DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ^jaqjdiiksch OvevzicfU tBuUettiaud No. 181 Woensdag 3 Augustus 1932 134e Jaargang V Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i.osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 0|t nummer bestaat uit 2 bladen. MGR. SEIPEL OVERLEDEN. o- gen groot katholiek leider heengegaan. o Naast een groote liefde voor zijn land, een gloeiende eerzucht. o Zooals gister reeds werd bericht is ingr. Seipel gistermorgen, 51 jaar oud, overleden jn het sanatorium Waldfrieden in het Wee- nerwoud, waar hij sedert drie weken was. Mgr. Seipel geldt onder die staatslieden, die met een zwakke gezondheid zich hebben opgesleien in den dienst van hun vaderland. Als zoodanig valt hij te vergelijken met dr. Stresemann. In de jaren dat hij bondskanse lier was, bekommerde hij zich in 't geheel niet om zijn ernstige suikerziekte, maar gaf hij zich over aan een geestelijke en lichamelijke inspanning die toen reeds zijn omgeving met groote ongerustheid vervulde. Een gloeiende liefde voor zijn land, en daarnaast 'n gloeien de persoonlijke eerzucht, die wellicht niet al tijd ten volle met genoemde liefde overeen te forngen is geweest, dreven hem voort tot han delen. Omtrent de oorzaak van Seipels dood deelt men aan de N R.Crt. mede, dat bij de suiker ziekte, waaraan hij leed, verleden jaar een ernstige aanval van griep is gekomen, die ge leid heeft tot een catarrhe van een longtop, welke zich sin lsdien heeft uitgebreid. De ko gels, indertijd bij den aanslag op hem afge schoten. hadden ten gevolge van zijn suiker ziekte niet. yerwijderd kunnen worden. Ook hun aanwezigheid moet hebben bijgedragen tot verergering van zijn ^iejete. De dood is verooizaakt door een plotse ling ingetreden hartzwakte. De dokters had- dep het einde niei zoo nabij geacht. Seipel had Maandag cp normale wijze door gebracht, alle kranten gelezen, de vroegmis gecelebreerd en had 's middags nog bezoek ontvangen van de secretaris-generaal van de Christen-socialistische partij. De doodstrijd is gisternacht om half een begonnen en heeft tot gisterochtend half acht geduurd. Voor z'n dood v/as dr. Seipel voorzien van de H. Sa cramenten der Stervenden. Naar men zegt. zou Seipel een belangrijk politiek testament hebben achtergelaten. Ignaz Seipel was den 19den Juü 1876 te Weenen geboren. Zijn familie was afkomstig uit Weenen en Neder-Oostenrijk en behoorde tot den kleinen burgerstand, in hoofdzaak handwerkslieden. Seipel heeft de volksschool en het gymnasium doorloopen en daarna aan de Weensche universiteit gestudeerd in de theologie. Na afloop van zijn theologische studie werd hij in 1899 tot priester gewijd en deed eenigen tijd a.s zoodanig dienst. In i902 kwam hij echter als leeraar in den godsdienst aan de kweekschool voor onder wijzeressen in staatsdienst. Het jaar daarop promoveerde hij tot doctor in de theologie. In 1908 werd hij benoemd tot privaat-docent m de moraal van den godsdienst aan de uni versiteit te Weenen, het jaar daarop tot ge woon hoogleeraar in hetzelfde vak te Salz- bur? en in 1917 als zoodanig te Weenen, Sei- Pri kwam via de studeerkamer in de politiek. Jn 1916 verscheen van zijn hand een boek on der den titel: Nation und Staat, dat de aan dacht trok. Het actueele denkbeeld van een volkenrecht naast het staatsrecht vond in beipel eenbekwaam voorvechter. Het volgen de jaar verschenen: Gedanken zur Osterrei- cnischen Verfassungsreform. Van toen af aan was de aandacht op hem gevestigd als een toekomstig minister. In October 1918 werd ,^d°emd tot minister van sociale zaken ln het ministerie Lammasch, hot laatste van de monarchie. Zijn groote rol als politicus en staatsman heeft Seipel pas gespeeld in de re publiek. Hij werd lid van den Nationalen Kaad