"PRIJSVERLAGING BIJ PHILIPS. Voor radio-lampen spoedig verwacht. Het is te verwachten, zoo lezen wij in het Vir dat de prijzen der Philips-radiolampen Hi<r in prijs zullen dalen. De desbetref- inde afdeelingen van de N.V. Philips Radio, Idus verneemt dit blad uit vakkringen, heb- hen de prijzen der ontvanglampen over de <reheele linie herzien, als gevolg waarvan de van deze Philips-producten met on geveer 30 pet. zullen dalen. DE ROOFMOORD TE ONSTWEDDE. Hoe de twee jonge mensclien hun misdaad pleegden. De beide wegens den moord op den ouden /rbeider H. te Onstwedde gearresteerd per- conen hebben,, zooals is gemeld, bekend het misdrijf te hebben gepleegd. Natter wordt nog gemeld: De daders had den te zamen afgesproken om den ouden fflan eerst te dooden en daarna van zijn geld te berooven. Daartoe zijn zij Vrijdagavond tusschen 8 en 9 uur aan zijn woning geko men die zeer eenzaam is gelegen, zoodat zij oeen vrees behoefden te koesteren te worden Opgemerkt. Zij hebben den ouden man, die Zl reeds ter ruste had begeven, uit zijn hed geklopt, wat gemakkelijk ging, omdat de oude Huyting zijn kleinzoon, die langen tijd bij hem inwoonde, zeer goed kende. Huyting heeft enkele kleeren aangetrokken, de deur ontsloten en de jonge menschen binnengela ten. Een kort gesprek volgde en daarna heb ben de beide daders den ouden man plotse ling aangevallen. Zij hadden een scherpen beitel meegebracht en hebben hem daarmee een vijftiental steken toegebracht, alle met vrij groote hevigheid. Het slachtoffer heeft zich vermoedelijk hierbij nog wel verzet, maar tegen beide jongemannen kon hij geen sierken weerstand bieden. Welk aandeel ie der der daders gehad heeft, staat nog niet vast. Vermoedelijk hebben beiden den beitel gehanteerd. Toen Huyting geen teekenen van leven meer gaf, hebben zij de kasten doorzocht om te probeeren iets van hun gading te vinden, De geldtrommel was spoedig gevonden, ge opend en hieruit hebben bij, naar zij ver klaarden, 'n bedrag van 60 ontvreemd. Zij hebben daarna het perceel verlaten, zonder de deur te sluiten en hebben nog eenige ca- fé's bezocht te Nieuw-Buinen. Den volgende dag, Zaterdag, heeft de kleinzoon gewoon de werkzaamheden op het karwei volbracht, waar hij werd gearresteerd. De omgeving is zeer onder den indruk van dit afschuwelijk gebeuren en vooral nu blijkt, dat een kleinzoon van den ouden man zijn grootvader op zulk een beestachtige wij ze van het leven heeft beroofd, is de veront waardiging algemeen. Huyting was wel eenigszins zonderling, dcch hij was toch al gemeen bekend als een oppassend arbeider, die zijn leven hard heeft moeten werken. Hij had vermoedelijk eenig geld overgehouden en hierop moeten de daders het hebben voor zien. Dit geld was geborgen in een gewoon bilkken trommeltje met een halfrond deksel tje, waaraan een lip, die over een kram sloot Daaraan was een hangslot bevestigd. Geble ken is, dat de kram was geforceerd, zoodat vaststaat dat het den daders om geld te doen is geweest. Hoewel men eerst aannam dat er een bedrag van omstreeks 150 in het trommeltje aanwezig is geweest, is het zeer goed mogelijk, dat de daders waarheid spreken, als zij beweren dat zij slechts 60 hebben gevonden. Ten huize van het slachtoffer zijn brieven gevonden, welke er op wijzen, dat den ouden man was gevraagd gelden te zenden aan fa milieleden. Sedert het overlijden der tweede vrouw van Huyting was de verstandhouding met de familie nimmer hartelijk. In het voorjaar is ook reeds getracht een aanslag op den ouden man te doen. Huyting heeft toen, nadat hij gerucht had gehoord, op de deur gebonsd, en de daders daarmee op de vlucht gejaagd. Van dezen aanslag heeft de politie geen kennis gekregen. 