PUROL buitenland £udituaact Jlunst m W etenschap SjJOCt Jijdschciftm bij Wielrijden Jeugdlectuur de postvluchten op indie. Astra, Nederland's eerste geïll- Maandschrift. de olympische spelen te los angeles. maanden, hebben verscheurd Deze jaarlijk crhe parades voor den slag aan de Boyne zijn rnowel godsdienstig als politiek van karakter m bedoeling. Zooals gezegd zijn ze de laatste iaren vrijwel onopgemrekt voorbijgegaan. Maar zoodra er iets schort tusschen Enge land en Ierland, zooals thans, of wanneer er een speciale gebeurtenis is geweest als het Eucharistische Congres die, zooals uit de la- tre aanvallen op de pelgrims van dit congres fs gebleken, de Oranje-gemoederen aan het koken brengt, dan vormen de betoogingen van 12 Juli altijd een potentieel gevaar voor leelijke onlusten. Terwijl ik aan het einde kom van dit artikel verneem ik juist, dat de anti-katholieke gedragingen der Oranjeman nen zich ditmaal hebben beperkt tot het ver branden van stroopoppen, De Valera voor stellend. Als het daarbij is gebleven, dan is het nog al goed afgeloopen. DE MOORDENAAR VAN DOUMER VOOR DE RECHTBANK. De tweede dag. Den tweeden dag van het proces tegen Gorgulow werd het getuigenverhoor voort gezet. Na het verhoor der ambtenaren van de re cherche die belast waren met het onderzoek in de affaire-Gorgulow en van den vroegeren minister van Oorlog, Piétri, werd de vroege re kozak Lasarew gehoord. Getuige, die heeft deelgenomen aan den strijd tusschen het Wrangel-leger en de Roode Troepen, ver klaart in 1920 door de Gepeie in de gevan genis te zijn geworpen en gedurende eenige dagen toen bezoek te hebben ontvangen van Gorgulow, die indertijd leider der Gepeoe te Rostow is geweest. Gorgulow die zich, al dus getuige, van den naam Mongol heeft be diend, heeft niet alleen hèm, doch ook andere lotgenooten onmenschelijk behandeld, door hen of met de kolf van den revolver neer te slaan of met gloeiend gemaakte spijkerpun ten onder de nagels der vingers te dwingen tot verkaringen betreffende de organisatie van het Witte Leger. Op de vraag van den president, of getuige er ook zeker van is in vrdachte den vroegeren Gepeoeman Mongo! te herkennen, verklaarde Lasarew dat Gor gulow sindsdien niet veranderd is en dat hij hem, zonder hem te zien, aan de stem zou herkennen. Gorgulow bestrijdt de getuigenverklaring, die hij lasterpraat noemt. De dader 'oerekenbaar? Vervolgens kwam de met spanning ver wachte psychiater Prof. Perrin aan het woord. Hij verklaarde met alle beslistheid, dat Gorgoelow noch aan geestesstoringen leed, noch het geringste gebrek aan toereke- ningsbatvaarheid vertoonde. Gorgoelow Is veeleer een dier Kaukasische Russen, die te snel tot een intellectueele cultuur zijn geko men en die deze slecht hebben verteerd. Wan neer een reeks vrouwen, die in nauwe relatie tot Gorgoelow hebben gestaan, hebben ver klaard, dat hij gek was, moet men dit niet opvatten in medischen zin, maar in de dage- lijksche beteekenis van het woord. Vervolgens weerlegde spr. onder algemeene vroolijkheid de? verklaringen van den Russischen psychi ater Looff, die door de verdediging is uitge- noodigd en die Gorgoelow ontoerekenbaar genoemd had. Ok de beide andere deskundigen bevestig den in hoofdzaak de verklaringen van den eersten getuige, prof. Perrin en verklaarden