Alkmaarschs Courant. Fortinbras' toovermachi Holland's beste stan- daardmerk versch ge karnd met 25 °/o aller fijnste roomboter onder Rijkscontrole. Honderd vier en dertigste Jaargang. VRIJDAG 26 AUGUSTUS Jladiomeuias Qememtecadm WINKEL. Hand*' enJmti&aua fauittelm *h(Iïj a&Hjöt %5dspsX 1/i]uynds.paJc^ No 201 Zaterdag 27 Augustus 1932. Hilversum 1875 M. (Vara-uitzending. 10.- nvmnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 V.P.R.O. 6.45-7.00 en 7.30-7.45 Trio Leo Cohen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 y0or arbeiders in de Continubedrijven: Trio i oe Cohen, Vara-tooneel onder leiding van v. Cappellen en J. van Oogen (voor dracht). 12.001.45 Vara-septet onder lei ding van Is. Eyl en Gramofoonplaten. 2.00 Uit de Roode Jeugdbeweging. 2.15 Orgelspel Idh. Jong. 2.30 Chr. Geudeker: Is water sport een luxe-sport. 2.45 Vervolg orgelspel. 3 go Groningsch uurtje met medewerking van uej. G. Jans (zang) en K. de Jonge (toe- «oraak en voordracht). 4.30 Trio J. Brook- house MacCarthy. 5.00 Actueel Allerlei door jiet RV.V. 5.15 Vervolg Trioconcert. 5.45 Li terair halfuurtje A. M. de Jong. 615 Inter nationale Chansons door den Troubadour- Chansonnier Edwin Doorenbos. 6.30 Kinder uurtje. 7.30 Vervolg Chansons. 7.45 Toe spraak A. de Vries. 8.00 Gevarieerd pro gramma. Vara-orkest onder leiding van Hu- go de Groot, Vara-tooneel onder leiding van W. v. Cappellen, Mevr. Esther de Boer van Rijk, Dubbelmannenkwartet „Harmonie", on der leiding van C. Keereweer en Joh. Jong (orgel). In de pauze: Vaz Dias. 11.30-12.- Gramofoonplaten. Huizen 296 M. (Uitsluitend K.RO.-uit- zending). 7.009.15 Gramofoonplaten. 10.- Trioconcert. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.45 Sextetconcert. 2.00 Gramofoon platen. 2.30 Kinderuur. 4.00 Gramofoonpla ten. 4.30 Esperantonieuws. 4.45 Gramofoon platen. 5.15 Zang en piano. 5.30 Gramofoon platen. 6.20 Causerie. 6.40 Gramofoonplaten 710 Lezing. 7.45 Sportpraatje. 8.00—11.00 Orkestconcert met medewerking van vocale soliste. Circa 9.10 Vaz Dias. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Daventry .554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 12.20 Northern Stu dio-orkest onder leiding van J. Bridge 1.05 Orgelconcert R. New. 1.502.50 Commodo re Grand-orkest onder leiding van J. Mus- cant. 3.50 Sydney Bayne's Licht orkest met medewerking van Ben Morgan (tenor). 5 05 Orgelspel Reg. Foort. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 7.05 Concert door Anne Wood (mezzo-sopraan). 7.25 Pianorecital door Les- lie England. 7.50 BBC-orkest onder leiding van Percy Pitt. Met medewerking van Nora Grühn (sopraan). O.a 2de symphome in D, Mehul. 9.15 „Grand Slam", hoorspel van Sterne Thomson. Met medewerking van Re vue-koor en orkest onder leiding van L. Wood gate. 10 00 Berichten. 10.35 Dansmuziek (Gramofoonplaten.) 10.5012.20 BBC- Dansorkest onder leiding van Henry Hall Parijs „Radio-Paris" 1725 M. 8.05, 12.20 en 7.30 Gramofoonplaten. 9.05 Piano-recital door Leon Kartun. O.a. Mazurka en drie etu des, Chopin. 9.50 Gevarieerd gramofoonpla- tenconcert. Kalundborg 1153 M. 12.25—2.20 Concert uit Rst. „Wivex" 2.503.20 Gramofoonpla ten. 3.50—5.50 Carl Rydahl's orkest met medewerking van Flga Gaspari (piano). 8.5012.20 Dansmuziek voor de oudere ge neratie door het Omroeporkest onder leiding van Grondhal met medewerking van solisten. Langnberg 473 M. 7.25—8.20 Philh orkest Stuttgart onder leiding van Dr. Maurer 11.3512.20 Gramofoonplaten. 