Alkmaarsche Courant. Be geheimzinnige inbreker LAAT U DOOR UW SMAAK LEIDEN COCKTAIL CIGARETTES ZIJN BETER Radionieuws ReuiCCetoit Rechtszaken Honderd vier en dertigste Jaargang. WOENSDAG 13 JULI. Londensch aanteekenboek CIGARETTE5 - COCKTAIL CIGARETTES - COCKTAILCtGAPFT OGAOETTES - CQCKTAIl C'GARETTES - CQC KT/^^IGARf? jjo. 163 1932 Donderdag 14 Juli. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO), gGramofoonpl. 9.AVRO-Kamerorkest o.l.v. G- Hemmes. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert. H. van Oss, bas-bariton. F. de Nobel, piano. 11. Mevr. R. Lotgering— Hillebrandt: Bowls en Ijs 11-30 Vervolg concert. 12.—2.30 AVRO-Kleinorkes. o.l.v. N. Treep. In de pauze: Gramofoonpl. 2.30 Ton Koot: Het Nationaal Padvinderskamp. 3.15 Cello recital door Tom Wisse v. d. Corput, m. m. v. ij. Goverts, piano. 4.Ziekenuur. 5. Radiokinderkoorzang o.l.v. J Hamel. 5.30 Orgelconcert door Pierre Palla (Uit Scheve- ningen) m. m. v. Alb. de Rooy, zang. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.Gramofoon platen. 8.1510.30 AVRO-Concert door het Concertgebouworkest o.l.v. L. Schmidt, m. m. v. Adele Kern, sopraan en Marcel Wittrisch, tenor. Weensch programma, o.a. Uit „Der Zigeunerbaron" en „Cagliostro", Strauss. In de pauze: gramofoonplaten. Hierna o.a. uit „Zigeunerliebe", Lehar en „Das Modell", Suppé. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Gramofoon platen. 11.12.Uit Grand Hotel Brittan- riia te Vlissingen: Schacht-Laigers Orches- ter m. m. v. Walter Schacht (refreinzang). Huizen, 296 M. (8.9.15 en 11.2. KRO, de NCRV v. 10.—11.— en 2.—11.30). 8.—9.15 en 10.Gramofoonpl. 10.15 Zie- kendienst. 10.45 Gramofoonpl 11 30 Godsd. .Halfuurtje. 12 15 Orkestconcert. 2.Hand- werkcursus. 3.3.20 Vrouweinialfuurtje 4.Ziekenuurtje. 5.— Cursus Handen arbeid v d. jeugd. 5.45 Gramofoonpl. 6.J. Logtenberg declameert „Enoch Arden" van ■Tennyson, m. m. v. L. de By, muzikale illus tratie. 6.45 Knipcursus. 7.Gramofoonpl. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 3.10.30 Chr. Gem. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" o.l.v. A. Vranken, m. m. v. mevr. C. van Ra- venzwaayMöllenkamp, alt-mezzo. Mej. C. Beenhakker, koorbegel. en A. Vrar.ken, soli- begel. Ca. 9.9.30 Declamatie door mevr. H. Arntz—de Jong. Ca. 10.Vaz Dias. 103011.30 Gramofoonpl Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.35 Lezing. 12 2C Orgelconcert door Edw. O'Henry. 1 20 Shepherd's Bush Paviljoen-o"ke.-t. 1.50 Ver slag Cricketwedstrijd. 1.55 Vervolg concert 2 202.50 Concert. Glad. Noon, viool en Bertr. Harrison, piaro. 3.20 Kerkdienst. 4.05 BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. 4.50 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G Daines. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.55 Haydn's Pianomuziek door K. Taylor. 7.10, 7.4Ó en 7.50 Lezingen. 8.20 „The Auld Alliance", hoorspel met muziek van John Gough. 9.20 Ber. en lezing. 9.55 Concert David Brynley, tenor. Norman Notley, bariton en Jean Pougnet, piano, o.a. Menuet, Couperi.n, viool. La Plus que lente, Debussy, piano en Der König von Thule, zang, Schubert. 10.50 Kerkdienst. 11.05—12.20 BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05, 12.50 ,en 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Crkestconcert,' o.a. bewerkingen van „La Marseillaise". 9.50—1.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.505.50 Concert o.l.v. MeyerRadon, m. m. v. A. Erichson, zang en C. SchnedlerMeyer, piano. 8.20 Orgelconcert. 