alkmaarsche courant. Officieele opening van het Witte Kruis- magazijn aan de Gasthuisstraat. HEERENBAAI ZATERDAG 30 JULI f932 Een schitterend resultaat en een trots voor Alkmaar. No. <78 MAOAZyn MET VÖNINO 0 1JCT VITTE keu/ E3 1 ALkMMD. De werkzaamheden van het Witte-Kruis- magazijn met kantoorgebouw en bovenwo ning, waaraan vanaf Januari werd gearbeid, zijn voltooid. Het hechte gebouw, dat geheel beantwoordt aan de eischen, die aan een der gelijk gebouw mogen worden gesteld, staat daar thans als een levende getuigenis van hetgeen de afd. Alkmaar van 'het Witte Kruis ten behoeve van de zieke inwoners verricht. Deze bloeiende afdeeling heeft alle reden om verheugd te zijn over het bereikte resultaat. Wij zien hierin een levenswerk van den conscientieusen voorzitter dier afdeeling, dr. Ij. H. Pameyer, die wist te bereiken, dat in Alkmaar de Witte Kruis-arbeid op een hoo- ger plan werd gezet en daardoor tot zegen as van alle volksgroepen in onze gemeente. Het moet voor dezen medicus wel een groote voldoening zijn, dit te hebben bereikt. Het magazijn van het Witte Kruis is in Alkmaar up to date wat de verplegingsarti kelen betreft en de organisatie een zoodanige, dat ze tot voorbeeld van anderen strekt. Wij zijn ervan overtuigd, dat nagenoeg alle fa milies in Alkmaar bij ziektegevallen in hun gezinnen den zegen van deze organisatie hebben ondervonden. Op voorschrift van den hehandelenden geneesheer kan men daar bij na alles in bruikloon bekomen, wat als hulp middel bij de genezing de patiënten tot dienst kan zijn. Wie bedenkt, hoeveel daar door in tal van gezinnen bespaard is gewor den, kan niet anders dan wenschen, dat het Witte Kruis tot in verre toekomst zijn zegen rijk werk zal kunnen voortzetten. Wij hebben bij het bereiken van deze ge wichtige mijlpaal gemeend, goed te doen, te voren eens een onderhoud te hebben met den voorzitter van deze organisatie, dr. J. H. Pa meyer, voor wien deze dag wel een dag van de allergrootste beteekenis is. Als voorzitter heeft hij slechts één doel gekend: de afdee ling groot te maken om door de samenwer king had en omdat ik 't gemis daarvan bij- bevolking in al haar lagen te vervolmaken. Ik heb mij, aldus dr. Pameyer, in het toe gestane onderhoud, in 1901 te Middelhar- nis op Flakkee als medicus gevestigd. Het was een kleine gemeente, waar ik in 't geheel geen verplegingsartikelen tot mijne beschik king had en omdat ik het gemis daarvan bi zonder gevoelde, ben ik daar heel gauw overgegaan tot de oprichting van een afdee ling van het Groene Kruis. Dit gelukte on middellijk en ik heb toen een keur van diver se verplegingsartikelen naar eigen zin kun nen uitzoeken en ten dienste laten komen van de zieke bewoners. Ik heb daar in mijn prak tijk ontzaggelijk veel plezier van gehad en toen ik mij in 1904 in Alkmaar vestigde, was één van mijn eerste gangen naar het maga zijn van het Witte Kruis aan het Kweeren- pad. Hoe ik bet daar aantrof, zal ik maar niet vertellen. Daarvoor zal ik alleen maar ver wijzen naar een foto van dat magazijn, die nog te zien is in het herdenkingsboekje, dat door den heer Looman, die zich indertijd veel moeite getroost heeft voor het Witte Kruis in Alkmaar, bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van de afd. Alkmaar, werd verzorgd. Dr. Pameyer toonde ons deze foto en in derdaad maakt, in vergelijking met wat thans tot stand is gebracht, dat magazijn al een zeer primitieven indruk. In den loop van 1904, zoo vervolgde dr. Pameyer, heb ik, door het bezoeken van Wit te Kruis-vergaderingen en besprekingen met 'bestuursleden van de afdeeling, pogingen gedaan, verbetering aan te brengen in de verplegings-artikelen. Het voornaamste, wat ik in den loop der jaren gedaan heb gekre gen, is geweest, het aanschaffen