Alkmaarsche Courani. Fortinbras' tooveracht Met de Alkmaar Packet naar de Zuiderzeewerken. Jiadiomeuws 5euiC£etw £cutd- en JAiittdxuiux dondert) vier en dertigste Jaargang. VRIJDAG 12 AUGUSTUS De Zuiderzee is van naam veranderd, maar men kan er nog evengoed varen en genieten. No. 189 1932 Zatredag 13 Augustus. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 5 457.«n ?.307.45 Gymnastiekles. 3Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Voorf Arb. in de Continubedrijven: VARA-Mcindoline-Ensemble o.l.v. J. B. Kok. M Erfmann. voordracht en het „Groot Volkstooneel gramofoonpl. 12.— VARA- septet o.l.v. Is. Eyl en gramofoonplaten. 1.45 pauze. 2.15 H. Grimm: Winterplannen van de natuurvrienden. 2.30 Gramofoonplaten. 3A. C. van Beers: Arbeiderssport. 3.15 Concert Trio WW. Drukker. 3.45 Uit de Roode Jeugdbeweging. 3.50 Vervolg concert. 4 15 Actueele causerie 4.30 Vervolg concert. 5 Kinderuur. 6.„Vrijheid", drama van ft Kranz. Vertaling: Brandenburg. Arb. Tooneelvereen. „De Dageraad" te Hilver sum. 630 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 7.15 Toespraak door A. de Vries. 7.30 Bonte Avond m- nu v. VARA-Kleinorkest o.l.v. Jan v .d. Horst. N de Kleyn, viool. M. Komst, trompet. VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappel- ]en. Joh. Jong, orgel en piano Frankly's Goiden Melody Five, zang. Joh. Lammen, bas en Cees Laseur, conferencier. Ca. 11. Vaz Dias en hierna tot 12.Gramofoonpla ten. Huizen, 298 At. (Uitsluitend K. R. O.) 8—9.15 Gramofoonpl. 10.Trioconcert. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.151.45 Sextet concert. 2.Gramofoonplaten. 2.30 Kinder uur. 4.Accordeon- en luitmuziek. 5. Esperanto-nieuws. 5.15 Gramofoonplaten. 6 Weekoverzicht. 6.20 Lezing. 6.30 Gra mofoonplaten. 7.10 Lezing. 7.45 Sport- praatje. 8.Orkestconcert. 8.45 Radio- tooneel. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Orkestconcert. 9.45 Radio-tooneel. 10.— Orkestconcert. 10.30 Radio-tooneel. 10.45 Vervolg orkest concert. 11.12.Gramofooiipluten. Daventry, 1554 At. 10.35 Morgenwijding. 10 50—11.05 Tijdsein en berichten. 12.20 Ncrthern Studio orkest o.l.v. J. Bridge. 1.05 Orgelspel Reg. New. 1.502.50 Commodore Grand-orkest o.l.v. J. Muscant. 5.50 Mid land Studio-orkest o.l.v. Fr Cantell, m. m. v. M. Bostock, sopraan 5.05 Orgelspel Reg. Fcort. 5.35 Kin< ru r. 6.20 Berichten. 6.50 Voordracht. 7 05 Zang door Mabel Ritchie, sopraan. 7.25 Piano-recital. 7.50 Concert BBC-orkest o.l.v. J. Lewis m. m. v. W Bar- rand, bas, o.a. Wals uit „Die Fledermaus" Strauss. 9.05 Dansmuziek door Jack Payne en zijn Band. 10.— Berichten en causerie. 10 35 Fred Hartley's kwintet. 0.a. Salut d'amour, Elgar. 11.2012.20 BBC-Dans- orkest o.l.v. Henry Hall. Pari/s „Radio-Paris"1725 At. 8.05, 12.20 en 7.30 Gramofoonplaten. 9.05 Zang door Dominique Bonnaud. 10.2011.20 Dans muziek (gramofoonplaten). Kalundborg, 1153 At. 12.20—2.20 Con cert uit Rest. Wivex. 2.50—3.20 Gramofoon platen. 3.50—5.50 Omroeporkest o.l.v. W- Meyer—Radon, m. m. v. P. Vendlbo, zang en C Schnedler—Meyer, piano. 8.20—9.20 Oude Dansmuziek door Omroeporkest o.l.v. Meyer—Radon, o.a. Wals uit „Fledermaus", Strauss. 9.4510.05 Volksliedjes. 10.20 Saxofoon-recital P. Stroboch Kisbye. Aan den vleugel: Fischer. 10.50 Pianorecital V. Fischer. 11.0512.35 Dansmuziek uit Rest. Ritz" Langenberg, 473 Al. 7.258.20 Concert uit Bad Mergentheim. 11.35 Gramofoonpla ten. 12.201.35 Kamermuziek. 1.502.50 Concert uit Stuttgart. 2.553.45 Gramo foonplaten. 