DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Aan den vooravond van de Duitsche Rijksdagzitting. QaqeUikschOmvikkt ^Buitenland No. 204 Dinsdag 30 Augustus 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang De rede van Von Papen maakt over het alge meen een gunstigen indruk. - Beraadslagingen der Rijksdagfracties. - Het Centrum tegen ont binding van den Rijksdag. PERSSTEMMEN. A IiKMAAR Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. t<osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei* rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DH naminei bestaat alt 2 bladen. De indrukken die de rede van von Papen, de rijkskanselier, heeft gemaakt, zijn velerlei. In Italië zijn de verklaringen van den rijks kanselier te Münster, alsmede zijn interview met een vertegenwoordiger van een Rhei- nisch-Westphaelisch blad met de grootste belangstelling ontvangen. Het nieuwe pro gram der rijksregeering wordt echter zonder commentaar weergegeven. Slechts in het orgaan der arbeidersbonden de „Lavoro Fascita" wordt gesproken van reactionnaire sociale politiek. Het blad ziet overigens in de rede van von Papen de bevestiging van de opvatting, dat de tegenwoordige regeering het doel heeft de groeiende kracht van de nationaal-socialisti- sche partij stuk te slaan, daar zij een deel van haar program overneemt. De geheele fascistische pers onderstreept het feit, dat rijkskanselier von Papen van plan is aan de macht te blijven. Vooral echter in het rijk zelf worden aller lei stemmen vernomen. De besturen der moderne vakbonden en der personeelsbonden hebben, naar „Der Abend" meldt, het vol gende teiegram aan den rijkspresident ge zonden De verklaringen van den rijkskanselier te Münster inzake de plannen der rijksregee ring beteekenen de daadwerkelijke terzijde stelling der wettelijke tariefrechten en een eenzijdige verrijking der werkgevers ten koste der arbeiders en bedienden. De vakbon den verzoeken met klem aan den rijkspresi dent, om zijn goedkeuring aan een dergelijke onsociale politiek te weigeren en de wette lijke rechten der arbeiders en bedienden te beschermen. Uitvoerig wordt het door den rijkskanselier aangekondigde economische program door de Duitsche bladen besproken en over het al gemeen gunstig beoordeeld. De „Lokalanzeiger" verklaart, dat voor de eerste maal in den na-oorlogschen tijd een economisch program voorgelegd wordt, waarin op positieve wijze getracht wordt in den stroom der valutaexperimenten met krachtige hand in te grijpen. De „Deutsche Tagezeitung" betreurt het, dat het economisch program der regeering niet zoo duidelijk en ondubbelzinnig is als het overige deel van de rede van den rijks kanselier. De „D.A.Z." wijst er op dat de gekozen constructie bruikbaar is. Zij kan geen schade aanbrengen en werkt psychologisch gunstig. Ook de „Berliner Boersenzeitung" noemt het economisch program grootsch van opzet, doorgloeid van verantwoordelijkheid en moedig. Het economisch program zal het uit gangspunt zijn voor de afweer van nog grootere ellende, terwijl het de basis zal vor men voor het herstel van het Duitsche econo mische leven en voor de vermindering der .werkloosheid. De „Germania" spreekt den wensch uit, dat de poging om tot een grootsch opgezette werkverschaffing te komen, goede resultaten mag afwerpen. Onontbeerlijk is momenteel een regeering, welke geworteld is in den wil en het bewust zijn van het volk en in den zin van de grond wettelijke gedachte van den Rijksdag handelt, zonder zich direct daaraan te onderwerpen. „Der Deutsche" verklaart, dat de regeering plannen mag maken zooveel zij wil. Zij zul len echter, zelfs wanneer zij goed zijn, ten schande worden, wanneer het thans niet lukt rust en orde te verkrijgen in de binnenland- sche politiek. De „Vossische Zeitung" vindt, dat het economisch program, als het ware de directe voortzetting is van de economische politiek van Breuning. Het „Berliner Tageblatt" is van meening, dat het program wars is van alle bijzondere experimenten en dat de Kanselier wel iets ge leerd heeft. De Sociaal-Democratische „Abend" ver klaart, dat von Papen te Münster een pro gram ontvouwd heeft, dat eigenlijk een breuk met de grondwet inhoudt. De economische P annen zijn bolsjewistische