DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 185 Maandag 8 Augustus 1932 134e Jaargang fiagelijtisch Oveczicfit fBuitmiand MAARSGHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. L,osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN» Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET ENGELSCH-IERSCHE CONFLICT WEER VERSCHERPT. Voortzetting van den economischen strijd. De Valera verkiest onafhankelijkheid boven partnerschap. Het Engeland van deze dagen heeft fieel wat raadsels op te lossen. Want be halve de Indische minderhedenkwestie, de conferentie van Ottawa, waar men eigen voordeel moet zoeken, maar waar het ook den dominions naar den zin ge maakt moet worden, is er nog de Iersche kwestie, die den laatsten tijd meer êcherpe kanten schijnt te krijgen. En toch is Ierland ook te Ottawa vertegen woordigd en strijdt daar dus mee voor de eenheid van het „Empire". Geheel in strijd hiermee is echter de Engelsch- lersche verhouding, want een tarieven- oorlog, zooals er tusschen beide landen woedt, heeft niets weg van het elkaar preferenties verleenen. Toch zal bij het ten einde toe voeren van den strijd voor Engeland alleen dit te bereiken zijn: een verarmd en verbit terd Ierland, of met andere woorden een Ierland, dat voor Engeland geen econo mische voordeelen meer oplevert en dat bovendien uit strategisch oogpunt be keken, een gevaar kan opleveren. Een verzoeningspolitiek, die waarschijnlijk wel in de lijn van MacDonald persoon lijk ligt, zou voor Engeland niets dan voordeel opleveren, terwijl het zich hou den aan de letter van de wet en het niet willen prijsgeven van een recht, voor beida landen niets dan onheil zal betee- kenen. Bovendien zullen de Engelsche maat regelen om Ierland tot betaling te dwin gen, ook op de Iersch-Amerikanen, die in Amerika zulk een groote invloed heb ben, hun uitwerking niet missen. Hier van getuigt wel de uitlating van den Ier- schen senator Conally, de postmaster- general, „dat, welke hoop MacDonald ook moge koesteren over schrapping der Engelsche oorlogsschulden aan Ame rika, deze ervan verzekerd kan zijn, dat daarover geen oogenblik zal worden ge dacht, zoolang de kwestie met Ierland niet uit de wereld is geholpen". De onderhandelingen zijn in een im passe geraakt door den Ierschen eisch betreffende een absoluut-neutraal per soon Als president van het arbitrage trof, dat de Engelsche regeering wil samen gesteld hebben, ingevolge de op de im periale conferentie van 1930 ontworpen regeling, uitsluitend door Imperiale rechters. De aangewezen weg ware hier de internationale arbitrage, omdat toch ook Ierland lid is van den Volkenbond, in welks raad het een zetel heeft, en daarom zijn echt kan laten gelden op internationale rechtspraak. Dergelijk nemen van scherp maatre gelen en vasthouden van gestelde eischen als Engeland nu doet, kan alleen de Va lera c.s. ten goede komen, en het is-mis schien niet te bout gesproken, dat het koren op zijn molen is. Het prestige van de Valera tegenover zijn partij eischt, dat hij nooit zal toe geven. Het zou getuigen van gezond ver stand als Engeland deze eisch om neu trale rechtspraak, die toch- zeker begrij pelijk is, zou inwilligen. Het Iersche nationalisme en de sepa ratistische strooming worden, als dit niet gebeurt, ten top gevoerd. De woor den van de Valera, zullen we latei- zien, laten te dien opzichte dan ook aan duidelijkheid niets te wenschen over Het innemen van een ruimer stand punt zou voor Engeland van belang zijn. In dien zin getuigt dan ook al eenigszins de rede van Sir Thomas Ins- kip, de Engelsche attorney-general, dezer dagen gesproken