5.20—6.35 Oude Dansen door het Omroeporkest o.l.v. Kühn. 8.209.20 Citherconcert uit München (100 cithers). 9 05 Vroolijke avond uit Berlijn. 11.05 12 20 Dansmuziek door Oscar Joost's orkest. 12.20—1.20 Gramofoonplaten (Dansmu ziek). Rome, 441 At. 9.05 Orkestconcert o.l.v. Andrea Marschesini, o.a. Marsch uit „Tannhauser", Wagner. Brussel, 508 At. en 338 At. 508 M.t 12.20 Max Alexys' orkest 5.20 Brasserie orkest o.l.v. K. Walpot. 6.20 en 6.50 Gramo foonplaten. 8.20 Omroeptrio. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostend- o.l v. Fr. Rasse, m. m. v. mevr. E. de Hidalgo, zang. O.a. Fant. ,,Carmen", Bizet. Hierna dansmuziek uit Ostende. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten 5 20 Omroeporkest o.l.v. Meulemans. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert m. m. v. Mej. Segard, zang. Rubeau en Toutenel, zang. P. Douliex, piano. Balloy, declamatie en De Langhe, hobo. 11.20 Sluiting. Zeesen, 1635 At. 8.20 Zie Langenberg. 9.20—12.20 Dansmuziek uit Leipzig m. m. v. 2 orkesten en solisten. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 20) Maar hij had een diepen en breeden kijk. Hij had weinig gelezen, maar dat weinige heel grondig. Van Europeesche, je zelfs van En- gelsche politiek wist hij heel veel, wat Co- rinna in het nauw bracht, want ze had hem heel luchtjes daar eens wat willen vertellen. In twee tijdperken van de Fransche letter kunde was hij volmaakt thuis: hij kende de schrijvers van de vijftiende eeuw over lief desavonturen, en de latere romantici op zijn duimpje. Hij kon heele gladzijden van Victor Hugo, Al fred de' Musset en Theodore de Banville opzeggen. Wanneer het aangedaan was, kreeg zijn stem een verontrustende klank. In'den maneschijn réciteerde hij den Zang van Fortunio en den Zange van Bar- berine. En Corinna hield den adem in, ter wijl koude rillingen haar langs den rug liepen. Te rillen was een nieuwe gewaarwor ding voor Corinna. te rillen hij het hooren van eenma nnenstem. Mais j' aime trop pour que je dise Qui j' ose aimer, Et je veux mourir peur m amie Sans la nommer, Het varen zit ons, Hollanders, nu eenmaal in het bloed en het is geen wonder, dat velen, die hun vacantie aan den rand van het groote water doorbrengen, gaarne gebruik maken van de gelegenheid met een stevig en geriefelijk stoombootje als het ware eens uit spelevaren te gaan. Lucht en water zijn overal gelijk en omdat een tocht op de Noordzee weinig afwisseling zou bieden, heeft de „Alkmaar Packet" er iets anders op bedacht. Het aangename kan met het nuttige vereenigd worden en hoe zou den de vele toeristen uit binnen- en buiten land hun tijd nuttiger kunnen besteden, dan juist in deze mooie vacantiemaanden eens een bezoek te brengen aan het grootsche werk waardoor Nederland tot ver over onze lands grenzen bekend en beroemd is geworden. Wie naar Rome gaat en er den paus niet heeft gezien, heeft een vergeefsche reis ge maakt, maar wie in Alkmaar, Bergen of Egmond logeert en niet van de gelegenheid geprofiteerd heeft eens een kijkje bij de Zui derzeewerken te nemen, zal vroeg of laat tot de erkentenis komen, dat hij een unique ge legenheid gedachteloos heeft laten voorbij gaan. lederen Dinsdag en iederen Donderdag geeft de bootdienst gelegenheid voor deze uit stapjes kaarten te nemen en sedert korten tijd zijn deze, met inbegrip van de buskaarten, voor heen- en terugreis, bij de bureaux der V. V. V.'s te Alkmaar en Bergen verkrijg baar. Wij spreken hier niet verder over den bus dienst, maar