DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. Wat gebeurt er in Duitschland? W. M. H. Pels Zn. No. 202 _1 Zaterdag 27 Augustus 1932 Hoofdredacteur; Tj. N. ADLMA. 134e Jaargang SxiQeÜiksch Omtiicht De Nat.-Soc. schijnen plannen ie hebben om de openingsplechtigheid minder plechtig te laten verloopen. - Een brief van Kerll aan den rijkskanselier. ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG? !Buitmiand KOORSTRAAT 49-51. TEL. 207. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. fianco door bet geheele Rijk 2.50. uosse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatst uimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen Inderdaad, wat gebeurt er op 't oogenblik toch in Berlijn? Wanneer we de verschillen de telegrammen en correspondenties door lezen, dan hebben wij de neiging om te zeg gen: men zoekt in Duitschland een weg, doch tot nog toe blijkt men in een doolhof te zitten en niemand kan den eenigen goeden weg vin den. En zoo weten wij op dit oogenblik nog niet, wat er met den nieuwen rijksdag gebeu ren zal. De laatste geruchten luiden, dat de rijkskanselier von Papen Maandag een po ging zal doen, om den rijkspresident von Hindenburg over te halen het besluit tot ont binding van den nieuwen rijksdag te onder teekenen! Of Hindenburg dat doen zal? En teekenen! Of Hindenburg of von Papen bij eventueele onderteekening werkelijk gebruik zal maken van zijn bevoegd heid tot ontbinding van den rijksdag is een tweede vraag. Die ontbinding kan worden meegedeeld, óf vóór het bijeenkomen in ple naire zitting, vóór het constitueeren van het nieuwe parlement, dan wel onmiddellijk daarna, vóór of na de regeeringsverklaring, vóór of na de stemming over de motie (s) van wantrouwen. Aldus de Berlijnsche Hbld. correspondent, die zijn relaas vervolgt met de communiste Clara Zetkin. Volgens hem blijft het er bij, dat zij Dinsdagmiddag de zitting zal openen en het schijnt in haar bedoeling te liggen het voorloopig bureau uit communisten samen ie stellen, waartoe haar het reglement van orde inderdaad het recht geeft. Niet alleen van nat.-soc. maar ook van Duitsch-nationale zijde wordt tegen een en ander dagelijks heftig protest aangeteekend In de pers van Hitier kan men weer lezen, dat de nat.-soc. fractie Dinsdag het optreden van Clara Zetkin op de een of andere ma nier onmogelijk wil maken, wat b.v. kan ge schieden door het maken van een zoo oorver- doovend lawaai, dat de zitting moet worden opgeheven, om na de noodige nerhallingen te worden verdaagd. Maar zlfs al blijft het bij een luid pro test, dan zal toch Woensdag tot een verda ging tot 5 September worden besloten, daar het centrum daarom heeft verzocht. Even weinig als over de plannen der re geering is over de onderhandelingen tusschen centrum en nat.-soc. bekend. Men kan er In alle bladen bijzonderheden over vinden, maar het schijnt verstandig deze alle zonder on derscheid ad acta te leggen en de volgende week af te wachten. De ervaring heeft ge leerd, dat men onder zulke omstandigheden niet alleen geruchten in massa afdrukt, maar ook zelf verzonnen combinaties, die vaak tor taak hebben antwoorden, bevestigingen of te genspraken uit te lokken. Hiertegen moet ik als president van den Landdag, die gekozen is volgens den wil van het volk, mijn ernstige staatsrechtelijke be zwaren kenbaar maken. In de practijk wordt de Landdag eigenlijk uitgeschakeld, hetgeen zakelijk niet gemotiveerd kan worden, noch ergens in de grondwet steun vindt. Grond wettelijk is elke regeering verantwoording verschuldigd aan den Landdag en dient iedere minister voor den Landdag te verschijnen, wanneer dat verlangd wordt. De provisorische regeering heeft voorts