Alkmaarsclte Courant. De geheimzinnige inbreker nogdtijd !Radiouieuw$ Stad en Omgeving. SeuMetm halfpondr /witje Honden! f!er en dertigste Jaargang. DINSDAG 19 JULI. Blue Band heeft gedurende een reeks van jaren haar bijzondere reputatie gehandhaafd door de machtigste factor KWALITEIT. Voortaan wordt BSue Band gekarnd met 25°/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrdie. De prijs van Blue Band blijft onveranderd. Wees verstandig en koop uitsluitend Hollands beste standaardmerk. K«. 163 1932 Woensdag 20 Juli. Hilversum, 1875 Ai. (Uitsluitend VARA). 8— Gramofoonpl. 9.— VARA-septet o.l.v. 'Is. Eyl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: VARA- septet o.l.v. Is. Eyl, J. Jong, orgel; VARA- tooneel o.l.v. W. van Cappellen en Minny iÊrfmann, voordr. 12.—2.VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot en gramofoonplaten. 2.15 P. J. Kers: Onze keuken. 3.Voor de kinderen. 5.30 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en jgramofoonpl. 7.Gramofoonplaten. 7.15 iVARA-Mandoline-ensemble. 8.„Het eerste consult", blijspel van H. Wouters (Groot Volkstooneel). 8.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 9.„Wakker en Tropenduit". 9.15 Vervolg concert, o.a. Fant. „Carmen", Bizet. 9.45 „The Super-detective", van W. Lichten berg (Groot Volkstooneel). 10.Vervolg- concert o.a. In a Persian Market, Ketelbey. 10.20 Vaz Dias. 10.30 Radio-revue „Alles iwordt weer goed". Regie: Henr. Davids. Or kest o.l.v. Èugéne Beeckman (vanuit het Grand Theater te Amsterdam). Huizen, 296 Ai. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.NCRV-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. jll.12.Concert M. F. Jurjaanz, harmo nium. Mej. C. de Jager, sopraan en mevr. R. 'Mijnhout, alt. 12.152.— Concert. P. J. Os kam, viool. K. F. Borgers, cello en Mej. L. jLauenroth, piano en harmonium. 2.30 Chr. •Lectuur. 3.Concert. Mevr. A. de Vink (Verschoor, sopraan. Mej. N. Geuze, mezzo sopraan. Mej. C. Rietveld, viool en A. Schel- ilevis, piano. 5.— Kinderur.r. 6.Chr. Lie- derenuurtje door Joh. de Heer. 7.Afge staan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8 Chr. Harmonievereen. „Soli Deo Gloria" o.l.v. J. Schoen, o.a. Ouv. „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien", Suppé. 9.Cau i rie door Mr. P. Borst. 9''O—10.30 Vervolg con cert o.a. Loreley-parapbrase, arr. Rugers 10.Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoon platen. Daventry, 1554 Ai. 10.35 Morgenwijding ,10.50 Tijdsein en berichten. 11.0511.20 Causerie. 12.20 Orgelspel Edward O'Henry. jl.05 Gramofoonpl. 1.502.50 Jack Mar- tin's Hotel Orkest. 3.50 Stedelijk Orkest Bournemouth o.l.v. Sir Dane Dodfrey, m. m. v. W. Rusch, piano. 5.05 Orgelspel Norah IMilne. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Werken van Schubert, viool en piano. 7.10 en 7.30 Lezingen. 7.50 BBC-orkest o.l.v. B. Walter O'Donnell, m. m. v. Elie Spivak, viool, o.a. Holbert-suite, Grieg. 9.20 Berich ten en lezing. 9.55 „The Round Table", co- medie van .Lennox Robinson. 11.1012.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio.Paris", 1725 Ai. 8.05, 12.50 en 7.50 Gramofoonpl. 9.05 Concert o.a. Kreisleriana, voor piano, Schumann en kwintet, Jean Huré. Kalundborg, 1153 Ai. 12.20—2.20 Con cert uit rest. „Wivex". 3.20—5.20 Omroep orkest o.l.v. Gröndahl. 5.205 50 Gramo foonplaten. 8.20 Vaudeville-programma o. 1. v. Gröndahl. 9.20 Fluit- en pianorecital, o.a Scherzino, Andersen. 1025 Balletmuziek o.l.v. Gröndahl, o.a. Uit Henri VIII, St. Saëns en uit „L'enfant prédigue", Debussy. 11.1012.50 Dansmuziek uit het Industrie- Restaurant. Langenberg, 473 Ai. 7.25—8 20 Concert uit Bad Salzuflen. 12.201.35 Gramofoon platen. 1.502.50 Concert o.l.v. Wolf, m. m v solisten 2.50 Gramofoonplaten. 5.206.35 Philh. orkest München o.l.v. W. Haenel- Christeansen. 8.20 „Beriin bleibt doch Ber- lin", m. m. v. solisten en Fred Bird's dans- orkest. 10 40—12.20 Berlijnsch Concert- vereeniging o.l.v. Cl. Schmwalstich. Rome, 441 Ai. 9.05 Symphonieconcert o. 1 v. Sergio Failoni, o a. Ouv. „Rosamunde", Schubert. 