8.40 Operamuziek, o.a. Uit „Die Verkaufte Braut", Smetana en „Carmen",Bizet. 9.40 Zang en piano. 10.25 Orkestconcert o.l.v. MeyerRadon. o.a. uit de „Eroica", Beethoven. 11.05—12.50 Dans muziek. Langenberg, 473 M. 7.25—8.20 Concert uit BadOrb. 12.201.10 Gramofoonpl. 1.20 2.50 Concert door werk'ooze musici. 5.20 —6.35 Concert o.l.v. Wolf. 8.50 Uit Weenen: Weensch Philh. orkest o.l.v. P. Egner, m. m. v Polatschek, klarinet, o.a. Klarinetconcert, Mozart en Ouv. „Fledermaus", Strauss 11.0512.20 Zigeunermuziek door de kapel Bela. Rome, 441 M. 9.05 Gevariëerd concert, o.a uit )(Le Cid", Massenet. 9.50 „Un capriccio", comedie van A. de Musset. 10.20 Zangvoor dracht. 10.50 Dansmuziek. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. A. Meulemans. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert 0.1-v. F. André. 8.35 Carillonconcert. 9.20 Kurzaal-concert uit Ostende. 11.Gramo- uit het Engelsch door A. Treub. 78) ..Hij grinnikte bij deze mooie woorden en (Hl had het gevoel, dat de eerste -detective William Clinton niet de eerste de beste was. (n een oogenblik als dit verschafte zijn be kendheid met de grootheden van de moderne detectivefantasie hem een uitgebreide ver zameling van woorden en zinnen, die uit stekend voor de gelegenheid pasten en hij had een haastig visioen van den roem, dien hij zou oogsten, als hij dezen romantischen Decker aan de justitie overleverde. Hij moest al de schatten van zijn geest voor deze gele genheid gebruiken. Hij moest kort zijn in zijn woorden. Hij moest de beleefde traditie van de Nieuw Zeelandsche politiemacht ter zijde leggen en de krachtiger woorden van den Amerikaanschen bioscoop-detective ge bruiken want dit was zijn uur! En er kon nog wel andere visch ook in dit net zijn, be halve de Decker en zijn vriendin. Varken! gilde Nina, boos en pijnlijk op zijn teeenen trappend met een hak, die op een spijker geleek. Ik ken hem niet anders dan van hier in huis. Zeg geen „varken' tegen me, meisje! foonplaten. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 5 20 Concert o.l.v. F. André. 8.20 Omroep orkest o.l.v. A. Meulemans m. m. v. Meisjes koor. 10.30 Gramofoonpl. (Lichte muziek). Zeesen, 1635 M. 8.40 Eerste internationale bijeenkomst van Studentenkoren in Mün- chen. 9.20 „Johann Strauss der Walzerkron- pnnz'hoorspel van R. Fitzood. 10.40 Ber. ij hierna vocaal concert. Vervolgens tot 12.50 Dansmuziek. (Van onzen eigen correspondent). Een machtige financiëele operatie. Men kan slechts zijn groote bewondering uien voor de wijze, waarop de regeering de conversie van 2.000.000.000.— oorlogs- leening van 5 pCt. heeft aangepakt. Zij heeft het gedaan op een wijze, die onmiddellijk de warme instemming moest krijgen van alle politieke partijen en zij heeft het verder ge daan op het juiste oogenblik. Hoewel het idee van deze reusachtige overschrijving reeds lang geleden is geopperd en hoewel Cham- berlain's voorganger Snowden indertijd al te kennen heeft gegeven dat het wachten slechts was op het meest geschikte oogenblik, kwam de aankondiging toch nog onverwacht. Niemand had er erg in. Het feit, voortreffe lijk geheim gehouden tot zijn algemeene be kendmaking, was even plotseling als indruk wekkend. De radio-omroep publiceerde Cham berlain's aankondiging in het Lagerhuis De mare, die niet minder dan 3.000.000 bezitters van oorlogsleening rechtstreeks aanging, was binnen een haii uur over het gansche land bekend. De bewoordingen van Cham- berlain's conversie-voorstellen waren zooda nig, dat de „war loan"-bezitters zich