maatregelen getroffen, waartoe zij in geen enkel opzicht bevoegd is. Haar plicht was en is uitsluitend zorg te dragen voor het herstel van grondwettelijke toestanden; in plaats hiervan heeft de commissoriale regee ring een bestuursreorganisatie in Pruisen doorgevoerd, welke zoowel in den Landdag als in breede lagen van het volk groote ver bazing heeft gewekt, terwijl 'het vermoeden opkomt dat bij het aanstellen van den rijks commissaris men minder het herstel van rust en orde op het oog had dan wel het uitvoe ren van speciale doeleinden. In verband hier mede voel ik mij verplictn ten scherpste te protesteeren tegen het uitvoeren van maatre gelen waarvan nog niet vaststaat of zij in het belang zijn van het Pruisische volk en ik verzoek dringend in de toekomst dergelijke voornemens niet uit te voeren met uitsluiting van den Landdag. Het was het plan der afgezette regeering, gaat het schrijven verder, met een wijziging in 't reglement van orde te verhinderen, dat de leiding der Pruisische regeering in 'han den zou komen van de Nationaal-Socialisti- sche Duitsche Arbeiderspartij. In verband hiermede heb ik in mijn schrijven van 19 Augustus niet het aanstellen van een Rijks commissaris geëischt, doch bet voldoende ge acht, dat de Rijkspresident een noodverorde ning uitvaardigde, waardoor de tegen de grondwet indruischende wijziging in het reg lement van orde opgeheven zou worden en dat tot aan de vorming van een nieuwe re geering voorloopig de Pruisische politie door het Rijk zou worden overgenomen. Intusschen staat mij momenteel een rechts kundig advies ter beschikking, waarin de op vatting gehuldigd wordt, dat voor een wij ziging van het reglement van orde een meerderheid van 2/3 noodzakelijk geweest was. De verandering is daardoor ongeldig De Rijkspresident is echter verder dan mijn eisch gegaan en heeft de geheele Pruisische regeering in handen van een rijkscommissa ris gelegd, doch ik constateer, dat met mijn verzoek om opheffing der reglementswijzi ging tot nu toe nog steeds geen rekening ge houden is. Tenslotte richt Kerrl nogmaals aan den rijkskanselier het verzoek den president voor te stellen een noodverordening uit te vaardi gen, waarbij de reglementswijziging ongeldig wordt verklaard. DE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. Communisten voor de rechtbank. Voor de speciale rechtbank te Berlijn stond een aantal communisten terecht, verdacht betrokken te zijn geweest bij de ongeregeld heden, welke 16 Augustus j.1. voor een na- tionaal-socialistisch gebouw in de Weissen- burgerstraat in het Noorden van Berlijn hebben plaats gehad. Het Openbaar Ministerie eischte tegen drie beklaagden elk tien jaar tuchthuisstraf, te gen twee andere verdachten ieder 1 jaar tuchthuisstraf en teeen een zesde verdachte een geldboete van 100 Mark. Voor een ver lachte werd vrijspraak gevraagd. Het vonnis is bepaald op heden, Zaterdag. Rijksweerluitenant bij verstek veroordeeld. Het gerecht te Zabern heeft gister den rijksweerluitenant Haufmann bij verstek wegens spionnage veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf en 1000 R.M. boete. Vertrouwensman van het cen trum naar Neudeck? Naar de D.A.Z. verneemt zou in verband met de onderhandelingen tusschen het cen trum en de nat- soc. over de regeeringskwes- tie in het rijk een vertrouwensman van het centrum naar den rijkspresident von Hinden burg in Neudeck worden gezonden. Communistische protestdemon straties. In verband met de vonnissen der bijzonde re rechtbanken hebben de communisten te Berlijn gister in verschillende deelen der stad protesdemonstraties gehouden. Bijna overal was de komst van politie voldoende om de menigte uiteen te doen