7e symphonie, Beethoven en „Don Quichotte", Strauss. Brussel, 508 M. en 338 Ai. 508 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Viool- en pianorecital. 5.50 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-tooneel. 9.20 Concert uit de Kur- zaal te Ostende. 11.— Dansmuziek. 338 M-: 12.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Concert o. 1. v. Walpot. 6.20 Gramofoonpl. 6.50 Zang en piano. 8.20 Kamermuziek, viool en cello. 9.20 Concert uit het Casino te Knocke. 11. 11.20 Dansmuziek. Zeesen, 1635 Ai. 7.55 „An der Saaie hel- lem Strande", hoorspel met muziek. 8.55 Mi- I litaire muziek o.l.v. Ferd. Bier 10.20 Ber. en hierna Berlijnsche Concertvereeniging o.l.v. Cl. Schmalstich. MINISTER RUYS SPREEKT. Vanavond voor de microfoons van Hilversum en Huizen. Wij herinneren er aan, dat minister-presi dent jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck hedenavond over de beide Nederland- sche omroepstations Hilversum (1875 M.) en Huizen (296 M.) een rede zal houden over den tegenwoordigen economischen toestand van ons land. Aanvang om halfacht. REORGANISATIE GEMEENTELIJKE SCHOOL VOOR UITGEBREID NIJVERHEIDSONDERWIJS. In bijlage nr. 107 schrijven B. en W.: Den 16en December 1931 besloot Uwe ver gadering, overeenkomstig ons voorstel, opge nomen in bijlage nr. 221 van dat jaar, tot opheffing van de school voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs met tweejari gen cursus en tot oprichting van een ge- een meentelijke school voor uitgebreid nijver heidsonderwijs, eveneens bestaande uit twee leerjaren, waarvan het eerste in het bijzonder gericht is op het bijbrengen aan de leerlingen van die kennis, welke noodig is om met goed volg het toelatingsexamen voor een middel- lar technische school te kunnen doen, en het tweede ten doel heeft om de leerlingen, die niet naar een middelbaar technische school gaan, verder in technisch-theoretische richting te ontwikkelen. In het eerste leerjaar is reeds onderwijs volgens het nieuwe programma gegeven sedert 1 September 1931, terwijl het de bedoeling was het tweede leerjaar te doen aanvangen 1 Augustus a.s. Voor het eerste leerjaar was daarbij gerekend op een Rijks subsidie van 70 in de kosten, terwijl de ge meente het tweede leerjaar voor hare reke ning zou nemen. In ons voorstel wezen wij er reeds op, dat behoudens afwijking in bijzonder© gevallen het eerste leerjaar ten minste 20 leerlingen moet tellen om voor Rijkssubsidie in aanmer king te komen, doch dat wij den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zou den verzoeken met een minimum van 10 ge noegen te nemen. Een uitvoerige correspon dentie was daarvan het gevolg. Zeer tot ons leedwezen heeft de minister zich niet alleen niet bereid willen verklaren de gevraagde doorloopende ontheffing te verleenen (en dus in het algemeen aan het minimum van 20 vastgehouden), maar bovendien nog den eisch gesteld, een uniform schoolgeld te heffen van 30 per leerling per jaar of eventueel van een zoodanig schoolgeld, dat gemiddeld op ongeveer 30 per leerlingen per jaar kan worden gerekend. Alleen reeds de eerste eisch zal er naar het ons voorkomt toe leiden, dat vrijwel nimmer op Rijkssubsidie zal kunnen worden gerekend Bovendien zou het .aanmerkelijk hoogere schoolgeld een ongunstigen invloed op het aantal leerlingen hebben, welke invloed zich ook over het tweede leerjaar zou uitstrekken, terwijl verder voor dat leerjaar, waarin het onderwijs uitgebreider is dan dat in het eerste, het schoolgeld zeker niet lager zou kunnen worden gesteld. Het aantal leerlin gen zou dan in het tweede leerjaar wellicht zoo gering worden, dat handhaving van dat leerjaar ook met het oog op de daaraan ver bonden kosten niet te verdedigen zou zijn. Slechts éénmaal in een tijdsverloop van 11 jaren werd het eerste leerjaar van de voor malige school voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs bezocht door meer dan 20 leerlingen, overigens wisselde het getal van 6 tot 17. Gezien de tijdsomstandigheden zal op een toename van leerlingen vooreerst niet gerekend kunnen worden, "vooral niet, wanneer het schoolgeld bovendien gemiddeld nog ongeveer zou moeten worden verdubbeld (het is thans gemiddeld 15.35 per leerling per cursus). Alleen het volgend schooljaar uit het Engelsch door A. Treub. 