al van stonde af aan voor hun fatsoen verplicht voelden er op in te gaan. Op vaderlands liefde werd een beroep gedaan; op vader- landslievenden plicht werd nadruk gelegd. En den volgenden dag verklaarde nog eens in den radio-omroep de gcede oom van de natie, Stamley Balawin, de meest geëerbie digde politicus van zijn tijd, dat de conversie een „tremendous succes" moest worden en dat hij geen oogenblik twijfelde aan de hulp vaardigheid van het publiek, dat het land moest helpen op weg naar nieuwe welvaart. En inmiddels stelden de kranten de zaak voor als een grootsch avontuur, het meest grootsche avontuur in financiën, ooit in de wereld ondernmen. De vo-mstelling moest sterk werken op den romantischen zin van de bevolking, van do 3.000.000, die in het avontuur betrokken waren en hun deel moes ten bijdragen in het welslagen De knapste massa-propaganda is in dienst gesteld van deze machtige finar.ciëele operatie en van haar effect kan men bij voorbaat verzekerd zijn. De nationale saamhoorigheid en een heid, die toch altijd in nood en tegenslag de groote kracht blijven van dit volk en die overigens zoo vaardig levendig worden ge houden in het openbare leven, zullen van deze conversie, velke oen deelnemers een nett-verlies en aan de Schatkist een netto- besparing van 23.COO.OOO.zal bezorgen, het succes maken, dat de regeering verwacht. Het populaire karakter van de kolossale transactie werd ook nadrukkelijk op den voor grond gesteld in de berichten over en de plaatjes van den geweldigen administratie ven arbeid, die binnen een etmaal na de aan kondiging van de overschrijving moest zijn verricht en was verricht dank zij een organi satie op reusachtige schaa1 die geen oogen blik faalde en die 3.000.000 enveloppen met prospectussen en een persoonlijken brief-in- facsimile van Chamberlain aan het einde van het etmaal in de brievenbussen der bezitters van de leening had bezorgd. De plaatjes lie ten gansche legertjes opgewekte meisjes zien, zwoegend aan haar lessenaars, volbeladen met stapels prospectussen, of de brieven met armen vol wegdragend naar het postkantoor. Zoo werd de zaak der conversie een nationaal avontuur, waarbij de gedachte, dat men voortaan slechts 3 'A pCt. in plaats van 5 pCt. voor zijn waarden zou ontvangen, op den achtergrond gedrongen. En zoo scheen men te doen te krijgen met een vrijwillige conversie, die in al haar vrijwilligheid geen gelegenheid liet er zich aan te onttrekken Trouwens waar zou het heen moeten indien men niet zou toehappen en de regeering straks de leening terug'zou moeten betalen in contanten, die ze niet heeft? Om redenen, welke niet onmiddellijk voor de hand liggen, heeft het voorstel der regeering, voortaan 3 Vt pCt. in plaats van 5 procent op haar lee ning uit te betalen, vertrouwen in de finan ciëele toekomst aangewakkerd. Maar de lief de voor de regeeringswaarden, voor zooge naamde goudgerande waarden (die onmid dellijk na de aankondiging aanmerkelijk rezen, kan moeilijk van langen duur zijn, ook al niet omdat Baldwin in zijn radio-rede er op heeft gezinspeeld dat andere.staatsleenin- gen wellicht straks ook voor conversie in aan- antwoordde hij woedend, haar van zijn pijn lijken voet duwend. Ik heb al drie maanden op je geloerd! Sally Charters, één van de beste zoogenaamde magnetiseuses in de zaak! Ja, die ben je! zei hij, toen zij haar hoofd toornig ontkennend schudde. Trouwde twee jaar geleden een Arthur Brace! Ja, dat heb je gedaaneen aardig Fransch wezentje, nietwaar? Maar ik heb ju