Alkmaarsche Courant. 't gaat ooi de kwaliteit en den prijs Fortinbras' toovermacht Versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. Honderd vier en dertigsle Jaargang. DONDERDAG 4 AUGUSTUS. JladuMïeuuxs Qemeentetadm HEILOO. ó/spaA, ficr»dP-paJye HeuUietm No. 182 1932 Vrijdag 5 Augustus. Hilversum, 1875 Ai. (64512.4. en 11.-12.— VARA, 12.-4 AVRO en van 8.-11- uur VPRO-AVRO). 6.45 v—7.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 VAR A-Septet onder leiding van Is. Eyl. 10.00 Morgenwijding. 1015 Voordracht Janny van Oogen. 10.30 Vervolg VARA-Septet. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Vervolg VARA-Septet. 12.00 AVRO- Kleinorkest onder leiding van W. Knikker. Russische en Zigeunerliederen door Maria Wolkowskaja (sopraan) en Elisabeth Lewit- skaja (alt). 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 AV RO-kamerorkest onder leiding van Gerard Hemmes. In de pauez Gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5.- VARA-Kleinorkest onder leiding van Jan v. d. Horst. 5.50 Gramofoonplaten. 6.00 Orgel spel John BrookhouseMac Carthy. 6.30 Voordracht Janny von Oogen. 6.45 VARA- Kleinorkest onder leiding van Janv. d. Horst, Orgelspel door ojhn Brookhouse Mac Carthy en Gramofoonplaten. Het Residentie-Orkest onder leiding van Carl Schurieht. In de pau ze om ca. 9.00 Jan van Kasteel: De film „ik Iheb een mensch gedood". Circa 10.15 Ds. J. W. van NieuwenhuyzenJob. 11.0012.00 Gramofoonplaten (VARA). Huizen, 296 Ai. (Algemeen programma, te verzorgen door de N.C..RV.) 8.Schrift lezing- 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Gramofoonplaten. 12.15 2.00 Concert. H. Hermann (viool), T. G. v. d. Haar (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello) en Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode (piano). 230 Concert. Mej. Annie Hermes (alt), G. •Beths (viool) en P. Halsema (piano). 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Orgelspel Adr. En gels. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Radiodok ter. 7.00 Causerie door A. J. Herwig. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 De HOV (Sympho- mie-orkest) onder leiding van Marinus Adam. Ó.a. Capriccio italien, Ischaikowsky. 9.00 W. v. Rijswijk: Paarlen. 9.30 Vervolg concert. O.a. Ouverture „La Dame blanche", Boiel- dieu 10.00 Vaz Dias, en tot 10.30 Vervolg concert. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 Ai. 10.35 Morgenwijding 10.5011.05 Tijdsein en berichten. 11.35 Aanbieding Eere-burgerschap van Port Tal botAberafan aan Lloyd George. 12.20 Emanuel Starkey's orkest. 1.05 Orgelspel Maurice Vinden. 1.502.50 Gramofoonpl. 4.20 Northern Studio-orkest o.l.v. Don Hy- den, m. m. v. Percy Bilsbury, tenor. 5.35 Kinderuur. 6.50 Liederen van Wolf door Wi- nifred Radford, sopraan en Sumner Austin, bariton. 7.10 en 7.307.45 Causerie. 7.50 Concert uit Wales m. m. v. solisten, koor en Londensch Symphonie orkest o.l.v. Tom Da- vies. Wales'sche liederen. 9.20 Berichten en causerie. 9.55 Kamermuziek door het „New London Trio" m. m. v. Mary Baker, sopraan, o.a. Trio in D, op. 70 No. 1, Beethoven. 11.2012.20 Dansmuziek. Bertini's Band. Parijs Radio-Paris1725 Ai. 8.05, 12.20 en 7.20 Gramofoonplaten. 9.05 Orkestcon cert, o.a. Petite Suite d'Orchestre, Bizet- Mouton. 9.50 Radio-tooneel„Les Noces de Jeanette" van Victor Massé. 10.50—11.20 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 Ai. 12.20—2.20 Con cert uit Hotel Angleterre. 3.505.50 Radio- Blaasorkest o.l.v. Joh. Andersen. 8 30—9.30 Duitsche Opera-muziek door het Omroep orkest o.l.v. W. MeyerRadon, m. m. v. Jor- gen Bendix, zang, o.a. Ouv. „Don Juan", Mozart. 9.30 Radio-tooneel. 10.1010.25 Moderne Fransche Pianomuziek door V. Fischer. 10.40—11.25 Omroeporkest o.l.v. W. MeyerRadon, o.a. Suite, Stravinsky. Langenberg, 473 Ai. 7 258.20 Concert uit Bad Homburg o.l.v. Holger. 12.201.35 Concert uit München. 