DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na de conferentie in Lausanne. No. 164 Donderdag 14 Juli 1932 134e Jaargang BaqeÜiksch Oveczkht Sir John Simon legt in het Lagerhuis een ver klaring af over de Fransch-Engelsche samen werking. UITNOODIGINGEN AAN ANDERE LANDEN. Sir John Simon. ^Buitenland URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i,osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADLMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minis ter van buitenlandsche zaken, Sir John Si mon, tijdens het debat het resultaat van de conferentie van Lausanne besproken, en hij heeft daarbij het een en ander verteld over de FranschEngelsche overeenkomst, over het z.g. geheime verdrag. Sir John Simon ver klaarde daarbij o.m. het volgende, naar Reu ter aan het Hbld. seint: In de laatste dagen hebben wij gepoogd vorm te geven aan de uitingen van den nieu wen politieken geest, die zich te Lausanne heeft gedemonstreerd en die van zooveel waarde zou zijn als hij voor de toekomst zou kunnen worden behouden. Wat ons voor den geest staat, maakt geen deel uit van het ac- coord van Lausanne of van de conferentie van Lausanne en mag geenszins met deze beide verward worden. Het is geen aanvul lend accoord, het is in het geheel geen op zichzelf staand accoord, maar een uitnoodi- ging om openhartige en openlijke betrekkin gen en besprekingen te aanvaarden, waarop naar te hopen is alle groote Europeesche na ties zullen ingaan. De Fransche en de Brit- sche regeering hebben te dezer zake het initia tief genomen en wat zij trachten te bevorde ren is de Europeesche geest wat betreft de wijze waarop de moeilijkheden in de toekomst dienen besproken te worden. In de verklaring, die deel uitmaakt van de slotacte van de conferentie van Lausanne, hebben de onderteekenende mogendheden de hoop uitgesproken, dat de daar verrichte taak gevolgd zou worden door nieuwe werk zaamheden. De onderteekenende mogendhe den verklaarden dat een succes in de toe komst gemakkelijker verzekerd zal zijn als de naties zich aaneensluiten tot een nieuwe po ging voor de zaak van den vrede, die slechts volledig kan zijn wanneer zij zich zoowel uit strekt tot het economische als tot het politie ke gebied. In hetzelfde document verklaren de onderteekenende mogendheden voornemens te zijn alles in 't werk te stellen om de thans bestaande problemen of die welke later kun nen rijzen op te lossen in den geest welke de conferentie van Lausanne bezielde. In dezen geest hebben de Fransche en de Britsche regeeringen besloten zelf het initia tief te nemen door onmiddellijk wederzijds bij te dragen tot dit doel langs de volgende lij nen: lo. In overeenstemming met den geest van het Convenant van den Volkenbond zijn zij voornemens met volledige openhartigheid on derling van gedachten te wisselen en elkaar wederzijds op de hoogte te houden van iedere kwestie die zich aan haar voordoet, analoog in oorsprong aan die welke zoo gelukkig te Lausanne geregeld werd en het Europeesche regime kunnende raken. Men hoopt evenwel dat andere regeeringen zich bij haar zullen aansluiten door deze procedure te aanvaar den. 2o. Zij zijn voornemens samen en met an dere delegaties te Oenève te arbeiden om een oplossing van de ontwapeningskwestie te vin den die gunstig en billijk is voor alle betrok ken mogendheden. 3o. Zij zullen onderling en met elk der andere betrokken regeeringen confereeren bij de nauwkeurige en practische voorbereiding der internationale economische conferentie. 4o. Hangende de onderhandelingen voor een handelsverdrag tusschen deze beide lan den zullen zij iedere daad van in ongunsti- gen zin onderscheid maken vermijden van het eene land tegen de belangen van het an dere. Wat betreft de mededeeling aan andere landen heb ik, aldus Sir John Simon, gele genheid gehad de vertegenwoordigers alhier van Duitschland, Italië en België te ontmoe ten. Ik heb hen een afschrift van deze ver klaring ter hand gesteld en aan hun regee ringen doen verzoeken zich bij de verklaring aan te sluiten. o Officieel wordt medegedeeld, dat de ver klaring van Simon nopens de Europeesche samenwerking inzake de problemen in de toe komst