Jieck éi ScfiaoC Onze JCotwim JCunst MtUktenschap Stad en Omgeving. £uchtvaMCt Jijdschüften JIn het Olympische kunsttournooi hebben Romeinsche brieven. 111 Six'us v niet HET LANDENKLASSEMENT. Na de atletiekwedstrijden van gister (de ichermwedstrijden en de ontmoetingen in het worsteltournooi duren nog voort) luidt de stand van het landenklassement als volgt: Amerika 123 punten; Duitschland 36 pun ten; Frankrijk 30 punten; Italië 21 punten; Canada 20 punten; Tsjecho-Slowalrije 19 punten; Polen 17 punten; Finland 14 pun ten; Ierland 12 punten; Engeland 12 pun ten. Schermen. HET OLYMPISCH SCHERMTOURNOOI De eerste resultaten. Heden werden de personeele wedstrijden voor beeren en dames begonnen verschillende poules geschermd. In de eerste groep floret-schermen (dames) wogen de partijen tegen elkaar op. Eerste h> haar groep wend de schennster Bogen «Hon garije). Op de tweede plaats kwam mej. Pieiss (Oostenrijk). Als derde eindigde mej. Butler (Eogeland) en ab vierde mad. Adams (België). In de tweede groep werd de Olympische kampioene Helene Mayer eerste, waarbij ze in totaal slechts zes treffers ontving. Haar sterkste tegenstandster was miss Gumnes (Engeland) die haar drie treffers wist toe te brengen. Als derde eindigde in deze groep de schennster Munck (Denemarken). In de eerste poule van de heeren werd Gua ragna (Italië) eerste met Lloyd (Engeland) als tweede. In de tweede poule eindigde Os- ver (Denemarken) als eerste, met de bekende gewicht klasse, in weike zooal3 verwacht was Kichthoff (Zweden) won en de eerste gouden Olympische medaille voor vrij worstelen ver overde. DE MODERNE VIJFKAMP. Van Rhijn stelt teleur- Dinsdag heeft de eerste wedstrijd plaats gehad van de moderne vijfkamp de Cross Country over 5000 M. Deze had plaats in de omgeving van het in de nabijheid van Los Angeles gelegen Passadena, waar zich ook het stadion bevindt waar de Olympische wie lerwedstrijden plaats vinden. Het parcours was buitengewoon zwaar. Dit blijkt wel uit het feit dat slechts enkele deelnemers zonder ihcident het geheele parcours hebben afge legd. Niet minder dan 80 van alle deel nemers zijn een of meermalen gevallen. On ze eenige vertegenwoordiger in dit gedeelte van de Olympische Spelen Luit. W. J. van Rhijn heeft helaas teleurgesteld. Hij heeft het er slecht afgebracht. Twee hindernissen heeft hij overgeslagen en hij is verscheidene malen gevallen. Hij werd dan ook als een der laatsten geplaatst. Het beste hebben de Zwe den het er af gebracht. P. Lindmann (Zwe den) beëindigde het parcours als eerste. Als tweede was zijn landgenoot Oxenstierna, die hoewel hij in zeer goeden vorm was, ook wel eenig geluk had. Achter de Zweden volgden de Engelschen, de Amerikanen en vervolgens de Duitschers. HET KUNSTTOURNOOI. Een prijsje voor Nederland. schenner Caytiau (Frankrijk) op de tweede 1 de Ver. Staten het meeste succes gehad met plaats. In de derde poule won Casmir 3 eerste, 4 tweede en 1 derde prijs. (Duitschland) voor Gaudwri (Italië). De Nederlanders in de scherm- wedstrijden. In de personeele wedstrijden floretscher- men voor dames heeft mej. Jo de Boer het slecht getroffen. Zij lootte in dezelfde groep met de Duitsche schermster Helene Mayer. De resultaten, welke mej. de Boer bereikten, waren de volgende: Zij won van Lloyd (Ver. Staten) met 3-5; van Dany (Honga rije) met 2-5; van Guggolz (Ver. Staten