yyy1 jj li f§ ÉE §p i MH B 1 m jij l B Él *2} éi m Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. JUizzteuétiek i Z)<amcu&ciek m& mm §i§ m W, M m m wm JthaakcuBciek DE IEPENZIEKTE. Jlcouiticiaal 'flieum Amm' Aym A/m% ?Êy//, Onza Tweede Augnstns-Opgave. Letters en Lettergrepen. Een eenvoudige puzzle, die niet veel moeilijkheden opleverde en velen al spoedig het „Bloemencorso" deed ont dekken. De woorden waren: binnen lectuur oxo-bouillon eerlijk misgewas enzoovoort waaruit het bedoelde woord gemakke lijk te vinden was. Onze Nieuwe Opgave (No. 3 der Au- gustusserie). Letters en cijiers. Hieronder volgt een vermenigvuldig- som geheel in letters uitgewerkt. Elke letter stelt steeds hetzelfde cijfer voor. Nu wordt gevraagd het geheel in cijfers in te zenden. (Goede opl. geeft 2 punten) HAARLEM VELZEN RLNENVLN M H E ML H V E R E L N HM Z Z E LM L R N H L MHEMLHVE HRVZZHAV JHHAVHAEAMZHMN Oplossdngen liefst zoo vroegtijdig mo gelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 26 Aug. 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de Alkmaarsche Courant. zakenwereld zal kunnen uitgaan, en waar door de thans algemeen nog bestaande terug houding wellicht definitief zal kunnen wor den overwonnen. Wanneer dit echter niet ge schiedt, zal de teruslag des te ernstiger zijn en het is vooral hierom, dat men aan deze zijde van den Oceaan de snelle en omvang rijke koersstijging in New York met een zeke re bezorgdheid gadeslaat. Dit neemt niet weg. dat de Europeesche beurzen zich niet geheel aan den invloed van de hausse in Wallstreet hebben kunnen onttrekken. Bij levendigen handel is de stemming op de Europeesche beurzen op de meeste dagen eveneens opge wekt geweest. Wat de Eondensche beurs betreft, heeft hiertoe nog een bijzondere factor het zijne bij gedragen, nj. het groote succes van de con versie-transactie van de Engelsche regeering Het plan tot conversie van de uitstaande 2.086 millioem Pond Sterling 5 oorlogs- leening in een nieuwe leening is op 30 Juni j.1. door de Engelsche regeering in het Parlemenit aangekondigd, waarbij aan degenen, die hun stukken ter conversie in leverden, een bonus in contanten van 1 werd aangebieden. De vooruitzichten voor deze conversie werd aanvankelijk niet zeer gunstig beoondeeld, omdat men aannam, dat een aanzienlijk deel van de leening in herbe zit van buitenlanders was, van wie moeilijk kon worden verwacht, dat zij, evenals de En gelsche houders, uit patriotische overwegin gen genoegen met een lageren rentevoet zou den nemen. Het is echter anders uitgekomen Van de totale leening van 2.086 millioen Pond is niet minder dan 1.860 millioen Pond ter conversie aangemeld. Voor 48 mil lioen Pond is aflossing in contanten ge vraagd, terwijl van de houders van 189 mil lioen Pond geen bericht is binnengekomen De Engelsche jegeerng had echter medege deeld, dat zij aannam, dat de houders der niet-aangemeLde stukken met converteering in de nieuwe leening genoegen namen Het gunstige resultaat der conversie is ver moedelijk voor een deel het gevolg van het feit, dat na het loslaten van den gouden standaard door Engeland vele buitenlanders hun Engelsche stukken hebben verkocht, zoo dat een grooter bedrag dan vroeger in En- gelsch bezit was. Bovendien heeft de alge meen gunstige tendenz op de beleggings- markt en de hiermede gepaard gaande daling van den rentevoet tot het succes der operatie bijgedragen. Natuurlijk zou het resultaat ech ter niet zoo goed zijn geweest, wanneer de Engelsche regeering er niet geslaagd zou zijn, het vertrouwen in haar financieele poli- tiek en in de Engelsche valuta te doen terug- keeren, en het is te begrijpen, dat vooral met het oog hierop het succes der conversie in Engeland met groote ingenomenheid is be- froet. Zoowel op de 6temming voor het 'ond Sterling als op de Lonoensche beurs heeft het een gunstigen invloed uitgeoefend. De Amsterdamsche beurs heeft zich slechts