flikmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht Jiadiomeuws JeuiMetou £atid: en Jxdtilkuuu Rechtszaken Honderd vier en dertigste Jaargang. DONDERDAG 11 AUGUSTUS Nieuws uit België. No 188 1932 Vrijdag 12 Augustus. Hilversum., 1875 Al. (6.45—12.—, 4.—8.— en 11.12.VARA, de AVRO van 12. 4 en de VPRO/AVRO van 8—11 uur). 645—7.en 7.207.45 Gymnastiekles. 8 Gramofoonplaten. 10.— VPRCTmorgen- wijding. 10.15 Voordracht door H. Beek 10.30 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 11.15 Ver volg voordracht. 11.30 Vervolg VARA- septet. 12.AVRO Klein-orkest o.l.v. N. Treep en gramofoonplaten. 2.Voordracht door R- Flink. 2.30 AVRO-Kamerorkest o. 1. v. G- Hemmes. In de pauze: gramofoonpl. 4.Gramofoonplaten. 4.30 Kinderuurtje. 5 VARA-kleinorkest o.l.v. Jan v. d. Horst, Joh. Jong, orgel en Gramofoonplaten. 7. A. M. de Jong: Mijn Roemeensche reis. 7.20 Vervolg concert. 8.— VPRO-Nieuws. 8.05 Vaz Dias. 8.1510.15 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Residentie-orkest o.l.v. Carl Schuricht. In de pauze om ca. 9.Voorlezen door Jacoba Repelaer van Driel. 10.15 Ds. J. N. Sevenster: Jezaja 11.—12.Gramo foonplaten. Huizen, 298 Al. (Algemeen programma te verzorgen door de K. R O.) 8—9.15 en 10— Gramofoonplaten. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12 15—1.45 .Kwintet concert. 2.Gramofoonplaten. 2.30 Zang 3.10 Pianorecital. 3 30 Vervolg zang. 3.50 Piano-soli. 4.10 Causerie. 4.30 Orkestcon cert. 6.20 Causerie. 6.40 Gramofoonpl. 7. Voordracht. 7 20 Zie Langenberg. (Om 8.15 Politieberichten en om 9.50 Vaz Dias). 10.50 12.Orkestconcert. Daventry, 1554 Al. 10.35 Morgenwijding. 10 5011.05 Tijdsein, berichten 12.20 Em. Starkey's orkest. .05 Orgelspel M. Vinden. 1502.50 Gramofoonplaten. 4.20 Nor thern Studio-orkest o l.v. J. Bridge. Ed. Win- ston, alt. 5.35 Kinderuur. 5.55 Weekover zicht. 6.20 Berichten. 6.50 Duitsche orgel muziek door G. D. CunnvagLam 7.10 en 7.30—7 45 Causerie. 7.50 Mandoline- Ensemble. 8.20 Concert door het BBC-Sym- phonieorkest o.l.v. Sir H. Wood, m. m. v. J. Coxon, zang en D. Wise, viool. O.a. 5de Symphonie in c kl.t. Beethoven. 10.— Ber. en lezing. 10.3512.20 Het BBC-Dansorkest o.l v. Henry Hall. Parijs „Radio-Paris", 1725 Ai. 8.05, 12.20 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Concert door orkest en vocale solisten, o.a. Les Dragons de Villars, Maillart. 0.20 Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 Ai. 12 20—2.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.205.20 Omroeporkest o.l.v. E. Reesen. 8.30 Fransche muziek door het Omroeporkest o.l.v, Reesen, o.a. Le Rouet d'Omphale, St. Saëns. 9.15 10.15 Radio-toonee'. '0.30 Marscheuen wal sen door het Omroeporkest o.l.v. Reesen. 11.1512.50 Dansmuziek uit het Bellevue- Strandhotel. Langenberg, 473 Af. 7.25—8.20 Concert uii Bad Salzschlirf. 11.3512.05 Gramo foonplaten. 12.20—1.35 Concert uit Koblenz 0 1 v. Rausch. 1.502.50 Concert o. 1. v. Eysoldt, m. m. v. H. Hüttenes, sopraan. E. Conral, pianobeg. 5.20—6.35 Concert. E. Schiffer, sopraan. F. Erdel, piano en het Stauch-trio. 7.2010.50 Uit Weenen: „Oberon", opera in 3 actes van C. M. van Weber, bew. Mahler. Dirigent Bruno Walter. Regie: Heinz Tietjen. 11.05—12 20 Dans muziek o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 Af. 9.05 Koor- en orkestconcert, o.l.v. Ott. Vertova, o.a. Holberg-suite, Grieg en Pelgrimskoor uit „Tannhauser", Wagner. 10 35 Gramofoonplaten. Brussel, 508 At. en 338 Af. 508 M.: 12.20 Het Brasserie-orkest o.l.v. K. Walpot. 3.20 Concert uit de Kurzaal Ostende o.l.v. Fr. Rasse m. m. v. pianist. 5.20 Omroep orkest o.l.v. J. Kumps. 