wat het kurhuis biedt (por tret van de kunstenaar Georg Kulenkampf, Magda PanzeraBaillot, Charles Panzera, Stefan Askenase). een bizondere kunstenares (de Belgische schilderes Gabrielle Montald), een nortret van Anita Page, een iaar spreken de film, 'n portret van den Hollandschen zanger Gustaaf de Loor, die voor het vol gend seizoen een engagement bij de Metro politan-opera te New York heeft, afbeeldin gen van de films „Emiel en zijn Detectives", „Paris-Beguin" en „Trooenkolder", enz. 'n Gezellige, dit nummer 441. Nederlander door trein gegre pen en zwaar gewond. Op het Hauptbahnhof te Dusseldorf is gister middag te 12.40 uur de Nederlander Frans Kaumanns uit Den Haag onder den binnenko menden D-trein Frankfurt-Amsterdam geraakt. In zwaar gewonden toestand werd de heer K. opgenomen en naar het St. Joseph-zieken- huis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. DE STAKING IN HET BELGISCHE MIJNENGEBIED. De toestand ernstig. In de Borinage hebben de verschillende plaatselijke afdeelingen besloten l et compro mis voorstel van de hand te wijzen. De algemeene toestand te Bergen en om geving bleek echter Vrijdagmorgen wat rus tiger Sedert Vrijdag j.1. zitten de ingenieurs en de employé's van de kolenmijn Produit de Flénu opgesloten in de gebouwen der mijn. Zij trachten de pompen aan den gang te hou den, maar slagen er niet in. Van put 18 is een gaanderij heelemaal volgeloopen. Twin tig paarden zijn verdronken. Het water wast nog steeds. Ook andere mijnen worden door dit ge vaar bedreigd. De werklieden weigeren aan den arbeid te gaan en laten zich liever we gens ongehoorzaamheid verbaliseeren dan de kans te loopen als slachtoffers der stakers te vallen. In het centrum der staking is dj toestand plotseling heel ernstig geworden. De stakers trekken in groote groepen naar de verschil lende industrieele bedrijven waar zij op de bestuurders pressie oefenen hun arbeiders te ontslaan. Dit was o.m. het geval in de faien- ceric de Kéramix, de werkplaats Boel, een der voornaamste van het centrum, de werkplaats Zaterdagochtend omstreeks half zes heeft op de Wester Schelde een aanvaring plaats gehad tusschen het s.s. „Malines" van den dienst van Harwich naar Antwerpen en een tankboot, waarvan de naam en de nationaliteit bij het verzenden van dit bericht nog niet bekend wa ren. De „Malines" kreeg ernstige schade en begon onmiedellijk water te maken. Het s.s. is toen ter hoogte van de Eendrachtspolder op de plaat gezet om zinken te voorkomen. Uit Ter- neuzen zijn onmiddellijk sleepbooten ter as sistentie vertrokken. Een andere opkomende reddingsboot voor Antwerpen, die even later de plaats waar de „Malines" op het droge was gezet, moest passeeren, is langszij gekomen en heeft de passagiers van het beschadigde s. overgenomen. De aanvaring geschiedde tijdens dichten mist. Omtrent de aanvaring van de „Malines", de Engelsche Harwichboot, die gisterenavond uit Engeland was vertrokken met bestemming naar Antwerpen, vernemen wij nog het vol gende: Even boven Terneuzen lageen plaatselijke dichten mistbank boven het water. In verband hiermede, was de „Malines" voor anker ge gaan. Tegen half zes hedenmorgen werd het schip door de tankboot „Hanseat" uit Danzig midscheeps aan stuurboordzijde aangevaren De schok was zeer hevig en de Malines" kreeg ernstige averij. Doordat het water de machinekamer binnen drong, was het noodza kelijk het schip aan den grond te zetten. Hier voor werd de plaat dwars van den Eendrachts polder gekozen. Dit was mogelijk omdat de aanvaring geschiedde tijdens hoog water. De „Hanseat", die vermoedelijk ook averij heeft opgeloopen, is doorgevaren naar Antwerpen Onmiddellijk werd