Rmnetdand Rechtszaken De driedubbele moord te Putbroek. 'ii. afgeven, ook worden gesteld. Dit is evenwel met tier geval, omdat dit verband houdt met de bezorgde brieven. Ook heeft spr. 'er nog op gewezen, dat het zeker geen bezuiniging zal zijn- Daarna sluiting. OUDE NIEDORP. De Raad dezer gemeente kwam Donder dag in voltallige vergadering bijeen. De voor zitter deed de navolgende mededeelingen: 1. Dat van den minister de mededeeling is ontvangen, dat, in afwijking van een eerder genomen beslissing, voor het geheele jaar 1932, het subsidie voor de werkvershaffing daaronder begrepen de steunregeling voor zelfstandige, alleenwerkende tuinbouwers, gedurende de perioden, waarin de werkver schaffing met machtiging van voornoemden minister is opengesteld, 75 zal bedragen. 2e. Dat Ged. Staten verdaagd hebben de beslissing omtrent het raadsbesluit tot het verpanden van effecten. De voorzitter her innerde er aan, dat ter vorige vergadering jn behandeling kwam een missieve van Ged. Staten, houdende bericht, dat het college geen aanleiding kon vinden het vorenge noemd raadsbesluit goed te keuren. Op grond daarvan besloot de Raad toen, voor ziening bij de Kroon te vragen. Toen even- vel eenige dagen na die raadsvergadering de verdaging van de beslissing ter kennis van het gemeentebestuur kwam, hebben B. en W. zich gewend tot Ged. Staten met ver zoek om nadere verkaring. Na telefonisch ondehoud met de betrokken afdeeling is ge bleken, dat Ged. Staten nog geen definitieve beslissing hadden genomen cn de inhoud van hun missive niet als zoodanig moest wor den opgevat. Uit dien hoofde besloten B. en W. het beroepschrift aan de Kroon voorals nog niet te doen uitgaan. De raad vereenigde zich met deze handelwijze. Conform het voorstel van B. en W. werd vervolgens aan dat college machtiging ver leend om overeenkomstig 't plan van uitvoe ring betreffende het verleenen van z.g. twee de Regeeringscrediet voor den groven tuin bouw in Westfriesland, rentelooze voorschot ten te verleenen aan de daarvoor in aanmer king komende tuinbouwers tot een totaal be drag van 6000.Mede werd op voorstel van B. en W. besloten de daarvoor benoodig de gelden te leenen van de provincie Noord holland, waartoe Ged, Staten zich bereid hadden verklaard en wel onder beding, dat de rente zal bedragen 554 en de leening in 20 jaren wordt afgelost, met dien verstan de, dat te beginnen in 1933 tot en met 1937 de aflossing gesteld wordt op minstens de zelfde bedragen, welke door de betrokken tuinbouwers aan de gemeente worden afge lost, en daarna de op 1 Januari '38 nog res- teerende schuld wordt afgelost in hoogstens 15 jaren met een minimum van 1/15 per jaar terwijl, indien door de betrokken tuin bouwers in eenig jaar meer mocht worden afgelost, dan waartoe de gemeente volgens de leeningsovereenkomst verplicht is, de ver plichte aflossing met dit meerdere zal wor den verhoogd. De gemeente kan zich het recht voorbehouden de leening geheel of ge deeltelijk vervroegd af te lossen. De voorzit ter deelde mede, dat aan Ged. Staten ook is gevraagd een vaste geldleening aan te gaan ter consolideering van een gesloter. kasgeld- leening voor uitbetaling van het eerste cre- diet. Alsdan kan worden afgelost de kasgeld- leening van 5000.welke indertijd is ge sloten met de gemeente Alkmaar. Een nieuw raadsbesluit voor het aangaan dezer vaste geldleening is niet noodig, daar de raad indertijd reeds een besluit nam, het- welke is goedgekeurd, op grond waarvan de gelden ook voor het eerste crediet bij de pro- vinie kunnen worden opgenomen. Aan de crisiscommissie uit de Westfriesche gemeenten, welke commissie onlangs op eene te Hoorn gehouden vergadering in het leven is geroepen, werd cDnform het voorstel van B. en W. een subsidie verleend van 1 cent per inwoner, alzoo 13.47 ten einde de door die commissie voorgenomen actie financieel mogelijk te maken. Bij de rondvraag vroeg het lid Kolkman, °i de kosten verbonden