SS®1' va.i JCeck Schooi Spoel Rechtszaken JlcowMciaal Tlieaws .{rijders, die vrijwillig hadden dienst 0 - men eerst lid worden moest van de zijn regiment. Van men steeds vol arg- •jaii' ieo'enover de onderneming. Dat die arg- w*n gegrond was, bleek ten overvloede in 1930 bij allerlei gelegenheden door lertegenwoordigers van de „Fraternelle'' re devoeringen werden gehouden tegen de zoo genaamde „slechte vaderlanders", tegen de activisten" en tegen allen, die voor zekere Viaamsche hervormingen optraden. Uit alles h'eek duidelijk, dat enkele personen de „Fra- ♦ernelle" wiiden inrichten als een soort le gioen, een extra-legerorganisatie, met poli tieke doeleinden. De Vervlaamsching-eischen in Vlaanderen, van het leger, het bestuur, het ontkirwijs, van de Gentsche universiteit, waren onvaderlandsch. Dit ging alles zoo ver, (jat de Viaamsche oud-strijders weigerden op 21 Juli 1930, het jaar van het Belgische eeuwfeest, deel te nemen aan het „Défilé de ja Victoire", voor den koning. Het militair gedoe, het anti-Vlaamsche geknoei kwam o.m. (ot uiting toen te Hasselt, nadat een betoo ging van Viaamsche nationalisten daar had «laats gehad, de „Fraternelle" een betooging hielden in dezelfde stad, die werd voorge steld als „De Belgische Dag". Dit ging niet zonder ernstige incidenten en toen de Viaam sche Ijzerbedevaart van het vorige jaar, in Augustus, gestoord werd en beleedigd door strooibiljetten, die uit een vliegmachine wer den geworpen boven de hoofden van de Viaamsche bedevaarders te Dixmuide en het bleek, dat deze vliegmachine was betaald door den algemeenen bondsvoorzitter van de „Fraternelle", den heer Wagemans, een wis selagent, toen kwam in het Viaamsche land en in de Viaamsche pers een hevig verzet op tegen de organisatie. Haar leiders bewezen maar al te duidelijk wat zij in het schild voerden, ook toen zij, na de betooging aan het Viaamsche IJzerkruis te Dixmuide, een betooging gingen organiseeren te Brussel, als een soort boetedoening voor de schande die het Belgische vaderland was aangedaan te Dixmuide! Dit is de „Fraternelles" nood lottig geweest, want verscheidene afdeelin gen, vooral in het Viaamsche land, namen ont slag, omdat zij het niet konden goedkeuren, dat de organisatie politiek gericht was tegen de Vlamingen. En bij de hierop volgende po lemiek is gebleken, dat op zeker oogenblik het hoofdbestuur van de vereeniging een rondschrijven stuurde aan haar afdeelingen, een vragenlijst, waarop met ja of neen moest worden geantwoord en waaruit bleek, dat zij noch min noch meer vroeg dan de vrijheid om een fascistische omwenteling in België voor te bereiden! Wij hebben hier enkele staaltjes voor ons liggen van communiqué's, die werden ge stuurd aan de bladen en waarvan het kreu pele Nederlandsch voor de Viaamsche bla den een voldoende reden was om alles in de scheurmand te werpen, zonder nog te spre ken van den toon. Dit alles heeft de Frater nelles sterk aangetast en van de fascistische omwenteling zal er wel niet veel meer te recht komen. Honderden leden nemen ont slag en gansche afdeelingen, vooral van in- fanterie-regimenten, scheuren zich los van de organisatie. Gezien in het licht van deze om standigheden, zullen de incidenten van Ant werpen geen verwondering baren en zal men ook begrijpen, dat de Antwerpsche gemeente raad den burgemeester heeft gesteund en de regeering hem evenmin in den steek heeft gelaten. Onnze meening is dan ook, dat er voor der gelijke fascistische proefnemingen geen kans bestaat in België. PREDIKBEURTEN. ALKMAAR, The Star of Hope, Samen komst Vrijdagavond 8 uur, bovenzaal café Central; de heer