het olympisch hockeytournooi Britsch-Indië for ever! de wielerwedstrijden op den weg. het olympisch schermtournooi Londensch aanteekenboek ,.t in zes series gelcopen moest worden. De drie eerst aankomenden uit elke serie werden in de kwartfinales geplaatst. Terwijl de loopers hun series op de athle- üekbaan afwerkten begonnen de speerwer- Lrs hun fraai nummer op het middenterrein. direct werden hier uitstekende resulta ten o^boekt. Eerst bracht de Duitscher Wei- mann het Olympisch record speerwerpen dat op naam van den Zweed Lmdquist stond met een worp van 66.60 Meter te Amsterdam in 1028 gevestigd, om zeep en wierp in een van zi,n eerste beurten de speer 68.18 Meter. Dit nieuwe Olympische record hield echter niet landstand, want Matti Jaervinen (Finland) bracht het even later op 71.25 Meter, wel een buitengewone prestatie, welke overigens ge heel past in het kader dei Olympische presta ties tot OP heden. Finale speerwerpen. Voor het speerwerpen hadden zich van een plaats in de finale verzekerd de volgende athleter.M- Jaervinen (Finland) 72.15 Me- w Wetmann (Duitschland) 68.18 Meter; «ün'oila (Finland) 68.04 M.; Penttila (Fin land) 65.44 Meter; Bartlett (V.S.) en Chur- chil (VS.) 63.29 Meter. In de finale wierp Matti Jaervinen de speer nog wat verder en bereikte nu een af stand van 72.71 Meter, een nieuw Olympisch record. De beide Finnen Sippila en Penttila wisten hun prestaties nog te verbeteren, zoo dat zij tenslotte in dit nummer de drie eerste plaatsen bezetten Stelden zij dus bij de 1500 Meter hardloopen teleur, nu gingen drie maal de Finsche vlaggen omhoog. De eind- ui tsiag van het speerwerpen luidde: 1 Olympisch kampioen Matti Jaervi nen (Finland) 72.71 Meter (Nieuw Oiymp. record), 2. Sippila (Finland) 69.80 Meter; 3. Penttila (Finland) 68.70 Meter, 4. Weimann (Duitschland) 68.18 Meter, 5. Bartlett (V.S.) 67.40 Meter, 6. Ohurchill (V.S.) 63.24 Meter. De series 400 M. hardloooen. De series 400 .Meter hardloopen hadden het volgende resultaat: lste serie: 1. Metzner (Duitschland) tijd 50.4 sec., 2. Oki (Japan). 3. Wilson (Cana da). In de tweede serie liep de Amerikaan East man mee, die met zijn landgenoot Carr als de favoriet in dit nummer wordt beschouwd. Hij won gemakkelijk in 49 sec. 1. Eastman (V.S.) tijd 49 sec., 2. Buechner (Duitschland), 3. Johannson (Zweden). 3e serie: 1. Strandvall (Finland) tijd 49.S sec., 2. Ball (Canada), 3. Masuda (Japan). In de vierde serie kwam Carr (V.S.) uit, die reeds dadelijk zijn geweldige snelheid in dit nummer liet zien. Hij noteerde een tijd van 48 8 sec. in zijn serie. Overigens is deze tijd nog een heel eind af van het Olympisch record, dat op naam van Liddel (Engeland) staat met 47.6 sec. te Parijs in 1924 gemaakt. 1. Carr (V.S.) 48.8 sec., 2 Golding (Austra lië), 3. Stoneley (Engeland). 4e serie: 1. Rinner (Oostenrijk) tijd 49.2 sec., 2. Rampling (Engeland), 3. Waiters (Z.- Airika). De zesde serie bracht weer een Ameri- kaansche overwinning, al was de tijd van den winnaar Gordon nu niet bepaald schitterend. De uitslag luidde: 1. Gordon (V.S.) 50.6 sec., 2. Lewis (Canada), 3. Puglie- si (Brazilië). 400 Meter kwartfinales. Jn de eerste kwartfinale 400 Meter hardloo pen liep Carr (V.S.) in buitengewoon fraaie stijl. Hij noteerde den besten tijd' n.1. 48.4 sec. De uitslag luidde: 1. Carr (V.S.) 48.4 sec., 2. Wolters (Zuid-Afrika), 3. Golding (Australië), 4. Wilson (Canada). De vier besten uit iedere kwartfinale wer den geplaatst. De 12 loopers worden dus in twee demi-finales geplaatst. 