6000 GESTOLEN. Gisternacht hebben ongewensche perso nen zich toegang weten te verschaffen tot de boerderij van de weduwe van Hengel te Stoutenburg (Utr.). Zij hebben een bedrag van 6000 aan pa piergeld meegenomen. Omtrent de daders tast men in het duis ter. De politie heeft een onderzoek ingesteld. TREINTELEGRAMMEN. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft geweigerd medewerking te verleenen *an het hoofdbestuur der posterijen, telegra- !ie en telefonie om de mogelijkheid te openen, 'n binnenlandsche sneltreinen treintelegram- aan te bieden. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Te St. Anthonis (N.-Br.) is Zondag de 22-jarige J. Hermens door den bliksem ge troffen. De jongeman, die aan tafel zat te lezen, werd op slag gedood. De andere per sonen, die zich in hetzelfde vertrek bevonden, kwamen met den schrik vrij. KIND DOOR LEEUW VERWOND. Zondag is te Middelburg een 6-jarig meis je, onder een leeuwenwagen van een op de kermis staand circus gekropen, en in het hok terecht gekomen. Ze kreeg van een van de dieren een slag op den rug, waardoor een schram ontstond. Het kind maakte daarop met beide armpjes een afwerend gebaar, waarop het dier zijn klauwen op haar armen sloeg en vooral den rechterarm deerlijk ver wondde. Bovendien kreeg de kleine nog een wond aan haar hoofdje. Het kind is naar het gasthuis overgebracht. De circusdirecteur verklaarde zich, hoewel hij aan het ongeluk geen schuld heeft, bereid de ouders desge- wenscht, in financieele gevolgen tegemoet te komen. INBRAKEN TE OVERSCHIE OPGEHELDERD. In het laatste halfjaar heeft te Overschie een heele serie inbraken plaats gehad. Op niet minder dan tien plaatsen werd ingebro ken, en op verschillende plaatsen werden po ingen aaertoe gedaan. Reeds eenigen tijc ad de Overschiesche politie vermoedens te gen twee Rotterdammers: T. V. en J. J. C. S., en nu is gebleken, dat deze vermoedens juist waren. De beide mannen werden gear resteerd na een inbraak in den nacht van Woensdag op Donderdag bij den heer Ver hoef. V. werd echter korten tijd later weer op vrije voeten gesteld. Hij is evenwel niet aan de gerechtigheid kunnen ontkomen. De poli tie nad in de woning van den heer Verhoef afdrukken van zolen en gummihakken gevon den. Daardoor is V. er in geloopen. Wel ont deed hij zijn schoenen van de hakken en zo len, doch na korten tijd vond de politie ze terug op het dak van een wasscherij aan den Mathenesserweg te Rotterdam. Gisternacht is V. cup verzoek van de Overschiesche politie door de Rotterdamsche recherche aangehou den en te Overschie opgesloten. V. heeft nu een volledige bekentenis afge legd. De politie heeft een groot gedeelte van den gestolen buit in beslag genomen, o.a. een bus met effecten. Van het gestolen geld hadden de inbrekers zich nieuwe kleeren gekocht; voorts hebben zij een vroolijk leventje geleid. Bij de laatste inbraak, bij den heer Verhoef, hadden