nu vast op een be schuldiging, die houden zal, meisje. Mede plichtig aan moord! Voor en na de daad! Het meisje gilde tegen hem met hooge, scherpe stem en haar Fransch was onge woon uitdrukkingsvol. Houd je mond! snauwde hij en hij maakte een dreigende beweging met zijn dikke hand. Je herkende Meadowbank, toen je uit de ach terdeur kwam, terwijl hij met den chauffeur praatte! Ja, dat is zoo! En je wist dat hij jou herkend had hij was uit je buurt nietwaar? hij brachtje in het hokje der beschuldigden in 1915, nietwaar? En wat deed jij toen? Je ging naar binnen, ontmoette je vriend hier, juist nadat ik hem een klap om zijn ooren ge geven had en hij schoot op Meadowbank met deze helsche machine van hem, uit het keuken raam! En wij hebben nooit aan zoo iets ge- dach! Wij dachten dat hij wat achterlijk was en jouw Fransch gebrabbel mocht er wezen! Was het niet weken later, dat wij je tegen het lijf liepen. Eén van onze taxi-chauffeurs loer de op je. Je gaf hem een valsch tienshilling- stuk vervloekte gek! Het meisje glimlachte brutaal en spuwde op merking zullen komen. Voor het overige kan het succes van de conversie slechts zegen brengen. Een netto-besparing van maar liefst 23.000.000 op de staatsuitgaven kan indi rect gunstig zijn voor de handelspositie. En alleen verbetering in de handelspositie kan werkelijk tot welvaart leiden. In hoeverre de conversie rechtstreeks den handel kan helpen, moet afhangen van de wijze waarop de staat zijn huishouding nu verder gaat regelen. De koopkracht van de bezitters der over- feschreven leening wordt uiteraard vermin- erd. Indien die koopkracht wordt terug gebracht naar de bevolking door middel van belastingverlaging, dan kan de handel er voordeel van hebben. Het bedrijfsleven in het algemeen komt in een betere positie in zoo verre het goedkooper credieten kan krijgen. Dat tenminste zou het gevolg moeten zijn Van de regeering is echter niet te verwachten, dat zij vrijheid zal vinden als gevolg van de succesrijke conversie, meer geld onder de menschen te laten. In het algemeen gesproken moet b.v. de levendigheid op de Londensche Beurs, die op het conversie-voorstel volgde, meer worden toegeschreven aan gevoelsinvloeden dan aan een werkelijke, op concrete feiten berustende verbetering in industriëele en commerciëele vooruitzichten. Geen financiëele operaties kunnen doen wat een wederopleving van han del en bedrijf, als gevolg van toename van bestellingen, kan doen. Maar een begrooting, die aan den debetkant 23.000.000 kan schrappen, is uiteraard voor de financiëele soliditeit van het land zeer goed. En dat is al heel veel. Ook al is niet in te zien hoe het waar velen in den lande bezuinigingen vragen van in totaal 70.000.00.— aan het inkrimpingsproces, waaraan de bevolking onderhevig is, een einde kan maken De lucht als reclamevlakte. In het begin van het jaar is in deze brieven een en ander verteld van een nieuwe vinding, waarmede door middel van sterke zoeklich ten teksten in de lucht, meer in het bijzonder op de wolken en in den avond, konden worden geprojecteerd. De installatie, die door een zekeren majoor Savage is vervaardigd (dat is dezelfde man, die in Engeland voor het eerst met slierten rook, ontsnappend uit den staart van een vliegtuig, op het hemelblauw heeft geschreven) heet in dit land een „sky writer", een luchtschrijver. Toen Savage en zijn helpers hun luchtschrijver wilden gaan expioiteeren als reclame-middel voor groote producenten, is er een ware orkaan van ver zet tegen gerezen. Het