DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 196 Zaterdag 20 Augustus 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang De oude bondskanselier van Óosten- rijk vrij onverwachts overleden. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i^osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei: rebat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen Dxu^eUiksch Ovzczicht Dr. Schober overleden. Een telegram uit Weenen meldt ons. dat gisteravond tegen 10 uur de voormalige bondskanselier dr. Johannes Schober is overleden in den ouderdom van 57 jaren. Een nader bericht meldt, dat de toestand van dr. Schober, die sinds eenigen tijd ziek was, zeer verbeterd was. Ook gisteren voelde hij zich heel goed en de avonduren bracht hij in levendig gesprek door met zijn echtgenoote en zijn huisarts. Tegen half tien voelde hij zich plotseling niet lekker en een hartverlam ming maakte even later een einde aan het leven van dezen staatsman. o Na monseigneur Seipel, die kort geleden stierf, is thans dus ook zijn opvolger als bondskanselier, dr. Schober, uit het rijk der levenden verdwenen. Hoewel hij als politicus lang niet op een lijn gesteld mag worden met zijn voorganger, is zijn figuur toch zeker niet onbelangrijk. Schober werd 14 November 1874 te Perg in Opper-Oostenrijk geboren. Na rechten er: staatswetenschappen gestudeerd te hebben trad hij in 1898 in dienst van de Weensche politiedirectie. Sedert November 1918 was hij politiepresident en als zoodanig tevens be last met de leiding van den geheelen dienst der openbare veiligheid. In 1920 werd hi] door de Christelijk-socialen en de Groot-Duir- schers voor de eerste maal belast met de ka binetsformatie. Hij gaf toen echter den op dracht terug. In Juni 1921 werd hij voor het eerst bondskanselier en tegelijk minister van buitenlandsche zaken. In den loop van zijn ambtstijd viel de overgave van het Burgen land. In 1922 viel zijn kabinet in verband met het verdrag van Lara (met Tsjecho-Slo- wakije), doch Schober werd onmiddellijk weer bondskanselier, waarnevens hij het ministerie van binnenlandsche zaken waarnam. In Mei 1922 maakte hij als bondskanselier plaats voor dr. Seipel, waarna hij zich weer uitslui tend wijdde aan den veiligheidsdienst, waar bij hij internationale bekendheid verwierf. Eerst toen in 1929 onder den druk der Heimwehren de roep om grondwetswijziging luid werd, met het oog op vermindering van den almacht van het parlement, nam Scho ber weer de kanseliersfunctie op zich tenein de een gematigde grondwetsherziening door te voeren. De Heimwehren, die den minister van po litie tijdens de Juli-onlusten van 1927 buiten gewoon genoegen hadden, werden toen later zijn meest verbitterde vijanden. In verband met de kwestie der benoeming van Strafella tot directeur-generaal der bondsspoorwegen kwam het bovendien nog tot een breuk tus-. schen hem en de Christelijk-socialen. Na het aftreden van het kabinet Vaugoiu- Starhenberg nam Schober in het kabinet En ders de functie op zich van vice-kanselier en minister van buitenlandsche zaken en ir. deze laatste eigenschap onderteekende hij naar aanleiding van het bezoek van den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken Curtius in Maart van het vorige jaar het bekende Weensche protocol. Ook in het eerste kabinet-Buresch was Schober nog vice-kanselier en minister van buitenlandsche zaken. In verband met den af loop der behandeling voor het Haagsche ge rechtshof van de Duitsch-Oostenrijksche Tol- unie werden de aanvallen op dr. Schober ech ter heviger en vrij onverwachts trad hij met het geheele kabinet af. o Naar verluidt, had dr. Schober nog giste ren met den fractieleider dr. Strassner een