Aqmda 'JkoMndaai 'flieuws JMOezonden Stukken JtechtszoAeu JiAeepstijdingen £aatste Aecichten Stad en O Hhecbecicht fyiMicaües JSucgedij&e. Stand Ceck ói Schoot SCHLRMERHORN. BEVERWIJK. DE AFSLUITDIJK. STOOMVAARTLIJNEN. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. BOMAANSLAG TE LOETZEN. Vrijdag 5 Augustus. 7.30 uur, Cinema Americain, eerste hoofd- fummer De straatzanger v. Parijs (dram.); noofdrol Andre Bauce; tweede hoofdnum mer De koning van den Congo (tweede epi sode). Toegang voor personen boven 14 j. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater, hoofdnummer Achtervolgd door een millioen (sens.), hoofdrollen Victor Mac Laglen, EI Brendel en Fifi Dorsay. Toegang voor per sonen boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater, hoofdnummer De lachende luitenant (rom.), hoofdrol Mau- rice Chevalier; voor alle leeftijden. 7.30 uur, bioscoop Harmonie, eerste hoofd nummer Es wird schon wieder besser (kom.); hoofdrollen Heinz Rühmann en Dolly Haass; tweede hoofdnummer De held der witte bergen (kom.), hoofdrollen Renate Muller, Louis Trenkler en Felix Bressart Toegang voor eiken leeftijd. Zaterdag 6 Augustus. 2.30 uur, hotel Nassau-Bergen te Bergen aan Zee, opening tentoonstelling Berger Kunstenaarsvereniging. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De Straatzanger van Parijs (dram.); 2. De ko ring van den Congo (2e episode); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Achtervolgd door een millioen (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: De lachende luitenant (rom.); alle leeftijden. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: 1. Es wird schon wieder besser (kom 2. De held der witte bergen (kom); alle leeftijden. 7.30 uur, terrein naast de kerk te Schoor! (bij slecht weer in de kerk), hagepreek om den vrede. Zondag 7 Augustus. 1.30 uur, draverijen Sportpark te Alkmaar In Cinema Americain van 2 uur n.m. af doorloopende voorstelling van 1. De straat zanger van Parijs (dram); 2. De koning van den Congo (2e episode); boven 14 jaar. In Alkmaarsch Bioscoop-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van Achtervolgd door een millioen (sens.)bo ven 18 jaar. In Victoria-Theater van 2 uur n.m. af door loopende voorstelling van De lachende lui tenant (rom.)alle leeftijden. 2 uur, 4.30 uur en 7.30 uur bioscoop Harmonie: 1. Es wird schon wieder besser (kom.); 2. De held der witte bergen (kom.); alle leeftijden. SCHOORL. De 18e „Hagepreek voor den Vrede" naast 'het 'kerkgebouw te Schoorl, onlangs op de openlucht-samenkomst van Kerk en Vrede in de Muziektuin alhier aangekondigd, als naar gewoonte op den eersten Zondag in Augustus, is versteld op Zaterdagavond a.s. daaraan voorafgaande, om half acht. Aange zien namelijk van Zondag tot Dinsdag de Zomerfeesten te Schoorl zijn georganiseerd, zouden beiden elkander onvermijdelijk af breuk doen. De eenigszins gewijzigde agenda vermeldt nu als sprekers naast den plaatselij ken predikant Ds. Boeke, Ds. J. N. Seulijn van Warmenhuizen met het onderwerp: „Aan het strand der Euwige zee", terwijl daarna door Cor Inja uit Zaandam een getuigenis zal worden gegeven. Een en ander afgewis seld door koor- en samenzang. De toegang is vrij. Het terrein is uitnemend. En bij slecht weer kan men in de kerk terecht. DE STREEK. De toestand