met 2-5; van Vadal (Frankrijk) met 3-5. In den wedstrijd tegen mej. Munck (Denemarken) verloor zij echter met 15. Van Helene Mayer met 2-5 en van Guinness 4-5. D. de Jong, die niet in goeden vorm was, had evenmin een goed resultaat en verloor in zijn groep 4 wedstrijden tegen Casmt. (Duitschland); Gardere (Frankrijk); Gau dini (Italië) en Bourguignon. Wielrennen. DE WIELERWEDSTRIJDEN. Van Egmond wint zijn kwart-finale. In het Rose Bowlstadion te Passadena Werden Dinsdagavond de Olympische snel heidswedstrijden voortgezet. De belangstel ling was thans beter aan den vorigen dag en ongeveer 6000 toeschouwers waren naar het stadion gekomen om getuige te zijn van spannende wedstrijden. Op het programma stonden de kwart-finales 1000 M. sprint. De eerste kwart-finale werd gewonnen door Chaillot (Frankrijk), in de tweede ver scheen J. J. van Egmond aan den start, die zijn serie won en den besten tijd maakte. De beide andere series werden resp. gewonnen door Gray (Australië) en Pellza ri (Italië). Ons tandem in de demi-finale. Vervolgens werden de kwart-finales ver reden voor den 2(00 M. tandem-wedstrijd. In de eerste rit wonnen de Franschen Chail- lot-Perrin voor GebiederCiiambers (En geland) Bij de tweede rit ontstond een groot lawaai, zoodat de jury Christiaansen en Gar- vin (beide Denemarken) moest diskwalificee- ren). Hierdoor werden Lc*ne en van Egmond winnaar. De Denen protesteerden tegen deze dis kwalificatie doch het protest werd afgewezen. Zij konden echter opnieuw uitkomen in een volgenden rit en wonnen toen zonder veel moeite. Hierdoor werden ook zij in de demi finale geplaatst. In de vierde rit wonnen Amerikaansche renners. Waarom de Denen gediskwalifi ceerd werden. Omtrent de diskwalificatie der De nen bij de landenwedstrijden seint onze cor respondent te Los Angeles nog, dat de De nen Christiaansen en Garvin herhaalde ma len een aanval deden op Van Egmond en B In de groep teekeningen en aquarellen werd voor de eerste maal een prijs aan een Nederlan der toegekend en wel aan onzen landgenoot Westerman met „Ruiter". De eerste prijs in deze afdeeling was voor Blair en de tweede prijs voor Crosbey eveneens Ver. Staten. muntte uit door zijn juiste samenstel ling, waarin een zekere climax te be speuren was. De zangeres, Maja Reilingh, die over een fraai sopraangeluid beschikt, kan zich door de kleine ruimte in het kerkgebouw niet ten volle geven, maar had toch een zeer geacheveerde voordracht, hetgeen speciaal in het Ave Verum van Mozart tot uiting kwam. Op sublieme wijze vertolkte de heer Arthur Wegelin de vioolsonate in D-dur van Handel, deze werd met warmen toon en innerlijk beheerscht voorgedragen, terwijl ook de Italiaansche sonate waar mede het programma geopend werd, goed tot haar recht kwam. De begeleiding van het geheel rustte in handen van Elisabeth Huysinga, die haar zeer moeilijke taak moeilijk door de weinige registermogelijkheden van het orgel op fraaie wijze wist te volbrengen, terwijl ze ook eenige stuk ken van Bach en Frank ten gehoore bracht. Dr. J. R. Wolfensperger te Cubaard, heeft bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Medemblik. Zweefvliegen. Uit het ZweefvIierJtamp te Egmond aan Zee. Werden er in het begin van de vorige week eenige A-brevetten toegekend, hierna zijn er op één dag vier B-brevetten uitgereikt. Een gedenkwaardige dag voor