1 502.50 Concert o. 1. v. Eysoldt. 5.20—6.35 Omroeporkst o.l.v. Kühn, m m. v Alice Habig, piano. 8 20 9.50 Uit Weenen: D Wiener Philharmoniker 0.1.v. Clemens Krauss spelen werken van Jo- hann Strauss. 10.35 Zangdeclamatie. 11.05 12.20 Concert door Guy von Nogrady en zijn kapel Rome, 441 Ai. 9.05 Symphonie-concert o. 1. v. O. Ziino, o.a. Ouv. „Egmont", Beethoven en „Tod und Verklarung", symph. gedicht, Strauss. 112012.20 Dansmuziek. Brussel, 508 Ai. en 338 Ai. 508 M 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest o. 1. v A. Meulemans. 6.20 en 6.50 Gramofoon platen. 8.20 Zie Langenberg. 10.3011.20 Gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 Gramo foonplaten. 3.20 Concert in de Kurzaal, Ostende o.l.v. Fr. Rasse, m. m. v. Manuel Quiroga, viool. 5.20 Omroep-Kleinorkest o. 1. v J. Kumps. 6.20 en 8.20 Gramofoonpla ten. 9.20 Concert in het Casino te Knocke o.l.v. K. Candael, m. m. v. Zino Frances- catti, viool. Hierna: Max Alexys' orkest Zeesen, 1635 M. 8.20 Zie Langenberg. In de pauzes berichten. Na afloop tot 12.50 Dansmuziek door Oscar Joost en zijn kapel. Gisteravond kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. Na opening door den voorzitter en goedkeuring der notulen waren aan de orde de Ingekomen stukken. a. Verschillende berichten van Ged. Staten met goedkeuring van raadsbesluiten. b. Goedkeuring van de wijziging der ge- meentebegrooting en die van het electrisch bedrijf over 1932. c. Schrijven van het provinciaal bestuur in zake de tarieven der waterleiding. Er wordt naar gestreefd deze zoo laag mogelijk te hou den en zij zijn thans matig te noemen. Tot verlaging kan pas worden overgegaan, als de toestand van 't bedrijf voldoende gestabi liseerd is. Ten aanzien van de bij uitbreiding geëischte garanties, werd medegedeeld, dat die wordt gevraagd op grond van bepalin gen, krachtens welke uitbreidingen tot stand worden gebracht. Wat het tarief voor brand- kranen betreft, het prov. bestuur vond geen aanleiding daarop een zekere depressie toe te passen, aangezien de opbrengst ervan be stemd is rit bestrijding van de kosten van het gebruikte water en tot onderhoud der kranen. De voorzitter zei, dat deze brief het antwoord was op een schrijven van het ge meentebestuur ingevolge opmerkingen van den heer Vabl. d. Schrijven van mevr. KuiperLiefting en den heer Tamis met bericht van aanneming van de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Medaille voor de L. E. T. T. Protest tegen het Wilhelmus! De vereeniging L.E.T.T. had weer het jaarlijksche verzoek gedaan om toekenning van een of meer medailles voor de a.s. ten toonstelling. B. en W. stelden voor, om. even als andere jaren, weer een medaille beschik baar te stellen. De heer Keesman merkte op, dat door de L.E.T.T. aan het fanfarekorps was ge vraagd het Wilhelmus te spelen. Dit achtte spr. niet noodig op dat feest, het is geen tuin- dersbelang. Als de L.E.T.T. bij dien eisch blijft, zal spr. een andere houding tegen die organisatie aannemen. Men moet van de ten toonstelling geen nationaal feest willen ma ken. De voorzitter beschouwde de L.E. T.T. toch wel eenigszins als een nationaal feest. Spr merkte nog op, dat in Engeland geen enkele feestviering of voorstelling in een schouwburg eindigt zonder het spelen van het volkslied en blijkbaar hebben de par- tijgenooten van den heer Keesman daartegen geen bezwaar. Overigens achtte spr. de aan geroerde kwestie van weinig belang. De heer Keesman merkte nog op, dat het Wilhelmus vaak beschouwd wordt als een strijdlied tegen het socialisme. De heer K o s t e 1 ij k veronderstelde, dat het slechts een verzoek van de L.E.T.T. is geweest, hetwelk het corps kan weigeren, als het zulks wil. De heer Keesman antwoordde, dat het een eisch was geweest: het Wilhelmus spe len of niet spelen. De heer S c h u y t meende, dat er nog wel een corps is, dat het