£uchtvaact ^Rechtszaken JCunst m Wetenschap £cuid'en. Jmm&ouui J$ucQedii&e Stand Ouze JColoniën. Uit onze Staatsmachine SANTOS DUMONT f DE VLUCHT VAN VON GRONAU. De vlieger geland? ELLY BEINHORN IN DUITSCHLAND TERUG. Alcohol en snelverkeer. Toen gistermiddag de chauffeur van «en personenauto, die op de Prins Hen drikkade te Amsterdam reed, de Kalk markt wilde opzwenken, nam hij de bocht te groot, met het gevolg, dat zijn wagen eerst tegen een hek botste en dit rootendeels vernielde en vervolgens met de voorwielen terecht kwam in den kelder van een zich naast het hek be vindend perceel. Eenige stoeptreden werden daarbij ontzet; ook de auto werd beschadigd. Weldra bleek, dat dit on geval veroorzaakt was door het feit, dat de chauffeur, die zich al'.een in den wagen bevond en ongedeerd was ge bleven, dronken was. Dit was voor de politie een gereede aanleiding om hem te verbaliseeren. De auto is later weg gesleept. MIJNINDUSTRIE WORDT GEHOLPEN. Naar het Hbld. verneemt, is de regeering voornemens binnenkort maatregelen te ne men teneinde aan de mijnindustrie steun te verlenen. Waarin die hulp zal bestaan wenscht men voorloopig geehim te houden teneinde m het belang van de zaak gepolemi- «eer te voorkomen. Uit Heerlen meldt men, dat daar de vori- geweek conferenties zijn gehouden over den toestand in de mijnindusrie, welke bespre kingen de naaste aanleiding zijn tot de stap pen. die de regeering van plan is te doen. Op het gemeentehuis te Heerlen kwamen o.a de burgemeester uit de mijnstreek bijeen. Besloten werd per telegram drie concrete punten onder de aandacht van de regeering te brengen, welke in het belang onzer mijn industrie onmiddellijk kunnen worden ver wezenlijkt. Ook de mijndirecties confereerden met an dere personen. Eenigen tijd geleden ('t was najaar 1931) fieeft de minister van Buitenlandsche Zaken een voornamelijk uit journalisten bestaande commissie in het leven geroepen, welke tot taak had aan de regeering een rapport uit te brengen over de instelling van een regee- ringspersdienst. Met bekwamen spoed heeft deze commissie haar werk volbracht. Het rapport is thans verschenen. Het wil ons voorkomen, dat daarover in deze rubriek wel een en ander mag medegedeeld worden. Het rapport dan gaat over de voorlichting van het buitenland; over die van het binnen land; over de behoefte aan een Nederland- schen regeeringspersdier.st; over de betrek king van den persdienst tot de regeerings- departementenover de verwerving van be richten ten behoeve der regeeringsorganen, over die verwerving van berichten bestemd voor de persover de wijze van verspreiding van de berichten in de pers; over de per soneelsformatie om te eindigen met een kos tenraming en met een slotverklaring. Over de beide laatste punten eerst iets. De slotverklaring spreekt de wenschelijk- heid uit van een spoedige instelling van een regeeringspersdienst, waarvan verklaard wordt, dat die zonder groote kosten (de ra ming is voor den eersten tijd 40.000 per jaar) tot stand kan komen een uitgave, waar achter in dezen tijd van bezuiniging men denke aan het rapport-Welter menig een een vraagteeken zetten zal, maar welke ruimschoots vergoed wordt door het feit, dat deze tijd juist tegenweer tegen tenden- tieuse perscampagne's vraagt. De beteekenis van zulk een regeeringspers dienst wordt in de eerste paragrafen van het rapport vastgesteld. Het doel is destijds door den minister aldus aangegeven: Het buitenland objectief in te lichten omtrent de gebeurtenissen; in het bijzonder over alle cverheidsmaatregelen, welker onjuiste uit legging afbreuk zou doen aan het landsbe lang. Zulk een dienst zal inderdaad zoo ob jectief moegelijk moeten wezen en gespeend van iederen propaganda. Gegeven moet dus worden niet anders dan