6.20 en 6.50 Gramo foonplaten. 8.20 Radio-tooneel. 9.20 Concert uit het Casino te Knocke, o.l.v. K. Candael, m. m. v. R. Casadesus, piano. Hierna gramo foonplaten. 338 M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest. 6.50 Gramofoonplaten. 8 20 Concert. „De Vlaamsche Harmonie" o 1 v. G. Lemmens en instrumentale solisten. 10.3011.20 Dansmuziek o.l.v. Guido Lem mens. Zeesen, 1635 Af. 7.20 Zie Langenberg. 10.50 Berichten en hierna concert door werk- looze musici o.l.v. S. Blumann. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 19) Voila (ziedaar). Hij zuchtte. Dat is het ellendige van ons vak. Je maakt kennis met prettige eerlijke menschen; je hunkert naar hun vriendschap, maar voor je die vriend schap veroverd hebt, vliegen ze weg net als dat kleine vogeltje. Maar mijn vriendschap hebt u ver overd, Monsieur Bigourdin, zei Corinna blo zend. U bent heel vriendelijk, Mademoiselle Corinna, maar waarom onttrekt u mij dade lijk weer die pas geschonken vriendschap? Dat doe ik niet. Nooit zal ik uwe wel willendheid vergeten. Ja, ja. U kent het gezegde: Tout passé, tout casse, tout lasse? ((Alles gaat voorbij, alles valt uiteen, alles verveelt) Dat is nu eenmaal 's werelds loop, 's menschen lot. Wij zeggen, dat wij het ons steeds zullen blijven herinneren, maar er gebeuren allerlei dingen, die de herinnering doen verflauwen, 't gevoel afstompen; enfin, we vergeten, niet omdat we dat willen, maar omdat we dat moeten. Als we dat moeten, lachte Corinna, dan 2jdt u onze vriendschap ook vergeten en dan zijn we dus quitte. Nooit, Mademoiselle, zei hij heel on logisch. Uwe vriendschap zal me altijd dier baar zijn. U kwam in dit sombere huis. met (Van onzen bijzonderen correspondent) De stratosfeertocht van prof. Piccard. Zijn carrière en voor bereidselen voor de gevaarlijke onderneming. Ervaring van den eersten tocht en verbeteringen. Het vertrek van prof. Piccard, naar Zü- rich, is voor de Brusselaars geen sensatio- neele gebeurtenis geweest. Bij het ochtend krieken is de professor vertrokken, in gezel schap van zijn assistent, den heer Max Co- syns, een jongen geleerde, die ook in de Congo heeft gewerkt met den gondel en zijn wetenschappelijk materiaal geladen op een vrachtauto. Slechts een enkele attentie had de professor nog voor het slapende Brussel. Hij liet nl. de auto nog een paar straten omrij den, langs zijn woning, waar zijn vrouw en drie meisjes het laatste afscheid namen. Dan ging het den weg op naar het groote avon tuur. Het sportieve in de stratosfeertochten boeit het volk meer dan het wetenschappelijke, al hoewel het wetenschappelijke karakter van de luchtvaart van prof. Piccard van zulk een aard is, dat 't groote bewondering wekt voor iemand wiens liefde tot de wetenschap zoo ver gaat, dat hij er zijn leven voor op het spel zet. Het tikje romantiek van zijn onder neming verzekert prof. Piccard de volle sym pathie van het volk. Wij herinneren ons de plechtige verklaring van den hoogleeraar, na zijn eerste geslaagden tocht, dat hij nooit meer zou herbeginnen. Hij dacht aan zijn vrouw en kinderen. Doch, toen bleek dat, om waarlijk definitieve wetenschappelijke resul taten in de stratosfeer te bereiken nog een tweede tocht moest worden ondernomen, toen is professor Piccard anders gaan redeneeren. Eerst werd er gefluisterd over een andere be manning, doch het succes is den professor een aansporing geweest en toen zijn echtge- noote zich niet verzette, stond zijn besluit vast: hij zou zelf weer opstijgen. Men weet, dat de onderneming gefinan cierd wordt door het Belgische Nationaal Fonds voor Wetenschappelijk