in de tuindersbedrijven blijft nog wanhopig slecht. Inplaats van le vendige en drukke aardappelveilingen, die men bij de groote aanwezige voorraden zou verwachten, komt er dagelijks slechts weinig aanvoer, waarvan geregeld een deel als on verkoopbaar naar huis gaat, een deel wegens ziekte wordt afgekeurd en het resteerende deel voor den belachelijk lagen prijs van f 0.50 per 50 K.G. of iets meer wordt ver kocht. BOVENKARSPEL. Op de «ïiddagveiling van de bloembol- lenveilingsvereeniging bleef de handel vlug, met gevolg, dat van enkele soorten de prij zen iets omhoog liepen. In den nacht van Woensdag op Donder dag dezer werd bij den heer L. Schelling, Jisperweg, Beemster, een groote partij bloem bollen gestolen. Tot hoofdingeland van de banne Haren karspel is herbenoemd de heer C Berkhou wer. Vereeniging tot oprichting en instand houding van een openbare leeszaal en boe kerij. Bovenstaande vereeniging hield Don derdagavond in haar gebouw aan de Noor- derparkiaan hare jaarvergadering. De voorzitter, de heer Ingenhouz, had be richt van verhindering gezonden, waarom de bijeenkomst onder presidium van den heer K- Steijn stond. Van den heer Phillippo was bericht inge komen dat hij door huiselijke omètandigne- den genoodzaakt was als bestuurslid te be danken. Het 12de jaarverslag getuigde van gesta- digen vooruitgang der vereeniging, welke per 1 Januari 1.1. 333 leden telde. In totaal zijn verleden jaar 6328 uitgeleende boeken afge geven. Het ontvang- en uitgaafcijfer sloot met een bedrag groot 1342.89. waarvan het batig saldo ongeveer 100 bedroeg. De begrooting over 1933, wanneer men weer mag rekenen op gemeentesubsidie ad f 750, sloot met een eindcijfer groot 1407.58. In de plaats van den heer Phillippo werd als bestuurslid gekozen de heer A. Hofland Sr., terwijl drie aftredende leden, de heeren DiBgemanse. Lamme en K. Steijn bij acclamatie werden herkozen Na de rondvraag, waarin de voorzitter de wenscheiijkheid beoogde tot aanschaffing van nieuwere boekwerken en de heer Hart over toezich; gesproken had in den komenden winter voor des daags van werkloozen in de leeszaal, werd de bijeenkomst met een woord van dank opgeheven. De Afsluitdijk, die het voormalige eiland Wieringen met Friesland verbindt, is thans in zooverre voltooid, dat men de wandeling van Noordholland naar Friesland droogvoets kan volbrengen. Echter blijft er nog heel wat te verrichten eer de afsluitdijk als drager van een autoweg en spoorlijnen volkomen gereed zal zijn. Maar er blijft nog meer werk te doen, dat spoedeischend is. Het zich in de af gesloten kom der voormalige Zuiderzee op stuwende IJselwater moet door uitwaterings sluizen worden geloosd. Om nu het uitschu- ren van den zeebodem gedurende het spuien te voorkomen, worden thans voor de uitwate ringssluizen te Den Oever zinkstukken „ge zonken" van abnormaal groote afmetingen (ruim 5000 vierk. M.) Zoo'n zinkstuk, op den wal bij eb van rijs hout gevlochten, wordt bij hoogwater door eenige sleepbooten naar zijn plaats van be stemming gesleept. Daar wordt het nauwkeu rig op zijn juiste plaats getrokken en met stortsteen belast totdat het zinkt. Om het op zijn plaats te houden, wordt daarna nog een groote hoeveelheid steen nagestort. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redact'e. