t INTERNATIONAL Jümst en W etenschap Jieck School de r.k boerenpartij nood der binnenscheep vaart de stak1no te born. De Vrochtwagenfobrlek met de grootste ervaring MUZIEKWEDSTRIJD. VROUW DOOR HET BALCON GEZAKT. Aan de gevolgen overleden. Te Groningen was een oude vrouw op het frslcon aan de achterzijde van haar woning btt|g waschgoed op gp lijnen t? hangen. Eensklaps bezweek de vloer van het nal- con. De vrouw zakten er door en kwam op de rtaats der benedenbewoners terecht. Het bleek, dal zij vele snij wonden en een ;nk<M- breirk had gekregen. In zorgwekkenden toe stand werd zij naar het Acad- misch Zieken huis overgebracht. Zaterdagmorgen is zij aan de gevolgen overleden. INSOLVENT? Naar „De Maasbode" verneemt, is aan de verschillende crediteuren der R. K. Boeren- isrtij op hun herhaald verzoek tot betaling runner vorderingen, geen betaling gedaan, wegens gebrek aan actief. Het orgaan der partij is dan to* dusverre niet meer ver schenen. Tevens wordt ons bevestigd, dat ver schillende bestuursleden wegens *ebrek aan goede samenwerking ontslag hebben ge nomen. Afschaffing der walertollen be pleit Te Groningen is een vergadering gehou den, waarin de nood in de binnenscheep vaart is besproken. Voor deze vergadering, belegd door het voorloopig comité van actie, was veel belangstelling. O.m. waren aanwe zig eénigé burgemeesters, vertegenwoordi gers van Kamers van Koophandel, van ge meenteraden en voorts vele afgevaardigden van schippers- en scheepsbouwersvereeni- gingen, etc. uit de vier noordelijke provin ciën. Besproken werden de maatregelen die ge nomen kunnen worden om den nood onder de binnenschippers te lenigen. Algemeen was men van oordeel, dat het opheffen van de watertolfcn noodzakelijk en oök mogelijk is. Ook werd besproken het instellen van een waterwegenbelasting met opheffing tegelij kertijd van alle thans bestaande waterrech ten. Tenslotte werd besloten een comité te stichten, dat voorloopig zal bestaan uit ver tegenwoordigers van „Schuttevaer", N.A.S. K., Nat. Schippersver., Stoom- en motor- vaartbelangen, Vervenersbond Stadskanaal en omstr., Schippersver, Compact De Een dracht, eenigê reeders enz. MR. A. E. BARON VAN VOORST TOT VOORST. Na hei ski-ongeval in Arosa thans weer thuis De commissaris der koningin in Overijsel flir. A. E. baron van Voorst tot Voorts kreeg, naar men weet, in Februari van dit jaar bij het ski-en in Zwitserland een ongeluk, waar bij hij zijn been op enkele plaatsen brak. Hierbij kwamen ernstige complicaties, zocdat hij maandenlang in Arosa verpleegd moest worden. Zaterdag ie hij naar Zwolle teruggekeerd. Hij is vrijwel hersteld; alleen het loopen gaat mg moeilijk. tn een te Sittard gehouden vergadering fan slakende arbeiders aan de Juliana kanaalwerken te Born, werd besloten tegen een uurloon van 63 cent vandaag het werk bij de firma Butser weer te hervatten. Bij de fa. v. d. Breejen en v. d. Bout wordt doorge haakt. Vracht- wagens Tractors Omnibussen DE GERUCHTEN TOT HERSTEL VAN DE MONARCHIE IN DU1TSCHLAND. Vragen van het Kamerlid Floris Vos. Het Tweede-Kamerlid, de heer F. Vos 'raagt de ministers van binnenl. zaken en van buitenl. zaken of hen de geruchten be kend zijn, dat naar aanleiding van plannen van enfeele Duitsche partijen om in Duitsch- land de monarchie te herstellen, door deze partijen met Wilhelm von Hohcnzollern, ge wezen keizer van Duitschland contact is ge tocht? Zoo ia, hebben de ministers een onderzoek ingesteld of deze geruchten op waarheid be rusten en of het juist is, dat te Doorn of elders In ons land voorbereidselen worden ge troffen voor een eventueelen terugkeer naar Duitschland? Indien deze geruchten geheel of gedeeltelijk op