DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De terreur in Duitschland. 2)nQ£Üiksch OveczicfU {Buitenland Uit de Pers No. 199 Woensdag 24 Augustus 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADLMA. 134e Jaargang Groote beroering in geheet Duitschland door de doodvonnissen tegen vijf Nationaal- Socialisten. Onveilig Duitschland. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i,osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei rabat. Groote lettere naar plaatsiuimte. BrievKt franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. 011 nummer bestaat uit 2 bladen. In Duitschland heerscht hoe is het vilders mogelijk! op het oogenblik groote beroering door de geëischte doodstraffen te gen een aantal politieke misdadigers En die opwinding heerscht niet alleen onder de Nationaal-socialisten, van wie een vijftal leden ter dood veroordeeld is, maar ook on der andere politieke partijen. De Nationaal- socialisten zijn onmiddellijk begonnen met dreigementen, die er zeer ernstig uitzien en de regeering zal zich nog wel eerst gaan be denken, voordat zij zich door de uitvoering der doodstraffen den niets-ontzienden haat van een derde deel van haar onderdanen op den hals zal halen. De andere politieke partijen zijn eveneens hevig ontdaan, want wat thans met de Nazi's gebeurd is, kan over een week met elk der andere politieke partijen geschieden. Met an dere woorden: Wanneer de doodvonnissen werkelijk uitgevoerd zouden worden, is geen enkele Duitsche staatsburger meer veilig en kan geen enkele Du'itscker vÊiïïg' meer zijn politieke meeningen uiten. o In Opper-Silezië en speciaal in Beu til en is het thans weer betrekkelijk veilig na een zeer rutnoerigen en opwindenden Maandag. Ver sterkte politietroepcn patrouilleerden door de stad en zorgden er voor, dat zich geen ex cessen voordeden, 't Was nocdig, want des nachts ontdekten zij een vrachtauto met S A.- leden. die weer de noodige wapens bij zich hadden. Van de zijde der Silezische S. A.-leiders wordt verklaard, dat de discipline onder hun leden gewaarborgd is. Mocht er toch een ■vonnis worden uitgevoerd, dan zou van te voren niet kunnen worder. vastgesteld, hoe men in Nationaal-socialistische kringen hier op zou reageeren en wat de gevolgen van een en ander zouden kunnen zijn. In den loop van Dinsdag, verzamelde zich op enkele plaatsen in Beuthen weer een volks menigte, die dadelijk door de politie werd uit eengedreven Het gerechtsgebouw wordt scherp bewaakt. Aan de echtgenooten der veroordeelden is gelegenheid gegeven haar mannen nog heden te bezoeken. De Nationaal-socialistische leider te Berlijn Goering heeft een telegram gezonden aan de veroordeelde S.A-leder, te Beuthen, waarvan de inhoud als volgt luidde: Met verbittering en opstandigheid inzake het doodvonnis, dat jullie getroffen heeft, geef ik jullie de vei zekering, dat onze geheele strijd reeds thans jullie vrijheid geldt. Jullie zijn geen moordenaars, jullie hebt het leven en de eer van jullie kameraden verdedigd. Voor jullie gezinnen maak ik heden 1000 Mark over. welke mij door vrienden ter be schikking zijn gesteld. Houdt moed. Een en een kwart millioen Duitschers hebben jullie zaak tot de hunne gemaakt. Met Hitier heil! Het bestuur van de Nationaal-socialistische Landdagfractie in Pruisen protesteert met kern tegen de doodvonnissen van Beuthen. Het Nationaal-socialisme zal alle wettige middelen in het parlement gebruiken om de desbetreffende autoriteiten te dwingen wijzi ging in de vonnissen aan te brengen. De frac tie voelt bet als haar plicht om de veroor deelde pa tijgenooten in Pruisen met alle mid delen bij te staan o De Bondspersdienst