gaan. Slechts in Neukoelln werden de politieagenten in de Steinmetzstrasse met steenen bekogeld, waarop zij gebruik maakten van hunne vuurwapenen, waardoor een der betoogers werd gewond. Ontkenning van alarmeerende berichten omtrent het lastig vallen van joden in Leipzig. Naar aanleiding van eenige eenigs- zins alarmeerende berichten in sommige bladen deelde het bestuur van de Leip- zigermesse mee, dat tot nog toe in Leip zig ger- joodsche personen in het be drijfsleven werkzaam of voor zaken a! daar vertoevend, wegens hun joodsche afkomst zijn lastig gevallen. Er is geen enkele reden voor de vrees, dat de be zoekers voor de najaarsmesse te Leip zig op eenigerlei wijze last zullen heb ben van politieke demonstraties. ROOFOVERVAL TE MUNCHEN. Een buit van 3500 R.M. Gistermorgen vond te München een roof overval plaats in het gebouw van een bouw maatschappij in het Westen van de stad. Voor het gebouw hield een auto stil, waarin een viertal personen gezeten was. Drie man nen begaven zich naar het bureau, dat op de eerste étage gelegen is, waar men juist de be schikking had over een groote geldsom ter uitbetaling aan de leden. De onverlaten dreigden met revolvers en wisten met een be drag van ongeveer 3500 R.M- te ontkomen De geheele overval was binnen eenige mi nuten afgeloopen. De beambten, die eenige dreigende revolvers op zich gericht zagen, waren dermate verbluft, dat zij niet eens aan verzet dachten. Zij gehoorzaamden aan het bevel „Handen hoogEen fruithandelaar, die ter hulp snelde, toen hij verschillende kreten hoorde, wierp zich voor de voeten van een der roovers, doch deze loste een schot, dat den fruithandelaar in de borst trof. De onverlaat sprong over zijn slachtoffer heen en verdween in de auto. De roovers losten nog eenige schoten en daarna vloog de auto als een razende weg. De verwondingen van den fruithandelaar zijn niet levensgevaarlijk. Omtrent de identi teit van de daders is niets bekend, men ver moedt echter, dat het jonge kerels zijn tus schen de 19 en 25 jaar. „PRINS EDGAR VAN BOURBON". Een oplichter; zijn identiteit vastgesteld. De Fransche politie, gesteund door de Ita- liaansche, is er thans in geslaagd meldt het Hbld. de identiteit vast te stellen van den man, die twee weken geleden door zijn minna res, een Spaansche vrouw, in een Parijsch hotel werd vermoord en volgens zijn papieren „prins Edgar van Bourbon" zou hebben ge- heeten. Reeds onmiddellijk twijfelde men aan de juistheid van dezen titel en slechts zeer weinigen waren niet aanstonds van wan trouwen vervuld. Prins Sixtus van Bourbon- Parma deelde in een communiqué mede, dat de pseudo-prins geen verwantschap met de Bourbons kon pretendeeren. Thans is vastgesteld dat het een sluw op lichter betrof, die in werkelijkheid Carlo Lo- rioli heette en in 1866 te Arco in Trentino was geboren. Sedert lange jaren reeds zwierf hij onder valsche, steeds adellijke, namen door Europa. In 1892 liep hij onder den naam van Charles Lorioli, vicomte de Clinger, in Frankrijk wegens oplichterij eenige maanden gevangenisstraf op. Nauwelijks vrijgelaten poogde hij zich in Fransche militaire clubs, waar hij zich voor ten Italiaansch marine officier liet doorgaan, binnen te dringen, niet om te spionneeren echter, maar om geld te leen en. In 1895 bevond hij zich te New-York, na in Griekenland, Zwitserland en Engeland te hebben geresideerd. Hij slaagde er in zich toi Amerikaan te laten naturaliseeren onder den naam van Edgar van Bourbon Hij verklaar de totn de zoon te zijn van aartshertog Al- brecht van Bourbon (Habsburg), generaal in het Oostenrijksche leger Later heette het weer dat hij en na'uurlijk zoon was van kei zer Frans-Josef. intussaien huwde hij een