van een be hoorlijk ledikant, dat thans nog in gebruik is bij de afdeeling. Veel kon ik dus niet be reiken bij het toenmalig bestuur, dat zich ook hardnekkig bleef verzetten tegen het op nemen van medici in hun midden. In het laatst van '21 hoorde ik van den toenmaligen magazijnmeester en bestuurslid, den heer C. M. B. Wanna, dat er een ledenvergadering van de afdeeling zou plaats hebben, waarin reglementswijziging aan de orde zou komen. Aangezien met het toenmalig nog function- neerend huishoudelijk reglement een ingrij pen mijnerzijds ïpogelijk was, verscheen ik op de vergadering van 7 Oct. 1921 met vele gelijkdenkende lrfden. Onze komst verwekte opzien bij het oestuur. Vóór de vergadering was door mij aan het bestuur een voorstel ingediend om onmiddel lijk voor 3000 verplegingsartikelen aan te koopen en verder jaarlijks voor 2000 aan verplegingsartikelen aan te schaffen. Dit voorstel kwam op het allerlaatst in de verga dering in behandeling en werd, na de noodi- ge discussie, met vlag en wimpel aangeno men. In de volgende ledenvergadering van 21 October, waar de bespreking over 'het nieu we huishoudelijke reglement gehouden werd, was door mij een voorstel ingediend om twee medici, één huis-arts en éen specialist, in het bestuur te benoemen en deze ook zit ting te doen nemen in de commissie van be heer over het magazijn, welke uit drie per sonen zou bestaan. Dit voorstel werd even eens aangenomen, terwijl ik in dezelfde ver gadering tot bestuurslid werd benoemd. In den eersten tijd werd ik in het bestuur beschouwd als een revolutionnair, doch het gelukte mij, de bestuursleden ervan te over tuigen, dat mijn optreden uitsluitend was en zou blijven in het waarachtig belang der af deeling. In de vergadering van 24 Maart 1922 werd ik gekozen tot voorzitter. In 1921 was het magazijn van het Witte Kruis geves tigd geworden op eenige zolders van het ge bouw van den Ontsmettingsoven van de Noordhollandsche Vereeniging. Nu kon m.i. het bestuur geen propaganda maken voor de afdeeling, wanneer die niet beschikte over goede verplegingsartikelen, aangezien de le den waar voor hun geld moesten hebben. Dan pas zou m.i. ieder lid willen worden en de juistheid van deze stelling is in den loop der jaren door de enorme toename van het ledental wel bewezen. Ook dank zij het feit, dat de heer Frese zich met grooten ijver ge geven heeft aan de vervolmaking van de ad ministratie. In 1923 zijn we zoo gelukkig geweest een nieuwen magazijnhouder te krijgen in den heer R. Vóórhaar, die door zijn ijver en orga nisatietalent voor onze afdeeling van groote beteekenis is. Op onze vraag, hoe het nieuwe magazijn tot stand is gebracht, zeide dr Pameyer, dat er in het bestuur al vroeger sprake is ge weest, om mettertijd een magazijn te stichten en zelfs had wijlen de heer Looman het denk beeld geopperd, om voor het Witte Kruis een gebouw te stichten, waarin niet alleen de ver plegingsartikelen konden worden onderge bracht, maar waarin ook het consultatiebu reau voor de t.b.c.-bestrijding, de Ver. Huis verzorging en de Zuigelingenbescherming zouden kunnen ondergebracht worden Bovendien hield dit plan in, dat daarin ook het kantoor zou komen en een zaal, voor alle mogelijke vergaderingen. Wij merkten op, dat dit inderdaad een mooi grootsch plan was, doch dr Pameyer, die als practicus er de voorkeur aan geeft, om het mogelijke te verwezenlijken, voerde hiertegen aan, dat het vanzelf spreekt, dat een dergelijk plan schatten van geld zou kos ten, zoodat aan de uitvoering daarvan nooit gedacht is kunnen worden. Wij hebben ons dus, zoo vervolgde hij, moeten bepalen tot het stichten van een gebouw voor al de ver plegingsartikelen, annex kantoor en boven woning voor den magazijnhouder. Het aanvankelijk