van de rijksbanier heeft nu ook zijn standpunt inzake de von:s- sen van de speciale ïechtbanken te Brieg en Beutchen bekend gemaakt. Daarin zegt deze dienst o.m het volgende: Diep geschokt en met verbitterde teleur stelling heeft het vrijheidlievende Duitsche volk het vonnis van de speciaie rechtbank te Brieg vernomen. Het vonnis is een volledig mislukte poging om de gebeurtenissen te Ohlau recht te laten wedervaren. Bovendien is het vonnis door een speciale rechtbank geveld, welke volgens het oordeel van bekende juristen niet competent was, daar de Ohlauer gebeurtenissen zich hebben afgespeeld eenige weken voor het afkondi gen van de betreffende noodverordening. Met onnoembaar geduld hebben onze kame raden in Silezië. waar de beruchte veemmoor denaar Heines, leider van de S A. is, en ook in de overige deelen can het rijk. aan 'aster, beleed jein."en. gewelddad:ge aanvallen op lichaam" en"goed. blootgestaan. In nauwelijks twee maanden tijds zijn niet minder dan 20 leden van de Rijksbanier door Nationaal- socialisten om het leven gebracht. Het is voldoende bekend, dat de bondsleiding van de Rijksbanier elke onwettige handeling van zijn leden verafschuwt, doch wij meenen dat wij aan het gevoel van millioen onzer volks- genooten uitdrukking geven, wanneer wij zeggen, dat de tijd voorbij moet zijn, waarin republikeinen zich zonder tegenstand moeten laten afslachten. Wij zullen geen rechtsmiddel ongebruikt laten om het ondragelijke vonnis van Brieg te wijzigen. Bijna tegelijkertijd heeft de speciale recht bank te Beuthen uitspraak gedaan in een pro ces, waarbij 5 Nationaal-socialisten ter doou zijn veroordeeld. In een deel der pers wordt getracht de gebeurtenissen te Ohlau en te Potempa op een zelfde basis met elkaar te vergelijken. Hieromtrent kan het volgende worden opgemerkt: Te Ohlau is het gedu rende den verkiezingstijd tot de bekende on- gerege'dlieden gekomen. Zij zijn direct ont staan door overvallen van Nationaal-sociabs- tische demonstranten op arbeidersdorpen. Te Potempa daarentegen drongen Natio naal-socialistische moordenaars in het huis van een slapenden arbeider en vermoordden den weerloozen en verrasten man in zijn bed. Aan den moord te Potempa zijn geenerlei demonstratie of dergelijke politieke gebeurte nissen voorafgegaan. De vreeselijke daad wordt in zijn politieke beteekenis nog verer gerd door het feit, dat de veemmoordenaar Heinis getracht heeft tegen de bestaande be- polingen in, door massa-transport van S.A- leden de speciale rechtbank te Beuthen te be invloeden. Degene, die de gebeurtenissen te Ohlau en Potempa als gelijkwaardig bestempelen wil, neemt daarmede ook de volledige moreele verantwoordelijkheid op zich voor den vloed van ernstige politieke misdaden, die sedert het bestaan der Nationaal-socialistische be weging het politieke leven van Duitschland vergiftigd hebben. o De rijksregeering en de Pruisische regee ring maken de volgende proclamatie bekend: Gedwongen door gewelddaden in den bin- nenlandschen politieken strijd, welke het aan zien van het Rijk ten zeerste in gevaar bren gen, heeft de Rijkspresident op voorstel van de Rijksregeering de zwaarste straffen uitge vaardigd tegen de politieke terreur. Op het mement, dat deze verordening van kracht werd. moet zij op gelijke wijze tegen elkeen. die recht en wet met voeten treedt, en zonder aanzien des persoons of der partij, aangewend worden. De Rijksregeering zal zoo noodig alle machtsmiddelen van den staat gebrui ken om de voorschriften van het recht on partijdig te doen gelden tn zal niet dulden, dat welke partij ook in opstand komt tegen haar regelingen en evenmin zal de Pruisische