nemen aan dat de passagiers tijdig en zonder onverwachte avonturen in Medemblik arriveeren, waar het stevige boot je der „Alkmaar Packet" reeds aan den steiger ligt en de passagiers zich over het voor- en achterdek verdeelen. Gemakkelijke rieten stoelen, windvrije zitjes, voor en achter en wat dekstoelen en banken boven op het dekje naast de kapiteinshut, bieden ruim schoots gelegenheid een gemakkelijk plaatsje uit te zoeken en dadelijk na aankomst der passagiers steekt de boot om kwart voor tien van wal en wordt door de Zuiderzee gevaren, die, ondanks haar degradatie tot IJsselmeer, nog dezelfde onoverzienbare watervlakte is en nog dezelfde dwarse golfjes heeft waarover de boot voortdurend op en neerduikend zijn weg zoekt. Er is een lange, rechte dijk aan bakboords zijde, een dijk, die wij maar niet kwijt kunnen raken en dat is natuurlijk geen wonder, voor eerst omdat die dijk werkelijk zoo lang is en ten tweede omdat de kapitein er hardnekkig langs blijft varen. Hij doet dat niet omdat hij niet verder in zee durft, maar uitsluitend omdat dit nu eenmaal de bekende afsluitdijk van den Wie- ringermeerpolder is en een spraakzame en humoristische gids verschijnt aan dek en legt den passagiers op alleraardigste wijlze uit hoe men deze dijk gemaakt heeft, welke zijn beteekenis is en hoe daarachter de groote 20.000 H.A. drooggemalen polder zich uit strekt, Nederland's twaalfde provincie, waar men de hofsteden, de huisjes, dorpjes en ver keerswegen nog precies neer kan zetten waar men ze het liefste wil hebben. Hij vertelt van de groote uitwateringsslui zen bij den Oever en op het Kornwerderzand, van de schutsluizen voor de scheepvaart, van de wondere techniek, die een polder droog maakt in enkele maanden waar men vroeger vele jaren noodig had en hij heeft al bij Medemblik vol trots op het groote bouw werk gewezen, een der gemalen, dat met een capaciteit van 24000 kubieke Meter per uur, bij een opvoerhoogte van 6 Meter, het water uit den Wieringermeer naar zee verplaatst heeft. Dat alles zal het nageslacht eens uit de aardrijkskundeboekjes moeten leeren, maar schrijver dezes kan U uit eigen ervaring ver zekeren, dat de lessen aan boord van het Packet-bootje waar eigenlijk aanschouwe lijk onderwijs wordt gegeven veel prettiger zijn en daarom natuurlijk ook veel vrucht baarder zullen wezen. Daar komt Wieringen in 't zicht en de gids vergeet niet te vertellen, dat de Duitsche kroonprins hier nog eens zijn residentie ge had heeft en zich in zijn vrijen tijd in het smeden van hoefijzers bekwaamde, een vak, dat intusschen een slechte toekomst heeft nu het paard steeds meer door de vluggere en krachtiger motor wordt verdrongen. Het is wel een wonderlijke tijd waarin wij leven. De zee is geen zee meer en het eiland (Maar ik heb haar te lief. Om naam te nemen, En voor mijn lief wil ik sterven, Zonder te zeggen wie zij is). Ze was naar bed gegaan, terwijl die woor den haar als muziek in de ooren klonken. En wel beschouwd was het veel prettiger om met Bigourdin te praten dan om huishoudles te nemen bij Félise. Eindelijk brak de dag aan waarop ze moed vatte om Martin te vragen verant woording te doen van zijn beheer. Hij trachtte er zich af te maken door eenig; bankbiljetten voor haar oogen heen en weer te zwaaien. Ze hadden nog hoopen geld om net zoo door te blijven gaan. Met vrouwelij- ke vasthoudenheid hield Corinna vol. Had hij wel alles opgeschreven? Natuurlijk had de methodische Martin dit gedaan. Waar waren dan de