zij 200 buitgemaakt. LAGER LAND- EN TUINBOUW- ONDERWIJS. Bestaande scholen worden niet geheven. Oeen nieuwe scholen meer. ZoZoals men weet, heeft de commissie- Weiter voorgesteld op de begrooting der afdeeling Landbouw 42.000 te bezuinigen door alle lagere land- en tuinbouwscholen op te heffen. De gezamenlijke boeren- en tuinders-organisaties hebben, naar men zich herinnert, ae regeering verzocht dit advies niet te volgen. Thans heeft minister Verschuur aan de landbouw-organisaties bericht, dat de be staande scholen niet zullen worden opgehe ven. Er zullen echter geen nieuwe scholen worden gesticht (ook niet die, waarvoor reeds geld was uitgetrokken) en er zal geen subsidie worden verleend aan scholen waar van de levensvatbaarheid niet is gebleken. Welke scholen onder deze laatste categorie valen, wordt nog niet gemeld. KORTE BERICHTEN Zwitsersche en Fransche handelskrin- en hebben aangedrongen op toetreding van .iun land tot de Nederlandsch-Belgische douane-conventie. Dit jaar droeg de feesten te Baarn ter viering van den verjaardag der Koningin moeder, in tegenstelling met vorige jaren, een sober karakter in verband met de slechte tijden. De 8-jarige jongen A. B. Langeslag, wonende te Rotterdam, aan boord van het schip „Vertrouwen", dat in de Maashaven ligt, is vanmorgen over boord gevallen en verdronken. Op de begrooting der gemeente Zwolle voor 1932 was op den post: ondersteuning aan behoeftigen in geld uitgetrokken 150.000. Van 1 Januari tot 1 Augustus is reeds uitgekeerd 159.000. Daar van 1 Au gustus 1931 af tot 1 Januari 1932 werd uit gekeerd 66.000 stellen B. en W. voor de zen post voorloopig te brengen op 225.000 Te Rockanje is gisteren bij het baden in zee de 18-jarige F. ae V., uit Vlaardingen, verdronken. In totaal zijn dus in de Amsterdamsche haven opgelegd 66 schepen (vorige maand 64) met een inhoud 332.496 (321.307) ton A t h 1 e t i e k. DE SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM. B. en W. van Zaandam hebben aan de nog steeds hoopvol doorwerkende schat gravers gisteren het ultimatum doen gewor den, dat vóór Zaterdag a s. een nieuwe cau tie moet zijn gestort, indien zij de concessie tot gravenge rolongeerd wenschen. De eerste waarborgsom is voor alerllei onkosten aan derden verbruikt. GEEN MACHINALE KRACHT BIJ MAAIEN EN OOGSTEN. Middel ter bestrijding van werkloos heid. Op verzoek van het hoofdbestuur van der. c. en IL K Landarbeidersbond Deus Dedit" te Haarlem is, in overleg Wet de besturen van de zusterorganisaties de Ncderl. Landarbeidersbond en de Necferi j-hr. Landarbeidersbond te Utrecht, ten raad- öuize te Hoofddorp conferentie gehouden met besturen van den L. T. B. en de Holland sere Maatschappij van Landbouw onder lei- 0,11g van het gemeentebestuur van Haarlem mermeer om te bespreken, welke maatregelen Kunnen worden genomen om in de komende *e,K€n bij het maaien en oogsten van de te e:d staande tarwe zooveel mogelijk werk te ,erschafien aan de vele werklooze landarbei ders in Haarlemmermeer. .Na uitvoerige bespreking werd eenparig tsloten, een beroep te doen op alle akkerbou- ln dezen polder om de machine buiten Ri'fcruik te laten, geen werkvolk van buiten s-in temen, en al.een te werken met per- °nlijke arbeidskrachten uit de Haarlemmer meer. 