12.201.35 dito. 1.502.50 Marschen- en walsenconcert uit Stuttgart onder leiding van Görlich 2.55 3.45 Garmofoonplaten. 5 206.35 Concert uit München. 8.20 Gustav Adolf Jahr 1932 (Uit Munchen). 9.05 Vroolijk programma. „Ins Land der Freude" onder leiding van Fritz Neumann. Met medewerking van or kest en koor, alsmede solisten. 10.551.20 Dansmuziek. Rome 441 M. 9.05 Opera „I Vespri Sicilia- ni" in 5 actes van G. Verdi. Brussel 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Concert onder leiding van F. André. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten 8 20 Concert onder leiding van F. André met mdewerking van Mevr. Cevine (zang). O.a. Hallo 1930. pot. Borchert en Espana-rhap- sodie, Chabrier. 9.20 Vrvolg concert. O.a. uit „Zamora", Goanod en Marche hongroise, Berlioz. 10.30 Concert uit Antwerpn. 338 M.: 12.20 Concert onder leiding van J Kumps. 5.20 Concert door Omroeporkest onder leiding van Kumps. 6.20 en 6.50 Gra mofoonplaten. 8.20 Concert door het Om- roeptrio. 9.20 Concert uit de Kurzaal Osten- de onder leiding van Fr. Rasse met medewer king van G. Tnill (zang). O.a. Midsommer- vaka, Alfven; Le Cygne, St. Saens; en Crals- erzahlung uit „Lohengrin", Wagner. Dans muziek. Zeesen 1635 M. 8.10 „Gustav Adolf-Jaar 1932" uit Munchen. 9.05 „Ins Land der Freude", vroolijke avond onder leiding van Fritz Neumann. Hierna berichten en tot 12.50 Dansmuziek door de kapel Ludwig Rüth. De raad dezer gemeente vergaderde op Dinsdag 23 Augustus 1932. Medegedeeld werd, dat het terrein voor het Post- en Telegraafkantoor, dat gebleken is niet tot de gemeentewegen te behooren, door het Hoogheemraadschap van een gesloten wegdek is voorzien, waarvan de kosten voor de gemeente 300 hebben bedragen. Ten opzichte van de op 15 Juli j.1. vastge stelde steunregeling is in de eerste vier weken uitgekeerd respectievelijk 52, 87, 117 en 60,15 en 5, 9, 12 en 7 steuntrekkenden. Inmiddels zijn thans bij de werkzaamheden in de Wieringermeer geplaatst 9 hoofden van gezinnen. Thans staan nog als werkloos bekend 22 personen, waarvan 7 steuntrekkenden. Door B. en W. is benoemd tot geneesheer belast met de docdschouw de heer J. Broe- kens, gemeente-geneesheer. Een mededeeling van de Directie der Ne- derlandsche Spoorwegen dd. 28 Juni 1932, dat onder de tegenwoordige tijdsomstandig heden tot invoering van buurtverkeer op de baanvakken AlkmaarHaarlem en Allonaar Den Helder niet kan worden overgegaan. Een mededeeling van het gemeentebestuur van Alkmaar dd. 22 Juli 1932, dat de tarie ven voor verpleging van patiënten in het Centraal Ziekenhuis in de 3de klasse voor allen gelijk gesteld zgn. De heer van Wijk vroeg of het dan nog wel noodig is te blijven suosidieeren. De voorzitter zeide, dat meerdere opname wordt verwacht en daardoor een gunstiger exploitatie en minder bijdrage. Voorts behou den subsidieerende gemeenten en vereenigin- gen den voorrang. Ingekomen was een adres van den heer C. de Wit en 17 anderen, inzake het arresteeren en overbrengen naar de strafgevangenis te Alkmaar van den heer N. Wijn. Aangezien deze politie-aangelegenheid niet behoort tot de competentie van den raad, werd voorgesteld dit voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Ingekomen was een verzoek om subsidie van de Noord-Hollandse' e Vereeniging „Het Witte Kruis" d.d. 20 Juli 1932, ten behoeve van de door die vereeniging geëxploiteerde ontsmettingsinrichtingen te Alkmaar en te Hilversum. Ingekomen was een verzoek om subsdie van de afd. Alkmaar van het Nederl. Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangen d.a Juni 1932. B. en W. stelden voor beide verzoeken om subsidie te behandelen bij de begrooting voor het dienstjaar 1933. Aldus besloten. Voorstel tot herziening der Verordening op de heffing va nschoolgeld voor U.L.O. In verband met een reeds vroeger geopper- den wensch om pogingen aan te wenden, meerdere opbrengst te zoeken in het Uitge breid Lager Onderwijs, hebben B. en W. een onderzoek ingesteld in de omliggende ge meenten, waar soortgelijk onderwijs wordt gegeven en als gevolg daarvan komen B. en W. met een voorstel tot wijziging der school geldregeling voor het U.L.O., waarvoor werd overgelegd: a. overzicht schoolgeldheffing. b. voorstel wijziging verordening. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten. Behandeld werden diverse verzoeken om ontheffing van schoolgeld, o.a. van IJ. Tie- mersma te Winkel (geheele ontheffing ver leend), J. Slot te Winkel (oninbaar ver klaard, H. de Rooij te Winkel (afgewezen), J. Slim te Winkel (op de helft teruggebracht) en Jb. Korver te Winkel (voor 10/12 gedeelte ontheffing). Aan den heer Jb. Korver werd ontheffing van wegenhuur verleend. Het adhaesie-verzoek van het gemeentebe stuur van Jisp werd voor kennisgeving aan genomen. Besloten werd tot adhaesiebetuiging aan een adres van Alkmaar, inzake opheffing van de Arrondissementsrechtbank. Door de regeering wordt verboden premiën te verstrekken voor het te werksteden van werkloozen, aan aannemers en aangezien dit nog schijnt voor te komen, verlangt de mi nister thans de uitdrukkelijke verklaring van gemeenten en openbare instellingen van wel dadigheid, dat dit verleenen van premiën, niet plaats heeft en in de toekomst ook niet zal plaats hebben. Ten opzichte van de verklaring, dat het niet plaats heeft, hebben B. en W. reeds be richt, doch ten opzichte van de verklaring dat het ook in de toekomst niet zal plaats hebben, zal door den raad dienen te worden afge legd. Besloten werd die verklaring wel af te leg- gen. Verzoek van den Winkelerbestuurdersbond inzake verkrijgsbaarstelling van rijwielbelas- tingplaatjes. Door den Winkelerbestuurdersbond werd verzocht aan hen, die werkloos zijn en niet vallen onder de voorwaarden, waarop een kosteloos rijwielbelastingmerk wordt ver strekt, een zoodanig belastingmerk te ver schaffen vanwege de gemeente. Besloten wer dop dit verzoek afwijzend te beschikken. Door den Winkelerbestuurdersbond werd medegedeeld, dat voor het bureau van ar beidsrecht te Hoorn een correspondentschap is gevestigd te Winkel en als correspondent is benoemd de heer A. Raven. Teneinde eens per week gedurende twee uur gelegenheid te geven om zich tot dit correspondentschap te wenden, werd verzocht daarvoor gebruik te mogen maken van de bodekamer in net Raad huis. Goedgekeurd. Door den heer K. Koorn te Winkel werd ontheffing gevraagd van hondenbelasting. (Afwijzend beschikt.) Vastgesteld werd een suppletoire begroo ting voor den dienst 1932. Besloten werd op dit verzoek afwijzend te de aanvaarding van een tweede uitkeering van steun aan den groven tuinbouw en beschik baarstelling van 30 bijdrage en betaling van aandeel in de kosten van de commissie uit de betrokken gemeenten in Westfriesland. Ten opzichte van het verzoek van het crisis- comité uit de 50 Westfriesche gemeentebestu ren, om bij te dragen in de kosten