notities? Al tegenstribbelend trok hij een vies opschrijfboekje uit zijn zak, en naast elkaar gezeten aan een klein tafel tje op de veranda, terwijl haar blonde ha ren tegen zijn bruine wang kroezelden, za ten ze de cijfers op te tellen en te deelen en de uitgaven om te slaan en eindelijk konden ze de balans opmaken. Corinna was voor een franc vijf en zeventig centimes bij Martin in de schuld. Ze bezat geen stuiver. Ze had eer. franc vijf en zeventig centimes minder dan niets. Met witte lippen stond ze op. Dat had je me moeten zeggen. Vi aarora vroeg Martin. Er is genoeg in de gemeenschappelijke kas. Er is nooit een gemeenschappelijke kas geweest. is geen eiland meer. Men moet op een tocht als deze wel tot de overtuiging komen, dat de Hollanders op waterbouwkundig gebied kra nige kerels zijn. Zij zijn als het ware de men- schelijke bevers van Europa. Als zij water zien hebben zij al behoefte er een dijkje in te leggen. De Wieringer, die geslachten lang zoo rus tig en knusjes op zijn eilandje woonde en zoo nu en dan eens met de postboot naar den wal ging als hij eens behoefte aan conversatie met de buitenwereld had, diezelfde Wieringer doet nu niets anders dan in de nog altijd nauwe straatjes van zijn vriendelijke dorpjes haastig op zij springen voor auto's in alle mogelijke vormen en afmetingen. Duizenden toeristen maken zijn wegen onveilig, het claxon-gehuil is niet van de lucht en als hij ten einde raad naar den zeekant vlucht ziet hij niets dan pleizierbootjes, die menschen aan land zetten of met de driekleur in top statig langs den afsluitdijk varen om het meest markante gedeelte van het Zuiderzee werk eens van nabij te kunnen beschouwen. Hoe kort geleden is het nog maar, dat wij aan de Vlieter stonden, het laatste stukje open zee tusschen Zuid en Noord, de laat ste honderd meter, waar het water in wilde vaart tusschen door stroomde en de groote grijpers der M.U.Z.-kranen telkens weer een hap van enkele kubieke Meters keileem in de golven stortten. Dat is nog maar enkele maanden gele den en wie nu met de „Alkmaar Packet" langs den grooten dijk vaart, ziet overal het talud van den dijl* reeds afgewerkt, den 34 Meter breeden weg geëgaliseerd en vindt slechts hier bij de Vlieter nog gelegenheid te zien hoe het hoog opgespoten zand van den buitendijk door de machtige grijpers met kei- leem overgoten wordt. Nog enkele maanden en de weg zal voor autoverkeer geopend kunnen worden Reeds nu vertoonen er zich de wandelaars en fiet sers, al hebben zij dan het vooruitzicht nog vele K.M. over een allesbehalve begaand pad te moeten trekken. Op een boottocht als deze kan men dat alles op zijn gemak bekijken. Zee en zon wer ken mee, een dergelijk uitstap;r tot een der mooiste vacantie-trips te maken en de gids aan boord zorgt er wel voor, dat de vroolijke stemming er geen oogenblik uitgaat. Als wij in Breezand, vanwaar men het werk aan den afsluitdijk begonnen is, het haventje binnenvaren en aan het steigertje vastgemeerd liggen, gaat hij voorop en toont zijn gezelschap twee spelende rakkers, die hij als echte Zuiderzeejongens voorstelt totdat een van hen verklapt, dat hij een Fries is. Wij weten niet of de „Alkmaar Packet" deze jongens gehuurd heeft om daar geregeld te zitten als er een boot aankomt, maar zij hel pen dadelijk mee om het gezelschap in een vroolijke stemming te brengen. Er is een winkeltje op Breezand en het heeft ook een etalage, al is die dan ook niet te vergelijken met die van de Amsterdamsche