en leider van de Christen-socialisten, ue groote katholieke partij van Oostenrijk, die tevens de eenige partij is, die zich in om vang met de sociaal-democraten meten kan. Den eersten Mei 1922 kwam Seipel voor het eerst als bondskanselier aan het hoofd van de regeering. Zijn kabinet, dat tot 7 Nov. *924 stand heeft gehouden slaagde er in, de Volkenboudsleening van 4 October 1922 (protocol van Genève), tot stand te brengen niet welker hulp de munt gestabiliseerd en het werk tot het herstel van den staat begon nen kon worden. Na een tusschenspel van Ramek keerde Seipel den 20sten October *926 terug als bondskanselier. Met de noo- d'ge wijzigingen hield hij zijn ministerie staande tot den 3den April 1929. Tijdens dit tweede bewind werd de militaire controle op Oostenrijk opgeheven, kwam de schulden- regeling met de Ver. Staten tot stand en ver kreeg men de principiëele toestemming van den Volkenbond tot het uitgeven van een leening voor productieve doeleinden. Later is Seipel nog minister van buitenlandsche *aken geweest in het kabinet Vagoin dat echter slechts twee maanden heeft stand ge houden. Hij is bondskanselier en leider van de katholieke partij geweest in een uiterst be wogen politieken tijd. De binnenlandsche politiek in Oostenrijk, die al voor de omwenteling geen fleurig beeld vertoonde, is er sindsdien niet op vooruit gegaan en Seipel, met al zijn gaven en al zijn verdiensten was er de man niet naar om de politieke tegenstellingen te verzachten. Seipel zou geen staatsman van beteekenis zijn geweest als er geen aanslag op hem ge pleegd was. Den eersten Mei 1924 werd hij op het station van den Zuiderspoorweg te Weenen door een revolverschot ernstig ge wond. Daar zijn gezondheidstoestand toch al te wenschen overliet, duurde het geruimen tijd eer hij hersteld was. Over het algemeen kan Seipel gelden als een voorbeeld van iemand met een zwak lichaam die deze zwakte door zijn geestkracht overwint. Her haaldelijk dwong zijn ziekte suikerziekte hem, in een sanatorium herstel van krach ten te zoeken. Maar als hij den tijd gekomen achtte om in de staatszaken in te grijpen, was hij paraat en zag hij niet tegen de ver moeienissen van groote buitenlandsche reizen op. De laatste jaren heeft Seipel zich achter af gehouden. 'Zijn gezondheidstoestand dien de als motief, doch velen zagen er een reculer pour mieux sauter in gelijk hij reeds bij vroe gere gelegenheden had toegepast Zijn in vloed in zijn partij was inderdaad nog zeer groot, al werd zijn samengaan met de bur gerwachten in het kabir.et Vaugoin hem ook door een deel zijner tijdgenooten kwalijk ge nomen en al genoot hij ook daardoor de laat ste jaren niet meer het vertrouwen, dat hem aanvankelijk geschonken was. Aangaande de buitenlandsche betuigingen van deelneming kunnen we meededen, dat rijkskanselier von Papen een condoleantie- telegram heeft gezonden aan bondskanselier Dallfuss, die van den Ouitschen minister van buitenlandsche zaken evftieens een sym pathiebetuiging heeft ontvangen. Ook Rijkspresident von Hindenburg heeft den Oostenriikschen bondspresident ter gele genheid van het overlijden van dr. Seipel telegrafisch zijn deelneming betuigd. NA DE DUITSCHE RIJKSDAG- VERKIEZINGEN. Von Papen over het verkiezings resultaat. Rijkskanselier Von Papen heeft Maandag voor hij met een kort verlof Berlijn verliet, een vertegenwoordiger van Associated Press een interview toegestaan, waarin hij o,a. ver klaarde, dat zijn regeering in geen geval voornemens is, in den Rijksdag pogingen te doen om een coalitie te vormen. Wanneer de verkiezing al een speciale beteekenis heeft ge had, dan bestaat deze hierin, dat het Duit- sche volk het streven der regeering om het land van de partijheerschappij te bevrijden, heeft toegekeurd. De