Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker JladUmieuws v Jeuiitetaa JBituieiiicwd Honderd fier en dertigste Jaargang. VRIJDAG 15 JULI. Nieuws uit België. No. 165 1932 Zaterdag 16 Juli. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 6.457.en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.Gramofoonpl. 10.VPRO-morgenwij- ding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrij ven: VAR A-orkest o.l.v. Hugo de Groot, VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen en gramofoonpl. 12.1.45 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en gramofoonpl. 2.15 Kwartiertje v. h. Inst. voor Arb. Ontw. 2.30 Gramofoonpl. 3.Uit de Roode Jeugdbeweging. 3.05 Gra mofoonpl. 3.15 Toespraak door A. Krelage Sr 3.30 VARA-Mandoline-Ensemble o.l.v. J. B Kok. 4.Sportpraatje. 4.15 Actueel Al lerlei door het N.V.V. 4.30 Schrammelkwin- iet o.l.v. W. Drukker. 5.Kinderuur. 6. Vervolg schrammelkwintet. 6.30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.Vervolg schrammelkwintet. 7.30 Toespraak door A. de Vries. 7.45 Orgelspel door Joh. Jong. 8. populair Programfma m. m. v het VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot, Teun de Klep perman, VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappel len en Willy Derby. O.a. Ouv. „Zampa", Herold; Florentiner marsch. Fucik; Lust- spielouverture, Keler Bela 11.Vaz Dias en VARA-Varia. 11.1512.Gramofoon- platen. Huizen, 296 M. (Uitsluitend K. R. O 8.9.15 Gramofoonpl. 10.Orkestconcert. 1130 Godsd. Halfuurtje. 12.15—1.45 Sex- letconcert. 2.Gramofoonpl. 2.30 Kinder uur. 4.Gramofoonpl. 5.Lezing. 5.15 IGramofoonpl. 5.45 Causerie. 6.Gramo foonpl. 6.20 Causerie. 6.40 Orgelconcert ,7.10 Lezing. 7.45 Sportpraatje. 8.Bala laika-orkest. 8.30 Radio-tooneel 9.Vaz •Dias. 9.15 Vervolg concert. 10.Radio-too- neel. 10.15 Vervolg concert. 11.Radio- tooneel. 10.15 Vervolg concert. 11.Radio- tooneel. 11.15—12 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, ber. 11.05 Lezing. 12.20 Nor thern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge. 1.05 Or gelconcert Reg. New. 1.502.50 Commo dore Grand orkest o.l.v. J. Muscant. 3.50 Verslag van de Schietwedstrijden om „The King's Prize". 4.35 Bernard Crook's Kwin tet m. m. v. G. Eastman, bariton. 5.05 Or gelconcert Reg. Foort. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 7.05 Zang door Sydney Rayner, tenor. 7.50 Radio-koor o.l.v. Cyril Dalmaine. 8.20 Vaudeville.: 9.20 Ber. en lezing. 1010 Ketelbey-programma. BBC-koor en -orkest o.l.v. den componist. 11.0512.20 Ambrose en zijn Band. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05, 12.20, 7 30 en 8.20 Gramofoonpl. 9.05 Populair Avondprogramma o.l.v. Dominique Bon naud. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit Hotel Angleterre. 3.20--5.20 L Preii's orkest. 5.20—5.50 Gramofoonpl. 7 35 Internationale Kopenhaagsche Roei- regatta. 8.45—12.20 Dansmuziek v. d. oudere generatie. Omroeporkest o.l.v. Launy Gröndahl m. m. v. K. FriisHjorth, zang en C. SchnedlerMeyer, piano. Langenberg 473 M. 7.25—8.20 Concert uit Frankfurt. 12.101.10 Gramofoonpl 1.202.50 Concert uit Mühlacker o.l.v. R. Merten. Hierna Dansmuziek. 2.553.45 Gramofoonpl. 5.206.25 Keulsche Man dolineclub „Harmonie" o.l.v. H. Schneider, m. m. v. H. Schiebusch, tenor. 8.20 „Spass an der Freud". 10.4012.20 Militaire mu ziek o.l.v. P. Müller, o.a. Racoczy-Ouverture, Keler Bela. 12.20—1.20 Dansmuziek. (Gra- mofoonplaten). Rome, 441 M. 8.05 Opera „Poliuto", in 3 actesvan Donizetti. Leiding: Santarelli Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.20 Concert door Sykes en zijn orkest. 