argument in het pro test was, dat reclame, die veelal wansmake lijk is, reeds de aantrekkelijkheden van veel landschap heeft bedorven, dat het stadspu- bliek als. het ware in leelijkheid waadt als ge volg van de brutale en opzichtige reclames van allerlei aard en meestal voor onwaardige zaken, welke het op zijn weg ontmoet en welke het niet kan ontgaan, en dat er ten slotte alleen het wijde firmanent, hoog boven onze sterfelijke hoofden, in sinèttélooze lief lijkheid en grandeur der natuur' is overgeble ven voor de zielsverheffing van hen, die zich koortsiger en koortsiger in dit aardsch tranen dal rondspoeden en daarom aan sereene schoonheid, zooals het sterrenheir of een lucht van maan en wolken hun verschaft, meer dan ooit behoefte hebben. Organisaties, die zich het behoud van natuurlijke schoonheid in een samenleving, die meer en meer door cultuur-excessen wordt geplaagd, ten doel stellen, en particulieren, die al lang in verzet zijn tegen de opdringerigheid van tabak en bier in reclame-lettere, uitten zich in protest in woorden der diepste verontwaardiging en ontzetting over de nieuwe bedreiging. Maar de heer Savage, die niet zonder grond aan zienlijk profijt verwachtte van de exploitatie van zijn vinding, liet zich niet afschrikken en betoogde met klem en reden zijn goed recht op het gebruik van zijn vinding en de aan spraken der „vooruitgang". Aan het even heet als vruchteloos dispuut, dat tot niets kon leiden, maakte de regeeiing een einde door de benoeming van een commissie, welke de zaak in onderzoek moest nemen. Die com missie heeft juist haar rapport bekend ge maakt en op het eerste gezicht lijkt het, alsof dit rapport het dispuut opnieuw in alle bit terheid zal doen uitbarsten. Er wordt in ver klaard, dat de rapporteurs het niet eens zijn met de meening, door velen uitgesproken, dat deze vorm van luchtschrijven algemeen moet worden verboden. Er wordt in voorgesteld, dat het bedrijf wel zal worden verboden in landelijke districten dat zijn in dit geval woongebieden met niet meer dan 20000 in woners), maar niet in steden, waar particu liere ondernemingen van dezen aard vrij moe ten zijn op voorwaarde, dat zij opereeren uit de buurt van belangrijke oude monumenten of gebouwen van historische waarde. Zij, die van meening zijn, dat al dit schrij ven op de avondlucht vandalisme en heilig- schennis is, zullen nu kunnen betoogen, dat het karpet voor zijn voeten, maar maakte geen verdere opmerking. Als zij op dat oogenblik dien taxi-chauffeur naar een eenzame plek had kunnen lokken, zou zij hem zorgvuldig ontleed hebben en zonder bijzondere haast! Ik niet weet, ik niet weet! Lee Wang be gon zijn eentonig refrein weer op klagenden toon. Clinton duwde hem ruw naar achter. Jc moet je ijdelheid niet al te ver door drijven, Arthur, raadde hij spottend aan. Deze kaartengeschiedenis is alles heel mooi en knap je hebt zeker een kaartsysteem zooals an dere zakenmenschen maar we hebben je code gevonden. Je dacht niet dat wij dit kon den doen, hè? Een kaart voor elke gelegen heid, nietwaar? We zouden je tenslotte toch gekregen hebben. Wees daar maar niet bang voor! Je hebt toch zeker niet gedacht dat je er altijd goed door zou komen, wel? Ik Lee Wang! Ik echt Chinees! Clinton maakte een haastige beweging en nam Lèe Wang's linker wenkbrauw weg! Ze plakken er in China de wenkbrauwen tegenwoordig niet al te best op! zei hij triom fantelijk. Nina lachte bitter. Goed op den kop getikt, Arthur, zei ze in onmiskenbaar Engelsch. Spaar