Gorgoelow toerekenbaar. Hiermede was het verhoor der getuige a charge geëindigd. Een merkbare spanning ontstond in de zaal, toen de eerste der drie door de verde diging uitgenoodigde psychiaters verklaarde, dat Gorgoelow tot die krankzinnigen be hoorde, die zoolang mogelijk in een krank zinnigengesticht moeten worden opgesloten. Ook de beide andere deskundigen der verde diging waren van opinie, dat Gorgoelow een geestelijk minderwaardig mensch was Hij liidt aan vervolgingswaanzin en is een van die individuen, die voor hun idee sterven wil len. Hierna werd de behandeling verdaagd tot Woensdagmiddag. DE BLOEDIGE BOTSINGEN TE OHLAU OP 10 JULI. Betreffende de bloedige botsingen welke Jp Zondag 10 Juli j.1. te Ohlau hebben plaats gehad, wordt door den landraad van het district Ohlau thans ten vrij uitgebreid rapport uitgebracht, waarin om. vermeld staat: Den 10 Juli werd te Brieg een nationaal socialistisch sportfeest gehouden, waaraan ook zou worden deelgenomen door S A.- mannen uit Breslau. Toen deze door Ohlau reden kwam het niet tot incidenten. Des middags had in het Noordelijk deel van het district Ohlau een bijeenkomst plaats van den Rijksbanier. Hierbij werd door de spreker» opgewekt op te treden tegen de S A - mannen. Na afloop der bijeenkomst begaven de deelnemers uit Ohlau en omgeving zich naar het vereenigingsiokaa! „Zun. Walfisch". De vrouwen en kinderen werden naar huis gestuurd, alleen de mannen bleven bijeen. Toen tegen acht uur, aldus het rapport, de eerste deelnemers aan het nationaal-socia'ls- tische sportfeest uit Brieg te Ohlau aankwa men, weraen zij aangevallen door leden van het IJzeren Front, leden der Rijksbanier en communisten. Hierovei werden mededeel in- gen verstrekt aan de Rijksbaniermesnchen die zich in den „Walfisch" bevonden. Toen de boodschappers aankwamen, stormden de ge- heele Rijksbaniergroep (ongeveer 100 man) naar bui^n, bewapende zich en begaf zich zoo spoedig moge!ijk.naa de binnenstad, vier nat.-soc. werden tegen den grond ge slagen en ernstig gewond Hierna werd, al dus het rapport, aan den Ring een vracht auto, waarop zich S.S-leden bevonden, over vallen. Even la Ier arriveerde degealarmeerde Landjaegerei. De „Ring" werd schoonge veegd. Een aantal S.A.-er* moest over de Gd.erbrug afmarcheeren, Hieroii kwam het tot een incident. Na een woordenwiVNwig binnen: twee vrouwen werden door schoten gewond. Toen nog tien tot twaalf vracht auto's van den ..Ring" komende de Schloss- platz kwamen oprijden, werden zij onver wacht onder vuur genomen. Zonnebrand, Smelten en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met Dor* 30-60 90 ct. Tube 80 et. Bl| Apotfc. co Drogisten Toen de S.A. over de brug wilde trekken, werden zij aangevallen door Rijksbanierle- den, aldus vervolgt het door den Landraad uitgebrachte rapport. Een man werd met een stok afgeranseld en te water geworpen, waar hij dood werd uitgehaal i Intusschen kwam wethouder Manche op de Ohlebrug.. Toen hij door S.A.-menschen werd herkend vuurde hij uit zijn pistool. Hij werd toen tegen den grond geslagen. Even na tien uur vond de commandant van de Landjaegerei de omge ving van de brug door ongeveer 150 Rijks- baniermer-schen bezet. De menigte nam te gen de beambten der Landjagerei een drei gende houding aan. Zij werden toen zij over d brug waren gegaan van den anderen kant der rivier beschoten. Dit vuur werd beant woord. De menigte vluchtte toen uiteen, ach tervolgd door de Landjaegerei. Bij de „Wal fisch" werd opnieuw geschoten, ook dit schieten werd beantwoord. Toen de Landjae gerei de Breslauer S.A.