88) Harker, die nieuwsgierig had toegekeken toen Spencer Eric aansprak, keek even onnoo- zel als Eric en zijn oogen staarden naar de pakketten zonder er iets van te begrijpen. Spencer trok zijn jas glad, nam den stok op, die tegen een stoel leunde en glimlachte opgelucht, alsof hij blij was dat hij van een verantwoordelijkheid ontslagen was. Dat is alles, geloof ik, zei hij, terwijl hij ernstig naar de deur ^vng, waar sir Peter hem donker fronsend stond aan te kijken. Harker sputterde en kreeg zijn stem terug. Wat duivel beteekent dit? barstte hij lit. Spencer bleef staan. Die zijn van jou, Harker, herhaalde hij, naar de pakketten op tafel wijzend. Van mij? riep Harker uit, terwijl hij langzaam naar de tafel liep en de papieren opnam, alsof hij bang was dat ze hem zouden bijten Van mij? Van jou, verzekerde Spencer hem ernstig. Maar, wat wat oh, drommels! mompolde Harker slap. Speucer glimlachte Je verbijstering doet mij leed, Harker, zei hij. Misschien zou het niet behoorlijk van me zijn heen te gaan zonder een enkele ver klaring, na de edelmoedige behandeling, die je mij betoond hebt. Zie je, het begon al les Hij hield zich in. Maar neen, dat deel van de geschiedenis doet niets terzake Nu, als Albert T. Ryan had ik reden om te ver moeden, dat Henry Aimsbury vergeef me als ik oneerbiedig van je vader sdiijn te spreken, Ericdat Henry Aimbsury eigen lijk geen geschikt man was om belast te zijn met het Weezenfonds. Ik ben geen man om een ander zonder bewijs te veroordeelen en daarom beroofde ik zijn brandkast, toen ik wist dat hij in financieele moeilijkheden was. Alleen om te zien hoe hij reageeren zou. Eric hield zijn mond dicht en boog zijn hoofd om de enveloppe, die hij in de hand had, te bekijken, meer om zijn gedachten te verbergen dan om den vorm te bestudeeren. Hij reageerde zooals ik verwacht had, ging Spnecer rustig voort. Hij beleende de Weeshuisbezittingen van vijftig duizend, ten einde zich uit de moeilijkheden te redden, waarin hij ze met de B.F.I. voor eigen reke ning, zooals ik vermoedde, want ik had reden om te denken, dat B.F.I. in dien tijd geneigd was twijfelachtige zaken aan te nemen. Dat is genoeg hiervan. Ik mag zeggen, dat ik Harten drie als waarschuwing naar Aims bury zond. Zooals Clinton U zeggen zal, be teekent Harten drie „binnen een week" vo,- gens de beste handleidingen voor het kaart lezen. Daarom was Clinton zoo in de war toen U een Harten drie ontving, sir Peter, zei hij, zich tot den baronet richtend. Harker had driftig willen invallen, maar Spencer hield hem gebiedend tegen. Als het je belieft. Er was nog iets an ders. waarin ik meer dan gewoon belang stelde. Sir Peter's overheerschentle houding Ik besloot te trachten die te doen verdwijnen en daar Aimsbury mijn plannen zeer vrien delijk ondersteunde, bracht ik sir Peter in een zeer moeilijke positie door zijn Wairara pa-peiroleum-aandeelen te stelen. Klaveren vier was een verontschuldiging voor den overlast, die ik jou bezorgd kan hebben. Har ker. Dat had de keuze tusschen een bankroet of redding ten koste van vernedering. Het overige weet je. En daar mijn doel in deze per zal met handhaving van het bestaande tarief het aantal leerlingen in het eerste leerjaar waarschijnlijk meer dan 20 bedragen. Zulks vindt echter uitsluitend zijn oorzaak in de omstandigheid, dat thans voor éénmaal leer lingen van twee schooljaren kunnen worden toegelaten, n.1. zij, die de Ambachtsschool ge heel hebben doorloopen, en zij. die het 3e leer jaar van die school volgen. Het was'aanvan- kelijk de bedoeling de leerlingen eerst na het doorloopen van de Ambachtsschool toe te laten. Er blijkt