daden van het grootkapitaal. De rede van rijkskanselier von Papen wordt door de Parijsche bladen uitvoerig weergegeven doch slechts weinig gecommen tarieerd. De bladen concludeeren in het alge meen uit de rede van den rijkskanselier, dat de rijksregeering ongeacht de onderhandelin gen die tusschen Centrum en nationaal- socialisten worden gevoerd, voornemens is haar weg naar het herstel van Duitschland te volgen. Dit herstel-program, aldus de „Echo de Paris", omvat niet slechts het herstel van het oude Duitschland van Bismarck doch van het oude Pruisen onder Friedrich II en Wilhelm I. De onpartijdige toeschouwer moet toege ven dat de tevredenheid over het politiek bereikte van de laatste maanden, waarvan de rijkskanselier sprak, volkomen gerechtvaar digd is. Sedert 1918 is het rijk voortgegaan op den weg naar het herstel. Het drieman schap Von HindenburgVon Papen—Von Schleicher heeft kans gezien zelfs in het bui tenland sympathie te verwerven door zich te stellen tegenover de waanzin van Hitier. De wvreld, die zooveel moeite heeft gehad om de macht van Duitschland te breken, begroet thans degenen, die aan haar herstel deel nemen. Het is te hopen, dat men zich althans in Frankrijk echter geen illusies maakt. De Engelsche ochtendbladen brengen de berichten over het economische program- der Rijksregeering met groote koppen op de voor pagina. Bij de beoordeeling van het program toonen zij zich echter vrij gereserveerd. De „Times"-correspondent is van meening, dat men om te beginnen nadere bijzonder heden moet afwachten, alsmede den invloed op de beurs en op de internationale geld- wereld. Het is nog niet duidelijk welken in vloed het program op den parlementairen toestand zal hebben. Het overweldigende vooruitzicht op twee milliard Mark zal het de tweederde meerderheid der Rijksdag afgevaardigden, die pretendeeren arbeiders te vertegenwoordigen moeilijk maken om tegen de regeering te stemmen De „Daily Telegraph" noemt het program zeer merkwaardig en gelooft dat het althans gedeeltelijk door den Rijksdag met steun van de nationaal-socialisten zal worden aan vaard, wanneer de sociale tendenz bij de nationaal-socialisten tenminste ernstig ge meend is. De New-Yorksche bladen bevatten even eens uitvoerige verslagen van de rede van rijkskanselier Von Papen. De „Herald Tribune" acht het program van het grootste belang en schrijft, dat de verklaringen van Von Papen over het hand haven van de valuta en de aanmoediging van particuliere ondernemingen veelbelovend zijn. De vraag is thans, of het succes van het program een tijdelijke regeeringsperiode zon der parlement zal rechtvaardigen. o Nu de Rijksdagzitting nadert, komen de verschillende Rijksdagfracties bijeen om te beraadslagen over wat hen in de eerst volgende dagen te doen staat. De Rijksdagfractie van de NSDAP hield gister een zitting, waarover de rijksleiddng van de NSDAP mededeelt: De heden gehouden eerste zitting van de nationaal-socialistische Rijksdagfractie is ge opend door den fractieleider, staatsminister dr. Frick, met een begroetingsredevoering, waarin hij in het bijzonder uitdrukking gaf aan de vreugde van de volledig aanwezige fractie over de aanwezigheid van den opper sten leider. Al kan spr. ook de houding der verschillen de persoonlijkheden der regeering met het oog op hunne werkzaamheden ook waar- deeren, zij hebben toch behalve slechts hun naam, niets op het spel te zetten, geen hunner uitgezonderd. De NSDAP stelt echter niet een naam op het spel, maar 14 millioen men- schen worden door haar ingezet, die met grenzenloos vertrouwen achter haar staan. Deze beweging vormt thans de natie en heeft de plicht zich als zoodanig te voelen. Wan neer men deze nationale zelf-achting teugel loosheid noemt, nemen wij deze „aanmati ging" tegenover de geschiedenis op ons. Zoo lang bij de regeering een opvatting heerscht, gelijk die in Beuthen tot uitdrukking is ge komen, kan de nat.-soc. beweging deze re geering niet met haar naam dekken. Spr. be grijpt niet, dat voor een Poolschen insurgent, die eens tegenover onze broeders in Silezië heeft gestaan, 5 nationaal-socialisten onder de guilotine moeten boeten. „Hier ben ik aldus Hitier niet objectief, maar subjectief. Wie voor Ehiitsehland leeft en strijdt, en zoo noodig sterft, heeft alle recht en wie zich tegen Duitschland keert heeft heelemaal geen recht". In een kwestie, die den staat aangaat en een overwinning van het communisme, zou een aangelegenheid zijn, die den staat aangaat, kan spr. zich eenvoudig niet neu traal houden. De nat.