je woorden en laten we naar buis gaan! Wat ziet hij er zoo gek uit! zei Eric vroolijk. Clinton keek den jongen man fronsend aan. Begreep de jonge dwaas niet dat het ziin. Wil de meeste steden (en Londen wemelt er van) gebouwen van bijzondere historische waarde hebben, welke door hun aanwezigheid moe- en verhoeden, dat luchtschrijven effectief bo ven steden in praktijk kan worden gebracht. De commissie is van meening, dat de bewe ging van letters in wit of gekleurd licht over de avondwolken niet leelijk is en dat het ver schijnsel integendeel verlichting brengt in de smerigheid van de armste straten en in de beklemmende eentonigheid van andere stra ten. Zij had even goed kunnen betoogen, dat het kleurige en bewegelijke licht op de wol ken de smerigheid der armste straten en de beklemmende eentonigheid der andere slechts sterker doet uitkomen. Het merkwaardigste van het rapport is, dat het, erkennend de wen- schelijkheid van het behoud van landelijke rust en schoonheid, de steden klaarblijkelijk voor de schoonheid verloren acht. De stad is voor de rapporteurs klaarblijkelijk synoniem met onherstelbare leelijkheid, die ware te ver lichten met een avondlucht, badend in re clame-illuminatie. Er zijn echter talrijke zeer gezaghebbende personen, die allerminst de leelijkheid van de stad als een voldongen feit aanvaarden, maar integendeel streven naai stadsschoonheid, die op hetzelfde peil staar als de onbedorven of weinig bedorven schoon heid van het land. VOOR DEN POLITIERECHTER. (Strafzitting van Dinsdag 12 Juli). VIER BIERGLAZEN STUKGESLAGEN In aansluiting met de leus „Variatio delec- tat" verscheidenheid behaagt werd op dezen vacantiezittingsdag bij wijze van entr'acte om kwart over 2 uur eerst nog een politiezaak behandeld. Onze president der meervoudige straf kamer, die tevens met onverminderd animo per jaar de hem toebedeelde schraal gemeten 500 politiezaken behandelt, moest heden, al vorens zich met hart en ziel te wijden aan het ontrafelen van een „question bruiante" uit Uitgeest, waarin de 'ooie haan koning kraaide, ook nog zijn interesse bepalen op een verzetzaak uit Den Helder betreffende zekeren heer Jan de Gr., door hem op 18 April bij afwezigheid van den verdachte, ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf ter zake van een door laatstgemelden heer ge pleegde vernieling van 4 bierglazen, op Za terdagavond 5 Maart in een café te Den Helder. De veroordeelde heer de Gr. koesterde ver moedelijk niet de minste belangstelling voor het menu van het Staatshotel-restaurant en was alzoo tegen het hem ongevallige vonnis in verzet gekomen. Geen wonder, één maand van kloosterlijke separatie en versterving van alle aardsche geneugten voor 4 gebroken bier potjes van ten hoogste 3 stuivers per stuk, wie zou een dergelijk vonnis als een geschenk des Hemels lijdzaam en dankbaar aanvaar den. Jammer genoeg liet hij echter ook heden den vogel weer over het touw vliegen en werd het verzet, door zijn hernieuwde ab sentie onherroepelijk vervallen verklaard. HET UUR DER ONBEDACHTZAAM- HEID. De in de slechtste conditie medewerkende acteur in de dramatische éénacter, officieel aangeduid door den weinig eerbiedwekken- den naam „verdachte", welke te 11 ure was uitgenoodigd op een convocatie ter afmeting van een half vel folio, toonde het aspect van een jeugdig gunstig en gesoigneerd uit ziende heer, den indruk wekkende, dat hij misschien met de meervoudige strafkamer iets had te verrekenen betreffende de wed rennen, b.v. de sweepstake van