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik het volgende in Uw veel gelezen dagblad geplaatst. Bij voorbaat mijn vriendelijken dank. Hoewel ik geen schrijver ben, voel ik toch den plicht eenige regels te schrijven betref fende de werkloozen en hun steun. Waarvoor dient al dit geschrijf? Soms om het rapport-Weiter betreffende de 15 pCt. steunverlaging te beïnvloeden of om de werk loozen bij al hun ellende nog een klap in het aangezicht te geven bij het publiek. Neen, wij zijn geen parasieten van staat en gemeentekas, maar wij zijn slachtoffers van de rationalisatie die men te snel heeft doorgevoerd en de arbeidstijd niet in verhou ding er mee heeft gebracht. wij vragen geen steun, maar werk, wij zijn het die aandringen op verkorting van ar beidsdag, al schreef de heer J. N. dat dit niet verkondigd werd. I. V. V. en N. V. V. hebben reeds de leuze van de 40-urige werkweek aangeheven, maar de overheid blijft in ge breke. Wij roepen: zet de werkverschaffing open als er geen ander werk is! Is het niet treurig dat er duizenden loopen en er nog bedrijven zijn, die langer dan 48 uur mogen werken en zelfs nog bedrijven die heelemaal niet beschermd zijn? Nogmaals dankend. Een der vele werkloozen, J. SCHUMACHER. DIEFSTAL VAN RIJWIELEN. De Utrechtsche rechtbank heeft den 27- jarigen J. B. te Amersfoort wegens diefstal van verscheidene rijwielen veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. VERDUISTERING DOOR EEN ADVOCAAT. De Limmensche strafzaak. De Hooge Raad heeft een beroep behandeld van mr. D. L. S. te Amsterdam, die terecht heeft gestaan voor de rechtbank aldaar wegens verduistering als curator in een fail lissement, valschheid in geschrifte en heling. Wegens de eerste beide misdrijven veroor deelde de rechtbank hem tot anderhalf jaar gevangenistraf. In hooger beroep heeft het Gerechtshof te Amsterdam hem alleen wegens het medeplegen van valschheid in ge schrifte veroordeeld tot 1 jaar met aftrek van 6 maanden prefentief. Mr. Reus lichte 2 middelen toe. Conclusie O.M. 18 Augustus. Johan v. Oldebarneveldt (toerstenvaart) 4 Aug. v. Cowes te Amst. Tajandoen (uitr.) 4 Aug. te Antwerpen. Rotterdamsche Lloyd. Modjokerto (thuisr.) 3 Aug. te Marseille Baloeran (uitr.) 4 Aug. v.m. 8 u. te Batavia. Indrapoera (uitr.) 4 Aug. te Marseille. Kon. Holl. Lloyd. Delfland (uitf.) 4 Aug. te Antwerpen. HollandAmerika-Lijn. Lochgoil, Vanc./Rott., 3 Aug. te Panama Lochmonar, Rott./Vancouver 3 Aug. v. Lon den. Rotterdam, New York n. Rotterdam; 6 Aug. v.m. 11 u. te Plymouth verwacht. Kon. Paketv. Maatschappij. Tasman 2 Aug. v. Kaapstad n. Mosselbaai Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij, Ariadne 3 Aug. v. Barcelona te Genua. Atlas 2 Aug. te Curacao. Barneveld 4 Aug. v. Delfzijl te Amsterdam Bodegraven (uitr.) 3 Aug. te San Juan. Boskoop (thuisr.) 3 Aug. v. Cristobal n. Cu racao. Ceres (uitr.) 3 Aug. te Santagio de Cuba. Hercules 3 Aug. v. Piraeus n. Volo. Hermes 3 Aug. v. Smyrna te Samos. Mars 3 Aug. v. Tarragona n. Valencla. Rhea 1 Aug. v. P. Barrios n. Kingston. Tiberius 3 Aug. v. Hamburg n. Amsterdam Ulysses 3 Aug. v. Algiers n. Amsterdam. Aurora 4 Aug. v. Lissabon te Amsterdam. Euterpe 3 Aug. v. Danzig te Stettin. Ganymedes 4 Aug. v. Amsterdam n. Roti Haarlem 3 Aug. v. Hamburg n. Antwerpen Nereus 4 Aug. v. Amsterdam n. Danzig. Tiberius 