onderhoud over den politieken toestand. Dr. Schober had hem de verzekering gegeven, dat hij onder geen omstandigheid zijn man daat zou neerleggen, zoolang de aangelegen heid van Lausanne niet afgehandeld was Hieruit blijkt wel, hoe sterk Schober tegen het protocol van Lausanne gekant was, vooral wanneer men bedenkt, dat bij een mandaats neerleggen van dr. Schober een lid van den Landbond, in verband met een verkiezings coalitie tusschen het Nationaal Economisch Blok en den Landbond, in zijn plaats treden zou, d.w.z. een man meer voor de regeering en voor Lausanne, hetgeen dr. Schober niet wilde. Door zijn dood is thans toch, wat hij ver hinderen wilde, gebeurd. Obuitmiand DE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. Weer een intervieuw met Hitier. De „Nachtausgabe" publiceert een inter vieuw, dat een vertegenwoordiger van een Amerikaansch Persbureau met Hitier heeft ge had Daarbij zeide Hitier o. m., dat het verwijzen naar den opmarsch van Mussolini geschied was in verband met de op handen zijnde recon structie van het kabinet. Uit het feit, dat de Nationaal-Socialisten nooit het overnemen van het Rijksweerministerie geëischt hebben, blijkt dat de Nationaal-Socialisten ook nooit de ge heele macht voor zich opgeëischf hebben. Het denkbeeld van een marsch naar Berlijn wees Hitier van de hand met de woorden: Waarom zou ik naar Berlijn optrekken? De kwestie is niet wie naar Berlijn zal marcheeren, doch wel wie er uit zal gaan. D. S. A. zal overigens een onwettigen opmarsch niet ondernemen. Nog geen beslissing van Kerrl. Naar vernomen wordt is de voorzitter van den Pruisischen Landdag Kerrl gister te Berlijn teruggekeerd, nadat hij een bezoek had ge bracht aan Hitier te Muenchen. Kerrl heeft heden nog geen officieelen datum vastgesteld voor de eerstvolgende bijeenkomst van den Landdag. Ook aan het Centrum zou nog geen mededeeling verstrekt zijn inzake eventueele coalitie-onderhandelingen. Aan dr. Bracht verlof toege kend als eerste burgemeester van Essen. Door de desbetreffende commissie van den gemeenteraad van Essen werd met meerder heid van stemmen het voorstel der rijksregee- ring aangenomen, waarin aan dr. Bracht in zijn functie van Rijkscommissaris voor Pruisen, voor zijn ambt van eersten burgemeester der stad Essen verlof wordt toegekend tot 1 De cember van dit jaar. De Sociaal-Democraten stemden tegen. Sociaal-Democratische motie van wantrouwen. De Sociaal-democratische fractie van den Rijksdag heeft in haar bijeenkomst van gister besloten in den Rijksdag een motie van wan trouwen tegen de regeering von Papen in te dienen. Voorts zullen voorstellen ingediend worden voor de opheffing van alle noodveror- leningen der regeering von Papen. Economisch politieke besluiten van de soc.-dem. Rijksdagfrac tie. De sociaal-democratische rijksdagfractie aeeft in haar zitting van gister behalve tot een motie van wantrouwen en opheffing \an alle noodverordeningen der rijksregeering besloten tot indienen van verscheidene wetsontwerpen, die een reorganisatie beoogen van het bedrijfs leven. Volgens de „Vorwaerts" werd besloten in te dienen, ten eerste een ontwerp voor een wet betreffende reorganisatie van het bedrijfs leven, ten tweede een wetsontwerp over het aan den staat trekken der sleutelindustrieën en der gesubsidieerde bedrijven, ten derde een wetsontwerp over aan den staat trekken van banken en controle op de banken, en ten vier de een wetsontwerp over de onteigening van het grootgrondbezit. De Pruisische Nationaal-Socia- listische Landdagfractie. De fractieleider der Nationaal-Socialistische Landdagfractie, de afgevaardigde Kube, heeft het fractiebestuur voor een belangrijke bespre king op Dinsdag 23 Augustus bijeengeroepen. Brüning bij Kaas. De vroegere Rijkskanselier dr. Brüning is naar Rome vertrokken, ten einde aldaar met den Centrumvoorzitter Kaas, die momenteel ongesteld is, den politieken toestand te bespre ken. Communisten veroordeeld. In verband met een overval op een nat.