2e kwartfinale: 1. Gordon (V.S.) tijd 48.6 sec., 2. Rampling (Engeland), 3. Buechner (Duitschland), 4. Ball (Engeland). 3e kwartfinale: 1. Eastman (V.S.) tijd 48 8 sec.. 2. Rinner (Oostenrijk), 3. Strandvall (Finland), 4. Stoneley (Engeland). 1500 Meter beslissing. Ver rassende overwinning van Beccali. Voor de finale 1500 Meter hardloopen kwamen de volgende loopers aan den start: Cunningham, Hallewell en Crowley (V.S), Loyelock Nieuw Zeeland), Cornes (Enge land), King en Edwarus (Canada), de Finnen Purjo, Larva en Luomanen, de Italiaan Bec cali, Ny (Zweden). Direct na den start namen Cunningham en Edware de leiding. Geruimen tijd behiel den zij in scherp tempo de leiding. Tever geefs wachtte men op de Finnen, waarvan men vooral van Purje en Larva veel ver wachtte. Doch niets gebeurde er en rustig bleven de Amerikaan en de Canadees leiden. de Olympische winnaar 1928 Larva in de laatste 100 Meter gaan spurten? Doch in tegenstelling hiermede zakten de Finnen af en toen de eindrace werd ingezet, hadden zij ab soluut geen kans. in den laatsten bocht zette de Italiaan Beccaü een prachtigen snurt in. ''ij passeerde Cunningham en Edwards en "iet een voorsprong van 3 Meter won hij in den nieuwen Olvmpischen recordtijd van 3 ttin. 51.2 sec. Het oude Olympische record stond op naam van Larva (Finland) met een tijd van 3 min. 53.2 sec. te Amsterdam in 1928 gevestigd. Beccaü werd in zijn eind spurt slechts gevolgd door den Engelsehman Cornes, die als tweede eindigde. Direct daarop eindigden Cunningham en Edwards resp. als 3 en 4. De Finnen wisten zich niet eens onder de zes eerste plaatsen te rang schikken. Vanzelfsprekend heerschte er in de Italiaanscne kolonie groote vreugde,'om van- de vele omhelzingen, die de winnaar te ver- turen had, nog maar te zwijgen. De overwinning van den Italiaan mag ze ker als een groote verrassing worden be schouwd, doch een nog grootere sensatie is eigenlijk het volkomen fa;en van de Finnen. De uitslag luidde: 1. en Olympisch winnaar Beccaü (Italië) tijd'3 min. 51.2 sec. Nieuw Glymp record, 2. Cornes (Engeland). 3. Ed wards (Canada), 4. Cunningham (V.S.), 5. Ny (Zweden), 6. Haliowell (V.S.). Hinkstapsprong. Intusschen was men begonnen met het mnkstapsprongnummer, waaraan onze Ne- ®er andsche vertegenwoordiger Wim Peters deelnam. De volgende athleten wisten zich te kwali- ficeeren voor de finale: Svensson (Zweden) 15.32 Meter, Namboe (Japan) 15.22 Me ter; Oshima (Japan) 15.05 Meter; Peters (Nederland) 14.93 Meter; Fitzgerald (Ier land) 14.89 Meter en Furth (V.S.) met een sprong van 14.88 Meter. Direct daarop vestigde de Japanner Nam boe een nieuw wereldrecord door een sprong te maken van 15.72 Meter. Peters niet onder de prijswinnaars. Het was vanzelfsprekend, dat de Japan ner Namboe met zijn sprong van 15.72 Me ter tevens het Olympisch kampioenschap had gewonnen. De Ier Fitzgerald vermocht in de finale zijn prestatie nog te verbeteren. Pe ters slaagde er evenwel niet in boven de 15 Meter uit te komen, zoodat hij zich met de vijfde plaats moest tevreden stellen. De einduitslag van hët nummer h i n k- s t a p s p r o n g luidde: 1. en Olympisch winnaar Namboe (Japan) 15.72 Meter. Nieuw Wereld- en Olympisch record; 2. Svensson (Zweden) 15.32 Meter; 3. Oshima (Japan) 15.12 Meter; 4. Fitzgerald (Ier land) 15.01 Meter; 5. P eters (Neder land) 14.93 Meter, 6. Furth (V.S.) 14.88 Meter. Wim Peters vijfde. Wim Peters heeft in den wedstrijd Hink stapsprong tenslotte met een sprong van 14.93 M. de vijfde plaats bezet, zooals we reeds hebben gemeld In de voorwedstrijden heeft 'hij evenwel met denzelfden sprong de vierde olaats bezet. FitzgeraW (Ierland) heeft hem echter bij den laatsten sprong van zijn plaats weten te verdringen. Tot een priis heeft Nederland het dus ook in dit onderdeel van de Olympi sche Spelen niet kunnen brengen. 