Sevensma van Amsterdam. Te St. Gallen in Zwitserland, is Maan dag het congres van het Int. Verbond voor Vrijz. Christendom en Religieuze Vrijheid ge opend. Prof. dr. M. C. van Mouriic Broek man uit Breda hield als voorzitter de ope ningsrede. Ds. G. Barger Ez., predikant bij de evangelisatie te Hoorn, is beroepen bij de herv. kerk te Heukelum. Ds. J. van der Heide te Hindeloopen heeft toezegging van beroep ontvangen naar de herv. gem. te Medemblilc. BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS. WARNERS. Een nieuwe predikant bij de herv. gemeente te Alkmaar. De Oroote Kerk bij beide plechtigheden goeil bezet. Zondagmorgen is ds. J. H. W. Warners, Overgekomen uit Geertvliet. in de Groote Kerk bevestigd door zijn vader, ds. C. J. Warners uit Hoogland, met een rede naar aanleiding van Openb. 3 20a. „Zie Ik sta aan de deur en Ik klop", 's Middags deed de nieuwe predikant zijn intrede naar aanlei ding van Mattti. 3 2: „Bekeert u, want het Koninkrijk der hemelen is nabij gekomen" Spr. sprak over de teleurstelling van de pre diking, omdat deze aanvangt met „Bekeert u" cn over de wegneming der teleurstelling door het nabije koninkrijk in Christus wanneer dit: „Bekeert u" wordt aanvaard. Behalve ds. Warners uit Hoogland waren nog aanwezig ds. Jellema uit St. Paocras, ds. v. d. Kieboom uit Bergen, ds. Deetman en ds. Hak uit Alkmaar, alsmede de burge meester, mr. Wendelaar. De kerk was beide taeren goed bezet. 40-JARIG PRIESTERFEEST TE SCHOORL. Maandagmorgen, de eigenlijke datum, waarop vóór 40 jaren pastoor Nieman tot Priester werd gewijd, werd dat gedenkfeest voortgezet. Te tien uur v.m. had in het kerkgebouw ®cn plechtige Hoogmis plaats en werd een feestcantate ten beste gegeven. Te hall drie n.m. was er een plechtig L of. Na dit lof werd door de geloovigen een lied gezongen, waarin 't vele goede, door pastoor Nieman 111 zijn parochie gedaan, tot uiting kwam en waarin dank voor dit vele goede werd geuit. V an 35 uur was er receptie in het R.K. Vtreenigingsgebouw. Hierbij maakten velen van de gelegenheid gebruik om den jubilaris te feliciteeren. Te halfacht 's avonds was een feestavond geoiganiseerd, eveneens in even genoemd ver- eenigingsgebouw. De voorzitter van de feestcommissie opende met een goede toespraak, en hierna volgde nog menig hartelijk woord van hulde aan den priester. Ook 't vermakelijke ge deelte van het programma was goed bezet. Zoo voerde de tooneel vereeniging „St. Gezesius" een spel op in één bedrijf, de Graalwacht declameerde iets van Gu-ido Gezelle, ..Aan een Priester", de damestooneel- vereeniging van de Maria congregatie voerde een éénacter op, welke zeer vermakelijk was, en verder zorgde de heer August de Laat voor 't volledig maken van het program. De Graalwacht organiseerde reidansen. Dinsdag werd de pret ingezet met een feest voor de kinderen van de R.K. parochiale school. Ook hier zorgde den heer de Laat voor de gezelligheid. Te vier uur werden wedstrijden gehouden voor de schoolkinderen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Des avonds te half acht werd in het ver- eenigingsgebouw 't zelfde programma afge werkt als Maandagavond, doch was het toen een feest voor de ouderen, nu was het voor de jongeren bestemd, met uitzondering dan van de schoolkinderen. We behoeven na tuurlijk niet te vermelden, dat het er in dit gebouw recht feestelijk niet alleen toeging, maar het er ook recht feestelijk uitzag. Daar hebben bepaald vele ijverige handen voor gezorgd. En zoo kan wel gezegd worden, dat den jubilaris, evenals de feestcommissie, met vol doening op deze dagen kunnen terugzien. Pastoor Nieman, die hier reeds vele jaren is, moet wel den indruk gekregen hebben, dat zijne geloovigen hem op de handen dragen En ook de niet-katholieken, vanwelke er velen belangstelling toonden, waardeeren deze sympathieke man in hooge mate. ST. PANCRAS. 