DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DE DUITSCHE RIJKSDAGVERKIEZINGEN. Dagetiik&ch. OmczicfU ^Buitenland Ho. 179 Maandag I Augustus 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang Volgens de voorloopt ge cijfers zijn de naf.-soc. over hun hoogtepunt heen. - Herstel der soc.-dem. - Versterking der co mm. partij. - De nazi's 229 zetels Vóór den verkiezingsdag. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. L,osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTLEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groot* contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk- kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. ».tb- awaji Directeur: C, KRAK. üit nummer bestaat uit 2 bladen. Toen het Zaterdagavond was Berlijn staat aan den vooravond van de /erkiezingen voor den Rijksdag. Tienduizen den vlaggen wapperen van de daken en han gen uit de vensters. Er zijn straten, waarin men tot tien verschillende vaandels ziet: de swasica-vlag der nat-soc., de roode vlaggen ir.et de drie pijlen van het IJzeren Front, de zwart-wit-roode driekleur van de Duitsch- nationalen, en de roode vaandels met hamer en sikkel van de communisten, enz. Slechts in de drukke winkelstraten mist men ieder uiterlijk partijvertoon. De Berlijn- sche krantenwijk vertoont eveneens het beeld van den partijstrijd: van den gevel van het Scherlhaus wapperen talrijke tienmeterlange zwart-wit-roode vlaggen, op de daken wap peren eveneens deie vlaggen bij dozijnen. Het gebouw van de Angriff vertoont grooie transparanten en geweldige vlaggen met hakenkruisen. Voor de vensters ziet men portretten van Hitier en andere bekende leiders. De uitgeversmaatschappijen Mosse en Ulstein hebben geen verkiezingsemblemen aangebracht Op het gebouw van de Vorwarts in de Lm- den strasze wapperen groote roode vaandels met de symbolen van het IJzeren Front. Het Karl Liebknecht-huis op de Büllowplatz is bedekt met roode transparanten en vlaggen In de arbeiderswijken ziet men temidden van de vlaggen van de Marxistische troepen tal rijke swastica-vlaggen en ook zwart-wit-roode vlaggen. De biljettenverspreidprs roeren zich niet zoo als bij de drie verkiezingen, welke begin van dit jaar zijn gehoudeh. De groote par tijen hebben hiervoor in de plaats een uitge breid huisbezoek ingesteld. De prooaganda- welke gemaakt wordt op de aanplakzuilen, geschiedt evenmin in dezelfde mate, als bij de verkiezingen van den Pruisischen landdag. Wagens, waarop luidsprekers zijn gemon teerd, zijn verboden. Dit heeft tot gevolg, dat het verkeer op straat geen stagnatie onder vindt. Er zijn geen clubjes van menschen, die voor de aanplakzuilen politiek bepraten. In de regeeringswijk is het deftig-rustig. De politie is reeds in de „höchste Alarm zustand", doch wordt op straat nauwelijks gezien, aangezien de manschappen in de posthuizen en kazernes worden gehouden, en de posten op straat slechts in geval van nood zaak worden versterkt. Gebeurtenissen van Zaterdagnacht en Zondag. Toch zou de poli tie moeten uitrukken. Den Zaterdag- op Zondagnacht hebben in ce binnenstand van Berlijn talrijke politieke botsingen plaats gehad. Tot acht uur Zon dagmorgen meldde de politie 34 politieke vechtpartijen, waarvan bij eenige geschoten werd. Een 17-jarige communist werd dood geschoten. Verder werden er acht ernstige en 18 licht gewonden geteld. 