zakelijke inlich ting. Al wordt deze gegeven door een re- geeringsdienst, daarom behoeft ze nog geen propagandistisch karakter te dragen. Maar daarvoor is dan eisch, dat alleen die inlich tingen gegeven worden, aan de buitenland sche pers, die de verantwoordelijke regee ringsorganen voor publicatie geschikt ach ten, maar de persdienst zelf kan der regee ring adviseeren op welk gebied inlichtingen gegeven moeten worden of waarop tegen spraak gewenscht is, of rectificatie. Terwijl het voordeel van een persdienst dit is, dat deze op grond van journalistieke ervaring beter dan de overheidsorganen in staat is om aan de bewuste berichten den vorm te geven en de verspreiding te verschaffen, die doel treffend zal wezen. Wat nu de voorlichting van het binnen land betreft. Natuurlijk zal er een zeer nauw contact wezen tusschen de buitenland sche voorlichting. Immers de voorlichting van beiden zijn zeer noodig. Maar in nog sterkere mate geldt van de binnenlandsche voorlichting, wat reeds op het punt van een te vermijden propagandistisch karakter der berichten gezegd is. Trouwens bij de instal latie der nu rapporteerende commissie heeft de minister zelf reeds gezegd: „Dat in het bijzonder dit deel der voorlichtingstaat met de grootste objectiviteit moet worden uitge voerd en dat nimmer de persdienst zich zal mogen leenen als werktuig van politieke propaganda". Na aldus de berichtgeving zelf omschre ven te hebben, beantwoordt het rapport de vraag of er inderdaad behoefte is aan een Nederlandschen regeeringspersdienst. Het antwoord daarop wordt gegeven in woor den, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. Zulk een dienst te dringend nood zakelijk. Deze dringende noodzakelijkheid wordt aldus van argumenten omringd. In de eerste plaats zijn we in dezen bij het buiten- land jammerlijk ten achter, hetgeen vervol gens in het buitenland een grove onweten- "e'd omtrent Nederland/ook in de pers heeft veroorzaakt. Maar er is meer dan onweten- heid, er is onwaarheid. En ook deze eischt van ons uit verspreiding van ware berichten e staan in dezen, in het bijzonder waar het °nze overzeesche bezittingen betreft in een positie van machteloosheid, waaraan zoo spoedig mogelijk een einde komen moet. Maar ofschoon in mindere mate geldt dit ook van het binnenland. Er is door de autoriteiten in den loop der jaren een te groote terughoudendheid aan den dag ge legd, waar het betrof het verstrekken van in lichtingen aan de pers. Stilzwijgendheid is een slechts wapen tegenover onjuiste of ten- dentieuse berichten. Terwijl bovendien een regeeringsdienst aan de overheid zou kunen meedeelen wat omtrent haar beleid enz. zoo al wordt gepubliceerd. Alleen door inscha keling zou een organisme verkregen worden, dat op dit terrein berichtgeving, correctief en informatief, van de zijde der overheid zelf zou kunnen bewerkstelligen. K. L. M- EN A. N. V. V. Nee, 't valt niet mee, om een interessant verhaal te schrijven over iets, wat men zelf niet meegemaakt heeft. En vooral niet, wan neer je niet vrij mag fantaseeren. Je moet dan óf een vrij uitvoerig „vragen-en-antwoorden- spelletje" houden met een „slachtoffer", of aanteekeningen maken en dan in enkele loo- pende zinnen die aanteekeningen verwerken tot iets, wat zoo ongeveer neerkomt op de werkelijkheid. Wat moesten wij doen, toen wij van plan waren, om een relaas weer te geven van den vliegtocht, dien onze Alkmaarsche uitverko rene Zaterdag met de Oehoe naar Croydon maakte? Wij wisten het niet er, lieten dus het zaakje maar aan zijn beloop over. o De iongedame in kwestie had nog nooit ge-„ka-ei-emd", had dus nog nooit gevlogen. En daar kreeg ze plotseling van V.V.V. Alc- maria de uitnoodiging, om het tochtje naar Croydon mee te maken! Het tochtje, dat de