waarheid beruchten, zijn de ministers dan bereid mee te deelen welke maatregelen door hen getroffen ten einde nakoming te verzeke ren van de in 1920 door de Nederlandsche regeering afgelegde belofte volgens welke er door haar zou worden gewaakt tegen poli tieke activiteit van den gtwezen Duitschen teizer? HAGELSCHADE. Veldvruchten en duizenden ruiten in kweekerljen vernield. Tijdens een hevig onweer heeft Zaterdag middag fe Kalkwijk onder de gemeente Hoo- g«ana (Gron.) een groote hagelbui de tuin en veldvruchten totaal vernietigd Duizenden °veekersruiten zijn kapot geslagen. De '•chade is enorm. EEN MONUMENT ONTHULD VOOR JOH. H. BEEN. Zaterdag heeft te Brieile mr. FEgter van w'3sekerke als voorzitter van een daartoe ge vormd comité een monument onthuld ter na gedachtenis aan wijlen den gemeente-archi varis van Brieile J. H. Been. Nadat de klokken van den St. Catharina- toren waren geluid, hield de heer Egter van J'ssekerke een rede aan, waarin hii Been eer- vja'8 archivaris, historicus, Briellenaar en vaderlander. 'iet monument, dat namens het gemeente bestuur in dank door den burgemeester aan vaard werd, bestaat uit een bank, waarin een r°nzen olaquette, geplaatst op het Asyl- V N V. H. ENGLEBIRT'S AUTOMOBIELHANDEL MN HAAO. THÊKSIASTRAAT 145, TELEFOON 772085 AMSTERDAMWETERINGSCHANS 130, TELEFOON 1435» MIDPELIURG. KORTE DELFT AI3, TELEFOON 635 plein. Het ontwerp van de bank is van den heer M. L. Middelhoek, leeraar aan de Briel- sche Ambachtsschool, de plaquette is ver vaardigd door den Haarlemschen beeld houwer Theo van Reyn. DE HEER WIJNKOOP VRAAGT NAAR MAATREGELEN TEGEN DEN DUITSCHEN KEIZER INZAKE DIENS BEKENDE TELEGRAM. De heer Wijnkoop heeft aan de ministers van buitenlandsche zaken en van justitie ge vraagd of de regeering wil meedeelen welke maatregelen zij heeft genomen of alsnog denkt te nemen ten aanzien van het jongste optreden van Wilhelm von Hohenzoilern, welke thans te Doorn woonachtige uitge wekene en vreemdeling zich niet ontzien heeft op 19 Juli j.1. aan een wapenschouwing van Duitsche cavaleristen een militant-fascis- tisch telegram te doen toekomen, in het Latijn onderteekend met de in het huidige moment politiek niet onbeteekenende kwalificaties Kei zer en Koning? INVOER VAN EEN PARTIJ RUSSISCHE BOTER VERBODEN. Zooals mên zich herinnert, werd in de week van '25—30 April, dus juist na het in werking treden van de botercontin- genteering, nog even 344.723 K.G. Rus sische boter ingevoerd. Van verschil lende zijden is toen bedenking geopperd, of deze partij wel werkelijk vóór den 19den met bestemming naar Nederland was afgezonden, dan wel onderweg plot seling naar ons land was gedirigeerd, m.a.w. of deze boter, nog wel mocht worden binnengelaten. Het gevolg is toen geweest, dat de partij werd vastge houden. Thans is de invoer definitief geweigerd. ONWEER BOVEN LEEUWARDEN. Alle ruiten van een school vernield. Tijdens een onweer, dat Vrijdagnamiddag boven Leeuwarden woedde, sloeg de bliksem in een twaalf meter hoogen populier achter den Prinsentuin. De ontstane luchtdruk was oorzaak, dat in de nabij gelegen school voor bijzonder lager onderwijs alle ruiten, 106 in getal, werden versplinterd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. ASYLRECHT GESCHONDEN? De heer Wijnkoop vroeg den ministers van jusitie'en van buitenlandsche zaken: Is de regeering bekend met het geval van den 26^ of 27-jarigen anti-fascist en anti militarist, die, zijn dienstplicht in Italië niet willende vervullen, op 19 jarigen leeftijd zijn land verliet en dus als militair deserteur moet worden beschouwd, en die desniettegen staande zonder zijn uitdrukkelijke toestem ming op 13 Mei jl., gelijk uit