-soc. beweging heeft het ontzagge lijke voordeel één enkele, tot werk bekwame, factor te zijn. Als leider kan en zal spr. iederen weg begaan, die de beweging en daarmede de natie nader tot het doel brengt. De tegenstanders behoorden te weten, dat tegenover hen in den Rijksdag niet 230 man staan, maar dat deze fractie staat als één man tegenover hen. Zij zal het geheele volk een voorbeeld van weergalooze discipline geven Onze opvatting onderscheidt zich van die van onze tegenstanders daardoor, dat wij gezegd hebben: Men kan wel zonder Rijksdag en re- geeren, maar men kan niet zonder het volk regeeren. Aan het slot van de vergadering legde de voorzitter voor de geheele fractie de gelofte van onverbrekelijke trouw aan den leider af. In de bijeenkomst van de Centrumfractie werden besprekingen gevoerd over een rap port van den plaatsvervangenden partijvoor zitter Joos inzake zijn onderhoud met den rijkskanselier kort na de verkiezingen. Er weiden geen mededeelingen verstrekt over de onderhandelingen tusschen de vertegen woordigers van het Centrum en de nationaal- socialisten, daar de onderhandelingen nog niet beëindigd zijn. Met de Beiersche Volks partij is een werkgemeenschap tot stand ge komen, evenals in den ouden Rijksdag het geval was, welke zich ook zal uitstrekken tot alle parlementaire kwesties. De fractie sprak er zich eenstemmig voor uit, dat alles gedaan dient te worden om de grondwettelijke paden te blijven bewandelen. Aan het slot der bijeenkomst werd met al- gemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de richtlijnen werden goedgekeurd, welke op 11 Augustus door de Rijksdagleden Joos en Bolz aan den rijkskanselier werden kenbaar gemaakt. Inzake de verklaringen van von Papen te Münster over het Centrum en de door deze partij nagestreefde richtlijnen wordt het vol gende in de resolutie gezegd Elke regeering, die geen meerderheid of vertrouwen in de volksvertegenwoordiging bezit, moet noodzakelijk op een sperialen weg komen. De Centrumfractie arbeidt onbekommerd voor bedreigingen of vreesaanjagingen mede aan de vorming eener regeering, welke steunen kan op een duidelijke meerderheid in het parlement. De fractie is van meening, dat het grondwettelijk onmogelijk er. voor het rijk verderfelijk is den Rijksdag te ontbin den om reden, dat de tegenwoordige regee ring geen meerderheid in den Rijksdag kan verkrijgen. De Beiersche Volkspartij is mede tegen ont binding van den Rijksdag, zij zet in een ar tikel in haar persdienst uiteen, dat mocht de regeering uit angst voor een motie van wan- trouwens den Rijksdag ontbinden, de rijks- president zich dan aan het gevaar bloot stelt, dat deze ontbinding door vrijwel den ge- heelen Rijksdag als onwettig beschouwd wordt. Daarmede verspert de regeering zich zelf ook den weg om als zakelke regeering verder te bestaan. Het is overigens nog de vraag of uit een votum van wantrouwen de consequenties getrokken dienen te worden, juist van het standpunt eener conservatieve regeering zou het onverantwoordelijk zijn het Duitsche volk binnen een jaar in een tweeden verkiezingsstrijd te storten. De Duitsoh-Nationale Rijksdagfractie is eveneens gistermiddag bijeengekomen, welke bijeenkomst geleid werd' door den fractie voorzitter dr. Oberföhren. De politieke toestand werd besproken, waarbij besloten werd, dat de fractie slechts in zooverre zal deelnemen aan de zittingen van den Rijksdag, welke gehouden worden onder presidium van een uit Moskou ge haalde bode van het bolsjewisme, als voor de technische maatregelen inzake de consti tueering van den Rijksdag noodzakelijk is. Ook het bestuur van de sociaal-democrati sche Rijksdagfractie kwam gisteren in ver gadering bijeen, ten einde voorbereidende maatregelen te treffen voor de op heden aan vangende zitting der fractie. Besluiten werden niet genomen, de fractie zelf zal beslissingen dienen te nemen in verschillende kwesties, meer speciaal wat betreft de verkiezing