Amstecdamsche Sieucs pM&Üeaties £uchtvaact (huze Jiolwiën 3jiQ£<zMide*t Stukken Spoct £aatste AecicfUea Romeinsche brieven. DE POSTVLUCHTEN OP IND1E. DRUK VERKEER OP DE LUCHTLIJN NAAR TWENTE. Maar voor de niet-zieken, voor de VERKIEZINGSOPROEP DER NATIONAAL-SOCIALISTEN. van 13 Juli 1932 Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediet N. V. 6»/, 8% 97, 1'/, 237, "s/s HINDERWET. Bij besluit van 12 Juli 1932 is aan de N.V. AMERICAN PETROLEUM COMPANY te "s-GRAVENHAGE vergunning verleend tot het uitbreiden van de ondergrondsche benzi nebewaarplaats met aftapinrichting, door het vervangen van de aanwezige aftapgelegen heid door een electrisch gedreven pomp, waarin zich een motor bevindt van 1/3 P K., vóór en ten behoeve van het perceel Pater nosterstraat nr. 8 Alkmaar, 12 Juli 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WEN DEL AAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 21 April en 30 Juni j.1., ♦aarbij zijn vastgesteld: le een verordening op het heffen van een vergunningsrecht en van een verlofs- recht in de gemeente Alkmaar (Gemeen - tebladn r. 1281); 2e een verordening tot wijziging van de verordening tot vaststelling van het ge tal der gemeentelijke scholen, waarin gewoon en uitgebreid lager onderwijs wordt gegeven. (Gemeenteblad nr. 1282). 3e een verordening tot wijziging van de verordening tot regeling van het ge woon en uitgebreid lager onderwijs. (Gemeenteblad nr. 1283). 4e een verordening tot .wijziging der ver ordening, regelende de bezoldiging der ambtenaren in dienst der gemeente Alk maar. (Gemeenteblad nr. 1285). Deze verordeningen zijn heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter gemeen te-secretarie ter lezing gelegd, waar zij teven in afdruk tegen betaling der kosten verkrijg baar zijn. Alkmaar, 13 Juli 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. De Uil (uitreis) gister vertrokken uit Jodh- pur, geland te Calcutta. De Ibis (thuisreis) vertrokken uit Jodhpur, geland te Djask. Van de zijde der K. L. M. wordt aan de Telg. medegedeeld, dat het vliegverkeer op de lijn Twente-Amsterdam zeer bevredigende resultaten heeft opgeleverd. Op 13 Juni werd de lijn geopend; tot en met 30 Juni werden 194 reizigers vervoerd. Dit is hooger dan het gemiddelde dat aangenomen was. De bevol king van Twente blijkt de lijn zeer op prijs te stellen; zoowel industrie, winkeliers, als par ticulieren, die om verschillende redenen in Holland moet zijn, maken van de lijn ge bruik. Het verkeer van Twente naar Amster dam is iets drukker dan omgekeerd, waar schijnlijk omdat de Twentenaren van Amster dam nog andere steden in Holland bezoeken en dan per spoor terugkeeren. Ook in de eer ste dagen van Juli bleef het verkeer constant, hetgeen een verheugend verschijnsel is, om dat het niet onmogelijk zou zijn, dat, als de nieuwigheid er af is, het gebruik zou dalen. AUTOBUSONGELUK TE TOELOENG AGOENG. Uit Toeloeng Agoeng wordt door Aneta gemeld: Zaterdagmiddag is hier een zeer ernstig autobusongeluk gebeurd, ten gevolge van het feit, dat, door een verkeerde manoeuvre van den bestuurder, een uit Blitar komende bus van den weg reed en omsloeg. Een wiel rijder werd aangereden en zeer zwaar ge wond, terwijl van de passagiers van de autobus er drie werden gedood, zes zwaar en drie licht gewond. Het ongeluk is te wijten aan te hard rijden. Builen verantwoordelijkheid van de Redact'e. De opname in ae rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt MODERNE VOEDING. („Rauwkost"). Zooals alle nieuwe