regeering zich door politieken druk bij het plichtmatig onderzoek, of zij haar recht van gratie kan uitoefenen in het geval der dood vonnissen van Beuthen, laten beïnvloeden De hartstochtelijke verwijten, die in het openbaar tegen deze vonnissen gemaakt zijn behoorden gericht te worden tegen de aan stichters der bloedige gebeurtenissen en niet tegen de staatsmacht, die in het belang van het algemeen tot zoo scherpe maatregelen haar toevlucht moest nemen. De Rijksregeering zal iedere poging om de principes van den rechtsstaat te vervalschen en de politieke hartstochten op te ruien tot hernieuwe excessen weten te bestrijden. o De Communistische Rijksdagfractie deelt med' dat zij aan de te Brieg veroordeelde leden van de Rijksbanier het volgende teie- gram heeft verzonden: In solidariteit met alle strijdende prole tariërs verbonden teekenen wij het scherpste protest aan tegen het terreurvonnis. Wij zul len bij de zitting van den Rijksdag het voor stel indienen om onmiddellijk het vonnis in te trekken en de veroordeelden vrij te laten. Leve de anti-fascistische actie. Met kameraad schappelijke strijdersgroeten, Communistische rijksdagfractie. Dit laatste beteekent, dat in de komende zitting van den rijksdag de communisten en nat.-socialisten tenminste in één opzicht zul len samengaan. Maar verder zal hun samen werking ook wel niet gaan! Intusschen moet men z:ch in Duitschland gereed houden, om onlusten mee te maken Reeds is een eerste kleine oproer er geweest en wel in Breslau. Daar moest de politie gis ter gebruik maken van den gummistok en acht Nazi's arresteeren. In den avond werden de protestbetoogin- gen herhaald. Een groote menschenmenigte trok door de straten en riep: „Laat onee ka meraden vrij, weg met het doodvonnis van Beuthen, weg met de Papenregeering". De politie was zeer geserveerd, maar trachtte toch op enkele plaatsen den stoet te ont binden. Wellicht zullen dergelijke gebeurtenissen in de volgende dagen wel meer gepubliceerd moeten worden! DE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. Bloedige botsingen bij Kattowitz. Volgens een bericht in de Berlijnsche bla den is het in de nabijheid van Kattowitz tot bloedige botsingen gekomen tusschen werke- loozen en de politie, waarbij verscheidene werkeloozen werden gewond. De regeeringsvorming in Thüringen. Aan het slot van de gister gehouden zitting van den Thüringschen Landdag werd aan den Nationaal-socialistischen afgevaardigde Sauckel als fractievoorzitter va nde sterkste partij in den Landdag de opdracht gegeven een nieuwe regeering te vormen. Ofschoon reeds van de te voren onderhan delingen hebben plaa ts gehad tusschen Nationaal-socialisten, Duitsch-Nationalen en Landbond, was de politieke situatie gister avond nog vaag. Intusschen verluidt, dat de Duitsch-Natio- nalen, die in den landdag twee zetels hebben, niet aan de nieuwe regeering zullen deel nemen. De werkloosheid. Het aantal werkloozen per 15 Augustus j.1. bedroeg 5.383.000, d.w.z. dat het aantal in het tijdvak van 1 tot 15 Augustus met 10.000 is teruggeloopen. De Beiersche minister-president bij von Papen. De Beiersche minister-president Held heeft gister belangrijke besprekingen gehad met eenige leden van' het Rijkskabinet. Omtrent het onderhoud wordt medegedeeld, dat ter sprake is gekomen het standpunt van Beieren inzake de kwestie van de bestuurshervorming in het rijk. Het onderhoud vond plaats naar aanlei ding van de rede van den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken op den Grondwets dag gehouden, waarin de Rijksregeering aan kondigde, dat spoedig een begin zal worden gemaakt met een grondwets- en bestuursher vorming. De