de zweefvliegerij in Nederland, het was n.1. voor het eerst, dat in ons land B-brevetten werden behaald. Veelal wordt gedacht, dat ons land zich feitelijk niet leent voor het zweefvliegen, laat staan dus voor het maken van de vereischte vluchten om brevetten te halen. De eisch van 30 seconden voor een A-brevetvlucht werd te zwaar geacht en men stond in Nederland toe hiervoor 2 vluchten, ieder van minstens 20 seconden te maken. De heer Kruithof, die in Egmond de leiding heeft, eischt echter voor A-brevet 2 achtereenvolgende vluchten, elk van 30 seconden. De heer Kruithof is in ons land niet al leen de eerste met het invoeren van de auto start-lesmethode, doch ook met het toepassen van hoogstart met een 200 m. staalkabel door middel waarvan de leerlingen met het toestel in korten tijd op meer dan honderd meter hoogte gebracht worden. Het is de moeite waard eens een kijkje in het zweefvliegkamp te gaan nemen. Ieder be langstellende is er welkom en kan er interes santé demonstraties gadeslaan, die men gaar ne ten genoege van bezoekers geeft. Stadion-Wielerbaan. Morgenavond, acht uur, worden op de Sta dionbaan de belangrijkste wedstrijden van de Nederlandsche Wielren Unie gehouden, n.1. het kampioenschap van Nederland over 100 K.M. (een rit). In dezen wedstrijd zal vermoedelijk worden beslist, welke stayer Nederland zal vertegenwoordigen bij het we reldkampioenschap te Rome. De acht beste stayers hebben ingeschreven, n.1. Blekemolen kampioen 1931, Schlebaum achter Kaser, Snoek met Geurremans, Leddy met Schade- brodt, v.d. Wulp met Deliege, De Graaf met Wiersma, Wildschut met Slesker en v.d. Valk met Bustraan. Vorig jaar heeft Schlebaum niet aan het kampioenschap kunnen deelnemen en zal het Blekemolen niet gemakkelijk gemaakt wor den, den kampioenstitel te behouden. Ook Schlebaum, Leddy, v.d. Wulp en De Graaf hebben serieus geoefend, zoodat de strijd om den nationalen titel dit jaar bijzonder span nend belooft te worden. De wedstrijd over 100 K.M. wordt voorafgegaan door de di- Leene, die de leiding hadden en eiken aan- verse andere wedstrijden, o.a. een wedstrijd val wisten af te slaan. Bij een aanval in de achter tripiets, welke de vorige maal zoo n Bij laatste ronde hinderden de Denen Van Eg mond en Leene op ergerlijke wijze. Beiden stapten af en de Denen gingen het eerst door de finish. De iiirv heeft de Denen echter ge diskwalificeerd wegens duidelijk hinderen en verklaarden Van Egmond en Leene tot win naars. Het publiek nam het voor de Denen op en schreeuwde luid. De jury handhaaf de echter, ondanks het protest van de Denen haar beslissing, waarna de Denen een nieu we kans kregen. Italië wint den achtervolgings wedstrijd. Vervolgens werd onmiddellijk een aanvang ffemaakt met den achtervolgingswedstrijd. Frankrijk won hierbij voor Engeland. Italië en Canada. In de finale ontstond een verwoe den strijd tusschen Italië en Frankrijk. weHce eerst in de laatste ronde ten gunste van Italië werd beslist. Italië won in 4 min. 53 sec. en heeft hier mede dus achtereenvolgens dezen wedstrijd gewonnen op de Olympische spelen te Ant werpen. Parijs. Amsterdam en Los Angeles! In den strijd om de derde plaats won En geland van Canada. bijzonder succes had en welke ditmaal gaat tusschen Klaas van Nek Jr. en onzen zes- dagen-man Cor Wals Worste Jon. HET OLYMPISCH WORSTEL TOURNOOI. De eerste uitslagen. fa