Bijenkorf, er is een postkantoortje, waar het gezelschap alle op de boot, gekochte en be schreven ansichten in de bus kan stoppen, er is een cafétje en men heeft er, als de top van den dijk bestegen is, een prachtig uitzicht op de watervlakte aan den anderen kant, de nog niet bedwongen Noordzee, het eldorado voor de visschen, die er alleen nog door de uitwa teringssluizen naar toe kunnen zwemmen en door de voortdurende ontzilting van het IJs- selmeerwater reeds een zoeten smaak in den bek beginnen te krijgen. Het is een vreemd water aan dezen kant van den dijk, waar bot jes en schollen nu snoeken en baarzen tegen komen, maar de toekomst ziet er voor de bei de laatste soorten heel wat rooskleuriger uit dan voor de beide eerste. Op den dijk ziet men verweg in het nevelig verschiet de torens van Hartogen. De Frie- sche zeekust is duidelijk waarneembaar en men komt hier eerst goed tot het besef hoe breed en stevig de aarden band is welke twee Nederlandsche provincies onverbreekbaar aan elkaar gekoppeld heeft. Een vijftal dijkwerkers, de schoppen in de hand, laten hun arbeid een oogenblik rusten en luisteren grijnzend naar het verhaal van den gids, dat zij ongetwijfeld al eens eerder gehoord hebben. Zij wachten de gelegenheid niet af tot hij zelf de aandacht op hen ves tigt, maar roepen het gezelschap meesmui lend toe, dat zij nu de beroemde inboorlin gen van Breezand zijn, dat het waar is, dat zij menschenvleesch eten en dat er geen be- Ik dacht van wel, beweerde Martin. Ik dacht dat we dit met Fortinbras hadden af gesproken. In alle geval is er dan nu een. Dat is niet waar, riep ze verontwaardigd Denk je dat ik van jouw geld wil leven? Voor was soort meisje zie je me aan? Voor een onconventioneel meisje, zei Martin. Maar zeer fatsoenlijk, als je belieft! Het mag onconventioneel zijn om zoo op je vrijheid te staan, alleen in Parijs te wonen en met jou door Frankrijk te dolen. Maar het is heel iets anders voor een jong meisje om te leven van het geld van een jongmensch en het niet terug te geven. Ze bleven een poos aan het redetwisten en konden elkaar niet overtuigen. Zij gaf hem ongelijk. Martin had iederen dag moeten af rekenen. Hij kwam weer aan met de gemeen schappelijke kas, waaraan zij haar goed keuring had gehecht. Kom aan, zei Martin eindelijk, er is niets oneervols in om geld te leenen. Je kunt mij een schuldbekentenis geven. Dat is een wettig document. Maar hoe denk je dan, dat ik je dat ooit terug kan betalen? Dat kan me geen los schelen, mijn lieve Corinna, antwoordde hij. Woedend keek ze hem aan. Weet je wat jij bent? Zal ik je dat eens vertellen? Je bent de meest zelfzuchtige man op de wereld. En weg rende ze door de leege salie a manger en liet Martin staan, den blik ge zwaar is als een der toeristen eens een kiekje van hen wfl nemen Langs den dijk ligt een oud oorlogsschip, dat thans alsbioscoop ingericht is. Wer kelijk, de Breezandenaren hebben op dit aan de zee ontwoekerde stukje grond al een eigen bioscoop. Na dagen van inspannenden arbeid hebben zij 's avonds behoefte aan wat aflei ding en Charlie Chaplin en Greta Garbo le veren hier evengoed spel als in de voor naamste hoofdsteden van Europa. Laatst maar de gids kan het ook wel jokken moet de geheele bioscoop leeg ge- loopen zijn. Toen had de directie bij ongeluk verkeerde films gezonden en kregen de man nen na een inspannenden dagtaak niets dan films van de Zuiderzeewerken te bekijken. De gids wil nog wel meer vertellen, maar de kapitein