80 Meter hordenloop dames in wereldrecordtijd. Voor de finale 80 Meter horden dames kwamen uit de Amerikaansche athleten Didrikson, Shalleren Hall, de Zuid- Afrikaansche Clark, de Canadeesche Wilson en de Engelsche Webb. Direct na den stan zag men, dat de loop stère zeer snel gingen. Miss Didrikson had reeds spoedig de leiding en won in den nieu wen wereldrecordtijd van 11 7 sec. Zij had in de series reeds een nieuw wereldrecord ge vestigd met een tijd va t 11.8 sec. Deze tijd was overigens ook bereikt door de Ameri kaansche athlete Anne O'Brien uit Pasadena bij wedstrijden in Juni van dit jaar. Dat record was echter tot op heden nog niet erkend. De uitslag van de finale luidde: 1. Miss Didrikson (V.S.) tijd 11.7 sec. Olympiscn kampioene; 2. Miss Hall (V.S.) eenige cM. verschil; 3. Miss Clarck (Zuid-Afrika); 4. Miss Shaller (V.S.); 5. Miss Qebb (Enge land); 6. Miss Wilson (Canada). Hockey. Het Olympisch Hockeytournooi is gister morgen aangevangen met den wedstrijd Britsch-IndiëJapan. Vanzelfsprekend is deze ontmoeting uitgeloopen op een groote overwinning der Britsch-Indiërs Met de rust leidden zij reeds met 4O. Na de rust scheen het een debacle te worden voor de Japanners. Zij hielden echter moedig vol en hun techniek en hun snelheid waren lang niet slecht te noemen. Toch moesten zij het in deze onder deden glansrijk afleggen tegen de fameuze hockeyers uit Britsch-Indië. Zij wonnen ge makkelijk met 111. De 6000 bezoekers wa ren af en toe in extase over de wonderbaar lijke techniek der winnaars. Wielrennen. Pasedi (Italië) winnaar. Gistermorgen werden de wielerwedstrijden op den weg gehouden. Het traject, dat over een afstand van 100 K.M. ging, voerde naar Santa Monica, waar de finish was. De ren ners hadden den wind die niet sterk was in den rug. Om de twee minuten vertrok een der wegrenners Als eerste startte de Franschman Mouillefarine. Hij was het ook, die het eerst door de finish ging, waarbij hij voor den afstand 2 uur 31 min. 8 sec. noodig had gehad. Direct daarop bereikten in deze volgorde de renners Nilson, Foubister en Sinabaldi de finish. Alle renners maakten een frisschen indruk en er waren geen zicht bare teekenen van vermoeidheid op hun ge zichten te bespeuren. De Italiaan Olmo maakte een uitstekenden tijd nl. 2 uur 29 min. 48 sec. De Deen Sorensen deed het in 2 uur 30 min. 11 sec. Een nog beteren tijd dan Olmo noteerde de Italiaan Legato, die in 2 uur 29 min. 21 sec den afstand had afgelegd. De snelste tijd werd gemaakt door den Italiaan Paseido, nl. 2 uur 28 min. 5.6 sec. Uit de binnengekomen gegevens bleek, dat deze renner den wegwedstrijd gewonnen had en daarmede Olympisch kampioen was. Het eindresultaat van den wegwedstrijd luidde: 1. en Olympisch winnaar Paseido (Italië) tijd 2 uur 28 min. 5.6 sec.; 2. Legato (Italië) tijd 2 uur 29 min. 21 sec 3. Britz (Zweden) tijd 2 uur 29 min. 45 sec.; 4 Olmo (Italië) tijd 2 uur 29 min. 48 sec.5. Sorensen (Denemarken) tijd 2 uur 30 min. 11 sec.: 6. Southall (Engeland) tijd 2 uur 30 min. 16 sec. Het landenklassement. Het landenklassement van de wielerwed strijden op den weg luidde: 1 Italië tijd 7 uur 27 min. 15.2 sec.; 2. Denemarken 7 uur 38 min 50.2 sec.; 3. Zweden 7 uur 39 min. 12.6 sec.; 