assistentie gevraagd en drie sleepbooten van de „Towageand Salvage Uni on de „Goliath", de „Raymond" en de Sirius' die te Terneuzen gestationneerd lagen, in wel ke plaats de N. V. Meyer Zn. expeditie en agentuurmaatschappij the Union vertegenwoor digd, gingen ter assistentie. Ongeveer een uur na de aanvaring kwam de Harwichboot „Vien. na" welke weekend-tochten van Engeland naar België maakt, de Westerschelde opstoomen Het schip draaide bij. De drie sleepbooten hebben daarop de ongeveer 80 passagiers van de Malines" met hun bagage naar De „Vienna overgebracht. Bij de aanvaring en bij de red ding der passagiers heeft geen enkel ongeval plaats gehad. Hedenmiddag bij laag water zal de „Malines" ongeveer droog komen te staan en men zal dan trachten het gat voorloopig te dichten. Bij hoog water hedenavond zal men vervolgens trachten het schip vlot te brengen met pompen boven water te houden en naar Antwerpen te sleepen. Naar de N.R.Crt. in de Nemzeti Ujsag leest, zat dezer dagen een Amerikaansche journaliste alleen in een spoorwegcoupé in Zevenbergen, welke gelegenheid een Roe- meensch conducteur te baat nam om haar eerst lastig te vallen en ten slotte handtas telijk te worden, waarop miss Robinson, zoo heette de journaliste, hem een flinke oorveeg gaf. Uit wraak verklaarde de conducteur daarop, dat het kaartje der journaliste niet geldig was en wilde, teen deze niet bereid bleek, boete betalen, het geld zelf uit haar handtasehje halen. Daarop stond miss Ro binson op en sloeg den cunducteur volgens alle regelen van de bokskunst tegen den grond. In het volgende station diende de jour naliste daarop een klacht in. Een kindermeisje stak. naar wij in de N.R. Crt. lezen, in Maida Vale met een kinderwa gen de straat over, toen plotseling een vrachtauto, bij het uitwijken voor een ander voertuig op haar afkwam. Zij duwde snel de kinderwagen voor zich uit, om te voorkomen, dat het kind gedeerd werd Helaas maakte de auto nog een draai en trof zoowel de wagen als het meisje. Het kindje in den wagen was op slag dood en het meisje bleef bewusteloos liggen. Zij is met een gecompliceerde been breuk en verwondingen aan haar hoofd naar het ziekenhuis gebracht. Een man, die gedagvaard was voor den rechter te Tottenham cmdat hij zijn vrouw platen had, verdedigde zich met te zeggen: ..Mijn schoonmoeder nam eerst mijn vrouw in beslag, toen het kind, maar toen zij haar zorgen ook over mij ging uitstrekken ben ik uit zucht tot zelfbehoud afvlucht". Bij Apoth. en Drogisten. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring benoemde de raad, als hoofd der school te Stompetoren, no. 3 der voordracht, de heer P. Köhne, onderwijzer aan de 8e gemeente school te Alkmaar. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Af deeling bouwkunde: Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar: N. C. Akkerman te Alkmaar. Bevorderd van het tweede studiejaar tot het practische leerjaar: J. G. W, Langendijk te Beverwijk. Afdeeling weg- en waterbouwkunde: Bevorderd: C. H. van Erkelen te Alkmaar; C. P. Hoed te Alkmaar; P. Ooms te Avenhortt; C. Roozing te Petten; A. L. v. d. Wiel te Abbe- kerk. Bevorderd van het tweede studiejaar tot het practisch leerjaar: A. Holman te Alkmaar; R. J. v. d. Stok te Alkmaar. Bevorderd van het tweede tot het laatste studiejaar: B. Gorter te Egmond aan den Hoef; Swager te Alkmaar. Afdeeling werktuigkunde: Bevorderd van het tweede studiejaar tot het practisch leerjaar: A. Kroes en P. C. J. Marga- dant te Alkmaar; j. Pijper te Wester-Blokker. Afdeeling electrotechniek: Bevorderd van het eerste tot het tweede leerjaar; W. P. Spaan te Schoorldam. Afdeeling scheepsbouwkunde: Bevorderd van het eerste tot het tweede sta diejaar A. A. Sipman te Alkmaar. 