Wilhelmus wel zal wil len spelen. De heer K o s t e 1 ij k zei, dat ook de In ternationale gespeeld zal kunnen worden, als het bestuur der L.E.T.T. daar belang in ziet. Het voorstel werd aangenomen met aantee- kening, dat de heeren Keesman en Greeuw te gen waren. Rijwielpad Castricum—Limmen. Op het verzoek van de rijwielpadvereeni- giog Nocrd-Kennemerlaiid om een bijdrage in de kosten van aanleg van een rijwielpad van Castricum (Limmerweg) naar Limmen (Westerweg) adviseerden B. en W. goedgun stig. Het ontworpen rijwielpad zal een ver binding vormen tusschen den Westerweg en den straatweg CastricumEgmond en is voor de ingeztenen van Heiloo van belang voor het bereiken van de badplaats Castri cum aan Zee, waarmede de verbinding wordt verkort en verbeterd. Met het oog op het totale bedrag van de geraamde kosten oordeelden B. en W. het ge vraagde bedrag niet te hoog. Zij stelden dus voor de gevraagde 200 als bijdrage in de kosten van aanleg van het genoemde rijwiel pad te verleenen. Na een korte bemerking van den heer Greeuw inzake het onderhoud werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Afgewezen verzoek om een uitkeering. Ingekomen was een verzoek van A. Leu- sink inzake het verstrekken van een uitkee ring. Adressant had een paar keeren een volgens den voorzitter verwarden brief ge schreven aan B. en W. De heer V a h 1 meende, dat adressant be doelt handelsgeld te vragen, maar hij moet daarvoor niet bij den raad zijn. De voorzitter meende, dat de betref fende commissie den adressant op alleszins voldoende wijze heeft geholpen. Het afwijzende voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Geen vergunningen meer. Ten aanzien van een adres van Th. B. Brand om hem vergunning te verleenen tot verkoop van sterken drank in het klein, stel den B. en W. aanneming voor kennisgeving voor, omdat de drankwet precies omschrijft de gevallen waarin een vergunning behoort te worden verleend of behoort te worden ge weigerd en de uitvoering daarvan is opge dragen aan B. en W. Overigens merkten B en W. op, dat adres sant niet voor een vergunning in aanmerking komt, omdat het maximum-aan+al vergunnin gen is bereikt en door den raad is bepaald, dat ten zuiden van de Zevenhuizerlaan geen vergunningen verleend mogen worden. Conform het voorstel werd het adres voor kennisgeving aangenomen. Het venten van melk op Zondag. De melkslijtersvereeniging „Aller Belang" verzocht te bepalen, dat op Zondag geen melk of melkproducten langs de huizen zul len mogen worden verkocht, anders dan aan bakkers, voor ijsfabricatie e.d. B. en W. adviseerden afwijzend hierop te beschikken en motiveerden dit met er op te wijzen, dat de winkelsluitingswet het venten op Zondag verbiedt. Wat de wet onder „ven ten verstaat wordt niet nader omschreven, doch het is zeker, dat een melkslijter niet langs de huizen mag gaan, om zijn waren aan te bieden. Melkwinkels mogen op Zon dag geopend zijn tot 12 uur des middags, uitsluitend voor verkoop van melk en room. Daaruit volgt ook, dat melk en room op Zon dag tot des middags 12 uur aan klanten zal mogen worden afgeleverd. De melkslijter, in het adies bedoeld, brengt de melk op Zondag niet rond uit zucht tot concurrentie met andere slijters, doch omdat hij de melk verkoopt die in eigen bedrijf wordt gewonnen en hij daarom, in tegenstelling met slijters die hun melk van anderen betrekken, op Zaterdag niet voldoende melk heeft om zijn klanten ook voor den Zondag te bedie nen. Ging hij meik bijkoopen, dan had hij de melk, die Zondag gewonnen wordt, over. De man zou door de gevraagde regeling dus ernstig in zijn bedrijf worden getroffen. Dat deze uitzondering tot gevolg zal heb ben, dat alle melkslijters weer op Zondag zul len moeten gaan rondbrengen, wilden B. en W. niet aannemen; nu het publiek er eenmaal aan gewoon is, om op Zondag geen melk te ontvangen, zal het overgroote