4. Engeland; 5. Frankrijk; 6. Ver. Staten. Gister werden de schermwedstrijden op floret voor heeren voortgezet. In de eerste groep onderscheidden zich In het bijzonder de schermers Cattiau (Frank rijk) en Casmir (Duitschland). Uit de eerste .poule werden voor de finale geplaatst de schermers Cattiau (Frankrijk), Casmir (Duitschland), Larraz (Italië), Gar- duru (Frankrijk) én Gaudini (Italië). Uit de tweede poule plaatsten zich in den eindstrijd de schermers Llyod (Engeland), Marzi (Italië), Galacius (Argentinië), Gua ra<ma (Italië) en Bougnol (Frankrijk). t)e finale wordt a.s. Zaterdag verschermd Hoe Frankrijk won. Nader wordt gemeld, dat Frankrijk met de volgende cijfers het Olympisch kampioen schap in de floret-schermwedstrijden be haalde: De Vereenigde Staten, Frankrijk, Italië en Denemarken kwamen tegen elkaar in de finale uit. De Vereenigde Staten sloegen Frankrijk met 8 gewonnen en 8 verloren partijen tegen 54 ontvangen en 60 gegeven treffers. Italië sloeg Denemarken met 12 gewonnen en 4 verliespartijen. Frankrijk sloeg Italië met 8 gewonnen en 8 verliespartijen doch met 58 ontvangen en 59 gegeven treffers. Op dat moment stonden de Vereenigde Staten, Italië en Frankrijk gelijk in punten Frankrijk won daarna van de Vereenigde Staten met 10 gewonnen en 6 verliespartijen, terwijl de match FrankrijkItalië onbeslist eindigde, daar beide landen 8 partijen won nen. Het treffereaantal gaf echter weer den doorslag ten gunste van Frankrijk, zoodat Frankrijk Olympisch kampioen werd. De Vereenigde Staten gaven in de ontmoeting tegen Italië op. Het eindresultaat werd dus: 1. Frankrijk Olympisch kampioen. 2. Ita lië. 3. Vereenigde Staten. 4. Denemarken. Helene Mayer geslagen. Heden werden de wedstrijden in het flc- retschermen voor dames voortgezet. De groo te verrassing was wel de nederlaag van 4 tegen 5 treffers van de Duitsche Olympische kampioene tegen de bekende Belgische schermster mei. Adams. De wedstrijden duren voort. Mej. de Boer 6de bij floret schermen. In het scherm tornooi floretschermen voor dames is mej. de E. er tenslotte als zesde ge ëindigd. Het mag voor haar en voor haar landgenooten echter een voldoening zijn, dat zij in het Olvmpisch sohermtournooi de eeni ge is geweest, die de Olympische kampioene mej. Preiss (Oostenrijk) een nederlaag heeft met een gelijk aantal punten als de Duitsche toegebracht en dat zij tenslotte is geëindigd Olympische kampioene mej. Hélène Mayer, die echter eenige treffers minder had ontvan gen en daardoor voor mej. de Bodf op de vijfde plaats kwam. Mej. E. Preiss (Oostenrijk) en de Engel sche schermster Guiness eindigden beiden met een gelijk aantal punten, n.1. 1 8 gewon nen partijen en 1 verloren partij. Hierdoor was een extra-finaie tusschen deze beide schermsters noodig en deze strijd was zeer spannend. Achtereenvolgens was de stand 22 en 33! Eerst daarna gelukte het mej. Preiss nog twee treffers te plaatsen, waar mede zij de gouden Olympische medaille had veroverd. Mej. de Boer beëindigde het tournooi, evenals Hélène Mayer met 5 gewonnen en 4 verloren partijen. Mej. de Boer had echter in totaal 35 treffers en Helene Mayer slechts 29, zoodat mej. de Boer achter de Duitsche kampioene kwam. Mej. de Boer won haar partijen tegen mej. Munck (Denemarken) 15; mejuffrouw Olsen (Denemarken) 35; miss Butler (Engeland) 35; tegen de Olym pische kampioene mej. Preiss (Oostenrijk) 45; en miss Lloyd (V.S.) 4—5. Zij verloor echter haar partijen tegen de tweede prijswinster miss Guiness (Eng) 15, de derde prijswinster