het Olympisch worsteltournooi (vrij worstelen) waren het van de Europeanen j vooral de Finnen en de Zweden, die zich on derscheidden Doch ook de Franschen en tot veler verwondering ook de Hongaren kwa men goed uit. De Europeesche kampioen vrij-worstelen Fceldeck (Duitschland) viel niet zoo op als zijn landgenooten haaden verwacht. De eerste beslissing viel reeds in de zwaar- P. A. VAN LANGEN. Aan het berichtje, in de courant van Maandag, betreffende het examen van beiaardier door P. A. van Langen met goed gevolg te Mechelen afgelegd, kan nog het volgende worden toegevoegd: Juryleden waren: August de Boeck, eere-bestuurder van het conservatorium te Mechelen: Jef Denijn, directeur der beiaardschool; Paul Gilson, eere-op- ziener van de Belgische muziekscholen; Jules van de Plas, oud-beiaardier van Leuven, leeraar aan het conservatorium aldaar, en Jef van Hoof, leeraar in har monieleer aan de beiaardschool. Van Langen's proogramma was o.a. een verplicht nummer: Fuga van M. v. d. Ghevn en 'n stuk van eigen compo sitie (fuga op het Oud-Hollandsch lied ,'t Looze Visschertje"). Het diploma werd door van Langen met algemeene stemmen verworven, dat is: met onderscheiding. A. K. KERKCONCERT TE SCHOORL. Gisteravond vond onder zeer groote belangstelling het eerste kerkconcert van dit seizoen in de gem. Schoorl plaats, 't Was voor de drie jonge musici, die een homogeen ensemble vormen en blijk geven van een artistiek kunnen, een groot succes en hetgeen ze hun publiek boden stond op zeer hoog peil. Het ten gehoore gebrachte programma CYAANKALI-VERGIFTIGING. Qeheimzinnige zaak. Door de politierecherche in Batavia wordt een streng onderzoek ingesteld naar een mysterieus geval van cyaankalivergiftiging, dat zich korten tijd geleden in een Euro peesche woning in de Dierentuinlaan te Ba tavia heeft voorgedaan, aldus Aneta aan de Tel. De bewoonster van het huis had een kok- ki in dienst, zekere Sawi, aan wie een helpster Slama, was toegevoegd. Kokki kon het met haar helpster niet goed vinden. Zij zou liever een ander in haar plaats gehad hebben, een vriendin, die buiten betrekking was. Om de helpster er uit te werken begon zij tegen haar een intrigecampagne, zonder evenwel succes te oogsten, daar de vrouw des huizes heel goed begreep, waar het kokki om te doen was Enkele weken geleden ongeveer werd er van de keukenmeid een ring gestolen. Zonder het minste bewijs beschuldigde zij Slama van den di-fstal. De verdachtmaking, door geen enkel steekhoudend argument gestaafd, had ook thans geen resultaat, d.w.z. Slama werd niet ontslagen. En daarom werd het aanbod van de kamermeid, Idja, om samen naar een be kenden „doekoen" inlandsche geneeskun dige in Batavia, een Bantammer, te gaan en zijn hulp in te roepen, door haar dankbaar geaccepteerd. De „Doekoen" gaf haar een met water gevulde flesch mee. De zes be dienden in huis kregen elk een kopje van het vocht te drinken, met de verzekering, namens den doekoen, dat het middel afdoende was om de(n) schuldige te ontmaskeren. Deze zou onmiddellijk of na korten tijd sterven. Geen van de bedienden had bezwaar om het kopje te ledigen. Eenige dagen later gebeurde het, dat plotse ling de helpster, terwijl zij aan het strijken was, dood ineenzakte. Onmiddellijk waar schuwde de dame den Dienst der Volksge zondheid. Bij onderzoek in de ziekeninrichting waarheen het