1.50 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. A. Meule- mans. 6.20 en 7.05 Gramofoonpl. 8.20 Radio-tooneel. 9.20 Gramofoonplaten. 9.35 Zangvoordracht. 9.50 Radio-tooneel. 1030 Dansmuziek. 338 M.: Max Alexys' orkest. 5 20 Concert o.l.v. Fr. André. 6.20 Gramo foonplaten. 8.20 Dvorak-concert o.l.v. A. Meulemans. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. 11.Gramofoonplaten Zeesen, 1635 M. 8.20 „Volksmusik und Wanderlieder", radio-potpourri van M. Lang en G. Görlich, m. m. v. solisten, koor en orkest. 9.20 „Parken verboten", vroolijke avond voor de autorijders, samengesteld door Karl Köstlin. 10.40 Berichten en hierna tot 12.50 Dansmuziek door Marek Weber en zijn orkest, m. m. v. Leo Monosson, refrein zang. uit het Engelsch door A. Treub. 80, Er ontstond een korte, pijnlijke stilte, slechts verbroken door Enid's zacht gemom pel van: Paatje, lieveling! Eric keek en voelde zich zeer onbehaag lijk. Hij had ongelijk gehad zij hadden allen ongelijk gehad! Verbeeld je, de oude „Bully", die zoo iets verborg! Een nieuws gierige wereld van zich afhoudend met een geveinsden trots, die overliep van verwaand heid en gevoel van eigenwaarde! Wel wel! Spencer sloeg met de obligaties tegen zijn linkerhand en keek sir Peter met een sphinxachtigen blik aan. Niemand had ooit zijn gedachten gekend tenzij hij ze ge openbaard had. Nu waren zij niet te raden, maar merkwaardig. Aimsbury schraapte luidruchtig zijn keel, trok aan de lapellen van zijn jas en keek laatdunkend naar sir Peter's hoofd. Harker liep naar het gebroken raam en gaf zich zelf in den geest een schop. Clinton krabde langzaam aan zijn hoofd en trok automatisch zijn hoed over zijn oogen. - En dat is het! bromde hij eindelijk. (Van onzen bijzonderen correspondent). Geen schooloorlog. De besluiten van congressen in België dient men nooit enistig op te nemen. Deze beslui ten worden ingegeven meestal onder invloed van de jongere ongeduldige elementen uit de partij, die radicale opvattingen willen ver wezenlijken, welke niet steeds door gezonden werkelijkheidszin zijn ingegeven. De socia listen heben deze ervaring opgedaan, evenals de katholieken en de liberalen. Maar nu heeft de liberale partij een congres gehouden, waarop niet de crisis, de werkloosheid, de in- en uitvoerbelemmeringen of iets dergelijks de hoofdschotel van de agenda was, maar een sedert geruimen tijd scherp gestelde binnen- landsche aangelegenheid, n.1. de onderwijs kwestie, dit met politieke wijsheid is opgelost. Het ging er feitelijk om een beslissing, die al naar gelang zij radicaal zou zijn, een breuk- met de katholieken tengevolge moest hebben. Deze breuk is vermeden omdat de leiders van de liberale partij, speciaal mr. Devèze, als niet één behendig hebben gemanoeuvreerd om on gevaarlijke besluiten te doen nemen, die de deur open laten voor elke opportunistische politiek. Behendig heeft mr. Devèze eerst de tegenstanders van het vrije onderwijs aan het woord gelaten, waarna al de ministtrabele leiders van de partij hun geschut opstelden om de vesting te veroveren, wat hun ook is gelukt. Men dient te begrijpen dat in België de schoolkwestie werkelijk het onderwijs nog steeds vergiftigd. In elke gemeente, in eik dorp bestaat deze strijd, die gaat tusschen ie vrije, dat zijn katholieke scholen en de offi- cieele scholen, waar, meestal, de