-mannen wilde laten vertrekken, na aankomst der Schupo uic Breslau werd de groep beschoten uit pistolen en naar het schijnt eveneens uit geweren Een S.A.-man werd gedood. Dit vuur wetx beantwoord door Schupo en Landjaegerei waarna de S.A. uit Breslau afmarcheerde Vervolgens werd het stadsdeel Baumgarten schoon geveegd talrijke Rijksbanierleden wer den gearresteerd. Des nachts werden ver scheidene Rijksbanierleden door S.A.-lieden overvallen en ten deele ernstig gewond. Des morgens werd iemand, die in het bezit was van een vuurwapen door een Rijksweerpa- trouille aangeschoten In totaal werden twee S.A.-menschen gedood. 25 personen gewond Talrijk wapenmateriaal werd in beslag ge nomen. DE BENZINE-OORLOG IN ZUID- SLAVIE. De benzine-oorlog in Zuid-Slavië duurt nog steeds voort- De toestand is iet de laat ste 48 uur nog verscherpt, daar het gebrek aan benzine steeds erger wordt. De geringe voorraden worden tegen 50 dinar per liter verkocht, terwijl de normale prijs voor ben zine tot dusverre 5 dinar bedroeg. De groo- te Amerikaansche maatschappijen houden hun tanks nog steeds gesloten. Gistermiddag kon men nog slechts benzine krijgen in de apotheken In plaats van taxi's zijn in de stad weer overal huurrijtuigen opgedoken. Tal van autoouslijnen hebben hun diensten reeds moeten stopzetter. Als Donderdag de ben zine-oorlog nog niet geëindigd is, zal ook de laatste auto in de garage moeten blijven staan Ook de industriën, die benzine voor hun bedrijven noodig hebben, zullen dan hun bedrijven moeten stopzetten. ERNSTIGE DYNAMIETONTPLOFFING IN ITALIË. In Olgiate in Lombardye is in een oement- groeve ten gevolge van onvocrzichtigheic van een arbeider -en voorraad dynamiet ont ploft. Hierbij werden 11 arbeiders gewond waarvan 4 zwaar EEN WELRIEKEND THEATER. Een der Londensche schouwburgen, Lon- don Pavilion, heeft iets nieuws bedacht, ver telt de N.R.Crt. Langs het balcon is een groo- te pijp met fijne gaatjes aangebracht waar door men welriekende wateren de zaal in laat stuiven. Bij iedere handeling op het too- neel krijgt men een bijpassende odeur. Zoo slaat men twee vliegen in één klap, men houdt de lucht zuiver en men brengt de menschen in de goede sfeer voor. het genieten van het vertoonde. De vraag is nog maar welke odeurs men de zaal in moet werpen. Smaken verschillen en zijn vaak afhankelijk van op voeding en beschaving. Men overweegt daar om in het Pavilion twee verschillende lucht jes tegelijk te verspreiden, een voor de „voor name" bezoekers beneden en een voor de „ga- lery". De veelbeproefde schouwburgdirectie heeft nog andere zorgen gehad voor zij haar spreoiapparaat in werking stelde. Zij moes odeurs vinden, die onontvlambaar waren. Zij verzekert daarin geslaagd te zijn. Niet alleen het publiek mag van de geur tjes genieten. Ook in de kleedkamers zijn sproeiers aangebracht; om de artisten in de gewenschte sfeer te brengen. DE DEFTIGE NACHTCLUB. Eer heerschte, zoo meldt Reuter aan de Engelsche bladen, Maandag groote verwar ring in het hof