deel dat ook voortaan niet meer verlangen. De voorzitter, het prae-advies nader toelichtend, wees nog op een arrest van den Hoogen Raad, waarbij een melkventer uit Zwolle in een dergelijke kwestie ontslagen was van rechtsvervolging. De heer Keesman zei, dat de bedoelde man wèl melk bijkoopt, waardoor de situatie toch wat anders wordt. Bovendien meende spr., dat dezelfde melkverkooper ook op Zon dagavond melk levert, wat toch zeker tegen de bedoeling der wet is. De heer K o s t e 1 ij k was het niet eens met het betoog van B. en W., maar meende dat men niet op het verzoek kan ingaan uit hoofde van de beslissing van den Hoogen Raad, ofschoon spr. in principe tegen melk- levering op Zondag is. Wat de schade in het bedrijf betreft, dat geldt ook voor vele an dere zaken bij allerlei regelingen. De heer V a h 1 sloot zich aan bij het be toog van den heer Kostelijk. De heer Dekker zei, dat bedoelde venter geregeld bijkoopt en de aldus gecontracteer de melk toch ook op Zondag moet acceptee ren. De heer S c h u y t stelde vast, dat het ven ten niet geoorloofd is, alleen het bezorgen is toegestaan, al is controle hierover vrijwel ondoenlijk. Een besluit als gevraagd zal nooit goedgekeurd worden. Het advies van B. en W. weid zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het verzoek van het gemeente bestuur van Jisp. Op het bekende verzoek van den raad dei- gemeente Jisp om adhaesie te betuigen aan een door hem tot Ged Staten gericht verzoek, adviseerden B. en W.: Hoewel wij het vrijwel overbodig achten om thans nog de aandacht te vestigen op den nood van de in het adres genoemde bedrij ven, omdat die nood bij het Provinciaal Be stuur bekend en behandeld is, geven wij U, op grond van de in een vorige vergadering geuite meening inzake het trekken van on juiste conclusiën wanneer geen adhaesie wordt betuigd, in overweging aan, dat deel van het verzoek wel adhaesie te betuigen. De tarieven van het P.E.N. zijn, voor zoo- veel deze gemeente betreft, nog niet bezwa rend, terwijl wij afschaffing van meterhuur dat eventueel door ons bedrijf zou dienen te geschieden niet kunnen voorstaan. Over de tarieven van het Piovinciaal Wa terleidingbedrijf hebben wij juist dezer da gen een antwoord van Ged. Staten ontvan gen. In verband daarmede kan thans moeilijk opnieuw om verlaging van die tarieven wor den verzocht. De punten 2 en 3 komen daarom o.i. niet in aanmerking om daaraan adhaesie te be tuigen. Het prae-advies van B. en W. werd goed gekeurd. De commissie van toezicht op het 1. o. De onlangs tot leden dezer commissie be noemden, mevr. C. RusHoogland en de heeren P. Brommer en E. Keuning, verzoch ten at weer eervol ontslag uit die functie, om dat zij, naar de voorzitter mededeelde, van meening zijn niet het vertrouwen van den raad te hebben, wat h.i. gebleken was, toen de raad de commissie had genegeerd op een belangrijk punt. Spr. had de ontslag-aan vrage wel verwacht na het votum van den raad. maar betreurde haar niettemin, omdat het nogal moeite hid gekost geschikte perso nen voor de commissie te vinden die men ten slotte in bovengenoemden had gemeend' te hebben gevonden. De heer Barnhoorn was verwonderd over het besluit, dat hij aanvankelijk kinder achtig had gevonden Spr. vond het eigen aardig. dat adressanten zonder ooit een daad aan de commissie te hebben bewezen, haar nu al weer gaan verlaten. De heer Keesman betreurde den gang van zaken. De r.k. raadsleden hadden niet den heer Tamis als lid van de commissie van toezicht moeten voordragen buiten de voor dracht van de commissie om. Het gaat hiei niet om den persoon maar om de positie ah schoolhoofd van den heer Tamis. Dr. Barnhoorn betoogde, dat een on derwijzer, lid van de commissie, geen contro leheeft over een andere school, maar dat die is opgedragen aan de andere leden. Het was de bedoeling geweest van de r.k. raadsleden om een