regeering wil met haar constructief program voor den Rijksdag tre den en de leden voor de beslissing stellen of zij tegenover den dringenden nood en be hoefte aan productieven onpartijdigen arbeid de regeering uit den zadel durven werpen. De rijkskanselier sprak de hoop uit, dat het Centrum niet het rodium op zich zou laden, een nieuwe kabinetscrisis te hebben veroor zaakt. Voorts gaf hij als zijn overtuiging te kennen, dat het oogenblik gekomen is, waar op de Nationaal-Socialistische beweging daadwerkelijk aan den wederopbouw van het vaderland zal moeten meewerken. Vervolgens kwam Von Papen te spreken over de kwestie van een eventueele grondwets wijziging, waarbij hij zei de hopen, dat het kiesstelsel aldus herzien zou worden, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid der Rijks dagléden hersteld zal worden. De kwestie van den staatsvorm achtte hij de moeite van het bespreken niet waard. Tenslotte besprak hij de jongste politieke uitspattingen, waaromtrent hij met beslist heid zeide: „Wie ook, naar zal blijken, voor de incidenten verantwoordelijk is, en wie voor de betreurenswaardige gebeurtenissen te Koningsbergen, zal ervaren dat wij vast besloten zijn kort en bondig met hem te han delen." Von Papen deelde desgevraagd nog mede, dat er geen voornemens bestaan om de Communistische Partij onwettig te verklaren. De Londensche pers over de positie van Von Papen. In hun hoofdartikelen over de Rijksdag verkiezingen zijn bijna alle Londensche bla den het erover eens, dat de eigenlijke over winnaar in den verkiezingsstrijd de regee ring van Von Papen is, wiens doeleinden in Engeland algemeen met sympathie worden ontvangen. Den groei var. het Communisti sche stemmental acht inen een verrassing. Ten aanzien van de Nationaal-Socialistische beweging is men van meening, dat zij haar hoogtepunt heeft bereikt. De „Times" schrijft, dat men geen opzien barende ontwikkeling in Duitschland be hoeft te verwachten, aangezien de regeering voprloopig ten volle wordt beziggehouden door haar werk om de orde te herstellen. In de buitenlandsche politiek zal de regeering streven naar gelijkheid van bewapening en in de binnenlandsche politiek naar een herzie ning van het parlementaire stelsel. De jaren na den oorlog zijn niet de juiste tijd geweest om Duitschland een nieuwe grondwet te ge ven en er zijn voldoende redenen aanwezig om thans wijziging in deze grondwet te brengen. De „Morningpost" schrijft, dat het Duit- sche volk niet lang meer van de parlemen taire democratie zal genieten. Deze demo cratie is door de dwaasheid van haar eigen aanhangers gedood. De „Daily Mail" verklaart: wanneer Duitschland Engeland zou zijn, dan zou Hindenburg Hitier met de regeeringsvorming belasten. Aangezien echter Duitschland En geland niet is, is de huidige regeering voor nemens voorloopig aan het bewind te blijven. „Financial News" begroet den verkiezings uitslag in zooverre, dat het blad aanneemt, dat de zoogenaamde bevroren credjeten er niet door in gevaar komen, wat misschien het pond sterling ten goede zal komen. Het orgaan van de Labour Partij, de „Daily Herald" wijst op de verplichtingen, aie het buitenland tegenoyer Duitschland heeft, opdat dit land eindelijk tot rust zal komen. Tot deze verplichtingen behoort in de eerste plaats de ontwapening der andere mo gendheden tot op het bewapeningspeil van Duitschland. De houding van het centrum na de verkiezingen. Het dagblad „Germania" schrijft o.a. het volgende: Iedere regeering heeft thans den plicht, na de onduidelijke verhoudingen en gewaagde experimenten van den laatsten tijd, te zoeken naar een weg om tot normale verhoudingen terug te keeren, en alle partijen, zoodra zij bereid blijken tot opbouwend werk, hebben den plicht mee te werken