30-jarig jubileum juffrouw Dal- meijer. Dinsdag 16 Aug. was het 30 jaar gele den dat juffrouw Dalmeijer aan de O. L. S. werd aangesteld als onderwijzeres. Dit zoo zeldzame jubileum mocht, meenden het hoofd der school P. de Ruiter en de be sturen van Volksonderwijs, Oudercommissie en Schoolfeestvereeniging, niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan. In alle stilte werd alles voorbereid, dit alles kon schitterend geschieden tijdens de vacan- tie. De eerste schooldag was een uitgezochte dag voor een dergelijk feest. Toen de jubilaresse als gewoonlijk met de bus uit Alkmaar arriveerde, viel al direct op de vlag op de school. Bij het binnenkomen in de school werd de jubilaresse als 't ware overstelpt met een bloemenhulde, zooals zij zich nimmer had kunnen voorstellen. Niet minder dan 61 bloemstukken werden de juffrouw door de kinderen aangeboden, zqodat de school in een bloemenhof was hei- schapen. Geheel onvoorbereid, was de jubi laresse als 't ware overbluft door zoo'n schit terende ontvangst. Van het schoolhouden kon zoodoende niet veel komen, en al spoedig werd besloten dat de kinderen des middags in feestdosch moes ten verschijnen om de juffrouw te huldigen Des 's middags niets dan blije kinderge zichtjes, die de juffrouw het in allerijl inge studeerd liedje toezongen. Dertig jaar! Is een paar jaartjes bij elkaar, Juffrouw is hier zoo lang geweest, Daarom ook vieren wij kinderen feest. Ieder doet mee Roept luid hoezee Want zooiets maakt men niet dagelijks mee. Na het eerste couplet werd een cadeau over handigd in den vorm van een meer dan schitterende bloemenmand, een bloemenpul en een tinnen fruitschaal. Hierna werden de kinderen door de jubila resse getracteerd op gebak en zelfs een ijswa- gen wak op verzoek van de jubilaresse uit Alkmaar aangekomen. Dat dit insloeg bij de jeugd hoeft niet te worden vermeld. Des 's avonds zou receptie worden gehou den in het vergaderlokaal van de school. Door de besturen was gezorgd voor ver siering en mede door de vele bloemstukken was dit een feestzaal bij uitnemendheid. De besturen der drie bovengenoemde ver- eenigingen waren aanwezig. Het gemeentebe stuur vertegenwoordigd door B. en W. Allereerst werd het woord gevoerd door het hoofd der school, den heer de Ruiter. Geachte jubilaresse! Namens het onderwijzend personeel wensch ik u geluk met uw 30-jarig jubileum -en dat velen met mij dit doen bewijst wel hoe thans dit lokaal in een ware feestzaal Is herschapen de sympathie voor u bewijst we!, dat gij na 30 jaar trouwe plicht aan het on derwijs als 't ware onder de bloemen werd bedolven. Moge het u gegeven zijn om nog vele ja ren op dezelfde wijze voort te gaan. Door de burgemeester werd de jubilaresse als volgt toegesproken: Het gemeentebestuur heeft gemeend, dat deze dag niet ongemerkt voorbij mocht gaan Toen vóór 30 jaar de plaats voor onder wijzeres open was aan de O. L. S. was onder de sollicitanten juffrouw Dalmeijer. Als vo lontaire was U toendertijd werkzaam bij bur gemeester v. d. Vijzel. In die 30 jaar is veel gebeurd, het heeft niet altijd geloopen aan de school zoo als het behoorde te loopen, doch van het gemeentebe ille vinden. De eerste vertelling welke zij aan ons kin deren deed kan ik mij nog zoo goed herinne ren. Het was van Keesje en Koosj^ Thans nu ik zelf kinderen heb denk ik zoo veel aan de opvoedkundige waarde van dat