onderzoek. Van al degenen die door het fonds worden ge steund, is het wel Piccard die het meest pro paganda maakt voor het fonds, dat op initia tief van den Koning is tot stand gekomen, enkele jaren geleden, uitsluitend om geleerden in hun zuiver wetenschappelijke onderzoekin gen te steunen Prof. Piccard is geen Belg maar- eeu Zwitser, geboren in het kanton Waadt, te Lutry. Hij is nu 48 jaar en zijn vader do ceerde ook scheikunde aan de universiteit te Bazel. Van moederszijde stamt hij eveneens uit een familie van geleerden en het verwon derde in zijn familie niemand toen hij, na zijn studiën te Zürich in machinebouw, na tuurkunde en metereologie, als werktuigkun dig ingenieur later nog 'n dokterstitel behaal de om spoedig n.1. in 1913 hoogleeraar te worden in de proefondervindelijke natuurkun de. In 1922 werd hij te Brussel benoemd tot hoogleeraar in de physicia. De toestand in de hoogere luchtlagen hadden voor prof. Pic card steeds een speciaal vak gevormd, in het bijzonder hield hij zich bezig met het onder zoek der cosmische straling, de stralen van zeer korte golflengte, waaromtrent in weten schappelijke kringen geen voldoende proefon dervindelijke kennis is opgedaan en die slechts op groote hoogte kunnen worden on derzocht. Met het oog op zijn metereologi- sche waarnemingen en onderzoekingen heeft prof. Piccard zich veel vroeger reeds' als luchtschipper bekwaamd. Het plan om tot de stratosfeer door te dringen dagteekent niet van gisteren want sedert 1925 reeds werkte hij aan de uitvoering ervan, waartoe de fi nancieele bezwaren slechts een belemmering waren. Het Nationaal Fonds voor Weten schappelijk Onderzoek zou hem deze midde len verzekeren. Een eerste poging om op te stijgen op 15 December 1930 te Augsburg mislukte, of liever werd belemmerd door de weersgesteldheid, maar op 27 Mei steeg prof Piccard met zijn assistent op om 3.37 's mor gens om een hoogte te bereiken van 15.781 Meter. Thans wordt de onderneming weer gefi nancierd door het Nationaal Fonds voor We tenschappelijk Onderzoek, alhoewel prof. Pic card nu ook wel andere bronnen zou kunnen aanboren om zijn opzet uit te voeren. De hoogleeraar heeft van vele zijden steun ont vangen en in Amerika, waar hij wellicht een derde maal opstijgen zal, zou men hem graag alles vergemakkelijken. Thans heeft prof. Piccard in zijn vaderland, in Zwitser land willen opstijgen. Bij het vertrek van prof. Piccard werd ver uw frischheid, uw geest, uw charme, u, zoo geheel anders dan de gewone hotelgasten; u bent opgenomen in mijn intiemen kleinen familiekring. Félise is doodelijk van u; u zoudt haar ideaal zijn, zoo ze niet haar moe der had en ik En u, Monsieur Bigourdin? Haar stem klonk als de slag van een hou ten hamer op een spijker. De kolossale man boog met veel waardigheid. Al wat u in mijn leven hebt gebracht, zal ik zeer ontberen, Mademoiselle. Corinna begon spotachtig te lachen. Fortinbras heeft ons gewaarschuwd, dat u een dichter waart, Monsieur Bigour din. Ieder eerlijk man, die oog heeft voor de schoonheid in het leven, moet een soort dich ter zijn. Daar hoeft men geen verzen voor te krabbelen. Doet u dat, maakt u verzen? Jamais de la vie, (nooit van mijn leven) zei hij boutweg. Een hotelier als ik en dan de woordjes op zijn vingers natellen? Ah non (neen)Ik kan heerlijke paté de foie gras ma ken. Niemand in Périgord kan me aat ver beteren. maar ik zou afschuwelijke verzen maken Voyons donc! (ik zou je bedanken!). Hij lachte vroolijk en Corinna lachte ook en Martin, die op de veranda kwam, vroeg naar de reden van hun vroolijkheid. Na een aar woorden