ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK £amU ea J-uinéoiuu N.V. Boek-1 Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON Voordam C 9. £aatste Aetichtm Onie. Jiolonim ythegpstijdUtQen Jijdschtiften Alcmarla U. D. 1 Deven,er' SCHAGERBRUG. PETTEN. HEEMSKERK. Zaterdagavond 6.30 uur Gewone prijzen. VOORZIEN VAN DE NIEUWSTE MACHINES LEVERT FRAAI EN SNEL Vraagt offerte aan de Liv«r- STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Actrice„Ik wil vandaag mijn parels dragen, M&rle". SSer„Neem me niet k^|«k mem«^ rnaar de kranten melden nog altijd dat de dief niet ontdekt is", j (London Optalon) Polderbestuursverkiezing Naar wij vernemen, is bij de gehouden verkiezing voor bestuurslid en hoofdinge land van den Castricummerpolder bij enkele candidaatsstelling gekozen tot poldermeester de heer J. v. d. Park, tot heden hoofdinge land en is als hoofdingeland herkozen de heer C. P. Spaansen. In de vacature ontstaan door de benoeming tot poldermeester van den heer J. v. d. Park, als hoofdingeland zal in een volgende verkiezing worden voor zien. De heer J. v. d. Park neemt als polder meester de plaats in van den heer J. M. Goes, die de gemeente heeft verlaten. Aanbesteding van het Koloniehuis voor de Amsterdamsche Kolonieverpleging voor kinderen. Te bouwen op een terrein van het iprov. Landgoed ons Castricum gelegen aan den Heereweg onder architectuur van den heer J. J. Fels te 's-Gravenhage. Ingekomen .waren 58 biljetten. Laagste inschrijver was de firma Rem e nVerwaal te Zaandam voor 7 90000. Ingeschreven werd o.a. door: Faus, Nieuwe Niedorp, f 118900; A. Buur, Alkmaar, 109500; Doedens en Schilder, 't Zand, 116611; C. Noord, Bergen N-H., 113311; Braun Jzn., Beverwijk, 126406; IJ. Tromp, Beverwijk, 132000; Kronenburg, (Heiloo, 119500; Kleerenbesem, Beemster, lf 108000; Wittebrood, Beemster, 103840; ftA. Hartog, Heemskerk, 1444080N.V. Vol harding, Castricum, 110500; v. Hiel en 'Co., Hoorn, 135097; J. Tromp, Castricum 115500; Rozing en Medik, Egmond a. d 'JHoef, 134000; Jb. Schuit, Egmond a. d Hoef, 132000; J. Apeldoorn, Egmond binnen, 134000; Karsen, Alkmaar, 120000; Muis en de Waal, Uitgeest, 128000 en C. de Groot, Bakkum, 101300 De laatste inschrijver heeft zich vergist, De som moet zijn 113000. Ten lokale van den heer H. Labij van der Pol, alhier, werd een vergadering gehouden van de plaatselijke harddra- verijvereeniging „Voorwaarts". In zijn openingswoord deelde de voor zitter, de heer Jb. de Moor, burgemees ter, mede, dat de heer W. Klok tot zijn spijt om gezondheidsredenen heeft moe ten bedanken als secretaris der vereeni- ;ging. Spreker noemde dit voor de ver eniging een groot verlies en bracht hartelijke woorden van dank aan den heer Klok voor het vele en goede werk dat hij als secretaris heeft verricht. Van de behandeling der rekening der vereeniging over 1931 stippen wij aan dat de ontvangsten bedroegen 1788.83 en de uitgaven 1681.90; alzoo is er een batig saldo van 106.93. Het batig saldo 1930 was 38*2.33. Er is aldus een finan- cieele achteruitgang der vereeniging. Volgde benoeming bestuurslid wegens bedanken van den heer U. Klok. De heer C. Schagen werd benoemd en aanvaard de deze benoeming onder beding, dat hij zich niet met het secretariaat kan en zal belasten. Op voorstel van het bestuur werd ver volgens besloten tot aansluiting bij den Ned. Bond van harddraverijvereenigin- gen. Ten laatste werd besloten ook dit jaar weer op den Dinsdag van kermis een harddraverij te organiseeren. Na eenige discussie werden de beschikbaar te stel den prijzen vastgesteld als volgt: le prijs 300, 2e prijs 100, 3e prijs 50, 4e prijs 25. Volgde sluiting. i *De herbouw van de onlangs afge brande boerderij van den heer H. S. Eriks, alhier, is opgedragen aan onzen plaatsgenoot de heer E. Roozing Pz. De Heemskerksche zwem vereeniging hield Vrijdagavond ten locale van „Flora een goed bezette ledenbijeenkomst. Statutenwijziging. In verband hiermede vroeg de voorzitter de vergadering tot mach tiging van het bestuur om desgewenschte aanvullingen of wijzigingen in de statuten te kunnen aanbrengen. Werd goedgevonden. Gratificatiën. Als penningmeester bepleitte de heer Bulsink om het bestuur voor be moeiingen 60 te schenken. Een kleine min derheid uit de bijeenkomst kwam tegen dit be drag dat hun inziens te hoog was in verzet. De voorzitter zeide, wanneer het bestuur alle verrichte werkzaamheden aan de zwem inrichting belangeloos gedaan had dit be drag minstens aan vreemde arbeidskrachten zou uitgekeerd zijn, terwijl hij bij een wit vangst dit seizoen van 1600 deze gratifi catie geheel gemotiveerd achtte. Aangenomen. Bestuursverkiezing. Van de heeren A. C. Beentjes en Smit was bericht ingekomen dat zij als leden van het bestuur ontslag hadden genomen. In hunne plaats werden benoemd mevr. Braam en de heer de Vries. - Diplomazwemmen. Dit vindt plaats Zon dag 28 dezer en bestaat uit minstens 50 M. borst- en 30 M. rugzwemmen. Het bestuur had voorgesteld van elke candidaat 1 voor dit zwemmen te vorderen doch op voorstel van den heer P. G. Henne- man werd besloten de kosten uit de kasmid delen te bestrijden en dan tevens dit examen een feestelijk karakter te geven. Als examina tor treedt op de heer Duwerschee. Een voorstel van d:n heer de Vries om den a.s. winter een propaganda- en feestavond te doen houden zal ten slotte door 't bestuur overwogen worden. Dezer dagen zijn in West-Friesland door een commissie aangekocht 37 fokstieren voor Sovjet-Rusland en 120 schapen voor Frank rijk. NEUTRALE BOND VAN BOEREN, LAND- EN TUINBOUWERS. Openbare vergadering te Zuid- scharwoude. Donderdagavond hield de afd. Zuid- scharwoude van bovengenoemden bond een openbare vergadering ter bespreking der te houden demonstratie te Alkmaar. Een 60-tal personen was aanwezig, waar van ongeveer de helft tuinbouwarbeiders. De voorzitter, de heer J. Klingeier, opende de vergadering met een woord van welkom Spr. vond het treurig, dat zoo weinig men- schen waren opgekomen en deelde mede, dat door een misverstand geen spreker is geko men van den Bond van Arbeiders in het Land- en Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. Als spreker voor den Neutr. Bond trad hierna op de heer Jb. Kramer Sr., met het onderwerp „Waarom demonstratie over ge heel West-Friesland, met Alkmaar als mee tingsterrein?" Spr. begon met het gedichtv an den dichter Poot: „Hoe genoeglijk rolt het leven des vlij- tigen landmans heen". Hoe het vanaf 1914 is gegaan geeft wel een beeld dat het genoeg lijke er aan heeft ontbroken. Eerst leek het wel of de zorgen van de schouders der tuin ders zouden worden afgewenteld, doch de Regeering had gauw een middel bedacht in den vorm van de bekende N. U. M., om deze bron van inkomsten te exploiteeren en er wer den ons door de N. U. M. maximumprijzen, door de Regeering vastgesteld, uitbetaald Het overige kwam in de schatkist. In 1918 was het niet meer mogelijk om iets aan ons te verdienen en liet men ons los. De N. U. M. werd opgeheven en wij werden aan ons lot overgelaten. Tot 1929 is het een sukkelen ge weest. Nu eens slechter, dan weer beter. Als spr. op vergaderingen waarschuwde, dat een