simpele vertellinkje. Geachte jubilaresse 30 jaar lang hebt u den grondslag gelegd, voor de jeugd van St. Pancras overal heen zijn ze verspreid, niet meer denkende aan hun oude juffrouw, ga nog tal van jaren door tot heil van het on derwijs. Dat gij gewaardeerd wordt, ziet ge in het dagelijks leven niet, doch thans komt dit wel tot uiting. De heer C. Kloosterboer sprak als Secreta ris der Schoolfeestvereeniging en Volkson derwijs. Als blijk van sympathie biedt ik u namen3 de verschillende vereenigingen dit cadeau aan, in den vorm van een tinnen theeservies. De jubilaresse dankte de verschillende sprekers, en ook allen die hebben medege werkt om dezen dag voor haar tot een on vergetelijke te maken. Menig uwer, zeide zij, weet welke moei lijke tijd ik heb medegemaakt, en meer dan eens heb ik gedacht mijn betrekking op te geven, doch thans ben ik blij, dat dit niet is gebeurd, want de verhouding tusschen het onderwijzend personeel is zoo prachtig als nooit te voren. Ik dank u allen voor de prachtige cadeaux en hoop nog vele jaren met lust en ijver mijn werk ais onderwijzeres te St. Pancras te ver richten. Van de gelegenheid om de jubilaresse te feliciteeren, wend door veel ouders en oud leerlingen gebruik gemaakt. Deze dag is voor juffrouw Dalmeyer een onvergetelijke geworden. stuur hebt u alle medewerking moge onder- Met uw 25-jarig jubileum is alles stil ge passeerd, of er was geen animo of er waren motieven, of z.g.n. vergeetachtigheid, doch thans zie ik allen die tot het openbaar onder wijs behooren vereenigd. Als blijk van waardeering bood spr. een moderne schemerlamp aan. Vervolgens sprak de heer de Vries voor zitter der Oudercommissie. Geachte jubilaresse! ^ans 30 jaar geleden dat ik hier 'n dit zelfde lokaal onderwijs genoot van juf frouw Dalmeijer. Paarden Draverijen te Castricum, Ingeschreven 36 paarden. Opgekomen 22 paarden. Bij den eerste loop vielen uit Prinsces Bert-ha; Peter Kerrigan; Miss Zelda Peter; Kapt. de Bruane; Queenie; Odes saNavarra; Oplooper; Cath. Spier; Uniform; Catabora. Bij de tweede omloop vielen vervolgens uit Eulogie; Our Uhlan; Miss Everharda; Reva D en Grettchen. In de besüssenden loop komen nu achtereenvolgens Frettchen; HaroklLady Bood; Queen Ebhel; Silent Nancy; en Northenr Man B. Na spannenden strijd werden de prijzen als volgt toegekend' le pr. Northen Man B, eigenaar J. Schoon te Medemblik. berijder K. Bakker, 310 M.; 2e pr. Queen Ethel M. L. 315 Meter jeigenaar Bakker, Hilversum, berijder W. Geersen; 3e pr. HarOid. 310 Meter, eigenaar J. Prinse. Zaandam, berijder A. Prinse; 4e pr. Silent Nancy, 310 Meter, eigenaar Th. Smit, Alk maar, berijder W. Geersen; 5e pr. Frettchen, 320 Meter, eigenaar D. Beets, Beemster, be rijder A. Beets; 6e pr. Lady Bond, 320 Meter, eigenaar S. v. d. Oord. Haarlemmermeer, be rijder Jan v. Leeuwen Jr. Een groot publiek woonde deze wed strijden bij. Draverijen te Sneek. Gisteren hield de paardensportvereeniging Sneek handicap draverijen over 800 M. De uitslagen waren: A. prijs: le pr. Tam boer, eig. A. P. v. d. Kroon, Alkmaar (ber. I. v. d. Zijp); 2e pr. Piet Hein, eig. ber. P. Kramer te Nijland. B. prijs: le pr. Snel, eig. J. Bolwijn, Groningen; (ber. B. Bolwijn Jr.); 2e pr. Pracle, eig. W. Hesier, Joure (ber. M. Siderius). C. prijs: le pr. Piet Hein, 2e pr. Dronte; 3e pr. Fatima, 4e pr. Telegrafiste. Courses in België. Het c stellende nieuws komt deze week uit België, dat het wereldpaard Prince Rose, winner in 1931 van den Grand International d'Ostende, van den Prix de 1'Arc de Triomphe te Parijs, en in 1932 van den Grand Prix du Printemps, den Grand Prix de Groenendael, den