met betrekking tot het geschil over de Iersche grond rente-annuïteiten. Sir Thomas zeide, dat gemeend werd dat de Britsche regeering op verpletterende wijze in haar recht stond. Zij had n.1. den steun van zes vooraan staande rechtsgeleerden in den Ierschen Vrijstaat, o.m. den attorney-general uit de regeering van Cosgrave. De Britsche regeering had arbitrage aangeboden en hield dit aanbod gestand. Het eenige on verklaarbare bezwaar van de Valera was, dat hij niet kon toestemmen in een bof van arbitrage uitsluitend samenge steld uit vertegenwoordigers van het Britsche rijk. Sir Thomas Inskip zeide, dat de Brit sche regeering bereid is, om onverwijld het geschil te onderwerpen aan arbi trage van een rijkshof en dat indien geen arbitrage kon worden verkregen, de re geering bereid is te onderbandelen het zij zooals de zaken thans staan, hetzij op de belofte van een volledig herstel van de positie gelijk deze was voordat de Valera de annuïteiten in beslag nam. Er is geen kwestie van trots of gekwet ste gevoelens aan den kant van de Brit sche regeering. Het is een kwestie van gezond verstand. Onderhandeling zon der het vooruitzicht van een definitieve oplossing heeft geen zin, en de Valera biedt geen definitieve oplossing aan. Vroeg of laat zouden de beide landen met groote verliezen en groote ellende hun fiscale geschillen met elkaar moe ten verzoenen. Sir Thomas vroeg, waar om deValera dit niet direct kon inzien. Er was intusschen een lichtpunt, nl. dat de gedelegeerden van den Ierschen Vrijstaat te Ottawa geen steun had den gegeven aan de gedachte, dat zij hun verknochtheid aan de kroon niet erkennen. Indien zij hun collega's van dezen geest deelgenoot konden maken, zouden de vreedzame en profijtelijke betrekkingen tusschen Groot-Brittannië en Ierland spoedig hersteld zijn. In de internationale schuldenpolitiek staat Engeland zoo krachtig de politiek van de schoone lei voor, waarom hand haaft het dit principe ook niet ten op zichte van Ierland. Zeker zou de winst voor Engeland op ieder gebied nog g^ooter zijn, als het er de jaarlijksche drie millioen, waarom de strijd i.z. de landannuïteiten gaat, aan gaf. Deze hetaling trouwens gaat in de economische, omstandigheden boven Ierland's krachten. Veel kracht zou de Valera ontnemen worden en Engeland zou zich van een belangrijke markt verzekerd hebben. Het door sir Thomas Inskip voorgesta ne gezonde verstand, zou hier nog zoo kwaad niet zijn, één klein recht laten schieten en Groot-Britannië zou van een vijand in den dop een vriend ge maakt hebben. Maar we zien het in de politiek dagelijks het opgeven van ook maar een klein deel van een recht schijnt wel heel moeilijk. o Met 58 tegen 43 stemmen heeft Zater dag de Iersche Dail het voorstel van de Valera tot goedkeuring van een crediet van millioen pond sterling teneinde den economischen strijd tegen Enge land te kunnen voortzetten, goedge keurd. Tijdens de behandeling van het regeeringsvoorstel werden door de op positie felle aanvallen op de Valera ge daan; de leider der achter de regeering staande arbeiderspartij verweet hem ge brek aan een beslissende politiek en het ontbreken van een plan tot bestrijding van den crisistoestand. In zijn repliek verklaarde de Valera dat Ierland zijn rechten moest verdedi gen. Indien het tegenover Engeland zou toegeven, zou Engeland het zijn wil op leggen. De Valera verklaarde, oen onaf hankelijkheid zooals Denemarken en Zwitserland hebben de vooVkeur te ge ven boven een partnerschap, dat al heeft het ook eenige voordeelen, toch nog meer nadeelen met zich brengt. Wanneer Engeland niet accoord gaat met het voorstel