van het presidium van den Rijksdag. De besprekingen, die gistermiddag hebben plaats gehad tusschen von Papen, von Schleicher en Hitier, zijn naar de DAZ ver neemt, zonder eenig resultaat gebleven. Hitier heeft wederom de volledige staats macht opgeëischt. Geen enkele toenadering bleek mogelijk. overeenkomst, waarin sprake is van een per manente uitwisseling van gedachten omtren' onderscheidene vraagstukken. POLITIEKE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. De Pruisische coalitieonder handelingen. De Centrumfractie van den Pruisi- schen Landdag kwam gisteravond bij een, waarbij de politieke toestand in Pruben besproken werd. Dr. Grass bracht rapport uit over den stand der coalitiebesprekingen met de nationaal socialisten, welke Dinsdag zullen wor den voortgezet. De besprekingen der centrumfractie zullen eveneens heden worden voortgezet. Besluiten zijn nog niet genomen. Anti-fascist gearresteerd. Volgens een bericht in de „Sueddeut- sche Arbeiterzeitung" is de vroegere leider der communistische partij in het district Württemberg, Schlaffer tijdens een bespreking te Stuttgart, waaraan hij deel nam in zijn functie van rijksleider van den Strijdhond tegen het Fascisme, gearresteerd. Omtrent de motieven tot deze arrestatie is niets bekend. Politieke botsingen in Mecklen- burg. In Mecklenburg is het tot herhaalde politieke botsingen gekomen. In het plaatsje Merchen bij Malchin raakten nat. soc. en rijksbannerleden slaags; een S A.-man werd zwaar gewond, Een tweede S.A.-man bekwam eveneens ernstige verwondingen. Een Rijksban- nerlid werd ook zwaar gewond. In Da- debusch kwam het eveneens tot botsin gen, tusschen Hitlerianen en leden van een arbeiderssportbond. De burgemees ter zag zich genoodzaakt het overval- commando uit Schwerin te hulp te roe pen. Er werden verschillende arresta ties verricht. Ernstige politieke botsing. Gisteravond laat, kort voor midder nacht, is het in de Roentgenstrasse in Charloftenburg bij Berlijn, tot een bot sing gekomen tusschen communisten en nationaal socialisten in verloop waarvan verscheidene schoten werden gelost. Drie S.A.-mannen werden zwaar ge wond. Een hunner is aan de bekomen verwondingen overleden. Nazi veroordeeld. De speciale rechtbank te Flensburg veroordeelde gister den nationaal-socia list Kurdziel wegens doodslag op een communist tot een gevangenisstraf van drie jaren, terwijl hij tevens veroordeeld werd tot betaling van de kosten van hot proces. ERNSTIG MOTORONGELUK IN DUITSCHLAND. Qp den straatweg Zittau-Goerlitz heeft Zondagavond een ernstig motorongeval plaats gehad, hetwelk aan twee personen het leven heeft gekost. Bij het passeeren van een auto botsten twee motorrijders tegen elkaar. Beide bestuurders werden gedood. Een duo- passagier werd zeer ernstig gewond naar 't ziekenhuis te Zittau overgebracht. UIT DEN TREIN GEGOOID. Drie reizigers hebben Vrijdagavond in de buurt van Bad Kleinen, aldus de N. R. Crt., een leerling-kellner, met wien zij ruzie had den gekregen, uit den trein gegooid. De arme jongen werd later langs de rails gevonden met een hersenschudding en eemge gebroken ribben. ONDERHOUD HERRIOTSAMUEL. Op het eiland Jersey. Herriot en eenige Fransche ministers zijn gistermorgen op het eiland Jersey aangeko men. Korten tijd later arriveerde ook de Brit sche minister van binnenlandsche zaken Sir Herbert Samuel met den gouverneur van het Britsche eiland. Sir Samuel heette in naam van den koning en de Britsche regeering de Fransche ministers welkom. Ofschoon er offi cieel op gewezen wordt, dat het hier een zui vere particuliere aangelegenheid betreft, schrij7t de Parijsche avondpers, dat men de kwesties inzake de ontwapening en den Duit- schen eisch betreffende gelijkberechtigdheid wel zal aanroeren. De Liberté wijst er speciaal op, dat de be sprekingen der ministers zich hoofdzakelijk zullen beperken tot de militaire clausules van het Verdrag van Versailles. Een vriendschappelijke samen komst zonder politieke betee- kenis? Gister had Herriot op het eiland Jersey een onderhoud met den Britschen minister van binnenlandsche zaken Sir Herbert Samuel. Herriot en Samuel brachten gezamenlijk een bezoek aan het huis, waar Victer Hugo ge woond heeft. Op een vraag van een persvertegenwoor