Prix du Président de la République en den Grand Prix d'Ostende, met een totale winstsom van 2.300.000 francs, door een on geval in training overkomen, niet meer zal kunnen uitkomen. Het paard is reeds uit trai ning genomen en is bestemd voor de fokkerij. Een bijzonder verlies voor de Belgische ren sport en voor den eigenaar, dr. Coppez. (Hbld.) Stadion-Wielerbaan. Wielrennen. Het programma, hetwelk Donderdagavond 18 Augustus op-de Stadionbaan wordt verre den ,mag zeer terecht als een wereldprogram ma worden beschouwd. Ongetwijfeld zijn deze wedstrijden een generale repetitie voor de a.s. wereldkampioenschappen te Rome zoowel wat de stayers als de sprinters be treft. Ingeschreven hebben n.1. Sawall (we reldkampioen), Möller (kampioen van Duitschland), Paillard (kampioen van Fran- rijk), Lacquehave, 2e in het kampioenschap van Frankrijk, Thollembeek (kam. v. België), Linart (vier maal wereldkampioen), Schle- baum (kampioen van Nederland), terwijl de Graaff, die op eigen kosten naar de wereld kampioenschappen gaat, hierdoor, eveneens gelegenheid heeft gekregen zich met deze groote mannen te meten. De internationale sprintwedstrijd belooft niet minder spannend te worden, gezien de deelnemers Falk Hansen (wereldkampioen),' Michard (5 X wereldkampioen), Geerens (kampioen v. België), Géardin (kampioen v. Frankrijk) en onze landgenoot Moeskops, die evenveel malen als Micnard het wereldkam pioenschap behaalde. Deze sprintwedstrijci wordt verreden in 10 matches i deux. Inder daad bevat dit programma het beste van het beste en garandeert het de talrijke liefheb bers van wielerwedstrijden een avond van sportief genot. Schiete n. Schietwedstrijden van Burgerwachten in den Kring Alkmaar e.o. Zaterdag, Zondag en Maandag J.l. hadden op de baan te Limmen de jaarlijksche Kring wedstrijden plaats. Deelgenomen werd door de Burgerwachten uit Alkmaar, Heiloo, Limmen, Noord- en Zuid-Scharwoude, Schoorl, St. Maarten, Spanbroek, Akersloot en Heemskerk. De uitslagen waren als volgt: Korpswedstrijden. Afdeeling A. Klasse A. le pr. Alkmaar I, 205 p. Klasse B. le pr. Alkmaar I, 248 p.; 2e pr. Limmen I, 226 p. Klasse C. le pr. Heiloo I, 219 p.; 2e pr. Heiloo II, 192 p.; 3e pr. Limmen L, 190 p. Afdeeling B. Klasse A. le pr. Noord Schar- woude, 190 p. Klasse B. le pr. Noord-Scharwoude, 202 p.; 2e pr. Zuid-Scharwoude, 185 p. Klasse C. le pr. Heemskerk. 1C2 p.; 2e pr. Spanbroek, 148 p.; 3e pr. Schoorl, 134 p. Personeele wedstrijden. Afdeeling A. Klasse A. le pr. P. v. d. Bosch te Alkmaar, 49 p. in 25 sec.; 2e pr. J. Dmgerdis te Alkmaar, 47 p. in 27 sec.3e pr. Th. v. d. Kamer te Alkmaar, 45 p. in 26 sec.; 4e pr. Jac. Plas te Alkmaar, 43 p. in 28 sec. Klasse B. le pr. J. van Galen te Alkmaar, 54 p. in 36 sec.; 2e pr. J. Kaldenbach te Alk maar, 53 p. in 33 sec.; 3e pr. H. van Galen te Alkmaar, 52 p. in 30 sec.4e pr. S. Admi raal te Limmen, 52p. ht 35 sec.; 5e pr. L. v.d. Aakster te Alkmaar, 51 p. in 40 sec.; 6e pr. C. Groot te Limmen, 50 p. in 38 sec 7e pr. J. Sanders te Alkmaar, 49 p. in 32 sec.; 8e pr. Jb. Metselaar te Limmen, 48 p. in 3<5 sec. (l. s. 6); 9e pr. P. de Lange te Alkmaar, 48 p. in 36 sec. (1 s. 5); 10e pr. J. Zentveld te Alk maar, 47 p. in 40 sec. Klasse C. le pr. A. Bijl te Heiloo, 52 p. in 38 sec.; 2e pr. H. Levering te Limmen, 51 p. in 47 sec.; 3e pr. J. Brugman te Alkmaar, 50 p. in 40 sec 4e pr. M. Klaver te Heiloo, 50 p. in 45 sec.; 5e pr. J. Admiraal te Limmen, 49 p. in 49 sec.; 6e pr. H. Waterkot te Heiloo, 48 p. in 39 sec.; 7e pr. B. Hulskamp te Alk maar, 48 p. in 45 sec.; 8e pr. C. Koj>pes te Heiloo, 48 p. in 48 sec.; 9e pr. C. Admiraal te Heiloo, 48 p. in 49 sec.10e pr. A. Koppes te Heiloo, 47 p. in 39 sec.; 11e pr. T. de Rood-e te Limmen, 46 p. m 43 sec.; 12e pr. P. Koot te Limmen, 45 p. in 50 sec. Afdeeling B. Klasse A. le pr. P. Slot te N.