4 ug. v. Hamburg te Amsterdam Titus 4 Aug. v. Amsterdam n. Rotterdam. Vesta 3 Aug. v. Vigo n. Lissabon. JavaNew York-Lijn. Sembilan. Java-New-York; 3 Aug. te Sabang. JavaChinaJapan Lijn. Tsisondari, 2 Aug. v. Hongkong n. Muntok Silver—Java Pacific-Lifn. Batoe, 1 Aug. v. Los Angeles te Batavia. Stoomvaart Mij. Oceaan. Maron. Java-A'dam, 3 Aug. v. Suez. Meiampus, 4 Aug. v. A dam n. Londen'. Sarpedon. Japan-Rott., 4 Aug. v. Hongkong. HollandAfrika Lijn. Heemskerk, 4 Aug. v. Beira te Rott. Meliskeric, uitreis. 3 Aug. v. Pt. Soedan n. Mombassa. Heemskerk, 4 Aug. v. Port Natal L v werpen te Rotterdam. Holland Australië-Lijn. Djamki. 4 Aug. v. Bremen te Hamburg. RotterdamZuid Amerika-Lijn, Alpherat, 4 Aug. v. Rott. te Hamburg. Ant- Ongecorrigeerd. IS. QUERIDO f Hedenmiddag is in de Boerhaaveklinlek te Amsterdam overleden in den ouderdom van 59 aar de Nederlandsche letterkundige I. Querido. Hij was eerst horlogemaker, daarna mu zikant, diamantkerver. juwelier, journalist en daarna alleen letterkundige. Zijn voor naamste werken zijn: Levensgang, Men- schenwee. Zegepraal, Kunstenaarsleven, De Jordaan I (1912). Van Nes en Zeedijk, De Oude Waereld, Koningen, Zonsopgang, Morgenland, Manus Peet, Mooie Karei, Mis leide Majesteit, Simson de Godgewijde en Ontreddering. DE HEFFING OP DE BOTER. De crisis-zuivelcentrale deelt mede, dat de heffing van boter voor de week van 7 tot 13 Aug. a.s. is gehandhaafd op 55 cent per K G. De „Ekster" (heenreis) landde gisteren in Athene. Het K. L. M.-vliegtufg de Havik (re tour) is heden te Medan aangekomen. In den afgeloopen nacht is een bom aanslag gepleegd op het rijksbankfiliaal te Loetzen. De bom was geplaatst tegen een pijler aan de voorzijde van het ge bouw, welke pijler een uitgebouwd bal kon van de eerste verdieping stut. De bom ontplofte met een geweldigen knal en richtte vrij groote schade aan. Ter stond was politie ter plaatse, doch het onderzoek leverde geen resultaat op. Voorts is een bomaanslag gepleegd nabij een zaal te Jucha, waarin een nat. soc. vergadering werd gehouden. Persoonlijke ongevallen doen zich hierbij niet voor. VERKEERSONGEVAL. Toen gistermiddag te Heerhugowaard een van het Noorden komende luxe-auto een eveneens in de richting Alkmaar gaand Fordje aan het Zuideinde van den Midden weg wilde passeeren, kwam juist van tegen gestelde richting een andere auto wat tot ge volg had, dat het Fordje tegen een boom ge drukt en zoo goed als gekraakt werd. De inzittende heer en dame bekwamen ver wondingen, welke echter van lichten aard bleken te zijn, zoodat zij na door dr. Zwarte- veen te zijn verbonden hun reis konden voortzetten, terwijl de auto ter reparatie door den kraanwagen van den heer De Groot weid opgehaald. TWEE JUBILEA AAN DE GEMEENTE- REINIGING. Heden herdenken de heeren N. Jonker en K. Netel, beiden werklieden bij de reiniging, den dag, dat zij vóór 25 jaar in dienst van de gemeente Alkmaar kwamen. Deze dag ging voor hen niet onopgemerkt voorbij. Een deputatie, bestaande uit den wethouder, voorzitter der Commisise van Bijstand voor de reiniging, den heer G. van Slingerland, den directeur der reiniging, den heer C. A. Grootegoed en den opzichter, den heer W. Bok, kwam de jubilarissen hare gelukwen- schen aanbieden. Wethouder van Slingerland sprak de jubi larissen toe op hartelijke