plan is geweest, dit ge bouw te stichten op de Paardenmarkt naast het gebouw voor den Keuringsdienst vooi waren. Hiervoor was een grootsch plan ont worpen door den architect Saai, waarin te vens een overdekte bad- en zweminrichting was opgenomen, die uit zou komen aan de Molenbuurt. Voor de bad- en zweminrich ting waren van gemeentewege geen gelden beschikbaar en het plan voor de Paarden markt werd niet door de gemeente geaccep teerd, omdat de gemeente andere plannen had met den grond. Later werd ons van gemeentewege aange boden, een magazijn te stichten in de verla ten Sde gemeenteschool aan de Nieuwesloot; het front van het gebouw zou dan in de Schoolstiaat zijn gekomen. Wij zouden 'het oude gebouw voor zeer veel geld van de ge meente hebben moeten overnemen en net moeten hebben laten verbouwen en dan zou het toch nooit aan onze wenschen voldaan hebben. Ook dit plan geraakte dus van de baan. In den loop van 1931 bereikte ons ten slotte de aanbieding van de gemeente, die ons voor des bpuw vau het ffiafiSAüe JQQ M> 1 grond wilde verkoopen a f 6000, 434 pCt., in 1 den tuin van het voormalig weeshuis aan de Gasthuisstraat. In het bestuur is er wel eens gezegd, dat 'het niet gauw genoeg ging met het stichten van het magazijn. Er werd zelfs aangedron gen op den aankoop van een particuliere wo ning, doch dit had nooit tot het doel, een goed magazijn te krijgen, kunnen leiden, aan gezien nimmer een particuliere woning tot een goed magazijn is te verbouwen. Een goed magazijn stelt speciale eischen. Dit zal u straks duidelijk zijn, wanneer u overgaat tot het bezichtigen van het nieuwe gebouw. Het nieuwe gebouw. De aanbesteding van het nieuwe gebouw had, nadat de vereeniging het voorstel tot grondaankoop van de gemeente had geaccep teerd,, 16 Dec. 1931, plaats en 6 Jan. 1932 werd de "bouw gegund aan den heer P. Buis te Oudorp, terwijl 11 Jan. de eerste spade in de grond werd gezet en 16 Maart de eerste steenlegging werd verricht door den voor zitter. Nu, op 29 Juli, zoo vervolgde dr. Pa- meijer, met trots, geschiedt de opening van het gebouw door Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, in zijn kwaliteit van eere voorzitter der Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis Hetgebouw is aanbesteed geworden voor 23.890, met inbegrip van gas, waterleiding en electrische installatie, waarbij de 'bepaling werd gemaakt, dat steeds 80 pCt. der werk lieden in Alkmaar moesten wonen. Het schil derwerk werd bij aanbesteding voor 1616 gegund aan den heer J. Langenberg, terwijl de centrale verwarming voor 1250 werd opgedragen aan den heer De Vries. Voor den bouw werd een leening gesloten onder eerste hypothecair verband bij de Nutsapaar- bank alhier tot een bedrag van 15000 tegen 434 pCt., zoodat de jaarlijksche aflossing voor de gemeente 500 en voor de Nuts- spaarbank 1000 bedraagt. Het reserve fonds, tot in den loop van dit jaar gevormd, bedroeg 14927. Voor de inrichting van het kantoor heeft het Alkmaarsche Dubbelman- nenkwartet onder leiding van den heer C. Jonker, ons, aldus Dr. Pameyer, als baten van een kerkconcert, 529 geschonk'ü Voorts wil ik er nog op wijzen, dat wij voor de inrichting van het kantoor en ons maga zijn alles zooveel mogelijk betrokken hebben van Alkmaarsche leveranciers. Sinds ik in het bestuur ben gekomen, wist ik alle bestuursleden voor mijn denkbeelden te winnen en dankbaar deel ik U dan ook me de, dat ik van het bestuur steeds de grootst mogelijke tegemoetkoming en medewerking heb ondervonden. Vermelding dient voorts vooral, dat wij in Mei 1930 zoo gelukkig zijn geweest, met het W t-Gele Kruis een contract af te sluiten, dat de samenwerking met het Wit-Gele Kruis mogelijk heeft gemaakt. Die samenwerking bevat als voornaamste bepa