stoffelijk overschot vervoerd werd, bleek, dat het lijk sporen vertoonde van cyaankalivergiftiging. De politie, in de zaak betrokken, besloot tot onmiddellijke huiszoeking bij verschillen de aangehouden verdachten over te gaan. Er werd nergens een 3poor van cyaankali gevon den, zoodat tenslotte de aangehouden perso nen weer op vrije voeten moesten worden ge steld. Het onderzoek naar de geheimzinnige zaak duurt voort. INGEKOMEN PERSONEN. L. H. de Haan, H.E.L., 1.1. machinist N.S., van Hilversum naar Suaarmanslaan 80. J. P. de Jong, R.K., tuinbouwer, van Eelen naar Keizerstraat 22. G Stam, N.H., v. N. Niedorp naar Kerkstraat 5. M. J. J Goofers, geen, echtg. v. G. K. Vos, en kinde ren, van Leiden naar Juüana van Stolberg laan 3. H. Auf dem Brinke, R.K., winkel bediende, van Amsterdam naar Langestraat 60. R. Modders, N.H., verpleegster, van Amersfoort naar Wilhelminalaan 11. H. J. Eerenvelt, H.L, banketbakker, van Am sterdam naar Voormeer 5a. G. Witvliet, N.H., 2e stuurman koopvaardij, van Texel naar Snaarmanslaan 129. P. A. Jacobse. R.K., z. b., van Tilburg naar Verdronkenoord 61. A. H. van der Putten, R.K., van Graft naar Heiligland 14. N. M. Blaauboer, D.G., fröbelonderwijzeres, van Leiden naar Ritsevoort 42. M. J. Chr Jansen, R K., z. b., van Harenkarspel naar Steijnstraat 21 Chr. J. Maats, N.H., dir. huize „Wester- licht",-en echtg. met pleegkind, van Haar lem naar Kruislaan 14. H. P. van Oor schot, N.H, kantoorbediende, van Woerden naar Verdronkenoord 43a. J. Koster, N H., echtg. G. J. Langelaar, van Apeldoorn naar Dahliastraat 17a. S. Komen, R.K., slager, van Schagen naar Oudegracht 72. P. M. Kramer, N.H., verpleegster, van Oegstgeest naar Kruislaan 14. W. J. H. Röring, RK., winkelbediende van Hoorn naar Clarissenbuurt 45- M. Chr. Maas, R.K., dienstbode, van Bloemenda.1 naar Spoor straat 42. E. M. Groothuizen, R.K., on derwijzeres, van Bergen N.-H. naar Verdron kenoord 103. W. van den Hof, G.K kantoorbediende, van 's-Gravenhage naar Stationsweg 169. C M. C. Veltman, R.K., onderwijzeres, van Bergen N.-H. naar Emma- straat 23. - A. C. A. Klüppel, R.K„ onder wijzeres, van Amersfoort naar Heerenstraat y J- Poot, G.K., dienstbode, van Maas land naar Zeglis 171. VERTROKKEN PERSONEN: G. J. J. Wijnker, boerenknecht, R.K., van Zeglis 83 naar Bergen (N.H.) M. J. Chr. Jansen, z.b., R.K., van Steijnstraat 21 naar Vriezenveen. Echtg. N. Vadei. R.K., van Tuinstraat 67 naar Heiloo. C. Post en echtg., z.b., R.K.. van Dijk 1 naar Egmond aan Zee. A. Thomas, z.b., D.E.. van Ken- nemerstraatweg 169 naar 's-Gravenhage. K. H. Nieboer, ass.controleur R.B.V. ,N.H., van Verdronkenoord 43a naar Groningen. I Wagner, strijkster, R-K., van Ingelandstr. 4 naar Haarlem. - A. G. WiHekers, machine- zetter, R Kvan Mariënlaan 1 naar Enkhui zen. A. Ringnalda, geen, van Emmastraat 1 naar Zaandam. Joh. van Zeist, huis knecht N.H., van Noorderkade 61 naar Voor schoten. J. E. Schwantje, onderwijzer, geen, en gezin, van Westerweg 129 naar Am sterdam. Wilhelmus Heessels, sigaren maker, en gezin, geen van Voormeer 21 naar Oudorp. B. Cobussen, afd. chef wasscherij, E.L., van Heiligland 38c naar Den Helder. W. C. Waterdrinker, bakker, N.H.. van Om- vai 11 naar Heerbugowaard. P. Meilink, slager, R K., van Hoeverweg 11 naar Op meer. J. Hohnke, dienstbode, E.L., van Tesselschadestraat 6 naar Duitschland. H. Z. Hommes, wijnhandelaar, D.G., van Zil verstraat 1 naar Beverwijk. G. Langereis, huishoudster, N.H., van Kennemerstraatweg 112 naar Heiloo. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Morgen vertrekt het K. L. M.-vliegtuig de „Ekster" van Amsterdam naar Batavia. De bemanning bestaat uit de heeren P. Soer, J. K. F. Kress, P. B. Blok en C. H. van Beuke ring, die resp. als le bestuurder, 2e bestuur der, werktuigkundige en radio-telegrafist de reis zullen maken. De „Ibis" (heenreis) is gister te Djask aangekomen. Daar zware regens het vliegveld van Jodphur onbruikbaar hebben gemaakt, is de „Uil", gezagvoerder Frijns, op de thuisreis te Jhasi geland. Deze plaats ligt omstreeks 300 K.M. westwaarts van Allahabad. De moesson is in Britsch-Indië zeer ver traagd, maar met groote hevigheid uitgebro ken, zoodat de K.L.M.-vliegtuigen op hun reizen moeilijkheden ondervinden. De jongste passagier op de Indië-Iijn. Met de „Uil", welke 16 Juli j.I. onderweg van Amsterdam naar Batavia Palembang aanliep, is tot Batavia medegereisd een zui geling van tien weken oud. EHt is vermoedelijk wel de jongste passa gier, welke ooit op de AmsterdamBatavia lijn heeft gereisd. DE TOCHT VAN VON GRONAU. Opgestegen tot voortzetting van wereldvlucht. De Duftsche vlieger von Gronau is nadat het toestel in de Pontiacfabrieken hersteld was gistermiddag om 3 uur 45 (G.H.T.) vertrokken in de richting van Chicago. Te Chicago. De Dornier Wal van den Duitschen piloot von Gronau is gisteravond boven Chicago aangekomen. De daling heeft om 19 uur 50 plaats gehad op het Michigan meer. Von Gonau en de overige leden der bemanning werden door een geweldige menschenmenigte enthousiast begroet. In het Augustus-nummer van het Maand blad voor berechting en reclasseering van volwassenen en kinderen is een artikel opge nomen van Dr. H. van der Hoeven over de publicatie van psychologische gegevens. Mr. M. Scharlesheim schrijft over preventieve hechtenis en hooger beroep. Gepubliceerd wordt het rapport van het bestuur der Ver. voor Strafrechtspraak betreffende de politie- rechtspraak. Milders schrijft over overleg tusschen rechter en reclasseering. Een katho liek schrijft over gestichtsopvoeaing en G. H Honing over een wijziging van het kinder recht en over gestichtskosten. Met aanteekeningen en berichten wordt het maandblad verder gevuld. Op den Uitkijk. Prof. dr. J. Waterink opent het nieuwe nummer met ,,'t Poojerken schets over een niet-begrepen jongentje. Aage Henriksen gezantschapsattaché van de Deensche legatie te Tokio, maakte een studie van Japanners en schreef daarover een artikel „In een tram te Tokio". Dr. R. van Deemter geeft het tweede gedeelte van „Antieke en moderne magie", waarop ds. Velders volgt met een voortzetting van „Trekkend volk". De positie van de planters in Indië wordt be keken door A. v. d. Hoek in „De eenzamen op de bergen en in de wouden". Dr. de Gee vervolgt zijn beschouwingen over Justus von Liebig. Max Visser beschrijft Goethe's laatste levensperiode. In zijn „Uitkijk bui ten onze grenzen" schrijft ds. Boerkoel over de conferentie van Lausanne. Dr. Veld kamp schreef weder „Uitkijk binnen onze grenzen" en spreekt de wenschelijkheid uit van Zondagsrust ook bij de Spoorwegen* voorts bespreekt hij de radiorede van minister Ruys de Beerenbrouck en een paar punten uit het rapport-Weiter, terwijl hij besluit met de