inzinking zou komen, werd .spr. voor gek ver klaard. De inzinking is echter gekomen en in nog ergere mate als voorgesteld. Vanaf 1929 zijn we in de weer om hulp van regeerings- wege te krijgen, doch steeds kloppen we aan doovemansdeur. Dat komt, ornaat men niet gewoon is actie te voeren. Als de arbeiders het doen gaat het anders. De tuinder gaat evengoed naar den akker al gaat het slecht en voor actie voeren is ij 's avonds te ver moeid. Ook de leiding is van het begin af niet foed geweest. Als men in de L. G. C. verga- ering sprak over actie voeren, werd direct geantwoord dat de L. G. C. de plaats daai niet voor was. Toen men drie jaar geleden voorstelde actie te voeren, werd geantwoord, dat men de armoede niet de ramen moest uit hangen, daar het crediet hierdoor werd ge schaad. Er zal echter actie moeten worden gevoerd anders verdrinken we in de ellende. De boo^, waarop wij varen, verkeert in gevaar en geeft noodseinen. De kleine schepen, de gemeenten, helpen wel, doch het groote schip vergeet het. Spr. noemde als voorbeeld den grooten teruggang van den omzet der veilingen, zoo- als in de Streek, waar de omzet over een maand 1/4 millioen minder was dan verle den jaar. De L. G. C. en de Noordermarkt- bond moeten samen een omzet hebben van 0 millioen gulden willen we een schamel stukje broad hebben. Dit is echter de helft, zoodat LVTi. Joen te kort komen- Ondanks dit alles blijft de regeering doof. Door een der deelnemers aan de delegatie naar den Minister is spr. medegedeeld, dat een geweldige actie zal moeten worden ge voerd, daar anders niets zal worden bereik1 Ook was hetn gebleken, dat de Minister een zijdige voorlichting heeft gehad. Spr wees op de groote gemakzucht der tuinders, die enke len de kastanjes uit het vuur laten halen en alzoo op den enkeling parasiteeren. Ze ko men niet op de vergaderingen om te helpen strijden. Verleden jaar is de Neutr. Bond opgericht omdat de L. G. C. te laks was, in den Neutr. Bond is dit ook weer het gevat. Als we berusten, zullen we ondergaan in de maatschappelijke ellende. Deze toestand Is volgens spr. niet meer terug te winnen. Spr wees er op, dat het lot van den tuinder zal zijn, als hij straks uit zijn bedrijf is gegooid en weer iH de gelederen der arbeiders zal zijn. Ook de arbeiders zijn opgeroepen omdat hun belangen de onze en de onze de hunne zijn. Spr. wees op het groote werk van het Hoofdbestuur en de kleine medewerking der leden. Spr. zeide, dat als de demonstratie 's nachts werd gehouden er wel meer zouden zijn, doch nu het overdag is, willen de mees ten het niet voor hun fatsoen. Spr. hoopte, dat er een andere geest onder de tuinders kwam. We weten, dat we niet ons brood kun nen verdienen met alleen op het land te wer ken. Staatshulp is in dezen crisistijd geboden. Spr. wees op het groote gevaar, dat hypo- theekboeren loopen en drong er op aan, dat daarvoor maatregelen werden genomen. Spr. wekte allen op, als één man op te trekken en mee te doen. De voorzitter bracht den heer Kramer een woord van dank. De heer Jb. de Vries van Sint Pancras bracht den heer Kramer een woord van hulde voor wat deze heeft gedaan in het organisa torisch leven. Van teleurstellingen is hij niet ontbloot gebleven. Spr. bracht de vergadering van 8 September 1930 in herinnering toen werd gewaar schuwd, dat deze tijd komen zou. Ook werden toen voorstellen gedaan om een toeslag van b.v. 10 per snees te vragen. De prov. com missie wist het echter beter en er moesten cre- dieten komen van de provincie. En die zijn ge komen. De toen verstrekte 130.000 met de bijgeschreven