een brief van den hoofdcommissaris van politie te Rotter dam blijkt, naar Italië is uitgeleverd of uitge leid? Acht de regeering dit optreden niet een flagrante schending van het hier te lande geldend asylrecht tegenover dergelijke vluch telingen. en acht de regeering het bovendien te verantwoorden, dat de vreemdelingen politie te Rotterdam, die den advocaten van dezen Italiaan uitdrukkelijk had toegezegd, dat hun in elk geval bericht zou worden gedaan voor en aleer er verder iets met de zen vreemdeling zou gebeuren, eerst op 14 Mei jl. dat bedoelde vreemdeling reeds op den vorigen dag naar Italië was terugge bracht? NEDERLAND'S SAMENWERKING MET FRANKRIJK. Tegenover Moskou en de rev. bewe ging in Indiï? De heer Wijnkoop heeft den minister van binnenl. zaken gevraagd: Heeft de regeering kennis genomen van het pers-communiqué omtrent de op 4 Juli j.1. te Parijs in de Cercle Interallié aan den Fau- bourg St. Honoré gehouden, strikt besloten bijeenkomst, genaamd „Conférence fran^aist pour 1'Entente cordiale" (Fransche bijeen komst voor koloniale overeenstemming), on der voorzitterschap van den oud-pre6ident van de Fransche republiek Doumergue, en van de verklaringen van den initrator dezet Conférence, tevens president van de Union coloniale fran^aise, den heer André Lebon? Wil de regeering meedeelen wat de beteeke- nia is van de sinds de koloniale tentoonstel ling te Parijs, dus reeds sinds anderhalf jaar daadwerkelijk aan den gang zijnde voorberei ding van het daargenoemde Fransch-Hol- iandsche comité, waarvan de tegenwoordige Fransche min. van koloniën Sarraut en de Ned. gezant te Parijs Loudon die natuur- !i;k niet zonder volkomen goedkeuring van de rigeering handelt voorzitters zijn? Wil de regeering meedeelen, waarom zij deze feiten, waarvan de ver gaande politieke strekking evengoed als de militaire en agressief-economische in bedoelde verkla ringen uitdrukkelijk wordt geconstateerd, aan de Nederlandsche publieke opinie tot dus verre stelselmatig heeft onthouden? Waarom heeft de regeering niet indertijd meegedeeld, dat de verschillende zoogenaam de vriendschapsbezoeken zoowel in Frankrijk als in de Indische landen reeds zoo spoedig tot zulk een nauwe samenwerking van de Nederlandsche en Fransche imperialistische, buitenlandsche, koloniale en militaire politiek hebben geleid? Wat is het verband tusschen de in het com muniqué en de verklaring genoemde feiten en de mededeeling van den minister van defensie in de Tweede, dat, als de bouw van den der den kruiser niet door het parlement zou wor den bewilligd, de ministers van buitenland sche zaken, koloniën en van defensie direct zouden aftreden? Wil de regeering in dit verband thans volle opening van zaken doen omtrent alle voor bereide, voorgenomen en reeds genomen maatregelen der in dezen verbonden Fran sche en Nederlandsche regeering ten aanzien van hun gemeenschappelijke politiek, in het bijzonder ten opzichte van Moskou en van de revolutionnaire, nationalistische beweging in de Indische landen? KORTE BERICHT-EN. Do van steen opgetrokken en met riet gedekte molen bij het Friesche dorp Bornwerd zal worden afgebroken. Een bewoner van de Welssenbrvfch- straat te Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan, aat tilt een aangetee- kenden brief, verzonden uit Den Haag naar Albanië, vijf bankbiljetten van 100 Zwilsersche francs zijn gestolen. Tnbrekers hebben zich toegang ver schaft tot een tapijt- en meubelwinkel in de Jan Evertszenstraat te Amster dam. Zij drongen door in het bovenhuis, zaagden een gat in den vloer en lieten zich hierdoor zakken in de winkelruim te, waar zij een kasregister plunderden en eenige tafelkleeden hebben buitge maakt. De tweede dag van den wedstrijd voor haronie- en fanfarecorpsen door de R. K. Harmonie „St. Caeciliater herdenking van het 12 jarig bestaan gehouden, werd weer begonnen met een marschwedstriid door 3 deelnemers, nl. Kunst na Arbeid, Amster dam, 99 p., 2e prijs; Eensgezindheid, Heiloo, 96 p., 2e prijs; De Harmonie, Amsterdam, 108 p., lê prijs. Daarna begon men met de derde afd. Fan fare. Verplicht nummer: Sluierdans van Överbeeke. 