ling, dat het Wit-Gele Kruis zich verbindt om gedurende 29 jaar geen verplegingsarti kelen en ijs aan zijn leden te verstrekken en te bevorderen, dat zijn leden lid blijven of worden van het Witte Kruis Hierdoor is de magazijnbouw in dezen omvang mogelijk gemaakt. Na deze mededeelingen, gedaan onder een kopje thee en het rooken van een sigaartje, noodigde Dr. Pameyer ons uit het gebouw te bezichtigen. Den lezers zal dit gebouw aan de Gasthuisstraat, opgetrokken uit klin kers, uitgevoerd in modernen vorm, volgens plannen van den architect D. Saai, vooral als men komt van de Groote Kerk, wel reeds om zijn aardig aspect, zijn opgevallen. Gaarne zouden wij gezien hebben, dat 'het, met het oog op de vriendelijke er naast gelegen, kleu ter-bewaarplaats, wat meer naar achteren zou zijn gebouwd, doch desondanks zal moeten worden erkend, dat dit nuttige ge bouw ook bijdraagt tot verhooging van het aspect van dezestraat. (Dit achteruit plaatsen is wel overwogen, doch door Bouw- en Wo ningtoezicht niet toegestaan). Dit zal nog meer het geval zijn, wanneer door afbraak van de huizen aan de Noordzijde op Zeven huizen, deze straat de gewenschte verbree ding zal hebben verkregen. De entree van het magazijn bevindt zich aan de Westzijde. Op zij van den ingang be vindt zich een practische fiefsenstandaard, waarop volgt een bergplaats voor de trans portfiets met zeil, met welke fiets de leden de verplegingsartikelen thuis bezorgd kunnen krijgen tegen een door het bestuur vastgesteld tarief. Naast de bergplaats bevindt zich de werkplaats met kasten voor spiritus en desinfectiestoffen. De goederen worden in deze werkplaats met lysol schoon gemaakt, waarvoor een groote afwaschbak aanwezig is. Aan de werkplaats grens de lift, uitsluitend voor het vervoer van verple gingsartikelen, welke lift voert naar de bo- venmagazijnen en ook een deur heeft in het benedenmagazijn, waarvan de hoofdingang zich bevindt aan de Zuidzijde van het ge bouw. Aan alle kanten van het gebouw is behoorlijk buitenlicht aangebracht, om dienst te kunnen doen, wanneer des avonds of des nachts in bizondere gevallen magazijngoede ren gehaald moeten worden. Door den hoofdingang komt men al spoe dig in de wachtkamer, die met eiken triplex betimmering is uitgevoerd en waarin zich twee loketten bevinden voor het afgeven van verplegingsartikelen. De brievenbus is van Brouwers' aarde werk en in den gevel zijn aangebracht twee wapenpaneelen, eveneens van Brouwers' aar dewerk, één voorstellende, het wapen van Noordholiand en het andere dat van Alk maar. Het achter de wachtkamer geiegen ruime kantoor is modern gemeubileerd met stalen meubelen, geschenk van Alkm. Dubbel Man- nenkwartet, óók de betimmering in dit kan toor, waarin zich een aantal flinke kasten bevinden voor het bewaren van de admini stratie, is uitgevoerd in triplex-eiken. Het kantoor grenst onmiddellijk aan een brand en inbraak-vrije kluis, benevens een brandt vrij archief. In de 'kluis worden lederen avond de kaartenkasten van de leden gereden, want die vormen voor de afdeeling wel het kost baarste bezit. Onder het gebouw bevindt zich de groote kelder naar de centrale verwarming (het ge- heele gebouw is centraal verwarmd). Boven den ingang van den kelder is een kijkraam, waardoor men k<yi jyep qï de f^rgajiaelauip goed brandt in de ontsmettingsruimte, die aan de Zuidzijde een aparte ingang heeft. In die formalinekamer worden met uitzondering van de bedden, de goederen iedere week ontsmet Aan de Zuidzijde bevindt zich ook de ingang van 'het benedenmagazijn, dat ook vanuit het kantoor, door een gang, aan wel ke gang cok een ijskamer grenst, kan wor den bereikt. Het magazijn is een groote ruimte van 9 bij 13 M., practisch met stellages ingericht. In het geheel zijn