-soc. optocht zijn voor het Lycker bijzondere ge rechtshof vier communisten veroordeeld tot ge vangenis- en tuchthuisstraffen van 2 jaar en 3 maanden tot 10 maanden. Drie hunner verlo ren bovendien hun eererechten voor den tijd van 4 jaren. Wapens gevonden. Bij leden van de Rijksbanier en het IJzeren Front te Schmalkalden werden door de politie huiszoekingen verricht waarbij naar wapens gezocht werd. Geweren en revolvers met mu nitie werden in beslag genomen. De betrokken personen werden gearresteerd. dervonden over het juiste werken van zijn instrumenten. Dat beteekent, dat hij zijn la boratorium in den gondel goed heeft inge richt. Van een wetenschappelijk standpunt bezien is hij dus volkomen tevreden over het resultaakt van zijn tocht. Ten slotte zeide Piccard in het Italiaansch de Italiaansche regeering en de Italiaansche vliegertroepen dank voor de effectieve onder steuning van zijn tocht. DE LICHTING VAN DE NIOBE. De lichting van de „Niobe" vordert thans goed. Een flink stuk van het schip is thans reeds boven water gebracht. Gistermorgen kon men in het ruim reeds een blik werpen, waar matrassen e.d. ronddreven. De ber gingsmanschappen hebben thans een pomp aangebracht, teneinde het ruim leeg te pom pen. Op het bovendek heeft men alle openin gen dicht gemaakt. Er wordt met volle kracht gewerkt. Men heeft den indruk, dat twee of drie nieuwe heffingen de Niobe op den zandbank zullen kunnen zetten, waar de schepen thans dichtbij liggen. Iedere heffing eischt ongeveer een halven dag. De bergingswerkzaamheden van de „Niobe" zijn gistermiddag weer voortgezet. Het schip is verder uit het water getrokken. Gedeelten van het voor- en middenschip zijn thans te zien. Aan stuurboordzijde hangt het anker aan het kluisgat, het bakbooraanker hangt aan de reeling. Aan dekt ligt alles wanordelijk door elkaar. Het achterschip ligt nog steeds onder water. Het wrak is bij heffen volkomen gedraaid. Terwijl tot nu toe het wrak met stuurboordboeg naar de land zijde was gekeerd, ziet men thans van bak- booordzijde op het dek. Van de zijde van het Marinestation aan de Oostzee wordt nog medegedeeld: Voor Zaterdagmiddag is het niet mogelijk met het bergen der lijken aan te vangen Door duikers is komen vast te staan, dat alle zijvensters gesloten zijn. KLARA ZETKIN ZIEK. Bezorgdheid in Moskou. Het communistische Duitsche Rijksdaglid Klara Zetkin is te Moskou vrij ernstig ziek geworden, zoodat aldaar omtrent haar toe stand ernstige bezorgdheid heerscht. De patiënte, die in het Kreml-ziekenhuis wordt verpleegd, staat onder behandeling van 4 der beste doctoren, waarvan twee om beurten haar permanent bewaken. Zooals men weet waren de nat.-soc heftig verontwaardigd, dat zij als oudste Rijksdag lid de eerstvolgende zitting van de volksver tegenwoordiging zal presideeren PICCARD OVER ZIJN TOCHT. Professor Piccard heeft gisteravond tus- schen acht en negen uur een korte redevoe- ring gehouden voor de Italiaansche radio over het doel van zijn tochten. De eerste maal, aldus Piccard, die in het Fransch sprak, heeft tot doel gehad de kos mische stralen te bestudeeren, een zeer moei lijk probleem. Op dat oogenbÜk ontbrak het aan ervaring en waren eenige details der technische voorbereiding onvolkomen geweest. Zoo konden zekere metingen niet tijdens het opstijgen, maar alleen boven geschieden. Een herhaling was dus noodzakelijk. Piccard meende, dat het hem moeilijk zou