1. Hou en Trou, Heer-Hugowaard, 21 leden, dir. G. Anderson. Vrij nummer: As- trid, Ouverture van J. E. Strauwen. De middag zet goed in. Hou en Trou mu siceert aardig. In het verplichte nummer soms wat voorzichtig. Ook in het vrije num mer gaat men de perken niet te buiten Be schaafd spel, le prijs 303 p. 2. Concordia's jeugdfanfare, Oostzaan, 37 leden, dir. Vrij nummer: L'Attente fait mourir, fantaisie, van G. Gadenne. Dit korps speelt het verplichte nummer levendi ger dan no. 1, maakt 'n goeden indruk, die in liet vrije nummer nog wordt versterkt, 'n Krachtig, verdiend applaus, le prijs 312 p 3. Kurtst na Arbeid, Amsterdam, jO leden, dir. J. Gedeking Jr., vrij nummer: L'Aurore d'un beau jour, van J Martin. Inzet niet al te best, men herstelt zich spoedig en gaat zoo tot het einde door. Slot- accoord slap. Tweede nummer loopt zonder stoornis van stapel, en men heeft er succes mede, 2e prijs, 286 p. Derde afd. Harmonie. Verplicht nummer: Echo's de basse Bretagne, van G. Balay. 1. Eensgezindheid, Kwadijk, 29 leden, waaronder eenige dames. Dir. M. Sanders. Vrij nummer: L'Aurore d'un beau jour, fan taisie van J. Martin. Het korps speelt niet onverdienstelijk, het vrije nummer gaat con amore; 'n enkele waarschuwing van den leider is hoorbaar. 2e prijs, 248 p. Tweec!. afd. fanfare. Verplicht nummer: Ouverture d' Antan, van Guillement. 1. Kunst na Arbeid, Purmerend; 32 le den, dir. M. Sanders. Vrij nummer: Ouver ture Messictor, van F. Andrieu. 'n Begin dat wat goeds doet verwachten en bewaarheid wordt. Voor de uitvoering van het vrije nummer een „bravo", le prijs, 315 punten. Eerste afd. Fanfare. Verplicht nummer: O'Hymne Cortège, van H. Couvreur. 1. Eensgezindheid, Heiloo, 33 leden. Vrij nummer: Ouverture Excelsior, van Louis Reynoud. Onze buren maken 'n goed entrée. (Enke le ongelukjes), 't Vrije nummer bevestigt den indruk bij no. 1 verkregen, 2e prijs, 174 p. 2. De Vriendschap, Schoorl, 24 leden, dir. G. Anderson. Vrij nummer: Le secret van Pierrot, van F. Popy. Het gedeelte in het venpl. nummer waarin 'Heiloo zwak was, is hier beter, duidelijker In het vrije nummer is men best op dreef, 2e PT St. t'tildegardus, Harenkarspel, 22 le den, dir. E. Peetoom. Vrij nummer; Marche des Eburons, van J. Martin. Men struikelt in het bewuste ged. van het verpl. nummer; klank wat scherp. De Mar che des Eburons verloopt egaal. Geen bi- zondere dingen in 't voor- of nadeel doen zich voor, 2e prijs, 280 p. 4. Crescendo, Assendelft, 28 leden; dir. G. J. C. Landman. Vrij nummer; Hymne Marche Nuptiale, van G. Allien. Verplicht nummer gaat in vlugger tempo dan van de vorige corpsen, 't Beruchte ge deelte goed. Opvatting wat gejaagd. Vrij nummer ook wat kras van tempo, ort danks dat duidelijk spel in de passages, 2e prijs, 281 p. Eerste afdeeling Harmonie. Verplicht num mer: Suite, van Vlessing Jr. 1. De Harmo nie, Amsterdam (N.) 46 leden, dir. J. Beek hoven. Vrij nummer: Ballet Antique, van O Guillement. Harmonie sukkelt wat met de stemming. Men slaat er zich echter, ondanks de niet al tijd gunstige stemming, goed doorheen, want men staat voor 'n moeilijke opgave. De stem ming is dikwijls het groote struikelblok ln het nummer naar keuze. Jammer. 