heeft aan boord op zijn horloge gekeken en zet de stoomfluit aan het werk, waardoor het gezelschap opgeschrikt wordt en zich haastig weer naar den steiger be geeft. In het knusse kajuitje heeft de hofmeester de lunch gereed voor allen, die deze des mor gens besteld hebben'en de eenvoudige maar goede maaltijd laat zich in de namiddaguren uitstekend smaken. Nu hebben wij alles bekeken wat er te zien was, de kapitein behoeft niet meer angstval lig in de buurt van de dijken te blijven en hij zet koers dwars door het groote Ysselmeer waar de boot in snelle vaart de golven klieft en een breed schuimspoor achter zich aan trekt. De lucht is blauw, de zon schijnt op het water en toovert er duizenden vloeibare dia mantjes in, een frisch zeewindje brengt de noodige verkoeling en dit tochtje wordt tot een buitengewone attractie. Tweede en derde klas passagiers komen eens bij elkaar buurten en boven bij de kapi teinshut, waar men een overzicht over het geheele scheepje heeft, ziet men maar al te vroeg in het nevelig verschiet de torens van het oude Medemblik opduiken. Er is een stille romantiek in die oude Zui derzeestadjes. Hier ligt, in een rust van eeuwen, de glorie van vroegere tijden bezon ken. De oud-Hollandsche pakhuisjes aan den waterkant dragen nog de Indische namen uit den gouden tijd der Compagnie, maar in de stille straten is geen verkeer en de bescheiden winkelhuisjes zijn de stille getuigen van een uitdoovend handelsleven. Maar karakteristiek en bezienswaardig zijn deze stadjes als open luchtmusea van oud-Hollandsche bouwkunst, als herinnering aan lang vervlogen glorie en geen toerist zal Medemblik verlaten zonder een bezoek aan het kasteel Radboud, het slot met zijn meterdikke muren, waar eens een trotsche koning zetelde en waar nu nog slechts de kantonrechter resideert, die wel dra met al zijn paperassen en zijn collectie in beslag genomen hengelstokken, als slacht offer van het Welier-rapporj, zal moeten ver dwijnen. Er is na de boottocht nog gelegenheid het gemaal Lely te bekijken, het witte bouwwerk, naar den ontwerper der Zuiderzeeafsluiting genoemd, waar de monteurs den bezoekers de machtige machines toonen waarmede de Wie ringermeer in zoo korten tijd is drooggema len en waarmede thans nog eiken dag de wa terstand in de pokierafdeelingen wordt gere geld. Als zij geen autopech hebben, kunnen alle toeristen op dinertijd in Alkmaar, Bergen of Egmond terug zijn. Zij zullen aan tafel tot de conclusie komen, dat het eten hun nog be ter dan anders smaakt en zij zullen hun vrien den en kennissen van deze mooie tochten van de Alkmaar Packet vertellen en hen opwek ken de hier geboden gelegenheid niet te la ten voorbijgaan. Aan de bureaux der V.V.V.'s, waar men van te voren de kaarten moet aanvragen, is men gaarne bereid alle gewenschte informa ties te verstrekken. Tj. Een verblijdend feit is het, dat de lijst van tuberculose-vrije bedrijven weer een belang rijke uitbreiding vertoont. De paratuberculose maakt den indruk, ge leidelijk in verschillende veestapels uit te breiden. Het jaarlijks aan paratuberculose te gron de gaand vee maakt een bedenkelijk aantal uit DE PARA-TUBERCULOSE BREIDT ZICH UIT ONDER HET FRIESCHE VEE Invloed van de tijdsomstandigheden. Blijkens het dertiende jaarverslag van den Gezondheidsdienst voor vee in Friesland drukken de moeilijke tijdsomstandigheden, waaronder het veeteeltbedrijf den laatsten tijd moest worden uitgeoefend, ook dezen dienst. Vooral de t.b.c.