'Vfi^meen was men van gedachte, dat er c-er cie meer dan driehonderd werklooze «enarbeiders genoeg bekwame vaklui zui- zijn, die het zichten met de zeis, het bin- dr'p aet 'landen en het op-hok-zetten vol- daJ verstaan oin een behoorlijke dagloon armee te kunnen verdienen. VERKEERSONGEVALLEN. Motor tegen vrachtauto. Gistermiddag omstreeks 4 uur is nabij de Pekelbrug te Grave een vrij ernstig motor ongeluk gebeurd. Den Duitsche motorrijder is met een vrachtauto in botsing gekomen. De man werd van den motor geslingerd en ernstig gewond. Het 12-jarig jongetje dat achter op de duo zat, werd eveneens hiervan afgeslingerd. Het bekwam niet ernstige ver wondingen. Beiden werden naar het St. Ca- tharine gasthuis te Grave vervoerd. Een gevaarlijke weg. De geasphalteerde rijksweg Zwolle-Mep- pel bleek na voltooiing door de gladheid bij vochtig weer levensgevaarlijk voor automo bilisten. Om een einde te maken aan de reeks ongelukken door slippen werd dit voorjaar een stroeve laag aangebracht. Een tijd lang hielp dit. Thans is echter deze weg weer ge vaarlijker dan ooit. Gistermorgen kwam de heer Gjaltema uit Groningen, met zijn auto met een redelijke snelheid in de richting Zwolle, toen hii plot seling vaart moest minderen. De heer G., die blijkbaar het gevaar op dezen weg niet ken de, remde vrij sterk, waardoor de auto een volledigen zwaai maakte en met het achter stuk een turfwagen, met een paard bespan nen, trof. De drie erop zittende schippers werden eraf geslingerd. Een kwam er vrij goed af, maar de beide anderen, A. Veldman en J. Strikker, uit Zwolle, moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Vooral de toestand van eerstgenoemde is bedenkelijk. Auto en turfwagen werden beschadigd. De inzittenden van den auto kwamen vrijwel on gedeerd er af. DERDE DAG. BRAND. Door hooibroei afgebrand. Gisteravond is tengevolge van hooibroei brand ontstaan in de hofstede van de land bouwer Visser in de buurtschap Baak aan den Rotterdamschen weg in de gemeente Dordrecht. De boerderij is nagenoeg afge brand. - 110 Meter horden. Nieuw wereldrecord discuswerpen dames. Op den derden dag van het Olympisch Ath letiek tournooi waren 40.000 toeschouwers aanwezig om van de verschillende wedstrij den getuige te zijn. Er werd meermalen uit stekende sport gegeven en reeds direct na den aanvang werd een wereldrecord verbe terd. Miss Osborn (Ver. Staten) wierp de discus 44.50 Meter ver, waarmede zij een nieuw we reldrecord vestigde. Het Olympisch record stond op naam van Konopacka (Polen) met een afstand van 39.67 Meter, te Amsterdam gemaakt. 110 Meter horden series. De resultaten der series 110 Meter horden waren le serie: 1. Beard (V.S.) tijd 14.7 sec.; 2. Harper (Engeland); 3. Wegner (Duitsch land. 2eserie: 1. Finlay (Engeland) f-d 14.8 sec.; 2. Saling (V.S.); 3. Fuyita (Japan). 3e serie: 1. Weischer (Duitschland) tijc 14.8 sec.; 2. Sjoestedt (Finland); 3. Sutton (Indië). 4e serie: 1. Keiler (V.S.) tijd 14.9 sec.; 2. Mandikas (Griekenland); 3. Lord Burghley (Engeland). Ete drie best geplaatsten uit elke serie wer den in de demifinales geplaatst. 200 Meter series Direct na den 110 Meter hordenloop werd een aanvang gemaakt met de 200 Meter hard- loopen, series. In de eerste serie verschenen slechts drie deelnemers aan den start, zoodat deze zon der veel moeite zich in de demifinale wisten te plaatsen. De uitslag luidde: 1. Borchmeyer (Duitsch land) 22.1 sec.; 2. Yosioka (Japan); 3. Engel hart (Engeland). 