- Scharwoude, 45 p. in 30 sec. (1. s. 6); 2e pr. J. Snijders te Z.-Scharwoude, 45 p. in 30 sec. (1. s. 4); 3e pr. R. Bekker te N.-Scharwoude, 44 p. in 28 sec.; 4e pr. J. Mul te N.-Schar woude, 43 p. in 26 sec. Klasse B. le pr. G. Spaans te Z.-Schar woude, 52 p. in 39 sec.; 2e pr. J. Stoop te N.- Soharwoude, 50 p. in 30 sec.3e pr. L. Meine- ma te N.-Scharwoude, 48 p. in 39 sec.; 4e pr. A. Metzelaar te Z.-Scharwoude, 48 p. in 39 sec.; 5e pr. W. Ruin te N.-Scharwoude, 43 p. in 36 sec.6e pr. Jb. Castricum te Heems kerk, 43 p. in 38 sec.7e pr. P. Meyles te St. Maarten, 42 p. in 37 sec.; 8e pr. L. Diemeer te Heemskerk, 41 p. in 37 sec.; 9e pr. A. Dap per te Schoorl, 41 p. in 38 sec.; 10e pr. P. Berkhout te Z.-Scharwoude, 40 p. in 35 sec.; 11e pr. C. Kaandorp te Schoorl, 40 p. in 38 sec.; 12e pr. A. Zwagerman te Schoorl, 37 p. in 35 sec. Klasse C. le pr. G. Spaans te N.-Schar woude, 50 p. in 48 sec.; 2e pr. A. Jordens te Heemskerk, 48 p. in 31 sec.; 3e pr. J. Polk te Schoorl, 47 p. in 40 sec.; 4e pr. J. Sap te Heemskerk, 47 p. in 43 sec.; 5e pr. P. Spaans te N.-Scharwoude, 47 p. in 50 sec.; 6e pr. Jb. Meyland te Heemsker, 45 p. in 46 sec 7e pr. J. Kossen te St. Maarten, 46 p. in 37 sec.; 8e pr. J. J. Visser te Heemskerk, 43 p. in 40 sec. Extra prijzen werden behaald door de hoogste schutters in iedere klasse. De prijs uitreiking zal plaats hebben Zaterdag 20 Aug. a.s. bij den heer P. Hecker, Verdronken- oord, Alkmaar. Op reis en bij uitstapjes moet men in geen J- 1 Ch' geval de beroemde Chlorodont Tandpasta vergeten, want zij verfrischt heerlijk, vooral op warme zomerdagen. Tube 35 cent. DIEFSTAL DOOR EEN DIENSTBODE. De 22-jarige dienstbode H. Th. S., afkom stig uit Ekventer, die reeds met den kinder rechter k nnis maakte, heeft gisteren op nieuw voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan ter zake van diefstal van goederen ten nadeele van haar werkgeefster (door de Eolitie waren 22 verschillende goederen te aren huize in beslag genomen.) Verdachte bekende en wist geen reden voor haar daad op te geven. Het O.M. eischte 4 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak 30 Aug. VERZET TEGEN DE POLITIE. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde- twee bananenventers, die in de Anegang te Haarlem een opstootje hadden verwekt en daarbij een agent van politie een paar tanden hadden uitgeslagen, ieder tot een maand ge vangenisstraf. RAADSLID VOOR DE RECHTBANK Opruiing ep beleediging van het hoofd van een anderen staat. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft on langs terecht gestaan een communistisch raadslid uit Zaandam, de heer Makkinga. Hij werd beschuldigd van opruiing, demon stratie zonder rijwielbelastingmerken en be leediging van het hoofd van een anderen staat hij noemde den Duitschen rijkspresi dent een groot-moordenaar). De rechtbank veroordeelde hem gister we gens beleediging tot 10 boete, overwegende dat niet gebleken is opzet om den persoon van den president der Duitsche republiek te kwetsen en wegens opruiing tot zeventien da gen hechtenis met aftrek van de preventieve hechtenis, die zeventien dagen heeft geduurd. In de tweede zaak, waarin de verdachte terecht stond wegens mishandeling, is hij vrijgesproken. D"E ELECTRIFICATIE VAN DE NOORD-HOLLANDSCHE TRAM. Het traject Amsterdam—Monni kendam geopend. Gisteren is het geëlectrificeerde baanvak van de Noord-Hollandsche Tram tusschen