onderwijsman met rijpe ervaring ir de commissie te krijgen. De heer K o s t e 1 ij k meende dat men de voordracht destijds had moeten terugzenden, zooals hij toen reeds had geadviseerd. Het gevraagde eervol ontslag werd ver leend. B.i.54 C i naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 13) Zoo sprak Gaspard Marie Bigourdin, be heerder van het hötel der Grottes, een groole man, gekleed in een bruin linnen pak, met soepelen strooien hoed, met zeer breeden rand. Hij was zoo kolossaal, dat hij, in een Weener luierstoel gezeten om van de avond koelte te genieten, aan alle kanten buiten den stoel uitpuilde. Ze hebben gezegd dat ze voor het diner zouden komen, mon onche (oom) zei Félise. Zij was een aardig slank meisje met don kere oogen en een fijn gezichtje. Met vaderlijke liefde had Fortinbras haar vergeleken met een alpenbloem, waaruit honig wordt gemaakt. En inderdaad deed zij denken aan geurige, wilde bloemen. Haar bruin haar was hoog opgemaakt met een kam, zooals dat van de boerendochters uit het district, maar zij droeg blouse en stoffen rok, als iemand uit den welvarenden burger stand. Zes uur is etenstijd in Brantome, merkte mijnheer Bigourdin op. Zij zijn gewend aan de uren van Londer. en Parijs, net zooals hun dat het best bevalt. In Londen en Parijs staan ze 's mid dags oo en gaan ze naar bed als de zon op gaat. Ze komen juist hier om die manieren *an Londen of Parijs af te leeren. Tenminste, dat heeft je vader me geschreven, 't Is een slecht begin. Ik verlang er naar ze te zien, zei Félise- Zie je dan geen Engelschen genoeg? Tien jaar geleden was in Brantome een Engelsch- man een bijzonderheid. Al de inwoners en jij met hen, kleine Félise, liepen twee Kilometer ver om hem te zien. Maar nu met al die auto's zijn ze net zoo min iets' bijzonders als truffels. Met deze vergelijking bedoelde monsieur Bigourdin aböoluut niet, dat de twaalfhon derd inwoners van Brantome allen gastrono mische wellustelingen waren, 't Is waar, dat Brantome welvarend werd door de pate de foie gras; aan haar dank Brantome haar be staan, zij maakt en verkoopt het en met hon den en varkens worden de truffels gezocht en zonder truffels zou de paté de foie gras niets zijn dan een smakeloos vet kostje. Maar vader heeft nog nooit Engelschen hierheen gestuurd, zei Félise. Dat is waar, antwoordde Bigourdin met een breeden glimlach, die zijn sterke witte tanden liet zien. 't Zijn de eerste Franschen of Engel schen, die ik ontmoet, die vader gekend heb ben. Dat is waar ook, zei Bigourdin. En het zullen wel vreemde types zijn, zooals je vader er ook een is. Tiens (wacht eens), laat mij nog eens zien wat hij over hen schrijft. Hij begon zijn zakken te doorzoeken, een arbeid, die zijn lichaam zoo deed schudden, dat de schommelstoel er van kraakte. De brief moet in mijn zwarte buis zit ten, zei hij. Ik zal hem krijgen, zei Félise en zij ging het huis binnen, Bigourdin rolde een sigaret, die hij aan stak, en gaf zich over aan prettige overden kingen. Het Hotel des Grottes was gebouwd tegen de helling van een rots en de loggia of veranda, waarin Bigourdin zat, hing over een kleinen afgrond. Onder hem stroomde de rivier de Dronne, die om het oude stadje heenkabbelde en waarover hier en daar kleine bruggen lagen. In het Noordwesten doemden de bergen van de Limousin op, waarin de rivier ontsprong. De kleine stad sliep onder de schuin vallende zonnestralen. Het gezicht op Brantome, dat beneden voor hem lag uit gestrekt, was onafscheidelijk verbonden aan ae eerste indrukken, die Bigourdin van het ge heel gekregen had. In het Hotel des Grottes was hij geboren, daar had hij zijn heele leven doorgebracht, op een paar jaren te Lyon na, waarheen hij door zijn moeder was gezonden om ruimer begrippen te krijgen over het be stieren van een hotel en in Brantome hoopte hij te sterven met eere en een goed gevulde beurs. Brantome voldeed hem, het hoorde bij hem. 