katholieke elementen in de minderheid zijn, tenzij daar waar de gemeenteraad een katholieke meer derheid telt. In België vindt men nog radicale elementen, die droomen van een anti-clericaal cartel, om den invloed van de Roomsch-ka- tholieke kerk te knakken. Deze invloed, zoo redeneeren zij, oefent de kerk hoofdzakelijk uit door de scholen waarover zij beschikt, en die kennen onderhouden worden voor een groot gedeelte door de subsidies, welke zij ontvangen van de openbare besturen. Welnu, deze subsidies moeten ingetrokken worden. En nergens mag in het officieel onderwijs nog een onderwijzer worden benoemd, die be schikt over een diploma, dat is afgeleverd door een vrije, R.-K. normaalschool. De schoolkwestie is op zich zelf zeer inge wikkeld. Voor het onderwijs is in België in elk opzicht nog veel te doen al is de toestand, sedert de invoering van den leerplicht, in 1912, veel verbeterd. De vrije scholen zijn dikwijls inderdaad meer ingesteld op het kweeken van propagandisten dan op het ver strekken van een flink onderwijs, wat niet belet dat door katholieken in België op on derwijsgebied heel wat is gepresteerd, en dat in den loop van dit jaar 250,000 kinderen onderwijs ontvangen in katholieke scholen. Te Brussel heeft de stad paleizen gebouwd, met hypermoderne inrichting. Maar het pu bliek wil er niet van weten en de minder mo derne katholieke scholen zijn overbevolkt. Zoo is de toestand. En nu kan men dit betreu ren maar er dient rekening mee gehouden, in een geest van verdraagzaamheid. Radicale maatregelen, ten gunste van de officieele school, kunnen slechts worden genomen door krenking van de vrijheid van een ander en zoo is het duidelijk dat de opheffing van de subsidies aan vrije scholen, zooals door de radicale eiementen uit de liberale partij wordt geëischt, een nieuwen schooloorlog moest ontketenen. Hoe hachelijk dit worden zou is nog duidelijker als men b.v. overweegt dat de schooloverheden van vrije en officieele onpaedagogische middelen te gebruiken, b.v. scholen elkander beoorlogen door de meest door gebruik van het Fransch als voertaal. Men zal dan ook inzien hoe noodig het door de Vlaamschgezinden wordt geacht van de zijde van het vrije onderwijs de verzekering te verkrijgen dat, bij goedkeuring van de wet op de vervlaamsching van het onderwijs, op deze manier geen concurrentie meer zal wor den aangedaan aan het officieel onderwijs en verder ook dat de Vlamingen niet kunnen berusten in de stemming tegen de scholen, speciaal de vrije scholen, van de Kamer, die de sanctie heeft verworpen welke de wet op de vervlaamsching niet zouden toepassen. Deze scholen zouden dan weer met de uitbui ting van vooroordeelen tegen het Neder- landsch als voertaal kunnen beginnen. De Vlamingen houden vast aan hun eisch dat diploma's van onderwijsinstituten, die de wet niet hebben toegepast, geen homologatie kun nen bekomen. Voor de Vlamingen is het een geluk dat, in de gegeven omstandigheden niet opnieuw een schooloorlog ontbrandt, want voor den uitbouw van een goed Aimsbury hield op met zijn keel te schrapen. Hij deugt niet, sir Peter, zei hij deug zaam. Als U eengszins verstandig was ge weest, zoudt U hem in de gevangenis gezet en hem daar gehouden hebben! Hij deugt niet, mijnheer! Spencer's lippen trokken zich samen tot een sarcastischen glimlach. Komend van een man met jouw zon derlinge begrippen omtrent eerlijkheid, is de meening bepaald grappig, Aimsbury, zei hij scherp. En toch