relletjes te Overschie. Cora Westland ver volgt het feuilleton „Deze wankelende wereld In Rome worden straten verbreed, boule vards aangelegd, oude huizen opgeruimd, want er moet vrij baan gemaakt worden voor het autoverkeer dat geweldige afmetingen aanneemt. Zij die er een soort sport van ma ken om de dingen die in de Urbs gebeuren te misprijzen, zouden de buitenstaanders willen laten gelooven dat het Rome van Mussolini gaandeweg al zijn bekoring ver liest, maar het tegendeel is waar. Een Itali aansche briefschrijver vertelde dat een Rus hem geantwoord had op zijn vraag: „waar om het gouvernement zooveel kerken in Mos kou omverhaalde?" „wel, de Sovjet WH nnmte noodig"... maar "wel'verre is het van den huldigen dictator om dit soort ruimte te verlangen. Daar wordt hier geen kerkfl <kn ffrflnrf orponniH o4- zet een paar duizend aVbdtoTaantwefk om haar mooier, wi der, beter bewoond, begaanbaar t, mak'en. AU iïXKo™ vijandelijke vliegtuigen verwoest wordt, zal de gids, die over een paar eeuwen de reizi gers rondleidt, bij sommige gebouwen stil. staan en zeggen: „U ziet wel hoeveel krach, tiger en zuiverder deze stijl is dan die uit de daaraan voorafgaande jaren 18601920 maar dit paleis werd dan ook gebouwd onder de regeering van Mussolini". We zijn overtuigd dat de ploegschaar die nu hier den akker omwoelt, een diepe vore in den grond zal snijden. Goethe heeft gezegd- Als we in Rome rondloopen, kunnen we er narekenen, hoeveel Rome's er hier boven el kander gebouwd werden". En waarom zou het Rome van de XXste eeuw ook niet een be- langrijk merkteeken in de geschiedenis van Italië's eultureele ontwikkeling achterlaten? Telkens worden we al verrast door een ar. chitectuur, die als een jong en zelfbewust mensch, als een mensch van de daad, uit den bodem van het vierde Italië omhoog groeit Er zijn hier artisten, die logisch en mooi.bou. wen, zonder opschik (meer gedisciplineerd, fascistisch mogen we zeggen). Het groote huis, dat de architect Piacentini bouwde naast het opgedirkte paleis van Justitie, is een verkwikking voor het oog en mag ons te- recht aandoen als een nieuwe muziek, als een belofte voor de toekomst. In geen stad vinden we zulk een amalga- ma van verschillende bouwstijlen als hier: gedenkteekenen zijn 't uit de groote levens- perioden van dit volk met zijn rijk bewogen verleden. Tusschen ruïnen uit den keizertijd, staan kerken uit de middeleeuwen en paleizen uit het tijdperk der Renaissance en der ba rok. Met de barok noemen wij die levensblije XVIIde eeuw toen Bernini met zijn leerlin gen en volgelingen aan het woord was. Heel Rome is vol barok, vol van een architectuur, die heel schilderachtig is. Aan de gevels der kerken zien we uit- en inspringende hoeken, op de kroonlijsten zitten mollige engeltjes, aan de portieken der paleizen staan groote karyatieden, die de balkons stutten, vazen met bloemen en guirlandes boven de vensters, leeuwen, draken, reusachtige bijen (embleem uit het wapen der Barbarini's) in de straten aan fonteinen en obelisken. De barok in Ro me is een uitbundige vroolijkheid van de straat, maar die luchthartigheid zit aan den buitenkant, want de contra-deformatie is nu in vollen gang en er wordt menige boetpredi katie gehouden- Op onze omzwervingen door de stad staan we in eens op een eng plein door middel- eeuwsche huizen ingesloten. Op het midden daarvan