2e serie: 1. Wakers'(Zuid-Ari-ka) 20.9 sec.; 2. Tolan (V.S 3. FuHer (Engeland). Berger in de demifinale De uitslag van de derde serie 200 Meter hardloopen luidde als volgt: 1. Wright (Canada) tijd 22.8 sec.; 2. Met- calfe (V.S.); 3. Black (Engeland). De vierde serie zag' slechts twee deelne mers aan den start. De Japanner Nakasima won in 22.2 sec. 2. Hendrix (Duitschland). In de vijfde serie had onze landgenoot Ber ger het niet moeilijk, immers er kwamen slechts drie deelnemers aan den start. Uit de gemaakt? tijden bleek wel, dat geen der loo- pers zir'i buitengewoon had ingespannen. Berger rmt door dezen uitslag in de demi finale. De uitslag der vijfde serie luidde: 1. Genta (Argentinië) tijd 25.3 sec 2. Ber ger (Nederland); 3. Simpson (V.S.). De ziesde serie bracht meer spanning. De uitslag luidde: 1. jonath (Duitschland) 21.9 sec.; 2. Luti (Argentinië); 3. Elliott (Engeland). De zever. Je en laatste serie van het num mer 200 Meter hardloopen had het volgende resultaat: 1. Pearson (Canada) tijd 22.3 sec.; 2. Jou- bert (Zuid-Afrika); 3. Nishi (Japan). Berger uitgeschakeld In de eerste kwartfinale kwam onze land genoot Berger uit en eindigde als vijfde. Hier mede werd hij uitgeschakeld m het nummer 200 Meter hardloopen. De uitslag der eerste «wartfinale luidde: 1. Metcalfe (V.S.) tijd 21.5 sec. Nieuw Olympisch record; 2. Wakers (Zuid-Afrika); 3. Borchmeyer (Duitschland); 4. Nakasima Japan); 5. Berger (Nederland). De tijd van Wakers (Zuid-Arika) in zijn serie gemaakt, n.1. 20.9 sec moet op een ver gissing berusten. In de tweede kwartfinale 200 Meter heeren won Tolan (V.S.) in den nieuwen Olympi- schen recordtijd van 21.5 sec. De uitslag hier van luidde: 1. Tolan (V.S.) tijd 21.5 sec.; 2. Pearson (Canada); 3. Genta (Argentinië). 3e kwartfinale: 1. Luti (Argentinië) 21.4 sec. Nieuw Olympisch record; 2. Simpson (V.S.); 3. Joubert (Zuid-Arika). 4e en laatste kwartfinale: 1. Jonath (Duitschland) 21.4 sec.; 2. Wright (Canada); 3. Elliott (Nieuw-Zeeland). Berger op de 200 M. Het uitvallen van onzen landgenoot Ber ger, ook op de 200 M. is een van de teleur stellingen, die onze Hollandsche ploeg van daag heeft moeten slikken. Noch bij de schermwedstrijden, noch bij den moderne vijf kamp hebben onze vertegenwoordigers geluk gehad Het was inderdaad een ongeluksdag voor Holland. Berger had in de voorwet? strijden voor de 200 Meter geen strijd te le veren, daar alle drie deelnemers in de kwart finale zouden worden geplaatst. In de eerste kwart-finale echter kwam Berger tegenover sterke tegenstanders te staan. Hij heeft goed geloopen, doch was niet in staat zich te plaatsen. Hij eindigde tegelijk met Nakasi- macode (Japan), die vierde werd, terwijl Berger met de vijfde plaats zich moest te vreden stellen. Flet nummer 100 Meter dames. Mej. Schuurman toch nog in de (inale? Omtrent de prestaties onzer dames in het nummer 100 Meter hardloopen kunnen wij nog het volgende melden Bep du Méé liep mee in de tweede serie. Zij stond tegenover zeer sterke tegenstand sters, o.m. de dames Walasiewicz (Polen) en Frizell (Canada). De Hollandsche athlete had absoluut geen kans om zich onder de eerste drie te plaatsen. Behalve bovengenoemde