rente moet nog worden be taald. Spr. heeft udtgereikend, en er ook in de krant op gewezen, dat de regeering 40.000.000 va ons heeft opgestreken, ten onrechte. Spr. wees er op, dat nu ook de renteniers reeds om de West staan te werken. Waarom wordt de tuinbouw niet gesteund en de werkloozen met 80.000.000 per jaar vroeg spr. zich af. Omdat men van den tuin bouw niet bang is en van de werkloozen wel. Spr. zeide, dat er geld genoeg was. Het Na tionaal vermogen is slechts 43 millioen gul den achteruit gegaan, terwijl het aantal aan- geslagenen in de vermogensbelasting nog met 5000 is toegenomen. Spr. vroeg zich af, waar om er van het nationaal vermogen niets was te halen en van de schuld wel was te beta len. De kapitalisten moeten worden gedwon gen, iets af te staan. Spr. noemde het een schandaal, dat de Kamerleden met vacantie gaan, terwijl geheel West-Friesland in nood verkeert. Spr. wees op den grooten achter uitgang van de landprijzen waardoor de hy- potheekboeren hun geld kwijt zijn geraakt en vroeg of de leden zich wel genoeg met poli tiek hebben opgehouden. Men moet zijn eigen man in de Kamer aanklampen, dat hij zich voor den tuinbouw inspant Moet het zoo worden als in Duitschland en Japan? Het wordt een uitziekingssysteem gedoemd, doch het is een uithongerongssysteem. Spr. herinnerde aan de uitkeeringen van schade loosstellingen van scheepvaartmaatschappijen in oorlogstijd en aan de 20 millioen aan de Nederlandsche Bank voor het Ponndenver- lies. En dat, terwijl de aandeelhouders ieder jaar 11 pCt. dividend hebben gehad Niets wordt van niets gemaakt en zal tot niets we- derkeeren, dat staat deze regeering te wach ten. De heer A. Hoogland van St. Pancras vond den heer Kramer te pessimistisch ten opzichte van de schatting van de deelname aan de demonstratie naar dit vergaderirgsbezoek. Als al de aanwezigen met hunne vrouwen ook ieder nog een andere persoon meenemen, dan zal de demonstratie zeker slagen. De ge wone middelen hebben niet gegeven, nu moet het met andere middelen worden geprobeerd. Spr. hoopte, dat de demonstratie in alle op zichten mocht slagen en deelde mede, dat er een spreker zou optreden voor de radio op Woensdag 24 Augustus des avonds ongeveer 6 uur. De heer P. de Boer sprak namens de arbei ders en wees er op, dat het 40 jaar geleden niet alles was voor de arbeiders, toen de vol wassenen 1 1.25 per dag verdienden en de kinderen, zoodra ze boven de band van de broek uit konden kijken, ook uit werken moesten voor 1 per week. Spr. zeide, dat de stemming onder de arbeiders niet zoo best is en niet zonder reden. Men heeft tweemaal ge confereerd om een collectief arbeidscontract te 'krijgen, doch nog steeds nul op het request gekregen. Spr. drong aan op samenwerking van bou wers en arbeiders. We moeten naast elkander staan en niet tegenover elkaar en ons niet met pietlutterige verschillen bemoeien. Spr. zeide, dat de regeeringsmachine langzaam werkt, maar toch niet toen de arbeiders uit Broek op Langendijk terugkwamen uit Overijsel. Er was spoedig bericht, dat de steunuitke ringen moesten worden stopgezet. Na nog eenige voorbeelden te hebben aangehaald drong spr. er op aan, dat men het eens werd. &EE Z VERVALLEN ZAAK KAN U &AT LEEREN „HIER WERd BEZU1TCQ OP 'T AkVERTEEREN De voorzitter sloot hierna de vergadering met een woord van dank er op wijzende, dat men het zonder steun niet kon redden. Spr. hoopte, dat degenen, die nog geen lid zijn. het alsnog worden. De plaats van samen komst is vastgesteld bij het Raadhuis. KENNEMF.RLAND. f De aanvoer was de afgeloopen week wederom