er drie van deze ruimten, alle door een lilt voor de goederen verbon den, terwijl ze voor het personeel langs een ijzeren wenteltrap bereikbaar zijn. De ver eeniging heeft de beschikking over 130 ledikanten en bedden, waarvan 15 voor kior deren. De bedden en ledikanten zijn van eerste kwaliteit en de beste zieken-verple- gings-ledikanten en bedden, die in het land te krijgen zijn. De vereeniging beschikt voorts over een viertal couveuses, waarvan twee electrisch en twee met warmwater krui ken worden verwarmd. De verplegingsati- kelen, waaronder de modernste water- en luchtbedden, gemak- en ligstoelen zijn in alle opzichten compleet en in zoo groote faoeveel- hied aanwezig, dat practisch gesproken, aan de behoeften van Alkmaar, in elk opzicht, kan worden voorzien. In het beneden-magazijn hangen aan de wanden de teekeningen van het gebouw, be nevens grafische voorstellingen, aangevende de bedragen van de verplegingsartikelen in guldens, het aantal aanvragen voor verple gingsartikelen, het aantal afgegeven verple gingsartikelen, de stijging door den grooten aanwas van leden, alsmede een grafische voorstelling van de ontvangen contributies. Deze grafische voorstellingen leeren, dat, zoodra de vereeniging over behoorlijke ver plegingsartikelen de beschikking had gekre gen, nl. in 1922, ook het ledental enorm toe nam. Vermelden wij nog, dat in het magazijn ook de artikelen voor de t. b. c.-vereeniging worden bewaard en gratis worden beheerd. In dit nieuwe magazijn heeft het Witte Kruis naar aller verwachting een magazijn, dat in verre toekomst aan de behoeften van Alkmaar zal kunnen beantwoorden. Mocht Alkmaar zoo snel in ledental toenemen, dat het bestaande te klein zou blijken, dan is de fundeering en zijn de muren zoo hecht ge maakt, dat het mogelijk is, om er eenige ver diepingen op te trekken. De opening. Gistermiddag werd dan, zooals reeds kort gemeld, het nieuwe gebouw officiel geopend. De voorzitter, dr. J. H. Pameijer hield de volgende rede: Mijnheer de Commissaris der Koningin, Dames en Heeren, In de eerste plaats zij het mij als voorzitter der afd. Alkmaar v. h. W. Kr. veroorloofd, U Jhr. Röell als eere-voorz. v. d. N.H. vereen het Witte Kruis het welkom toe te roepen en U de verzekering te geven, dat wij het als een bijzondere onderscheiding beschouwen, dat U U bereid verklaard hebt, straks het nieuwe ge bouw te openen. Vervolgens verwelkom ik Hoofdbestuur N. H. Vereeniging Het Witte Kruis; Gemeentebestuur van Alkmaar; Bad- huisbestuur; Huisverzorging; Alkm. vereen, t. bestrijding der t.b.c.; Gezinsverpleging; Commissie voor den Ontsmettingoven; Wit Gele Kruis; Gezondheidscommissie; Alkm Specialistenvereeniging; Dir. gem. geneesk. dienst; Bestuur Nutsspaarbank. De heeren Buis, Kloppenburg, Langenberg, de Vries en Meiman (betrokken bij den bouw). Mijn medebestuursleden de heer Frese, sec.-penn., mevr. Prins-Vlessing, de heer Saai, not. Verkade en de heer Buissink. Uw aller opkomst ter bijwoning dezer plechtigheid stelt het bestuur buitengewoon op prijs. Onze afdeeling is de laatste tien jaren ge kenmerkt door een bijzonderen bloei en voor uitgang door de gelukkige samenwerking van verschillende krachten. Het aantal leden, dat in 1920 1191 be droeg, telt nu 6212. Het aantal uitgeleende verpleg.artikelen bedroeg in 1920 896 stuks, in 1931 2786 stuks. Onze verpleg.artikelen in 1 1920 nog feitelijk geen waarde hebbende, staan nu bij ons te boek voor 18.750. In deze simpele getallen weerspiegelt zich de enorme vooruitgang der afd. Alkmaar, waardoor deze zich aan de spits van het W. Kr. geplaatst heeft. In Oct. 1927 is het bestuur begonnen gel den voor den bouw van een nieuw magazijn, annex kantoor en bovenwoning voor den magazijnhouder te gaan reserveeren. De