Amerikaanse ie vrouw „van iiooge standing die hem een zoon schonk, welke den naam „Bourbon" draagt en inderdaad na den tra- gischen dood van zijn vader te Parijs is op gespoord. Ir. 1914 toefde Lorioli op Korfoe; in 1920 vindt men hem te Barcelona, zes jaar later wordt hij er wegens oplichterij gearresteerd en na eenige maanden gevangenisstraf over de Spaansche grens gezet. Daarna maakte hij zich in Italië aan spionnage schuldig ten gunste van Duitschland en Oostenrijk, en werd dientengevolge door de Italiaansche justitie gezocht. DE ZUID-SLAVISCHE PERS EN ITALIË. De Zuid-Slavische pers richt zich in felle bewoordingen tegen Italië, waarbij beweerd wordt, dat van Fiume uit wapens, munitie er. revolutionnaire vlugschriftjes naar Zuid- Slavië gesmokkeld worden. De bladen publiceeren een uit Susak af komstig gelijkluidend bericht, volgens het welk de Zuid-Slavische grensautoriteiten twee personen bij het smokkelen van genoemde voorwerpen betrapt zijn. De pers te Belgrado verwijt in verband hiermede de Italiaansche autoriteiten de revolutionnaire beweging in Zuid-Slavië met materiaal en op allrelei manieren te steunen Gewoonlijk zou dat geschieden met het leve ren van bommen, wapens en opruiende vlug schriften, terwijl aan den anderen kant de Italiaansche prs een veldtocht onderneemi met de bedoeling, dat de onrust in Zuid- Slavië een grooten omvang gaat aannemen, nemen. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE KATOENINDUSTRIE. Vandaag staking? De bemiddelingsconferentie te Man chester tusschen vertegenwoordigers der wevers, en spinners eenerzijds en fabrikanten der katoenindustrie in Lancashire ander zijds is gisteren na urenlange besprekingen definitief afgebroken. De conferentie zou mis lukt zijn in verband met het feit, dat ondanks verschillende voorstellen der werkgevers geen overeenstemming kon worden verkregen in zake de kwestie van het weer aannemen der gedurende de loonconflicten ontslagen arbei ders. De werkgevers hadden eerst voorge steld een termijn van zes maanden te bepalen voor het weer in dienst nemen der ontslagen arbeiders, welke termijn later door hen ver minderd werd tot 6 weken. Dit voorstel werd door de vertegenwoordigers der wevers afge wezen, daar deze voor de wevers van twee groote fabrieken te Burnley den eischen stel den van onmiddellijke tewerkstelling. In verband met het afbreken der onderhan delingen houdt men er rekening mede, dat vandaag een algemeene staking ij de katoen industrie zal uitbreken, waarbij ongeveer 400.000 spinners en wevers betrokken zijn 200.000 wevers opgeroepen het werk neer te leêgen. Na de mislukking van de bemidde lingsconferentie te Manchester heeft de Noord-Engelsche textielarbeidersbond, zijn aangesloten 200.000 wevers opge roepen om met ingang van hedenmid dag het werk neer te leggen. Te spin ners zullen zich waarschijnlijk later bij de staking aansluiten. In een brief aan het lagorhuislid Campbell deelde de En- gelsche minister van arbeid mede, dat interventie van de regeering in het hui dige stadium nutteloos zou zijn. De mee- ningsverschillen tusschen de beide par tijen lijken op het oogenblik onover brugbaar. Het is te hopen dat de bemid delingsonderhandelingen spoedig kun nen worden hervat. De regeering be schikt echter niet over de volmachten waardoor zij een staking zou kunnen voorkomen. DE OVERVAL OP DE FRANSCHE TROEPENAFDEELING IN MAURETANIE. Nog meer slachtoffers. De Fransche troepenafdeeling, die eenige dagen geleden in Mauretanie door een inboorlingenstam is overvallen heeft zware verliezen geleden. Behalve de officier en 5 onderofficieren vielen ongeveer 5 gekleurde soldaten als slachtoffers van de kogels der aanval lers, terwijl