analoog aan die welke te lausanne geregeld werden geenszins betrekking heeft op de oorlogsschulden aan Amerika. Wat de Britsche regeering betreft mag de verklaring van Simon in geen enkel opzicht worden uit gelegd als een Europeesch eenheidsfront te gen Amerika. Een voorbeeld van het type der problemen die kunnen rijzen is een herziening van het verdrag van Versailles. Een dergelijke kwes tie zou zeer wel behandeld kunnen worden volgens de door Simon aangegeven lijnen, In het geval dat Duitschland Groot-Brit- tannië zou polsen over een schrapping van de bepaling van de schuld aan den oorlog uit het verdrag van Versailles zal de Britsche regeering gehóuden zijn te dezer zake met Frankrijk te confereeren. De verklaring van Simon is uitsluitend uit- noodiging en in geenerlei opzicht een „plan" of een „pact''. De uitnoodiging geldt alleen voor de Euro peesche naties en raakt Japan niet. o In de Fransche Kamer heeft Herriot een uitvoerig relaas gegeven over Lausanne. Hij legde daarbij in het bizonder den nadruk op het bizondere verdrag tusschen Frankrijk en Engeland, waarvan hij den tekst ter kennis bracht van de commissie van buitenlandsche zaken. Hij verklaarde, dat het verdrag de wedergeboorte van de „entente cordiale" be teekent en voor de FranschEngelsche be trekkingen een nieuwe aera inluidt. Alle pro blemen welke betrekking hebben op de be langen der beide landen, zullen, aldus Her riot, in de toekomst niet meer afzonderlijk kunnen worden behandeld. Engeland kan zich bijv. niet meer, zooals in het jaar 1923, tegenover de Vereenigde Staten verplichten de schuldenbesprekingen voort te zetten, al vorens met Frankrijk tot overeenstemming te zijn gekomen. Herriot wees voorts op de mo- reele beteekenis van het verdrag van Lausan ne en verklaarde dat men slechts om dit doel te bereiken de herstelbetalingen heeft afge schaft en een slotbedrag van drie milliard Mark heeft vastgesteld. Na afloop der zitting werd een officieel communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat de Fransche premier gewezen heeft op de bizondere beteekenis van het ver drag van Lausanne, waarvan het belangrijk ste resultaat bestaat uit de definitieve af schaffing der herstelbetalingn, zoomede over eenstemming met de wenschen van de Ver. Staten, waarbij een Europeesch accoord ge schapen is, dat een algemeene regeling van de schuldenkwestie mogelijk maakt. Het tot stand komen van het verdrag van Lausanne beteekent een nieuwe etappe op den weg des vredes en doet een accoord met de Vereen. Staten mogelijk schijnen. o In politieke kringen te Berlijn hecht men de grootste beteekenis aan de gisteren te Londen en te Parijs afgelegde verklaringen over de Fransch-Engelsche samenwerking. Men toont zich echter natuurlijk nog terughou dend in afwachting van nadere berichten over de bizonderheden, di gisteren reeds aan den Duitschen ambassadeur te Londen werden medegedeeld. Echter was men ook in de Wil- helmstrasse reeds van tevoren blijkbaar van de plannen op de hoogte. In ieder geval schij nen de berichten uit Londen en Parijs geen verrassing te hebben gewekt. Hoewel nog geen officieele verklaring dienaangaande is afgelegd, schijnt het toch dat de mogelijkheid van een toetreding van Duitschland ten volle aanwezig is. Echter kan er in geen geval sprake van zijn dat Duitschland zich zijn vrijheid van handelen ten aanzien der ontwa pening laat bekorten. Op dit gebied blijft O door het Duitsche rijk gestelde eisch van ai geheele gelijkgerechtigdheid gehandhaafd. o In het Lagerhuis deelde de minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon gister mede, dat de regeeringen van Frankrijk en Engeland een overeenkomst hadden aange gaan op de vier volgende punten teneinde een geest van samenwerking van Lausanne te ontwikkelen 1. Het vriendschappelijk uitwisselen van meeningen en het elkander op de hoogte houden van alle kwesties, die den Europee- schen toestand betreffen. 2. Samenwerken teneinde een billijke op lossing te vinden voor het ontwapeningspro bleem. 3. Samenwerken ter voorbereiding van de economische wereldconferentie. 