vallen zijn toehoorders de vreugde te schil deren. die hij ditmaal gevoeld heeft tijdens het gelukkig verloopenae stijgen. Allereerst was de ingenieur in hem bevredigd geweest over het feit, dat hij den gondel goed nad ge bouwd. Als alpinist had hij zich verder ver heugd een zoo prachtig uitzicht te hebben over de Zwitsersche bergen, die hij in 12 jaar niet had gezien, en die vooral uit de hoogte een prachtig relief vormden. Als natuur kundige heeft hij groote genoegdoening on DE DUITSCHE EISCH TOT GELIJKBERECHTIGDHEID. In Fransche politieke kringen verwacht men een dezer dagen met zekerheid een offi cieelen stap van den Duitschen Gezant von Hoesch bij de Fransche regeering, waarbij de kwestie der gelijkberechtigdheid inzake de militaire weermacht ter sprake zal worden ge bracht, terwijl gevraagd zal worden een con ferentie te beleggen met de andere Europee- sche groote mogendheden ten einde dit vraag stuk nader onder oogen te zien. De Fransche bladen protesteeren thans reeds met kracht tegen de Duitsche eischen, waaraan elk juridisch recht ontbreekt. DE OOSTENRIJKSCHE BONDSRAAD TEGEN HET PROTOCOL VAN LAUSANNE. In zijn zitting van gistermiddag heeft de Oostenrijksche Bondsraad een besluit geno men, waarin zij zich uitspreekt tegen het aannemen van het Protocol van Lausanne door den Nationalen Raad. Het besluit van den Bondsraad werd genomen met de stem men der Nationaal-Socialisten, van den Bondsraad Tanzmeister, van de Groot-Duit- schers en van de sociaal-democraten voor. De bezwaren van den Bondsraad werden als volgt gemotiveerd: Door het protocol wordt de buitenlandsche handelsvrijheid der republiek, meer in het bijzonder wat betreft het speciale politieke en zelfs economische verkeer met het Duitsche rijk, voor een tijdperk van 20 jaar afbreuk gedaan. Door het protocol wordt Oostenrijk na tuurlijk aan een bezwarende buitenlandsche controle onderworpen. In het protocol staan politiek-economische bepalingen vermeld van de meest gevaarlijke soort. Bepalingen van het protocol leenen zich er toe belangrijke sociaal-politieke voordeden van breede lagen der arbeidende bevolking in gevaar te brengen. Voordat de stemming kon plaats vinden, is het nog tot een minutenlange lawaaiscene ge komen in verband met een voorstel tot slui ting der debatten. Dit voorstel was nl. af komstig van de regeeringspartijen, omdat behalve de rapporteur sedert den aanvang der zitting om 10 uur des morgens slechts drie Nationaal-Socialistische redenaars aan het woord waren geweest, welke sprekers ob structie voerden. Het voorstel om de debatten te sluiten werd met behulp der Sociaal-Dem. aangenomen. Na de stemming werd de zitting voor een half uur geschorst. De regeeringsmeerderheid. De afgevaardigde Vinzl van het Nationaal Economisch Blok heeft, naar gemeld, zijn mandaat ter beschikking gesteld In het par lement is een door Vinzl geteekend telegram ontvangen, waarin deze op zijn besluit terug komt. Men vermoedt, dat een en ander is ge schied op instigatie van regeeringszijde De Bondskanselier heeft dit echter ten sterkste bestreden. In een verklaring, uitgegeven door het partijbestuur van het Nationaal Econo- mischblok, wordt inzake dit geval de regee ring verweten, dat op het tijdstip van het be danken van Vinzl door vertrouwensmannen der regeering invloed is uitgeoefend. Overi gens wordt momenteel de echtheid van de onderteekening van het telegram betwijfeld. Voorts wordt nog geconstateerd, dat door deze practijken het aanzien der regeering niet gestegen is. Tenslotte wordt nog gezegd, dat met alle middelen zal opgekomen worden want het vrijgekomen mandaat, terwijl met alle kracht gestreden zal worden tegen het met slechts 1 stem