van den politierechter te Syd- ney toen een aantal wetsovertreders, die be trapt waren in een nachtclub, zich niet meer kon herinneren welken naam zij bij hun aan houding aan de politie hadden opgegeven. Toen de verdediger te kennen gaf dat al lerlei eerbiedwaardige lieden van aanzien, tot „Kings Counsels" toe, de club bezochten, antwoordde de ambtenaar van het O M,; „Er komen heel wat menschen uit de eerste krin gen, maar niemand komt er ooit nuchter". De rechter legde aan 124 bezoekers boeten op van een of twee pond sterling, de gérant en de beide kellnera van de club brengen elk 30 pond boete.. UIT EEN TESTAMENT. Een Londensch dokter overleed onlangs en thans is zijn testament ingeschreven. Hij liet duizend pond sterling na aan zijn broer en gaf daarbij volgens de N.R.Crt. de volgen de toelichting: „Door dit legaat te maken, wrt ik te kennen geven, dat ik hem ofschoon hij mij zeer leelijk behandeld heeft gaarne vergiffenis wil schenken. Om te bewijzen dat net mi.) met deze vergiffenis ernst is maak ik he»i dit legaat. De Duif (uitreis) vertrokken van Jodhpur, te Calcutta geland. De Ijsvogel (thuisr.) uit Hyderabad ver trokken, te Djask aangekomen. Morgen vertrekt het K. L. M.-vliegtuig „Ibis" van Amsterdam naar Batavia. De bemanning bestaat uit de heeren J. J. E. Duimelaar, E. E. Hulsebos, J. J. Ruben, J W. Hoogland, die resp. als le bestuurder, 2e bestuurder, werktuigkundige en radio-tele grafist, de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn. DE VLUCHT VAN VON GRONAU. Bij Montreal geland. vuil *jiunau io m'al stel om 20 uur 07 M.E.T.) bij Long: Montereal, op het K. N. I. L. M.-VERVOER IN JUNI 1932. De vooruitgang, die in het vervoer op de regelmatige lijnen in Mei werd geconsta teerd, handhaafde zich in Juni. In de afgeloopen maand werden geen rondvluchten gehouden, behalve de gebrui kelijke op den eersten Zondag van de maand in Batavia, Bandoeng, Soerabaja en Medan. De deelname was zeer bevredigend. Totaal werden 1581 passagiers vervoerd, gesplitst als volgt: BataviaBandoeng 299 BandoengBatavia 340 BataviaSemarangSoerabaja 122 SoerabajaSemarangBatavia 125 BataviaPalembangSingapore 11 SingaporePelembangBatavia 13 Batavia-Palembang-Pakanbaroe-Medan 24 Medan-Pakanbaroe-Palembang-Batavia 28 Rond- en speciale vluchten 619 dii iviontreai geland. Von Gronau is met zijn Dornier-Wal-toe- siel om 20 uur 07 Amerikaansche tijd (1.07 M.E.T.) bij Longieuil, een voorstad van Montereal, op het water neergestreken. Totaal 1581 6998 Kg. goederen en 1526 Kg. lucht post gelijkstaande met bijna 107.000 brie ven werden vervoerd. De K. N. I. L. M. maakte in Juni haar eerste vlucht boven Noord-Sumatra. Van Medan uit werd een reclamevlucht ten behoe ve van een sigarettenfabriek gemaakt langs de oostkust en Atjeh tot Kota Radja en Sa bang. Wekte de Fokker op zichzelf al de groote bewondering van de bevolking in de vele Atjehsche plaatsen en kampongs, die let terlijk leegstroomden, de regen van gekleur de reclamebiljetten die uit het vliegtuig neer daalden, deed het enthousiasme ten top stjj gen. De baai van Sabang, waar zich juist de Dempo en de Indrapoera bevonden, bood een onvergelijkelijk mooi panorama. ELLI BEINHORN TE BERLIJN. De Duitsche aviatrice Elli Beinhorn is gis termiddag om vijf uur op het vliegveld Tem pelhof