mëj. Bogen (Hon garije) 15. Helene Mayer (Duitschland) 15 en mej. Adams (België) 25. Hieruit blijkt, dat de Olympische kampioene mej. Preiss alleen van mej. De Boer een nederlaag heeft gekregen. De einduitslag is: 1. mej. Preiss (Oostenrijk) 9 gewonnen partijen; 1 verloren; Olymp. kampioene; 2. miss Guiness (Eng.) 8 gewonnen partijen; 2 verloren; 3. mej. Bogen (Hong.) 7 gewon nen partijen; 2 verloren; 4. mej. Adams (Bel gië) 6 gewonnen partijen, 3 verloren; 5. mej. Helene Mayer (Duitschland) 5 gewonnen partijen, 4 verloren; 6. mej. de Boer (Neder land) 5 gewonnen partijen, 4 verloren. HET GRIEKSCH—ROMEINSCH WORSTELEN. In het „Olympia Auditorium" werden Ce wedstrijden in het Grieksch-Romeinsch wor stelen voortgezet. Daar geen Amerikaan sche athleten in dit gedeelte van het tour nooi deelnemen, was het bezoek maar matig Een verrassing was wel de overwinning van den Italiaan Gozzi op den Fin Koskeia, welke ontmoeting door den Italiaan na 1 minuut werd gewonnen. In het vedergevricht won Ehrl (Duitsch land) van den Hongaar Zombori op punten In het bantamgewicht verloor Jaskari (Finland) van Brendel (Duitschland). De weastrijdend uren voort. DE 110 METER HORDEN. Filmopnamen hebben thans laten zien, dat het resultaat der finale 110 Meter horden niet juist is opgenomen door de juryleden. De volgorde door de juryleden geconsta teerd was: 1 .Saling (V. S.). 2. Beard (V. S.). 3. Keiler (V. S.) en 4. Finlay (Enge land). Gebleken is thans, dat de Engelseh man Finlay als derde is gearriveerd voor den Amerikaan Keiler. Het is dus niet een Amerikaansch nummer geworden, daar be halve twee maal de Amerikaansche vlag ook nog de Engelsche vlag aan de buitenste mast omhoog ging. HET LANDENKLASSEMENT. Na de resultaten van Woensdag luidde het landenklassement als volgt: Vereenigde Staten 181 punten; Frankrijk 60 punten; Duitschland 43 punten; Italië 40 punten; Engeland 33 punten; Finland 24 punten; Canada 22 punten; Zweden 21 pun ten; Tsjechoslovakije 19 punten; Polen 17 punten; Japan 15 punten; Ierland 12 pun ten. LOS ANGELES—AMSTERDAM. Het bezoek gisteren aan de Olympische athletiekwedstrijden was bijzonder groot. Ruim 90.000 toeschouwers waren aanwezig en een ding staat thans wel vast: het bezoex te Los Angeles zal in ieder geval dat van Amsterdam in 1928 vele malen overtreffen. Immers, het aantal toeschouwers te Amster dam bij het voetbal- en hockeytournooi kan men niet in aanmerking nemen, daar dit bei de afzonderlijke tournooien waren. Overi gens, ook in ander opzicht is men Amster dam de baas. Kende tijdens de Spelen te Am sterdam men een schoonheidskoningin, n de athlete Ethel Catherwood (Canada), in Los Angeles wil men in dit opzicht niet ach terblijven. Hieronder volgt een lijstje, dat ongetwijfeld veel belangstelling zal hebben, tefwij het op zich zelf reeds een Olympisch record beteekent. Ingeborg Sjöquist (Zweden) de schoonste deelneemster. Tilly Fleischer (Duitschland) de vrouw met de meeste „savoir vivre". Eugenie Escudero (Mexico), de vrouw met de meeste sex-appeal. Niet-officieele juryleden zijn voor deze re sultaten verantwoordelijk. HET LANDENKLASSEMENT. Na vijf dagen- Het landenklassement na vijf dagen, uitge rekend volgens de verhouding 3, 2, 1, waar door een beter beeld wordt verkregen, is thans als volgt: 1. Ver. Staten 80; 2. Frankrijk 24; 3. Ita lië 19; 4. Finland 18; 5. Zweden 12; 6. Ca nada 11; 7. Engeland 11; 8. Duitschland 10. Nederland staat op de 15de olaats met 5 punten. DE MODERNE VIJFKAMP. Van Rhijn klimt weer hooger op de ranglijst. In