mijnheer, antwoordde de an der, zal ik mijn zoon verbieden zich met zulk een familie te verbinden! Ik ben Vader, viel Eric in, en zijn toon was die van een zeer vasbesloten man, die van plan is te doen zooals hij wil, ik denk soms, dat Uw tong werkt zonder dat Uw hersens er aan meehelpen! U mag verbieden zooveei als U wilt. Ik heb Uw familie van heden af verlaten! En hij ging naast Enid staan. Je vergeet dat je tot je vader spreekt! Integendeel! Spencer wierp de obligaties op tafel. Harker, zei hij rustig en Harker kwam weer naar de tafel toe het zou me genoegen doen als je het commissariaat van het Weezenfonds van Aimsbury Senior overschreef op Aimsbury Junior! Ik vrees dat ik geen tijd zal hebben er zelf voor te zorgen. Henry Aimsbury stoof op. In zijn klein geestigheid kon hij niet het werk van wre kende gerechtheid begrijpen, als het inkomen Vlaamsch onderwijs is een rustige atmosfeer noodig. Het liberaal congres heeft de radicale eischen afgewezen door te bepalen dat een ge leidelijke terugkeer tot een politiek, die geen subsidies toekent aan het vrije onderwijs moet worden nagestreefd.binnen het kader van re- geeringsprogramma, dat het crediet, den vooruitgang, den socialen vrede en 's lands veiligheid verzekert. Daar een dergelijk pro gramma, volgens de Belgische liberale op vattingen onmogelijk is en daar de katholie ken van geen schrapping der subsidies willen weten, komt er niets terecht van den school oorlog. Zoodat de liberalen, die bij andere gele genheden zoo graag de Vlamingen hinderen, hen hier een goeden dienst hebben bewezen. ERNSTIGE RELLETJES TE OVERSCHIE. Twee personen gearresteerd. Gisteravond hebben te Overschie na afloop van een te Schiedam gehouden vergadering, waar fascisten uit Delft en Den Haag aan wezig waren, ernstige relletjes plaats gehad, toen de auto's, waarmede zij huiswaarts keerden, te ongeveer half elf op Overschiesch grondgebied werden opgewacht door een tachtigtal communisten. Een der auto's werd zeer ernstig beschadigd, terwijl twee der inzittenden werden gewond. Ook van een anderen auto werden de ruiten vernield. Van dezen wagen werden vier inzittenden licht gewond De politie uit Overschie verscheen per auto op de bedreigde plaats De ordeverstoorders werden uit elkander geslagen, doch later ver zamelden deze zich weer voor het huis van den burgemeester van Overschie. Daar de politie vreesde den toestand niet meester te kunnen blijven, werd de hulp inge roepen van de politie te Rotterdam en de daar in garnizoen liggende mariniers. Deze herstelden de orde. Twee personen werden gearresteerd. Tot twaalf uur was het nog rumoerig. De mariniers patrouilleerden met de bajonet op het geweer. De substituut-officier van justitie te Rot terdam, mr. Reumer, vertoefde geruimen tijd te Overschie. Hij heeft een onderzoek inge steld naar de oorzaak van de oneenigheid. Een der beschadigde auto's werd door de politie in beslag genomen. CISKA KREMER f Zooals reeds is gemeld, werd Ciska Kre- mer, de 17-jarige actrice, verbonden aan het gezelschap Bouber, vermist. Woensdag was te Scheveningen het lijk aangespoeld van een vrouw wier indentiteit onbekend was. Gister morgen heeft een der leden van het gezel schap Bouber te Scheveningen het lijk her kend als dat van Ciska Kremer. De N. R. Crt. schrijft naar aanleiding van Ciska Kremer's dood: Het overlijden van Ciska Kremer, onder zoo tragische omstandigheden, vervult ons met groot leedwezen. Voor een zoo jong kun stenares zij is slechts