287 personen wer den in hechtenis genomen, terwijl op verschil lende plaatsen wapens in beslag genomen werden. Des nachts werden aaplakzuilen in brand gestoken en ongeveer 300 plakkaten afgescheurd. In de Anklamer bij de Zionskirche wilde legen drie uur een inspecteur van politie een communist op wapenen fouilleeren. Deze trok een revolver en drukte den politieman tegen de borst. Het wapen weigerde echter. De inspecteur loste uit zelfverdediging drie scho len, waardoor de aanvaller gewond werd. Toen bleek, dat de communist nog een ge laden revolver bij zich had. Bij een vechtpartij tusschen 4 Sociaal- Democraten en 20 Nationaal-Socialisten wer den 3 Nationaal-Socialisten en een Reichs- wehrsoldaat, die zich in burger bij hen had gevoegd, gearresteerd. In het verdere rijk, zoo werd ons gistermid dag geseind, was het voor zoover bekend, vrij rustig geweest. In den loop van den nacht op Zondag had den echter in verschillende deelen van Duitschland ernstige botsingen plaats, waar bij vele personen werden gedood. In de Ruhrgebiedsteden was het Zondag morgen rustig. In den nacht hadden te Es sen ernstige botsingen plaats gehad. In een der buitenwijken kwam het door onbekende oorzaak tot een schietpartij, waarbij een 34- jarig Commuist en een 20-jarig nationaal- socialist ernstig gewond werden. Twee Schuoo's. die in de nabijheid woonach tig zijn, èn zich op straat begaven, werden getroffen. Zij beantwoordden het vuur, waar bij een 18-jarige nationaal-socialist werd ge dood. Toen de politie versterking kreeg, ge lukte het deze de orde te herstellen. In een straat te Essen werden een aantal nat.-soc. door communisten overvallen. Een nat.-soc. werd gewond, twee communisten werden in arrest gesteld. Te Essen-Borbeck kwam het in een vroegen ochtend tot een bot sing tusschen communisten, soc.-dem. en nat.-soc. Ook hier vielen gewonden en werden verschillende arrestaties gedaan. Bij Hoyersbach kwam het in een klein dorp Zaterdagavond bij de aanvang van de verkiezingsvergaderingen der nazi's en der communisten tot hevige gevechten, waarbij hevig geschoten werd. In totaal werden 29 mannelijke en drie vrouwelijke communisten gearresteerd. In een communistenhuis werd huiszoeking verricht. Wapens werden er ech ter niet gevonden. Ook op verschillende andere plaatsen kwam het tot botsingen, waarbij vele gewon den vielen en een groot aantal arrestaties plaats had. Uit Brunsweich wordt gemeld, dat Zater dagmiddag in het geheele land rust heersch- te, behalve eenige kleine incidenten. In Has- selfelde kwam het tot een vechtpartij tusschen soc.-dem. en nazi's. Ook communisten waren van de partij. Een communist werd gedood, een andere kreeg een ernstig schot in het hoofd. In SleeswijkHolstein had de verkie zingsdag een rustig verloop, behalve in Itzehoe, waar ernstige vechtpartijen plaats hadden. Te Itzehoe trachtten in den nacht van Za terdag op Zondag personen van de linksche groepen van een huis een Hakenkreuz-vlag naar beneden te halen. Het gevolg was dat er een hevige schietpartij ontstond. Hierbij werd een SA-man gedood. Te Chemnitz werd in den morgen reeds druk gestemd, omdat de kiezers in den mid dag wilden profiteeren van het mooie weder. In de Annabergstrasse heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een ernstig incident plaats gehad. Twee politiebeambten werden door een groot aantal onbekenden overval len. Uit zelfverdediging losten de beambten eenige schoten, waardoor een persoon werd gedood. Ook de beide politiebeambten wer den gewond. Te München is de verkiezingsdag tot den middag zonder ernstige incidenten verloopen In München was het heerlijk zomerweer een der warmste dagen van den zomer en de stad vertoonde het gewone beeld van een verkiezingsdag. Druk gestemd in het heele land. Er is in geheel Duitschland, zoowel in de steden als op het platteland druk gestemd Wel zijn op het oogenblik, dat wij dit schrij ven (Zondagnacht 1 uur!) nog lang niet alle cijfers bij ons binnengekomen, doch de eerste resultaten