de overigen voor het groot ste deel werden gewond. Pas den vol genden dag slaagde een compagnie Se- negaleezen er in de aanvallers op te sporen en hun een nederlaag toe j te brengen, waarbij meer dan de helft hunner werd gedood. DE CONFERENTIE VAN OTTAWA. De Britsche delegatie terug gekeerd. Omtrent de terugkeer van de Engelsche gedelegeerden ter Conferentie te Ottawa wordt nog gemeld: MacDinald vloog gistermorgen van Los- siemouth naar Londen en kwam juist op het Waterloo-Station aan toen de boottrein van Southampton met vier leden van de Brit sche delegatie ter Conferentie te Ottawa arri veerde. Sir John Simon, die eveneens naar Londen was gevlogen, voegde zich op het station bij den Ministerpresident. Voorts wa ren nog verscheidene leden van het kabinet aanwezig. De Koning was vertegenwoor digd door Lord Hampden. Toen de delegatie met Baldwin aan het hoofd uit den trein stapte vond een hartelijke begroeting plaats. De menigte, die was samengestroomd juichte de terugkeerende staatslieden hartelijk toe. Gistermiddag had MacDonald een onder houd met verschillende gedelegeerden en morgen zal een kabinetszitting worden ge houden, waarin in meer algemeene trekken rapport zal worden uitgebracht over de ge houden besprekingen, terwijl de werkzaam heden zullen worden besproken die uit een en ander voortvloeien. Zoowel te Southampton als te Londen werden de gedelegeerden on- middelijk bestormd door een aantal verslag gevers. De gedelegeerden legden echter slechts algemeene verklaringen af. Heden avond zal Minister Baldwin voor de radio een rede houden, waarin een overzicht zal worden gegeven inzake de conferentie te Ottawa. Te Southampton werd de delegatie van morgen verwelkomd door den burgemeester, waarop Baldwin met een korte speech ant woordde en zijn hartelijken dank uitsprak voor de ontvangst. Vliegtuigen van de Royal Airforce en vlieg booten cirkelden gistermorgen rond de „Ém- press of Britain" toen het schip naar Sout hampton opstoomde. De schepen in de haven floten, terwijl de sirenes loeiden als wel komstgroet. De Minister voor de Dominions, Thomas, deelde aan persvertegenwoordigers mede, dat hij van meening was, dat de conferentie in elk opzicht.geslaagd was. Gevraagd, om trent gevoerde besprekingen met de gedele- eerden van een Ierschen Vrijstaat, zeide homas, dat hij veel gelegenheid heeft ge had, verschillende kwesties met hen te be spreken en hij hoopte, dat er uiteindelijk een overeenkomst zou kunnen worden gesloten. Hij was er in ieder geval van overtuigd, dat hij de atmosfeer voor verdere besprekingen had gezuiverd. Hij heeft gehandeld in volle dige overeenstemming met zijn collega's te Ottawa en hoewel hij niet was afgeweken van het standpunt, hetwelk door hem voor de conferentie was ingenomen, koesterde hij toch de hoop, dat thans de deur was ge opend voor verdere besprekingen teneinde een vreedzame oplossing te zoeken voor de nog bestaande geschillen. EEN TYPHOON OP FORMOSA. Vele dooden. Het eiland Formosa is gisteren door een zware typhoon geteisterd. De laatste berichten maken melding van het feit, dat ten gevolge hiervan 21 menschen om het leven zijn gekomen. Bij een ontsporing van een trein werden 12 personen gedood, terwijl tengevolge van het instorten van hui zen negen anderen het leven verloren. In totaal zijn door den vloed 3000 huizen vernield en 7000 beschadigd. p als steeds vooraan en bovenaan, per flesch vanaf f 1.60 per flesch f 2.10 ADVOCAAT VOORBURG HET GRAN CHACO-CONFLICT. Hoe een Boliviaansche expeditie uitrukt. Een correspondent van de „Times" schrijft uit Bolivia over de militair expeditie naar den Gran Chaco, gericht tegen Paraguay, waar van het Hbld. het volgende