2e prijs, 279 p. Afd. Uitmuntendheid, Harmonie. Ver plicht nummer: Een Ned. Volksfeest, van M. C. v. d. Roovaart. 1. St. Caecilia, Leidschendam, 37 leden. Dir. B. H. A. van Veen. Vrij nummer: Ouv. Orphee aux Enfers, van Jac. Offenbach. Het begin wat schraal; later wordt het beter. Tweede deel venpl. nummer goed, 3e minder, slotdeel stond als uitvoering weer hooger. De onzuiverheid bederft de uitvoering van het vrije nummer, 2e prijs, 248 p. Eere-afd. Fanfare. Verplicht nummer: Marche de Triomphe, van O. Parès. 1. Eensgezindheid, Wormer. 37 leden; dir. H. Schaar. Vrij nummer: Cnant de joie, van Rougnon. Een vereeniging met twee vaandels, vol behangen met prijzen. Dat doet veel ver wachten. Misschien viel het daardoor in 't begin wat tegen. Later waren er goedge slaagde momenten. Zuiverheid niet steeds boven bedenking. Passages in samenspel heel goed. De uitvoering vati het nummer naar keuze brengt geen bizondere dingen, le prijs, 339 p. Superieure afd. Fanfare. Verplicht nummer: Scenes Pittoresques, van Massenet. 1. Amicitia. Landsmeer, 42 leden, dir. P. A. v. Wever. Vrij nummer: Iphigenie en Aulide, van Gluck Ligner. Van het verpl. nummer is no. 4 verreweg het best; dat wordt virtuoos gesipeeld; in de drie daar aan voorafgaande nummers is het met de zuiverheid niet steeds in orde, en we hebben rekening te houden met een supe rieure afd. Tweede nummer, afwisselend hoogst verdienstelijk, en minder dan dat, le prijs, 336 p. 2k Concordia, Oostzaan56 leden, dir. A. Mefins. Vrij nummer: Julius Caesar, van F. Andrieu. (Drie vaandels). Musiceert met afwisselend geluk, dóch slaat, niettemin een uitmuntend figuur. Bril- lant slot van het eerste nummer. Nummer naar keuze prachtig gespeeld, 'n Schitte rend slot van dezen middag ('s avonds half 9 ving de eerewedstrijd der éerstè prijswin naars aan.) le prijs, 345 p. De jury bestond wederom uit de heeren M C. v. d. Roovaart, Sam. Vlessing, en Jos. de Klerk. Publiek heel wat beter opgekomen dan op den eersten wedstrijddag. Zaterdagavond gaf de arbeidersmuziek- vereeniging „Excelsior", dir. G. Anderson, een concert naar aanleiding van het feest vierende korps. Voor die attentie werd door 't bestuur van St. Caecilia hartelijk dank ge zegd. A. K. In 't Geldersche RijnlandUiig. N.V. Hollandia-drukkerij te Baarn. Gelderland, een der mooiste provincies van ons land, is niet alleen rijk aan natuur schoon, maar heeft ook een rijke historie en bovendien leven er nog honderden legenden en geschiedenissen. Vooral spookverhalen worden er verteld en talrijk zijn de huizen en groote gebouwen (vooral kasteelen), waar het „spoekt", zooals het in den volksmond heet. Van de geschiedenissen en legenden, zoo als zij leven aan den zuidrand der Veluwe heeft de Veluwsche auteur Jan L. de Boer een bloemlezing gegeven onder den titel „In 't Geldersche Rijnland". En daartusschen door krijgen we een beschrijving van het kas teel Doorwerth Op prettige wijze weet de schrijver te vertellen en we vernemen dan dat ook ons land zijn Loreley heeft, zijn Ver- sunkene Glocke, zijn Rijnelfen, zijn verzon ken slot, zijn bleeke ridders, enz. enz., even goed als men die in het Duitsche Rijnland en in de Ardennen heeft. Men zal van de vele sagen genieten onder het lezen en den wensch uiten, dat de misschien meest roman tische streek van Nederland, het Geldersche Rijnland, toch meer bekend moge worden. Hier is de kans! Afbeeldingen van verschillende kasteelen enz. sieren den tekst. Een boekje, waarvan spoedig een tweede druk moge volgen! Ds. M. C. van Wijhe te Purmerend heeft het beroep naar de herv. kerk te Vught (N.