verliet hun gastheer hen, zich oelte toewuivend met zijn hoed. Wat kwam je eigenlijk hier doen? vroeg Corinna. Ik was juist voor het eerst van mijn leven echt aan het flirten. HOOFDSTUK XI. Er ging een week voorbij en Fortinbras ondersteld dat hij nog deze week zou kun nen opstijgen. Maar dit moest noodzakelijk op een vergissing berusten, want na de aan komst moeten eerst alle apparten grondig worden nagezien en om te kunnen vertrek ken moeten alle voorwaarden vereenigd zijn, waarvan de voornaamste de windstilte is' De geringste bries kan het vertrek beletten, want de ballon heeft een oppervlakte van 28.000 vierk. M., waarop de wind vat heeft. Het is duidelijk dat de vertrekdatum slechts bij benadering zal kunnen worden bepaald en op het laatste oogenblik steeds zal kun nen worden verdaagd. Het meest bezienswaardige aan den bal lon van prof. Piccard is de gondel, die in een waar laboratorium is herschapen. Zij is meer een luxe-gondel als men ze vergelijkt met de gondel van de eerste onderneming. Men weet dat het vorige jaar de gondel half zwart en half wit was geschilderd met het oog op de temperatuur in de hooge luchtla gen. Buiten de gondel was een motor aange bracht met een propeller,, waardoor de gon del kon draaien, naar de zijde van de zon, met het wit of zwart geschilderde gedeelte, naar gelang koud of warm was. Maar prof. Piccard heeft de ervaring opgedaan dat er geen vrees was voor koude; hij registreerde 40 gr. koude. De motor is nu dan minimum van 3.5 m.m. dik bij 2.10 diameter en een in houd van 5 kub. M. Bij de eerste opstijging werden enkele fouten gemaakt, die nu niet meer worden herhaald. Zoo waren enkele apparaten aan den buitenkant van de gon del aangebracht zooals een zonmeter, een ionisatiekamer. Het touw van het gasventiel geraakte de eerste maal verward met een touw dat ook omhoog was gegaan en de luchtvaarders waren hierdoor verplicht de verkoeling van de atmosfeer door de ver dwijning van de zon, af te wachten, alvorens zij konden dalen. Dit was oorzaak dat hun tocht, die volgens de berekening een 5-tal uren duren moest, 17 uren duurde, boven Beieren, iets wat wel romantisch was, maar toch tragisch had kunnen eindigen en ver plichtte tot een landing op een Obergurgl in Tirol. Het gasventil staat thans in verbin ding met de gondel door een in een Ubuisie loopend touw, welk buisje met kwik is ge vuld om het luchtdicht te maken. De eerste maal is prof. Piccard opgestegen terwijl hij reeds was opgesloten in de gondel. Thans wordt de gondel langs de binnenzijde herme tisch gesloten en behoeft de opening niet te worden afgesloten bij het vertrek. Wanneer de ballon in de hoogere luchtlagen komt dan zal de gondel spoedig kunnen worden afgesloten, namelijk in 60 seconden. De bal lon zal niet vlugger opstijgen dan 5. M. per seconde, zoodat de luchtvaarders al den tijd hebben om voor hun veiligheid te zorgen. Er zijn verscheidene apparaten in de sfeer o.m een ionisatiekamer op hooge drukking, in koper en staal, gecombineerd met een elec- trometer; bestemd voor het fotografeeren van de cosmische stralen door de micrografi- sche projectie van den electrometer. Een ander apparaat is bestemd voor het electro-magnetisch, het electro-statisch en me chanisch registreeren van de cosmische stra len. Er is een electrische installatie die een stroom levert van 2.500 volt. Ten slotte is er ook nog een radiopost aan boord die in morse zal werken op 38 tot 40 en 75 tot 80 meter golflengte, met een kracht van 50 watt. Er is ook een ontvangpost, op korte golf met 4 lampen. Onder de gondel zal een dieplood hangen van 150 