diger, of de invoer van Fransche aardappels naar Engeland ter sprake zou komen, ver klaarde Herriot: Neen, ik heb niets met aard appels te maken. Herriot en Samuel verklaarden beiden aan den verslaggever, dat het hier uitsluitend be trof een vriendschappelijke samenkomst zon der politieke beteekenis. Op de Quai d'Orsay werd een Engelschert reporter verklaard, dat de samenkomst tus schen Herriot en Samuel in overeenstemming is met de Engelsch-Fransche vertrouwens- AATSHERTOG KAREL VAN HABSBURG-BOURBON BEBOET. Aartshertog Karei van Habsburg-Bourbon, die eenige dagen geleden gearresteerd is in Spanje en verdacht van monarchistische pro paganda, is veroordeeld tot een boete van 10.000 pesetas omdat op zijn auto het wapen van het huis Bourbon was aangebracht. De aartshertog zal bovendien waarschijnlijk wor den uitgewezen. Men verwacht, dat Dinsdag talrijke civiele personen, die gearresteerd zijn wegens deel neming aan den Putsch, naar de Spaansche West-Sahara zullen worden verbannen. DE TOESTAND IN LANCASHIRE. -\ Gister lagen de meeste fabrieken in Lan* cashire stil tengevolge van de staking der wevers. In eenige fabrieken echter werd gis ter gewoon den arbeid hervat, zoodat meer dan 10.000 arbeiders niet aan de staking deelnemen. In deze gevallen waren of de werkgevers en werknemers tot speciale over eenkomsten gekomen inzake de loonsverla ging of het betrof hier fabrieken, waar geen loonsverlaging was ingevoerd. Eenige de monstraties werden in enkele plaatsen gehou den doch de toestand was over het algemeen rustig. DE IERSCHE DELEGATIE TERUG UIT OTTAWA. De Iersche delegatie van de conferentie té Ottawa arriveerde gister te Southampton. In een interview legde het lid der delegatie O'Kelly eenige verklaringen af inzake zijn on derhoud met den minister der dominions Tho mas, betreffende de Iersche kwestie. Hij was met Thomas overeengekomen dat de weg tot een vredelievende oplossing geopend bleef en volgens zijn meening was de atmosfeer mo menteel veel beter. ERNSTIG AUTOBUSONGEVAL OP PORTORICO. 18 dooden, 38 gewondeik Te Ponce op Portorico heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een autobus, waarin deelnemers aan een conferentie der Liberale Partij waren gezeten, geraakte in een bocht bij Ponce aan het slingeren met het gevolg, dat de bus van een rots naar be neden stortte. Achttien personen werden gedood, terwij! 38 anderen gewond werden. DE PROTESTSTAKING VAN GE- MEENTEPERSONEEL TE WARSCHAU. De staking beëindigd De gemeente-arbeiders en ambtena ren te Warschau hebben de proteststa king van eenige dagen beëindigd. Nadat het gemeentebestuur zich verplicht had, alle achterstallige loonen over Juli en Augustus volgens een bepaald plan voor db helft van September uit te betalen. De staking zal terstond hervat worden v.anneer het gemeentebestuur in ver zuim blijft. STAKING VAN TRANSPORT ARBEIDERS TE WARSCHAU. Gisteren zijn de transport-arbeiders in de haven van Gdingen in staking gegaan, nadat hun eischen tot verbetering van de loonen door verhooging van havengelden waren af gewezen. De organisatie der transportarbei ders beschouwt de in Juni j.1. toegepaste loonsverlaging van 11 pCt. als ongerecht vaardigd. 70 pCt. van alle haven- en trans portarbeiders zijn in staking gegaan. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De aanvallen der Chineesche vrijwilligers op Moekden. De Japansche troepen slaagden er gister morgen in ook den tweeden aanval der Chi- neesche vrijwilligers op Moekden af te slaan. Het mocht den Japanners voorts gelukken 't arsenaal van Moekden te beschermen voor een overrompeling. Op het vliegveld te Moek den zijn twee hangars afgebrand, welke door de Chineezen in brand waren geschoten. Munitieopslagplaats in de lucht gevlogen. De Chineesche munitieopslagplaats te Tao- jan vloog Zondag door een bom van een Jaipansch vliegtuig in brand. Door den brand ontstond een hevige ontploffing met het ge volg, dat alle in de omgeving liggende ge bouwen vernield werden. Het aantal dooden is groot. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De Chineesche vrijscharen bH Moekden in actie. Chineesche vrijscharen zagen giste ren niet ver van Moekden kans otn oq-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1