58STE JAARVERGADERING VAN DE GEREFORMEERDE ZONDAGSSCHOOL- VEREENIGING „JACHIN". Woensdag 13 Juli zal in de Geref. Kerk aan de Oudegracht alhier de 58ste Jaarvergadering worden gehouden van de Zondagsschoolver- eeniging „Jachin", onder voorzitterschap van Prof. Dr. Grosheide. In de voormiddagverga dering hoopt de voorzitter een inleiding te houden over „Jachin's Lesrooster". Na de pauze wordt een inleiding gehouden door den vice-Voorzitter Ds. J. A. Tazelaar van Rotter dam over de vraag: „Wat kan geschieden om de belangstelling in de Zondagsschool te ver levendigen?" 's Avonds te voren (Dinsdag) wordt in ge noemde kerk een bidstond gehouden waar hoopt voor te gaan Ds. J. Mulder van Leeuwarden, vroeger te Broek op Langendijk Dat uit het Noordelijk deel van Noord-Hol land velen zich opmaken naar Alkmaar. Al licht duurt het jaren, eer „Jachin" weder onze Provincie vergadert. het verdwenen origineel erkende. De ex-advocaat, die van oplichting weid vrijgesproken, stond daarna inzake het ver dwijnen van den brief uit het dossier terecht voor de Haagsche Rechtbank, die hem wegens diefstal veroordeelde tot een jaar gevange nisstraf met aftrek. In hooger beroep ver oordeelde het Haagsche Hof den verdachte wegens oplichting tot zes maanden gevange nisstraf met aftrA. In hooger beroep ver oordeelde het Haagsche Hof den verdachte wegens oplichting tot zes maanden gevange nisstraf onder aftrek der voorloopige hechte nis. De Hooge Raad vernietigde dit arrest, en verwees de zaak naar het Amsterdamsche Ge rechtshof, dat gister arrest heeft gewezen en den verdachte wegens het wegmaken van een stuk, dat bestemd was voor bewijs te dienen, een gevangenisstraf van zes maanden heeft opgelegd. GEVECHT MET DOODELIJKEN AFLOOP. In den nacht van 15 op 16 Juni van het vorige jaar ontstond er in de Wagenstraat te 's-Gravenhage twist tusschen chauffeurs Toen een hunner zich verwijderde, zakte hij enkele meters verder in een en bleek te zijn overleden, ten gevolge van een messteek in de ïartstreek. Geen der omstanders had van het toebrengen van deze verwonding iets bemerkt Een andere chauffeur werd hiervan ver dacht en stond terecht voor de Haagsche rechtbank wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, den dood ten gevolge heb- >ende. De verdachte, die zeide zich niets meer te herinneren van het voorgevallene en het evenzeer mogelijk achtte dat hij wel dan niet den messteek had toegebracht, werd vrijge sproken, doch in hooger beroep door het Haagsche gerechtshof tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld. In cassatie vernietigde de .Hooge Raad dit arrest en verwees de zaak naar het gerechtshof te Amsterdam waar de procureur-generaal eerst vier jaar later, nadat nog een getuige was gehoord, die een geheel nieuwe, bezwarehde verkla ring had afgelegd, zes aar gevangenisstraf eischte. Het Amsterdamsche hof heeft gister arrest gewezen en den verdachte terzake van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, den dood ten gevolge hebbende, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. KERK EN VREDE. Op de laatst gehouden ledenvergadering te Uitgeest van „Kerk en Vrede" is tesloten een sympathiebetuiging tegen den aan het comité ten voorbereiding van het Wereldstrijd tegen den Oorlog, dat in 1932 in Genève gehouden zal worden. Verder zullen strooibiljetten worden rond gedeeld ter opwekking ter deelname aan de Openluchtsamenkomst op 19 dezer te Alk' maar van de Federatie N.-Holland Noord van „Kerk en Vrede". Het plan bestaat een fietstocht naar Alkmaar te organiseeren. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Juli. UITGEEST, Evangelisatiegebouwvoorm 10 uur, de heer A. v. d. Kaaij, van Amster dam. Zondagmorgen 11.40 uur Zondagsschool OUDORP, 10 uur, ds. Groot OPHEFFING KANTONGERECHTEN In het rapport-Weiter wordt voor^b steld over te gaan* tot opheffing van 50 kantongerechten, zooals deze werden genoemd in het rapport der commissie Bosch. Aan dat rapport kan ontleend worden dat de commissie-Bosch meende, dat zonder bezwaar kunnen worden opge heven 50 kantongerechten, en wel die der tweede klasse Wagenlngen, Goes en Zaandam en die der derde klasse Oss Heusden, Veghel. Boxmeer, Oirschot Oosterhout, Zevenbergen, Gulpen, Weert Eist, Doesburg. Groenlo, Geldermalsen Zalt-Bommel, Druten, .Vianen, Kampen Harderwijk, Ommen, Goor, Alphen Schoonhoven, Brielle, Sommelsdijk Oud-Beijerland, Riderkerk, Sliedrecht Oostburg, Hulst, Tholen, Schagen, Me- demblik, Furmerend, Haarlemmermeer, Breukelen, Wijk bij Duurstede, Woer den, Dokkum, Harlingen, Bolsward, Beet- sterzwaag. Lemmer, Steer.wijk, Zuid- horn, Apingedam, Onderdeiuiam en TUSSCHEN TWEE TRAMTREINEN BEKNELD GERAAKT. De 35-jarige C. W. reed gisteravond te Haarlem met een driewielige bakfiets langs de Leidsche Vaart naast een tramtrein der N. Z. T. M. In den bocht bij de Emmabrug gekomen, bemerkte hij niet dat van de tegenovergestelde richting eveneens een tramtrein nader de. Het gevolg was dat de bakfiets tus schen de beide tramtfeinen bekneld ge raakte en een tiental meters meege sleurd werd. W. bekvyam een schedel fractuur en eenige andere kwetsuren. In levensgevaarlijken toestand is hij naar de Mariastichting overgebracht. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Op den Westvest te Delft sp -ong gis teravond een voorband van een auto, bestuurd door den heer B. uit Den Haag De auto die een flinke vaart had sloeg tengevolge hiervan geheel over den kop. De chauffeur geraak e onder den wagen bekneld. Hij werd met ern stige verwondingen naar het Gemeen telijk Gasthuis te Delf* vervoer 1. De drie andere inzittenden, de familie P uit Delft bekwamen lichte verwondingen en konden na verbonden te zijn, naar hun woning worden vervoerd. ZIJN VROUW. MET EEN MES GESTOKEN. De rechtbank te Zwolle veroordeelde een schildcrsknecht, die op 27 Mei j.1. op het' spcorwegperron daar ter stede zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, met een mes een diepe snede in den hals toegebracht heeft, waardoor zij ernstig werd verwond, weger.s poging tot doodslag tot vier jaren gevange nisstraf. De eisch was acht jaar. BRIEF UIT DOSSIER VERDWENEN. Ex-advccaat veroordeeld Toen een ex-advocaat indertijd in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage vertoefde, onder verdenking zich aan oplichterij te heb ben schuldig gemaakt, werd hem het dossier over de desbetreffende zaak ter inzage ge geven. Uit dit dossier bleek daarna een door .den ex-advocaat geschreven brief verdwenen te zijn; in het dossier bevond zich nog wel een afsch ift van dien brief, dat de ex- advocaat als volkomen overeenkomstig met ONGELUK BIJ HET VUURWERK TE SCHEVENINGEN. Donderdagavond is, zooals wij reeds meld den, tijdens het afsteken van het vuurwerk te Scheveningen, een ongeluk gebeurd, dat aan een man het leven heeit gekost. Het Hbld. vermeldt over dit ongeluk nog de volgende bijzonderheden: Omtrent de juiste toedracht van het onge val meldde men omtrent middernacht het volgende: Duizenden menschen uit de residentie en omgeving waren op dezen mooien zomer avond naar Scheveningen getrokken om van het vuurwerk, dat in het seizoen iedere week op het strand nabij het Wandelhoofd wordt afgestoken, te genieten. Toen het programma om kwart voor elven voor