K.L.M. in elkaar gezet had vóór haar recla me-making in Engeland met het allernieuw ste Fokkertoestel, de Oehoe. Natuurlijk nam ze de uitnoodiging aan, zorgde, dat haar pas in orde was, dat haar Noord-Hollandsch costuum zonder kreukjes en viekjes werd en zorgde er vanzelfspre kend voor, dat ze op tijd op Schiphol aan wezig was. De Oehoe stond klaar; de bemanning was gereed voor den start Een korte kennisma king met gezagvoerder Beekman en de ande re leden der bemanning en toen ging het de lucht in naar Waalhaven. Op Waalhaven wa ren de overige gasten der K. L. M. Daar wa ren drie Zeeuwsche schoonen, daar was 'n Volendamsche, een Staphorster en een Frie- sche juffrouw en daar was zelfs een Indi sche jongedame in passend costuum. Daar werd gekiekt en gebabbeld, daar werd de noodige KL.M.-reclame uitgedeeld en daar werd tenslotte gestart vuor de groote vlucht naar Engelarids voornaamste luchthaven: Croydon. 't Werd een prachtige tocht, vertelde oris de Alkmaarsche vertegenwoordigster, die vanaf dat oogenblik een enthousiast luchtrei- zigster geworden is en op een enkele uitzon dering na had niemand last van luchtziekte. Er heerschte vroclijkheid in de cabine, er was kleur door de kleurige costuumpjes en de tijd vloog om. Allen waren enthousiast over het afwisselende landschap, dat onder hen voorbij rolde en iedereen trachtte zich te oriënteeren, wat soms wel, doch vaker niet lukte en tenslotte heelemaal hopeloos bleek. En ondertusschen maakten de piloten en de vertegenwoordigers van K.L.M. en A N.V.V. een gezellig babbeltje, zoodat de twee uur tjes boven in de lucht als 't ware vliegende omvlogen. Tegen vier uur was het gezelschap boven Croydon, nadat het eerst een vluchtige blik geslagen hadden op het Engelsche land schap, dat zoo heel anders is dan het Neder- landsche. Een vlotte landing, douane-werk, kieken, fihnen enreclame uitdeeleo, zie daar het werk, dat allemaal gedaan moest worden op Croydon. En 't werd vlug gedaan, zoodat weldra al het materiaal verdwenen was en vele Engelschen des avonds wellicht ontdekt hebben dat er niet alleen )een luchtdienst Ne derlandOost-Indië bestaat maar ook een natuurschoon, ook een Friesland met zijn meeren zijn eigenaardige stadjes, zijn wei den en akkers! De K.L.M en A.N.V V. samen! Beter kon het al niet. De een maakte reclame voor Ne- deilandsch materiaal en voor 's werelds grootste luchtlijn, de andere voor Neder landse!) natuurschoon, en 's werelds meest beroemde kaasmarkt! Zoo n tocht moet t-z.t- een nuttig effect op leveren. o Hoe het in Londen en op Croydon was, schetst de Hbld.-correspondent van Londen op de volgende manier: De heeren van de K.L.M. in Londen zaten Vrijdagmiddag met de handen in het haar: het bleef brieven en telefoontjes aanstroomen van dankbare uitgenoodigden, die gaarne Zaterdagmiddag mee naar Croydon zouden gaanHun eigen schuld? Zeker, hun eigen schuld, want zij hadden een leelijke misrekening gemaakt, zij hadden gedacht dat minstens de helft der uitgenoodigden vanwege den vrijen Zaterdagmiddag, die voor vele Londenaars in dezen tijd van de pressie zijn drukste is, zich zouden veront schuldigen. Golf, nietwaar, en week-ends van Vrijdag tot Dinsdag, andere sport, gefor ceerde marscben voor „Likere"; er zijn do zijnen dingen waarmee de Londenaar tradi tiegetrouw geregeld zijn vrijen Zaterdag be zet heeft en men moet bij 't zenden van uu- noodigingen daarmee rekening houden. Het was een misrekening, maar laat ik er dadelijk bijvoegen een voor de K.L.M zeer aangename meevaller, dat zooveel genoo- digden dadelijk bereid werden gevonden er al hun andere Zaterdagsbezigheden aan te geven en besloten op te gaan naar Croydon om de nieuwe Fokkers te zien, de Oehoe en de Pelikaan, waarvan de eerste voor de K L. M. is ingericht voor dienst in Europa, met veertien zitplaatsen, de Pelikaan voor den geregelden dienst naar Ned.