echter geen bezwaar tegen te bestaan, dat de toelating reeds plaats heeft, wanneer de leerlingen het 3e leerjaar der Ambachtsschool volgen, zooals voorheen ook het geval was. Hieraan is het voordeel ver bonden, dat de opleiding een jaar wordt ver vroegd. De eerste categorie leerlingen, die het vorig jaar niet is toegelaten, zal nu plaatsing verzoeken, evenals de laatste. Een hooger schoolgeld zou intusschen ook hier een on gunstigen invloed doen gelden. Het voldoen aan de wenschen van den mi nister zal vrijwel telkenjare tot gevolg heb ben, dat naast de kosten van het tweede- leer jaar ook die van het eerste ten laste van de gemeente zullen komen. De financieele toe stand van de gemeente laat thans echter zoo danige vermeerdering van uitgaven niet toe. zaak bereikt is, zie ik geen reden, waarom ik je eigendom niet zou teruggeven. Ik heb het niet noodig. Spencer zweeg, nam een paar handschoe nen uit een zak van zijn overjas en trok ze zorgvuldig aan. De anderen keken hem zwij gend en wantrouwend aan. Het geval van Frutmann, den juwelier van Karangahape Road, ging Spencer pein zend voort, is merkwaardig, omdat het een zedeles in zich sluit. Hij was vroeger presi dent-commissaris van het Weezenfonds en hij misbruikte het geld. Ik ontving zes maan den geleden terugbetaling en zond hem een Schoppen zeven als quitantie. Schoppen ze venherstel. Dat kunt ge zien aoor de handleiding te raadplegen. Maar ik begrijp niet, klaagde Harker zwak. Maar ik wel Sir Peter's scherpe stem deed plotseling de aandacht op hem vestigen en Spencer zag zich weer bedreigd door den mond van den revolver, die zes maanden geleden bijna de oorzaak van zijn dood geweest was! Wij hebben hem, Harker! Wij hebben den oorspronkelijken Ruiten Aas gevangen en den Decker! Spencer keek vreemd in de dreigende oogen van denbaronet en glimlachte lang zaam. En Lee Wang? vroeg hij zachtjes. Sir Peter's lippen krulden zich. Lee Wang is een atavisme een ata visme met de roofzuchtige instincten en bui tengewone ijdelheid van zijn moeders ras. Hij vindt het aardig voor een dief met een romantische reputatie aangezien te worden.. Niet bepaald aangezien voor een dief, sir Peter, hij is een dief en een moordenaar! Spencer's koele woorden waren staalhard. Ik steel omdat ik lust in het oprichten van weeshuizen en aan mijn liefde voor welda dige werken wil toegeven. Ruiten Aas stal Toch zouden wij in ieder geval het eerste leerjaar in stand willen houden, omdat wij het van het grootste belang achten, dat in deze gemeente de gelegenheid blijft bestaan om intelligente leerlingen van Ambachtsscho len e.d. in staat te stellen zich te bekwamen voor het toelatingsexamen tot een middelbaar technische school, zulks te meer, waar deze school de eenige van dien aard is in Noord- holland benoorden het IJ. Daartoe zou dan echter het tweede leerjaar, dat 1 Augustus a.s. voor het eerst zou aanvangen, dienen (e vervallen. Hoewel de waarde daarvan zeker niet onderschat mag worden, wij moeten ons thans tot het strikt boodige beperken. De schakel tusschen het lager nijverheidsonder wijs en de middelbaar technische school mag hier naar ons voorkomt niet ontbreken Slechts noode doen wij intusschen, gelijk van zelf spreekt, het voorstel om de invoering van het tweede leerjaar achterwege te laten. Vergeleken bij den aanvankelijk gedachten toestand met- en tweede leerjaar zonder Rijkssubsidie, geeft de instandhouding alleen van het eerste leerjaar voor rekening der ge meente een bezuiniging op de uitgaven van 1550. B. en W. stellen den raad mitsdien voor dienovereenkomstig te besluiten. niet van de armen of bijna armen hij gaf aan zulke menschen. Maar er kwam een an dere dief, die dit fijne onderscheid niet be grijpen kon die van iederen stal en die de brutaliteit had Ruiten Aas te gebruiken, zooals ik gedaan had. Dientengevolge on dervond mijn naam als een philantroop a la Don Quichotte grooten tegenslag en dat beviel mij niet! Spencer zweeg en keek peinzend naar den revolver en de