wijzen.reeds op een hoog percentage kiezers, dat ter stembus getrokken is. Wij zullen de resultaten laten volgen in de volgorde, waarin zij binnenkwamen', na eerst nog te hebben medegedeeld, dat president von Hindenburg reeds om 9 uur gistermorgen ziin stem uit bracht. Op dat oogenblik was het overal reeds een enorme drukte, wat men kan nagaan, als men weet, dat in den voor middag reeds 55 der kiezers hun stem hadden uitgebracht. Tegen den middag was de drukte het grootst, doch tenminste wat Berlijn be treft de politie had het rustig. Ze zag toe, dat er geen ernstige incidenten zich voor deden en bleef op haar qtfi-vive. De eerste resultaten; teleur stellingen voor de nat.-soc. Hoewel te half tien Zondagavond nog slechts ruim een derde deel van de uitge brachte stemmen geteld waren, kon worden geconstateerd, dat in den nieuwen Rijksdag de nat.-soc.-partij de sterkste zal ziin. En hiermede dus de plaats van de soc.-dem. zal hebben ingenomen. Toch kan tegelijkertijd worden vastgesteld, dat de nat.-soc. zeer waarschijnlijk over het hoogste punt heen zijn dat zij bij de Pruisi sche Landdagverkiezingen hebben bereikt. In vele districten zijn zij in vergelijking met de verkiezingen in 1930 belangrijk ln stemmenaantal gestegen, hetgeen ook te ver wachten was, doch, in vergelijking met de jongste landdagverkiezingen, zijn zij be langrijk in stemmenaantal achteruitgegaan. Deze achteruitgang is niet plaatselijk, doch doet zich zoowel voor in Koningsbergen als b.v. in Duisberg-Hamborg. De soc.-dem. zijn over het algemeen vrij belangrijk in stemmenaantal achteruitge gaan, vergeleken bij de Rijksdagverkiezingen van Sept. 1930, doch, vergeleken met de Landdagverkiezingen zijn ze bijna overal op sommige plaatsen zelfs belangrijk in stemmenaantal gestegen. Een bijzondere vooruitgang schijnen bijna overal de communisten te zullen boeken. Wel iswaar komen de uitslagen in de steden het eerst, en is het aantal der communisten daar het grootst, doch ook op het platteland is het aantal der communisten belangrijk versterkt. Het centrum komt bijna overal sterker te voorschijn, zoowel in vergelijking met de rijksdagverkiezingen in 1930, al met de Landdagverkiezingen. In Essen zijn zij bij de Landdagverkiezin gen met ongeveer 6000 stemmen vooruitge gaan sinds 1930. De soc.-dem. hebben hier hun achteruit gang van 3000 stemmen sinds de vorig t rijksdagverkiezingen, doch hun stemmencij- fer is nog altijd 4000 stemmen beter dan bij de Landdagverkiezingen. De Nazi's zijn sinds de laatste verkiezin gen hier met meer dan 3000 stemmen achter uitgegaan, terwijl de winsten der communis ten niet minder bedragen dan ongeveer 6500 sinds 1930 en ruim 20.000 sinds de Land dagverkiezingen. De Duitsch-nationalen staan er niet slecht voor en het schijnt dat de aanhangers van Hugenberg, die hem bij de landdagverkie zingen in den steek hebben gelaten en naar de Nazi's zijn overgeloopen voor een gedeelte zijn teruggekeerd. Bovendien zal Hügenberg heel wat stemmen hebben gekregen van de Duitsche volkspartij, de economische partij en de Staatspartij, die bijna overal geweldi ge verliezen hebben geleden, hier en daar zelfs met een kwart tot een vijfde van de vo rige Rijksdag-verkiezingen zijn gedaald. Zooais de cijfers zich Zondagavond te tien uur lieten aanzien, staat het wel vast dat de Nazi's in den nieuwen Rijksdag zeker niet over een meerderheid zullen beschikken Waarschijnlijk zullen ze niet meer dan 35 van het totaal aantal stemmen krijgen. De Duitsch-nationalen zullen het wel niet verder brengen dan 6 zoodaf beide par tijen tesamen nog niet over een meerderheid zullen beschikken. Zonder verdere medewer king zullen de nazi's geen parlementaire re geering kunnen vormen. Bovendien zullen zij in den nieuwen Rijks dag de Soc.Dem.