DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Massa-opmarsch der Nazi's. De staking in het Belgisch kolengebied. VAN NIEUWKUYK's Tfugetiiksch Oueczicht De Herstelconferentie van Lausanne. ^Buitenland No. 161 Maandag II Juli 1932 134e Jaargang MacDonald's slotrede op de conferentie. De terugkeer van Herriot in Parijs en van MacDonald in Londen. Een scherpe aanklagende rede tegen de Rijks- regeering. Veertien jaren lang is Duitschland door zijn eigen mannen misleid! Tal van ernstige botsingen tusschen stakers en gendarmerie. Dooden en gewonden. Communis tische agitatie. DE DAG VAN ZONDAG. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i^osse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. l)i1 nummer bestaat alt 2 bladen. 3 Mark voor het verdrag, zegt Hitier Na het zeer uitvoerig relaas, dat wij Za terdag over het slagen der herstelconferentie geschreven hebben, kunnen we thans betrek kelijk kort zijn. Immers, na de slotzitting der conferentie, is er eigenlijk alleen nog gespro ken door den voorzitter der conferentie, den Engelschen premier MacDonald, die begrij- pelijk verheugd was, en dan ook met vervoer de stem sprak. MacDonald begon met de voorlezing van een telegram aan den Zwitserschen bonds president en aan het Zwitsersche volk, waar- lin dank gebracht wordt voor de betoonde gastvrijheid. Vervolgens wees MacDonald er op, dat het accoord van Lausanne bezegeld was met een 'zegel uit 1525, dat gebruikt is bij het sluiten rvan een vredesverdrag tusschen Freiburg en 'Lausanne, waarbij de beide volkeren elkan der niet alleen het stopzetten der vijandelijk heden, maar wederzijdsche toenadering en «vriendschap toezeiden. MacDonald legde er den nadruk op, dat ook dit verdrag van Lau sanne gedragen moet worden door denzelf den geest. Verder gaande zeide MacDonald: De on derhandelingen der conferentie in de laatste drie weken waren buitengewoon moeilijk en vol strijd.Desondanks is een succes bereikt. Het was niet gemakkelijk tot overeenstem ming te komen. Al te zware herinneringen .drukken op de volkeren en hebben tot dus- 'evrre een overeenstemming tusschen de vol keren in den weg gestaan. Groote offers zijn 'gebracht, teneinde de tot dusverre bestaande ■hinderpalen te overwinnen. Maar nooit in de 'geschiedenis is een geval voorgekomen, waarin vrede en veiligheid werden liersteld, wanneer de volkeren zich niet vrijmaakten ^an drukkende herinneringen. Op deze con- jferentie zijn nieuwe pagina's der geschiede- nisgeschreven.Het laatste hoofdstuk van een 'oua boek is geschreven en het eerste hoofd stuk van een nieuw boek in de geschiedenis •;s begonnen. De ervaringen sedert 1919 lce- 'ren voldoende, dat het niet mogelijk is de lasten af te wentelen op de schouders van slechts één volk, daar deze lasten niet alleen één enkel volk, maar alle volkeren neerdruk ken. De groote financieee problemen zijn de oorsprong geweest van deze conferentie. De thans gevonden oplossing is eenvoudig en duidelijk. Het is rechtvaardig en van zelf Sprekend, dat Duitschland deelneemt aan en wederopbouw van Europa en hierbij een goed deel der medewerking op zich genomen heeft. Maar er mag geen oplossing gevonden worden, die op een of andere wijze de vrije herontwikkeling en den opbouw van econo mie en handel in gevaar zou brengen. Europa moet thans een gezonde basis vinden om nieuwe wegen te openen voor het algemeen herstel. Het verdrag van Lausanne bevat een Eolitieke clausule, die buitengewoon moeilijk on worden opgesteld. Het was moeilijk allen in deze politieke problemen tevreden te stel len. Maar er is geen vrede en geen veiligheid denkbaar zonder den eerlijken wil tot vriend schappelijke samenwerking. De beslissende vraag wordt thans gesteld, hoe bij het ontwapeningswerk van Geneve binnen korten tijd een volledig succes bereikt kan worden. Het verspillen der nationale rijkdommen voor de bewapeningen moet ein delijk ophouden. Hier is een plotselingen ont wikkeling niet te verwachten, maar in den loop der tijd moet een oplossing van het ont- wapeningsvraagstuk worden gevonden, wel ke stapsgewijze leidt tot een beslissende ver andering van de huidige