aan het bereiken van dit doel. Al worden ook nog zoo voortreffelijke economische programma's opgesteld en uitge voerd, zij zullen voor het herstel van Duitsch land niets beteekenen, wanneer niet die nor male politieke toestand hersteld is, die een vitale voorwaarde vormt voor het economi sche vertrouwen in binnen- en buitenland Het in acht nemen van deze psychologische en zakelijke samenhang x te belangrijker, daar ons een winter te wachten staat, welks economische omstandigheden allerminst over wonnen kunnen worden met politieke experi menten van artikel 48. Von Papen met verlof. Rijkskanselier von Papen is gister met ver lof uit Berlijn vertrokken. Begin volgende week zal hij te Berlijn terug zijn. Ook de minister voor de Rijksweer is voor enkele dagen uitstedig. Te Berlijn blijven von Gayl en von Neurath. Politieke onderhandelingen, welke in ver band met het resultaat der Rijksdagverkie zingen moeten worden gevoerd, zullen der halve op zijn vroegst begin of midden vol gende week kunnen plaats vinden, voor zoo ver de partijen zulks noodig achten. In krin gen der Rijksregeering staat men op het standpunt, dat de Rijksregeering zelf geen aanleiding ziet een nieuwe noodverordening of een mutatie in het kabinet door te voeren als gevolg van den verkiezingsuitslag. DE ONGEREGELDHEDEN TE KONINGSBERGEN. Ordeverstoorders voor politie rechter. De student Renn die den diefstal heeft gepleegd in een wapenmagazijn, is door den politierechter veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Deze diefstal houdt verband met de ongeregeldheden welke Maandag hebben plaats gehad. 80 arrestaties te Konings bergen. De toestand te Koningsbergen is vol komen rustig. Bereden Schupo, voorzien van karabijnen, trekken door de straten der stad zonder dat het tot botsingen of oploopen komt. De politie is druk bezig met het onderzoeken naar de. incidenten van Maaandag. Er melden zich steeds weer nieuwe getuigen aan, terwijl voort durend arrestaties plaats hebben. Het aantal in hechtenis gestelde personen bedraagt thans 80. De politie is uiterst spaarzaam met het verstrekken van in lichtingen. Het schijnt dat de toestand weer volkomen normaal is. DUITSCHLAND KOOPT TARWE IN HONGARIJE. Semi-officieel wordt medegedeeld: De Hongaarsche regeering heeft met de Duitsche regeering een overeenkomst aangegaan, waarbij de verkoop van een belangrijk gedeelte van het tarwe-over- schot van dit jaar in Hongarije onder gunstige voorwaarden aan Duitschland tot aan de wintermaanden wordt gere geld. Een deel van deze tarwehoeveel- heid is bij onmiddellijke levering vast verkocht, terwijl Hongarije gerechtigd is tot een lateren verkoop van het an dere gedeelte. Van Hongaarsche zijde werden als tegenprestatie voor de gun stige voorwaarden van den tarweverkoop zekere industrieele douanepreferenties beloofd, DE RAMP VAN DE „NIOBE". Vijf-en-dertig dooden aan boord? In welingelichte kringen wordt het vermoeden uitgesproken dat zich van de 69 dooden der „Niobe" ten hoogste 35 in het gezonken schip bevinden, terwijl de overigen den dood in de golven zouden hebben gevonden. Dat niettemin nog geen lijk is gevonden, wordt verklaard uit het feit dat de wind den laatsten tijd eenige malen gedraaid is, waardoor een voortdurende wisseling der stroomrich ting werd veroorzaakt. DE MOTIE VAN WANTROUWEN TEGEN DE OOSTENRIJKSCHE REGEERING. Bij staking van stemmen verwor pen. De Oostenrijksche Nationale Raad heeft gistermiddag de door de Groot-Duitschers ingediende motie van wantrouwen tegen de regeering met 81 tegen 81 stemmen, derhalve bij staking van stemmen, verworpen. De regeeringsmeerderheid had alle afgevaardig den doen verschijnen. Ook voor den zoo juist overleden Dr. Seipel was reeds een plaatsver vanger aanwezig. De