groot, een verklaarbaar verschijn sel is het best van het seizoen. Het is thans de snij- en spercieboon, die domineert. In an dere jaren had men vooral de laatste ja- Itn veel met ziekte in het gewas te kampen, doch dit jaar is behoudens uitzondering het gewas mooie en de oogst overvloedig. Jammer genoeg zijn de prijzen van laag tot extra laag. Snijboonen golden 6.5012, enkele boonen z. dr. 6 11, idem m. dr. 4.50—10, dubbele boonen f 4—8. Bij deze prijzen hebben we op het oog behoorlijke kwaliteit, 3e soort geldt zoo goed als niets en de meeste tuinders zijn zoo verstandig om rommel thuis te houden. Bloemkool werd in groote kwantums aan gevoerd en het grootste deel in matige kwali teit. Bloemkool le soort gold 6.50—f 8.50, 2e soort 1.504 per 100 stuks. Een geweldig groote aanvoer van andij vie moet wel een trage handel en lage prijzen naar voren brengen. Dat was dan ook dat de prijs 0.751.75 te laag was om de pro ductiekosten te dekken. De aanvoer van sla was niet zoo groot en de kwaliteit matig, le soort sla was duur, n.1. 3.504.50, 2e soort ging voor alle prijzen van de hand. Roode en groene kool werd ruim angevoerd en gold laag, de prijzen slechts 0.752 per 100 stuks. Spinazie en postelein werden niet ruim aangevoerd en daar de voorraad te min was liep de pijs omhoog, voor beide ongeveer f 3.506 per 100 K G Het warme weer had tot gevolg dat er een vlugger han del in de komkommers was waar te nemen. Wel gold dat alleen voor le soort, doch de aanvoerder profiteerde van de prijzen van 48.50 per 100 stuks. Mooie bospeen was in trek, doch een groot kwantum met ge breken (vuur) gold weinig, de prijzen bewo gen zich tusschen de 2 en 8.50 per 100 bos. De tomatenaanvoer was gezien de tijd van 't jaar groot genoeg en de handel lui A gold slechts 3.50, B 2.90, C 3 en CC 1.30 per 100 Kg. De aanvoer van me loenen was veel te groot en het grootste deel van prima kwaliteit. De prijzen 0.06 0.30 per stuk, typeeren wel het groote ver schil in kwaliteit. Het zelfde was het geval met de perzikken met een prijsverschil van 0.03 0.14 per stuk. Bosgroente, als sel derie, pieterselie, radijs en uien golden wei nig. Prijzen van 6.601.80 per 100 stuks zijn veel te laag. Een artikel dat nogal in trek was, is rabarber, die niet ruim werd aange voerd. We noteerden hiervoor 3.508 per 100 bos. De uitgebreide aardappelen- handel wordt niet beheerscht door vraag en aanbod alleen, doch allereerst door kVali- teit Niettemin was de prijs laag, wat blijkt uit de prijzen van 1.503.50 per 100 K G. De overige aanvoer geeft geen reden tot afzonderlijke vermelding. Ongecorrigeerd. VERKEERSONGEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. In het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen is heden overleden de 66-jarige M., die met zijn motor in botsing was gekomen, met een auto en zware inwendige kneuzingen bekwam. M. is afkomstig uit Hernen bij Wijchen. NIEUWE VERGIFTIGINGSGEVALLEN Wederom zijn 24 gevallen van vergiftiging als gevolg van het eten van tempe boenkil geregistreerd, waarvan 5 doodelijken af loop. Deze gevallen deden zich thans voor te Soempiak gelegen op 25 K M. afstand van Adipali waar kort geleden dezelfde gevallen op grooten schaal zich voordeden. Medid uit Kroja en Banjoemas verleenen assisantie Het geneeskundig laboratorium te Batavia te gewaarschuwd. 18 Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) Aug. te Genua. Poelau Tello (uitr.) 17 Aug. v. Hamburg Chr. Huygens 18 Aug. v. Amst. te Batavia Poelau Tello 18 Aug. te Bremen. Rotterdamsche Lloyd. Kota Nopan (thuisr.) 