bewapeningen. Dit doel kan slechts worden bereikt, wanneer de werkzaamheden worden gedragen door den geest van eerlijke samenwerking van allen en wanneer alle mogendheden hun kaarten ein delijk open op tafel leggen. De moreele ontwapening is even noodza kelijk als de materieele ontwapening. Hierbij gaat het niet alleen om Engeland en Frank rijk, maar om alle mogendheden, die deelne men aan dit werk. De verdere werkzaamhe den ter oplossing van de groote internatio nale problemen kunnen echter niet alleen be perkt blijven tot Europa, maar moeten plaats vinden in het kader van alle wereldbelangen. Europa kan zich niet meer alleen opsluiten achter barricades. Er bestaat geen twijfel, dat met deze conferentie een nieuwe hoofd stuk is aangevangen dat nieuwe successen mogelijk maakt. Vervolgens richtte MacDonald een oproep tot de aanwezige eerste ministers om in een geest van eerlijk willen de samenwerking voor de verdere onderhandelingen aan te vatten. Spr. legde er den nadruk op, dat hij r.iet van zins was zich te mengen in de bin- nenlandsche aangelegenheden van andere landen; hij reikt echter zijn hand aan de vrienden ter linker en ter rechter zijde, den Duitschers en den Franschen, teneinde hen te helpen in een vriendschappelijke samen werking en regeling van alle problemen. „De oplossing van de groote politieke en financieele problemen moet, aldus ging Mac Donald voort, de vroegere oorlogsgedachten doen verdwijnen. In den plaats daarvan moet thans de gedachte der samenwerking komen. Maar dit thans bereikte doel is niet voldoen de, wanneer de gezindheid des harten niet verandert. De geest van vriendschap en sa menwerking moet thans komen in plaats van de tot dusver overheerschenden geestesge steldheid". MacDonald verklaarde, dat hij het zich een groote eer had geacht tot president van deze conferentie te worden gekozen. Ondanks alle moeilijkheden in deze Conferentie, ondanks het feit dat het schip der Conferentie vele ma len dreigde te zinken of op zand vast te loo- pen, is het thans toch nog gelukt een succes te bereiken. Nieuwe breede wegen naar de toekomst openen zich, naar welstand, vrede en veiligheid. ,o De Fransche minister-president Herriot gaf hierop uit naam van de ter Conferentie ver tegenwoordigde mogendheden uiting aan hun dank jegens MacDonald. Sedert 16 Juni heeft MacDonald de werkzaamheden der Confe rentie geleid met een moed en een gezag dat door ieder gaarne erkend is. Met een weerga- looze oprechtheid, ervaring, koelbloedigheid, rechtvaardigheid en een groote vrijheidszin heeft president MacDonald de moeilijke werk zaamheden der Conferentie aangepakt. Wan neer de conferentie-mogendheden MacDonald als voorzitter het werk dikwijls niet gemak kelijk gemaakt hebben de mogendheden ho pen toch dat dit zal worden opgeheven door de oprechte dank der mogendheden. Ook de secretaris-generaal der Conferentie dankte Herriot oprecht, waarna hij besloot met de woorden: „Wanneer de Conferentie gelijk wij allen hopen in de geschiedenis gunstig wordt beoordeeld, dan danken wij dit in hoo- gen mate aan het werk van haar voorzitter". Tenslotte richtte MacDonald nog eenige woorden van dank tot den Franschen pre mier. In het bijzonder zegde hij ook de inter nationale pers dank, benevens alle deskundi gen en wie verder hun medewerking hadden verleend. Met een hamerslag beëindigde president MacDonald hierop de Herstelconferentie van Lausanne. o De Fransche minister-president Herriot is Zondag uit Lausanne te Parijs teruggekeerd, waar hij, hoewel het nog tamelijk vroeg in den morgen was, reeds door een vrij talrijk publiek enthousiast werd ontvangen. Van al le kanten werd Herriot gelukgewenscht. Tegenover de persvertegenwoordigers ver klaarde Herriot: U kent nog niet alle bizonderheden der onderhandelingen. Zij zijn zeer hard en moeilijk geweest, doch het resultaat is voor treffelijk. Ik zie geen enkel punt waaromtrent men het nog oneens zou kunnen zijn. Wat men in het bizonder moet begrijpen en in het oog vatten, is het feit der enge verbinding tusschen de herstelbetalingen en de inter-ge- allieerde schulden. Alles is ondergeschikt aan een overeenkomst met