meerderheid aangenomen protocol van Lausanne. INSTORTING IN ABDIJ. In de abdij van den H. Willibrordus in Echternach, waar jaarlijks tegen Pinksteren de beroemde springprocessie wordt gehouden, is een ernstig instortingsongeluk gebeurd. Tijdens bouwwerkzaamheden in den kelder zijn waarschijnlijk de stutten niet voldoende geweest, met het gevolg, dat de zolderingen van twee verdiepingen met de pijlers in de diepte stortten. De bouwondernemer en een arbeiders werden gedood. Twee arbeiders werden gewond. De schade is buitengewoon groot. THOMAS OVER DE CONFERENTIE TE OTTAWA. De Britsche ministe voor de Dominions Thomas heeft van uit Ottawa de radioten toonstelling te Londen met een rede geopend. Hij verklaarde in zijn radiorede o.m., dat Zaterdag de overeenkomsten op de conferen tie geteekend zullen worden. Deze zullen, naar hij vertrouwde en hoopte, Engeland nog meer dan tot nu toe het geval was, met de Dominions en de koloniën binden. Het succes van de conferentie is verzekerd. Alle vertegen woordigers van het Britsche wereldrijk heb ben hun speciale belangen ondergeschikt ge maakt aan het algemeen belang. Zij zijn zich echter ook bewust geweest, dat het Britsche wereldrijk hoe belangrijk het ook is, niet bui ten de wereld staat, hetgeen ook niet gewild wordt. De overeenkomst te Ottawa zal niet alleen voor het Britsche wereldrijk, van be lang zijn, doch ook de geheele wereld een weg wijzen. GROOTE HITTE TE LONDEN. Bij een hitte van meer dan 3'5 graden Cel sius heeft Londen gister een record bereikt sedert 100 jaar, en sedert den aanvang der officieele meteorologische waarnemingen in het algemeen. Slechts in de jaren 1911, 1881 en 1861 is de thermometer tot ongeveer 35 graden gestegen. Alle zweminrichtingen wa ren overvol, zoodat de baders zich nauwelijks in het water konden voortbewegen. Files van zwemliefhebbers werden gevormd, die soms wel een 1 uur moesten wachten tot zij aan de beurt kwamen. Daar de temperatuur ook des nachts niet beneden de 21 graden C. kwam, werden in verschillende Engelsche badplaat sen „maneschijnbaden" genomen, waarvoor veel belangstelling bestond van de zijde der baders. Nog is te vermelden, dat voor de eerste maal in de geschiedenis van de Bank of England de in niet-officieele zalen werkende bedienden in hemdsmouwen mochten werken Dan moet het wel heel warm geweest zijn. Jbitwetdand VECHTPARTIJ ONDER ZWERVERS. Te Leimuiden ontstond een vechtpartij tus schen twee zwervers naar aanleiding van beider koopwaar. De ruzie liep zoo hoop, dat een van hen een mes trok en den ander een steek in den schouder toebracht. Het mes raakte een der longen, zoodat het slachtoffer naar het academisch ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. De dader is gearresteerd. HET SPOORWEGPERSONEEL EN DE WARMTE. De dienstkleeding is niet luchtig genoeg. Als gevolg van de voortdurende hitte ko men uit de kringen van het spoorwegperso neel ernstige klachten binnen over de be nauwende dienstkleeding, die zoo in het ge heel niet beantwoordt aan in verband met de in de laatste dagen heerschende temperatuur te stellen eischen. Aangezien dit personeel niet de beschikking heeft over zomerkleeding en de verstrekking daarvan wel niet zoo tij dig zal kunnen geschieden dat het personeel daar nog dezen zomer eenig nut van zal kun nen hebben, heeft het Hoofdbestuur van de Nederlandsehe Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel zich telegrafisch tot de directie van de Nederlandsehe Spoorwegen gewend met het verzoek aan dit personeel te willen toestaan, om zoolang dit gewenscht is, dienst te doen in eigen kleeding met dienstpet en distinetief. HET INNEN VAN KLEINE VORDERING, Vereenvoudiging gevraagd door, den