da mes kwam als derde aan mej. Watanabe (Ja pan). In de derde serie kwam Tollina Schuur man uit. Men was algemeen van mee ning, dat zij en Walasiewicz de beste kansen hadden op de eerste plaats. Mej. Schuurman, die in deze serie o.m. teg endedames Vender- vliet (Canada) en Hiscock (Engeland) uit kwam won onbedreigd in den tijd van 12.2 sec. Direct na den start nam zij de leiding zonder die meer af te staan Door deze over winning had zij zich van een plaats verze kerd in de demifinale. In de vierde serie startte onze vertegen woordigster mej. Aalten. Hoewel zij geen kans had op de overwinning, wist zij zich toch als goede 2e te plaatsen achter Miss Wilde (V S.), waarmede zijdus ook voor een der demifinales in aanmerking kwam. De halve finales. In de eerste demifinale kwamen uit, de bin nenbaan het eerst genomen, de dames Schuurman, Strike, Dollinger, Kench, Wilde en Watanabe. De start was uitstekend. Tot op ongeveer vijftig meter lagen de dames nog vrijwel gelijk, doch dan komen de dames Strike en Kench naar voren. Ook frl. Dollin ger komt naar voren, terwijl juist mej. Schuurman iets is afgezakt- Miss Strike is winnares. Dan dicht op elkaar de dames Dol linger, Wilde en Schuurman met haast on merkbaar verschil. De uitslag werd dus: 1. Miss Strike 12.4 sec.; 2. Frl. Dollinger; 3. Miss Wilde; 4. mej. Schuurman. Een foto van de finish zal uitwijzen of deze beslissing de bovenge noemde volgorde de juiste is, zoodat het dus nog mogelijk is, dat mej. Schuurman in de finale is geplaatst. In de tweede demifinale startte mei. Aalten slecht, zoodat zij direct achter kwam, welken achterstand zij niet meer vermocht in te ha len. Onze vertegenwoordigers mochten zich in groote belangstelling van het publiek ver- heugeri. Finale 100 Meter dames. Het protest van mej. Schuurman in ver band met den uitslag der eerste demifinale 100 Meter is afgewezen, waardoor onze Hol landsche vertegenwoordigster niet in de fina le geplaatst werd. Voor de finale kwamen in de baan: von Bremen, Wilde, Strike, Dollinger, Walasie wicz en Hiscock. De laatste had de buiten baan. Na vijftig meter wist de Poolsche loopster Walasiewicz zich los te maken en vrij gemakkelijk te winnen in den wereldre cordtijd van 11.9 sec. Deze tijd had zij trou wens reeds in haar serie en in de demifinale gemaakt. De uitslag luidde: 1. Mej. Walasiewicz (Polen) tijd 11.9 sec.; 2. Miss Strike (Cana da); 3. Miss von Bremen (V.S.)4. Miss His cock (Engeland); 5. Miss Wilde (VS); 6. Frl. Dollinger (Duitschland). Discuswerpen dames. De einduitslag van het nummer discuswer pen voor dames was: 1. Miss Copeland (V.S.) 40.58 M Nieuw Olympisch record. 2. Miss Osborn (V.S 40.15 M.; Stella Walsh (Polen); 4. Frl. Flei- scher (Duitschland); 5. Frl. Heublein (idem); 6. Mej. Weiss (Polen). Jonath geblesseerd. In de series 100 Meter heeft Jonath een blessure opgeloopen, welke hem gehinderd heeft tijdens de finale in dit nummer. Deze blessure schijnt overigens niet zoo licht te zijn immers op aanraden van den Duitschen ge neesheer heeft Jonath zich naar het zieken huis begeven om zich onder behandeling te stellen. Of Jonath van verdere deelneming zal moeten afzien, is nog niet bekend. Beslissing 800 Meter. Voor de finale 800 Meter hardloopen kwamen 9 athleten aan den start n.1. Genung (V. S.), Edwards