redenen, welke het bestuur noopten hier toe over te gaan, waren allereerst de huis vesting van het magazijn op een plaats ver uit het centrum der gemeente, de langzamer hand onvoldoende ruimte voor onze verple gingsartikelen het ongemak voor de meeste leden om steeds de Friesche brug op weg naar het magazijn te moeten passeeren, de moei lijk administratie der verplegingsartikelen, waarvoor steeds een gang naar de apotheek van mevr. Wanna noodig was. Mevr. Wanna wordt door het bestuur hartelijk dank gezegd voor de gedurende vele jaren bewezen diensten, evenals de heer Westra, die steeds dag en nacht klaar stond om ijs voor de zie ken af te geven. Niet het minst moet de heer Frese, onze secretaris-penningmeester bedankt worden, die in eigen woning tal van jaren alle admi nistratie gevoerd heeft en steeds alle leden, die wat te vragen hadden, vriendelijk te woord stond. Na vanaf Sept. 1928 onderhandeld te heb ben met het gemeentebestuur over de plaats èn den grond voor ons te stichten gebouw, kwam daaraan een gelukkig einde in 1931, waarvoor wij 'het gemeentebestuur zeer dankbaar zijn. De eerste spade werd in den grond gesto ken op 11 Jan. 1932, en de eerstesteenlegging vond plaats op 16 Maart 1932. Wij waren zoo gelukkig in den heer Saai een architect te vinden, die al onze wenschen in verband met het gebouw zooveel mogelijk opgelost heeft en inderdaad een alleszins fraai geheel heeft weten tot stand te bren gen. De bouw door den aannemer, den heer Buis, is zeer voorspoedig gegaan, waarvoor den heer Buis, zijn werklieden en den opzich ter, den heer Kloppenburg, alle eer toekomt. Verder moeten nog bedankt worden de heeren Langenberg, de Vries en Meiman, die respectievelijk gS4.Qrgihsbbea. voar het schii- ECHTE FRIESCHE SOctperom vcnedtaft 11 u/v&tH wmpmtatf deren, de centrale verwarming en electrische installatie van het gebouw. En om niemand te vergeten betuig ik ten slotte mijn hartelij'ken dank aan allen, die iets aan de totstandkoming van het gebouw heb ben bijgedragen. Wat in dezen tijd wel eens gezegd mag worden, is, dat alles in goede harmonie tot stand gekomen is. Nog rest mij een woord te richten tot mij ne mede-bestuursleden, onzen onvermoeide» magazijnhouder, den heer Vóórhaar, en zijn assistent den heer v. Vliet. Ik bedank u allen voor uwe samenwerking, voor den steun en het vertrouwen zoo ruimschoots van u onder vonden, waardoor 'het mogelijk geworden is een' zoo mooi werk tevoleindigen tot heil der ziekenverpleging en bevordering der volks gezondheid in de gemeenten Alkmaar en Oudorp. Ik heb gezegd en geef alsnu het woord aan jhr. Röell. Jhr. mr. dr. A. Röell spreekt. Jhr. Röell, Commissaris der Koningin in N.-Holland, eere-voorzitter van de Veree niging «Het Witte Kruis", verzekerde, dat hij gaarne aan de uitnoodiging gevolg had ge geven, om het gebouw te komen openen. Als eere-voorzitter stelde hij levendig belang m de gewichtige gebeurtenissen van de Vereeni ging en haar afdeelingen. Na de uitvoerige rede van den Voorzitter en het belangrijke artikel in de Alkmaarsche Courant van 25 Juli, bleef voor hem niet veel meer over, iets van beteekenis te zeg gen. Wij hebben daaruit kunnen zien, zoo vervolgde hij, dat de afdeeling 43 jaar be staat, dat deze van 1889—1921 zeker maar langzaam voortschreed en dat zij sinds '21 onder de krachtige leiding van den tegen- woordigen voorzitter een vlucht nam, die haar reeds in 1924 aanspraak gaf, te din gen naar de eer, om het 50-jarig bestaan van de Vereeniging in Alkmaar te vieren. De afd. Alkmaar telde toen 4000 leden en het verheugde mij, dat tenslotte besloten werd, om het 50-jarig bestaan in Alkmaar te vie ren. Sinsdien is de afdeeling krachtig voort geschreden en uitgegroeid tot een afdeeling, die zich kon veroorloven