teruggekeerd van haar wereldvlücht, welke op hetzelfde vliegveld was begonnen. Talrijke belangstellende autoriteiten waren aanwezig, o.m. vertegenwoordigers van het Rijksministerie voor Verkeerswezen, Rijks weer, Buitenandsche Zaken, het Pruisische ministerie van Handel en de Duitsche Aero club. Het woord werd gevoerd door den presi- deent der Aeroclub, kolonel von Kehler, die de koene pilote geluk wenschte met haar prestatie. HIRTH DOOR PROPELLER ERNSTIG GEWOND. De bekende vlieger en vliegtuigmotoren constructeur Helmuth Hirth is Maandag avond c*p het vliegveld Boeblingen bij een ongeluk ernstig gewond Bij het controleeren van een nieuwen vlieg tuigmotor, welke gebruikt zou worden bij ae Europa-rondvlucht, kwam Hirth te dicht bij den propellor. Hem werd een onderarm af gerukt. Hirth werd ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. DE VLAAMSCHE SCHRIJVER CYRIEL BUYSSE OVERLEDEN. Een telegram uit Gent meldt, dat de be roemde Vlaamsche schrijver Cyriel Buysse op 72-jarigen leeftijd te Assenede bij Gent, zijn zomerwoonplaats, is overleden. Cyriel Gustaaf Emiel Buysse werd in 1859 te Nevele in Oost-Vlaanderen geboren Hij groeide op in een kring van kunstzinnige menschen, want hij is een neef van Rosalle en Virginie Loveling, van prof. Paul Frede- ricq, van prof. Julius Mac Leod en van den schilder Georges Buysse. Het was dus geen wonder, zegt het Hbl., dat de jonge Cyriel spoedig aan het schrijven ging en dat de po gingen van zijn vader om hem voor de in dustrie op te leiden tot mislukking waren ge doemd. Zelfs een verblijf gedurende twee jaar in de Vereenigde Staten kon niet baten Buysse begon na zijn Amerikaansche reis zijn proza-stukken te publiceeren. Zijn novel le „De Biezenstekker'' verscheen in den vijf den jaargang van „De Nieuwe Gids" (1890) en in 1892 verscheen zijn „Recht van den Sterkste" bij den uitgever van dat tijdschrift, W. Versluys. Buysse behoorde tot de groep, die „Van nu en straks" oprichtte, hij was mede-oprichter en redacteur van „Groot-Ne derlana". Hij schreef „Sursum Corda", „Oo 't Blauwhuis „Mea Culpa", „'n Leeuw van Vlaanderen", „Het leven van Rozeke van Dalen"... een lange reeks werken, die be zwaarlijk geheel voleldig kan worden opge somd. Dick van Driest zorgde voor een aantal zeer mooie teekeningen, gelijk hij ook deed voor Het Noodlot, een ander Indisch verhaal, dat zich in een suikerfabriek afspeelt, welk ge geven door C. Mizzley werd verwerkt. Het foed geschreven verhaal zal zeker velen oeien. Zürcher geeft ditmaal in zijn serie: Kent U het Type? Het Grootje-van-Honderd- Jaar. Hij ontroert door den eenvoud, met welken hij van haar vertelt. L. P. van Rech- teren Doorn heeft het over de historische fi guur Attila, „Geesel Gods en Heerscher de zer streken". Pepin laat in zijn „Filmland" ditmaal Maurice Chevalier aan het woord Naast een menigte Engelsche verhalen, die goed vertaald zijn en waarvan wij Indiaan sche Trouw en Bankroof aanstipj>en, is er dan nog het vervolg van het feuilletonVer vulde Droomen, dat blijft boeien en een aan tal gedichtjes, benevens geestige plaatjes, anecdotes, enz. en dan twaalf kunstdrukpla ten in den tekst, waarvan vooral het natuur- diorama uitmunt. Een vacantie-puzzle besluit de aflevering van dit maandblad, dat dezen keer een bad en vacantie-nummer