dier com missie ad 1 cent per inwoner, stelden B. en W. voor daarop gunstig te beschikken. Door het Burgerlijk Armbestuur is ver zocht het voor 1932 toegekend subsidie van 7000 te willen verhagen met 2000, aan gezien van het subsidie reeds 6347 is ver bruikt, waaronder 400 voor een aflossing van een hypothecaire schuld is begrepen. Goedgekeurd. Achtereenvolgens werden aangeboden: dc gemeenterekening over 1931de rekening van Het Algemeen Burgerlijk Armbestuur over 1931; de rekening van de Gasfabriek over 1931. Rondvraag. De heer de Pree merkte op, dat bij de laat ste brand de zaak niet in orde was en de slangen niet op de waterleiding pasten Voorts heeft het spreker bevreemd, dat er voor het nawerk geen werkloozen zijn aangeno men. De voorzitter merkte op, dat het materiaal wel in orde is, doch abusief verklaarde slan gen in het kastje voor de waterleiding waren geborgen. Bij het aannemen van personeel waren toen geen werkloozen ter plaatse aanwezig. De heer Dekker vroeg handhaving van de max. snelheid. De voorzitter zeide, dat de waarschuwings borden in orde worden gebracht en dan be gint de controle. Daarna sluiting. HET WEGEN VAN VARKENS. Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer den heer Keestra, betreffende de bij mi- nisterieele circulaire van 8 Augustus voorge schreven weging van varkens na de slachting, antwoordde de minister van Economische Zaken en Arbeid: Hoewel aanvankelijk werd uitgegaan van het denkbeeld de varkens levend te doen wegen, werd aan weging der varkens na slachting tenslotte de voorkeur gegeven, na dat gebleken was bij een bespreking met zestig hoofden van keuringsdiensten, dat weging na slachting uit practische overwe gingen te verkiezen is boven levend wegen. Bovendien is de gelegenheid geopend een voorloopig bedrag te hdtfen, waardoor de hoofden der keuringsdiensten het wegen der geslachte varkens zooveel mogelijk aan de tot heden door hen gevolgde werkwijze kunnen doen aanpassen. LANDDAG BOND VAN LANDPACHTERS. Bij het tienjarig bestaan. Te Beetsterzwaag heeft de Bond van Land- pachters een landdag gehouden ter gelegen heid van zijn 10-jarig bestaan. Deze land dag was druk bezocht. De bondsvoorzitter, de heer E. Wesbonk, hield een rede, waarin hij hulde bracht aan den oprichter, den tegenwoordigen secretaris, den heer Van Houten, de ziel van de organi satie. Vervolgens sprak de heer Van Houten, die mededeelde, dat de Bond thans meer dan 10.000 leden telt. Voortgaande zeide hij, dat men met zorg de Novembermaand tegemoet ziet. Dan zal het conflict komen tusschen de bedoeling van de wet, die de pachters niet ten onder wil laten gaan en de uitvoering, welke nu alleen den verpachter wil sparen. De ineenstorting van het platteland is dichterbij dan menigeen denkt. Wacht u voor directe actie. Daarmee be reikt men niets. Wij moeten strijden met de middelen der moderne vakbeweging in den ruimsten zin des woords. Biedt niet op exe cutie-boelgoederen en huurt niet van eige naren, die op de zwarte lijst staan. We zullen streven naar aanvulling der pachtwet-Ebels. Een pachtwet zonder het continuatierecht kan men niet behouden. Er moeten overheids commissarissen komen die de pacht vaststel len. Onze strijd moet zich meer richten op lotsverbetering van de hypotheekboeren. Hun lot is niet beter dan van den pachter. Er zijn slechts twee mogelijkheden tot verbetering, n.1. een Staatshypotheekbank of het over nemen van de hypoheken door den