eischen van Beieren bouden de reeds vroeger besproken voorstellen in. Deze verlangen in de eerste plaats, dat iedere nieuwe regeling van de grondwettelijke ver- huoding gefunderd zijn op den onbestrijd- baren basis van het recht. Treedt Trendelenbnrg af? Naar in politieke kringen te Berlijn ver luidt, ligt het in de bedoeling van dr. Tren- delenburg, staatssecretaris aan het Rijks ministerie voor Economische Zaken, een dezer dagen zijn ontslag aan te vragen. Het sociaal-democratisch partij bestuur bij von Papen. Naar der „Abend" mededeelt, vond gister in de rijkskanselarij een onderhoud plaats tusschen eenerzijds de Sociaal-democratische Rijksdagleden Wels en Stampfer en ander zijds den Rijkskanselier von Papen, dr. Bracht en staatssecretaris Planck. De sociaal democratische vertegenwoordigers verklaar den, dat de voortdurende ontslagen van sociaal-democratische ambtenaren gelijk staat met een verregaande infame bejegening der sociaal-democratische partij, terwijl een en ar.der in strijd is met den geest van de grond wet. De Pruisische regeering heeft niet het recht tot een dergelijke handelwijze. De ver tegenwoordigers brachten daarna ook de von nissen van Brieg ter sprake en verklaarden, dat deze slechts tot stand zijn gekomen, door dat de beklaagden wederrechtelijk aan hunne bevoegde rechters onttrokken zijn. DE RAMP VAN DE „NIOBE". De teraardebestelling der slacht offers. Gister vond op de begraafplaats te Kiel de plechtige bijzetting plaats van het stoffelijk overschot der slachtoffers van de ramp van de „Niobe". Behalve de familieleden der slachtoffers waren aanwezig de vroegere prinses Walde- mar van Pruisen, echtgenoote, August Wil helm van Pruisen, voorts de chef van den Marinestaf Admiraal Raeder de laatste als vertegenwoordiger van den Rijkspresident, en onderscheidene burgelijke en militaire au toriteiten alsmede vertegenwoordigers van corporaties, partijen enz., enz. De kisten werden reeds voor den aanvang der plechtigheid in de groeven gelaten. Taf- rijke kransen dekten de baren, waaronder een krans van ex-keizer Wilhelm. Twee geestelijken voerden het woord, waarna het koraal „Harre meine Seele" weer klonk. Admiraal Raeder voerde hierna aan de ge opende groeven het woord, die o.m. zeide dat deze vreeselijke offers niet tevergeefs geval len zijn. Zij zullen ons aansporen tot moedi ge en trouwe plichtsbetrachting. De namen van deze kameraden zullen onafscheidelijk met de Duitsche marine en haar historische taak van alle tijden verbonden zijn. Een lichtend voorbeeld zijn deze mannen voor ons geweest, aldus Admiraal Raeder, een lichtend voorbeeld voor alle tijden in den zin van het woord van den grooten Pruisi- schen koning: Het gaat er niet om dat ik leef, wel echter, dat ik mijn plicht doe. On der tromgeroffel en het afgeven van salvos legde Admiraal Raeder daarop de krans vati den Rijkspresident aan de groeve neer. De muziek speelde het lied van de goede kameraden. Nadat nog een geestelijke in de eerste plaats de namen had voorgelezen van de thans ter aarde bestelde slachtoffers van de „Niobe", daarna de namen van hen, die in hun woonplaats zijn begraven en tenslotte de namen van de vermisten, werd de plech tigheid besloten met het Duitschlandlied. GROOTE BRAND TE BAZEL. In de industrieele opslagplaats te Bazel is gisteravond een groote brand uitgebroken De brand ontstond in de fabriek van Braun, Bruening Co. en werd door een hevigen wind aangewakkerd, waardoor de vlammen oversloegen op de kolenopslagplaats van de firma Jacobi benevens de opslagplaatsen van de ijzer en staalfirma Voegeli Rueckert. Nog verschillende andere opslagplaatsen werden een prooi der vlammen. Behalve de officieele brandweer waren ter bestrijding van het vuur alle vrijwillige brandweren opgeroepen. De materieele schade zeer groot. De groote brand te Bazel is tegen 23 uur eenigszins ingedamd. De materieele schade is zeer groot. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE KATOENINDUSTRIE. Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de katoenindustrie te Lan- cashire hebben gister de uitnoodiging aan vaard van den burgemeester van Manchester voor een gezamelijke vergadering op heden. In verband met deze gunstige ontwikkeling van het conflict waren de textielaandeelen heden belangrijk hooger genoteerd ter beurze. DE PLECHTIGE UITVAART VAN DR. SCHOBER. Gister vond onder groote belangstelling te Weenen de plechtige uitvaart plaats van het stoffelijk overschot van den Oud-Bonds kanselier dr. Schober. Nadat in dé Votivkerk de kerkelijke plech tigheden hadden plaats behad begaf de stoet zich naar het parlement, waar de lijkkist op een katafalk geplaats werd. Hier voerde Bondspresident Miklas het woord. Hij zeide o.m.: Dr. Schober was een mensch met zeldzame werklust, van trouwe plichtsvervulling, een mensch, die zijn volk heeft lief gehad. Hij streefde er steeds naar het groote geheel te dienen. Steeds riep men om het wanneer 't er om ging de moei lijkheden te overwinnen. Bondskanselier dr. Dollfuss zeide daarna, dat het werk van den overledene zoo diep met de republiek en den opbouw van den staat vergroeid is, dat het onmogelijk is al zijn daden te huldigen. Spr. wees in het bijzonder op de resultaten, die Schober had bereikt op de conferentie te E>en Haag. Hierna voerden nog de vice-president van den Landbond ir. Tauschitz en de voorzitter van het Nationaal Economisch Blok dr. Straffner het woord. De lijkkist werd tenslotte in de auto ge plaatst, waarna de stoet zich naar Perg be gaf, ten einde daar het stoffelijk overschot in het graf bij te zetten. VERKIEZINGEN IN CHILI OP 30 OCTOBER. De Chileensche regeering heeft bepaald, dat de verkiezingen voor het congres zullen plaats vinden op 30 October. Aan het congres zal een ontwerp voor een nieuwe grondwet worden voorgesteld, waarover binnen vier maanden een beslissing zal moeten worden genomen. In aansluiting hierop zal het par lement den datum moeten vaststellen, waar op de presidentsverkiezingen zullen worden gehouden. In het regeeringsdecreet wordt op de nood zakelijkheid gewezen van een principieele wij ziging van den socialen, politieken en econo- mischen basis der Chileensche republiek. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN BRAZILIË. Een overwinning van insur- genten. Berichten uit San Paulo maken melding van het feit, dat de opstandelingen na een verbitterd gevecht in het Cunhagebïed de Braziliaansche regeeringstroepen beslissend hebben verslagen. De regeeringstroepen had den een verlies van 18 dooden, terwijl de in- surgenten 25 gevangenen wegvoerden en op een groote hoeveelheid munitie besla? wisten te leggen, Overwinning voor de regeerings troepen. Volgens officieele berichten van de Brazi liaansche regeering uit Rio de Janeiro heb ben de Braziliaansche regeeringstroepen eer groote overwinning behaald op de opstande lingen aan het Zuidelijk front van San Pau lo. De opstandelingen hebben zich met zwa re verliezen over een afstand van 15 K.M. teruggetrokken. Volgens deze berichten wa dit gevecht de grootste slag, die ooit cup Zui' Amerikaanschen bodem is uitgevochten en waaraan meer dan 1000 man deelnamen. NA DE CONFERENTIE VAN OTTAWA. Een geheime vleeschformnle ia het handelsverdrag tusschen En geland en Australië? Volgens berichten van Engelsche zijde uit Ottawa, doen