middagzitting van den Nationalen raad begon met een plechtigheid ter herden king van Dr. Seipel De president Dr. Renner hield de gedachtenisrede. Renner schetste Dr. Seipel als een voorbeeldig staatsman en een voorbeeldig partijleider wiens naam door alle tijden heen zal voortleven. Na een korte pauze werd het debat over het verdrag van Lausanne voortgezet. Van Groot-Duitsche zijde werd er bij de regeering op aangedrongen haar standpunt te bepalen nopens de aanvallen van den afgevaardigde Kunschak. Bondskanselier Dr. Dollfuss antwoordde, dat hij bij de uiteenzetting van Kunschak noch heeft begrepen, noch te verstaan is ge- gegeven, dat de Rijksregeering afgezanten naar Oostenrijk zou hebben gezonden. ORKAAN BOVEN DENEMARKEN. Een hevige orkaan, gepaard met een zware onweerstorm heeft in den nacht op Dinsdag en Dinsdagmorgen Denemarken geteisterd. Door blikseminslag zijn talrijke branden ont staan. De oogst heeft ernstig geleden ten ge volge van den hevigen hagelslag. Talrijke visschers- en zeilvaartuigen zijn omgeslagen. Een dame is over boord van haar zeiljacht geslagen en verdronken. Haar lijk is later aangespoeld. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DOM MANOEL TE LISSABON. Toen de Britsche kruiser Concord met aan boord het stoffelijk overschot van den vroege- ren koning van Portugal Dom Manoel gister de Taag opvoer, was het verwelkomd door een escorte Portugeesche watervliegtuigen en twee Portugeesche oorlogsschepen. Er wer den 21 saluutschoten gelost. HET VLAGINC1DENT TE WARSCHAU. Officieel werd gister medegedeeld: De Poolsche gezant heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken wien hij de lezing zijner regeering gaf nopens het vlagincident van 31 Juli j.1. te Warschau. De Rijksminister van Buitenlandsche Za ken heeft den gezant medegedeeld, dat hij een protest inzake het optreden van den zaakge^ lastigde moet afwijzen. De aangelegenheid is op grond van de mededeelingen van den zaakgelastigde reeds onderzocht. Zijn op treden is volgens volkenrechtelijk gebruik volkomen gerechtvaardigd geweest. COMMUNISTEN WERPEN MET STEENEN NAAR HONGAARSCHE CONSULAAT TE FRANKFORT. De executie van twee communisten heeft de communisten te Frankfort aanleiding gege ven tot een manifestatie voor het Hongaar sche consulaat. Zij wierpen groote steenen naar het gebouw. De steenen waren met dreigbrieven omwikkeld. Er werd geen groote schade aangericht, aangezien de nachtelijke ordeverstoorders door den nachtwacht wer den weggejaagd. DE VIJANDELIJKHEDEN TUSSCHEN PARAGUAY EN BOLIVIA Dictatorale volmachten voor den president van Paraguay. Hot congres van Paraguay heeft, naar uit Asuncion wordt gemeld, den staats president Salamanca dictatorale vol machten verstrekt ter voorbereiding van militaire maatregelen tegen Bolivia. Duizenden Paraguayanen hebben zich aangemeld voor den militairen dienst De cadettenschool te Asuncion heeft een eigen regiment gevormd onder bevel van een vroegeren Engelschen officier. In een gevecht, dat heeft plaats gehad i de omgeving van Toledo, werden een Boliviaansche officier en zeven man en 9 Paraguayanen gedood. De oorlogsstemming in Para guay ten top gestegen. De Boliviaansche troepen hebben gister avond een groot offensief geopend op Puerto Casado, een der belangrijkste strategische punten aan de Paraguay-rivier. Nieuwe Paraguaysche troepen zijn ver trokken, uitgeleide gedaan door een enthou siaste menigte. De regeering van Paraguay heeft een mo bilisatiebevel uitgevaardigd voor alle man nen tusschen 22 en 29 jaar en alle officieren tusschen 20 en 50 jaar. Het enthousiasme is overal zeer groot. Redenaars zetten het volk op. Om de heilige zaak van Paraguay te ver dedigen en spreken van een rechtvaardigen oorlog. Te Conception hebben de