4. Tot aan het sluiten van een nieuw han delsverdrag iedere discriminatie te vermijden jegens elkander. Duitschland. Italië en België zijn uitge- noodigd zich bij deze verklaring aan te slui ten. HOOFDCOMMISSIE DER ONTWAPENINGSCONFERENTIE ZATERDAG BIJEEN. Het presidium der ontwapeningsconferen tie heeft gister een streng geheime zitting ge houden, waarin naar het schijnt belangrijke besluiten zijn genomen. Benesj de eerste rap porteur der ontwapenigsconferentie deelde de pers mede, dat in tegenstelling met alle ver wachtingen de hoofdcommissie reeds Zater dagmorgen bijeen zal komen. De conferentie leiding heeft voorstellen ontvangen, die zul len worden samengevat in één enkel voorstel, dat de hoofdcommissie zal worden voorge legd. Dit voorstel beteekent een grooten vooruitgang. Men twijfelt er niet aanBof het zal door alle mogendheden worden aange nomen. Daarna zal de conferentie voor eeni- gen tijd worden verdaagd. Het presidium van de conferentie zal echter reeds over zes we- kén weer bijeenkomen. Dan zal een besluit genomen worden over het weer bijeenkomen der conferentie. Deze optimistische verkla ringen van Benesj ontmoeten echter in welin gelichte kringen nog al verwondering en twij fel, aangezien tot dusverre alle pogingen een laatste uniform besluit uit te werken op de grootste moeilijkheden zijn gestuit. DE STAKINGSBEWEGING IN BELGIE. In het Luiksche nog uitgebreid. Over het algemeen nemen de zaken in het mijngebied thans een kalm verloop, hoewel in het kolenbekken van Luik de staking gister nog uitgebreid is. In 24 mijnen van de 43 ligt het werk thans stil, terwijl 31.500 arbeiders staken tegen 19.500, die nog werken. Te Brussel is het gistermiddag tot bloedige botsingen gekomen tusschen betoogende com munisten en de politie. Terh oogte van de Oude markt raapten de communisten daar liggend oud ijzer en steenen op, waarmede zij de politie bekogelden. Noodgedwongen maakte de politie van haar vuurwapenen ge bruikt, tot de stakers uiteengedreven waren. Hierbij vielen drie gekwetsten, terwijl drie raddraaiers werden gearresteerd. Te Antwerpen is de communistische be weging» waarvan reeds werd gewag gemaakt, vrijwel in de kiem gesmoord. Toen gister morgen dokwerkers in de verschillende sta tions aankwamen, trachtten communistische voormannen hen te overreden het werk neer te leggen. De politie greep echter onmiddel lijk in en arresteerde drie der agitatoren, ter wijl vier anderen uit hunne woningen werden gehaald en in verzekerde bewaring werden gesteld. Onder hen bevinden zich twee Duit- schers, n.1. Willy H., oud 23 jaar en Bruno T., oud 25 jaar. Er hadden verder geen inci denten plaats, alle arbeiders gingen aan het werk. De uitgestrekte petroleum- en qpptha-op- slagplaatsen worden door de politie en troe pen bewaakt. In de Kamer is een motie ingediend door de heeren Poullet, Bevèze en Hallet, waarin de wesch tot uiting wordt gebracht, dat het geschil snel en billijk tot oplossing zal wor den gebracht. Verder zegt de motie, dat, acte nemende van de verklaringen der regeering een beroep gedaan wordt op de regeering om de nationale eendracht en den openbaren vrede te herstellen. Deze motie is aangenomen met 131 stemmen voor, 1 stem tegen en 22 stemmen blanco. De minister van Arbeid, Heyman, deelde mede, dat gistermiddag een volledige over eenstemming was bereikt tusschen de afge vaardigden der mijnbesturen en de afge vaardigden der mijnwerkers. NIEUWE REGEERING EN LAND DAGSPRESIDIUM VAN MECKLENBURG SCHWERIN, GEHEEL NAT.-SOC. De nieuwgekozen landdag, die gistermid- -lag is bijeengekomen, heeft den nat.-soc. af- i ^evaardigde Krueger tot president van het huis gekozen. Van de 55 stemmen kreeg Krueger er 30. Plaatsvervangend voorzitter werd eveneens een nat.-soc., dr. Schumann, die eveneens 30 stemmen kreeg. Het presi dium van den landdag van Mecklenburg— Schwerin bestaat thans uit enkel nationaal- socialisten. De pasgekozen voorzitter Krueger las een schrijven van de regeering voor, waarin deze verklaarde af te treden. Na langdurige debat ten over de agenda werd daarop begonnen met de eerste lezing van het nat.-soc. voorstel tot vermindering van het aantal ministers van 3 op 2. Ook de soc.