den schietwedstrijd onderdeel van den modernen vijfkamp heeft luit. van Rhijn, Donderdag de middenplaats bezet. HET SCHERMTOURNOOI. De Jong uitgeschakeld. D. de Jong, de Nederlandsche schermer, heeft het er slecht afgebracht. In de voorfi nale voor heeren floretschermen heeft hij zeer ongelukkig gewerkt. Hij heeft alle par tijen van zijn groep verloren en is hierdoor voor de finale uitgevallen. T ennis. Wedstrijden te Bergen aan Zee. Het jaarlijksche vierdaagsche tennistournooi te Bergen aan is gisteren begonnen. Dit tour nooi is steeds een gebeurtenis in het seizoen en de belangstelling er voor stijgt ieder jaar. Het geheel zal ook ditmaal weer staan onder de beproefde leiding van Mr. H. D. A. v. Reenen. Het aantal inschrijvingen overtrof ditmaal de verwachtingen, 39 personen in het heeren enkelspel, 17 deelnemers in het damesenkel spel, 20 paren heeren dubbel, 26 paren ge mengd dubbel en 8 paren damesdubbel. Er zullen dus weer heel wat wedstrijden gespeeld moeten worden. De eerste dag is meestal heel kalm, eigen lijk een kleine inleiding. Zoo was het ook gisteren. 7 partijen is voor één dag te weinig. Maar 't zal heden en morgen zeker sterk crescendo gaan. Onder de deelnemers zijn uitstekende krachten en menig interssante partij kan wor den tegemoet gezien. Twee partijen waren gisteren bijzonder aar dig om te zien. De gemengd dubbel partij tus schen Jhr. H. A. C. v. RiemsdijkMevr. de Bruyn Kops en G. v. Galen LastMevr. Wet- selaar gaf vele momenten van uitstekend ten nis. Het overwinnende paar maakte een uit stekenden indruk, maar ook de verliezers wa ren meermalen zeer goed op dreef. Het pu bliek applaudisseerde dikwijls. De partij Mr. M. v. d. FeenG. van Galen Last werd met veel interesse gevolgd. Onze oud-kampioen v. d. Feen deed de toeschou wers genieten van zijn weloverlegd tactisch spel met zuiver plaatsen in de hoeken. In 't begin ging de partij gelijk op. v. Galen Last kwam op 43, maar toen nam v. d. Feen het spel in handen en scoorde 9 games achter elkaar, waardoor hij de partij met 64, 60 won. Van Galen Last speelde sterker dan de uitslag* zou doen vermoeden. Verschillende malen was hij niet gelukkig. De uitslagen van gisteren volgen hieronder: Heerenenkelspel le ronde: H. Dutilh sl. Ging Dutilh 64, 62. A. M. J. v. Huystee w. o. Jhr. N. v. Foreest sl. dr. G. Hoeneveld 62, en Mr. M. v, d. Feen sl. Mevr. en den heer 6—4, 6—0. Damesenkelspel le ronde: Mevr. Marlede Booij sl. Jkvr. M. van Panhuys 61, 6—0. Heerendubbel le ronde: Mac Donald en E. G. Buma sl. Jhr. N. v. Foreest en R. Cox 64, 6—0. Gemengd dubbel 1 ronde: Mej. S. Aberson en Mr. M. v. d. Feen sl. Mevr. en de heer Bijlsma 6—1, 61. Mevr. A. de Bruyn Kops en Jhr. H. A. C. van Riemsdijk sl. Mevr. Wet- selaar Ament en G. van Galen Last 62, 62. De Theems wordt steeds fraaier aangekleed. Unilever House. De oude vader Theems wordt geleidelijk in nieuwe bullen gestoken. Het moet een lang durige proces zijn. Zijn oevers zijn onmete lijk lang in Londen en hebben er altijd wat haveloos uitgezien. Bij stukken en brokken worden ze verbeterd, opgeknapt, verfrischt. Wellicht zal eens een ver nageslacht met af- rivier in de grootste stad van de wereld. De afbeeldingen zullen een sterke tegenstelling vormen voor den toestand in en om de rievier op dat verre oogenblik in de toekomst. Maar nu kan men al zoowat beseffen, aan hetgeen reeds is gedaan, hoe het beeld der toekomst zal zijn. De rivier zal langs haar boorden blanke paleizen hebben, van Londen Bridge af (of misschien wel meer