en Wilson (beiden Cana da), Hampson en Polwell (beiden Enge land), Dr. Peltzer (Duitschland), Hornbor- stel cn Turner (beiden V. S.) en Sera Mar tin (Frankrijk). De eerste start mislukte, daar dr. Peltzer te vroeg weg was. Ook de tweede start was foutief, ditmaal was Sera Martin te vroeg gestart. De derde start was goed en direct gingen de loopers er in fel tempo van door. Het veld bleef vrij dicht opeen met Hampson aan den kop en dr. Peltzer als laatste man. Na 600 Meter werd de eindspurt ingezet. De strijd bereikte op de laatste 100 Meter zijn hoogtepunt. Geen c.m. gaven de beide loo pers elkaar toe. Tot op de laatste meters was nog niet te zeggen, wie zou winnen. Tot Hampson als eerste over de streep ging met Uorstbreedte verschil met Wilson. De Klaugen Wedstrijd, de groote Internationale Bergprijs van Zwitserland, wordt op 6 en 7 Augustus verreden. Ook ditmaal zijn de meeste wagens voorzien van Continental banden. Het bleek, dat de tijd van den winnaar een nieuw Wereld- en Olympisch record was. Deze bedroeg 1 min. 49,8 sec. Het oude Olympische record bedroeg 1 min. 51,8 sec. en stond op naam van Lowe (Engeland) te Amsterdam in 1928 gemaakt. De einduitslag luidde: 1. Hampson Olympisch winnaar tijd 11 min. 49,8 sec. (Engeland); 2. Wilson (Ca nada); 3. Edwards (Canada); 4. Genung (V. S.); 5. Turner (V. S.); 6. Hornborstel (V. S.); dr. Peltzer werd laatste. Zijn tijd bedroeg 1 min. 55,2 sec., wel een bewijs, hoe in dit nummer gestreden is. Demifinales 110 Meter horden. De beide demifinales 110 Meter horden loop heeren hadden het volgende resultaat: lste demifinale. 1. Keiler 14,5 sec. (V.S.) Deze tijd beteekende een nieuw Olympisch record. Het oude stond op naam van Wihgt- man-Smith (Zuid-Afrika), te Amsterdam in 1928 gevestigd met een tijd van 14,6 sec. 2 Lord Burghley (Engeland); 3. Finlay (Engeland). 2e demifinale: 1. Saling (V. S.) 14,4 sec. Het nieuwe Olympische record van Keiler heeft dus niet lang bestaan en reeds in de tweede demifinale werd het door zijn land genoot Saling met 0,1 verbeterd. 2. Beard (V. S.)3. Weischer (Duitschland). Finale verspringen. De uitslag luidde: 1 en Olympisch winnaar: Gordon (V. S.) 7.64 Meter; 2. Read (V. S.) 7.62 Meter; 3. Nambu (Japan) 7.45 Meter; 4. Svenssoo (Zweden) 7.41 Meter; 5. Barber (V. S 7.31 Meter; 6. Kajima (Japan) 7.15 Meter. De 5000 M. hardloopen. De 5000 Meter was sterk bezet, waardoor twee series moesten worden geloopen. In de eerste serie waren zelfs nog 10 athleten aaa den start, terwijl in de tweede serie acht athleten uitkwamen. Uit elke serie werden zeven loopers ge plaatst, in de tweede serie viel dus slechts 1' looper uit. De uitslagen der beide series luidden: lste serie: 1. Hill (V. S.) tijd ll min. 49,6 sec.; 2. Lehtinen (Finland); 3. Lindgren (Zweden); 4 Virtanén (Finland); 5. Savi- dan (Nieuw Zeeland); 6. Hillhouse (Nieuw Zeeland); 7. Dean (V. S.) Tweede serie: 1 Burns (Engeland) tijd 14 min. 45,8 sec.; 2. Rekers (V. S.); 3. Pet- terson (Zweden); 4. Rochard (Frankrijk); 5. Rankine (Canada); 6. Syring (Duitsch land); 7. Takanepa (Japan). Het athletiektoornooi en de pers. De 1500 vertegenwoordigers van de pers bben op den eersten da wedstrijden ernstig met de organisatoren hebben op den eersten dag van de athletiek- "den ernstig mi overhoop gelegen. Het was