-dem. leider verklaarde vóór het ontwerp te zijn. De tweede werd bestreden door de communisten, zoodat het ontwerp gis ter niet meer kon worden aangenomen. Hierop volgde de verkiezing van een mi nisterpresident. Met 35 stemmen van nat.- soc. en Duitsch nationalen werd de nat.-soc. Granzow gekozen. Op voorstel van de nat.-soc. werd Amts- hauptmann dr. Scharf uit Guestrow, die geen lid is van den landdag, tot tweeden staats minister gekozen. Heden zal de regeeringsverklaring worden voorgelezen. BRANDSTICHTER IN HET GROOT. Sedert een jaar hebben in München 47 branden in magazijnen en zolders gewoed. Voor eenige weken is bij een nieuwen brand op een zolder een man gearresteerd, die verdacht werd den brand gesticht te hebben. Hij ontken de echter hardnekkig iedere schuld. Eerst op grond van door de politie getoond bewijs materiaal bekende hij dezen brand gesticht te hebben, waarna hij door de mand viel en eveneens bekende ook al andere branden te hebben gesticht. BLOEDIGE VECHTPARTIÏ TUSSCHEN RIFKSBANIER EN NAT10NAAL- SOCIALISTEN. Te Duisburg is het in 't stadsdeel Hamborn Woensdag voor het gebouw van de soc.-dem. „Volksstimme" tot een hevige vechtpartij ge komen tusschen Rijksbanierleden en natio- naal-socialisten. Er werden drie schoten ge lost. Een nationaal-socialist werd levensge vaarlijk gewond, terwijl een ander minder ernstige verwondingen opliep. De politie stelt een onderzoek in, dat tot nu toe zonder resultaat is gebleven. GEHEIME COMMUNISTISCHE DRUKKERIJ ONTDEKT. In een tuin in Obergiesing (bij München) is een geheime communistische drukkerij ont dekt. Hier werden hoofdzakelijk propagan- dabrochures, bestemd voor de rijksweer, ver vaardigd. Al het aanwezige materiaal is in beslag genomen. BOERENONLUSTEN IN DE REPUBLIEK DER WOLGA- DUITSCHERS EN IN DE OEKRAÏNE. Door de Sovjetautoriteiten bloedig onderdrukt. Bij de aanval op een dorp 350 boeren om het leven gekomen, verder zouden nog 90 kolonisten zijn neergeschoten. Volgens een bericht van de Agentur expres zijn kort geleden in enkele plaatsen van de republiek der Wolga Duitschers onlusten on der boeren uitgebroken, welke door de Gpoe bloedig zijn onderdrukt. Alleen reeds in Urby en Krasnyj Put zou den ruim 90 kolonisten zijn neergeschoten. Volgens dit bericht zouden de oorzaken der onlusten zijn, dat de plaatselijke Sovjet- autoriteiten de verordening van Stalin over den gedeeltelijk vrijen handel in levensmidde len niet willen uitvoeren. Op talrijke plaatsen waar de kolonisten hun producten ten ver koop wilden aanbieden, zouden hun goede ren in beslag genomen zijn. In vele gevallen heeft men de eigenaars gearresteerd en aan geklaagd wegens de levensmiddelen-specu latie. Op verschillende plaatsen zou het iOt directe vuurgevechten zijn gekomen tus schen de bevolking en afdeelingen van de Gpoe die uit Moskou versterkingen heeft moeten ontbieden. De Kourier WarsZwaski publiceert een bericht over bloedige bitsin- gen tusschen Oekrainische boeren en de Gpoe. In een plaatsje in het gouvernement Kief zouden de boeren geweigerd hebben de vereischte hoeveelheden graan te leveren. Toen daarop de Gpoe het graan in beslag wilden nemen, dreven de boeren de troepen uit het plaatsje. Na aankomst van verster kingen is het dorp omsingeld en althans volgens dit bericht aan alle vier hoeken in brand gestoken. Verder meldt het bericht nog dat 350 personen bij den aanval op het dorp om het leven zijn gekomen. DE LICHTING VAN DE „PROMETHEE". De pogingen om den gezonken onderzeeër „Promethée" te lichten zijn ook gedurende de eide laatste dagen met onverminderden ijver 'voortgezet. De Italiaansche duiker 'van de Rostro" heeft vastgesteld, dat de romp van idï duikboot geen beschadigingen heeft ge kregen en dat de schotten, behalve die van .ten commandotoren, alle gesloten zijn. De lichting van het schip schijnt echter op bijna onoyerkomenliike moeilijkheden te stuiten. Minister Leygues heeft gister den beken den Engelschen ingenieur en specialist voor lichten van gezonken vaartuigen, Cox, ver zocht zich naar de plaats des onheils te be geven, teneinde zich daar een meening te vor men over de vraag of lichten van de „Pro methée" mogelijk schijnt. Cox zou reeds gis ter per vliegtuig in Cherbourg aankomen. ERNSTIGE