oostelijk) tot Put- ney Bridge (of misschien wel meer westelijk). Thans staan er reeds zulke blanke paleizen, machtige tempels van den handel, die de laatste jaren zijn verrezen, een halfdozijn nog maar en meestal op den noordelijken oever. Alleen tegenover Westminster ziet de rivier kant ook zuidelijk er keurig uit. Daar is het gebouw van den Londenschen Graafschaps- raad gekomen, en ten westen er van strekt zich het park van Battersea uit in een lange strook groen. Maar verder is die zuidelijke oever overal in de stad indien men er naar kijkt van den noordelijken oever af en nog erger van nabij chaotisch en sjofel van aanblik. Dat moet gezegd, de verande ring voltrekt zich langzaam en toch zicht baar voor dit geslacht. De Koning heeft juist een nieuwe brug geopend, de Lambeth- brug, een sierlijk stuk werk van staal, met graniet-platen bekleed. Ze is een sieraad van den Theems. De vroegere brug daar, die in dertijd door Dickens het leeïijkste bouwwerk is genoemd dat ooit door menschenhanden was vervaardigd, was al lang zoo bouwval lig dat het verkeer met voertuigen er niet voor het wandelend publiek, dat op de brug een veilig vluchtoord vond, waar het kon ontkomen aan het vernietigend en zenuwter gend effet van het stadsverkeer. Men kon er staan in de betrekkelijke stilte en leunend over een ballustrade en starend op den ou den Theems rust en evenwicht des ge- moeds herwinnen. De oude Lambeth-brug was zoo voor velen een brug der bezinning geworden, waar men gelegenheid had te ontkomen aan de besognes, den strijd en de herrie van het Londensch bestaan en te peinzen. Een groot handelsman in Londen, die aan het hoofd staat van een onderneming wier handelsbalans moet worden uitgedrukt in meer dan honderdmillioen pond sterling- bedragen, heeft mij nog pas verteld, dat juist het gemis aan gelegenheid voor inkeer zelfs gedurende luttele minuten voor den dag verantwoordelijk moest zijn voor zooveel zenuwstoornissen bij den menschen van dezen tijd en voor de redeloosheid van den modernen haast. Hij vond zijn rantsoen bezinning eiken ochtend op de oude Lambeth brug en toen die niet meer beschikbaar was in het park er dichtbij. Dat is wat ver afgedwaald van het onderwerp om te betoo- gen, dat de oude, leelijke, kaduke brug toch nog haar goede zijde moet hebben gehad. Dit dan, de nieuwe fraaie blanke brug, kersverech van den handen der ingeneursen architecten, is weer een nieuwe verfraaiing voor den rug van Old Father Thames. Op zijn flanken heeft hij nu ook pas Unilever House gekregen, dat in een edele bocht van massieven blanken steen zich uitstrekt tgen- over de brug van Blackfiare. Het is een historisch belangrijke plek die eens een slhilderij in 't museum van de City Guildhaü bewijst het een toonbeeld was van slordig heid en leelijkheid. Hier is dus al in het klein de transformatie doorgezet, die eens zich zal hebben voltrokken over de gansche rivier in de stad en haar oevers. Unilever House is bij de opening door den Lord Mayor van de City een monument genoemd voor het genie van wijlen Lord Leverhulme, den vermaar den zeepkoning, wiens zoon thans president commissaris is van Unilever Limited. De Lord Mayor noemde het grootsche handels huis, waar straks 4000 menschen dagelijks zullen arbeiden, ook een monument voor het avontuur van industrie en particulieren on dernemingsgeest. Het is, dit kan er worden bijgevoegd, allerminst alleen Britsche on- i dérnemingsgeest, melke in dit nieuwe ge bouw aan de Victoria Embankment, is ge symboliseerd. Unilever