vrouwen zich be reid verklaard een amazonen-baltaljon te vormen. De opperbevelhebber der Paraguaysche troepen bevestigd de ontruiming van fort Boecheron door de Paraguaysche troepen, doch schat de verlie zen der Bolivianen op 60 man. De Paraguaysche troepen worden gehol pen door de groote hitte, die in het lage moe rassige land van den Gran Chaco in de om geving van het gebied der botsingen heerscht De Boliviaansche troepen zijn grootendeels uit het gebergte uit de hooglanden afkom stig en zijn niet bestand tegen de hitte en de moerasdampen zoodat velen van hen door malariakoorts worden aangetast. Van Paraguaysche zijde wordt meege deeld, dat 600 Boliviaansche troepen van een Boliviaansche infanterie-regiment zouden zijn gedeserteerd en over de Pilcomayo-rivier zouden zijn gevlucht en ziek en koortsig op Paraguaysch gebied zouden zijn aangeko men. Van Paraguaysche zijde is men dan ooit van meening, dat de hitte en moeraskoortsen het moreel der Boliviaansche troepen ern stig hebben verzwakt. De Paraguaysche troepen moesten, naar van Boliviaansche zijde wordt meegedeeld, het fort Boecheron verlaten na een hevige beschieting en een luchtbombardement door Boliviaansche vliegtuigen. De Paraguaysche regeering heeft de door Spanje aangeboden bemiddeling afgewezen, aangezien ze van meening is, dat de pogin gen om tot een neutraal scheidsgerecht ts komen, hierdoor nutteloos zouden worden. In haar woord aan den Volkenbond ver klaart de regeering van Bolivia, dat de Boli viaansche troepen het eerst zijn aangevallen. De nota der te Washington bijeen zijnde regeeringen heeft de Boliviaansche minister van buitenlandsche zaken aldus beantwoord, dat Bolivia geen enkel bezwaar heeft tegen een neutraal onderzoek, en dat het zich in afwachting hiervan van elke militaire actie tegen Paraguay zal onthouden. HET HOOGER BEROEP VAN GORGOELOFF. Het verzoek van Gorgoeloff om zijn zaak in hooger beroep te behandelen, zal heden aan het hooge hof van cassatie worden over gelegd. Waarschijnlijk zal dit hof op 20 Aug. a s. over het verzoek beslissen. Men twijfelt er nauwelijks aan dat het verzoek zal worden aangenomen, zoodat de terechtstelling van Gorgoeloff medio Sept. zal plaats vinden. ONDERHANDELING ENGELAND AMERIKA. De politieke medewerker van de Daily Herald weet mede te deelen, dat MacDonald een plan zou overwegen, om den Ver. Staten consessie te verkenen op het gebied der ta rieven, indien Amerika bereid zou zijn tot concessie t.a.v. de kwestie der oorlogsschul den. De reis van den Engelschen ambassadeur te Washington naar Engeland, die voor een deel samenvalt met het bezoek van den Ameri* kaanschen ambassadeur te Londen aan Ame rika, wordt in politieke kringen beschouwd als het teeken, dat op eenigerlei wijze onder handelingen tusschen de beide staten aan den gang zijn. MacDonald, die veel meer belang stelt en zich veel meer bezig houdt met de regeling der herstelbetalingen en internationale schul den dan in de conferentie van Ottawa, zou vast besloten zijn, de overeenkomst van Lau sanne te verwezenlijken. Het zou daardoor mogelijk zijn, dat zijn aanwezigheid te Lon den tot nieuwe ontwikkelingen aanleiding zou zijn. Baldwin, de kanselier van de schatkist Chamberlain en de minister van handel Runciman zullen misschien na de conferentie van Ottawa een bezoek aan Washington brengen. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Aanval der opstandelingen op Rio de Janeiro? De opstandelingen van den staat Sao Paulo hebben bij Itara een groot offen sief ingezet tegen de regeeringstroepen. Zij kondigen aan dat zij Rio de Janeiro willen bezetten en den president willen afzetten Leven en eigendommen der buitenlanders zullen worden ontzien.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1