van het internationaal scheidsgerecht, dan moet het daartoe gedwongen worden. De bewering, dat in de laatste maanden wapens in Ierland waren ingevoerd, noemde de Valera pertinent onjuist. AANSLAGEN EN ONLUSTEN IN DUITSCHLAND. Vier arrestaties in Sleeswijk Holstein. Officiéél wordt medegedeeld, dat bij het onderzoek naar de daders van den spring stofaanslag in Sleeswijk-Holstein vier perso nen zijn gearresteerd. Verdere arrestaties kunnen ieder oogenblik geschieden. Aanval op SA-huis in Hindenburg. Zaterdagmorgen wierpen een twintigtal communisten in Hindenburg Zaborze de ven sterruiten van het SA-huis in. Toen daarop ongeveer 20 nat.soc. naar buiten stormden vieluen ongeveer 8 schoten, die volgens de naf.-soc. door de communisten zijn gelost. Bij de komst van de politie namen de commu nisten de vlucht. Een hunner werd gearres teerd. Een nat.-soc. is door een steenworp ge wond. De springstofaanslag in Brunswijk. Drie gearresteerden. In verband met den Zaterdagmorgen vroeg gepleegden aanslag zijn onmiddellijk na het plegen vAn den daad 3 personen gearres teerd. Bomaanslag op een Reichs- bannerhuis te Berlijn? Naar de „Abend" mededeelt, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door S.A.- leden een veldflesch gevuld met explosieve vloeistof door een openstaand venster in het huis van den Reichsbanner geworpen, dat gelegen is aan de Rudowedstraat in Berlijn- Britz. De aanslag werd door de oplettend heid van de wacht onmiddellijk bemerkt. In de kamer stond een sofa in vlammen, de brand kon echter spoedig gebluscht worden. Bij informatie bij de politie bleek, dat daar van een aanslag in Britz niets bekend was en dat een dergelijk voorval ook niet is aange geven. Schoten op het Bruine Huis in Liegnitz- In den nacht op Zaterdag werden op het verlichte venster aan de achterzijde van het Schulstrasse 7 gevestigde „Bruine Huis" door onbekende daders verscheidene pistool schoten gelost. Niemand werd gewond. Kort daarop werden ook schoten gelost op de ach terzijde van het huis Schuetzenstrasse 32. Leider van den rijksbanier te Loetzen doodgeschoten. Zaterdagavond is de leider van den Rijks banier Kurt Kotzan Loetzen doodgeschoten. Vooronderzoek in Konings bergen geopend. Officieel wordt medegedeeld, dat bij be sluit van den rechter van instructie het voor onderzoek is geopend tegen de wegens moord op Reinke gearresteerde 10 personen en tegen de twee nog niet gearresteerde ver dachten. De onlusten te Gleiwitz. In den nacht op Zondag zijn in het stads deel Sosnitza ongeveer 14 schoten gelost. De daders konden nog niet opgespoord worden, gewonden zijn, voor zoover bekend, niet ge vallen. Tegen 2 uur 30 in den nacht zijn in de Bergstrasse 2 vensterruiten van de woning van een gemeenteraadslid met steenen inge worpen. Toen deze zich aan het venster ver toonde werd op hem geschoten. Zelf loste hij daarop eveneens eenige pistoolschoten. Ook in Schoewald bij Gleiwitz zijn in den nacht op Zondag 15 tot 20 pistoolschoten gelost. Het onmiddellijk door de politie inge stelde onderzoek bleef ook hier zonder resul taat. Verder werd in denzelfden nacht een troep nationaal socialisten, die naar Ratibor op marscheerde, bij den ingang van het stads deel Altendorf beschoten. De daders konden ontkomen zonder herkend te zijn. Door de de ruiten van het gebouw van het blad „Oberschlesische Rindschau" is een handgranaat geworpen, die slechts geringe schade aanrichtte. Een tweede handgranaat, die door de ruiten werd geworpen van het plaatselijke ziekenfonds explodeerde niet. Op den Ring werd een derde handgranaat ge vonden, die evenals de niet-ontplofte door de politie onschadelijk werd gemaakt. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Aanslagen te Breslau. Hedenmorgen vroeg is te Breslau een bom aanslag gepleegd op den plaatselijken leider der S. P. D. Heidersdorff, den bakker Alex- ander Kauffmann. Een bom werd tegen den voormuur van het huis geslingerd, waardoor een gat in den muur werd geslagen en alle ruiten werden vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. naar waarnemingen, verricht in den morgen ALGEMEENE STAKING IN LEMBERG. In Lemberg is een staking uitgebroken onder de arbeiders in alle openbare bedrijven Terwijl de trams niet meer rijden wordt het bedrijf in de electriciteits-, gas- en water bedrijven met behulp van technische troepen van het garnizoen van Lemberg aan de gang gehouden. SLOTENMAKER DOOR ZIJN LEERLINGEN VERMOORD. De slotenmaker Tabbert is Zaterdag te Hamburg door zijn beide leerlingen met een hamer neergeslagen en beroofd. Het slacht offer is gistermorgen, zonder bij bewustzijn te zijn gekomen, in het ziekenhuis overleden.. De beide leerlingen zijn na hun daad ge vlucht, zij werden echter in Neumunster ge- wat en naar Hamburg overgebracht. Beiden hebben volledig bekend. Zij hadden de daad reeds lang voorbereid en hadden het plan, na de roof naar Denemarken te vluchten. DE ZWEEDSCHE MINISTER VAN FINANCIEN TOT PREMIER BENOEMD. De minister van Financiën Hamrin heeft de functie van Minister-President overgeno men. Hij behoudt het departement van finan ciën. De afdeelingschef van dat departement Torsten Pettersson doet als minister zonder portefeuille zijn intrede in het kabinet. SPAANSCHE VISSCHERSBOOT OMGESLAGEN. 22 personen verdronken. In de buurt van Vigo is een Spaansche visschersboot tijdens een stortn omgeslagen 22 leden der bemanning zijn verdronken. INWIJDING VAN DOODENHUIS BIJ VERDUN. Rustlaats van 300.000 Fransche soldaten. Het Doodenhuis bij Verdun, waar de stof felijke overblijfselen van 300.000 Fransche soldaien, die bij de gevechten in de omgeving van Verdun het leven hebben gelaten, rusten, werd Zondag ingewijd door den Fransche staatspresident in bijzijn van den minister van Oorlog, den minister voor den pensioenen en een aantal andere kabinetsleden. Het garnizoen van Verdun, de groote gene rale staf en duizenden en nog eens duizenden burgers namen aan de plechtigheid, welke met een groot troependefilé eindigde, deel. Staatspresident Lebrun begaf zich Zondag morgen na een kranslegging aan het monu ment naar het gemeentehuis waar begroe tingsredevoeringen werden gehouden. Des morgens heeft voorts op het fort Douaumont de inwijding plaats gehad van een herinneringsplaat, welke tot opschrift draagt: „Den 24 October 1916 werden door het regiment koloniale infanterie uit Marokka, versterkt door het 43 bataljon Senegaleezen en twee compagniën Somalis in een bewonde- renswaardigen aanval de eerste Duitsche stellingen veroverd. Onder bevel van den energieken commandant Régnier kon de tegenstand van den vijand worden gebroken en twee K.M. in de vijandelijke linies worden lorgedrongen". In de middaguren heeft de plechtige inwij ding van het Doodenhuis plaats gehad. Als eerste spreker werd het woord gevoerd door maarschalk Pétain. Hij herinnerde aan den vreeselijken strijd en bracht hulde aan den heldenmoed der Fransche troepen, welke tot voorbeeld moet worden gesteld aan de komen de generaties. De minister van Oorlog Paul Boncour sprak den wensch uit, dat de strijd om Ver dun de laatste moge zijn, welke Frankrijk zal hebben meegemaakt. De Fransche soldaat heeft zijn leven geofferd voor het vaderland, omdat hij in de overwinning van Frankrijk