de Vereen. Staten. Indien de Amerikaansche regeering het Ver drag van Lausanne goedkeurt, en indien over de kwestie der schulden een bevredigende overeenkomst kan worden getroffen, dan zal de te Lausanne getroffen herstelregeling worden geratificeerd en vruchten afwerpen. In het andere geval zal ieder zijn vrijheid van handelen terugkrijgen. In het bizonder zou ik dank willen brengen aan de Britsche onderhandelaars, minister-president MacDo nald, den minister voor de financin, Cham- berlain en den minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon. Zij hebben ons een bewijs gegeven van hun oprechte vriend schap en de overeenstemming onzer opvat ting heeft het ons veroorloofd het doel te be reiken. o Toen MacDonald met de leden der Brit sche delegatie aan het Victoria-station te Londen arriveerde, werd hij op zeer enthou siaste wijze door een duizendkoppige menig te verwelkomd. Slechts met moeite is de pre mier er in geslaagd het gereserveerde per- rongdeelte te bereiken, waar hij verwelkomd werd door den vertegenwoordiger van den koning en zijn kabinet-collega's. Ook de Fransche ambassadeur was verschenen. Mac Donald onderhield zich allereerst met eenige collega's, waarna hij opmerkte: Wij hebben het voor elkaar gebracht en wij hebben meer bereikt dan wij hebben verwacht. Later sprak hij voor de microfoon: Ik verheug mij wederom hier te zijn, nadat wij een buitengewoon hevigen strijd om de groot ste kwestie met het meest brillante succes hebben uitgevochten. Ip hoop, dat het het be gin zal zijn van het vertrouwen, de hoop en de goede, eerlijke en harde arbeid. Toen MacDonald zich per auto naar Dow- ningstreet begaf, werd hij door de menigte luide toegejuicht. Zondagavond heeft koning George MacDo nald in gehoor ontvangen. De bijeenkomst duurde anderhalf uur. o Zondag is te Berchtesgaden een groote meeting gehouden door de N.S.D.A.P. Na dat 6000 S.A.- en S.S.-mannen voor Hitier hadden gedefileerd, hield Hitier voor 18.000 menschen een redevoering waarin hij een scherpe scheidingslijn trok tusschen de N.S. D.A.P. en de regeering-von Papen. Hij kwam hierbij ook te spreken over het nieuwe ver drag van Lausanne. Hij verklaarde dat dit verdrag, dat een belasting van het Duitsche volk met milliard met zich brengt, over zes maanden niet meer dan 3 Mark waard zal zijn. Een demonstratie van 200.000 Nazi's. De gouw Groot-Berlijn van de NSDAP heeft Zaterdag in den Lustgarten een massa- opmarsch georganiseerd. Een geweldige menschenmenigte vulde de groote ruimte tusschen het slot, den Dom en het museum en ook de straten in de omgeving. De SA- afdeelingen marcheerden in 8 colonnes geslo ten uit de verschillende deelen van de stad op en stelden zich op met omfloersde vaandels en vlaggen. Volgens nationaal socialistische ramingen hebben ongeveer 200.000 personen aan de demonstratie deelgenomen, waaronder 25000 SAlieden. Nadat de muziek nat.-soc. strijdliederen en het Deutschlandlied gespeeld had. werden de menigten toegesproken door den Berlijn- schen SA-leider Graaf Helldorf en de gouw leider dr. Göbbels. Graaf Helldorf hield een scherpe aankla gende redevoering tegen de rijksregeering. Ffij verklaarde oa.: Toen het kabinet Brü- ning door de regeering-von Papen werd ver vangen, werd deze nieuwe koers ontvangen met vertrouwensdemonstraties van breede kringen. Wij nat. soc. hebben onmiddellijk verklaard, dat wij de nieuwe regeering vol gens haar daden zouden beoordeelen. Thans houden wij de dag voor gekomen om te zeg gen wat wij voor juist houden. Rijkskanse lier Von Papen heeft in onbegrijpelijke zwak heid in Lausanne voorstellen goedgekeurd, die wij nationaal-socialisten nooit zouden hebben goedgekeurd. Het buitenlandsch politieke falen van dit kabinet wordt in de schaduw gesteld door de binnenlandsch po litieke regeeringskunststukken van minister Von Gayl. Men heeft er niets tegen gedaan dat de S.A.-mannen op de gemeenste wijze werden belasterd. Men heeft beweerd dat hun uniformen betaald werden met de gelden die men ontnomen heeft aan de nageblevenen van gesneuvelden en steuntrekkers. Steeds onbe schaamder wordt de taal jegens het ontwa kende Duitschland. Dat alles ziet de heer Von Gayl zielsvergenoegd aan. Wij stellen deze minister verantwoordelijk voor iederen ge wonden en gedooden S.A.