Meter, eindigend met een aluminium-cirkeL die als antenne zal dienst doen. Er is natuurlijk een kompas aan boord met de andere navigatie-instrumenten en een barograaf die tot 19.000 M. hoog kan regi streeren. Er zal een voorraad zuurstof aan bood zijn om het gedurende 30 uren in de gesloten ruimte van de sfeer uit te houden. Ten slotte is er 800 kilo ballast aan boord, bestaande uit kleine loodkorreltjes en die langs een bijzonder toestel uit de gondel kun nen worden verwijderd, en zijn de luchtvaar ders voorzien van twee valschermen, die ge leend zijn door het Belgisch leger. Aldus uitgerust zullen de luchtvaarders de gevaarlijkereis ondernemen. Er is geen en kele reden waarom zij niet zoo hoog zouden stijgen, of nog hooger, dan de eerste maal. Prof. Piccard zal zeer vroeg vertrekken. De wetenschappelijke waarnemingen zuHen den morgen in beslag nemen en de stratosfeer- reizigers stellen zich voor te dalen, vóór de middaghitte de atmosfeer heeft gestoord en de avondwind is ontstaan. Vermoedelijk zal de daling, die niet het minst gevaarlijke ge deelte is van de onderneming, gebeuren ten Zuiden van Zürich. Prof. Piccard heeft goede hoop het pro bleem van de cosmische stralen en de mag kwam niet. Corinna schreef hem een brief. Hij antwoordde: Heb geduld, ontwikkel Martin's gevoel voor humor, en laat Félise je onderrichten, hoe ie zuinig een huishouding moet beheeren De keukenmeid kan je verschillende lekkere eiergerechten leeren maken en je kunt ook de behandeling leeren van de fijne wasch. Ik ben bang, dat je den tijd verspilt. Denk er toch aan, dat het met jou niet is als met Mar tin, die deze rust noodig heeft voor zijn ziels toestand. Zoodra ik met het oog op mijn zaken verantwoord ben, zal ik komen, waarheen mijn hart mijn trekt, want ik snak naar mijn kleine Félise. Woedend gaf Corinna dezen brief aan Martin ter lezing, met de vraag, wat hij er van dacht. Hij antwoordde, dat volgens zijn oordeel de raad van Fortinbras uitstekend was. Corinna maakte Fortinbras uit voor een aanmatigenden, sarcastischen ouden kerel en gaf Martin een standje, dat hij zich niet boos maakte over de beleediging, haar aange daan. Je hebt hem vijf francs gegeven, omdat hij je op den weg naar het geluk zou brengen, zei hij. Hij heeft zijn best gedaan en is van plan dat te blijven doen, zonder er iets meer voor te rekenen. Ik vind dat je hem dankbaar moogt zijn. Wat hij aanraadt is heel verstan dig. Laat hij met zijn raad naar de maan loo- pen, riep Corinna. Ik geloof dat onze vriend Bigourdin heel blij zal zijn, als je zijn raad volgt. Wat heeft onze vriend Bigourdin er mee te maken? Zooveel hij kon zou hij je met alles hel pen. Een Franschman houdt er van. dat de netische zóne flink te zullen kunnen onder zoeken. Veel heil is ongetwijfeld de wensch van een ieder op zijn gevaarlijke reis. T ARWE-ORG ANISATIES NOORD-HOLLAND EN ZUID-HOLLAND. De Tarwe-organisaties voor Noord-Hol land en voor Zuid-Holland maen het volgen de bekend Evenals voor den oogst 1931 iedere tarwe- teler in Noord-Holland en Zuid-Holland het recht had, om in ieder kwartaal een vierde gedeelte van zijn oogst aan de Organisatie te leveren, zal ook voor oogst 1932 deze re gel gelden. Den telers wordt dan ook op het nart gedrukt, in hun eigen belang en voor zoover zulks het bedrijf toelaat vooral niet meer tarwe te dorschen dan hun leverings recht bedraagt. De organisaties hebben be sloten, in de eerste maanden van het seizoen, van September tot en met Januari zelf ook als kooper op te treden. Daardoor zal ver sneld worden afgenomen, zoodat in de eerste twee kwartalen meer dan