aaun den onlangs plaats gehaji hebbenden brand bij Vlaming voor rekening der gemeente kwamen. De voorzitter antwoordde ontkennend; het be 'rof hier het uitspitten van hooi als voor zorgsmaatregel. Een eigenlijke brand is er mo' geweest. De kosten zijn voor belangheb- donde of voor de verzekeringsmaatschappij. De heer van Zoonen verzocht namens ^Plaatselijk Belang" om het terrein voor lichamelijke oefening overeenkomstig de voor waarden, welke ten vorigen jare golden, in gebruik te mogen nemen voor de volksspe len ter gelegenheid van de kermis. Óp voor stel van den voorzitter, werd hierop goed gunstig beschikt. Nadat de heer Waiboer nog mededeelingen deed omtrent een verslag van het Prov. tlectriciteitsbedrijf en dienaangaande vragen stelde welke door den voorzitter werden be antwoord, werd de openbare vergadering be sloten en ging de aad nog geruimen tijd in comité. BURGERWACHTEN EN GEMEENTEPERSONEEL. Een kwestie te Maastricht. Het Eerste Kamerlid Mendels heeft den Minister van binnenlandsche zaken de voi- gende vragen gesteld: I. Is het den minister bekend, dat dezer da gen de commandant der burgerwacht te Maastricht op zijn desbetreffende in een be sloten vergadering gestelde vraag van den burgemeester ten antwoord heeft gekregen, dat deze evenals hij van oordeel was, dat alle beambten, in dienst der gemeente, die er toe in de termen vallen, hetzij gewapend, hetzij ongewapend, deel behooren uit te maken van de burgerwacht te Maastricht? II. Acht de minister dit oordeel van den burgemeester, althans het aldus kenbaar ma ken daarvan, juist? III Is het den minister bekend, dat deze commandant zich vervolgens gewend heeft tot de directeuren der verschillende gemeen telijke takken van dienst met het verzoek, on der verwijzing naar bovenbedoeld oordeel van den burgemeester, te willen bevorderen, dat het onder hen ressorteerende dienstperso neel, voor zooveel mogelijk, zich aansluite bij de burgerwacht? IV. Acht de minister dergelijk optreden oorbaar? V. Acht de minister, indien al een direc teur van een gemeentelijken tak van dienst zich geroepen zou gevoelen aan een dergelij ke uitnoodiging gevolg te geven, het gevaar van hiërarchisch-ambtelijke pressie niet be denkelijk? VI. Wil de minister openbaren, op welke wettelijke bepaling de bevoegdheid steunt van een commandant der vrijwillige burgerwacht, om zich op dusdanige wijze met gemeentelijk dienstpersoneel te bemoeien? ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Zondagavond laat is een zekere Schel, we duwnaar en vader van u.ht kinderen, wo nende te Rosmalen, die per rijwiel van de kermis te Heesch kwam op den onbewaakten overweg door een passeerenden trein gegre pen en op slag gedood. DIEFSTAL TE DIEMENN. Qeldt gestolen uit een jas, die in de slaapkamer hing. Zondagnacht is te Diemen aan de Oud- Diemerlaan bij den veehandelaar Hennip- man ingebroken. De dieven zijn over een schutting geklommen en konden daarna, door het hor voor een deur weg te nemen, heel gemakkelijk binnen komen. De onge- wenschte bezoekers zijn zeer brutaal te werk gegaan, want gebleken is, dat uit een jas, die op de slaapkamer van Hennipman naast zijn bed hing, een bedrag van pl.m. 1600. gestolen is. Van de daders geen spoor. EEN GEFINGEERDE BEKOOVING. Hij had gezegd, dat hij, toen hij flauw was gevallen van de warmte, beroofd was. Zaterdag deed een filiaalhouder van een winkel in lederwaren aan den Rijswijksche- weg te Den Haag, aangifte bij de politie, dat hij 's avonds tusschen half zeven en half acht, vermoedelijk tengevolge van de warmte onwel was geworden. Wat er in dien tijd met hem was gebeurd, kon hij zich niet her inneren, maar toen hij weer tot bewustzijn was gekomen, ontdekte hij, dat men hem van een bedrag van ongeveer 30 had berc .id. Dit geld behoorde aan zijn patroon. Bij onderzoek kwam alras vast te staan, dat de man niet flauw was gevallen, dat hij deze flauwte maar had gefingeerd, ten einde een