't Was zoo klein en beknopt, dat hij er een goed overzicht overzicht over had. Hij was bekend met alle tragedies en comedies, die zich onder de roode dakpannen afspeel den. Als hij de Rue de Périgueux afliep, dan ging zijn hand even dikwijls naar zijn hoed, als die van den president van de Republiek op weg naar Lor.gchamps. Hij was een man van gezag en aanzien en hij was dog maar veertig jaar. En Félise aanbad hem en voor kwam zijn wenschen. Zij kwam met den brief terug. Hij keek hem door en las gedeelten er van hardop voor. Ik heb naar je toe gestuurd een paar jonge menschen, wier lot ik mij heb aange- trokken. Ze zün geen familie van elkaar. Ze ag= zijn niet getrouwd en het zijn ook geen gelief den. Het zijn Arcadiers van de straat, on schuldiger dan duiven en van echte, strenge Engelsche moraliteit Zij is een schilderesie, zonder beschermers, hij een leeraar zonder leerlingen. Ze zijn ook candidaten voor het geluk, die hun proeftijd doormaken. Later zullen ze wel de gelofte afleggen. Wat bedoelt hij? Wat voor gelofte? Misschien zijn het erg vrome menschen en willen ze later in een klooster gaan, zei Félise. Ik zie je vader al, die zoo anti-clericaal is, belangstelling aan den dag leggen voor nonnetjes en monnikjes. En toch zijn hij en Monsieur le Curé (mijnheer de Pastoor) vrienden! Dat is omdat Monsieur le Curé wijs is en geen vrees kent. Hij zou zelfs getracht hebben om Voltaire te bekeeren. Maar laten we verder gaan. Daar ze arm zijn en dit uit gehoorzaam heid doen, verlangen zij niet de koninklijke vertrekken in het Exelsiorpaleis te betrekken. Corinna Hastings woonde in Parijs op een zolderkamertje, Martin Overshaw boven een bakkerswinkel in een onbekende buurt van Londen. De eenige weelde, die zij vragen, is zich eens per dag van top tot teen in koud water te mogen wasschen. Ik was er zeker van dat u vader niet over de badkamer hadt geschreven, zei Félise Ze had gelijk, maar dat verzuim was. vreemd. Want Bigourdin was zoo troasch op zijn nieuw ingerichte badkamer, dat al de reisbureeux van Europa en alle uitgevers van reisgidsen er van hadden gehoord en haM Brantome de badkamer had mogen be wonderen. De burgemeester had haar eezien en, zoo hij gekomen was, getooid met zijn driekleurig lint, zou Bigourdin hem hebben voorgesteld haar plechtig in te wijden. Dat moet ik vergeten hebben, zei Bi gourdin. Maar het doet er niet toe, ze kun nen genoeg koud water krijgen. Maar als ik ze voeding en huisvesting en bewassching moet geven voor de belachelijke kleine som, die je vader noemt, dan moeten ze begrijpen dat zes uur het etensuur is in het Hotel des Grottes. Alleen menschen met auto's kunnen het hotel op zijn kop zetten en dan moeten ze vier francs betalen voor hun diner. Hij rees plechtig overeind en staande zag hij er uit als een flink gebouwde, sterke man met rechten rug. Hij had een breed, frisch gezicht, waaraan een klein zwart snorretje iets pikants gaf. Zijn oogen waren bruin en vriendelijk. Zijn mond was te klein en in zijn kin was een spleet, die bij een kleiner mensch een kuiltje zou wezen. Allons diner (laat ons gaan dineeren) zei hij. Op de patriarchale wijze, die nu helaas uit de mode gaat, at de heer Bigourdin met zijn gasten. De salie a manger (eerzaal), die in de loggia uitkwam, was gemeubeld met een lange tafel in het midden, waaraan de handelsreizigers zaten en met eenige kleine re tafels voor de andere gasten. Aan één van deze drie, tusschen keuken en eetkamer, za ten mijnheer Bigourdin en zijn nichtje Toen ze binnen kwamen, stonden de vijf handelsreizigers, in afwachting van hun di ner, met de punt van hun servet in hun boord gestoken, op en bogen. Bonsoir messieurs (goeden avond, hee ren) zei Bigourdin, en hij ging met Félise naar zijn tafeltje. (Wordt vervoja

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5