zeventien jaar oud geworden had Ciska Kremer reeds een merkwaardige ontwikkeling van haar sterk en natuurlijk talent bereikt, zoodat men haar oprecht zou doen, slechts van een belofte te spreken, gelijk bij speelsters van haar leeftijd gebruikelijk is. Midden in den opgang van haar loopbaan is deze jonge vrouw thans uit het leven weggerukt. Onze toeneelspeelkunst, met actrices van zoo argelooze, ongekun stelde begaafdheid niet te rijk gezegend, lijdt een gevoelig verlies. Een gevoelig verlies lijden ook degenen, die Ciska Kremer gekend hebben en haar eenvoudigen, vriendelijken, oprechten aard, waaraan alle pose vreemd was, genegen waren. Ciska Kremer stond op haar achtste jaar reeds op de planken. Zij debuteerde bij Dirk Jansen, in de tent te Franeker, met „De Kin deren van Fort Sjako". Toen zij het er met dit eerste optreden goed af had gebracht, kreeg ze als tweede rol de kleine Blanche in „De man met de wassen beelden", waarin ze een kind uit een arm gezin speelde, en met zooveel overtuiging dat ze, hoe jong ook, allerlei erbij improviseerde. Zij speelde daarna achtereenvolgens bij Spree, Poons, het Schouwtooneel, Louis de Vries en Rika Hopper, en het gezelschap Bouber, en vervulde daar o.m. rollen in: „Het Teeken des Kruises", „Kleine Jacques", „Verbroken boeien", „Reclame", Christmas Carrol", „Paljas" (deze laatste rol, Jaquinet, speelde ze op haar twaalfde jaar, en voor treffelijk!), „Schakels", „Voerman Hen schel", „De Volksvijand", „Pelléas en Méli- sande" (bii het Schouwtooneel) en „Scrooge en Marley". der Aimsbury's er bij betrokken was. Hij zag geen geldige reden waarom het com missariaat niet in zijn handen kon blijven! Maar mijn beste man, beweerde hij te gen Spencer, met een grootsch gebaar naar de tafel wijzend. Daar is het geld! Moet ik begrijpen dat je Je moet begrijpen mijnheer, dat ik je niet aan verdere verleiding wil blootstellen! was het verpletterende antwoord. Aimsbury kreeg een kleur en zijn lippen trilden even. Hij riep alle waardigheid sa men, die hij in de lange jaren te St. Albans had opgedaan, keerde zich bedaard om en liep naar de deur. Goeden avond! riep hij, met scherpe stem. Lee Wang wachtte tot Aimsbury één voet over den drempel had, toen nieste hij met im posante hevigheid. Bij dit geluid liet Henry Aimsbury's waar digheid hem in den steek, een hevige schrik greep hem aan en hij haastte zich om een goeaen afstand te krijgen tusschen den bloed- aorstigen Decker en zich zelf. Hij vluchtte zonder hoed. Hij vluchtte door het huis, den tuin, het hek en in de armen van een agent, die hem netjes bij den kraag pakte. En tot dat Clinton voor den dag kwam met de gil lende Nina, zat hij, bevend in een politie wagen, en zag visioenen van dwangarbeid. Toen Clinton zich ruwweg verontschuldig de en hem de vrijheid gaf, bleef hij niet om de politiemacht te bekijken, maar haastte zich dankbaar naar de verlichte straten en hij wenschte zich zelf hartelijk geluk, dat hij zich Haar grootste triomfen heeft Ciska Kre mer gehad met de vertolking, op veertien- jarigen leeftijd, van Merijntje Gijzen in „Het Verraad" en „De Flierefluiter", naar de boe ken van A. M. de Jong voor het tooneel pas klaar gemaakt. Men kon over deze bewerkin gen oordeelen zoo men wilde, doch moest erkennen dat er iets zeer bijzonders door ont staan was: een volkomen gaaf gespeelde tra- vestirol, een jongetje van het Brabantsche land zooals de schrijver hem niet zuiverder kon hebben voorgesteld. Zij speelde