Limited vertegen woordigt niet alleen de groote zeepfirma Lever Brothers maar, naar u ongetwijfeld bekend zal zijn, ook de Margarine-Unie die groot is geworden door het initiatief van de Nederlandsche heeren Jurgens en Van den Bergh. En de heer Anton Jurgens is een der presidenten van de groote combinatie, wier activiteit zich uitstrekt van ijsgebied tot dre Tropen en die thans in Unilever House haar „hoofdstad" heeft, zooals Lord Leverhlme het in zijn rede gedrurende de openings- plectheid uitdrukte. Dit nieuwe monument van handelsluister, dat de omgeving van den Theems weer aanzienlijk indrukfekkender e n schooner heeft gemaakt, dan door Nederlan ders, die bij een bezoek aan Londen niet licht kunnen ontgaan, met voldoening wor den gezien als mede een monument van Ne- derlandschen ondernemingslust. De hongerkunstenares. Een ondernemer in Margate, een populai» re badplaats voor Londenaars aan de oost kust, wist dat ook in deze meer en meer ver lichte dagen de wereld nog bedrogen wil zijn. Hij plaatste een twintigjarige schoone in een glazen kast in een leegen winkel in een drukke straat. Zij werd voorgesteld als een hongerkunstenares, die 44 ermalen zon der voedsel tot zich te nemen in de glazen kast zou blijven. De ondernemer had het juist ingezien. De wereld wilde alsnog be drogen zijn en in 18 dagen haalde hij 140 op van goedgeloovig publiek, dat voor 2 stuivers per hoofd naar het honger verdra gende meisje kwam staren. Maar zijn psy chologisch inzicht schoot nochtans- tekort. Hij had buiten de hongerkunstenares zelf ge rekend en buiten het beginsel, dat de hon gerkunstenares haar loon waard is. Dit loon schatte hij laag. Het bedroeg één pond sterling per week. Dat was haar te kras en gaf haar aanleiding de details van de onder neming te verklikken, door een briefje door een opening aan den onder kant van een der glazen ruiten naar buiten te schuiven en aan twee knapen, die haar stonden te bewonde- ren, te beduiden, dat zij het naar het politie- burean moesten brengen. De details van de onderneming bleken te zijn, dat de honger kunstenares dagelijks twee maal werd ge voed met zeer verterkende levensmiddelen als vleeschbouillon, worstjes, sand-wiches, ham, bananen, melk en thee. De spullebaas had haar in haar glazen cel rouge en zwar- sel meegegeven met de instrustie, dat zij van het begin van haar hongerkuur af geleidelijk minder rouge op haar wangen zou doen, op dat zij langzamerhand de bleekheid zou too- nen, welke met honger samengaat. Het zawt sel moest helpen aan de oogen de ingezon kenheid en aan de wangen de ingevallen- heid te geven, welke bij lang voortgezet vas ten onvermijdelijk moeten intreden. „Miss June" zooals haar hongernaara was, at er zoo goed van en zag er na een week zoo goed uit, dat de worstjes uit het rantsoen werden genomen. Aan het hooggeëerd pu bliek werd nadrukkelijk verzocht voor de kast geen voedsel tentoon te spreiden, aange zien in zulk een geval moest worden gevreest dat het uitgehongerde meisje de ruiten stuk zou slaan en naar het voedsel zou grijpen De ondernemers, die „zonder vaste woon plaats" waren, zijn voor den rechter ge bracht, beschuldigd van samenzwering met de bedoeling fraude te plegen. Om het meis je te nopen zich tot de bedriegerij te leenen hadden zij in de eerste plaats vastgesteld, dat zij echt zou moeten vasten en haar in de tweede plaats 100 beloofd na afloop van de vertooning. In het contract waren die 100 er ecjjter 7 geworden, A

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7