is. Sprookjesboeken van Vader Haas. De Haas' azijnfabrieken N.V. te Haarlem heeft een aantal boekjes voor haar afne mers beschikbaar gesteld, waarin verschillen de sprookjes worden verteld door Felix Ortt. Aardige plaatjes van Jan Wiegman moeten in deze boekjes geplakt worden en aangezien deze bij de Haas' producten wor den verpakt, heeft de jeugd gelegenheid, om de aardige boekjes zelf te illustreeren door deze plaatjes in te plakken. Ook dit vierde boekje (er zijn er reeds drie eerder verschenen) zal zeker in de smaak van de jeugd vallen en veel gevraagd worden! Het Augustus nummer van Astra opent met het mystieke verhaal „Ming Yuen", van Kav, dat in het oude China speelt, en dat door J. Rotgans van illustraties werd voor zien. Mata Boeka stond een bijdrage af, ge titeld: „Geatrand". Het gegeven speelt zich in Indië af en toont den lezer weer eens eeni ge „strandingen", die wel echt Indisch zijn Het Hbld. vertelt de vcolgende bizonder- heden uit Los Angeles: De Duitschers hebben pech. De Duitschers hebben een beetje pech in Los Angeles gehad. Hun looper op de 400 M. Metzner is op een ietwat te zachte oefen- baan gevallen en wondde zijn voet. Hij heeft de traning eenige dagen moeten stop zetten. De sportleider Waitzer heeft een andere baan gezocht en gevonden. Jonath blijkt in bizon deren vorm. De Duitsche sprinter is het on derwerp van vele artikelen in de Amerikaan sche bladen. Robertson waarschuwt. Lawson Robertson, de bekende trainer der Amerikaansche athleten, dien we in Amster dam ook hebben kunnen bewonderen, heeft, ondanks de goede resultaten bij de Ameri kaansche selectiewedstrijden, een waarschu wend geluid laten hooren in de Ameri kaansche pers. Volgens Robertson liggen de kansen der V. S. niettemin op de 100,200, 400, 4 X 100 en 4 X 400 M. Verder hij hordenloopen 110 M., hoogspringen, discuswerpen en polsstok hoogspringen. De nieuwe sterren zullen echter op ander gebied zware concurrentie hebben en Robert son vreest in het bijzonder voor de midden afstanden. Want Eastman en Hollowell ziju niet meer in grootschen vorm. Op de lange afstanden zal Amerika niet veel hoop hebben. Van Mac Cluskey stelt Robertson zich een verrassing voor. De Ame rikaan is sceptisch gestemd ten opzichte van de prestaties van den negersprinter Metcalfe, omdat diens pretaties zich niet in stijgende lijn bewegen. De Japansche zwemmers. De Japanners, die gewend zijn aan warmte, leveren in Los Angeles uitstekende prestaties bij hun training. De rug-zwemmer Masaji Kiyokawa heeft de 100 M. afgelegd in 1 min 9 1/5 sec., hetgeen slechts één seconde is bo ven het wereld-record van Kojac., Thans 36 landen in L. A. Maandag ziin nog aangekomen Canadee- zen, Engelschen, Oostenrijkers, Belgen, Denen en Mexicanen. Laatstgenoemden met een ploeg van 100 man. 100.000 dollar voor het radio-recht Het Amerikaansche Olympisch Comité wenscht het recht van radio-uitzending te verkoopen. Aanvankelijk vroegen de heeret: 250.000 dollar, maar de omroepverenigin gen hapten niet en thans is het aanbod ver laagd tot 100.000 dollar. Het uitzendrecht is nog niet verkocht, want de omroep vereeni- gingen zitten een beetje dwars met den tijd van uitzending. Los Angeles is achter in tijd bij het Oosten. Voornaamste reflectant is de National Broadcasting Company. Uit het