-Indië voor zes passagiers met den kapitein, den tweeden be stuurder, den mechanicien en den radio-be diener. Een vloot van motor-coaches bracht de gasten van de K.L.M. van het hotel Vic toria in Northumberland Aveneu naar Croy don; honderden togen daarmee en met ani dere gelegenheden naar het Zuid-Londensche vliegterrein en daar was het den heelen Za- trdagmiddag op het veld en in het hotel, waar de Nederlandsche Maatschappij de gasten een uitstekende thee aanbood, een le ven en bedrijvigheid van belang. De feestelijkheid werd verhoogd doordat uit Nederland met de Oehoe onder de hoede van den energjeken directeur der Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer, den heer Van Deventer een achttal knappe jonge da mes in nationale kleederdrachten was mee gekomen, meisjes uit Zeeland, Goes in het bijzonder, uit Spakenburg, uit Alkmaar, uit Leeuwarden en andere deelen van ons land, die aan de vele aanwezige Engelsche konden toonen hoe vaardig, bekoorlijk en sierlijk die drachten in haar verscheidenheid zijn. De gasten werden bij de Pelikaan officieel ontvangen door de Londensche vertegen woordigers der K L.M. Daar waren onze consul-generaal en mevr. De Meester, de laatste tevens presidente der Nederlandsche Vrouwenvereeniging te Londen, de heer Bosch, Ridder von Rosenthal als vertegen woordiger van het gezantschap, de heeren jhr. Elias van Stabrouck en Matthes van de Hollandsche Club, de eerste ook voor Neder land in den Vreemde, eenige bestuursleden van Neerlandia en tal van andere notabele leden der Hollandsche kolonie. Over de twee uitzonderlijk mooie vliegtui gen van het nieuwe FXVIII-type behoef ik na het belangwekkende onderhoud met ir. B. Stephan van de vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam, dat eenige dagen geleden in dit blad verscheen, niet uit te weiden. Ik kan alleen zeggen, dat de Oehoe bij de korte proefvluchten over Zuid-Londen, die de K. L.M. haar gasten aanbood, sterken indruk maakte door de geweldige kracht der drie Wasp-motoren, de gemakkelijke bestuurbaar heid en de volstrekte veiligheid in de vlucht en bij de landing. Reuter meldt uit Parijs aan het Hbld, dat de pionier van de luchtvaart Santos Dumont, meer in 't bijzonder be kend als vrij-ballon-vaarder, Zondag daar is overleden. Volgens tot dusverre niet bevestigde radioberichten uit Groenland zou von Gronau aan de Canadeesche kust zijn geland. Nadere bijzonderheden bevatten de berichten niet. Aan de Oostkust van Labrador geland. De Duitsche oceaanvlieger von Gronau is gisteren om 22.45 uur M.E.T. uit St. Johns op New Foundland in de baai van Cart- wright aan de Oostkust van Labrador aan gekomen. Met het stoomschip „Cap Norte" van den Norddeutschen Lloyd is gistermid dag de Duitsche pilote Elly Beinhorn te Bremerhaven aangekomen. Namens het gemeentebestuur van Bremen verwelkomde Dr. Grosscurth de aviatrice. Hij wenschte haar geluk met het grootsche succes van haar vlucht, waarmede zij Duitshland een grooter. dienst heeft bewezen. Elly dankte voor de groote belang stelling. Tot de aanwezigen behoorden o.m. haar ouders en de aviatrice Marga von Etzdorf. Dinsdagmorgen om half elf zal de aviatrice op het vliegveld te Hannover aankon u. Dit is het einde van den tocht welke Elly Beinhorn heeft gemaakt en waarbij zij 18 landen heeft bezocht. OVERVAL EN BEROOVING TE ZEELST. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft isteren uitspraak gedaan in de zaak tegen G S., 25 jaar, sigarenmaker te Zeelst, verdacht den koopman Sueters aldaar te hebben aangevallen en beroofd van 135. Het hof veroordeelde hem conform den eisch tot 4 jaar gevangenisstraf. De rechtbank had hem vrijgesproken op grond van gebrek aan bewijs. POGING TOT MOORD. Echtgenoot wreekt zich op den kostganger. Bij vonnis van 4 Mei jl. veroordeelde de Haarlemsche rechtbank een los arbeider uit IJmuiden wegens poging tot moprd tot drie jaar gevangenisstraf. De veroordeelde ging tegen dit vonnis in hooger beroep en heeft thans terecht gestaan voor de vacantiekamer van het Amsterdamsche gerechtshof. Het bleek dat een kostganger van ver dachte met diens vrouw in een naar ver- dachte's opvatting te intieme verhouding was komen te staan. De verdachte had den kost ganger uit zijn huis gewezen, doch dit ver anderde niets aan den ontstanen toestand: verdachte's vrquw zeide ronduit tegen haar man, dat zij den gewezen kostganger boven hem verkoos. Toen verdachte bleek, dat zijn vrouw en de gewezen kostganger elkaar nog regelmatig ontmoetten, was in hem de ge dachte opgekomen dat, wilde aan den ondra- gelijken toestand een einde komen, één van de beide mannen moest verdwijnen. Verdachte heeft zich toen in den morgen van 9 Januari opgesteld achter een schut ting, waarlangs de kostganger iederen mor gen passeerde. Toen de man dien morgen voorbij kwam, bracht hij hem over de schut ting twee slagen met een dissel, een soort houweel, toedoor een van deze slagen werd het bovenlid van een pink van het siachtoffer afgehouwen, de andere slag trof op den sche del, evenwel zonder zware verwondingen te veroorzaken. Toen iemand, afkomend op het gegil van het slachtoffer, verdachte had be merkt, zou deze geroepen hebben: „Het moest, een van ons beiden was te veel". Bij het getuigenverhoor, waarbij de kost ganger verklaarde geen nadeelige gevolgen meer te hebben van de verwondingen, beves tigde de echtgenoote de mededeeling van verdachte, dat hij en zijn vrouw zich weer verzoend hebben. De proc.-generaal, mr. S. J. M. van Geuns, achtte de poging tot moord bewezen, doch was van meening, dat er verschillende om standigheden waren die vermindering van straf wettigden. Spr. eischte daarom bevesti ging van het vonnis der Haarlemsche recht bank, behoudens ten aanzien van de straf maat, die spr. op twee jaar gesteld wilde zien. Arrest 4 Augustus. MUZIEK. Melchert Schuurman heeft er slag van aardige, melodieuse stukjes te schrijven. Hoe veel goede liedjes zijn er o.a. van hem in „Cinema en Theater verschenen. Nu is er van hem een vroolijke, vlotte marsch in druk verschenen, die hij de naam van „Nassau-Bergen" marsch heeft gege ven. Schuurman werkt dezen zomer nml. in het groote hotel te Bergen aan Zee, waar zijn werk zeer op prijs wordt gesteld, de marsch heeft daar 'n enorm succes, en is er repor- toirenummer geworden. Op den voorpagina prijkt 'n photo van het hotel. Den jongen musicus geluk gewenscht met z'n welgeslaagdden arbeid. A. K. EEN NEDERLANDSCHE TENOR IN DUISBURG BENOEMD. Men meldt uit Duisburg aan het Hbld., dat de Nederlandsche zanger Gerrit Visser met 15 September aldaar wordt verbonden aan het Stadt-theater als ly risch tenor. Gerrit Visser is leerling geweest van Anton Averkamp te Amsterdam. Nadat hij met goed gevolg zijn examen voor de Ned. Toonkunstenaarsvereeniging had gedaan, studeerde hij voo:r operazang aan de hoogescholen voor muziek te Mannheim, Berlijn en Milaan. Hij heeft engagementen gehad in verschillende Duitsche steden, ten slotte te Berlijn. In ons land is hij opgetreden in verschil lende operarollen, in Den Haag en Rot terdam; ook in de „Missa Solemnis" heeft hij gezongen. EEN HUNNEBED BIJ APPELSCHA? Verleden jaar heeft de natuurvorscher H. J. Popping te Oosterwolde in het heideveld van de Reservekas onder res sort van het dorp Appelscha aan de Drentsche grens in den zuidoosthoek van Friesland eenige op elkaar liggende steenen ontdekt. Zij lagen bijna geheel onder den grond en deden den heer