verduistering, welke hij had gepleegd, te verbergen. Het verduisterde bedrag, onge veer 41, bleek hij in zijn onderkleeding verborgen te hebben. De man is in arrest gesteld. PLOTSELING STERFGEVAL TIJDENS DE FEESTEN ffc ROERMOND. De secretaris van de gemeente Roermond, de heer F. L. Adriaanse, die de voorberei dingen maakte voor de komst van prinses Juliana bij gelegenheid van het zevende eeuwfeest der stad en die aandeel had in de totstandkoming van het gedenkboek en het museum, is Zondagnacht plotseling, 55 jaar oud, overleden. Hij was denzelfden avond nog bij de geweldige drukte der tentoonstel ling aanwezig geweest. De heer Adriaanse vervulde ongeveer 28 jaar het ambt van se cretaris van Roermond. ONWEER. Onweer heeft boven de provincie Groningen verschillende branden tengevolge gehad. Te Garrklsweer is de bliksem in een oude wa termolen geslagen. Eenig vee kwam in de vlammen om. Te Grijpskerk is door het onweer de boer derij van den heer J. Kloppenburg door den bliksem getroffen en grootendeels afgebrand Te Delftzijl is de koemelkersbehuizing van den heer Dallinga afgebrand. Een groote hoeveelheid hooi ging mede verloren. Zondag sloeg de bliksem ook in de kapita le boerderij van den heer S. E. Nieboer te Annerveenschekanaal (op de grens van Gro ningen en Drente) in. De boerderij, waarin de geheele korenoogst was geborgen, brand de of. HONDERD KIPPEN GESTOLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben onbekenden, door het verbreken van een ruit, zich toegang verschaft tot het ach terhuis van den heer. Van Lieshout, in de heide bij Oss. De dieven hebben honderd kip pen gestolen en slaagden er in ongemerkt te ontkomen. De heer Van Lieshout was tegen diefstal verzekerd. REGEERINGSVERTEGEN- WOORDIGER. Het herstel van de landen Midden- en Oost-Europa. van Bij beschikking van den minister van bui- tenlandsche zaken is prof. mr. dr. G. J. W. Bruins, oud-hoogleeraar aan de handelshoo- geschool te Rotterdam, benoemd tot Neder landsch vertegenwoordiger in het comité, dat aan de studiecommissie voor eene Europee- sche Unie voorstellen zal moeten doen nopens maatregelen, te nemen voor het herstel van de landen van Midden- en Oost-Europa. DOOR DE HITTE KRANKZINNIG GEWORDEN. De landbouwer P. K. uit Weert, die ver mist werd, is gisteren teruggevonden in de bosschen, waar hij ronddoolde. K. was ten gevolge van de hitte krankzinnig geworden en is naar het krankzinnigengesticht te Ven- ray gebracht. POGING TOT ROOF. De Tel. vertelt: Maandagmiddag trad op de Prinsen gracht 699 te Amsterdam een man een win kel binnen. Hij wendde zich tot de winkelier ster en zeide: Ik ben van de politie, neem uw kas maar mede en volg mij naar het bureau! De aangesprokene schrok hevig, doch be greep blijkbaar al dadelijk, dat het hier een brutale poging tot roof was. Onder bedreiging met een schietwapen poogde de man nog geld te stelen. Op het hulpgeroep van de winkelierster nam hij toen de vlucht. Hij stapte in een gereedstaanden auto en ging er ijlings van door. De politie van het bureau Leidscheplein zoekt naar den bedrieger. INBRAAK TE BREDA. Een merkwaardige samenloop van omstandigheden. In den nacht van Zaterdag op Zondag ls, naar eerst Maandag laat bekend is gewor den, ingebroken bij de N.V. London Caramel Works te Breda. Eep groot aantal toegift artikelen werd gestolen. Zoo werden o.a. vele Gero-zilveren tafelcouverten, actetas- schen, een partij lederen damesbeurzen, imi- tatie-paarlencolliers, kralen kettingen, siga renkokers en andere snuisterijen gestolen. Zondagmorgen was de directeur van de fa briek, de heer J. Dibbits, met zijn familie op weg in zijn auto naar Oisterwijk. Nabij Til burg zag hij eenige mannen en verzocht te Tilburg aan de politie het gezelschap eens aan een onderzoek te onderwerpen. De heer Dibbits had niet misgetast: de ge stolen voorwerpen kwamen voor den dag. In den loop van Maandag werden de gearres teerden door de marechaussee naar