daar geruchten de ronde, over het bestaan van een „geheime vleeschformu- le" in het te Ottawa tot stand gekomen han delsverdrag tusschen England en Australië Volgens mededeeling uit Australischen bron betreffen deze geruchten een geheime clausu le waardoor de contingenten ingevoerd bui- tenlandsch bevroren vleesch in Engeland worden vastgesteld. Dit contingent buiten- landsch bevroren vleesch zou volgens de gc ruchten 450.000 ton bedragen. FABRIEKSBRAND TE SCHMOLLN. In den afgeloopen nacht is te Schmölln een groote brand uitgebroken, waardoor in korten tijd drie fabrieksgebouwen tot den grond tce afbandden. Nog slechts de muren staan over eind. De aangerichte schade is zeer groot Men neemt met zekerheid te weten hier m t een geval van brandstichting te doen te heli- ben aangezien de r.and op vijf verschillende plaatsen tegelijk uitbrak. DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUSSCHEN URAQUAY EN ARGENTINIË. Spoedig herstel verwacht Uit Montevideo wordt gemeld, dat een spoedig herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen Uruquay en Argentinië verwach: kan worden. Teneinde het hangende confli< t langs vriendschappelijken weg te kunnen op lossen is de regeering van Uruquay voorne mens haar huidigen ambassadeur te Bueno-, Aires en den huidigen minister van buiten- landsche zaken tegen wier persoon de Ar gentijnsche regeering groote bezwaren heett in andere functies te benoemen teneinde voor deze beide diplomaten een passende betrek king te vinden zullen de beide gezantschap pen verheven worden tot ambassades. EEN VERSTANDIGE CIRCULAIRE. Het Hbld. schrijft onder bovenstaand hoofd: Nu zich den laatsten tijd hier en daar eeni- van de openbare orde en rust en voorgedaan, dank zij op al te eigen aardige methoden van demonstreeren belus- ten elementen, heeft de Minister van Binnen landsche Zaken heel wijs gedaan met zijn wenk aan de burgemeesters, om bij het ver- leénen van toestemming tot het houden van optochten met zekere voorzichtigheid te werk te gaan. Wij voelen alles voor de vrijheid van ge dachte en van gedachte-uiting, mits deze niet ontaardt in bandeloosheid of in het aantasten van de vrijheid van andersdenkenden. Men behoeft maar even over onze Oostelijke gren zen te kijken om te kunnen waarnemen, tot welke excessen sommiger verlangen om te demonstreeren daar heeft geleid. Het Duitsche voorbeeld lokt waarlijk niet tot navolgen. Integendeel, het laat ons zien, hoe het recht om de openbare straat te gebrui ken om te getuigen voor eigen verlangens en idealen, kan ontaarden in een onrecht tegen over al diegenen, welke er andere wenschen en idealen op nahouden dan de heeren demonstranten. Dat ook in ons land in sommige kringen straatoptochten en betoogingen o zoo gaarne gebruikt, d.w.z. misbruikt worden, om rel letjes te veroorzaken en met politieke tegen standers slaags te geraken, weten wij. Wij herinneren slechts aan de verre van verkwik kelijke kloppartijen tusschen wat zich commu nisten of fascisten noemt. Nu de economische crisis vooral in de eerstvolgende maanden aan de bezadigdheid van een belangrijk deel van ons volk wellicht nog grootere eischen zal stellen dan te voren, komt het er meer dan ooit op aan alles te doen opdat de hoofden zoo koel mogelijk blijven. Vandaar dat eenige beteugeling van straat- demonstraties geenszins overbodig is. KORTE BERICHTEN. Onbevoegden hebben zich door een tuimelraampje toegang verschaft tot een cor- settenwinkel in de Jan Evertsenstraat te Ara sterdam. Een houten cassa is opengebroken en hieruit is een bedrag van plm. 14 aan centen en 4 gulden ontvreemd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1