P. denken aan een hunnebed, dat dan het eerste in Friesland zou zijn. Hij stelde verder een voorloopig onderzoek in en maakte daarvan melding. Eerstdaags zal nu dr. Bursch, assistent van dr. Holwerda, directeur van het Rijksmu seum van Oudheden te Leiden, een proefgraving doen. Bij het onderzoek, dat reeds geschied is, b'eek dat de groep groote steenen uit een zevental bestaat, die in een bepaalde groepeering en richting liggen. Ook bleek de uitgegraven aarde sporen van houtskool te bevatten, wat wijst op een verbrandingsproces. Men vermoedt dan ook, dat men hier te doen heeft met een zoogenaamde steenkist, dat is een kel der beneden het niveau van den grond, uit de laatste faze van de hunnebed- dencultuur. STEUN MELKVEEHOUDERIJ. De minister van econ. zaken en arbeid heeft alsnog aangewezen als zuivelproduct voor de uitvoering van de wet, houdende tij delijke maatregelen tot hulpverleening aan de melkveehouderij: a. gesteriliseerde melk, en b. gesteriliseer de room, beide in blikverpakking en voor ex port bestemd. WAR MANHUIZEN. Dezer dagen vergaderde de afd. Warmen- huizen van den Neutralen Bond van tuin ders en boeren. Bij de opening wees de voorzitter op de groote teleurstelling, die den tuinders wordt aangedaan door de afwijzende houding der regeering ten opzichte van steun. Moedeloos heid en verbittering zal hiervan het gevolg zijn. Verder werd besproken de actie op het ge bied van grondbelasting en electriciteit. De actie van het hoofdbestuur heeft niets uitge werkt. De vergadering was unaniem van oor deel dat de tarieven voor het electrisch licht in Warmenhuizen bijzonder hoog zijn. Vele leden zien zich genoodzaakt, om zelf maar handelend op te treden en zullen naar het P. E. N. te Bloemendaal schrijven, dat hun meter moet worden weggehaald. Er zal den L. T. B. verzocht worden adhaesie te betui gen. Verder werd besloten om aan de verschil lende administraties als kerk, gemeente en diaconie te verzoeken om de pachtcontracten van het land te annuleeren en nieuwe verhu ringen uit te schrijven. De toestand is zoo, dat de bestaande contracten niet te hand haven zijn. Ondanks reductie hebben de landgebrui- kers geen brood kunnen verdienen, trots har den arbeid en bezuiniging. Ook de veehoude rij verkeert in een nood-stadium. De ontvang sten van de kaasfabriek wijzen dit precies uit. Een collecte werd gehouden voor de boe ren en tuinders, die naar Rusland zullen worden afgevaardigd. Als afgevaardigde werd hiervoor gekozen C. Borst uit Oud karsoel Overzicht „C- V. V." van 18 t. m. 23 Juli 1932. Ook in deze week moest wederom gecon stateerd worden, dat de prijzen van de Schotsche muizen achteruit gingen. Tot en met j.1. Donderdag bleven de prijzen van de gewone muizen ongeveer gelijk aan die van het einde der vorige week. Op de eerste vier dagen van deze week werden de gewone mui zen verkocht van 1.10—2.90 per 100 Kg. Vrijdags daarna werd ten hoogste ƒ1.90 betaald en op den laatsten veilingsdag be droeg de noteering van de gewone Schotsche muizen van 0.502.10 per 100 Kg. De prijzen van de drielingen Schotsche muizen hielden, vergeleken bij de vorige week, on geveer stand. Deze werden verkocht voor 1.60—2.60 per 100 Kg., en de grove Schotsche muizen zijn verkocht voor 0.70 2 per 100 Kg. Ook de prijzen voor blauwe aardappelen zijn omlaag gegaan. Op j.1. Zaterdag werd betaald van 1.402.70 en op Dinsdag j.1. van 2.30-/ 3.40 per 100 Kg. De prijzen van de blanke eigenheimers zijn wel een gulden per 100 Kg. gedaald. Op het einde van deze week betaalde men van 1.20 2.30 per 100 Kg. De totale aanvoer van vroege aardappelen bedroeg in deze week 304.700 Kg. tegen 352.068 Kg. in de vorige week. Tot en met j.1. Donderdag betaalde men voor de zilvernep van 912,60 per 100 Kg. Op j.1. Vrijdag