overneemt: Op het oogenblik dat ik dit schrijft gaan dagelijks troepenzendingen naar Tupiza, het spoorwegstation voor het front. Bolivia heeft echter geen convooidiensten. Daarom zijn al le daarvoor geschikte vervoermiddelen gere- quireerd en worden alle chauffeurs gevraagd om als vrijwilliger dienst te willen doen. Daai deze dienst slecht geregeld is, wordt de con- vooidienst naarmate hij dichter bij het front komt een grooter janboel. In allerijl is een medische dienst in het leven geroepen. Een tandarts is dadelijk tot majoor van den dienst benoemd Senorita's volgen spoedcur sussen voor verpleegster- De organisatie van deze diensten zal pas aan het oorlogsfront geschieden/Daar de convooin trekken langs ongebaande en onbe schermde wegen kan de vijand ze aan alle kantn aanvallen. De Boliviaansche cavelerie, die de convooien moet begeleiden, is wel goed, mar verwaarloosd. D Paragueezen hebben veel meer mobiele colonnes. Hoewel een strijd als reeds in den Gran Chaco aan den gang is, volgens Europeesche begrippen reeds lang een officieele oorlogs verklaring uitgelokt zou hebben, heeft men er hier een andere draai aan ggven. De Boli- vianen beschouwen n.1. alle Paragueezen die in den Gran Chaco zijn, als struikroovers die zich op Boliviaansch grondgebied bevinden n voor bestrijding van bandieten is geen oor logsverklaring noodig. De Boliviaansche regeering, die zetelt in de hoofdstad die den toepasselijken naam van La Paz draagt, wenscht de expeditie zoo spoedig mogelijk te beëindigen, omdat er een tekort aan beschikbaar voedsel dreigt. Ten hoogste een vijfde van het voor de bevolking benoodigde graan wordt in Bolivia zelf ver bouwd. Vleesch is er in den Gran Chaco ge noeg, maar verder schijnt er alleen nog maar petroleum te vinden te zijn. Munitie moet in gevoerd worden. Indien deze expeditie tegen Paraguay mis lukt, dreigt een regeeringscrisis. Het zakenle ven in Bolivia ligt vrijwel stil. Vreemd geld is er niet mer te krijgen. De bankbiljettenpers draait snel en de koersverschillen tusschen goud en bankpapier nemen evenredig toe. OPENING CRISIS-CONFERENTIE IN DE VER. STATEN. Maatregelen ter bestrijding vaK de crisis. President Hoover heeft gistermiddag in het ministerie van Handel de conferentie, gewijd aan de bestrijding van de economische crisis, geopend met een rede, waarin hij vooral den nadruk legde op de noodzakelijkheid van we- derzijdsche hulpverleening en wederzijdsch vertrouwen, teneinde de huidige opwaartsche beweging te behouden en te bevorderen. De onderminister van handel, Mills, deelde mede, dat de commissie van voorbereiding het instellen van groote centrale organisaties zal voorstellen, teneinde te komen tot een nauwe re samenwerking tusschen de openbare en particuliere industrieele en financieele belan gen. Verdere te bereiken doeleinden zijn uitbrei ding van de credietmogelijkheden en werkver schaffing. De arbeidsweek van vijf dagen werd door Mills niet genoemd. Het program zou door de industrieele commissies der Fede- ral Reservebanken uitgevoerd moeten wor den. Hierdoor hoopt men te verhinderen, dat de regeering gewikkeld wordt in zaken van het particuliere bedrijfsleven, terwijl anders- zijds het particuliere disconto den staat kan steunen en ten goede komen. In het vervolg zijner rede ter opening der crisisconferentie zeide president Hoover nog, dat er aan de nationale banken order is gege ven de executie der zich onder haar hoede be vindende hypotheken twee maanden op te schorten. Den autoriteiten der staten is ver zocht gelijksoortige maatregelen ten opzichte der staatsbanken te nemen. Het nieuwe bankstelsel inzake de binnen-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1