wijze, waarbij hij deed uitkomen, dat het voor hem als voorzit ter van de commisise een aangename taak was beiden te mogen complimenteeren met hun 25-jarige dienstvervulling. Spreker over handigde beiden namens het gemeentebe stuur met toepasselijke woorden de bronzen legpenning. De heer Grootegoed, de gebruikelijke en veloppe ter hand stellende, sprak vervolgens waardeerende woorden, terwijl een deputatie uit het corps werklieden, de heeren K. Asjes en Th. Put, hunne gelukwenschen over brachten onder overhandiging van cadeaux. Ook van andere zijden kwamen vele blij ken van belangstelling binnen. Tenslotte dankten beiden alle aanwezigen voor de belangstelling en verzochten den wethouder hunnen specialen dank aan het gemeentebestuur te willen overbrengen. EEN KRANIGE PRESTATIE. Wij maakten reeds melding van een door de A. N. W. B. rondom Alkmaar opgezette wandeling over een afstand van 75 K M. gaande door het mooiste natuurschoon in de omgeving. Zij die deze wandelingen voor October volbren gen, hierover mag 9 dagen worden ge daan, ontvangen een herinnerings plaquette. Onze 72-jarige stadgenoot, de heer K. J. Otto, kwam hedenmiddag kwart voor één zegevierend op ons redactiebureau met de mededeeling dat hij heden de laatste 27 K M. had afgelegd en aange zien hij Woensdag 48 K M. van het tra ject had geloopen, had hij in twee dagen gedaan, waarover 9 dagen gedaan mocht worden. Woensdag had hij daarvoor 6 30 uur en heden 3.20 uur gebruikt. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.6 mM. te Biarritz. Laagste barometerstand 752.9 mM. te Haparanda. Verwachting, geldig tot den avond van 6 Augustus: Zwakke tot matige, Zuid-Westelijke tot Westelijke wind; zwaar tot half bewolkt; waarscnijnlijk weinig of geen regen; iets warmer. Overzicht. De depressie die gisteren met haar kern ten Zuiden van IJsland lag, heeft zich Oost waarts verplaatst en ligt thans voor de Noorsche kust. Ten Westen van IJsland ver toont zich een nieuw lagedrukgebied. De de pressie, die gisteren over Polen lag, heeft zich naar Finland verplaatst. De hoogedruk in het Zuid-Westen bleef vrijwel onveran derd. In onze omgeving is de lucht thans zwaar bewolkt tot betrokken tengevolge van het overtrekken van een secundaire depres sie. Waarschijnlijk zal de invloed hiervan morgen al weer verdwenen zijn, zoodat afne mende bewolking en iets hoogere tempera tuur mag worden verwacht. Aardappelziekte. In het etmaal van den datum 2 Augustus tot den datum 3 Augustus waren in Fries land de weersomstandigheden gunstig voor het optreden van aardappelziekte, in Zee land van 3 op 4 Augustus behoudens plaat selijke onderbreking van regen. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (in Zomertijd). Hoog water. Laag water, dat. vin. nam. v.m. nam. Augustus. 6 6.39 7.05 3.15 3.33 7 7 20 7.44 3.57 4.11 8 8.00 8.25 4.36 4.49 HOOG- EN LAAG WATER IE EGMOND AAN ZEE. (in Zomertqd). Hoog water. Laag water, dat. v.m. nam. v.m. nam. A ugustus 6 6.36 7.02 3.03 3.21 7 7.17 7.41 3.45 3.59 8 7.57 8.22 4 24 4.37 zoodat de man de 75 K.M. in 9.50 uur had afgelegd. Voorwaar wat loopen betreft een kra nige prestatie en vooral voor iemand die de 70 ai is gepasseerd. Toch raden wij anderen aan om er wat langer over te doen. De A. N. W. B. heeft den tocht in hoofdzaak opgezet om de deelnemers