gedachten, staat thans de mocerne voeding, zeer on-Hollandseh aangeduid met het. uit Duitschland over gekomen „Rohkost" „rauwkost!! in het tetken van de algemeene belangstelling: ieder heeft er van gehoord, weet er wat van; 't dreigt haast een „mode"' te worden. Eén en ander, gevolg van de baan-brekende arbeid van mannen als dr. Bircher Benner, dr. Gerzon, dr. Ragnar .Berg, e.a., wier namen ook In de wetenschappelijke wereld efen goeden klank hebben en die de resul taten, verkregen in Sanatoria en laborato ria. in tal van publicaties hebben neerge legd ai waarvan de daarbij verkregen resul taten tot de erkenning brengen, dat de toe passing van een voeding, waaibij althans een goed deel van het dagelijksche voedsel in oorspronkelijke, onveranderde, natuurlijke samenstelling en vorm wordt genoten, ver rassende uitwerking heeft, en als een zegen voor de individueele- en volksgezondheid is te aanvaarden. Vooral voor wie nog gezond is, en dat blijven wil; hoewel ook de toepassing in ziektegevallen, (en dan onder leiding van een deskundig arts!) buitengewone en onge dachte resultaten kan geven; maar daarvoor wende men zich tot den arts; er zijn óók m ons land reeds heel veel doktoren, die de z g. „rauwkost" als dieet voorschrijven. groote massa is het van zoo uitnemend be lang, tot behoud van gezondheid, cm kennis te nemai, en over te gaan tot toe passing van deze veranderde, verbeterde voedingswijze. Echter, en dit is de ervaring van ieder, die er wél eens met anderen over handelt men weet er niet genoeg van!, men heeft er van gehoord, maar staat er zoo vreemd te genover; en dat is ook een bezwaar, zoo niet een gevaar! bij de toepassing. En 't is daarom, dat het zoo nuttig zou zijn als er ter voorlichting van het groote, gezonde publiek, op dit punt wat kon worden gedaan. Voor de niet-meer- g e z o n d e n zijn er, behalve de voorlichting door den arts, reeds verschillende vereeni- gingen, (er is zelfs een Vereeniging en een Kliniek voor Wetenschappelijke Na tuurgeneeswijze, die ook de nieuwe voedings inzichten bij de behandeling van ziekten als hoofdfactor toepast). Maar de „nog-niet-zieken"!! Het doel van dit schrijven is: te komen tot de vorming van een orgaan, een vereeniging, od., die zich de verbreiding van goede ken nis omtrent deze dingen, volgens de nieuwe inzichten der wetenschap, onder ons volk, ten doel stelt. Wie met deze gedachte öympathiseerd, geve daarvan blijk door te schrijven, 't zenden van een naamkaartje alleen, onder 't motto: „Moderne Voeding" aan het adres: Utrecht- Westersrraat 2A bis, om dan tegen 't najaar, na de vacantie, eventueel een samenkomst te beleggen, om deze gedachte vaster vorm te geven. Wie dus wil, zende n u nog even vóór de vacantie, bewijs van instemming. Een overtuigd voorstander. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 13 Juli 1932. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 400 vette kalveren, le kw 3540 cent, 2e kw. 3034 cent, 3e kw. 20 29 cent per K.G., levendgewicht; 51 Nuch tere kalveren 2.505; 510 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G 36—38 cent, zware varkens 33—35 cent en vette varkens 3032 cent per K.G., slacht- gewicht. Marktverloop: Vette kalveren met groo- ten aanvoer, stugge handel en de prijzen lager. Varkens met geringen aanvoer, stug ge handel en prijshoudend. Ter veemarkt waren heden 5 wagons ge slachte runderen uit Denemarken aangevoerd Postduiven. Postduivenvereen. „De Postduif". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 10 Juli een wedvlucht met jonge duiven van Geertruidenberg. Los 8 uur; aankomst als volgt: A. de Wit 9.43.18 P. Bakker 9.45.21 R. Reijmer 9.46.06 C. D. Huiberts 9.46.40 Idem 9.47.00 N. IJpma 9.47.29 F. Feijen 9.47.51 C. D. Huiberts 9.48.00 N. IJpma 9.48.29 P. Bakker 9.49.08 N. IJpma 9.49.24 P. Bakker 9.49.20 Idem 9.49.31 P. Bakker 9.49.51 R. Reijmer 9.49.47 N. IJpma 9.50.17 Jos. v. d. Kamer 9.52.35 Th. v. d. Kamer 9.50.29 Jos. v. d. Kamer 9.53.39 Idem 9.53.58 Idem 9.54.28 N. IJpma 9.50.42 C. Rabeling 9.50.53 Idem 9.51.22 N. IJpma 9.51.40 P. Bakker 9.51.39 Ongecorrigeerd. TWEE PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdes het hevige onweer dat gisteren avond te Steggeraa woedde, zijn de arbeider A. de Groot en zijn zoon, die op het land aan het werk waren, door den bliksem ge troffen en gedood. COMMUNISTISCHE RELLETJES TE KEULEN. Later nog botsingen tusschen nat.-soc. en communisten. Dinsdagavond kwam het weer op ver scheidene punten in Keulen tot uitbarstingen der communisten die naar de politie mede- deeld, gedeeltelijk in den vorm van een wel overwogen aanvalsplan tegen de politie op traden. ^ei 'n groote sterkte opgekomen politie moest nerhaalde malen van vuurwapens ge bruik maken en moest om de orde te kunnen nerstel.en pantserwagens in dienst stellen. Keeds in het begin van den avond kwam het bij een demonstratie van de nationaal- sociahsten in Keulen-Kalk tot botsingen tus schen de nationaal-socialisten en de commu nisten. De politie, die trachtte in te grijpen werd uit de huizen gekogeld, beschoten en met heet water overgoten. Bij deze botsing werden 17 balhamels gearresteerd. 'Hier en daar kwam het later nog tot bot singen tusschen nationaal-socialisten en com munisten zonder dat echter ernstige inci denten voorkwamen. Te middernacht kwam het in de Kalanter en Elzasstrasze tot ge regelde gevechten. Hier hadden de commu nisten op vele plaatsen het pleveisel opge broken, den rijweg met glasscherven be strooid, de straatlantarens gedoofd en op andere wijzen het verkeer gestremd. Er werd op de politie geschoten. Door een systema tisch doorgevoerde tegen-actie kan tenslotte met behulp van een pantserwagen in den vroegen ochtend de orde hersteld worden. Geheete blokken huizen werden onderzocht en een aantal wapens in beslag genomen. 53 personen werden gearresteerd. In hoeverre personen gewond werden, kon niet worden vastgesteld. Een politiebeambte werd licht gewond. Felle aanklachten tegen de sociaal-democraten. In een nationaal-socialistischen yerkiezings- oproep wordt de sociaal-democratische partij uitgemaakt voor de corruptie-partij van Duitschland, die de schuld draagt aan het Barmat- en andere schandalen. Er wordt ge wezen op de reuze salarissen van de directeu ren van de Berlijnsche Verkeersmaatschap- pij, op de paleizen van de ziekenkassen, en op de enorme honoraria van de z.g. arbeiders leiders, terwijl het volk nauwelijks van den eenen dag in den anderen leeft. Deze „leu genachtige bankroetiers" heet het, moeten verdwijnen. Zij hebben het openbare leven gemaakt tot een genotzuchtig zwelgen. Bij het volk berust de beslissing of Duitschland nog langer het paradijs van alle klaploopers en bedriegers zal blijven of weder het land van eer van discipline, van vrijheid en ver antwoordelijkheid zal worden. Het groote oogenblik van de afrekening is gekomen. De oproep sluit met de aansporing, Hitier de macht te bezorgen en nationaal-socialistisch te stemmen. 