dezen Merijntje onder leiding van wijlen Nap de la Mar, die haar talent aanzienlijk wist te cul tiveeren. Na het overlijden van Nap de la Mar heeft Ciska Kremer nog eenigen tijd met een troepje onder leiding van Walter Schmidt „De Flierefluiter" gespeeld. Daarna heeft zij zich weer verbonden aan het ensemble- Bouber, waarvan zij een der voornaamste krachten is geworden. Vooral haar prachtige creatie van „Droomkoninkje", naar den ro man van Heyermans door Bouber voor het tooneel bewerkt, heeft toen opnieuw overtuj- gend haar zeer groote kwaliteiten aan het licht doen komen. Naar wij vernemen, had men reeds eenigen tijd in de omgeving van de jeugdige actrice den indruk, dat zij aan zwaarmoedigheid leed. BIOSCOOPSLUITING IN VENRAY. Ingevolge een besluit van de ledenverga dering van den Nederlandschen Bioscoop bond is thans door het hoofdbestuur van dien bond met ingang van 1 Augustus a.s. de bioscoopsluiting in de gemeente Venray af gekondigd. Hiertoe is door den Bioscoopbond besloten op grond, dat aldaar van bioscoopvoorstel lingen geheven wordt 25 procent vermake lijkheidsbelasting met een minimum van 20 per voorstelling, welk minimum thans door den gemeenteraad van Venray tot 10 is te ruggebracht. De Nederlandsche Bioscoop bond heeft aan het gemeentebestuur van Ven ray bericht, dat onder zulk een zwaren, te vens onrechtvaardigen belastingdruk het loo- nend exploiteeren van een bioscoop niet mo gelijk is. POGING TOT VERGIFTIGING. De dienstbode had twist mei mevrouw. De Bussumsche politie heeft gisteravond een 26-jarige Duitsche dienstbode gearres teerd, die een vergiftigingsstof in het eten had gedaan. Dientengevolge waren twee kin deren in het huis, waar zij in betrekking was, ziek. Een onderzoek werd ingesteld met het gevolg, dat het meisje gisteren werd aange houden. Zij bekende den daad te hebben ge pleegd, naar zij zeide omdat zij oneenigheid met haar mevrouw had gehad. KIND IN ZEE GEVALLEN, MAAR GERED. Woensdagmiddag viel een achtjarig jon getje, wonende in de Bazarstraat, van .-en golfbreker op het strand nabij den vuurtoren in zee. Het kind werd door den stroom mee getrokken, hetgeen intusschen bijtijds door den avder werd opgemerkt. Deze sprong zijn zoontje na, doch ook hij dreef naar zee af. De heer en J. C. de Bode en G. Harteveld za gen het dreigende gevaar en aarzelden niet de beide drenkelingen achterna te zwemmen met het resultaat, dat ze behouden aan het strand konden worden teruggebracht. 20 JAAR LANG RHEUMATIEK. Sinds 1930 verdwenen. Deze arme man moet wel een record hebben behaald in het lijden. Hij zegt o.a. an 1910 tot 1930 dat is dus twin tig jaar heb ik ontzettend geleden door rheumatiek. Ik ben blij dat ik nu kan beweren, van 1930 tot nu toe geheel v n die afschuwelijke pijnen bevrijd te zijn gebleven, enkel en alleen door het gebruik van Kruschen Salts en niets anders. Ik moet zeggen, dat twintig jaar een lange tijd is voor iemand om met die vreeselijke pijnen rond te loopen." W. P. Uw rheumatiek is juist als dï zijne en die van ieder ander. Zij wordt veroor zaakt doordat scherpkantige urinezuur- kristallen zich tusschen de gewrichten nestelen en Kruschen Salts zal deze kristallen geheel oplossen. Vervolgens zal indien ge U naderhand steeds aan „de kleine dagelijksche dosis" houdt het nooit meer mogelijk zijn dat deze scherppuntige kristallen zich opnieuw vormen. De rheumatiek zal voorgoed verdwenen zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. doorgang