op de perstribune, waar men in een onmenscheliike hitte moest werken, vrijwel niet uit te houden. De daar door reeds op kookpunt gebrachte gemoede ren, werden langzamerhand gloeiend van verontwaardiging, toen men tot de ontdek king kwam, dat van eenig contact tusschen de wedstrijdleiders en de pers geen sprake was, ja, dat zelfs de heeren op het midden terrein de koningin der aarde blijkbaar met souvereine minachting behandelden. Te Am sterdam had men eenige minuten na elk num mer den keurig getypten uitslag voor zich, doch daaraan was hier geen denken. Journa listen, die de Amsterdamsche Spelen hadden meegemaakt en die daardoor wisten, dat alles heel goed te regelen was, werden woedend. In het begin kreeg men nog een paar uitsla gen, maar later kon men alleen uit de beken de ceremonie protocolaire opmaken, wie ge wennen had Van opgeven van tijden was geen sprake meer. Dt Amerikanen hadden wel gezorgd voor schitterende telefoontoestel len, waarbij zij Amsterdam tot voorbeeld hadden genomen, doch zij hadden er niet voor gezorgd, dat de uitslagen ook prompt op tijd bij de journalisten kwamen. De ver ontwaardiging op de perstribune steeg bij de minuut. Wedstrijd op wedstrijd volgde, tele fonische verbindingen waren reeds aange vraagd en verkregen, persen wachtten op het verwerken der resultaten, doch die resultaten zelf bleven uit. De wedstrijd over 10 K.M, was reeds meer dan een half uur afgeloopen, voordat de uitslag aan de pers werd meege deeld en toen bleek later nog, dat die uitslag verkeerd was geweest. Woede en verontwaar diging allerwege. Langzamerhand druppelden de uitslagen door, doch alleen van de nummers 1, 2 en 3. Dat men zich ook in verband met de punten telling interesseerde voor de nummers 4, 5 en 6 scheen men niet te begrijpen. Enkele journalisten gingen ten slotte op onderzoek uit. Zij ontdekten toen, dat de hee ren van de internationale jury zich om de pers niet bekommerden en dat zij meenden hun plicht gedaan te hebben, indien zij de uitslagen voor de ceremonie protocolaire had den opgegeven. Dt journalisten hebben toen de heeren eens even aan het verstand ge bracht, dat dit niet verder zou gaan. Zij heb ben daarbij nogal krachtige termen gebruikt, die tot resultaat hadden, dat men verbetering toezegde. De bewuste wedstrijdleiders hebben echter in het meerendeel der Amerikaansche bladen al een heel slechte pers! Op den tweeden dag heeft men een staf van personeel in dienst gesteld, uitsluitend voor de taak om de pers op de snelste en beste ma nier van alles op de hoogte te houden. Op het oogenblik klopt alles nog wel niet, maar er komt toch verbetering. Eerst thans beseffen de vele journalisten hoe voortreffelijk de regeling te Amsterdam is geweest. Een andere moeilijkheid voor velen was, dat de afstanden in inches en niet in centi meters werden aangegeven. Voor een tabel om die maten in het gewone metrieke stelsel om te zetten, had men niet gezorgd. Bij de wedstrijden in Europa had men echter wel ten dienste van de Engelsche en Amerikaan sche journalisten, tabellen samengesteld om de gebruikte maten in Engelsche maten om te zetten. Ook aan dat bezwaar is men op den tweeden dag tegemoet gekomen. De heeren bleken dus wel voor verbetering vatbaar te zijn»

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5