'VERVALLEN ZAAK U HAT LE.EREN „HIER WEROk.,BEZUINIGD OP'T ADkVEf^TEEREN In memoriam Giuseppe Garibaldi 2 Juni 1852—1932. II. De tentoonstelling, die deze maand geopend is ter herdenking van den dood van Garibaldi, die 2 Juni 1882 te Caprera stierf, wordt vooral druk bezocht door „Avan- guardisti" en „Ballila's, dus door de jongens van de lagere-en middelbare school; voor het opkomende geslacht is ze ook eigenlijk samen gebracht. Mussolini vindt het niet alleen nuttig, dat dit zijn spieren in het stadio oefent, maar telkens laat hij het ver leden voor de jeugd opleven wanneer dit die nen kan om liefde voor het vaderland op te wekken en haar te herinneren, met hoeveel offers het „Risorgimento" tot stand kwam, de eenheid van het Italië, dat zeventig jaar geleden nog verbrokkeld was en deerlijk onder de tirannie van den laatsten keizer van Oostenrijk en van de Bourbons te lijden had. Er wordt in de buitenlandsche pers de draak mede gestoken, dat de Italiaan van heden de ontwikkeling van den Fascistischen Staat, het kranig optreden, de vaardigheid of intelligentie van al wat Italiaan heet, zoo uitbazuint maar de voldoening over het feit, dat er nu met hun natie rekening wordt ge houden, is een natuurlijke recatie, die volgen moest op het tijdperk (1870—1922), waarin een Italiaan door de Franschen met den spotnaam „Cacaroni" werd aangeduid om te zeggen, dat deze niet veel anders vermocht dan een opgehoopt bord van die meelige pij penstelen op weinig aesthetische wijze naar binnen te werken. Het nationaliteits-bewust- zijn, nauwelijks opgewekt, sliep na '70 weer in. Laksheid, uit gemakzucht geboren, zit vooral den Zuid-Italiaan in het bloed. De noordelijke provincies leverden na der, grooten oorlog het meerendeel der fascisten, die met Mussolini aan het hoofd op alle wijze ageerden tegen het: zich-niets-meer- van de-dingen-aantreVken als zij maar weer het leven hadden. Daarom werd hier het eer gevoel nu op alle wijze geprikkeld. Mus solini schudt alle takken van bedrijf voort durend wakker en houdt er de beweging en het leven in; wanneer de pers niet uit prin cipe juichte over alles wat gedaan werd en de Duce zich niet telkens aan de schare ver toonde, zouden de opofferingen, die het volk zich in den oorlog getroostte, met het nationaliteitsgevoel weer snel vervliegen. Zóó ging het ook met de vrijmaking van Sicilië. Garibaldi veroverde dit grondge bied met zijn „Duizend" toen het volk om vrijheid riep; wel greep het eerst geestdriftig naar de wapens en vocht dapper mede met de roodhemden, .maar na het eerste succes lieten zij hun bevrijder in den steek en gin gen naar huis; wars van discipline en weinig krijgshaftig aangelegd, ontbrak hun de lust verder de kastanjes uit het vuur te halen Welk een teleurstelling voor den „Condot- tiers wien het daden-doen een levens behoefte was en die door zijn daden in 't begin van zijn loopbaan in Amerka de wereld wlde toonen, dat er in het Italiaan- sche ras een vuur en heldenmoed staken in staat alle tragen en weifelenden mee te 'sle pen, zooals de oude helden in lang vervlogen eeuwen het vermochten. In 1846 vormde Garibaldi met een troepje van 200 dappere Italianen een vrijkorps dat aan de republiek Uruguay zijn diensten 'aan bood; deze republiek had het zwaar te ver antwoorden tegenover het veel sterkere Argentinië. Garibaldi wilde zijn legioen har den in den strijd, opdat het latei met eere in Italië tegen den verdrukker zou kunnen on treden; op het slagveld wilde hij den naam van Italië hoog houden. Het Itahaansche vrijbuiterscorps werd dan ook