Breda gebracht en verhoord. Drie van de mannen gaven toe aan de inbraak schuldig te zijn. De vierde, een Hongaar, bleek als heler van de gestolen goederen bij de zaak betrokken. De mannen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. BRANKAST GEPLUNDERD. Des nachts is ingebroken in een kantoor aan de Vondelstraat te Den Haag. De da ders zijn vermoedelijk binnengekomen door een poort in de Westerbaenstraat, vervol- genh zijn ze over een schutting van een leeg staand huis geklcmmen, waarna ze een ruit van de keuken vernielden. Op de eerste ver dieping hebben de daders een brandkast opengebroken en daaruit een bedrag van on geveer 300 gestolen. VERKEERSONGEVALLEN. Aanrijdingen. Gisteravond heeft op de Weesperzijde te Amsterdam nabij de Blooker-fabrieken een aanrijding tusschen een wielrijder en een auot plaats gehad. Een controleur-nachtwa ker stak plotseling met zijn rijwiel den weg over en werd door een achter hem rijdende auto aangereden. In ernstigen toestand is de man per auto van den geneeskundigen dienst naar het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis overgebracht. Gistermorgen is op den Rijksstraatweg tusschen Amersfoort en Terschuur in een der gevaarlijkste bochten de heer G. H. Kaijser, directeur van een confectiefabriek te Lonne ker, met zijn auto tegen een boom, welke langs den weg stona, gereden, waardoor hij ernstig werd gewond. In zeer zorgwekken den toestand werd de heer K. naar het zie kenhuis „De" Lichtenherch" te Amersfoort vervoerd. De auto werd vernield. Auto te water. Gisteravond had de chauffeur van een transportauto eener Amsterdamsche firma zijn wagen voor perceel Lange Leidsche- dwarsstraat 6 geplaatst, aangezien hij in dit perceel een bezoek wilde afleggen. Toen hij te ongeveer kwart over negen weer naar bui ten kwam, bracht hij den motor van den auto met een slinger op gang. Nauwelijks was dit geschied, of de wagen zette zich, als gevolg van het feit, dat het handle in de eer ste versnelling was blijven staan, in bewe ging, regelrecht in de richting van de Leid- schegracht. De chauffeur sprong nog op de treeplank om den auto tot stilstand te brengen. Dit lukte echter niet, met het gevolg, dat man en wagen in het water van de Leidschegrachl terechtkwamen. Van verschillende kanten schoten voorbijgangers toe. Een van hen sprong kordaat te water en mocht het genoe gen smaken, den chauffeur die in een vrij be narde positie verkeerde, aan den wal te bren gen. Inmiddels was de politie gewaar schuwd, die op haar beurt den reddingswa gen van de brandweer deed uitrukken. Deze maakte echter een vergeefschen tocht, aan gezien de eigenaars van den auto, die ook van het gebeurde op de hoogte gebracht wa ren, er de voorkeur aan gaven, den wagen met eigen middelen op het droge te doen brengen. Er was spoedig zeer veel publiek ter plaat se De belangstellenden kregen van den auto echter niets te zien, omdat deze geheel onder water was verdwenen. De chauffeur, die bij den val in het water gewond was geraakt, is per auto van den G. G. en G. D. naar een der ziekenhuizen ver voerd. Auto op colonne miltiairen inge reden. Vijf gewonden. Gisteravond om negen uur marcheerde een colonne militairen van de genie onder leiding van een luitenant op den Utrechtschen weg na bij de laan van Houdringen in De Bilt. Op het zelfde oogenblik naderde een auto van Zeist, terwijl vanuit de richting Utrecht een tram na derde. De bestuurder van den auto werd, naar hij later vertelde, verblind door de lichten van een auto, die uit tegengestelde richting kwam. Nadat deze auto gepasseerd was, zag hij de tram, die toen al zeer nabij was. Hij remde vaart, hoewel zijn snelheid al niet zeer groot was, 40 èt 50 K.M., teneinde rechts van de tram te kunnen passeeren. Bij het remmen slipte hij over de rails en zwenkte naar links, waar door hij, om een aanrijding te voorkomen, ge noodzaakt was de tram in plaats van rechts links te passeeren. Tot