-kameraad. Het Kabinet noemde zich het Kabinet der natio nale concentratie. Daaruit is een kabinet der nationale zwakheid geworden. Eiger dan ooit gaat de roode moord in Duitschland te keer. Wij eischen dat dit Ministerie der nati onale onmacht plaats maakt voor een kabinet van Duitsche strijders en dat minister Von Gayl uit zijn functie verdwijnt. Hierop sprak dr. Göbbels. De mannen en partijen, zoó zeide hij, die het volk 14 jaren lang misleid hebben, moeten thans reken schap afleggen over hun weergaloos wan beheer. Nieuwe mannen verklaren thans voornemens te zijn het November-systeem uit den weg te ruimen en een nieuwe politieke koers in te slaan. Wij stonden van den aan vang af vol wantrouwen tegenover deze poging. Wij meenen dat slechts een mil- lioenenbeweging van demonstratieve kracht nog in staat is in Duitschland een keer tot stand te brengen. Het Kabinet-Von Papen heeft de Brüning-noodverordening overge nomen, en die in sociaal opzicht nog ver scherpt. Het Kabinet zal niet kunnen gelooven dat wij nationaal-socialisten onze goedkeuring kunnen hechten aan deze aan het volk vij andige politiek. Waar haalt echter de sociaal-democrati sche partij het recht vandaan ons een zooge naamde tolereeringspolitiek te verwijten na dat hij zelf gedurende twee jaren de regee- ring-Brüning getolereerd heeft. Wat is er aan den ouden toestand veranderd?. Niets. De economie blijft, maar een groot werkverschaf fingsprogram is nog steeds niet aangevat. De ellende groeit. De regeering-Von Papen heeft het niet ge waagd in Lausanne te verklaren dat wij niet meer betalen, aangezien wij niet meer betalen kunnen en het ook niet willen. Wij hebben genoeg betaald en wij willen dat Duitsch land vóór alles wordt vrijgesproken van den blaam van de schuld aan den oorlog. Wan neer de wereld zich tegen dezen eisch ver zet, zullen wij het Verdrag van Versailles vanu nul en geener waarde verklaren. Men heeft in Lausanne slechts onderhandeld over geldkwesties. Voor deze kwesties staat ech ter voor ons de eer des volks. Een nieuw Duitschland is bezig op te staan. Aan ons is het woord van den dichter waarheid ge worden: Het Volk staat op, de storm breekt los. Laat de anderen liegen en lasteren en ons overstelpen met spot en hoon hun politieke dagen zijn geteld. Hitier klopt aan de poorten van de macht en in zijn vuist ver eenigen zich inillioen boeren- en arbeiders- vuisten. Dr. Göbbels beëindigde zijn redevoering met drievoudig heil op Hitier. Botsingen tusschen gendar merie en stakers. In den nacht op Zondag is het in het Belgische stakingsgebied herhaalde ma len tot ernstige botsingen gekomén tus schen gendarmerie en stakers. Te Ber gen, Charleroi, La Louvière en andere plaatsen maakte de polit'c vele malen van de blanke sabel gebruik. Bij de botsingen werdan 5 gendarmen en negen stakers ten deele gewond. Te Marchienne au Pont zijn stakers de villa van den directeur eener mijn onderneming binnen gedrongen, welke zij in brand staken. Met zeer veel moeite is de genciarmerie er ten slotte in ge slaagd de orde te herstellen en de zes duizend verzamelde stakers uiteen te driiven. Ook hierbij werden eenige per sonen gewond. Twaalf stakers zijn ge arresteerd. De stakingsleiders trachten de beweging naar Brussel te doen over slaan. In de hoofdstad willen de com munisten vergaderingen onder den bloo- ten hemel houden, doch de politie heeft de betoogers steeds verspreid. De re geering is van meening dat de stakings beweging een revolutionnair karakter draagt. De gendarmerie is ook verder versterkt. De provincie Henegouwen vertoont het beeld van een land, waar de staat van beleg is afgekondigd. De staking neemt dreigende vorme naan; bloedige bot singen. De stakingsbeweging heeft thans ook de zijdefabrieken van Fichize en de ijzerfabrieken van Chabeeg in het graafschaD Brabant aangetast. In de SCHOENEN zijn, de kwaliteit eu pas vorm in aanmerking genomen, het goedkoopst. Fijne reparatie-inrichting .ad Bergen is de staat van 'eleg afge kondigd. Politie