Kon. Ned. bond. Middenstands Het algemeen bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft dezer dagen den mi nister van justitie verzocht gevolg te willen geven aan de verschillende adressen, welke dezen den laatsten tijd hebben bereikt en waarin wordt verzocht binnen afzienbaren tijd een wettelijke regeling, strekkende tot vereenvoudiging van het incasseeren van kleine vorderingen tot stand te brengen. Daargelaten welk systeem de minister even tueel ter verwezenlijking van dit denkbeeld zou willen kiezen, wil het den bond voorko men, dat juist in dezen tijd, waarin het ver krijgen van betaling voor goederen en dien sten steeds bezwaarlijker wordt, het tot standkomen van de hierboven bepleite rege ling niet alleen ten zeerste in het belang van den middenstand, doch ook in het algemeen belang moet worden geacht. VEREENIGING VOOR GEMEENTE BELANGEN. De algemeene vergadering van de Neder landsehe Vereeniging voor Gemeentebelangen zal worden gehouden op Vrijdag 9 Septem ber a.s. om 10 uur te Breda, in de raadszaal ten stadhuize. De heer J. C. P. Hessing uit Arnhem zal een inleiding houden over de ordening van gemeente-archieven, mr. M. W. Scheltema, griffier der Staten van Groningen, zal de wegenwet behandelen en de heer W. C Ar- riëns, burgemeester van Vorden, zal de prao tijk der wegenwet bespreken. DE BIJ DEN IJPOLDER GEZONKEN VEERPONT. Gisteren is men den geheelen dag bezig geweest om te pogen de autobus, die met de veerpont in het Zijkanaal F bij den IJpolder is gezonden, op den wal te brengen Men is er in geslaagd, de pont, die gedeeltelijk onder water ligt, tegen den kant te trekken, doch het bleek voorloopig nog onmogelijk, de autobus te bergen, zelfs niet nadat eeni ge z-.vare houten baddings waren uitge legd Getracht wordt thans de autobus met behulp van een takel op den kant te brengen Ook het lichten van de pont, waarvan een van de neerlaatkleppen bij het ongeluk verloren is gegaan, zal nog eenigen tijd in beslag nemen. MASSA'S TOMATEN ONVER KOOPBAAR. Door de groote aanvoeren en de ver minderde vraag waren gisteren aan de Westlandsche veilingen groote partijen tomaten onverkoopbaar. Aan een van de grootste veilingen gingen 50.000 K.G. tomaten onverkoopbaar door het mijn- toestel heen, waarna zij moesten wor den vernietigd VERKEERSONGEVALLEN. Consumptiewagen vernield en een juffrouw verwond. Donderdagavond omstreeks zes uur reden drie auto's twee vrachtwagens en één personenauto achter elkaar op den West zeedijk te Rotterdam ter hoogte van het park. De eene vrachtauto wilde den anderen inhalen en ging daarom op de tramrails rijden.. De personenauto volgde dezen wa gen. Doordat de vrachtauto te snel weer naar links ging de wagens reden in de richting naar de stad botste de personen auto tegen hem op en tengevolge van den schok vloog de vrachtwagen den langs de tramrails liggenden vluchtheuvel op. Een daar staande lantaarn werd omgereden en daardoor sprong een band van de vracht auto hetgaen weer tengevolge had dat de wa gen over den rijweg heen pardoes op een voor het hek van het ark staanden consump tiewagen aanreed. De auto reed tegen het hek op, dat gedeeltelijk werd ontzet. Het consumptiewagentje werd grootendeels ver nield. De 47-jarige mej. M. H. van Ophe- mert, die in het wagentje stond, brak haar linker arm en liep wonden op aan hoofd, ge laat en handen. Zij is, nadat zij in het zie kenhuis aan den Coolsingel was behandeld, naar haar woning gebracht. KORTE BERICHTEN. In de le Pijnackerstraat te Rotterdam i« met behulp van valsche sleutels ingebroken. Er werden gouden sieraden en twee spaar bankboekjes met een tegoed van f 2000 ge stolen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1