dusverre had hij van de colonne militairen, die zich op dat wegge deelte bevond, niets bemerkt. Hij reed er dan ook pardoes op in. In de troep zwenkte hij weer naar rechts, zoodat hij nog even in aan raking kwam met de tram. Vijf militairen werden tegen den grond ge slingerd, terwijl ook de luitenant kwam te val len. De omvergereden militairen heeft men onmiddellijk aan den kant van den weg gelegd en assistentie ingeroepen van dr. van Wijk uit de Bilt en dr. van Schaick uit Bilthoven, die spoedig arriveerden. Deze medici verleenden ter plaatse de eerste hulp en vervoerden de gewonden deels met hun eigen auto, deels met een particulieren wagen naar het militair hos pitaal in Utrecht. Naar het schijnt was geen der soldaten ernstig gewond. Wel klaagden zij over pijnen in borst en beenen. De auto was aan de linkerzijde beschadigd, terwijl ook een karabijn was stukgereden. De auto is in beslag genomen. Gebleken is, dat de militairen geen licht voerden, fooals dit bij avondmarschen is voorgeschreven. Een doode, drie gewonden. Gistermiddag omstreeks vijf uur is een per sonenauto, bestuurd door den chauffeur A. de Wit uit Venlo, op den rijksweg NijmegenVen- lo onder de gemeente Well tegen een boom gebotst en in brand gevlagen. Ten gevolge van de botsing brak de bestuurder een been, waar door hij zich niet tijdig genoeg kon bevrijden en zeer ernstige brandwonden opliep. Nadat hij door toegeschoten hulp uit zijn benarde positie was bevrijd, overleed het slachtoffer enkele oogenblikken later. De andere drie inzittenden werden door den schok uit den auto geslingerd en bekwamen meer of minder ernstige verwondingen. Eén hunner werd naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen overgebracht, de andere twee, die lichte kwetsuren opliepen, werden naar hun woning vervoerd. Het slachtoffer De Wit was, naar de Tel. meldt, gehuwd en vader van twee kinderen. Onvoorzichtig den weg overgestoken. Zondagnamiddag is een tienjarige jongen, die onvoorzichtig den rijweg overstak, op den Nieboerweg door een wielrijdster aange reden. Het meisje kwam te vallen en werd met een schedelbreuk naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd, waar men constateerde, dat de toestand van het slachtoffer zeer ern stig was. De gevaarlijke Meppelersiraatweg. Hoe gevaarlijk de Meppelersraatweg is, zelfs maar bij den geringsten regenval, werd Zondagmorgen pl.m. 10 uur weer duidelijk gedemonstreerd. Het regende toen ongeveer een kwartier en in dit korte tijdsbestek slipten vier motor rijders en twee auto's. De ongevallen be perkten zich tot materieele schade. BRANDEN. Weer eenige boerderijen verwoest. Zondagavond ontstond brand in de kapi tale boerderij van den heer Weys te Ambt- Vollenhove. De bewoner was bij zijn buur man geweest en bemerkte bij zijn thuiskomst dat alles in lichtelaaie stond. Het vee kon ge red worden, maar de eigenaar wilde niet hebben, dat van den inboedel iets naar bui ten gebracht werd. Alles brandde af. Te Genne bij Hasselt brandde de boerderij van Ten Klooster af. Eenig vee kwam in de vlammen om. Te Velden bij Venlo brandde de boerderij met schuur, stallen en woonhuis af van den landbouwer Javcobs. Het vee heeft men groo tendeels kunnen redden, van den inboedel selchts weinig. Verzekering dekt de schade. Zondagnamiddag om 5 uur is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de schu ren van de boerderij Euverum te Valkenburg In een oogenblik stond de heele hoeve in een vuurzee. Het vee kon in veiligheid worden gebracht. Van den inboedel kon echter niets worden gered. Nog pas waren 25 groote wa gens rogge, alsmede 45 groote wagens tar we in de schuren opgeborgen. Dit alles ging in vlammen op. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Joh. Jac. H., timmerman, Heiloo, thans in voorarrest, opzettelijke brandstichting, 6 m. gevangenisstraf. Gerrit C., visscher, Den Helder, thans ge detineerd, landlooperij en vernieling (vernie ling) 1 dag hechtenis en 1 dag gevangenis straf en voorts ter beschikking der regeering gesteld. Verhoor van de deskundigen. Getuige H. Koenen, meester-geweermaker te Maastricht handhaaft zijn verklaringen, voor de rechtbank te Roermond afgelegd. Met het geweer met hagel geladen, kan een schot op een afstand van 10 M., misschien nog wel van 20 M., doodelijk zijn. Getuige heeft op zware planken proeven genomen met de Lega-patronen. De zeer zware planken worden op de groene tafel gezet en getuige demonstreert hiermee de wijze van afvuren en de uitwerking der schoten. Verdachten, met de armen over elkaar, zien onverschillig toe. Getuige legt vervolgens uit hoe hij op de gevonden geweerhulzen in het bosch aezeifde uiterlijke beschadigingen heeft waargenomen als op die, waarmede hij zelf proeven heeft genomen uit het gewerr van vader Van der Elzen. Daarna werden de doktoren Hulst en Wae- geningh als deskundigen gehoord. Zij bleven bij hetgeen zij in hun rapport reeds gezegd hebben. Laatstgenoemde kwam positief tot de conclusie, dat de gevonden ledige hulzen af komstig moeten zijn uit de vuurwapens van beide verdachten. Prop en hagel in de lijken gevonden kwa men overeen met legia-patronen. Het gewicht stemde eveneens volkomen overeen. Op de kleeren heeft deskundige menschenbloed ge vonden. De kogel in het achterhoofd van den vermoorden Roubroeks was eveneens een le- gapatroon. De aarde uit den kuil kwam over een met die welke later op de schoenen is ge vonden. De kuil moet zeker voor een goed deel oud zijn geweest. De jongste verdachte herkent de schoenen met hoefijzers beslagen, als de zijne. Deskundige vertoont nu de maquette van een voetafdruk. Alles komt volkomen overeen met de in beslag genomen schoenen. De oudste verdachte herkent de broek niet, wel de jas. De president: De broek is toch ook bij jul lie thuis in beslag genomen. De jongste verdachte deelt mede, dat toen zijn revolver in beslag werd genomen, er zes of zeven patronen op zaten. De proc.-generaal vestigt er de aandacht van vader Van der Elzen op, dat hij gewoon lijk veiligheidsspelden gebruikt; aan de ge vonden broek zaten ook van diezelfde spelden. Vader Van den Elzen zegt, dat hij in den bewusten nacht niet op surveillance is ge weest. Zoon Van den Elzen verklaart het laatst met zijn revolver op 8 of 15 Nov. te hebben geschoten. De proc.-generaal stelt dan beiden verdach ten enkele vragen omtrent de schietpartijen welke zij zoo nu en dan ondernemen. Raadsheer van der Veen wijst den zoon op het tegenstrijdige van zijn verklaringen. De president: Hoe was jij Zaterdag na het misdrijf zoo stomdronxen in. gezelschap van "Iheunissen? Verdachte ontkent lachend dien dag bier gedronken te hebben. Hij was heelemaal niet dronken, zeide hij, en is 's avonds nog gaan biechten. Hij houdt vol, niet met den revolver geschoten te hebben, begrijpt dus niet hoe de gevonden hulzen kunnen worden beschouwd als zijnde afkomstig uit zijn wapen. Hierna wordt de zitting geschorst tot des middags 2 uur. Na de pauze wordt de behandeling van de strafzaak tegen de beide jachtopzieners voort gezet. Het deskundigenverhoor is reeds voor de pauze beëindigd. Als eerste getuige wordt S. Houterman, wachtmeester der Kon. Marechaussee, voor- geroepen. Hij heeft een zeer werkzaam aan deel genomen in de ontdekking van de lijken. Direct nadat hij op de hoogte was gebracht van de vermissing van de drie jongens, heeft hij, geassisteerd door rijks- en gemeentepolitie en burgers een uitvoerig onderzoek in de bos schen ingesteld. Ten slotte werd de kuil ont dekt. Het kostte groote moeite de lichamen uit den nauwen kuil te trekken. Uitvoerig vertelde getuige, hoe het onder zoek had plaats gehad. Ook Get. Paulsen legde verklaringen be treffende het onderzoek af. Ook dezen getuige heeft zich verbaasd over de vraag van zoon van den Elzen: „Wat zegt Theuwissen ervan?" Volgens voorschrift had getuige tot zoon van den Elzen gezegd, dat hij als