anderen bewaarden een eer biedig en verbijsterd stilzwijgen, behalve sir Peter, die minachtend snoof. Twee en twintig jaar geleden, sir Peter juist op den dag dat Uw broeder tot gevan genisstraf werd veroordeeld, deed ik een aan slag op Uw brandkast en eigende me onge veer tweeduizend pond waarde aan verhan delbare obligaties toe. Ik schatte de benadee ling van mijn naam op dat bedrdfe. En U zeide niets toen U alleen een Ruiten Aas op Uw lessenaar vondt. Waarom? Ik ben niet van plan daarover te spre ken, begon sir Peter scherp. Waarom? hield Spencer aanvallend vol omdat, ondanks al Uw familietrots, ge Lee Wang naar de gevangenis gezonden hadt voor een vervalsching, die hij niet begaan had, overviel hem, omdat U hem een slim- men dief achtte om gevangen genomen te worden Hij hield op en zijn oogen knepen zich on- heilsj>ellend samen. En omdat ik Freda zei, dat hij niets dan een onbeduidende dief was Sloeg ik je met mijn zweep! eindigde de baronet driftig. God! Ik had je dood moeten slaan! Enid slaakte een verschrikten kreet en deinsde terug voor de verschrikkelijke woede in vaders oogen, maar Spencer bewoog zich niet, daar hij er een fanatieke jaloesie in zag! Jaloesie! Spencer's hart scheen tot zijn keel te komen bij de gedachte aan de vrouw, die OVERUREN POLITIEPERSONEEL. REGELING DIENSTTIJD. In bijlage 114 zeggen B. en W. o.m.: Bij besluit van Uwe vergadering van 28 Mei 1932 nr. 19 is, overeenkomstig ons voor stel opgenomen in bijlage nr. 86, artikel 8 der Verordening, regelende de inrichting der gemeentepolitie in dien zin gewijzigd, dat vervallen zijn de woorden „indien en voorzoover daardoor in eenige week meer dan drie uren of in eenig jaar meer dan 40 uren in beslag genomen worden". De Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft, blijkens een den 15en Juni j.L alhier ingekomen brief, be zwaar de koninklijke goedkeuring van bo vengenoemd raadsbesluit te bevorderen ten zij daarin de navolgende beperkingen wor den aangebracht: 1. Geen vergoeding zal worden gegeven voor overwerk: a. Dat noodzakelijk is ter herstelling van eenig verzuim of eenige fout; b. Dat slechts een korte verlenging van den arbeidsduur medebrengt; 2. Een gemiddeld aantal diensturen per week dient te worden vastgesteld (b.v. 48), opdat blijkt, wanneer van overwerk sprake is hij zoo zeer had lief gehad en die een legaat van bitterheid had nagelaten juist door haar liefde. Zijn stem werd weemoedig. Je was te haastig, Peter, zei hij rustig. Ik vergeleek een kleinzieligen dief als Lee Wang met een eerzuchtigen zooals ik zelf toen jij kwam en me zonder waarschu wing neersloeg. De revolver trilde even en een vage twijfel kwam een oogenblik in sir Peter's oogen. Je bedoelt dat Freda het wist? vroeg hij langzaam. Spencer knikte ernstig. Zij wist het, stemde hij zacht toe. Zie je ik had haar juist verteld dat ik Ruiten Aas was, ging hij kalm voort. Ik vond, dat zij het weten moest. Dat is de reden dat zij mij be dankte en jou trouwde! Er volgde een oogenblik stilte; toen keer de de dreigende blik weer terug op het ge laat van den baronet. Zijn onderkaak kwam vooruit, zijn wenkbrauwen trokken zich sa men, zijn hoofd stak over zijn ingevallen borst vooruit. „Bully Brace!,, Was het zoo! spotte hij venijdig. En ik zou willen weten wat zij zeggen zou als zij weten kon dat ik haar romantische Ruiten Aas gepakt heb? Spencer lichtte zijn hoofd op en glimlachte somber. Zij zou zeggen, antwoordde hij lang zaam en zachtDat is heel knap van je, Pe ter, en wat ga je nu doen? Sir Peter's oogen schitterden alsof hij een slag gekregen had toen schudde hij krach tig het hoofd als om den onheimelijken in vloed te verdrijven dien deze kalme man al tijd op hem scheen te kunnen uitoefenen en zijn snauwen werd verschrikkelijker dan ooit. Nu is het mijn beurt, Spencer! De lang vertrouwde naam liet zich niet wegduwen. Je hebt me doen kruipen, zooals je gezwo ren had, dat je-doen zoudt (Slot volgt J. j

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5