de eenige mogelijkheid heeft gezien de herhaling van een dergelijken oorlog onmogelijk te maken. Spr. gelooft niet, dat deze hoop een nimmer vervulbare illussie inhoudt. De mi nister herinnerde aan de verschillende inter- natinale verdragen tot vermijding van den oorlog. Het is een hersenschim te meenen, dat men den oorlog onmogelijk kan maken zoo lang de scheidsrechter zijn uitspraak niet kan opleggen. Tegenover de dooden voor Verdun heeft Frankrijk den plicht met ver dubbelde energie te werken aan de eigen vei ligheid en de organisaties van den vrede. De president der Fransche Republiek Lebrun noemde het slagveld van Verdun het kerkhof van Frankrijk. Hij herinnerde aan de 400.000 soldaten, die bij de verdediging der stad hun leven hebben moeten laten. Jaren zullen voorbijgaan aleer de natuur weer het beeld van voor den oorlog zal hebffcn aange nomen, voor zoover zulks met het oog op de ontelbare zwarte en witte kruisen mogelijk zal zijn. Het is evenwel een troost, dat deze kruisen als getuigen en tegelijkertijd als waarschuwing voor de volgende generaties zijn opgericht om deze te bewaren voor een dergelijken waanzin. Er zal wel geen mensch ter wereld zijn, overwinnaar of overwonnene, die voor een dergelijken aanval niet met af schuw voor de oorlogsgruwelen terugschrikt Het republikeinsche Frankrijk heeft het treu rige voorrecht op eigen bodem de naweën van den oorlog te bewaren en heeft geen lessen noodig. De offers, die het sinds het einde van de worsteling der volkeren heeft gebracht, zijn het beste bewijs hiervoor. Op dezen weg zal het ook in de toekomst voortgaan. Doch men mag niet eischen, dat het zijn zorgen voor de eigen veiligheid opgeeft, zoolang niet de vredesgedachte overal is doorgedrongen en zoolang niet de bases voor een algemeene veiligheid zijn gelegd. In aansluiting op de inwijdingsredevoerin^ van den Staatspresident werd een minuu stilte in acht genomen, waarna de troepen van het garnizoen Verdun defileerden. De president der Republiek Lebrun begaf zich darana per auto naar zijn zomerresiden tie Mercy-le Haut, waar hij eenigen tijd zal doorbrengen. DE BELGISCHE MIJNWERKERS BEWEGING. Algemeene staking voor Maandag. De Belgische mijnwerkers hebben gister een buitengewoon nationaal congres gehou den in Brussel. Aan het einde van dit congres werd een motie aangenomen, strekkende tot het ver- hoogen der lagere loonen en het aanvaarden van de levensduurte als uitsluitende basis voor het berekenen der loonen. Het congres verwierp de maatregelen, voorgesteld door de regeering en stelde met algemeene stemmen op twee uitzonderingen na de algemeene staking vast in 't Belgische kolenbekken en dit vanaf Maandag a s. Aan de staking zullen 170.000 mijnwer kers deel nemen. Met het oog op den omvang der stakings beweging zal de regeering direct uitgebreide militaire maatregelen treffen. DE AANSLAG OP THOMAS. In verband met de ontdekking van plan nen om 'n aanslag te plegen op den Engel sche Minister voor de Dominions, Thomas, wordt nader gemeld dat de politie reeds eeni ge verdenking had opgevat ten opzichte van den gearresteerde Malone. Zij heeft hem streng bewaakt en is er daarbij in geslaagd een gesprek af te luisteren waarin hij zijn misdadige plannen uiteenzette. Reeds voor den aanvang van de Conferen tie van Ottawa liepen hardnekkige geruchten over plannen tot een aanslag op de Engel sche ministers in verband waarmede 100 de tectives waren aangesteld om Thomas te be waken. Thans heeft men de bescherming voor Thomas en Baldwin nog versterkt. Tegelijkertijd is een aantal communisten in Hamilton gearresteerd. BOMAANSLAG OP FRANSCH GEDENKTEEKEN. Gistermorgen vroeg is een bomaanslag ge pleegd op het gedenkteeken van den voor vechter der Fransch-Bretonsche aansluiting, Joenboucher, in Vannes. Tegen 5 uur werd de bevolking opge schikt door een vreeselijken knal. Het plein voor het raadhuis was in een dichten rook gehuld. Toen deze was opgetrokken zag men, waar eerst het gedenkteeken stond, nog slechts één groote puinhoop. Men neemt aan, dat de aanslag is gepleegd door Bre- tonsche separatisten. Twee personen werden gearresteerd. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Een Japansche waarschuwing voor de politiek van Tsjang Tsp Liang. Naar semi-officieel wordt gemeld publi ceert het Japansche Minister van Oorlog een communiqué waarin het stelling neemt tot de laatste politieke gebeurtenissen in Mant- sjoerije. In dit communiqué wordt gezegd dat het door de geheime activiteit van Maar schalk Tsjang Hsue en Liang gelukt is on- rtfst te stichten in Zuid-Mantsjoerije. De Japansche regeering die verantwoorde lijk is voor de orde in Zuid-Mantsjoerije heetf thans de noodige maatregelen genomen tegen de activiteit van Tsjang Hsue Liang en zijn helpers. De politiek van Tsjang Hsue Liang ten opzichte van de Japansche troepen zou groote politieke gevolgen met zich mede kunnen brengen, die zouden kunnen leiden tot een toespitsing van den toestand in het Verre Oosten. Het Japansche Ministerie van Oorlog waarschuwt de Chineesche regeering voor een dergelijke crisispolitiek en ver klaart dat de Japansche troepen rigoureus zullen optreden om de orde in Zuid-Mant sjoerije te herstellen. Bijzonder strenge maatregelen zullen ook tegen Maarschalk Tsjang Hsue Liang persoonlijk worden ge nomen. Geen landing van Japansche troepen in Shanghai. Van officieele Japansche zijde wordt ver klaard dat de geruchten over een op handen zijnde landing van Japansche troepen in Shanghai bezijden de waarheid zijn. De Japansche marinewacht in Tsjapei is voor- loopig voldoende voor de bescherming de# Japansche belangen. Een nieuwe landing van Japansche troepen zal slechts dan over wogen worden wanneer de Chineesche re geering de rust en orde in Shanghai niet meer kan handhaven. De toestand gespannen. Het Telegraafschap Sjimboen Rengo deelt mede, dat in Tientsin door Chineezen daden van terreur zijn gepleegd jegens Japanners en Koreanen. Volgens een mededeeling van het Japansche Consulaat-generaal zouden verscheidene Japanners en Koreanen gedood of gewond zijn. Naar verder gemeld wordt heeft de Japansche regeering den opperbe velhebber der Japansche strijdkrachten be vel gegeven zoo noodig troepen ter bescher ming der Japansche belangen derwaarts te dirigeeren. Wang Sin wei treedt niet af. Uit Tokio was een uit Sjanhai afkomstig bericht verspreid, volgens hetwelk de Chi neesche ministerpresident Wang Sin Wei was afgetreden in verband met de slappe houding van Tsjang Hsue Liang tegenover de Japanners. Van officieele Chineesche zijde wordt dit bericht gedementeerd. Wan Sin Wei is Zaterdag van Nanking in Sjanghai aangekomen. Hij heeft den presi dent der nationale regeering Ling Sen er te legrafisch van in kennis gesteld dat hij niet uit zijn functies treedt. Daarentegen heeft hij een in scherpen toon gestelde oproep ge richt aan generaal Tsjang Hsue Liang. Het conflict in de Chineesche regeering. Het Conflict in de Chineesche eerste re geering heeft tot verstrekkende gevolgens ge- Óndanks alle pogingen om het Nationale eenheid te komen tegenover den gemeen schappelijke Japansche vijand, bleek het con flict tusschen oen minister-presideflt Wang

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1