gelegenheid te geven het mooie natuurschoon te leeren kennen van Heiloo, Castricum, Egmond, Bergen en Schoorl. GEEN SPREEKUUR WETHOUDERS De wethouders, de heeren J. Westerhof en T. Bonsema, zijn verhinderd de volgende week hun gewone spreekuur ten stadhuize te houden. GESLAAGD. Op het in Den Haag gehouden examen op 1, 2 en 3 Aug. slaagden voor coupeuse, costuum- en mantelvak de dames Annie Ko per te Castricum en Hilda Willers te Lim- men. BERGENSCHE KUNSTENAARS- VEREENIGING. De tentoonstelling van bovenstaande ver eeniging, te Bergen-Binnen in de zaal van den heer Hopman, wordt morgenmiddag in de dancing van hotel „Nassau-Bergen" ge opend. Daar zullen de kunstwerken tot 1 September geëxposeerd worden. EEN SCHADEPOSTJE. De melkslijter C. Prins had heden het on geluk om met zijn driewielige fiets tegen het trottoir in de Hekelstraat te rijden, met het gevolg, dat een hoeveelheid melk en eieren verloren ging. DE KAASMARKT. De prijzen waren heden gemiddeld 2 per 50 K.G. hooger dan de vorige week, het geen zoowel voor den producent als voor den handelaar wenschelijk is. Een geweldige drukte heerschte er heden op de Kaasmarkt. Niet alleen op de kaas markt was het druk, in de Houttil en de Lan- gestraat kon men zelfs op de hoofden loopen. Wat is Alkmaar rn de paar drukke kaas markturen een internationaal centrum van het vreemdelingenverkeer. Den klaroenb'azer, de ruitertjes en het klokkenspel wil iedere toerist zien en hooren. Het aantal toeristen werd heden nog ver groot door het bezoek van eenige honder den padvinders(sters) uit het Internationale kamp teWassenaar en een kleurige groep Graalmeisjes, die wel wat te ver gingen door op het drukke marktplein in club met het ont plooide vaandel op te trekken. Om elf uur waren de markt, de Mientbrug, de Zij. en Yoordam dermate met vreemdelingen bezo dat er bijna geen doorkomen aan was Het rijverkeer naar de Friesche brug moest no* steeds over den Voordam worden geleid aai. aeaen de gereedgekomen Bokkebrug waar mede heden draaiproeven werden genomen nog niet voor het verkeer in gebruik is geno^ men Vermoedelijk zal dit morgen geschieden doch in ieder geval zal men de volgende week Vrijdag, na ruim 7 maanden, de Han delskade kunnen gebruiken. FAILLISSEMENTEN. Ter griffier van de rechtbank te Alkmaar is gedeponeerd de uitdeelingslijst in het faillissement K. E. Pels, gepens. majoor der koninklijk? marine te Bergen, curator mr. J Belonje, met een uitkeering aan concurren te schuldeischers van 60.1/4 pet. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui. gen en andere voertuigen te 21,13 uur licht op- HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie van Oudorp ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van Gebr. P. en G. A. de Boer te Alkmaar, otn vergunning tot het oprichten van een timmerfabriek, waarin geplaatst zul len worden zeven etectromotoren van 1 tot 5 P.K., op het perceel in die gemeente, kadas traal bekend in sectie A. nr. 870. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize der gemeen te Oudorp, mondeling op DONDERDAG 18 AUGUSTUS a.s., namiddags te DRIE UUR, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Geduren de drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft inge- bracht op de secretarie dier gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 5 Augustus 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, H. KLAVER, lo.-Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. ONDERTROUWD: Joannes Vermeulen en Taetske Sierkstra. Jan Hofman en Teuntje Gelderblom. Cornelis Teeling en Grietje Bijl. Theodo- rus van der Wiel en Wilhelmina van der Linden. Adrianus Vink en Margaretha Röring. Catrijnus de Vries en Maria van Ommen. Quirinus Bosman en Cornelia Koning. Albertus Stienissen en Hendrika Lelivelt. Jan Koch en Maria Lankester. GEBOREN: Hendrik, z. v. Hendrik van der Sluis en Anna Streicher. OVERLEDEN: Nicoletta Anna Stam 1 jaar. Voor het examen boekhouden m.o. is te Den Haag geslaagd de heer J. G. Huitema te Broek op Langendijk. Te Utrecht slaagde voor 't examen Engel- sche taal, middelbaar onderwijs, de heer F. J. J. van Baars, alhier. Het examen hoofdacte is te Haarlem met gunstig gevolg afgelegd door de heeren B. Blok te Noord-Scharwoude, G. Keunen te Beverwijk en J. Vendel te 't Zand, vroeger te Schermerhorn. Voor het examen hoofdakte slaagde o.a. de eerw. broeder Wigbertus (in de wereld Ben Prinz), vroeger te Alkmaar. ONDERWIJZERESSEN. Voor de vacante betrekking van onderwij zeres aan de openbare lagere school te Vroombosch (gem. Slochteren, Gron.) hebben zich 72 sollicitanten aangemeld. SCHERMERHORN. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Ven del, thans onderwijzer te 't Zand, slaagde te Haarlem voor de noofdacte. VROUWELIJKE PREDIKANTEN. Namens den Kring van vrouwelijke predi kanten in Nederland is het volgende adres aan de synode der hervormde kerk verzon den, ter ondersteuning van het door prof. Plooy ingediende voorstel omtrent het hulp- predikcrschap voor de vrouw: Geven met eerbied te kennen, ondergetee- kenden, voorzitster en secretaresse van den Kring van vrouwelijke predikanten in Neder land, van welke 14 ten volle het predikanh - ambts uitoefenen in onderscheiden kerkge nootschappen en gezindten, en 4 als hupprc- dikster werkzaam zijn. dat zij in het besef van de roeping Gods, welke komen kan ook tot vrouwen, gedachtig aan Gal. 3 28b, in het belang der gemeente van Christus, vooral daar, waar in vacatures niet voorzien kan worden door tekort aan arbeidskrachten, hoopt en vertrouwt, dat gij den weg *ot arbeiden in dienst des Evangelies voor vrou wen niet afgesloten zult houden, opdat God ook door haar zijn werk kan doen in onze van zooveel nood vervulden tijd. Het adres was geteekend, Freda. W. Rappold, voort Abel-ia G. Günther, Ktf- Ds. O. BOERSMA. In den ouderdom van 66 jaar is te velp overleden ds. O. Boersma, em. pred. der ref. kerk te Koudum in Friesland. De overle dene was aanvankelijk onderwijzer en hier te lande vijf jaar als zoodanig werk zaam, waarna hij als 24-jarige jonge man naar Transvaal ging, waar hij tot den Boe renoorlog eveneens onderwijzer was en te" vens leeraar aan een kweekschool. Na zijn in- teraeering door de Engelschen (hij was com mandant der burgerwacht) in Nederland te ruggekeerd, werd hij student aan de theon school te Kampen. Op 41-jarigen leeftijd werd hij predikant, eerst te Esinge in Gro ningen, daatna te Lutten aan de Dedems- vaart en eindelijk (in 1918) te Koudum. waar hij ook verschillende functies in schoolbestu ren waarnam. f

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2