-fractie en waarschijnlijk een belangrijk sterke Communistische Fractie tegenover zich vinden. Geen absolute meerderheid der nazi's. Om 11 uur Zondagavond, zijn reeds ruim 30 millioen stemmen als volgt over de be langrijkste partijen geteld: Sociaal Democra ten 6.421.956, Nat.-Socialisten 11.159.820, Communisten 4.287.579, Centrum 3.951.742, Duitsch-Nationalen 1.792.221, Duitsche Volkspartij 369.535, Beiersche Volkspartij 1.605.334. Uit de verhoudende stemmencijfers blijkt, dat over het algemeen de toestand zich heeft ontwikkeld, zooals reeds kon worden gecon stateerd, toen de helft bekend was, wellicht dat de Nazi's de 36 pCt., de Communisten 15 pCt. bereiken zullen. De strijd in den nieuwen Rijksdag zal gaan tusschen de Nazi's, Soc.-Dem., Communis ten, het Centrum en de Duitsch-Nationalen. Alle andere partijen lijden ernstige verlie zen, waarbij de Beiersche Volkspartij wellicht nog een uitzondering maakt. Belangwekkend zijn de cijfers uit Oost- Pruisen, waar de Soc.-Dem. plm. 70.000 stemmen zijn achteruitgegaan, de Nazi's ruim 20.000 stemmen en de Communisten ruim 44.000 stemmen hebben gewonnen sinds de Landdagverkiezingen. Te Liegnitz toonen de cijfers ongeveer eenzelfde beeld met resp. 3000 verlies en 30.000 en 14.000 stemmen winst. Om half een hedennacht. Om half een Zondagnacht waren geteld 35.138.670 stemmen. Ze waren als volgt verdeeld( alleen de voornaamste partijen noemen we!): soc.dem. 7.538.312, nat.-soc. 13 122.722, comm. 5.078.775, Centrum 4.501.034, Duitsch-nat. 2.073.192, Beiersche volkspartij 1.000.553. Hoewel deze stemmen nog niet de einduit slag beteekenen en er nog eenige millioenen bij zullen komen, blijkt uit deze cijfers dat de reeds hierboven uitgesproken verwachting juist is geweest. Volgens deze cijfers toen kunnen de soc.-dem. reeds toegewezen wor den 125 zetels, terwijl zij bij de ontbinding van den Rijksdag over 136 mandaten be schikten. Hun positie i dus niet belangrijk verzwakt. De nazi's kunnen reeds over 218 zetels be schikken, weliswaar 108 meer dan in de ouden Rijksdag, doch zeker minder dan ze zelf hebben verwacht. De communisten blij ken inderdaad sterk vooruitgegaan te zijn, want nu reeds zullen ze 84 zetels hebben te gen 78 in den ontbonden rijksdag. Het Centrum wint eveneens reeds 6 zetels en komt van 69 op 75 zetels, een aantal, dat de Duitsch nat. reeds hebben verloren. De Beiersche Volkspartij is de eenige der andere partijen die zich handhaaft. Zij zal reeds over 16 mandaten beschikken tegen 19 in de ouden rijksdag. De soc.-arb. partij, die met 6 man uit de soc.-dem. fractie is getreden, zal in den nieu wen rijksdag 1 zetel krijgen. Van een fractie zal echter niet meer gesproken kunnen wor den. De cijfers om 1 uur Zondagnacht. Te 1 uur Zondagnacht waren uit alle 35 kieskringen als voorloopig resultaat geteld 36.686.781 stemmen. Deze stemmen, welke bij nadere telling nog eenige wijziging kun nen ondergaan, waren als volgt verdeeld over de (voornaamste) partijen: soc.-dem. 7.951.441, nat.-soc. 13-741.812, communisten 5.263.719, centrum 4.487.602, Duitsch nat. 2.175.348, Beiersche volkspartij 1.179.721. De samenstelling van den rijksdag. De nieuwe Rijksdag zal volgens deze niet- offirieele cijfers waarschijnlijk bestaan uit 593 leden, n.1.: soc. dem. 132 (136); nazi's 229 (110); communisten 87 (78); cen trum 74 (69); Duitsch nat. 36 (42); Duitsche volkspartij 7 (27); Econ. partij 2 (21); Beier sche volkspartij 19 (19); Landvolk 1 (16); Christ. soc. Volksdienst 6 (14); Wijnbouwers 1(3). Wijziging in deze samenstelling blijft nog mogelijk, daar nog niet alle cijfers vast staan. Volgens de niet-officieele berekening zijn bij een totaal aantal stemmen van rond 36.687.000 voor den nieuwen rijksdag te ver deden 607 zetels. Weliswaa. ontbreekt ook thans nog een klein aanbal stemmen, doch men neemt aan, dat de nieuwe Rijksdag als volgt zal zijn sa mengesteld Soc.