18 Aug. te Mar seille. Modjokerto (thuisr.) 17 Aug. v. pool n. Rotterdam. Dempo (uitr.) 18 Aug. te Southampt. Kon. Koll. Lloyd. Salland (uitr.) 18 Aug. te Montevideo. Siërra Salvada (uitr.) 16 Aug. te Las Palmas. Santé Fé (uitr.) 16 Aug. te Rio Janeiro. Sibajak (thuisr.) 17 Aug. v. Marseille. HollandAmerika-Lijn. Beemsterdijk 18 Aug. v. Baltimore te Rotterdam. Kon. Paketv. Maatschappij. Nw. Holland 17 Aug. v. Melbourne naar Singapore. Van Rees 17 Aug. v. Saigon te Sydney. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij, Aurora, 17 Aug.v. Vigo n. Lissabon. Boskoop, Curagao—Liverp., 17 Aug. 12 uur 900 mijl W. v. Fastnet. Colombia 17 Aug. Oslo n. Hamb Iris 18 Aug. v. Amst. n. Kopenhagen. Orpheus 17 Aug. v. Danzig te Stettio. Perseus 17 Aug.: v. Pasages n. Bilbae, Pluto 17 Aug v. Valencia te Torreviea. Stella 17 Aug. v. Varna te Constanza. Stuyvesant (uitr.) 17 Aug. v. Dover n. Madeira. Adriadne 17 Aug. v. Lipari n. Lissabon. Ganymedes 18 Aug. v. Caiamata te Pira- eus. Jason 17 Aug. v. Amst. te Hamburg. Deucalion 18 Aug. v. Amst. n. Guatemala. Rhea 17 Aug. v. San Pedro de Macoris n. Havre. Venus 18 Aug. v. Hamburg te Amst. Holland—Afrika Lijn. Springfontein 18 Aug. v. O-Afrika Antwerpen te Rott. Java—New York-Lijn. Soekaboemi, New York n. Batavia, pass. 18 Aug. Perim. Emzetco Lijn. Jonge Elisabeth 18 Aug. v. Londen n. Rott. SilverJava Pacific Lijn. Silverhazel, Calcutta-San Francisco, 17 Aug: v. Singapore. Stoomvaart Mij. Oceaan. Maron 18 Aug. v. Batavia te Amst. JavaChinaJapan Lijn. Tjinegara, Shanghai-Batavia, 17 Aug. v, Macasser. 1. „De Huishoudingtijdschrift voor moderne huisvrouwen. Truu Eygenhuysen opent het nieuwe num mer met „Het schoolgaand kind in de va cantie", één herinnering aan de tentoonstel ling van dien naam, te Amsterdam, gehou den. De redactrice gaf zich over aan va- cantiemijmeringen. Ro van Oven wijdt een artikel aan boekwerken „Ex-Librus" en geeft daarbij eenige teekeningen. A. M. van Driel raadt aan thans sneeuwklokjes te planten en geeft aan hoe en waar ze het mooist lijken. Verder een aansporing tot het maken van een wollen sjaal voor de a.s. winter (als vacantiewerkje), „Keukenpraat'' (maaltijden in de zomervacantie) en het ver volg van het feuilleton. „ONS NEDERLAND". Propaganda voor de belangen van West-Brabant. In het jongste nummer van „Ons Neder land", het orgaan van de Alg. Ned. Verg. v. Vreemdelingenverkeer, wordt door prominente figuren uit West-Brabant een lans gebroken voor een brug bij Willemstad, waarvan de noodzaak van vele kanten belicht wordt. Wat de West-Brabanders wenschen, blijkt het best uit de volgende zinsnede uit de bij drage van Mr. M. H. Hartog: „Wij automo- bielbezitters in westelijk Noord-Brabant stel len ons niet op het standpunt, dat de brug persé bij Willemstad moet komen. Wat wij vragen is slechts dit, dat er een behoorlijk onderzoek plaats heeft, welke overbrugging de meeste voordeden biedt en dat men niet uit sleur de brug bij Moerdijk maakt. Onder zoekt alle dingen en behoudt het goede. Eerst wanneer zulks geschiedt, zijn wij West-Noord-Brabanders dankbaar en vol daan". Behalve op deze zaak vestigt dit niet zorg uitgevoerde en rijk geïllustreerde num mer de aandacht op de schoonheid en histo' rie van het West-Brabantsche land en op d' beteekenis van zijn industrie. Dokter; „Laat het rooken, kapitein, en je zult Je Zeerob'*wintl« Jaar verlengen". Dokter'. '*^a^r 18 daar al niet te laat voor gokter J5et is nooit te laat". maar het over een Jaar ot tien maar eens doen". (Passing Showi,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10