op enkele dagen bij het koersverloop van Wallstreet aangesloten, waarbij het opviel, dat het vooral de laaggeprijsde „Ameri- kaantjes" waren, die de meeste belangstel ling trokken. Dit wijst op een herleving der speculatieve bedrijvigheid, die aan een conso lidatie van den toestand op de effectenmarkt niet ten goede kan komen. De ondernemings lust is echter nog altijd niet zeer groot en men haast zich een winstje binnen te halen, zoodat als gevolg van het hierdoor ontstaan de aanbod de koersstijging meest binnen be perkte grenzen blijft. Voor binnenlandsche fondsen is de handel meerendeels kalm geweest en bij gunstige grondstemming hebben koersstijgingen vn dalingen elkander afgewisseld zonder da: zich voor de verschillende fondsen bepaalde factoren voordeden. Voor aandeelen Konink lijke Petroleum, die ook op de groote buiten- landsche beurzen verhandeld worden, blijft goede belangstellign bestaan, zoodat de koers opnieuw kon aantrekken. Indische fondsen hebben hun aanvankelijke koersstijging vrij goed kunnen handhaven. Rubber-aandeelen profiteerden van de ge ruchten, volgens welke voorbereidingen wor den getroffen voor de oprichting van een 'Amerikaansche rubbel„pool", ten doel heb bende een opdrijving van de prijzen, en pas sende in Hoover's herstelprogramma. In het onderhavige geval zou dan het streven ge richt zijn op een waardevermeerdering der bij de Amerikaansche verbruikers liggende voor raden of wel van de hoeveelheden, waarvoor op langen termijn gecontracteerd is en die thans nog moet worden afgenomen tegen aanzienlijk hoogere prijzen dan de tegen- Hoe dit ook zij, de rubbernoteering te Lon den heeft zich op het verhoogde peil goed kunnen handhaven. De prijs zal echter nog aanzienlijk verder moeten stijgen, alvorens weer een eenigszins loonend niveau voor de rubberondernemingen zal zijn bereikt. Om een jaar van de belangrijkste maatschappijen, werkende de Sumatra, te noemen, zij gerele veerd, dat de kostprijs van de Amsterdam Rubber in 1931 17.28 cent per half K.G. heeft bedragen, die van de Bandar Rubber 17.97 cent, van de Deli Batavia Rubber 17.41 cent, van de Indische Rubber 15.8 cent, van de Sumatra Rubber Cultuur Mij. 18.45 cent. Nu hopen verschillende ondernemingen den kostprijs in het loopende jaar nog wel op een belangrijk lager niveau te kunnen brengen. In de onlangs gehouden vergadering van obligatie-houders der Sumatra Rubber Cul tuur Mij. „Serbadjadi" heeft de directie mede gedeeld, dat zij na invoering van verdere be zuinigingen tot een kostprijs van 9cent per half K.G. denkt te kunnen komen. In de bo vengenoemde cijfers is echter tenminste in de meeste gevallen, geen rekening gehou den met de noodige afschrijvingen, die gemid deld ca. 10 cent per geproduceerd pond rub ber uitmaken. Zelfs wanneer de rubbernotee ring, die na de tot dusverr eplaats gevonden stijging te Soerabaja ca. 8& cent per half K.G. bedraagt, mocht verdubbelen, zal er voor de Sumatra-rubbermaatschappijen in het gunstigste geval dus nog maar een schraal winstje overblijven. Het vooruitzicht op een verdere verbetering van den prijs zou echter ongetwijfeld niettemin reeds aanleiding ge en tot een uitbreiding van de productie over te gaan, wat de markt opnieuw zou beder ven. In hoe sterke mate de noteeringen voor rubberaandeelen te Amsterdam intusschen reeds van het op de productenmarkt ingetre den herstel hebben geprofiteerd, moge hier uit blijken, dat b.v. Amsterdam Rubber van een laagsten koers in 1932 van 24 ver beterd zijn tot ca. 60 Deli Batavia Rub ber van 6 tot 24 Indische Rubber van 6 tot 25 Oost Java Rubber van 3114 tot 77 Serbadjadi van 4H tot 24 enz." Op de obligatiemarkt was de stemming in de afgeloopen tfeek weder gunstig. Neder- landsche staasleeningen waren goed ge vraagd, en ook gemeenteleeningen waren gunstig gedisponeerd, in afwachting van een bevredigend resultaat van de emissie der nieuwe 5 leening der gemeente