Staat, waarbij de hypotheekboer als pachter blijft. Vervolgens spraken nog de vice-voorzitter, de heer D. v. d. Woerd en de penningmeester, de heer A. D. de Groot. Deze spreker bracht in het bijzonder hulde aan den secretaris en ook aan diens vrouw, die den dank en den eerbied van den Bond verdient. Mevrouw Van Houten werd een geschenk aangeboden (de heer Van Houten had reeds thuis een cadeau ontvangen). Ook de beide propagandisten, de heeren Martens en Renzema, ontvingen een stoffelijk blijk van waardeering. Na de opvoering van een samenspraak „Misverstand en opheldering", reikte de heer Van Houten een oorkonde uit aan den heer Siebesma, die tot eere-voorzitter is benoemd. Na een woord van dank van deze werd1 nog een samenspraak opgevoerd, en sprak de vete raan de aanwezigen toe, waarna de voorzitter den buitengewoon goed geslaagden landdag sloot. ITALIAANSCHE BELANGSTELLING VOOR HET FRIESCHE VEE. Teneinde een beeld te krijgen van deft Frieschen veestapel, bracht een gezelschap Italiaansche professoren, doctoren en leer aren een bezoek aan deze provincie. Heden ochtend vertrok het gezelschap naar Leeu warden onder leiding van dr. B. J. B. Groeneveld, verbonden aan het Friesch rundveestamboek, om een bezoek aan ver schillende boerderijen te brengen. In den loop van den dag werden bezocht de bedrijven van de heeren J. I. Boersma te Friens, C. H. v. d. Goot te Irnsum, D. G. Lenema te Gouw en S. Wassenaar te Leeu warden. De geheele excursie, welke ook an dere deelen van ons land omvat, staat onder leiding van cfr. J. E. L. van Rijn, gedelegeerd de van Nederland bij het Int. Landbouwinsti* tuut te Rome. KENNEMERLAND De geweldig groote aanvoer van snij en Sprcieboonen heeft de vorige week wel zijn hoogtepunt bereikt. Doch ook deze week zal er nog wel een groote aanvoer komen, voor al van dunne boonen zonder draad. Men klaagt en met recht over de lage prij zen, doch het is nog verwonderlijk hoe bin nenland en de fabrieken dien reuzenaanvoer kunnen verwerken. Hoe groot het kwantum is, is moeilijk te zeggen, daar groote partijen buiten de veiling verkocht worden en aan de veilingen in Kenenmerland was de aanvoer de vorige week boven de 250.000 Kg. De prijzen waren de vorige week al bijzonder laag. Het begon al op 17 Augustus en hield aan tot 22 Augustus, toen er een lichte op leving kwam. De prijzen waren: Snijboonen 25.50, dunne boonen z. dr. 3— 6.50, idem m. dr. 24 50, dikke (dub bele) boonen 1.506.50, tros 3 8.50 en rente geven (een nieuwe soort) 4—6.50 per 100 Kg. Bloemkool was niet zoo ruim vertegenwoor digd als we gewoon zijn. En dan valt op de slechte kwaliteit Bloemkool die smetloos is, is ver in de minderheid en bijgevolg duur. Er was bloemkool van 1.50 en ook van 24 per 100 stuks, de doorsneeprijs was echter ongeveer 5.5013.50 per 100 stuks en wel voor z.g. le soort. Andijvie werd in groo te kwantums aangevoerd en gold slechts wei nig. De prijzen waren van 0.511.50 per 100 stuks Bospeen (behoorlijke kwaliteit en zware bossen) waren een ietsje meer ge wild, ook hiervan geldtgroote aanvoer, mid delmatige kwaliteit met prijzen van 2— 9.50 per 100 bos. Sla, voor zoover mooie kwaliteit was duur, met prijzen van 0.50 4.25 per 100 stuks. Groene en roode kool waren bij een matigen aanvoer, iets meer in naar het Engelsch van William Locke door I E. d. B. K- 82) Ep in het Café de 1' Univers verdween Mofisieur Cazensac met een gewichtig ge zicht en toen hij een oogenblik