-dem. 133 (136); nat. soc. 229 (110); comm. 89 (78); centrum 76 (69. Duitsch nat. 36 (42), Duitsche volkspartij 8 (27), Economische partij 2 (21). Staatspartij 4 (16), Landsvolk 2 (16), Beiersche volkspar tij 20 (19), Ghrist. soc. volksdienst 4 (14), Duitsche boerenpartij 2 (5), Wijnbouwers 2 (3). De Staatspartij beschikt volgens deze ver deeling over 4 zetels, doch de derde en vier de zetel staan nog niet vast in verband met lijstverbindingen. Een Coalitie van rechts zou dus, wanneer die bestond uit nazi's, DuitS'Jh nat., Econ. partij, Landvolk, Ghrist. soc. en Wijnboeren slechts 283 zetels opleveren tegen 324 van de oppositie, terwijl de partijen van de coali tie van Weimar inclusief de Beiersch volks partij samen 265 mandaten zouden hebben. De opkomst der kiezers was nagenoeg ge lijk aan die bij de presidentsverkiezing en bedroeg 83.2 pCt. Procentsgewijze kregen de partijen van het aantal uitgebrachte stemmen (de getallen tusschen haakjes beteekenen het percentage ijk: zingen ip Pruisen): Soc. Dem. 37 14.3 pCt. (13.1 resp. 12' 12.2 pCt. (11.8 resp. 13 6 pCt. 7 resp. 6 1.1 pCt. 4.5 resp. 1.5 0.4 pCt. 3.9 resp. 1) 1 pCt. 3.8 resp. 2.8 pCt. 3 resp. bij de laatste rijksdag-resp. landdagverkie- Nat.-Soc. Communisten Centrum Duitsch nat. Duitsche volkspartij Econ partij Staatspartij Beiersche volksp. 24.3 pCt. (24 5 resp. 24) 37.4 pCt. (18.3 resp. Nog enkele zetels er bij. Het aantal rijksdagmandaten is toch nog gestegen tot 607 tengevolg van nagekomen stemmen uit de verschillende kieskringen. Hierdoor krijgen de soc. dem. 133 zetels, (21,6 de nat. soc. 230 (37,2 de comm. 89 (14,3 het Centrum 76 (12, 4 de Duitsche Volkspartij met de Duitsch nat., de Landvolkpartij en de Radi cale middenstand 45, de Duitsche Staatspar tij 4, de Beiersche volkspartij met de Econo mische partij 2, de Christ. soc. volksdienst en de Volksrechtpartij 4, de Duitsche boeren partij 2 en de Landbond eveneens 2 zetels. Bekende figuren gekozen. Onder de bekende figuren, die in den Rijksdag gekozen zijn, bevinden zich bij de soc. dem. o.m. Otto Braun, Severing, Wels, Hilverding, Crispien, Breitscheid, Loewe, Scheidemann, Hoeltermann, Künstler en Ernst Heilman; bij de nat. soc. o.a. Goerlng, Kube, Goebbels, Stoehr, dr. Fritz, Alfred Rosenberg, Straszer, Lohse Edmo Haines, freiherr Alex. von Bangenheim en freiherr von Eist Rübenacht. Onder de Centrum-afgevaardigden bevin den zich dr. Bruening dr. Kaas, de prelaat Schreiber, Stegerwald, Imbisch, Hennes, Giessberg en prof. Ludwig. Onder de Duitsch nat. Hugenberg, Ober- fohren, freitag Lohringhoven, dr. SUdler, dr. Eberling, Herbert von Bismarck en Heist Van de Beiersche Volkspartij zijn o.a. de prelaat Leicht en Emminger gekozen, terwijl in de comm. fractie o.m. weer zitting hebben Ernst Thalmann, Willy Münzenberg en Römele. De Rote Fahne verboden. Het hoofdorgaan der comm. partij te Ber lijn de Rote Fahne is van 1 tot 10 Aug. ver- LANDDAGVERKIEZINGEN IN THURINGEN. Gisteren werden in Thüringen de verfde- zingen voor den Thüringschen Landdag ge houden. De officieele uitslag luidt als volgt: soc. dem. 225.637 stemmen 15 zetels (18); Thüringensche landbond 77.645 stemmen 5 zetels (9); Nat. soc. 395.895 stemmen 20 zeis (6); Comm. 149.939 stemmen 10 zetels (6); Econ. partij 10542 stemmen 0 zeteis (6); Duitsche volkspartij 16732 stemmen 1' zetel (5); Duitsch nat. partij 29.664 stem men zetels (2); Staatspartij en