Amster dam, die dan ook vele malen overteekend is. Duitsche leeningen hebben zich goed in koers kunnen handhaven, en in sommige ge vallen waren de noteeringen zelfs hooger, on danks het feit, dat er in Duitschland nog steeds stemming wordt gemaakt voor een ver laging der rente op buitenlandsche schulden. Een verdere koersstijging boekten ook weer de Nederlandsche spoorwegleeningen, als mede de leeningen van industrieele en cul tuurondernemingen, zooals de dollar Konink lijke Petroleum, de guldensleeningen Han delsver. „Amsterdam" enz. Belgische staats- en gemeentefondsen, die waren ingezakt in verband met minder gun stige geruchten over de financieele positie van het land en het in verband hiermede op duikende „inflatiespook" hebben in den laat- sten tijd een beter verloop gehad. De geruch ten, volgens welke de Belgische regeering voor de dekking van haar geldbehoeften een beroep op de Nationale Bank zou doen zijn categorisch tegengesproken, wat de gemoe deren weer gekalmeerd heeft. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Philips Gem. Bez. 105^—101^—108 1/4 101 Yi105 3/4; Unilever 108i/9—105K—10814 Aniem Nat. Bez. 187180—182 3/4; Rediang Lebong 73K—79—75—70; Koriinkl. Petroleum 15414149 3/4 158 1/4—149 3/4—156; Amsterdam Rubber 61 1/45762 3/4—57 59 1/4; Ned. Scheepvaart Unie 59 3/4571461 Handelsvereen. „Amsterdam" 189 1/4—181 —190—181—18614; Tjepper Cult. Mij. 220—195—196; Deli Batavia Mij. 137—135; Deli Mij. 122116 1/4122116 1/4- 120; Senembah Mij. 134-^301/^—135—13014- 135. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1238. Stand. Zw. 7 sch. op: 8, 9, 10, 18, 24, 26, 29. W. 7 sch. op: 25, 32, 33, 36, 37, 39, 41. Oplossing: 1. 3731 1. 26 46 gedw. an ders volgt 31 of 33 15. 2. 39—34 2. 46 30 3. 25:5! Een merkwaardige stand. Het laatste nummer van „Het Dam spel" brengt 0 m. een merkwaardigen stand van Smier. Uit de partij. Wanneer in den volgenden partijstand Zw. 6 sch. op: 6, 13, 14, 18, 23, 28. W. 6 sch. op: 16, 17, 37, 42, 47, 49. Wit speelt 16—11. Zw. 18—22. Wit 37—32. Zw. 28 48. W. 17 8. Zw. 6 17. W. 8--3! en nu staat zwart in gelijken stand verloren. Het onderzoeken der varianten is een mooie oef. voor onze Zw. 9 sch. op: 2, 3, 10, 11, 12, 13, 14, 18, 19. 20. W. 9 sch. op: 27, 32/36, 38, 3S, 49. he'. spel aldus wordt voortgezet: (zwart aan zet) 11. 11—17 2. 32—28 2. 18—23? zou wit gespeeld hebben. 3. 27—22 3. 23 43 4. 3f 48 4. 17 30 5. 35:4! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1239 van J. W. v. Dartelen, Heemstede. tam s//j&//. 'MM 777/. I» Wit speelt en wint. Eindspel 577. Zw. 12 sch. op: 6, 8, 9, 10, 11, 18, 22, 23, 24 28 29 39 W. 10 'sch. op: 17, 25, 32, 35, 37, 38, 40, 41, 47, 48. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. Tweezet. Eindspel 576 (S. Birnow). abcdef gh ■;<d' -:m& 'SM*- '*m W ■fM m tn m W/Wy S Oplossing tweezet 405. 1. Dfl Dfl. 2. b4 mat. 1. Tg7 2. Pb3 mat. 1. Dg7. 2. Pb3 mat. 1. Lc4 2. Dc4 mat. 1. g2 2. Pb3 mat. Oplossing eindspel 574. 1. De4f Kc5 2. d3 De6. 3. d4f Kc4 dóf Kc5! 5. De2f! (en niet 5. de6 wegens pat) 5Kb5 6. Db3t en wint. Oplossing eindspel 575. 1. De7 (dreigt Dg7 mat) Dd2f 2. Pf4! Dh2f (na 2Df4f 3. Kg6 met ondek- baar mat) 3. Ph3! (niet 3. Kg6 Dc2 enz 3. Dd2 (na Dh3 weer 4. Kg6) 4. Pg5 en wint b.v. 4Dh2 5. Kg6 Dc2f 6. Pe4 Dc6 7. Pf6 enz. Probleem 406. V. Schiffer. a b c d e Wit speelt en wint. De half afgespeelde match Euwe Flohr, die 4—4 besloot, wordt nu in Karlsbad voortgezet. Er zijn op 't oogen- blik dat wij dit schrijven reeds drie partijen gespeeld. De eerste werd remi se, de tweede won Euwe, de derde Flohr. Hier volgt de partij die Flohr verloor aan den wereldkampioen Aljechine in 't tournooi te Bad Sliac. Wit: Aljechine. Zw.: Flohr. Colle-opening. 1. d4 dó 2. Pf3 Pf6 3. e3 e6 4. Ld3 c5 5. c3. Dit is de eerste maal dat Aljechine 't Collesysteem volgt 5Pc6 6. Pd2 Dc7 7. 