de halfjaarlijksche hoeveelheid zal kunnen worden geleverd. Dit wil echter allerminst zeggen, dat ieder lid er op zou kunnen rekenen voor b.v. 1 Decem ber de helft van zijn tarwe te hebben gele- verci Temeer daar de kleine telers, dat zijn zij, die 1 H.A. tarwe verbouwden of minder bij den koop door de Organisatie de voor keur zullen hebben. De Organisatie zal ver der de tarwe koopen tegen den hieronder vermelden richtprijs. Met dien verstande echter, dat zij een korting zal toepassen op tarwe, waarvan het vochtgehalte een zeker percentage overschrijdt. Deze korting zal hooger zijn naar mate dit bij er naar te streven, dat hun tarwe droog binnenkomt. Zij kunnen dit ten zeerste bevorderen, door te handelen naar één van de voorbeelden vermeld in de brochure, welke genoemde Tarwe-Organisaties hebben verspreid. Of schoon de Tarwe-Organisaties hopen, dat voor oogst 1932 de richtprijs van 12.-— zal kunnen worden uitbetaald, zooals de Re geering deze heeft genoemd, is zij verplicht in verband met de risico's welke de verkoop op de vrije markt van een gedeelte der tarwe met zich brengt, een bepaald bedrag in te houden. Dit bedrag is door genoemde orga nisaties vastgesteld op 1.zoodat de richtprijs in Noord-Holland en Zuid-Hol land niet zal zijn 12.— maar 11.—. Aan het eind van het jaar zal echter per 100 K.G. of per H.A. een toeslag worden be taald, zoo mogelijk tot 12. Deze toeslag zal echter alleen worden uitgekeerd voor die partijen, welke aan de Organisatie of aan erkende handelaars zijn eleverd, precies volgens de voorschriften en us met vervoerbewijs of verkoopvergunning De richtprijs voor klasse B. de midden klasse, is dus 11.Voor de eerste leve ringsmaanden (Augustus en September) is zij j 10.25, en oploopende tot in het volgend jaar Augustus 11.35. Voor de C klasse is de richtprijs 0.75, lager dus 10.25. Voor de A klasse is de richtprijs 0.75 hooger dus 11.75. In de eerste maanden is de te- lerprijs 75 cent beneden den richtprijs, in de laatste leveringsmaanden 85 cent er boven. Vervoer naar pakhuizen van erkende han delaren of verkoop aan hen is, evenals het vorig jaar, toegestaan, mits vooraf een ver voer- of verkoopvergunning wordt aange vraagd. en verkregen. Voordat deze vergun ning wordt afgegeven, dient een monster in het bezit der Organisatie te zijn. Voor ver koop van zaaitarwe is eveneens vergunning nooaig. Zij, die hun tarwe als zaaitarwe ver- koopen hebben voor dat kwantum geen recht om aan het einde van het jaar een uitkeering te ontvangen. De prijs, welke zij bij verkoop ontvangen, zal dus gebaseerd moeten zijn op den vollen prijs van 12.voor de B- klasse 12.75, voor de A-klasse. Deze bé dragen zijn als het minimum te beschouwen Voor zaaitarwe, goedgekeurd door den N.A.K. en onder plombe en certificaat van dezen keuringsdienst afgeleverd, zal door de Organisatie aan den laatsten verkooper, die verkoopt aan den teler, een subsidie worden verstrekt van 2.De teler van deze zaai tarwe kan hiermede rekening houden en een hoogeren koopprijs vragen. De laatste ver kooper mag de tarwe voor geen hoogeren prijs aan aen teler afstaan, dan 15. (orgineel 18.