kon men voor dit pro duct niet hooger komen dan 7.50; terwijl op den laatsten veilingsdag deze week be taald werd van 99.80 per 100 Kg. De zilveruien werden verkocht van 12 en de zilver drielingen van 3.20 tot 5.30 per 100 Kg. De totale aanvoer bedroeg in deze week 13305 Kg. tegen 1558 Kg. in de vorige week. 2800 Kg. roode kool is verkocht voor 0.60—0.80 per 100 Kg. Op j.1. Vrijdag en Zaterdag was de roode kool onverkoopbaar. VERLAGING MARKTGELDEN. Door de afd. Noordholland van den Bond van Ned. Veehandelaren werd verscheidene malen bij het gemeentebestuur van Purmer- end verzocht het marktgeld voor alle soorten vee te verlagen en inzonderheid ook dat voor het hokkengeld voor het aan te voeren wol vee en de varkens. Dezer dagen mocht de secretaris van de afd. het genoegen hebben, het volgende op verzoek te vernemen: Het marktgeld voor varkens en nuchteren kalveren zal met 3 cent worden verlaagd en worden gebracht op 15 cent en van biggen van 10 cent op 5 cent per stuk. Het hokken geld voor varkens en nuchtere kalveren wordt gebracht voor een geheel hok van 50 cent op 25 cent en voor een half hok van 25 cent op 15 cent. Het hokkengeld voor scha pen en lammeren, bedragende voor een ge heel hok 50 cent en voor een half hok ge heel te laten vervallen. Zoodra op deze wijziging der tarieven de koninklijke goedkeuring is verkregen, zullen deze verlaagde marktgelden in toepassing worden gebracht Een mooi succes alzoo voor de afd. N.H. Tevens zal het bestuur trachten zooveel mogelijk alle exploitatiekosten in den vee handel verlaagd te krijgen. De afgevaardig de zal dit naar voren brengen, dezer dagen bij het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Veehandelaren op de jaarvergadering te Utrecht. UITGEEST. - (Juli). Geboren: Klaas, z. van KI. Schoen maker en H. Naber. Harmke, d. van S Veenstra en J. Zuur Bregje Petronella, d. van J. C. Rodenberg en G. Zweeris. Overleden: Catharina van Wonderen weduwe van Ch W. de Mik. HENSBROEK. - (Juli). Geboren: Petrus Nicolaas, z. van L« Hogenwerf en P. Boi. Cornelia, d. van J. Weel en O. Konijn. Overleden: Hendricus Kok, echtge noot van M. Mulder, oud 61 jaar. Jacb- bus Mak, echtgenoot van Aaltje Huisman, oud 56 jaar. Ondertrouwd: Geert Boor uit Wie- ringen en Marijtje Trijntje Burger ii i i .i.I» GEVAARLIJK VOEDINGSMIDDEL. 23 personen vergiftigd. Na gebruik van Tempe Boengkil, wel ke op den passar van het onderdistrict Adipala district Kroja regentschap Tjilatjap assistent-residentie Zuid-Poer- wokerto, ten verkoop werd aangebo den, zijn 80 personen ziek gewor den. Op het restant van de koop waar op bovengenoemden passar werd door de politie beslag gelegd. Ge constateerd werd, dat de uitslaande schimmel op den Tempe Boengkil gif tige bestanddeelen bevat, waarschijnlijk blauwzuur. De eerste symptomen van deze vergiftiging waren duizelighei 1, neigingen tot braken, terwijl na afloop van 6 uren bewusteloosheid intrad, waarna overlijden volgde. De in beslag genomen koopwaar is naar het labora torium te Bandoeng gezonden, terwijl doktoren van het geneeskundig labora torium te Batavia zijn vertrokken om ter plaatse een onderzoek in te stellen. In den loop van Maandag steeg het aantal zieken tot 184. De toestand van velen der patiënten was zeer ernstig. In totaal zijn 23 personen overleden. Bij consumptie van rauwe Tempe Boengkil was over lijden onvermijdelijk, terwijl het gebruik in gekookten en gebraden verm minder gevaarlijk bleek. Bijzondere maatrege- ler zijn getroffen in het belang van de zieken. Het binnenlandsche bestuur vaardigde een uitgebreide kennisgeving uit aan de bevolking. Prof. Rodenwald en d". De Moor van den burgerlijken ge neeskundigen dienst zijn ter plaatse aangekomen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7