trainingskamp. Ieder land heeft hier zijn kleine zorgen schrijft Der Mittag uit L A. en in het bizonder hebben de Scandinaviërs heel wat te stellen met de Californische zon. Tot veler verrassing wennen de Finnen buitengewoon aan het warme weer. Nurmi, Iso-Hollo en Luamanen zijn schit terend in vorm. Een uitzondering maakte de hamerwerper Pörhöla, die zich aanvankelijk niet aan het klimaat kon aanpassen, maar die nu in zooverre geacclimatiseerd is, dat hij worpen doet van 53 en 54 M. De hing-stap- spring-athleet Rajasaari had zich vrij ernstig geblesseerd, maar is al Veer aan de beleren de hand. Een aardig intermezzo was het, toen de Finnen het Olympisch Stadion bezichtigden en zich bij die gelegenheid voorstelden aan den directeur. De Amerikaan toonde bizon- dere belangstelling voor den speerwerper (wereldrecordhouder) Matti Jarvinen, dien hij verzocht een worp te doen. „Matti" ver klaarde zich bereid, nam een discus en slin gerde die eventjes 67 M. weg. Schaken. Het tournooi te Bern. De uitslagen van 11de ronde luiden, naar tle N. R. Crt. meldt, als volgt: Stahelin verliest van Flohr. Colin verliest van H. Johner. P. Johner wint van Bogoljoebof Sultan Khan wint van Gygli. Aljechin wint van Rivier. Henneberger verliest van NaegeH. Grob verliest van Bernstein. Voelmy verliest van Euwe. De Zwitsersche draadlooze dienst meldt: De hangpartij Bogoljoebof—Aljechin ia nog niet uitgespeeld. Wel heeft Bogoljoebof zijn stelling nog verbeterd en hij beschikt op het oogenblik over twee pionnen meer, zoo dat het den leek schiint dat hij moet winnen. Echter het feit, dat Aljechin na 9 uur spelen nog niet heeft opgegeven, wijst erop, dat hij misschien nog een voortzetting, die naar remise leidt, achter de hand heeft. In de partijen van gisteren is slechts één verrassing voorgekomen. Bogoljoebof verloor van P. Johner. De Rus stond zeer spoedig op winst, maar door het te mooi te willen maken, werkte hij langen tijd een combinatie uit, zoodat hii plotseling in tijdnood bleek te verkeeren en 8 zetten moest doen in 3 minu ten. Hij combineerde toen verkeerd in de haast, en in plaats van door 'n rustige voort zetting in een normaal eindspel gewonnen te hebben, werd hij nog verslagen. De grootmeesters hadden gisteren met hun tegenstanders weinig moeite gehad. Flohr was vee! te sterk voor Stahelin en Euwe stond reeds na 15 zetten te£en Voellmy glad ge wonnen. Sultan Khar versloeg Gygli binnen de 30 zetten en Bernstein had evenmin moeite met Grob. Alleen de wereldkampioen ondervond onverwachten tegenstand van prof. Rivier. Ook deze partij heeft nu reeds 8 uur gede' rd en Rivier heeft zelfs een pion meer. Het is echter een dubbel-pion De om standers achten ook deze par'ij een vaste remise. H. Johner, die van Colin won, en prof. Naegeü, die zeer onverwacht Henne berger sloeg, hebben nu met 5 punt de lei ding van de Zwitsersche groep. Hier volgen nog enkele partijen uit de 9de ronde Wit: Gygli Zwart dr. Aljechin. 1. d2—d4, d7d5; 2. c2—c4, c7—c6; 3, Pglf3, Pg8—f6; 4. e2e3, e7—e6; 5. Phlc3, a7a6; 6. Rfl—d3, d^Xc4; 7, Rd3Xc4, b7b5; 8. Rc4—d3, c6—c5; 9. 0-0, Pb8—d7; 10. Ddl—e2, Rc8—b7; 11. Tfldl, b5b4; 12. Pc3—bl, Dd8—c7; 13. Pbl—d2, c5Xd4; 14. e3Xd4, Pf6—d5; 15. Pd2c4, Rf8-e7; 16. Pf3—e5, O—0; 17. Rele3, f7—f5; 18. Tal—cl, Pd7- f6: 19. Re3d2, Kg8-h8(?) Een zeer zwakke zet; wit had thans met Pf7f in beslissend voordeel kunnen komen Op Tf7volgt dan Pe5 en Kg8, Pg5. 