—per 100 K.G. Als hij zich hiernaar gedraagt ontvangt hij de 2. toeslag per 100 K.G. De Tarwe-Organisaties Noord- en Zuid- Holland houden zich het recht voor, het vol gend jaar geen tarwe te erkennen, waarvan de herkomst van het zaaizaad niet vaststaat, vrouwen weten hoe ze eén zaak moeten aan pakken. Ik ben niet van plan kleeren te gaan wasschen, riep ze uitdagend. Je zou met een stuk zeep wonderen kun nen verrichten, gaf Martin terug. Ze draaide hem den rug toe en ging haars weegs. Zijn grof gevoel voor humor hoefde heusch niet ontwikkeld te worden, 't Was gif tig onkruid. En wat bedoelde hij met deze zin speling op Bigourdin? Na deze hatelijke toe speling zou ze niet meer met Martin praten 't Ontnam al het prettige aan de sympathieke verhouding, die tusschen haar gastheer en haar in de laatste week ontstaan was. Haar geweten knaagde haar een beetje en dat maakte haar nog boozer op Martin. Zeker, ze had de vrienschapsbetuigingen van Bi gourdin veel meer aanmoediging geschonken dan-gebruikelijk is tusschen gastheer en gast De frissche bloemen, die bij iederen maaltijd naast haar bord lagen, had ze altijd op haar japon gestoken. Den vorigen avond nog had ze een kleinen wenk gegeven, dat Martin wel zonder begeleider naar het Café de 1'Univers kon gaan en de kolossale, dichterlijk aange legde man had naast haar gezeten in oen maneschijn en had haar in juiste, wijsgeerige woorden de eenzaamheid van zijn ziel ge schilderd. Ze had erg van dien avond geno ten eo zag vele even genotvolle avonden in 't verschiet. En nu had Martin alles bedorven In haar binnenste wierp ze hem scheldwoor- deo naar het hoofd, die haar moeder zouden geërgerd hebben en haar vader zouden nood zaken haar te gedenken in het avondgebed. Toen begon zij zich zelve te verdedigen. Met wien kon men in dit kleine, onbeduiden de nest nu in 's hemels naam praten? De coa- of aan gerechten twijfel onderhevig is. Aankoop van tarwe, óók van zaaitarwe is ten strengste verboden. Voor ieder speciaal geval zal vooraf vergunning moeten worden gevraagd. Aan handelaren zal gelegenheid worden gegeven, zich als zaaitarwe-handela- ren te doen erkennen. Van deze zaaitarwe- handelaren zal dan zaaitarwe gekocht mo- n worden voor zoover vastaat, dat voor ze tarwe door den verkooper een prijs is betaald, welke minstens den telersprijs vormt. Ook voedertarwe mag nimmer door een lid-aangeslotene worden gekocht, noch geëosineerde, noch met gerst of andere arti kelen vermengde tarwe. Zij kunnen voor voederdoeleinden het recht verkrijgen, onder bepaalde voorwaarden, hun eigen tarwe te verbruiken. Zij kunnen daarop dan een toe slag ontvangen, welke het verschil uitmaakt tusschen den prijs, welke zij voor voedertar we zouden moeten betalen en den prijs, wel ke zij van de Organisatie bij levering zouden hebben ontvangen. Alleen van erkende voe derhandelaren zal op speciale voorwaarden voedertarwe gekocht kunnen worden. Leden-aangeslotenen wordt op het hart gedrukt, zich nimmer te laten verleiden tarwe te koopen en naar eigen bedrijf te vervoeren, zonder speciale vergunning, door de Organi satie verstrekt. De namen van erkende zaaitarwe-handela- ren en erkende voederhandelaren, die het recht zullen verlangen, wel aan de leden aangeslotene tarwe te ogèn leveren, zullen nader worden bekend gemaakt. De Organi satie is in verband met de kans op fraude verplicht, uiterst streng op te treden. TARWEHANDELAREN IN NOORD- EN ZUII> HOLLAND. De Tarwe-organisatie voor Noordholland en voor Zuidholland hebben aan de vereeni- gingen van graanhandelaren in Noord- en Zuidholland een brief gericht, waarin zij mededeelen, dat de handelaren in tarwe in Noord- en Zuidholland, welke in de gelegen heid willen zijn zaai-tarwe of voedertarwe te verkoopen, erkennig als zoodanig bij dc organisaties aan te kunnen vragen. Het zal aan de leden-aangeslotenen verboden zijn zaai-tarwe of voedertarwe bij andere dan bij erkende zaai-tarwehandelaren en erkende voe der tarwehandelaren te koopen, dan op spe ciale vergunnig en onder speciale controle. Ook tarwetelers, die hun tarwe gewoonlijk voor den zaai verkoopen, kunnen erkenning aanvragen. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, zullen een verklaring moeten onder teekenen, waarin zij zich verplichten, aan een richtige uitvoering der tarwewet mede te werken en zich naar de voorschriften der Tarwe-organisaties te zullen gedragen. OVERVAL OP DE INCASSO BANK TE ROTTERDAM. In hooger beroep zes jaar geéischt. In hooger beroep heeft gister voor het Haagsche gerechtshof terecht gestaan de 21-jarige beeldhouwer Moerman, die door de rechtbank te Rotterdam is veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, wegens poging tot diefstal en poging tot zware mishandeling. Verdachte heeft 16 October j.1. tezamen met iemand, Brand geheeten, zich begeven naar het bijkantoor der Incasso-bank aan den Goudschen Singel te Rotterdam. Beide man nen gingen met de revolver in de hand het kantoor binnen. Moerman sprong over d« balie, Brand hield met het wapen het perso neel in bedwang. Gelijk men zich herinneren zal, gelukte deze overval niet, daar een der employés een melkflesch door de ruiten wierp. Brand wan delde daarna kalm het kantoor uit, doch ver dachte, die weer over de balie terug moest, zag zich achtervolgd door kantoorpersoneel en publiek. Hij zette het op een loopen en vluchtte ten slotte in een cabine van een stil staander! vrachtauto. Hij verweerde zich tegen zijn achtervolgers met de revolver, waaruit hij eenige schoten loste, waardoor o.a. een politie-beambte werd getroffen. Ten slotte werd hij overmand en gearresteerd. Van den mededader Brand heef) men nimmer eenig spoor meer kunnen vinden. Moerman, die een zeer bedeesden indruk maakte, zoo zelfs dat de president mr. Jel- linghaus daarover zijn verwondering uitte, zeide, in hooger beroep te zijn gekomen, om dat ook het O. M. tegen het vonnis appèl had aangeteekend. Als verdachte op de hem gestelde vragen nauwelijks antwoordt, voegt de president hem versatie van Félise was even opwekkend als die van een kind van tien jaar. En in hun samenzijn, zeven weken achtereen, waren Martin en zij totaal uitgepraat. Natuurlijk kon hij zitten zwammen met de mannen uit het café. Hij had een allergrappigst mengel moes van kennissen, zoowel mannelijk als vrouwelijke, in de stad opgepikt en had een zekeren slag om met hen om te gaan. Een paar dagen geleden had zij hem aan getroffen in een van de rotswoningen, waar hij over politiek zat te praten met een aarts- schooier, die in de zandsteengroeve werkte, terwijl ae slordige vrouw des huizes hem overlaadde met haar lachjes en met den af schuwelijken lichten landwijn, dien hij dronk uit een kommetje. Zij, Corinna, had geen café om te bezoeken; ook kon ze geen punten van aanraking vinden met bandieten of steenkloppers en hun vieze vrouwen; het gaf het air van armenbezoek als men hun woningen binnen ging, philantropisch werk, dat zij, als opstandige predikantsdochter, verafschuwde. Waarheen moest zij zich wen den voor gezelligen omgang met haar mede- menschen Ze wist genoeg van de manieren van den Franschen middenstand om te be seffen, dat zij duizend jaar in Brantome kon wonen, eer een dame haar zou komen bezoe ken, een questie van locale gebruiken, waar over zij zich niet beklagen kon. Maar zij had behoefte aan het stimuleerende van aardige pittige gesprekken, zooals ze die in Parijs de laatste drie jaren dagelijks had gevoerd. Ko lossaal, en volstrekt niet alledaags, was Bi gourdin aan haar horizont verschenen. Zijn eerste handsch kennis van menschen en dingen bepaalde zich tot Brantome en Lvon. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5