naar een radicale solutie bij gun stiger tijdsgewricht. B. en W. meenden naar aanleiding van een en ander den raad te mo gen voorstellen van de beslissing van Ged. Staten niet bij de Kroon in hooger beroep te moeten gaan. In de gisterochtend gehouden raadsverga dering is dit door B. en W. aan den raad ge dane advies, waarbij tevens een afdruk van het besluit van Ged. Staten was gevoegd, ge ruimen tijd in bespreking geweest. De heer R. C. van Vulpen (a. r.) zeide o.m. niet te kunnen zien, dat het in dezen tijd gewenscht is een school te openen, temeer wijl door de eventueele leerlingen christelijk onderwijs kan worden genoten op de school met den bijbel te Laren (N.-H.) Spreker meende geen verschil te kunnen waarnemen in de grondstellingen van de Larensche school met den bijbel als met die der Hervormde schoolvereeniging. Hij wenschte alsnog in beroep tegen de be slissing van Ged. Staten te gaan bij de Kroon. Dit voorstel werd met 4 tegen 3 stemmer aangenomen. DE TOESTAND IN DE MIJNINDUSTRIE Telegram van den R.R. Mijnwer kershond. Door den Nederlandschen RK. Mijnwer- kersbond is een telegram gezonden aan den minister van waterstaat te Den Haag, waar in geconstateerd wordt, dat sinds de confe rentie tusschen den minister en de vertegen woordigers der mijndirecties en arbeiders organisaties de toestand in de mijnindustrie nog moeilijker is geworden. De Oranje-Nas sau mijnen zullen tegen 1 Augustus om streeks 700 arbeiders ontslaan, hetgeen groo te beroering onder de mijnwerkers veroor zaakt. In het telegram wordt er nogmaais met kracht en klem aangedrongen op het tref fen van de besproken maatregelen, waardoor de positie der mijnindustrie kan worden ver- beterd. DE SCHOOLKWESTIE TE BLARICUM Toch 'ui hooger beroep bij de Kroon. Bij besluit van 22 Juni vernietigden Ged. Staten der provincie Noord-Holland, het be sluit van den raad der gemeente Blaricum, waarbij de door het bestuur der Hervormde schoolvereeniging tot stichting en in stand houding van christelijke scholen te Blaricum en Laren (N.-H.) aan den raad gevraagde medewerking voor de stichting van een bij zondere school voor gewoon lager onderwijs te Blaricum werd geweigerd. Naar aanlei ding van deze beslissing wendde het college van B. en W. zich tot het schoolbestuur ten einde thans de houding van dit bestuur, welke ten opzichte van de feitelijke tot standkoming der school zal worden aangenomen, te ver nemen. Het schoolbestuur kon zijn definitieve houding niet bepalen, in afwachting van het advies van zijn rechtskundigen adviseur. Het bestuur, erkennende het bezwaar om de ge meente te plaatsen voor verhooging van fi- nancieele lasten, terwijl het anderzijds reke ning wenschte te houden met het verlangen der ouders naar de begeerde school, zou het evenwel toch op prijs stellen indien een voor- loopige oplossing kon worden getroffen als op zijn gewone meesterlijke wijze uit een zeer leelijke positie gered had. Spencer keek hem met onuitsprekelijken af keer na, toen hij de kamer verliet, en hij was verbaasd, hoe hij ooit overtuigd was geweest dat Aimsury een betrouwbaar man was. Hij was op het punt zijn meening te zeggen, dat Henry Aimsbury niets dan een pedante schijnheilige windbuil was en niet waard dat men moeite deed om hem tot het volle besef van zijn misdaad te brengen, toen hij bedacht dat Eric zijn zoon was en hij keerde zich tot den jongen man. Eric, die voelde dat het zijn plidht was om iets te zeggen, haalde diep adem en fronste het