zijnde ver dachte, niet verplicht was de waarheid te zeggen. Maar desondanks vond getuige de houding van zoon van den Elzen toch zeer vreemd. Hij zeide tenslotte nog: „Wat gaat het mij ook aan." Getuige heeft proeven genomen met beluis teren van schoten en schreeuwen. Maar de wind was anders dan in den nacht van het drama. Toch is getuige er zeker van, dat ge kerm op vrij verren afstand te hooren is. Niemand heeft van braak iets gehoord, dus de mogelijkheid, dat zou ingebroken zijn om in de werkplaats bij verdachten wapenen of schoppen te stelen is uitgesloten. Ze zouden het anders wel gezegd hebben. Vader van den Elzen antwoordt op een vraag van den advocaat-generaal, dat hij twee huizen in eigendom heeft, gebouwd van spaargeld en wat centen van z'n vrouw. Getuige Paulussen heeft wel vaak ver- nomen, dat vader van den Elzen dronk en zijn zoon wel eens was gewaarschuwd, maar niet te veel met vader naar de herberg te trek ken. De verdediger merkte op, dat het niet zoo'n vaart liep met dat drinken. Immers, in den avond voor het bewuste drama, zaten ver dachten in een café en vader van den Elzen dronk toch in dien geruimen tijd slechts 4 of 5 glazen bier! Getuige Paulussen zegt, dat vader van den Elzen vroeger nooit dronk. Getuige Joseoh Wellens, 35 jaar, Polizei- hauptmann te Waldfreucht (Dld.), was bij verdachten op bezoek geweest op 23 Novem ber en informeerde naar het stroopen in het bosch. Vader van den Elzen had hierop ge antwoord, dat hij pas een konijn in een strik had gezien. Waar zou Roubroecs toch geble ven zijn? In Duitschland niet, had vader van den Elzen gezegd, want daar zouden ze den lasti- gen Hollander al lang over den grens heb ben gezet. Getuige vervolgt: De Hollanders komen •veel in Duitschland stroopen! (Het publiek schaterlacht en de president hamert stilte.) In Duitschland wordt de jacht nauwkeurig nagegaan, wil get. gaan verhalen (weer lacht het publiek en weer commandeert de president stilte.) Het verhoor van Wellens levert geen bijzonderheden meer op. Getuige J. Straatman, marechaussee te Roermond, heeft het onderzoek mede geleid. Hij is wel tienmaal langs of over den kuil ge komen, alvorens die te bemerken. Zoo lastig was de speurtocht. Het gevonden voetspoor lag zoo vreemd, dat het dadelijk opviel en het ging en kwam naar en van den weg en de indruk droeg het teeken van een hoefijzer, als welke zoon van den Elzen onder zijn schoe nen droeg. Getuige is naar de woning van verdachten gegaan en nog vóór hem iets gevraagd werd, zeide vader van den Elzen niet te zullen mee gaan, want de dennetjes waren zoo nat. „Jij woonde zóó dicht bijl", aldus de pre sident tot vader van den Elzen. „En jij alleen stelde geen belang in de zaak, die heel Neder land en ook het buitenland, in verontwaardi ging en beroering heeft gebracht. Maar je deed niet eens de moeite mee te gaan om naar de jongens te zoeken. Vreemd, heel vreemd!" We hadden naar Roubroecks ook twee da gen gezocht en niets gevonden, antwoordt vader van den Elzen. „En Roubroecks is toch gevonden! Dus je uitvlucht houdt geen steek!", zegt de presi dent. Getuige A. Kersten, 15 jaar van twee der vermoorden, te jong om den eed te doen, be looft de waarheid te zeggen. De knaap is lijkbleek. Getuige wist, dat er al vijf dagen strikken door zijn broers waren uitgezet en in den nacht zijn beide broers en neef Frans Weh- rens uitgegaan om weer naar de strikken te gaan kijken. Niemand had gewaarschuwd, aat ze niet in de bosschen moesten gaan. Get. had een hunner een zilverdraadje gegeven van papieren rozen. Toen get. den volgenden dag om tien uur mee naar zij broers ging zoe ken, vond hij het zilverdraadje, dat hij aan zijn broer Mathis gegeven had, om patrijzen te vangen. Hij zag ook een bloedvlek en een dag later, op Zondag, vond hij een stuk broekriem van zijn broer en gaf het aan een politie. Toen begon het graven. Maar de i

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7