20. Pc4e3?, Dr7—d8; 21. Pe3Xd5, Dd8Xd5; 22. Pe5—f3. Dd5y 2: 23. Rd3— c4, Rb7Xf3; 24. g2Xf3, Da2Xb2; 25. De2 Xe6, Ta8e8; 26. Rc4Xa6, Re7—c5; 27. De6c4, Rc5Xd4. Opnieuw heeft Alj^hin zich in een zeer riskante positie begeven. 28. Tel—c2, Rd4Xf2f; 29. Kgl-g2? Eenvoudig Kf2: won. Db2d4; 30. Dc4Xd4, Rf2Xd4; 31. Rd2Xb4, Pf6d5! Deze zet is vermoedelijk door Gygli over het hoofd gezien. 32. Rb4Xf8. Pd5—e3f; 33. Kg2—h3, Pe3Xdl; 34. Tel—c8, Te8Xc8; 35. Ra6X c8. Pdl—e3. Aljechin speelde het eindspel nog tot den 74sten zet verder, maar kon geen winst for- ceeren. Partij uit de tiende ronde. Geweigerd Ko> ninginnegambiet. Wit: Dr. Stahelin. Zwart: Euwe. I. d2d4, d7—d5; 2. c2—c4, e7—e6; 3 Pblc3, a7—a6; 4. c4Xd5. e6Xd5; 5. Pgl —f3, c7c6; 6. Ddl—c2, Rf8—d6; 7. Rel g5, Pg8e78. «2—e3, Rc8—g4; 9. Rfl e2, Dd8—c7; 10. Tal— cl De dreiging Pd5: bestaat slechts in schijn. Wit's Rg5 komt nu in het gedrang. Er had derhalve 10. Rh4 en Rg3 moeten geschieden. 10.... Pe7g6! Op 11. Pd5: kan thans Da5f; 12. Pc3, Rf3; 13 Rf3: Dg5: volpen II. Pf3—h4. Er dreigde f6 of h6. 11. Rg4e6; 12. Re2—d3, Pb8— d7; 13. Rd3f5, Pd7—f8; 14. a2—a3, (Iets beter was e4, waarop eveneens f6 volgt. 14. f7—f6!; 15. Ph4Xg6(?). Verhaast het verlies. Ook 15. Re6:, Pe6:', 16. Pg6:, hg6; 17. Dg6:f, KfS was echter zeer slecht voor wit. 1 5Re6Xf5. Wint een stuk, daar op Df5: hg6: volgt. 16. Dc2a4. Wanhoop. 1 6Pf8Xg6; 17. Pc3Xd5, Dc7—d3. Wit geeft op. Zweefvliegen: Het kamp te Egmond. Het Zweefvliegkamp te Egraond wordt veel drukker bezocht, dan het zich aanvanke lijk liet aanzien. Had men in het begin wat pech, thans gaat alles boven verwachting. Stonden inwoners en badgasten aanvanke lijk wat sceptisch tegenover de zweefvliegerij thans stroomen zij samen, om den zilveren vogel van de duintop te zien starten en na een elegante glijvlucht op het strand te zien landen. Zij waren er getuigen van, hoe twee der leerlingen den 21en Juli hun A-brevet wisten te halen. Er wordt door het steeds wassende aantal leerlingen ijverig geoefend, zoodat het te verwachten is dat spoedig vele anderen een A- en B-brevet zullen weten te veroveren, en zoo de wind wil helpen, zullen ook vluchten voor C- gevlogen kunnen wor den. De Autobusdiensten, van Castricum en Alkmaar naar Egmoiid, die voor de snelste communicatie met het vliegkamp zorgen en op de meeste treinen correspondeeren, voeren steeds meer belangstellenden aan. Het enthouisiasme steeg wel ten top door het invoeren van de autostart. De heer Kruit hof doet als kampleider alles, om het door de leerlingen te behalen succes zoo groot mo gelijk te doen worden, waarin hij flink ge steund wordt door den Duitschen instructeur den heer Wendling. Met de hulp van den heer van Hulst heeft men voor het eerst in Nederland bij het lesgeven te Egmond de autostrat ingevoerd. Deze proef is prachtig geslaagd. De leerlingen bereikten op deze wijze een veel grootere hoogte snelheid. De eerste proef werd genomen door den heer Wendling, die een hoogte van 60 70 meter bereikte. De heer van Hulst zette de proefne mingen voort en eindigde in een voorbeeldi ge glijvlucht. De heer Kruithof bereikte ook

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7