-bestrijding ondervond hiervan nadeelen. Het streven om de uitga ven te beperken heeft hier en daar veehou ders doen afzien van de jaarlijksche tuber- culinatie van hun vee. Het is zeer bedenke lijk als vrije bedrijven zich aan het onder zoek gaan onttreken. In het afgeloopen jaar hebben 240 veehou ders, met ongeveer 10.000 stuks vee, zich onttrokken aan de controle op het voorko men van tuberculose. richt op de eeuwige heuvelen van le Limou- sin. Ik bied aan, zei hij, om mijn laatsten stuiver in eer en goede kameraadschap te deelen met een lid van het andere geslacht, die ik altijd met de meeste fijngevoeligheid behandeld heb; dat niets voor me is, dat niet met me zóu willen trouwen net zoo min als ik met haar, dat me allerlei minachtende scheldnamen heeft toegeworpa» ik bied haar aan mijn laatste stuk brood met haar te deelen en zij noemt mij een egiost. Eeuwige Heuvelen, lost gij <üt raadsel op. Maar de heuvelen hadden zich gehuld ijl purperen hefsttinten en verwaardigden zich niet in te gaan op beuzelachtige menschen vragen. Zonder iets verder te zijn gekomen, slen terde hij door eetzaal en vestibule en voor het hotel zag hij de rammelige onnibus en den mageren ouden onnibusknol, triestig en verlaten staan. Om den tend te verdrijven, schudde het paard af en toe den kop, zoodat de koperen bellen rinkelden en de vliegen kwast tusschen zijn ooren ep en neer danste. Martin ging naar het dier toe, streek het over den bek en legde het 't raadsel voor. Maar het paard, dat blijkbaar een lekker hapje verwachtte, werd ongeduldig, wendde boos het hoofd op zij en wilde blijkbaar naar die gekkepraat niet luisteren. Het viel Martin op, hoe weinig belangstelling in de zonderlinge humeurigheid van de vrouw en heuvelen en padden aan den dag legden. DE TUINBOUW EN DE PACHTWETTEN Een aangevochten uitspraak van den Haarlemschen kantonrechter. De drie centrale landbouwersorganisaties, t.w. de Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond hebben aan den minister van justitie een adres doen toekomen, waarin zij wijzen op een vonnis van den kantonrechter te Haar lem, die zich onbevoegd verklaarde om ken nis te nemen van een verzoekschrift, inge diend door een pachter ten einde op grond van de bepalingen van de crisispacntwet '32 gedeeltelijk ontheffing te bekomen van de be taling van pacht. Deze onbevoegdverklaring doet de kantonrechter steunen op de bewe ring, dat de crisispachtwet 1932 uitsluitend toepasselijk zou zijn op pachtcontracten van landbouwbedrijven (met inbegrip van de daaraan „verknochte" veehouderijbedrijven), maar niet op die van tuinbedrijven. Het behoeft geen betoog, zeggen adres santen, dat deze opvatting van den kanton rechter onhoudbaar is. Immers het woord landbouw" is een verzamelnaam en omvat in het algemeen alles wat betrekking heeft op de bewerking van den bodem met het doel om er vruchten van te oogsten. In dien zin wordt het woord „landbouw" steeds opgevat als men spreekt van een minister van land bouw, een directie van den landbouw, enz., terwijl ook onder- wetfcn als de hooger land- bouw-onderwijswet, de landbouwuitvoerwet enz. de tuinbouw en de andere takken van bodemexploitatie begrepen zijn. Er blijkt ook uit niets, dat de initiatiefnemer, het lid der Tweede Kamer Ebels, of degenen, die bij de schriftelijke en mondelinge behandeling van het wetsontwerp in de beide Kamers der Staten-Generaal zich hebben uitgesproken, de bedoeling hebben gehad de pachtcontrac ten, gesloten voor tuinbouwbedrijven, uit te