ONWEERSSCHADE IN FRANKRIJK. Uit verschillende Fransche departementen wordt gemeld, dat door onwedler groote scha de is aangericht. De rivieren zijn ten deele buiten hun oevers getreden en hebben de te velde staande gewassen volkomen vernield. In het bizonder is aanzienlijke schade aan gericht in de omgeving van Toulouse. In de rivieren is veel vee verdronken. De materieele schade bedraagt eenige millioenen franken. De Garonne is op schrikbarende wijze geste gen, zoodat men verdere overstroomingen vreest. Ten behoeve van de bevolking der be dreigde streken zijn reeds omvangrijke voor zorgsmaatregelen getroffen. DE BRITSCHE DELEGATIE WEER NAAR DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Sir John Simon, Sir Herbert Samuel en Lord Londonderry zijn gisteravond uit Lon den vertrokken naar Parijs, vanwaar zij naar Geneve zullen doorreizen ter hervatting van hunne werkzaamheden ter ontwapeningscon ferentie. MACDONALD OVERSPANNEN. Is de inspanning van Lausanne voor Mac- Donald toch te groot geweest? Het scheen, dat hij de spanning en inspanning aldaar goed doorstaan had, maar nu wordt uit Lon den gemeld, dat hij door zijn dokter met hevige hoofdpijn naar bed is gezonden. Klaar blijkelijk heeft de reactie hem nu te pakken, zegt de N. R. Crt. Voor het overige wordt gemeld, dat de premier waarschijnlijk Zaterdag voor veertien dagen naar Lossiemouth zal gaan. Hij heeft de rust daar wel verdiend. Bennet:, de Canadeesche premier, heeft een gelukwensch aan MacDonaid gezonden van den volgenden inhoud: „Hartelijke geluk- wenschen met de schitterende voltooiing van uw werk te Lausanne, hetwelk een belang rijke bijdrage beteekent tot de vorderingen van de beschaving en de welvaart der menschheid". HET TWEEDE RUSSISCHE VIJF-JARENPLAN. Te Moskou heeft een conferentie plaats ge had ter bespreking van den cultureelen op bouw gedurende de periode van het tweede vijf-jarenplan. Medegedeeld wordt, dat de plannen gedurende de eerste vijf-jarige periode geheel zijn uitgevoerd. Dit jaar wor den in Rusland ongeveer 80000000 menschen onderwezen. Aan het einde van het tweede 5-jarenplan zullen in alle onderwijsinrichtin gen tot 130000000 personen onderwijs ont vangen. Thans ontvangt van elke twee bur gers in Sovjet-Rusland één onderwijs. In 1937 zullen van elke drie burgers twee onderwijs ontvangen. Tot het uitbreken van den oorlog kregen in Rusland slechts 8000000 menschen onderwijs. Dit jaar reeds 10 maal zooveel en aan het einde van het tweede 5-jarenplan zul len het er 15 maal zooveel zijn. De geheele in voering van den 7-jarigen schoolplicht zal waarschijnlijk in 1935 plaats hebben. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN BRAZILIË. De Braziliaansche minister van oorlog heeft gelast vrijwilligers van twee lichtingen in het leger op te nemen, teneinde de opstan dige beweging in Sao Paolo en de overige Zuidelijke staten spoediger te kunnen onder drukken. De regeering neemt alle noodige maatrege len teneinde de verzorging van Rio de Janeiro met levensmiddelen te verzekeren. Dit bericht, dat door de censuur is heen teslopen, geeft dus klaarblijkelijk te kennen, at de toestand in het land ernstiger is, dan tot dusverre werd erkend. De kansei de opstandige be weging te onderdrukken steeds geringer. Volgens berichten uit Rio de Janeiro heeft de opstand in Brazilië het herstel van den grondwet ten doel. De kansen van Vargas om de opstandige beweging met geweld te onderdrukken worden steeds.kleiner. Hij heeft daarom een comité uit vertegenwoordigers van alle kringen der bevolking ingesteld dat een ontwerp voor een nieuwe grondwet zal uitwerken. Het ontwerp zal voorgelegd wor den aan de nieuw te kiezen nationale verga dering. Een bemiddelingsvoorstel van den staat Rio Grande heeft Vargas afgewezen met verklaring dat er geen uitzicht was tot overeenstemming. Zoo land de opstandelin gen zich niet overgaven. Vargas heeft ver schillende militaire academiën die neiging vertoonden zich bij de opstandige bewegmg aan te sluiten laten sluiten. Kruisers en tor pedojagers blokkeeren de havens van den staat Sao Paulo en bewaken de geheele kust.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1