ini denislagbij S. Antonio met roem overdekt, de 200 Oari baldianen versloegen 1500 vijanden en de president van de jonge republiek drukte Ga ribaldi de hand met de woorden: „Nu weet ik hoe dapper de Italianen zijn!" De daad van Garibaldi werd met gouden letters in het vaandel der republiek gestikt, het garnizoen defileerde voor zijn legioen en riep: „leve generaal Garibaldi en zijn dappere mak kers!" Zonder eenig geld of goed keerde Gari baldi met de zijnen naar Europa terug, maar hij had datgene bereikt, waarnaar hij streef de: hij was niet meer een onbekende avontu rier, maar officiéél erkend als de generaal van een legercorps! Weliswaar telde dit nu niet meer dan 85 man maar het gouverne ment van Uruguay had het uitgerust met mu nitie en kanonnen als vergoeding voor de diensten, die Garibaldi aan den hem vreem den staat bewees. Zijn droombeeld werd werkelijkheid; nu mocht hij zijn vaderland te hulp komen en den koning van Piemonte, Carlo Alberto, die tegen Oostenrijk was opgestaan, heette hem welkom in zijn leger. In de twintig jaar, die nu volgen, strijdt Garibaldi met afwisselend geluk tegen den overmachtigen vijand; voor het volk van Italië wordt hij de held en bevrijder. In 1849 roept Mazzini hem naar Rome, waar hij de republiek gesticht heeft. De Garibaldianen vechten als leeuwen op den Zianiculos tegen de Fransche troepen, die de Eeuwige Stad aan den Paus (Pius IX) willen teruggeven; Mazzini en Caribaldi worden meegevoerd door den liberalen wind, die nu door Europa waait, en alle staten in beroering brengt. Vele jonge mannen vallen voor de muren van Rome; Garibaldi verliest er zijn dierbaarste vrienden, maar hij zelf schijnt onkwetsbaar, hoewel hij altijd daarheen snelt waar het ge vecht het hevigst is. Op de tentoonstelling trekt het geheele leven van den grooten vrijbuiter aan ons voorbij. In de eerste zaal zijn de herinnerin gen aan zijn veldtochten in Amerika en aan zijn triomfen als kaperkapitein in de wateren van Montevideo. Verderop vinden wij sou- veniers aan het waagstuk om te midden van een vijandig land de republiek Rome te wil len stichten. Daar ligt een brief aan zijn ge trouwe Anita gedateerd: 21 Juni 1849: „Wij vechten op den Zianiculos; dit volk is zijn groot verleden waard! Hier leeft en sterft men en worden de zwaarste amputaties ver dragen met den kreet: „Leve de Republiek! Eén uur nu in Rome doorleefd is een lang menschenleven waard!" Als Rome door de Franschen ingenomen wordt, ontsnapt Garibaldi ternauwernood met 't overschot van zijn legioen aan de vii andelijke kogels; zij jagen hem achternaaU een vervolgd wild, maar hij ontkomt weer naar Amerika en wordt daar werkman in een kaarsen-fabriek zonder zijn ideaal on. trouw te worden: de bevrijding van Italigt Hoe boeiend is het voor de Romeinsche kna. pen het leven van den nationalen held hier op den voet te volgen; zij kijken bewonde rend naar de doorschoten vlaggen en vaan dels, naar alle portretten en voorstellingen uit zijn leven. - Na de verovering van Sicilië trok Garibal di met zijn leger naar het noorden; hij strijdt in Trente tegen de Oostenrijkers en had bij na deze provincie bevrijd, toen hem het be vel van den aanvoerder van het koninkrijk leger bereikte om alle vijandelijkheden te sta. ken en terug te trekken, daar de wapenstil stand gesloten was. Het kostte hem zwaar te gehoorzamen, het land was bijna van Oos tenrijkers gezuiverd; zóóvelen van zijn raak- kers waren bij dezen veldtocht gesneuveld ei» nu moest hij het weer prijsgeven, maar