een gebouw te stichten, als waarin wij heden zijn vereenigd. De voorzitter heeft aan velen dank ge bracht, die aan den bloei van de afdeeling en het tot stand komen van dit gebouw heb ben medegewerkt. Eén heeft hij vergeten: zichzelf. Het is mij daarom een buitenge woon voorrecht, hem daarvoor hulde te brengen, want het is zeker aan zijn leiding te danken, dat wij dit gebouw kunnen openen. Zeer vlot is het niet heelemaal gegaan. Vijr jaren zijn ervoor noodig geweest maar het resultaat, dat bereikt is, is dan ook van dien aard, dat men zich die vijf jaar niet behoeft te berouwen en daarop met vreugde kan te rug zien Spr. wenschte niet te eindigen, zonder aan het bestuur van de afd. Alkmaar zijn oprech te en hartelijke gelukwenschen te hebben aan geboden met het verkregen resultaat en zon der de hoop te hebben uitgesproken, dat het prachtige gebouw moge bijdragen tot de ver betering van de ziekenverpleging en tot krachtige bevordering van de volksgezond heid. Met dezen wensch verklaarde hij het nieuwe gebouw voor geopend. (Applaus). Dr- Stieler spreekt namens het Hoofdbestuur. Dr. S t i e 1 e r achtte het een bekend feit, dat het Hoofdbestuur er steeds naar streeft, om zooveel mogelijk in contact te komen met de afdeelingen en de banden met die afdee lingen te versterken. Die banden moeten zijn van vriendschappelijke saamhoorigheid en vertrouwen. Spr. feliciteerde de afdeeling met dezen heugelijken dag, waarop één van de liefste, reeds jaren gekoesterde wenschen, in vervui ling is gegaan. Uw afdeeling, zoo vervolgde hij, mag zich erop beroemen, de grootste af deeling van onze vereengiing te zijn en zij wordt alleen door de afdeeling Hilversum nabij gestreefd. De waarde van een afdeeling wordt echter niet alleen door het aantal le den bepaald, doch ook door activiteit. Na mens het Hoofdbestuur kan ik verklaren, dat Alkmaar behoort tot de afdeelingen die steeds de grootste activiteit ontwikkelen. Deze af deeling heeft een verzameling verplegings artikelen, die door anderen tot voorbeeld ge nomen kan worden. U, als voorzitter en me dicus, zoo zeide hij, hebt begrepen, dat dit van buitengewoon groote waarde is, niet al leen voor de ziekenverpleging, maar ook voor de toename van het aantal leden De verple gingsartikelen worden niet alleen gebruikt door on- of minvermogenden, maar ook door de meer gegoeden uit Alkmaar. Dit is wei een bewijs, dat ze hier zeer goed, keurig en netjes worden onderhouden. Het verheugt het H. B., dat de afdeeling Alkmaar dit eigen gebouw heeft kunnen stichten en het heeft mij opgedragen, U daarmede van harte ge luk te wenscnen. Als blijk van groote waardeering bood spr. namens het H.B. de Witte Kruisvlag aan. Spr. verzocht, deze vlag spoedig boven het gebouw te plaatsen en uitte den wensch, dat zij daar vele jaren zal wapperen. Voorts hoopte hij nog, dat men in Alkmaar het Witte Kruis wer^ ook zal uitbreiden tot de preven tieve zorg in het belang van de volksgezond heid in Alkmaar. Hij eindigde met den wensch, dat de afdeeling veel genoegen van dit gebouw mag beleven. (Applaus). Hierop werd vijf minuten gepauzeerd om aan den heer Vóórhaar gelegenheid te geven, de vlag op het gebouw te plaatsen. De eere-voorzitter, de twee hoofdbestuurs leden van het Witte Kruis en de voorzitter van de afdeeling begaven zich een moment naar buiten, om de vlag te zien wapperen. De lo.-burgemeester spreekt. Nadat ze waren teruggekeerd, was het woord aan den loco-burgemeester, den heer J. W e s t e r h o f, die verzekerde, dat het gemeentebestuur zich er in hooge mate over verheugt, dat één der bloeiendste instellingen in Alkmaar hier zoo'n gebouw heeft kunnen stichten. In deze tijden van laag-conjunctuur

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9