-B.) aangenomen. DE INVLOED VAN DEN HOOGEREN TOELATINGSLÊEFTIJD. Tengevolge van de verhooging van den toe latingsleeftijd tot deGagere school is aan 17 leerkrachten te Amsterdam, grootendeels oudere, ontslag ontleend. Het aantal zou grooter geweest zijn, als niet een gedeelte van de leerkrachten, die aan bepaalde scholen overbodig geworden waren, overgeplaatst was naar andere scholen. Voorts is nog een aantal op wachtgeldstel lingen in voorbereiding. DE OPGAVEN VOOR HET EINDEXAMEN H.B.S. Ongeschikte opgaven Van verschillende zijden heeft men er op gewezen,-dat een stuk Fransch, dat ter ver taling in 't Nederlandsch was opgegeven, mincfer doelmatig was, doordat het tot in houd had de beschrijving van een examinan dus, die, hoewel hij zijn zaken goed kende, door zenuwachtigheid zijn examen verknoei de. Dat is geen aanmoedigend werk voor een examen. Ook het werk voor het examen Duitsch heeft felle critiek uitgelokt. Prof. Th. Baader hoogleeraar in de Germ. en Keltische talen aan de r.k. universiteit te Nijmegen, opende het vuur met een fel afkeurend artikel in h?t „Weekbl. voor gymn. en middelb. onderwijs" van 22 Juni. Hij schreef, dat den candidaten een stuk is voorgelegd, met tallooze fouten tegen woordgebruik, vormleer, syntaxis en stilistiek en voegde daaraan toe, dat de can didaten niet in staat geweest kunnen zijn, te voldoen aan den eisch„Vertaal in goed Ne derlandsch" als men hun zulke vertaalstuk ken voorlegt. Na het examenstuk en tevens het stuk gecorigeerd zooals hij meent, dat het had moeten zijn, te hebben gegeven, schrijft prof. Badder „De minderwaardig heid van deze opgave blijkt ook uit het feit, dat het niet gemakkelijk is, dezen barbaar- schen stijl door eenigszins goed Duitsch te vervangen". Prof. B. zoowel als dr. Ch. F. Haje, die ook in het nummer van 29 Juni over het werk schrijft meent, dat de inspectie zich du pe heeft laten worden van een of meer harer raadslieden. Dr. Haje stelde de vraag, of de vertaling van het „nachtmerrie-ding" niet buiten beschouwing kan blijven. Cfok dr. Huffnagel valt prof. Baader bij. In het num mer van 13 Juli schreef de heer Karl Bu- kowsky over de vertaling. Hij merkte op, dat de eindexamenteksten dit jaar én in vroeger jaren in meer dan een opzicht te wenschen overlaten, maar meent, dat de critiek van prof. Baadet in waardiger en wetenschappe lijker vorm de zaak beter gediend zou hebben Ook weerleegt hij eenige critische opmer kingen van prof. B. In het nummer van 13 Juli verdedigt dr. J. F. D. Blote het Duitsche vertaalstuk, doch oppert de mogelijkheid dat een der afge vaardigden den minister zal verzoeken, een wakend oog te houden op de vertalingen Duitsch. De heer Ed. de Jong mengt zich in het nummer van 20 Juli eveneens in den strijd en meent, dat prof. B. geen stem mag uit- k brengen, wanneer naar de meening van bij uitstek bevoegden blijkt, dat hij niet in staat is, zuiver Duitsch van slecht Duitsch of zelfs van vertaald Nederlandsch te onderscheiden. De heer Huffnagel merkt op, dat examen werk altijd veel subjectiefs komt, het aange vallen werk aanleiding tot «eer ver uiteen- ioopende taxaties door de examinaturen moest geven. In een stukje, dat naar het Hbl. meent wel bedoeld zal zijn als slotwoord van deze on verkwikkelijke geschiedenis, merkt prof Baa der op, dat geen van hen die er over schre ven, zijn meening, dat het stuk als examen werk ongeschikt was, heeft weerlegd. Ook is in genoemd weekblad al sinds eeni ge weken een discussie aan den gang over de al of niet geschiktheid van de derde schrif telijke opgaven voor mechanica. En zoo blijkt dat examenwerk een tweesnijdend zwaard kan zijn: het kan den examinandi lastige oogenblikkert bezorgen, maar ook hun die het werk opgesteld hebben. De vraag of de inspectie niet wat voor zichtiger