een gedeelte was afgewerkt, werd de duizendkoppige menigte plotseling door een zeer zwaren slag opgeschrikt. Op het strand nabij de plaats waar het vuurwerk werd af gestoken, nam men op dat oogenblik een dich ten rook waar. Dra bleek, dat een 20 c.M. mortier, waar mee de vuurpijlen worden afgestoken, en die door een employé van de Vuurwerkfabriek van A. J. Kat te Leiden werd bediend, uit elkaar was gesprongen De employé, zekere Harteveld, kwam met den schrik vrij, doch zijn kameraad, de onge veer zestigjarige Bakker, eveneens bij de Leidsche Vuurwerkfabriek werkzaam, werd door een scherf van den mortier ter hoogte van de hartstreek getroffen. Onmiddellijk schoten de doktoren H. J Guljé uit Uitgeest erf dr. W. H. A, Voncken- berg uit 's-Gravcn^ande. die zich onder het publiek bevonden, toe om de eerste hulp te vcrleenen. Zij konden bij den getroffene ech ter slechts den dood constateeren. Het ongeval bracht natuurlijk onder het publiek groote ontsteltenis teweeg. Het slot gedeelte van het vuurwerk werd onmiddellijk afgelast, de lantaarns op den boulevard en de verlichting in de café's werden weer ont stoken. Het lijk van den omgekomen werkman werd naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Omtrent de oorzaak vfm de explosie tast men in het duister. De apparaten waren, zoo als dat steeds gebeurt, vóór den aanvang van het vuurwerk door de brandweer onder zocht. De commissaris van Dolitie. de heer P. Kra mer, en de hoofdinspecteur van <W brand weer, de heer De Ridder, hebben 'direct een uitgebreid onderzoek ingesteld. WEDER OEHEIME ZENDER TE OOUDA. Wederom, 200 vertelt de Tel., is te Gouda een geheime zender in beslag genomen. Dit maal had de ontdekking niet het vroolijk ka rakter van den overval van het station OTG 4 tijdens de bekende viering van Truusjes verjaardag, doch zij had thans een alleszins kalm verloop, al miste zij het karakter van een overval niet. De clandestiene studio was nu gevestigd in een huis aan de Turfmarkt. Een zoon van den bewoner hield zich reeds geruimen tijd met zenden bezig, dat bestond uit het uit wisselen van technische gegevens met andere amateurs en het spelen van gramafoonplaten Tot de ontdekking van het station OTG 4 werd meestentijds op een golflengte van 230 meter gezonden, doch na den overval zocht de amateur de 80 meter op. Hij oefende zich in het seinen in verband met zijn voornemen urn binnenkort examen tot het verkrijgen van een zendvergunning te doen. Zijn proeven waren van onschuldigen aard en verwekten weinig storing. De illusies van den amateur, een student, zijn niet verwezenlijkt, want gisterochtend is aan zijn experimenten een einde gemaakt. Dit geschiedde op een oogenblik, dat de geheime zender niet werkte, terwijl de eigenaar bo vendien nog te bed lag. Het feit, dat de ont dekkers precies aan het goede adres aanklop ten en voorts nauwkeurig bleken te weten waar de zender stond, heeft in de kringen der familie en van buitenstaanders sterk den indruk gewekt, dat hier verraad of een wraakneming in het spel is. De inval geschiedde door een electro-tech- nisch hoofdambtenaar van de P. en T. en een rechercheur van politie. Toen de geheel verraste bezitter ijlings uit bed was geko men, gingen de speurders regelrecht naar de kamer, waar de clandestiene studio was ge vestigd. Hier werd inderdaad een complete zendinstallatie aangetroffen. Het gevonden toestel, dat een waarde van 300 vertegenwoordigt, werd met alle kost bare onderdeelen als lamp, plaatstroomappa- raat en transformatoren in beslag genomen, terwijl tegen den eigenaar proces-verbaal werd opgemaakt. Gramofoonplaten werden niet medegenomen. ZELFMOORDEN IN EEN HUIS VAN BEWARING. Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer den heer Van der Heide betreffende twee gevallen van zelfmoord in het huis van be waring te Assen, antwoordde de minister van Justitie: Inderdaad zijn in het laatste halfjaar twee gevallen van zelfmoord in genoemd gesticht voorgekomen, en wel op 15 Januari 1932 en op 31 Mei 1932. In het eerste geval betrof het een zekeren B., opgenomen in den namiddag van 12 Januari. Op 13 Januari werd hem arbeid verstrekt, te weten het maken van postzak ken. Aangezien hij met dat werk niet bekend was, is de met de leiding daarvan belaste bewaarder de eerste beide dagen 13 en 14 Januari veelvuldig bij hem geweest. De directeur, die hem op den dag van inkomst nog 's avonds bezocht, was ook elk der an dere dagen bij hem. Den loden 's morgens verklaarde B. het werk nu wel te begrijpen en er ook aardigheid in te krijgen. Verschijnse len, die op eenig plan tot zelfmoord zouden hebben kunnen wijzen, werden niet waarge nomen. Hij heeft op dien dag te 12.30 uur zijn maaltijd nog genuttigd. Bij surveillance te 1.15 uur werd hij, zooals later bleek, leven loos aangetroffen. Het tweede geval betrof een zekeren J. O., opgenomen op 25 Mei 1932. De directeur be zocht hem op dien dag en op 26, 28, 29 en 30 Mei, en onderhield zich met hem nog op 31 Mei des morgens o.a. over de mogelijkheid van familiebezoek, zonder dat iets bijzonders aan hem werd bespeurd. Ook de surveillee- rende bewaarder vonden hem öf rustig bezig met zijn werk eveneens het maken van postzakken öf met lectuur. Op 31 Mei, des n.m. 4 uur, werd hem een bevel tot gevangen houding beteekend, waarbij hij den daarbij tegenwoordigen directeur nog vroeg om in lichtingen inzake toevoeging van een raads man, zonder dat ook toen nog in zijn optre den iets tot uiting kwam, dat eenige verden king omtrent zelfmoordplannen opwekte. De directeur zeide hem toe, spoedig bij hem te zullen komen en die toevoeging nader te be spreken. Om 5 uur dien namiddag bleek den surveilleerenden bewaarder, dat het betreu renswaardig voorval had plaats gehad. Uit het bovenstaande volgt, dat niet be hoeft te worden gedacht aan eenige schuld door tekort in tact of waakzaamheid bij per soneel of directie. VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. De regeering voor „eenige hulp". Het Tweede Kamerlid de heer Drop had vragen gesteld betreffende de interpretatie van de in het antwoord op de d.d. 12 Mei 1932 gestelde schriftelijke vragen in zake de van Regeeringswege te nemen maatregelen in verband met de bedrijfsmoeilijkheden in het treilvisscherijbedrijf te IJmuiden, voor komende woorden: „het desverlangd verke nen van medewerking". Thans heeft de minister van Economische Zaken en Arbeid het volgende antwoord ge geven Aan de bij de haringvisscherij betrokken belanghebbenden, leden namelijk van het hoofdbestuur dêr Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij, die de nood zakelijkheid van het verleenen van finan- cieelen steun aan de haringvisscherij bepleit ten, is te kennen gegeven, dat het treffen van maatregelen, strekkende tot beperking van den omvang, waarin dit jaar ae haringvis scherij met het oog op de te verwachten moei lijkheden bij den afzet van het product zal moeten worden uitgeoefend, in de eerste plaats ligt op den weg der Reedersvereeni ging, waarbij alle reeders, op enkele uitzonde ringen na, aangesloten zijn. Daartoe vond de minister aanleiding in zijn overtuiging, dat aan het vragen van fi- nancieelen steun voor de haringvisscherij ue bedoeling niet vreemd was te bereiken, dat de regeering aan den eventueel te verleenen

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11