Centrum 17.313 stemmen 1 zetel (1); Soc. arb. partij 2.062 stemmen 0 zetels (0). DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Nieuwe gevechten langs den spoorweg MoekdenSjanghai— kwan. Eenige honderden Chineezen hebben een aanval gedaan op een klein station langs den spoorweg Moekden-Sjanghai-kwan. Eenige bruggen werden opgeblazen. Een per- sonentrein werd bij het binnenrijden van het station tot ontsporing gebracht, ten gevolge fvaarvan 11 personen werden gewond. De Japanners zonden direct troepen tot herstel van de orde. Generaal Ma gesneuveld. Bij gevechten, die Zaterdag hebben plaats gehad te Ankoesjen ten noordwesten van Charbin, tusschen Japansche troepen en troepen van generaal Ma Sjan-sjen is de ge neraal gedood. Ook tweehonderd man van Ma Sjan-sjen's garde zijn gedood. Het lijk van den generaal is gevonden onder een aan tal gesneuvelde soldaten; 't was doorzeefd van machine-geweer kogels en omringd door de lijken van leden zijner garde, die blijs- baar hebben gevochten tot zij door hun te genstanders werden gedood. ANSOUL GEARRESTEERD. De koopman Ansoul die in zijn hoedanig heid van penningmeester der Duitsche en Oostenrijksche Alpinistenvereeniging (dis trict Dresden) tot een bedrag van 88.000 R. M. had verduisterd, is thans gearres teerd. boden wegens het publiceeren van een oproep van het centraal bestuur der K. P. D., waar in wordt opgezet tot het ten val brengen van het staatsgezag. Bloedige botsingen in het rijk. Uit verschillende streken van het rijk wor den nog politieke botsingen tijdens den ver kiezingsdag gemeld. Te Nowawes bij Berlijn ontstond een vechtpartij tusschen communis ten en nazi's, waarbij twee nazi's zwaar wer den gewond. Te Langansalta werd de districtsleider der Nat. soc. partij door communisten zwaar ge wond. Te Blankenburg in den Harz werd een leider der Reichsbanner-organisatie door nat. soc. doodelijk gewond, terwijl een tweede Reichsbanner-man een schot in het been op liep. Te Hamberstadt werden vier communisten zwaar gewond en te Neu-Stettin drie Stahl- helm-lieden. Te Maagdenburg-Neustadt werden Zater dagavond drie Reichsbanner-leden en drie Nazi's zwaar gewond. t Te Schimsheim, niet ver van Worms, werd een soc. dem. en leider van het IJze ren Front door den zoon van een nazi dood geschoten. Te Lubeck werd een nazi zoodanig met messen bewerkt, dat hij korten tijd later overleed. Te Hamburg werden twee politie-agenten in een steeg plotseling beschoten. Een hun ner kreeg 'n schot in den buik en de ander een schot in het been. De schutters konden niet gearresteerd worden. Verscheidene aanslagen zijn gepleegd. In den afgeloopen nacht en hedenmorgen vroeg zijn te Koningsbergen verscheidene aanslagen gepleegd o.a. op den regeerings- president van Koningsbergen, Von Bahrfeldt, die dezer dagen uit zijn functie was gezer, die door drie schoten is gewond, doch wiens toestand redelijk is, zoodat hij reeds door de politie kon woren gehoord. Vóórts werd een dynamiet-aanslag ge pleegd op het huis van den Pruisischen mi nister-president Otto Braun te Koningsber gen, in welk gebouw ook het soc. dem. dag blad, de Koningsberger Volksblatt, is geves tigd. De politie weigert elke inlichting. Voorts is een aanslag gepleegd op het nieuw gekozen comm. rijksdaglid Schütz en op den leider der comm. partij Sauwf. De aanslagen werden in hun woningen ge pleegd. Ook op den hoofdredacteur van de Ko ningsberger Volkszeitung is eén aanslag ge pleegd, waarbij hij ernstig werd gewond. Van het warenhuis Epa werden verschet- dene ruiten ingeslagen, terwijl in 'n grooten wapenhandel is ingebroken, waarbij verschei dene wanens ziin gestolen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1