kan zijn, behoeft niet te worden ge steld. Men mag zonder voorbehoud aanne men, dat die het hare heeft gedaan, om be trouwbare deskundigen te vinden voor het inleveren van examen-opgaven. Maar het blijkt te betreuren dat er werk opgegeven wordt, waartegen objectieve critiek kan wor den geleverd, wij krijgen als buitenstaan ders den indruk, dat dit dezen keer geschied is en dat is jammer, omdat van examenwerk heel wat kan afhangen voor het lot var examencandidaten. ONDERWIJSBEZUlNlGlNO. Streekscholen gevraaga Aan de koningin en aan de Tweede Kamef is een adres verzonden, waarin verzocht wordt: a. Vervanging der huidige versnippering van het openbaar lager onderwijs in de be volkingscentra door een doelmatige scholen organisatie van groote woonbuurtscholen met halfjaarklassen onder leiding van am bulante schoolhoofden. b. Overeenkomstige concentratie der open bare lagere scholen en der bijz. lagere scho len van gelijke richting buiten de bevolkings centra tot 7-, eveneel 14-klassige streekscho len. Het adres is vergezeld van een toelichting en het is onderteekend door: prof dr. H. T. Colenbrander, P. A. Diels, hoofd van een o.l. School te Amsterdam; A. J. Ddewes, hoofd van een bijz. u.l.o-school te Afsterdam; A. Feberwee, oud-hoofd van een o.l. school te Landsmeer; dr. C. P. Gunning, dr. A. J. Ke telaar, oud-gem. inspecteur v.h. onderwijs te Amsterdam; J. J. Klopert, leeraar aan het Luceum te Rotterdam; C. G. Roos, burge meester van Lekkerkerk; K. H. van Schagen, gem. inspecteur v. d. lich. opv. te Amsterdam prof. dr. mr. S. R. Steinmetz, dr. J. H. van Zanten, directeur v.h. bureau voor statistiek te Amsterdam. Adhaesiebetuigingen van ouders, onderwij zers, schoolautoriteiten en andere belang stellenden, worden ingewacht bij A. Feber wee, Landsmeer 35. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Het toelatingsexamen voor de M.T.S. werA afgenomen op 19, 20, 21 en 22 Juli. Aange meld 271 candidaten. Totaal toegelaten 135. Toegelaten zijn reeds tot de afdeeling bouw,- weg- en waterkunde, eerste studie jaar, theoretici: 28 candidaten, o.w. J. H. Schenke en K. J. P. Bakker te Alkmaar en J. F. Wiessner te Den Helder. Toegelaten totde afdeeling bouw-, weg en waterbouwkunde, eerste studiejaar, prac tici: 12 candidaten, o.w. P. Blankendaal en C. J. Mollevanger te Alkmaar, N. Schuit te Egmond a.d. Hoef, P. J. de Vries te St. Maarten en J. Wit te Nieuwe Niedorp. Toegelaten tot de afd. werktuigbouwkun de en electrotechniek, eerste studiejaar, theo retici, 42 candidaten, o.w. S. Broersma te Bergen. M. H. Koonven te Wijk aen Zee, J. Verhoef te Den Helder en N. van Zeegen te Heiloo. Toegelaten tot de afd. werktuigbouwkun de en electrotechniek, eerste studiejaar, prac tici, 28 candidaten, t.w. C. J. Kok te Noord- scharwoude, P. N. Kuiper te Harenkarspel. P. Roskam.^AA H. Holtslag, J. W. van der Tooren en W. Valk te Alkmaar en W. G. Schermerhorn te Oudorp. Een groot aantalcandidaten slaagde wèl voor het examen, doch moesten wegens plaatsgebrek worden afgewezen. Het recordcijfer van verleden jaar, wat aanmeldingen betreft, werd dit jaar over schreden. DE BEDEVAART DER LAND- EN TUINBOUWERS. Na de vergadering te Haarlem, waar de L.T.B. een buitengewone bijeenkomst hield ter bespreking van de crisis en malaise, in den land-en tuinbouw, deed een der Jeden een schriftelijk verzoek aan den geestelijken adviseur, rector J Kok, om een r.k. demon stratie te houden naar OL.Vr. ter Nood, om door haar voorspraak te verkrijgen dat de nood in land- en tuinbouw een einde neemt. Rector Kok gaf gevolg aan die uitnoodi- ging. In enkele dagen was de voorbereiding

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7