Kalverdijk of daaromtrent. Hij bleek echter bij nader opgave te zijn, de 32-jarige heer Pieter Wil lem Edward van L., werkzaam in het filiaal van „Tante Pos" te Schagen. Het is natuur lijk begrijpelijk dat hij hier niet kwam om over de wenschelijkheid van het behoud eener derde bestelling te spreken, doch hij stond terecht ter zake verduistering van 133,15 uit de zegelkas. Gedurende de behandeling bleek overtuigend dat de financiën van dezen zegelbedienaar tamelijk hopeloos in de knoop waren geraakt en de jonge man, gehuwd en vader van 2 kinderen, zich op hoogst liam Clinton's eenig en uitsluitend recht was bij deze gelegenheid grappige opmerkingen te maken? Dit is Uw broeder, sir Peter? vroeg hij, zich tot den baronet wendend. Sir Peter lichtte zijn hoofd langzaam op en trachtte te spreken, maar zijn lippen trilden smartelijk en zwijgend. Zijn gezicht was ge naderd, als door hoogen ouderdom. Broeder! spotte Lee Wang. Clinton glimlachte grijnzend, toen hij weer de stem van den persoon hoorde, die eens ver smaad had hem zijn automatisch pistool te ont nemen. Houd je mond! snauwde hij. Maar Clinton, zei Lee Wang op een toon van smartelijk verweer, een broeder zou toch iemand niet met opzet wegens valschheid in geschrifte doen vervolgen? Houd je mond, als ik het je zeg! Je zult gelegenheid genoeg hebben om voor het ge rechtshof grappig te zijn. Sir Peter kreeg een kleur bij het noemen van het gerechtshof en zijn stem klonk heesch. Moet ik bepaald nu spreken? vroeg hij. Als ik een vraag doe, verwacht ik ge woonlijk een of ander antwoord, antwoordde Clinton kortaf. Maar U behoeft niet in bijzon derheden te treden als U niet wil. Dat kan U voor het gerechtshof sparen. Sir Peter's hoofd zonk weer. Lee Wang is mijn halfbroeder, zei hij, met bijna onhoorbare stem. Ohl riep Clinton luid uit. Van Uw vaders kant? roekelooze wijze uit de impasse had willen redden. Het was niet de eerste maal, dat het met zijn zegeltjesnegotie niet in den haak was, maar de administratie had hem tot dus ver met bewonderingswaardige edelmoedig, heid de hand beschermend boven het hoofd gehouden en hem tot oprechte verbazing van den officier als zegelverkooper gehandhaafd. Deze magistraat liet zich trouwens kennen niet zoo'n goedhartige vriend te zijn van verdachte en kwalificeerde diens frauduleuze handelingen zelfs zoo ernstig, dat gevorderd werd 6 maanden onvoorwaardelijk met last tot onmiddellijke gevangennemingDe doo- delijke verschrikte delinquent had het na tuurlijk onder de beraadslaging, in raadka mer lang niet lekker, doch president mr. Krabbe deelde hem na de schorsing mede, dat de gevangenneming was geweigerd en de Rechter-Commissaris alsnog een verder on derzoek zou instellen, zoodat het gevaar van een directe gevangenneming bezworen was. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 12 Juli. Aangehouden uitspraak van 28 Juni. Adrianus G., Egmond aan Zee, Kinder» zaak. Opnieuw aangehouden tot volgende week. IN 'T GEZICHT VAN DE HAVEN GESTRAND. N Omstreek Mei van het jaar 193ft werd door deze rechtbank voorwaardelijk ver» oordeeld tot 2 maanden met een proeftijd van drie jaar, collega Gerrit Hartogh W., 'n Amsterdamsche sportverslaggever, die on der den voornamen titel van jonkheer Bosch van Drakensteijn, verschillende goedgeloo- vige caféhouders had bewogen een annonce op te geven voor een armzalig sportblaadje. Tot loon voor dezen steun werd hun dan toegezegd de gunst van een sportvereenï- ging, die dan hun café met een bezoek zou