voorhoofd niet langer, ztfoals hij gedaan had bij zijn vaders heengaan. Ik ik waardeer de eer, die U mij aan doet, mijnheer Spencer, zei hij verlegen, maar ik Een behoorlijk salaris gaat er mee ge paard, viel Spencer kortaf in, op zoo afdoen de wijze, dat het onderwerp er door gesloten werd verklaard. Eric boog even en voelde zich minder op zijn gemak dan ooit, toen Enid hem met een stralenden glimlach aankeek. Lee Wang zag hen door een lichten nevel van sigarettenrook aan, en zijn blijde Chinee- sche glimladh deed zijn geel gelaat stralen. Romantiek, zuchtte hij teerhartig, met een snellen blik op Nina. Maar Nina antwoordde niet. Haar moed was gaandeweg verdwenen en zij was ge drukt en bang geworden. Ie zult alle romantiek, die je noodig SARASSANI. De eigenaar biedt zijn circus aah Sowjet-Rusland te koop. Men meldt aan de N.R.Crt. uit Berlijn: Volgens berichten uit Moskou, zou GometÉj de sow jet-Russische amusements volkscom- missari van plan zijn, het circus Sarassani te koopen en de gansche onderneming met inbe grip van het personeel en alle dieren naar Rusland te doen komen. Stosch Sarrasani zou weldra te Moskou worden verwacht voor het voeren van de noodige onderhandelingen. Stosch Sarassani, die te Dusseldorp ver toeft, verklaarde aan een medewerker van het Berliner Tageblatt, noch officieel, noch offi cieus te zijn ingelicht over de plannen der sowjet-regeering. Het is juist, dat hij enkelen tijd geleden zijn gansche onderneming aan de Sowjet-regeering te koop heeft aangeboden. Sarassani had trouwens reeds eerder ge tracht, de rijksregeering te bewegen zijn cir cus over te nemen. Hij stelde zich hierbij op het standpunt, dat zijn circus als eultureele onderneming voor de groote massa der bevol king evenwel recht op den steun van het rijk had, als de gesteunde schouwburgen. Nadat het rijksministerie zich tegen het aanbod van Sarassani had uitgesproken, stel de hij zich eerst in verbinding met Musso- lini. Een Italiaansche commissie heeft het cir cus zelfs bezocht en het nog in Nederland be zichtigd. Sarassani trok zijn aanbod echter hebt, binnenkort krijgen, beloofde Clinton kribbig, en naar den Chesterfield gaande, ging hij op den arm zitten. Hij slingerde onverschillig met zijn pistool en keek Spencer ernstig aan. Hij had blijk baar geen haast om te vertrekken. Het kan U niet schelen als ik ga zitten, mijnheer Spencer? vroeg hij. Ik heb me in het laatste uur achter een wilden wingerd moe ten schuil houden en ik ben moe. Spencer knikte en glimlachte. Maar je hebt je man, Clinton, zei hij, zooals ik je beloofde. Waar wacht je verder nog op? Clinton glimlachte droefgeestig en sloot één oog langzaam. Ik heb mijn man, stemde hij tegen wil en dank toe, misschien een paar dagen vroeger dan ik hem anders zou gekregen hebben. En ik weet ook zijn geschiedenis en alles van hem. Ik heb ook zijn vrouw, die U mij niet beloofd had. U kunt zien, dat het mijn avond is, om ze te pakken. En als U mij nu eens alles van U zelf vertelde? Sir Peter lichtte zijn hoofd op. Harker keek in veibijstering naar SpencerEric zag Clin ton fronsend aan, en Enid drukte nog eens haar vaders arm. Er is weinig te vertellen, antwoordde Spencer bereidwillig. Mijn naam is Ryan Albert T. Ryan en ik speculeer op de fond- senmarkten. Ik verberg graag mijn identiteit om niet door dwazen lastig gevallen te wor den. Ik heb gemerkt, dat de rol van butler mij voldoende verbergt (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5