staat het standbeeld van Giordano Bruno, die op deze plek Februari 1600 ver brand werd, omdat de inquisitie zijn filisofi- sche ideeën voor ketterijen verklaarde Gedu rende acht jaar zat deze Dominakermonnik gevangen en spanden de rechters hun krach ten in om hem te bewegen de geschriften te herroepen waarin hij zijn overtuiging uitsprak, dat er in plaats van één enkele, vele zonnestelsels in het universum waren: geen ster, geen atoom was het middelpunt van het heelal maar vele centra bewogen zich in een oneindige ruimte. Werelden en verschijnse len in het universum -yerdwijnen en verande ren voortdurend van gedaante, maar de energie, die ze schiep, blijft onveranderlijk: zij schept de stof in altijd nieuwe vormen om. Evenmin als zijn tijdgenoot Galilei, was het in die dagen aan Bruno geoorloofd zulk een filosofie te verkondigen. In de XVIde en XVIIde eeuw werd het als hoogst gevaarlijk beschouwd na te denken over vragen, dit het universum en den mensch betroffen; men was vrij om te leven zooals men wilde, niet om vrij te denken. Elisabeth van Engeland liet de roomsch-katholieken vervolgen en onder beulshanden sterven. Calvijn sloot an dersdenkenden als misdadigers in de gevan genis; Giordano Bruno verklaart onver schrokken aan de inquisiteurs, dat hij den dood niet vreest; hij was overtuigd, zeide hij, dat terwijl het vuur zijn lichaam verteer de, zijn ziel het paradijs zou binnengaan en dat de rechters, die hem veroordeelen, in hun stervensuur meer angst voor den dood zul len gevoelen dan hij op den brandstapel. De bronzen figuur van den monnik staat daar overtuigd en onverzettelijk in het hart van het barokke Rome; deze denker, die nieu we wegen durfde gaan, is een kind van de eeuw waarin ook Michelangelo leefde, die, met zóóveel overgeleverde kunstvormen brak en daarom de vader van de barok genoemd wordt. Die middeleeuwsche huizen (zeker waren er toeschouwers in de vensters op dien Februari-ochtend) passen goed bij de tafree len op het voetstuk van het standbeeld, tegenover de rechters staat en veroordeeld wordt. •Yat steekenende drie eeuwen in de we reldgeschiedenis die er verliejien sinds dat ™Z7/eVelVerdZ Vo1 vrooli'ke kleuren VI "u datzelfde „Campo di fiori" met H de defti«e Renaissance- nel ufT -u 50mpl€X van gedenkteeke- ment ir r i eeuwen, met het monu- veel uifinapn no '?c'uis' z"n even zoo- en rmhuifr i-Van vemchiliende levensvormen En <~>rr i ''"g^tedia der maatschanoij. ™\y/, U'teaniïspunt terug te kee- den rbs tegen den grond had- p-en hTw om ^tere verkeerswegen te krij- ten Hi! We nu niet die rechtlijnige stra- lkt ïf KnS,eeP ^je" blik geven op een obe- nrofefepj^?1J i Even Kker als we w£rin er aan berken boom ZtZ ff" nieuwe tak zal ontspruiten, even zeker mogen we gelooven dat Rome der XX- hPf fST Sg.mooier zal zijn dan dat van arde Italië. Ongedacht krijgen we nu niet droomd™5 Perspectief waarvan we ^°en we ons een weg banend door een os van steenen en gruis pruttelden over e karren met afbraak, die ons dreigden te Pletter te stootenbeweerde lachend een vriend: alles schijnt hier zinneloos door el kaar gegooid te worden, omdat we het groo te bouwplan niet kennen; heb een beetje ver trouwen en geduld, alles zal mooier wordeo dan je nu begrijpen kunt! ETHA FLES. Weest voorzichtig mei vuur in bosch en heide

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6