later weer verscheen verscheen, keek hij nog veel ge wichtiger en achter hem kwamen twee be dienden, de een drog een blad met de hooge, heilige glazen, de andere droeg een blad met de ontkurkte fleschen, waarop de étiketten Grand Champagne d' ay, zoodat iedereen zien kon wat hij te drinken kreeg en rechts onderaan stond de naam van den wijnhan- Allen, Monsieus Cazensac inkluis, klonken de glazen vol schuim met Lucien en droknen hem toe en daarna riepen ze: Vive 1' Arméé Vive la France! (Lang leve het leger, lang 'eve Frankrijk) en daarna gingen ze weer zit ten om rustig van het heerlijke zoete vocht te genieten. Met eenigen afgunst staarde Martin naar een jongenm an, die na de hem betoonde hul de, met verhoogden blos, zijn snorertje zat °P te draaien, op kurassiersmanier, maar die zich bedeesd gedroeg tegenover de ouderen. Bereidwillig en opgeruimd had hij zijn jonge jaren gesleten in dienst van zijn vaderland en moht er oorlog uitbreken, zooals verwacht ,werd, dan zou hij tot de eersten behooren, die werden opgeroepen en bereidwillig en op feruimd zou hij den dood tegemoet rijden. laar nu was hij teruggekeerd naar het klei ne vierkante plekje in Frankrijk, dat was klaargemaakt voor hem, vóór zijn geboorte en dat voor hem bested zou blijven, zoo lang hij leefde. En bewonderend keek Martin dit gelukskind aan, want hij wist, dat hij was een an van dat soliede Fransche ras, dat in tijd van vrede zuinig mocht zijn op zijn geld maar in tijd van oorlog kwistig was men zijn bloed. Ik kan niet in zijn schaduw staan, dacht Martin en hij was blij dat hij Bigour- din's vertrouwen ten opzichte van Félise niet geschonden had. Wat een ellendeling zou hij geweest zijn als hij Lucien Viriot's mede- dinger had willen worden. Bigourdin had gelijk met te zeggen, dat het huwelijk door le bon Dieu bevolen wasa Hij hield van Fé lise en wie, haar kennende, zou dit niet doen Maar hij hield van haar als een broeder en kon het goede velen, dat zij aan een ander zou toebehooren. En aan Félise's gevoelens dacht hij niet. Zooals de militaire term luidt haar hart was een open stad. Lucien had er maar in te trekken om haar te veroveren. Lucien, die 't café eens rond gekeken had stond ne eenige oogenblikken op en ging van het eene tafeltje naar het andere bij die be zoekers, die, hetzij door tot een andere stand te behooren, of door individueele neiging, niet aanzaten in het kringetje der notabelen, en begroette de oude bekenden. Monsieur Viriot kreeg Martin in het oog en hief zijn glas op. A votre santé (op uw gezondheid) Mon sieur Martin. Martin boog. A la votre, Monsieur! (op de uwe mijnheer). Ik hoop dat u en mijn zoon goede vrien den zult worden, 't Is van gewicht, dat de jeugd van onze beide landen, die zoo vriend schappelijk, zoo hecht verbonden zijn, elkaar leeren kennen en waardeeren, en vooral wan neer een van hen het Engelsch zoo goed kan overbrengen in de taal van Frankrijk. En met den hoffelijken eenvoud van een grijzen, breedhoofdigen, kort geknipten mar- chand de vin en gros, lichtte hij zijn wijn glas weer op. Al' Entente Cordiale! Toen Lucien weer in den kring terug kwam, stelde zijn vader hem nog eens weer aan Martin voor. Hier is nu eens een Engelschman, be weerde hij, die niet alleen Fransch spreekt, zooals jij en ik, maar hij eet truffels en hij spreekt het dialect van de arbeiders in de steengroeve en doet zijn best om een echten inwoners van Périgord te worden. 