patrouilleert in auto's met machinegeweren door de straten. In talrijke plaatsen is het tot bloedige botsingen gekomen waarbij de politie met blanke wapenen moest optreden. Verscheidene stakers en agenten van politie zijn gewond. Een communisti sche raddraaier kon worden gearres teerd. Het ernstigste incident viel voor in de nabijheid van Charleroi, waar 70€ stakers in bitising kwamen met een afdeeling politie. Daar de stakers de po litie met steenen wierpen en zelfs scho ten, maakte ook de politie gebruik van de vuurwapenen. Drie agenten van po litie en twee stakers zijn zwaar gewond? Krachtige afdeelingen militairen en alle politieauto's zijn in het stakingsge bied geconcentreerd. De stakers bekogelden dó t politie met flesschen en ijzeren staven. Gedurende '2 uur kon men de stakers op een afstand houden; weldra echter groeide hun aantal aan tot 1000. Hier door werd de toestand uiterst gevaar lijk, tot ten slotte ook de rijksweer ver sterking kreeg en de stakers uiteen ge slagen werden. Rond het middaguur kwam het te Charleroi' tot een botsing tusschen de politie en stakers, die do stad wilden binnendringen. Hierbij werd een officier van politie met een steenworp aan het hoofd gewond. Hierop maakte de politie gebruik van de vuurwapenen, maar werd desniettemin door de stakers te ruggedreven, tot aan het stadhuis, dat door de stakers met steenen werd beko geld. Op dit moment kwam de bereden gendarmerie de politie, die in een be narden toestand verkeerde, ontzetten. In den loop van deze botsing werden 5 politieagenten verwond. Te Bergen is voorloopig alles rustig, alhoewel de staat van beleg schijnt te zijn afgekondigd. De goeverneur van Henegouwen heeft het voornemen te kennen gegeven om alle verkeer per auto, motor en fiets te verbieden. Om vier uur is het te Charleroi nog tot een botsing gekomen tusschen gendar mes en stakers, waarbij de eersten van hun vuurwapenen gebruik maakten en drie stakers ernstig wondden. De toe stand van een der gewonden is levens gevaarlijk. Tal van^ relletjes in verschil* lende plaatsen. In den nacht op Zondag hebben stakers ht kasteel van den directeur der hoogovens La Providence in brand gestoken. De garage en gedeelten van het woonhuis werden een prooi der vlammen. Zondag was het over het algemeen kalm. Te Marchienne au Pont kwam het tot een botsing tusschen stakers en de gendarmerie. Een luitenant werd gewond. De hoogovens van La Providence zijn bui ten bedrijf gesteld, zoodat Charleroi weldra zonder gas zal zijn. De syndicalistische en politieke federatie van het arrondissement Charleroi heeft voor Maandagmorgen de algemeene staking uit geroepen in het bekken van Charleroi. Te Marchienne moest een groep betoogers, een paar honderd man sterk, door de gen darmerie uiteengeslagen worden met achter lating van enkele gekwetsten. De leden der re geering kwamen Zondagmorgen bijeen in het ministerie van binnenlandsche zaken ten ein de den toestand te bespreken. Het opperbevel over de krachten tot hand having van de orde in het stakingsgebied is toevertrouwd aan generaal Termonica. Te Roux is het gisteravond om half zes tot een botsing gekomen tusschen een groep van 250 stakers en een detachement rijwiel-gen darmen. Er werden schoten gelost. Twee ar beiders werden gekwetst. Te Bergen werden gistermiddag verschei dene communistische leiders aangehouden wegens samenzwering met het doel burger oorlog te ontketenen door de burgers aan te sporen zich te wapenen. In de woning van Malengreau, secretaris der communistische revolutionnaire partij, heeft het parket van Bergen een huiszoeking verricht en het aangetroffen materiaal, o m. een uitgebreide briefwisseling met Moskou, in beslag genomen. De aanhouding der com munisten geschiedde in aanwezigheid van duizenden stakers die echter alles kalm lieten verloopen, zoodat het in dit geval niet tot in cidenten is gekomen. Krachtige maatregelen del regeering. Met het oog op den dreigenden toestand in het Belgische kolenbekken hebben gister be sprekingen plaats gehad tusschen den mmis- ter van binnenlandsche zaken, den heer Car.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1