0—0 Le7 8. De2 0—0 9. e4 de4 10. Pe4 cd4 11. Pd4é Pd4 12. cd4 Pe4 13. Le4 f5? Zwart stond goed en meende nu op winst te kunnen gaan spelen van den geisoleerden pion, maar verzwakt door den tekstzet de stelling zeei. 14. Lf3 Lf6 15. Tdl Td8 16. Le3 f4 17. Tacl Dd6 18. Ld2 Ld4? 19. La5ü Herop had zwart kennelijk niet gerekend. Aljechine speelt 't slot zeer sterk af. 19Td7 20. Td4 Dd4 21. De6f Tf7 gedwongen want na Kf8 volgt Tel met mat. 22. Tc8f Tc8 23. Dc8f Tf8 24. Db7 En nu dreigt Lc3. Men lette eens op hoe goed 't was dat wit op den 14en zet speelde Lf3! 24Te8 25. h3 Dc5 26. Lc3 De7 27. Ldó Kh8 28. De7 Zwart geeft po. Zijn T. is niet bestand tegen 't looperpaar. penziekte-Comité» genoemd. Dit Comité heeft met behulp van geldelijke bijdragen van riik provincies, gemeenten waterschappen en poh ders en van particulieren gedurende een tweetal jaren dit onderzoek op vrij uitgebrei. de schaal mogelijk gemaakt, de resultaten daarvan zijn gepubliceerd in een 11 tal me dedeelingen. Voorziter van het Comité is dé Directeur van het Staatsboschbeheer secreta ris de Inspecteur, Hoofd van den Planten" ziektenkundigen. Dienst en penningmeester de Directeur van de Nederlandsche Heide, maatschappij. Het ligt in de bedoeling, door middel van een achttal artikeltjes die met tusschenruin,. ten van een week zuilen verschijnen, on» lezers nader in te lichten over de resultaten dit dit onderzoek naar de ziekte, de wijzé waarop zij wordt overgebracht en de mideks len ter voorkoming en bestrijding, heeft op. geleverd. a b c (t e f g h 1. INLEIDING. In het jaar 1918 trad in ons land voor het eerst een ziekte in de iepen of olmen op, die door haar hevigheid dadelijk de aandacht trok. Plotseling verdorden groote takken, meestal in den top van den boom en vooral jonge boomen stierven in korten tijd geheel af. Bij oudere boomen verliep de ziekte meest al niet zoo snel, maar vele van deze vertoon den ook zeer duidelijk verschijnselen van ver droging der bladeren en gingen daaraan na eenige jaren te gronde. Deze verschijnselen neemt men thans nog bij vele boomen waar. In de eerste jaren werden vooral de Zuide lijke provincies en het midden van het land door de ziekte geteisterd, zoowel in de ste den als daarbuiten. Vooral in Rotterdam is de ziekte van het begin af in zeer sterke ma te opgetreden. Thans heerscht zij overal in ons land, óók in de Noordelijke provinciën, waar zij tot voor eenige jaren nog weinig voorkwam. Toch zijn er nog streken, waar de aantasting geringer is; daartoe behoort o.a. de kuststreek. Vrijwel tegelijk met de eerste waarne mingen in ons land is de ziekte ook in Frank rijk, België en Duitschland met groote hef tigheid opgetreden, terwijl zij ook in Enge land en in Noord Italië voorkomt. Door haar snelle uitbreiding en de vele slachtoffers, die zij maakt, is de iepenziekte thans bij allen, die belang hebben bij het be houd van den iep voor straatweg en dijkbe- plantingen, zeer gevreesd. Van het eerste op treden af hebben onze plantenziektenkunai- gin zich bezig gehouden met het onderzoek naar de oorzaak der ziekte, de wijze, waarop zij van den eenen boom op den anderen werd overgebracht en de middelen, waar door zij zou kunnen worden voorkomen oi bestreden. Ten einde dit onderzoek zoo vol ledig en zoo stelselmatig mogelijk te doen uitvoeren, hebben de verschillende weten schappelijke instellingen en rijks- ein parti culiere diensten in ons land, die zich met plantenziektenkundig onderzoek en met bcschbouw en houtteelt bezig houden, zich vereenigd in een Comité tot bestudeering en bestrijding van de iepenziekte, kortweg „Ie VERGADERING VISSCHERIJVER. GEESTMERAMBACHT. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Woensdag 18 Aug. ten huize van den heer K. de Hart. Aanwezig ter vergadering waren de heeren Hart en Van Baaren, inspecteur der vissche- rij en de rijksveldwachter Rood. De heer E. Vlug leidde deze vergadering. Het is, zeide spr., onze gewoonte niet, mid den in den zomer te vergaderen, doch er is een bijzonder onderwerp in wording, waar over het bestuur het niet eens kon worden. Nu wordt het oordeel der leden gevraagd. Het bestuursvoorstel is om een proef te ne> men, om met de Grondelzegen te visschen: Meermalen is het overdreven visschen met fuiken besproken. Hierdoor komt veel doode visch voor. Het bestuur achtte het den tijd nog niet, voor de grondelvisscherij, waar z. i. nog niet genoeg grondel aanwezig is in het Geest- mer Ambacht. Op het oogenblik is de marktwaarde hoo ger dan in den winter. 800 pond broed is voor een paar jaar uit de rivieren in het am bacht overgebracht, zoodat ze thans in de heele omtrek aanwezig is. De nieuwe inspecteur, de heer van Baaren, en de inspecteur Hart zouden dit als de proef slaagt, aan den minister willen verzoeken, om ook in den zomer met grondelzegen te mogen visschen. Tevens is er werk van gemaakt om het water, behoorende aan Warmenhuizcn, wederom aan de vereeniging te verpachten. De meening van de leden is, dat op het oogenblik niet met een fijne zegen gevischt kan worden. Gevreesd wordt, dat de kleine visch, zoo als bliek en alven, er onherroepelijk aan gaat. De voorzitter: een goed visschersman met goed net zal niet zooveel vernielen. De mazen mogen hoog op 20 millimeter zijn. Wanneer dan de visch in het water voorzichtig uit het net wordt gehaald, loopt dit wel los. Het lag in onze bedoeling om op die ma nier de leden in de gelegenheid te stellen een daghuur te verdienen. De heer van Baaren: met regeeringssteun is veel grondel uitgezet, vroeger waren hier veel snoek, welke hun voedsel vinden in grondel. Ik heb een paar proeftrekken gedaan en kan constaieeren, dat er tamelijk wat aanwezig is, de prijs is goed, waarom er nu niet op gevischt, ook op alven? Hier werd veel te vee! gewerkt met fuiken, bij wijze van proef en de vergunningen per soonlijk. Wie zich niet aan de vergunning houdt, wordt deze onherroepelijk ontnomen. Algemeen was van van oordeel, dat het niet kan, dat er te veel vernield zal worden. De heer van Baaren: het is om de men- schen te gemoet te komen. De voorzitter: laten we het eens met 5 6 personen probeeren. De inspecteur deed, na een zeer breed voerige en heftige gedachienwisseling, het voorstel om gedurende 3 weken twee dagen in de week met de grondelzegen te visscnen door een 3-tal hiervoor aan te wijzen per sonen. om zoodoende te kunnen constateeren of er brood mee is te verdienen, ander visch- tuig mag dan niet op de schuit medegevoerd dit als proef. Met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer P. de Vries vroeg of het niet mo gelijk is, het hengelen op Zondag te ver bieden, ze maken de boel stuk er. lichten de fuiken. Nog wordt er over geklaagd, dat niet aan de besluiten op vorige vergaderingenn geno men. de hand gehouden wordt. Besloten werd, dat een elk, die zich niet aan de besluiten houdt, onherroepelijk het vol gende jaar geen vergunning meer krijgt. De heer Rood deelde omtrent het heugden op Zondag nog mede, dat een elk, die vischf met de hengel, vergunning moet hebben. Nog werd over het fuiikenlichten door in 111. We zullen je helpen, als je straks iets voor ons doet, rie pen de houtwurmen tegen de kabouters en natuurlijk vonden die dat «en reuze voorstel. De wurmen kronkelden zich door en over elkaar en zoo was het net een groote hooge ladder. Het was een leuke klimpartij voor de kaboutertjes en de wur men hadden er zelf ook nog plezier in, want toen Tuimeltje en Kruimeltje bijna op den grond waren, lieten de wurmen zich 112. Wat moeten we voor jullie doen, vroeg Tuimeltje daar begonnen de wurmen ineens door elkaar te roepen, fe ®en mooien boom gevonden hadden, die ze best konden ge bruiken en dat de kaboutertjes hen moesten helpen. Zeg maar waar we moeten zijn, zei Tuimeltje en daar ging de heele stoet over bloemen en dennenappels naar het bosch.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6