't Was alleraardigst gezegd en de aanwe zigen gaven teekenen van bijval. C' est bien vrai ('t is volkomen waar) zei Bigourdin. Lucien boog weer. Hij zou de eer hebben Monsieur in zijn hotel op te zoeken. Mon- s eur logeerde zeker in het Hotel des Grottes Monsieur Bigourdin heeft mij als be diende in dienst genomen, zei Martin. Ah, tant mieux (zooveel te beter) riep Lucien uit, alsof deze mededeeling de na tuurlijkste zaak ter wereld gold en hij schud de hem hartelijk de hand. Zoo wordt men, zooals mijn vader zegt, een goed inwoner van Périgord. En toen ging Martin naar huis en hoogst tevreden ging hij naar bed. Weer was hem een klein stukje van de wereld, dat hij zijn eigen noemen kon, aange- bod enin dit nieuwe land, dat zoo hoffelijk was voor den doorsnee Engelschman, van wien het och zoo ver afstond, maar ook zoo gastvrij en edelmoedig jegens den Engelsch man, die den Franschen geest in zich had. Midden in den nacht werd hij wakker uit een vervelenden droom. „Ibi bene, ibi patria (waar ik het goed heb, daar is mijn vader land). Met verontwaardiging kwam hij in op stand tegen die kernspreuk, 't Was de ellen dige filosofie van den epirurischen oppor tunist. Hij behoorde bij de Engelschen, Engelsch was hij. Dat zijn moeder een Zwitsersche was, was toeval. Hij behoorde tot het ras van zijn vader. Hij erkende Zwitserland niet als een invloed hebbende natie. Hij wilde Engelsch zijn en blijven en zou geen Franschman wor den, geen Périgordien. Maar om als En gelschman en dan nog wel als Engelschman, die in dienstbetrekikng is, te worden opgeno men in een provincie van het oude Frank rijk, ja, daar kon je trotsch op zijn. In den vroegen morgen, om vier uur, dacht hij met intense opgewondenheid er aan, hoe hij Frankrijk kon toonen, wat Engeland ver mocht. 't Is een zeldzame kans. Ik ben een Engelschman, die een tehuis heeft gevonden in Frankrijk, ik ben een verbindingsteekeri tusschen de twee landen. Dit uitgemaakt hebbende, draaide hij zich om, rolde zich lekker in zijn deken en viel in diepen slaap. HOOFDSTUK X. Eenge avonden daarna gaf Bigourdin een groot diner ter eere vas de Viriots en een groot diner in de Fransche provincies is een zeer ingewikkelde en moeilijke zaak! Den ge- heelen dag waren er ernstige voorbereidselen gemaakt. Félise' liet de fabrique in den steek en was vol ijver in de keuken aan den arbeid met Euphémie, terwijl Bigourdin, die, als alle goede hotelhouders, een bedreven chef was. overal alles controleerde en naging. Het diner zou om half acht beginnen, dat gekke, late uur was gekozen omdat de handelsreizi gers dan den aftocht zouden hebben geblazen. E»e lange tafel in het midden was vervangen door een ronde tafel, kwistig versierd met bloemen met vier driekleurige linten, elk zoo als het ordelint van Monsieur le Maire, te voorschijn komende van onder een zilveren middenstuk, beladen met friut, waarvan een ananas de kroon vormde. Een verwarrend aantal glazen stond voor ieder bord om ter zijnertijd gevuld te worden met den wijn, die bij eiken gang behoorde. Martin moest telkens voor Bigourdin de volgorde van de wijnen herhalen. Bigourdin had iets plechtigs over zich. Als een adjudant had Martin zich toe gevoegd gekregen den plongeur (glazen- en bordenwasscher) uit 't Café de 1'Univers, een volijverigen nieuweling, die met spanning het fijnere werk van zijn beroep ping beoefenen. - 'Vordt vervolgd, B.B.6KL

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5