Amsterdam en Monnikendam geopend met een feestelijken rit, waaraan vele genoodig- den van de Noord-Zuid-Hollandsche Spoor wegmij., die het net v$p het gemoedelijke stoomtrammetje heeft overgenomen, hebben deelgenomen. Het passagiersvervoer heeft plaats in ver nieuwde motorwagens die vroeger hebben dienst gedaan op de lijn AmsterdamSloter- dijk van de Haarlemsche Tram, terwijl het aantal waggons van de vroegere stoomtram, doch nu zeer gerieflijk ingericht, blijven dienstdoen. De dienst is zeer belangrijk uit gebreid, en wel tot een half-uur-dienst gedu rende den geheelen dag. Met groote vreugde is het nieuwe vervoer middel door het Waterland ontvangen. Alleen de talrijke eenden in de slooten langs de trambaan toonden zich nog wat on wennig en vluchtten in panischen schrik voor het ongewone verschijnsel. En ook onder de koeien was ex eenige consternatie. Heel het prachtige typisch-Waterlandsche dorpje Broek-in-Waterland verwelkomde de nieuwe electrische bij de Trekvaart naar Monnikendam. De burgemeester, de heer Peereboom, sprak ten raadbuize zeer vriendelijke woorden tot den heer Burgersdijk, den directeur der N. Z. H. S. Het vreemdelingenverkeer was, zoo zei- de hij, voor het dorp geen hoofdzaak; maar door de moderniseering van uw bedrijf hopen wii toch dat het drukker zal worden. De heer Burgersdijk dankte namens de gasten voor de ontvangst en namens de Maatschappij voor de goede wenschen, welke de burgemeester had uitgesproken voor den bloei van het gemoderniseerde bedrijf. Ook de burgemeester van Monnikendam, de heer Versteeg, ontving het gezelschap in het raadhuis. Hij sprak van de groote vreug de welke in zijn gemeente heerschte, omdat de vaarverbinding, die vooral voor de zeer vele vischrookerijen van zoo groot belang is, blijft bestaan en nog wel in zooveel verbeter den vorm. Na deze ontvangst ging het per stoomboot naar Marken. Aan boord blies het Marken- sche Fanfareéorps er lustig op los, en had den de s:e,meentebesturen van Monnikendam en van Marken gezorgd voor een gul onthaal. Aan het haventje waren bijna alle eilanders bijeen gekomen om het gezelschap te begroe ten; en ook hun burgemeester, de heer Hei- kens, deed in een vreugdevolle toespraak uit komen hoezeer Marken de verbeterde verbin ding met de hoofdstad op prijs stelt en wellef voordeden het er van hoopt. EGMOND AAN DEN HOEF. Openbare verkoopin Dinsdagmorgen werd ten overstaan van Notaris Stuyt publiek verkocht huis, schuur en erf en bouwland van den heer P. Th. Lief- ting. Huis, schuur en erf. groot 4 A. 30 c.A., en bouwland, groot 33 A. 90 c.A., werd ge mijnd door den heer N. de Wit voor 3250. Het perceel bouwland, groot 59 A. 4 c.A. werd gemijnd door den heer P. Zuurbier op 1400. VEENHUIZEN. Gistermorgen zag de heer D. Appel alhier, dat er rook uit zijn dak opsteeg. Bij nader on derzoek bleek dat het hooi zoo broeide, dat oogenblikkelijk brandgevaar aanwezig was. Onmiddellijk werd de stoomspuit uit Heerhu- gowaard ontboden, terwijl de heer Appel de situatie wist te beheerschen door met een slang van de waterleiding het bovenste hooi nat te spuiten. Half Veenhuizen was na kor ten tijd in de weer, om het hooi uit de schuur te verwijderen, terwijl de spuit op d« kritieke momenten flink water gaf. Het was reeds mid dernacht, -voor het gevaar geweken was. Wan neer wij vermelden dat een balk reeds zwart gebrand was en hooi tot asch was vergaan, be grijpt men wel, hoe hachelijk de toestand ge weest is. Het klkelne ding„We schijnen nooit meer van die ouderwetsere zomers meer te krijgen, vindt O wel?" (Humorist).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7