sluiten. Terwijl nu de stelling van den kantonrech ter te Haarlem wel is waar ten eenen male onhoudbaar is, zullen desniettemin de zaken welke met de betrekking tot de crisispacht wet 1932 bij een kantonrechter aanhangig worden gemaakt, zeer aanzienlijke vertra ging ondervinden, hetgeen zeker niet in het belang der desbetreffende pachters en ver pachters is. Daarenboven bestaat de mogelijk heid, dat de zonderlinge opvatting van den kantonrechter te Haarlem bij andere kanton rechters navolging vindt en dat derhalve ook bij andere kantongerechten de toepassing der wet vertraagd wordt. Adressanten vragen daarom den minister zijn meening bekend te maken en ter kennis van de kantonrechters te brengen. DE INVOER VAN BOTER IN DUITSCHLAND. Vandaag zal te 's-Gravenhage een Duit sche delegatie komen teneinde de besprekin gen over de boterkwestie voort te zetten. BEPERKING VAN DEN INVOER. Goederen waarvan de invoer niet gecontingenteerd zal worden. Naar de N.R.Crt. verneemt, zal niet wor den overgegaan tot contingenteering van den invoer van staaldraad kabels, ijzer- en staal- touw, rijwielen, frames en motorrijwielen, triplex en dergelijk hout, gloeilampen, ge zaagd naald- en kisthout en vuurvast mate riaal. STEUN SUIKERBIETENTEELT. De Christ. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en de Kath. Ned. Boeren-Tuindersbond hebben aan den minister van economische zaken en arbeid het volgende adres gezonden: Het zal Uwe Excellentie niet zijn ontgaan dat ondanks de van regeeringswege te var kenen bijslag 8.25 per 100 K.G. suikerbie ten, de met dit gewas beteelde oppervlakte, hoewel grooter aan in 1931, het gestelde maximum van 80 pet. van het aantal H.A. dat in de jaren 1928, 1929 en 1930 gemid deld met dit gewas was bebouwd, nog niet heeft bereikt. Hieruit blijkt een gebrek ean vertrouwen bij de suikerbietenverbouwers ten opzichte van het prijsverloop der suiker op de wereldmarkt. En het moet worden gecon stateerd, dat de loop der gebeurtenissen hen ook volkomen in het gelijk heeft gesteld: de vooruitzichten op de internationale suiker markt zijn nog zeer weinig hoopvol. Toen trad uit de deur naar buiten een blozende Corinna, gelaarsd en gespoord voor avonturen. Het behoeft niet gezegd te worden, dat bij een vrouw „gelaarsd en ge spoord" meer van toepassing is op haar hoofd dan op haar voeten. Corinna had het hoedje op met het faizantenveertje, dat ze sinds Parijs niet meer gedragen had. Een roode vlek brandde op iedere wang. Martin, gewend om altijd te vragen: waar ga je heen? wilde dit nu ook doen, maar naar ijskoude blik hield hem terug. Klaar blijkelijk wilde ze niets met hem te maken hebben. Ze liep hem voorbij en daalde met vluggen tred den heuvel af. Martin keek het zich verwijderende figuurtje na tot een bui ging van den weg haar aan zijn blik ont trok, en toen ging hij naar zijn kamer en ver diepte zich in Montaigne, wat hem door Fortinbras was aangeraden. Aan het diner ontmoetten ze elkaar weer voor het eerst en ze knikte hem vriendelijk glimlachend toe. Ze vroeg excuus voor haar onheuschheid en zei op vriendelijken toon, dat ze graag voor korten tijd wat geld wilde leenen. Wat voor boodschap ze had gedaan met dat permantige hoedje op, vertelde ze niet. Maar gevat vermoedde hij, dat zij naar Postes et Télégraphes (Post- en Tel^133!* kantoor was geweeste maar hij was er mij len van af dat ze naar Bordeaux had getele grafeerd. - (Wordt vervolgd)..

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5