vereeren. Verschillende caféhouders in de provincie o.m. te Heiloo, Berkhout, Ursem en Heemskerk lieten zich lijmen door de mooie praatjes van den imitatie jonkheer Bosch van Drakensteijn en offerden hun gaaf geldje voor de advertentie, doch hebben tot den huidigend ag de sportmannen nooit zien verschijnen. Het was natuurlijk je rein ste oplichting en de listige „journalist" werd op de boven omschreven wijze tot de orde ge roepen. Jammer genoeg cehter scheen z'n uit houdingsvermogen tegen een driejarigen proef niet bestand en kwam hij om een of andere reden opnieuw in conflict met den strafrechter, althans had heden met gesloten deuren, zooals de wet gewoonlijk voorschrijft, de beraadslaging plaats omtrent de ten uit voerlegging der ruim 2 jaar geleden opge legde voorw. straf. De volgende week zal dan blijken of de eventueele vordering tot omzetting zal worden toegewezen. 'N PAAR SJOVELE KLANTJES VOOR ARTIKEL 247 STRAFRECHT. In deze zitting werden, twee zedenmisdrij ven met gesloten deuren behandeld. In de eerste plaats contra den arbeider Fokke Tjietse PI. uit Den Helder, thans in voorarrest, verdediger mr. G. A. de Lange en in de middagzitting tegen den 63-jarigen arbeider Willem L., wonende te Enkhuizen, eveneens .in voorarrest. Verdediger mr. v. d. Loos. In beide zaken Dinsdag 19 Juli uitspraak. OVERVAL GROESBEEKSCHEWEG. De Arnhemsche rechtbank heeft gister uit» spraak gedaan tegen den 22-jarigen schoen maker en den 37-jarigen bakker, beiden uit Nijmegen, die twee weken geleden terecht hebben gestaan wegens den bekenden over val op den Groesbeekshceweg. te Nijmegen in den nacht van 21 op 22 April j.1., toen zij de woning van een bejaarden heer waren binnengedrongen en op diens slaapkamer ge» Brobeerd hadden de brandkast te forceeren. •e oude man was wakker geworden en door de indringers aangegrepen. Toen de dochter van den ouden heer op het lawaai afkwam, hebben de inbrekers de vlucht genomen. De rechtbank veroordeelde beiden tot drie jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek. De eisch was tegen beide verdachten, die volledig bekenden, vijf jaar gevangenis straf. Ongelukkig ja, antwoordde Lee Wang met een boosaardigen glimlach. De spot deed sir Peter's oogen schitteren en hij ging rechtop staan. Eeuwen van opvoeding bleken uit zijn hooghartige houding, toen hij fronsend keek naar het wezen, dat eeuwige schande over zijn huis gebracht had en die zich op dat feit scheen te beroemen. Er sprak nu geen verwaandheid uit sir Peter's houding; alleen beleedigde trots. Ik zal U nu in het kort bijzonderheden zeggeng! zei hij, met zijn hand over die van zijn dpchter, die sympathiek op zijn mouw lag. Waarom een onnoodig martelaarschap oproepen, Peter? vroeg Lee Wang sarcastisch. Moetne wij, Braces, lijden tot stichting van het volk? Kan je je mond niet houden? snauwde Clinton, zijn hand dreigend opheffend. Lee Wang glimlachte met zijn vriendelijksten glimlach en zweeg. Lee Wang is mijn halfbroeder, herhaalde sir Peter, Clinton recht aanziende, maar zelfs al was hij mijn volle broeder geweest, zou ik hem geen seconde onderdak verleend hebben, als ik geweten had dat hij de bedrijver was der misdaden, die aan den Decker toegeschre ven worden. Oh, zei Clinton, zich niet bloot gevend. Zelfs nu vind ik het moeilijk te gelooven, dat zijn uitbarsting hedenavond iets anders was dan het gevolg van een dwaze ingeving een romantische wensch, om den Decker na 'e streven, (Wordt vervolffd.)

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5