klaarblijkelijk gunde het gouvernement van Victor Emrnnel dezen nieuwen triomf niet aan den „a\ urier", op wien zij bij Aspro- monte schott.i hetgeen een eeuwige smaad voor het jonge koninkrijk zal blijven. Toen Italië in '15 in den oorlog ging was hun hoofddoel het werk te voleindigen dat Garibaldi niet voltooien mocht en Trente— Triest bij Italië te trekken. In zijn laatste brieven had de grijze held van Caprera zijn volk nog aan dezen duren plicht herinnen! en zoo weinig waren zijn daden vergeten, dat wij eegie dagen vóór de oorlogsverklaring in Padua studenten en professoren in enthou siasme bijeen zagen om het standebled van Garibaldi, wien ze de Itahaansche driekleur in de bronzen hand hadden gedrukt. Toen en heden blijft Garibaldi voor het Itahaansche volk leven en Mussolini stelt hem aan de jeugd tot voorbeeld, deze onver schrokken held die altijd de menschen vergaf die hem vervolgden en kwaad deden, die in armoede leefde en planten en dieren zoo lief had als de heilige van Assisi. Den tweeden Juni 1882 naderde het ein de; zijn kinderen wilden een paar muschjes wegjagen, die voor het open venster kwamen kwinkeleeren. „Doe dat niet" zeide de ster vende, „misschien zijn het de zielen van mijn twee gestorven kindertjes die mij willen groe ten. Als ik ben heengegaan geef ze dan altijd te eten...." Het waren de laatste woorden van den mensch die zóóveel geleden had en zóóveel hef had en daardoor zich een recht heeft verworven op de liefde van Italië wiens popuaire held hij altijd blijven zal. ETHA FLES. (Ontvangen pet draadlooze telefoon). STAATSLEEN1NGEN. 5 0/0 Nederl. 1932 4K Nederl. 1917 4 1931 B ANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind. Haneldsbank D. Reicbsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert Küchenm. Ace. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gera. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am. Smelting Anaconda Ass. Gas Electr. Betbleb. Steel Cities Service General Aviation Steel comm. Studebaker U. S. Leatber Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCtL H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. BoetoD Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr Kon. Petr. Perlak Continental Oil a Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gera. Eig. Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli i Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbisoo Topeka i Southern Railw, CerL Union Pacific Wabash •Exdividend. t Ex claim. 22 2 PROLONGATIE Vorfge koers Vorige koers 99 95 64 55% 60 Vs "37, 27% 167/s 47 1% 897, 70% 8% 8% "/i 9% 2% "Zus 23% 4-/16 27, 3lsAo ito»/, 126 857, 44% 28 90 967, 8% 74 1093/, 1257/s 70% 4% 4 40 147, 16 11 2% l'/s 13»/, 10»/, 48% 118% 127, 115 126 Koers van hedeo te: pl.m. 1.30 627, 27 637,-9 957,-6 2% 1607,-1 123 85 94 1247, 71 387, 16 47% 114 10 112 122 pl.m. 1.45 67$-70 8% 9'/,-% 159-7, 1217,-2 83 pl.m. 2.00 62% 1%-% 95J.7» 87, 99/16 1% 159J-60 121 84 42 28 pl.m. 2.15 123»/,-4 377,-8 1237,-4 38 47 257,-6 1% 951/, 97,-Vs 27» 1577,-! 118-21 83 123-7» 37%-f 4674-1 1 pCt. Heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. N1EI OFFICIEEL Londen BerUjn Parijs Brussel (Belga) Bazel t W eenen p. Sch. 100 1 Kopenhagen - Stockhelm Oslo New-ïork Italië t I I I V t *V' i t Vorige koers 8.82»/, 58.87 9-74»/-. 34.48 /18 48.34 46 95 45.00 43.90 248 20 12.67 Koers op heden 2 uui 8.81»/, 58.86 9.7478 34.48 48.34 47^90 45.60 43.40 248 227, 12.66

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8